Мъжете и домакинстването

  • 109 800
  • 2 432
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 796
Здравейте
Интересно ми е , Вашите мъже помагат ли в домакинската работа? Чистене,пране,готвене, подреждане и пр.?
И изобщо, какво е Вашето мнение, трябва ли да го правят?
Моля отговарящите дами да посочват дали работят или не.
Извинявам се ако има такава тема вече
Моето мнение ще изразя по-късно.

# 1
  • Мнения: 1 384
Различно. Понякога го прави, понякога не. Зависи от ситуацията и ангажираността на всеки от нас. Понякога няма време, понякога има. Когато има време се включва, когато няма време гледа да помогне с друго. Сега, в детайли да навлизам ми се струва излишно. Но ако е важно-умее да пусне пералня и да зареди сушилнята, не умее обаче да разпредели на всички дрехите-там всеки си поема неговата дреха. Приготвя вечеря, частично или цяла, пуска прахосмукачки, пазарува, грижи се за кучето и т.н.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 712
Как така мъжът ми да ми "помага" за поддръжката на дома, в който живее и той? Все едно да ми "помага" за нашето дете. И двамата си помагаме взаимно. Пример: Аз не обичам да готвя, следователно готви той. Той не обича да глади, следователно гладенето съм поела аз.

Последна редакция: сб, 07 май 2016, 09:13 от milenaka

# 3
  • Deutschland
  • Мнения: 5 450
Аз съм от тези, чийто мъж е отгледан от баба си и по тази причина е научен от малък на абсолютно всякакъв вид домакинска работа. Такъв уют създава, какъвто и пет жени не могат. За постните му сърми пък бих убила  Grinning
Доставя му удоволствие да чисти, да готви, да пазарува. Аз чистя също разбира се, но мразя да готвя, а пазаруването ми е ад.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 15 560
Как така мъжът ми да ми "помага" за поддръжката на дома, в който живее и той? Все едно да ми "помага" за нашето дете. И двамата си помагаме взаимно. Пример: Аз не обичам да готвя, следователно готви той. Той не обича да глади, следователно гладенето съм поела аз.

   За да не пиша и аз отделен пост – горното се припокрива изцяло със ситуацията у дома. Wink

   Какво значи "да ми помага"? newsm78

# 5
  • Мнения: 1 384
Значи, когато ти си уморена-той да поеме. Когато ти си в невъзможност-той да поеме. Когато аз съм се хванала да чистя, той да дойде и да ми помогне-ще вдигне мебел, ще полее цветята, ще пусне прахосмукачката. Не е толкова сложно за разбиране, че да се чешате всички по главата. Peace

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 15 560
   Доста е сложно за разбиране, всъщност, поне за жените, надраснали ориенталското мислене. Laughing За да може някой "да ти помага", означава, че основното бреме по обслужването на домакинските задължения пада върху теб – ситуация, която лично за мен е неприемлива и неразбираема, ама който, каквото си направи. Wink

# 7
  • Мнения: 1 384
У нас използвам думата помощ също. Не се намирам за ориенталски живееща, предвид, че повечето домакински дела ги върши именно мъжа ми. Но например-тръгнала съм да сложа на кучето консерва-викам го за помощ-да ми отвори консервата. Идва човека, отваря я, кое му е ориенталското? Факта, че в 90% от случаите той се грижи да е сложена храна на кучето има ли нужда да я описвам, за да е ясно, че дори не е 50 на 50 раделена тази "отговорност". Той самия също използва тази дума. Например вчера се провикна от балкона-елате да ми помогнете за прането. И ние се отзовахме.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 15 560
   В темата иде реч за съвсем различна "помощ" – авторката директно си пита дали половинките ни участват в домакинството и битовите въпроси наравно с нас, или с всичко сме се нагърбили само ние. Peace

# 9
  • Мнения: 3 654
У нас примерно си е точно помощ. Аз в момента съм в майчинство и съответно съм си в къщи. За да свърши нещо мъжа ми трябва да го помоля, никога не ми отказва, но самоинициатива няма. Говорили сме много по въпроса но промяна няма. Основно задълженията по дома и децата са мои, колкото и да се опитвам да променя това.

