ПРОБИОТИЦИ + антибиотици

  • 15 748
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 184
Пробиотиците са 2 вида - на "хапче" и естествени (от храни и напитки).

Нека темата обсъжда и двата вида.

Моят проблем е, че пия антибиотик, но не можах да намеря правдоподобно решение КОГА  да пия "хапче" пробиотик.

Казват, че се пие 2 часа след пиене на АБ. Но моят АБ е с удължено освобождаване и 4 часа след като го изпия усещам вълни на химия в устата си. Значи правилото на двата часа не е приложимо.

Казват, че ако пия пробиотици едновременно с АБ, ще намаля действието на АБ. По мои лични разсъждения това е невъзможно.

В аптеките вече има поне 15 вида пробиотици - съмнително изобилие и с невероятно разнообразие на комбинации, но не винаги има сечение на множествата Sad

Естествените пробиотици - кои са те? Още не съм проучила Simple Smile
Най-популярното е домашно заквасено кисело мляко.


Последна редакция: пт, 09 окт 2015, 17:30 от ЗаСлон

# 1
  • Мнения: 35 951
от лекари знам, че пробиотик е безсмислено да се пие докато се пие антибиотик, защото убива и пробиотика; удачно било да се започне с пробиотици поне денонощие след последната погълната доза антибиотик; до колко е вярно, не зная, но поне е още една гледна точка  Peace

# 2
  • SA
  • Мнения: 3 196
ЗаСлон, аз също си мисля, че по време на антибиотичен курс, както и да пиеш пробиотици, вероятността антибиотика да унищожи полезните бактерии е голяма. По принцип при антибиотично лечение дозите и интервалите са така предвидени, че да се създаде постоянна серумна концентрация на антибиотика, така че той да е ефективен спрямо бактериите. Все пак, ако се пие пробиотик, добре е приемът му да е отдалечен възможно най-много от този на антибиотика.
Също така пробиотика не намалява действието на антибиотика. В най-лошия случай, антибиотика унищожава бактериалните клетки на пробиотика и той е неефективен.
По въпроса за естествените пробиотици и тези на капсули. С редовния прием на естествени пробиотични храни и напитки се приемат хилядократно повече полезни бактерии, отколкото с капсулите. Може би известно предимство на капсулите е, че пък там са събрани обикновено щамове, които са така да се каже най-полезни за здравето ( или поне така се предполага  Simple Smile), а някои от тях може да липсват в естествените пробиотични храни.
От проучванията ми на тема пробиотици съм стигнала до извода, че ако се купуват пробиотични капсули, е добре да се вземат такива, които съдържат поне 10 различни щама лакто- и бифидобактерии и концентрацията им да е възможно най-висока ( примерно милиарди).
Естествени пробиотици - приготвям си няколко такива без мляко ( тъй като го избягвам от известно време). Това са:
- кисело зеле
- туршия от кисело зеле, моркови, карфиол, чушки
- квас от червено цвекло
- ейл от джинджифил и лимони
Рецепти за ферментация с различни зеленчуци и плодове има много. Мога да кача 2-3 книги с подобни рецепти, ако някой проявява интерес ( на английски са).
Правих си даже експерименти да добавям пробиотик от капсули към зеле при ферментация и се получи добре.

Последна редакция: сб, 10 окт 2015, 09:18 от kameloth

# 3
  • София
  • Мнения: 5 184
kameloth, благодаря за изчерпателния коментар!!

Моля те да споделиш твоите утвърдени рецепти по четирите точки Simple Smile

А боза? ( визирам единствената истинска боза)
А домашен ябълков оцет?
А шипков квас?

