Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 130 878
  • 796
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 363
Здравейте , не знам дали тук е мястото за моят въпрос , но ми изглежда най-близо до темата на чуденето ми.
Харесах си една вила, в близост до града , която в прекрасна , но има един много съществен недостатък, тока е общ за тази и двете съседни, като лошото е , че когато някой си пусне електроуред , на съседа му спада напрежението , а аз искам да я ползвам за живеене
Иска ми се да намеря решение на проблема , но не виждам такова
До колко разбрах , има 2 начина:
Да се прекара отделен кабел за вилата , като трябва да се отвори нова партида за там, но май било много чакане , много пари
Другият вариант е да се прекара нов кабел , близо 1 километър , но май и това ще е доста скъпо
Чудя се как да постъпя , дали ако се консултирам с енергото , ще ми изчислят цена за всеки от вариантите или няма да се занимават , въобще не знам каква е процедурата , някой сблъсквал ли се е с нещо подобно

# 46
  • София
  • Мнения: 2 162
Това, което описваш е странно. newsm78 Вилите в един парцел ли са или в отделни? Прилича ми на нерегламенитрано присъединяване - т.е. захранването за две от трите вили е незаконно. Ако няма партида за вилата, която си харесала и искаш да имаш такава трябва да се мине процедура по присъединяване. Тромаво е, особено ако за района няма развита мрежа и да, струва пари. Колко точно зависи- каква мощност искаш, колко отдалечена е най-близката точка на присъединяване, дали вилата е в неурегулирана територия ...
Това, което пишеш за падането на напрежението при пускане на повече електроуреда - не съм много сигурна, но е възможно да се дължи и на това, че мощността е ниска (т.е. достатъчна е само за едната вила). Това може да се реши като се поиска увеличаването й от този, който е титуляр на партидата. Пак струва обаче пари и време. А и как ще накараш съседа да го направи?
Не знам от енергото дали ще ти изчислят цена без да минеш през проучване на условията за присъединяване ... Къде е тази вила?

# 47
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
И аз преполагам, че такова свързване си е тяхно дело.
Лесния вариант е да ползваш отопление на дърва, готвене и бойлер на газ, пералнята свързана с газовия бойлер, за да не топли вода, лед осветление и риска да ти изгори някой уред.
Ние карахме така 3г, на милостинята от съседа да ни пусне хвърчащ кабел. Кабела беше тънък, иначе си беше на отделна партида, той не ползваше ток от там. Нито един от мощните уреди не работеше както трябва. Например готвенето във фурната ставаше при 275 градуса, а климатика никога не тръгна, въпреки всички изключени уреди.

# 48
  • Мнения: 363
То всъщност се води частна мрежа , не е незаконно , до колкото знам на вилите така правят. Всъщност партидата се води на името на собственика на едната вила и с кабели се захранват о другите две ( които явно са построени по-късно) . Само че хората не са съобразили и са пуснали кабел с по-ниско напрежение (16 нещо си) , аз не разбирам много . Сега те са съгласни да се прекара нов кабел и по-високо напрежение, което да стига за всички, но се чудя дали ще бъдв някаква нечовешка сума ... Писах тук, ако някой се в сблъсквал, да даде съвет, какъв е най безболезнение вариант ...

# 49
  • Мнения: 363
И аз преполагам, че такова свързване си е тяхно дело.
Лесния вариант е да ползваш отопление на дърва, готвене и бойлер на газ, пералнята свързана с газовия бойлер, за да не топли вода, лед осветление и риска да ти изгори някой уред.
Ние карахме така 3г, на милостинята от съседа да ни пусне хвърчащ кабел. Кабела беше тънък, иначе си беше на отделна партида, той не ползваше ток от там. Нито един от мощните уреди не работеше както трябва. Например готвенето във фурната ставаше при 275 градуса, а климатика никога не тръгна, въпреки всички изключени уреди.
А вие как се справихте с проблема ?

# 50
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Един съсед даде терен за трафопост и след 8г одисея имаме нормален ток.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Здравейте , предстои започване на нашият груб строеж във вторник.  Кажете ми какво се прави преди това , в смисъл някакви ритуали , традиции?