# 10
  • Мнения: 5 508
Разбира се, че е включен в домашните задължения (и не, не помага, а си ги върши наравно с мен).
Работим, често той се прибира по-късно, но за щастие не е някой търтей, който смята, че жената е длъжна да поддържа домакинството, а той милият трябва да се включва само след като съм го помолила/накарала Whistling

# 11
  • Мнения: 249
Въпросът е неправилно зададен. Много зависи каква е ангажираността на двамата в семейството. Моят мъж работи по 12-14 часа на ден, редовно също и в събота и неделя. Няма как да го карам да поема домакински задължения. За сметка на това плаща на чистачка и на химическо чистене, за да му поддържат костюмите и гладят ризите. Аз пазарувам основно и пускам често пералня, а друг човек готви и глади детските дрехи. Ако си бях в къщи, логично е тази работа да я поема аз, но съм много ангажирана. Също и двамата, ако сме някъде на 8-часов работен ден - ще си разпределим задълженията, ако не плащаме на трети човек да ги върши. Така, че зависи от заетостта. Но той да си стои, а да очаква аз да свърша всичко лично, е няма как да стане.

# 12
  • Мнения: 9 677
Не помага, а участва наравно. Взела съм го за партньор, а не съм го осиновила.

Готвене - изцяло той.
Чистене на котката - изцяло аз.  Mr. Green
Пране - пералнята.  Laughing Като някой от нас прецени, че коша за пране е пълен или просто специално някоя дреха ни трябва - пълним пералнята и слагаме доза прах за пране - нищо сложно.
Простиране - пак, който първи види/мине покрай пералнята.
Прахосмучене - аз повечето пъти, защото мен повече ме дразнят котешките косми.
Миене с моп - пак аз в повечето пъти - той наводнява апартамента.  ooooh!
Миене на чинии - той мие посудата, в които готви, аз мия тези, в които хапваме.

По принцип и двамата работим. Заплатите ни са(бяха) еднакви.
Сега аз съм вкъщи по цял ден, защото съм бременна.
Предполагам, че бъдещото бебе ще го обслужвам повече аз, тъй като той ще е на работа. Колкото и да искам да се включва, няма да го чакам с бебе с пълен памперс.  Laughing

# 13
  • Мнения: 7 690
И двамата работим по над 10 часа на ден, с разликата, че неговата работна седмица е по-дълга от моята. Не ми помага, а върши домакинската работа наравно с мен - готви, чисти, пуска пералня, простира, прибира пране, глади, слага масата, вдига масата, мие чинии и сменя чаршафи. Прави го и след като се прибере от работа, не чака специално да почива, че да подхване нещо.

# 14
  • Мнения: 46 552
Делим дневната работа.
В почти всички дни се изчерпва само с обикновени домакински неща (готвене, чистене, пране, подреждане).
В малкото извънредни случаи, когато има нещо по-тежко за местене, поправяне и т.н. го поема мъжът ми, съответно аз се занимавам с всичко др., което е на дневен ред.

Но нещата не са строго категорични ден за ден, напасваме се според ситуацията. Например, в момента работя от вкъщи и през седмицата готвя вторник, сряда и четвъртък, той петък, събота и неделя (в понеделник обикновено доизяждаме, че винаги остава от почивните дни скара или нещо подобно).

За чистенето - преди като ходех в офиса участвахме и двамата, примерно единия стаите, другият санитарните възли, сега той чисти апартамента, в който е офиса ни, и колата, аз вкъщи. Но пак не твърдо разделение, ако в събота например види, че фурната е за миене ще я измие. С една дума - в движение се поемат нещата, без да сме на повикване, защото нещото било в "нашия" списък, като има нещо за правене просто се прави.

За ангажираността - аз съм по-малко ангажирана, затова се занимавам и с детето през деня, но то вече порасна и има по-малко работа. При него нещата са на моменти, понякога може да е много ангажиран, тогава удрям по-солидно рамо, когато не сме си в нормалния ритъм. Постоянно висока ангажираност не допускаме, работата не бива да отнема от другите ни роли в живота.

Предполагам, че бъдещото бебе ще го обслужвам повече аз, тъй като той ще е на работа. Колкото и да искам да се включва, няма да го чакам с бебе с пълен памперс.  Laughing
След работа и почивните дни е достатъчно включването, пак става горе долу същото  Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт