БДС или фонетика?

  • 38 794
  • 401
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 19 234
БДС е разработвана за български език, така че да удряш последователно с лява и дясна ръка, доколкото е възможно. Много по-удобна  и бърза е.
Няма начин фонетиката да е по-удобна, тъй като има български думи, които пиша само с едната ръка.
Според мен едно дете може да научи и двете, още повече, че не се знае накъде ще го отвее съдбата и кой език ще му трябва повече.
Да махнем направо и кирилицата, както мислят доста хора.

# 241
  • София
  • Мнения: 17 591

Започнала съм на механична пишеща машина - още в далечните години на прогимназията. Очевидндо на БДС. Не понеже съм имала такива курсове, просто понеже ползвах машина за да набирам свои неща - ползвала съм я много, в по-късни години водех протоколи на електрическа пишеща машина (т.е. очевидно в официалния им вид), доста добра скорост постигах. И какво? Сега не бих могла и 2 букви да улуча на БДС. Много ми е трудно да държа едновременно положението на 2 типа клавиатури в главата си. За мен "а"-то си е "а", независимо дали пиша на английски, български или руски - и се намира на едно и също място. Ползвам фонетика. Гледам в екрана или в листа, които по някаква причина използвам при измисляне на текста, никога в клавиатурата. Ползвам 10те си пръста. Отново, не понеже съм ходила на някакви курсове.Въпрос на удобство. Може би има хора, които имат... такъв тип мислене - да могат да задържат и двата типа подредба в главите си - както знам, че има и хора, които винаги знаят къде са и никога не се губят. Завиждам им - но от опит ще ви кажа, това не се научава. Просто... не всеки мозък е устроен така. На някои нещо ни липсва в тази връзка. Не виждам какво значени е има коя клавиатура ще се използва, стига да се прави достатъчно бързо, лесно и уверено. Това ми напомня малко на тормозът над левичарите от времето на моето детство... щото то така не се прави. За протокола, не съм левичар.

# 242
  • Мнения: 6 897

Завиждам им - но от опит ще ви кажа, това не се научава.

Всичко е въпрос на навик и упражнение. И аз съм учила немски в гимназията на доста високо ниво и гледай сега едно изречение не мога да вържа правилно. Като не използваш нещо няма как да не го забравиш.
Ако трябва да сравняваме с машинописа след като си изкарах курса владеех добре латиница и БДС. Продължих да използвам само БДС обаче и малко по малко спрях да ползвам латиница до момента, в който не можех да пиша по десетопръстната вече. В един момент ми се наложи да ползвам повече латиница на компютъра и викам ще се науча отново. Ами получава се, изобщо не е трудно, направих няколко упражнения просто да си припомня местата на буквите, сигурно и половин час не ми е отнело и просто си наложих да спра да гледам в клавиатурата. Все още не съм постигнала същата скорост като БДС и за съжаление често допускам грешки, но съм убедена, че с практиката ще се изчисти това.

# 243
  • София
  • Мнения: 17 591

Не, не е въпрос на навик и упражнение. Също като способността за ориентиране в пространството е въпрос на мозък - има хора, които го могат и такива, които не - и никога няма да се научат.

# 244
  • Пловдив
  • Мнения: 2 794
Аз съм учила и БДС и латиница и първо относно скоростта, тъй като това не ти е роден език, ако и пишеш и на двете клавиатури не е възможно да постигнеш една и съща бързина. Затова и ако се явяваш на изпит за квалификация за латиницата първа категория е при 180 удара в минута, а на БДС бяха над 400, но не помня точно колко.
И всичко е въпрос на упражнение, от 25 човека всичките се научиха да пишат, но както с всичко друго, ако не се ползва се забравя

# 245
  • Мнения: 6 897

Не, не е въпрос на навик и упражнение. Също като способността за ориентиране в пространството е въпрос на мозък - има хора, които го могат и такива, които не - и никога няма да се научат.

И това след колко часа упражнения го твърдиш?

# 246
  • София
  • Мнения: 17 591


След близо 43 години упорити и напълно безуспешни опити да запомня разположението на улици и пр. едновременно в няколко местности.

А ти въз основа на какво си толкова убедена? Обширни изследвания, психологически профили, ЕЕГ-та по време на ползване на различните клавиатури - какво?..

# 247
  • София
  • Мнения: 24 839
Не съм чела всички постове, но си мисля, че както не учиш българския с латиница, а с българските букви, е редно после така и да го пишеш.
Ако професията ти налага да пишеш на романски език, ще научиш и латиницата.
Все пак, имал си достатъчно интелигентност да научиш чужд език, а да не можеш да ползваш съответната клавиатура, е несериозно.

# 248
  • Мнения: 21 455
Не съм чела всички постове, но си мисля, че както не учиш българския с латиница, а с българските букви, е редно после така и да го пишеш.
Ами...И на БДС, и на фонетика все се пише с български букви. 

# 249
  • София
  • Мнения: 24 839
Благодаря! bouquet

# 250
  • Мнения: 5 508
Не съм чела всички постове, но си мисля, че както не учиш българския с латиница, а с българските букви, е редно после така и да го пишеш.
Ако професията ти налага да пишеш на романски език, ще научиш и латиницата.
Все пак, имал си достатъчно интелигентност да научиш чужд език, а да не можеш да ползваш съответната клавиатура, е несериозно.
А ако сама си направя подредбата на клавиатурата така, както на мен ми е удобно, какво?
Не е ли важно, какъв текст излиза след натиск, а не как точно са подредени буквите?
А ако една клавиатура разполага само с изписани върху нея латински букви? Това значи ли, че не трябва да пишем на кирилица на нея, защото видиш ли дори и да пишем на БДС, то ние пак натискаме само и единствено латински букви пък нищо, че се появяват на кирилица?

# 251
  • Мнения: 25 586

А ако беше прочела първи пост, щеше да си спестиш питането.
Освен ако не държиш в училище да обучават децата на клавиатурата, която ти сама ще измислиш.  Laughing

# 252
  • Мнения: 5 508

А ако беше прочела първи пост, щеше да си спестиш питането.
Освен ако не държиш в училище да обучават децата на клавиатурата, която ти сама ще измислиш.  Laughing
Продължавам да не разбирам, какво общо имат изписаните върху клавиатурата букви, с тези, които излизат на екрана?
Ако в залата по ИИТ не всички клавиатури са с изписани букви на кирилица, значи ли че учениците не трябва да ги ползват на такъв език и че ако, пази Боже, го направят, то текста няма да има нищо общо с официалният български книжовен език?
Толкова ли е важно да се натискат "правилните" (колкото и смешно да звучи в 21-ви век, при все, че има десетки подредби) букви, вместо това, което ще се появи като краен текст?!

# 253
  • Мнения: 25 586

Ако в залата по ИИТ не всички клавиатури са с изписани букви на кирилица

А защо, много ми е интересно? Компютрите и перифериите не се ли заплащат от МОН, т.е. от българския данъкоплатец? Не е ли най-елементарно условие към фирмите снабдители да оборудват училищата с клавиатури и на български език?
Ох, не ми се пише за стотен път, ама въпросът е как да се обучават децата в българското училище. Говорим за първоначалното обучение, подобно на обучението по писане на ръка. Да, повечето деца в първи клас вече могат да пишат и да четат. Да, много от тях са научени по погрешен начин от родителите си, различен от този, който се преподава в училище. Ама никой още не се е тръшнал, че видиш ли, в училище го карат да изписва чертичките и ченгелчетата по по-различен начин от този, който баба му е показала. Че и учителките нагли, разбираш ли, твърдят, че техният начин е по-правилен.
Е, същото е и с писането на клавиатура.
Добре е да се знае, че има един правилен начин да се пише на кирилица, който се нарича БДС и е добре да се изучава в училище. Пък оттам нататък който иска да пише десетопръстно по която си иска система, който иска да кълве с два пръста, щото на баба му така ѝ било по-лесно, който иска изобщо може да не пише на кирилица. 4i 6to pa ne? ti li 6mi kae6 kak da pi6a?  Crossing Arms

# 254
  • Мнения: 40 807
Съжалявам, но няма правилен и неправилен начин на писане. Всеки може да ползва каквато клавиатура му е удобна, все пак не е училище за машинописки. Оценката по ИТ трябва да е на база какво умеят и показват децата, а не на база на това коя клавиатура ползват. Учителите изобщо не бива да се вторачват в това дали се ползва БДС. Ако някои деца са научени и свикнали с фонетиката да си я ползват. Воплите за БДС много ми приличат на залитанията от близкото минало, че е неправилно да се пише с лявата ръка и децата задължително трябва да бъдат учени да пишат с дясната. Това си е баш същото.

А истински български клавиатури май няма. Има стандартни клавиатури, на които вторично се слагат български букви, които обаче се изтриват доста бързо и остават само латинските. Това е факт, който наблюдавам откакто ползвам компютър и ако някой разчита да вижда буквите по клавишите е най-добре да свикне на фонетика за да не запецне някой ден в неочаквана ситуация. Никой не може да гарантира, че в наша фирма, в чужда фирма в България, в чужд университет и изобщо в чужбина винаги ще има налични българизирани клавиатури. На моя собствен лаптоп отдавна няма останала нито една българска буква.

Общи условия

Активация на акаунт