# 52
  • Мнения: 1 744
Здравей, ние на първа копка разбихме едно шампанско в греблото на багера, а на първа плоча правихме агне. Полейте го да ви върви по вода - успех  Peace

# 53
  • sofia
  • Мнения: 97
Здравейте, надявам се, че ще приемете и мен като ново попълнение в темата  Grinning Накратко- ще започваме да строим къща около 250кв, 2 етажа, близо до околовръстното в София.
Имам много въпроси естествено, но най-спешните са тези:
- Когато почнахте да копаете, запазихте ли хумуса? От няколко места ни казват да си запазим горния слой при копането, защото иначе ще трябва да си купуваме хумус, но строителя ни твърди, че няма смисъл защото дворът сега е пълен с бурени и тази почва нямало да става за нищо..
- И другото е - имахте ли охрана през цялото време на строежа , ако да - как и къде намерихте хора?  Охранителните фирми искат огромни суми защото няма все още постройка, други хора за такава работа не познаваме и се чудим как да осигурим пазач, за когато майсторите ги няма.. Ще съм благодарна ако някой ми прати координати на лични , защото сме го закъсали по този параграф  Laughing

# 54
  • Вила Великула
  • Мнения: 1 944
Никаква почва не сме запазвали-точно заради бурените. И до сега не можем да се отървем от тях. Иначе нашите строители живееха във фургон на строежа и нямахме нужда от охрана.

# 55
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Строителят ви е пълен невежа що се отнася до хумуса. Или по-точно така му е лесно.
 На бедна почва и плевели не искат да растат. Хумусът се получава  при гниенето на органиката. Схемата е най общо казано - плевелите пролетта избуяват, зимата са сухи и пролетта от топлото тази суха маса гние, а върху нея растат новите плевели. До есента сухото изгнива и това е тор, който храни следващата "реколта". И така в течение на десетки години се образува пласт хумус. При много благоприятни условия и много органична маса - 1 см за година. А на гола поляна за която се грижи дядо Боже - много по-тънък слой за година.
Да, в него ще останат семената на плевелите, които после ще покълнат, но с тях ще се борите с други средства.
Бурени ще се насеят, семена хвърчат отвсякъде, ако ще и стерилна да е почвата. Обаче растенията не вървят добре на бедна почва.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 406
 Днес ще слагат колчетата с геодезиста и след това със строителя ММ ще ходи до общината за откриване на строителна площадка. Така че надявам се съвсем скоро да направим първа копка.

Ние няма да запазваме хумуса.
А строителят си отговаря за охраната на обекта.

# 57
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Според чл. 148, ал. 9, т. 2 от ЗУТ В разрешението за строеж се вписват условията, свързани с изпълнението на строежа, включително оползотворяването на хумусния земен слой  Peace Хич да не се използва за друго, част от изкопаната почва се ползва за обратен насип. Ние складирахме изкопаната пръст в друг наш имот и после върнахме част от нея като обратен насип, друга ще връщаме сега, при оформянето на двора. За бурените  Ljuboznatelna е права - те си растат, каквато и почва да сложиш.
От охрана не сме имали нужда, тъй като ние живеем на обекта  Simple Smile Но строителят имаше охрана в офертата.

# 58
  • Мнения: 1 744
Ние я позвахме за обратен насип, нищо не сме изхвърляли. Строителната фирма си имаше охрана на обекта и затова не сме доплащали, но ако не стоите с фирма, ще се наложи да наемете жива охрана. Иначе рискувате да не си намерите я арматурата, а нещо друго в рамките на една нощ.

# 59
  • Мнения: 1 744
Ние отново се върнахме на въпроса с отоплението, защото първоначално планира ел котел не се оказа това, което е ... Имаме възможност да се отопляваме на газ и на пелети, сега умуваме кое е по-добре ...Планираме да се нанесем другия месец и очакваме бебка началото на октомври, та общо взето бързаме. Изчетох де що има по темите и още не мога да преценя, кой вариант е по-добър, а имам седмица срок да решаваме и да действаме. Много ще съм благодарна за мнения  Hug

Общи условия

Активация на акаунт