# 4
  • SA
  • Мнения: 3 196
ЗаСлон, даваш ми чудесни идеи. Ябълков оцет не съм приготвяла, но това ще е следващото нещо, което ще пробвам да направя. За шипките - майка ми в миналото редовно правеше от тях "шипково вино", но имам спомен, че им слагаше мая, а не знам доколко в нея има някакви полезни пробиотични бактерии. Струва ми се, че по-скоро се получаваше нещо като алкохолна, а не млечно-кисела ферментация. Но вероятно може да се добави и друг стартер за ферментацията.  newsm78
Ето рецептите, които съм правила до момента:
Кисело зеле
Правя го в съд от 5 литра, който обикновено побира 2-3 зелки, в зависимост от големината им. Зелето го нарязвам на лентички, поставям го в няколко големи купи, поръсвам със сол ( 1 пълна ч.л на половин зелка обикновено слагам), разбърквам, намачквам го леко и го оставям да престои така 5-6 часа. През това време то отделя сок и намалява значително обема си. След това го поставям в големия съд като силно го притискам, за да не остава въздух. Зелето трябва да е покрито с течност, така че ако отделения от него сок не е достатъчен, се досипва малко вода ( добре е да не е хлорирана, защото халогенните елементи унищожават част от бактериите. Пропуснах да пиша, че е добре солта също да не е допълнително йодирана, макар че се получава и с обикновена сол). Накрая притискам зелето с няколко чинии, да е плътно покрито с течност. Покривам големия съд с капаче или кърпа и го оставям да ферментира за няколко дни на място, което не е изложено на пряко огряване от слънцето. Обикновено зелето е готово след 3-4 дни, след 2 ден е добре да се пробва периодично, защото може да отнеме и повече време, ако е по-хладно. След като започне да киселее, махам чиниите и съда го прибирам в хладилник, където може да се съхранява месеци ( но обикновено го изяждаме доста по-бързо  Simple Smile). Понякога за ускоряване на ферментацията прибавям няколко с.л. зелев сок от предишната партида към суровото зеле.
Туршията с различни зеленчуци я правя по същия начин като киселото зеле, само че добавям нарязани на кръгчета моркови, розички карфиол, чушки, а и други зеленчуци и даже плодове могат да се прибавят в общата смес.
Квас от червено цвекло
Стана ми много любима тази напитка напоследък. Нея също я приготвям с 5 литров съд. 5-6 средни по големина глави червено цвекло ги обелвам и нарязвам на кубчета ( не е добре да се стържат на ренде, тъй като това водело предимно до алкохолна ферментация) и поставям на дъното на съда. Добавям 2 с.л. сол ( по възможност нейодирана) и 2-3 с.л. сок от кисело зеле ( като стартер) или 200 мл готов квас от предишната партида. Доливам с изворна вода догоре, разбърквам и съда по същия начин като киселото зеле го оставям да ферментира 2-3 дни. Обикновено след 2 ден по повърхността започва да се образува нещо като пяна, която от време на време е добре да се отстранява. След 2-3 дни прибирам съда в хладилник и е добре квасът да престои там преди да се консумира поне десетина дни. През този период ферментацията продължава и напитката има един такъв леко резлив вкус, който изчезва с времето. Пробвала съм да приготвям тази напитка и с добавка на 1-2 изцедени лимона и 1 портокал( прибавят се и сока и нарязаните плодове). Пак се получава добре, с лек цитрусов аромат на напитката.
И последно - джинджифиловия ейл
150-200 грама пресен джинджифил се настъргва на ренде и се поставя на дъното на 3 литров съд. Добавят се 2 ч.л. сол, 100 грама кафява захар ( аз използвам меласа вместо нея, но меласата придава по-особен вкус, който може да не се хареса на всички), сокът от 2-3 лимона, 3-4 с.л. сок от кисело зеле и всичко се залива с 3 литра изворна вода. Разбърква се добре и се оставя да ферментира 2-3 дни, след което съдът се прибира в хладилник. Напитката става газирана - трябва да се има предвид, че ако съдът се затваря със завинтващ се капак, при по-бурна ферментация може да експлоадира.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 184
Темата е много интересна и сега се връщам , за да отбележа как се развиха нещата при мен.
Антибиотикът, който пих, беше с удължено освобождаване. Едно хапче на 24 часа. Това беше голяма грешка! Защото второто освобождаване беше много силно и само след няколко часа. Ами нали е за 24 часа? Какво правим през половината  денонощие, след като всичко е освободено в 1/4 от денонощието....

Та при мен имаше прекрасна възможност късно вечер или нощем да пия пробиотик. Първите 2-3 дни от приема на АБ ми се скапа храносмилането. Аз нямам такива проблеми по принцип. Но със старателно пиене на пробиотик и консумацията на много от изброените храни в темата, още преди да завърша курса , се възстанових Simple Smile
После продължих още няколко дни, но беше безсмислено. Запазих ги и скоро излекувах 3-седмично умерено разстройство на детето и то само с 3 приема (по 1 на ден)

Има смисъл!

# 6
  • София
  • Мнения: 5 184
Камелот, имаш ли нови рецепти за домашни пробиотици Simple Smile

Аз направих туршия със сол за зимата, а сега за втори път през живота си започнах правенето на домашна боза. Но не мога да харесам рецепта. Защото оригиналната боза не е с препичане на брашното, а с покълване на зърното и тогава смилане.  Ето по тази рецепта ще направя, копирана е от друга тема в бгмама, а те са я запазили от вече несъществуващ блог :
Скрит текст:
А сега и абсолютно истинската био боза*
http://www.blizodobebeto.com/2008/06/19/boza/
19 юни 2008
Благодарности на Димитър за рецептата. Някои българи в Стокхолм вече заплашиха да се строят в 7 сутринта пред къщи с чаши в ръце.
 
Бозата се получи супер лесно. Най-трудното беше да се сдобия с брашно от просо, защото още не съм намерила откъде да го купя готово. Ако имате електрическа кафемелачка, ще ви се получи най-добре, макар че мели съвсем малко количество на един път.
След това направих закваска от 2 с.л. био просено брашно, 1 с.л. захар и чаша вода. Тя ферментира супер бързо, за няма и 24 часа. После ви трябват около 3 dl* брашно от просото, което препичате до бледорозово в тиган, бъркате да не загори. Разтваряте го в 2,5 литра студена вода, слагате на котлона, добавяте 2 dl захар, бъркате докато заври и още 5 минути след това, оставяте да изстине. Когато стане хладко, сипвате вътре закваската и чакате. Аз поставих тази смес в огромен стъклен буркан, защото съм чувала че не е добре съдът да е метален. Дванайсет часа по-късно бозата беше съвсем готова и съвсем като в пети клас на лавката или като в сладкарница Синчец във Варна, където боза течеше от обикновена батерия на мивка и тригодишните ми очи ставаха еееей такива.
По-късно ще докладвам и дали има лактогонните свойства, които й приписват.
*Абсолютно истинската био боза няма нищо общо с бозата, която може да се купи в момента в България. Там се продава нещо направено от пшеничено брашно, подсладено с аспартам и обработено с консервант, за да се спре ферментацията. А пък точно тя е интересното и полезно свойство на бозата. Не знам дали не трябва да има някакъв стандарт кое може да се казва боза и кое не, това не е ли регистрирано наименование, традиционен продукт или нещо такова?
* децилитър е обемът на 100 гр вода. Супер лесно се мери с бебешко шише или какъвто и да е съд с деления и е много по-точно от меренето с чаши, които биват най-различни. Извинете за обяснението на очевидни неща, но наистина съм срещала хора, които се чудят.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 184
Приятел прави превъзходен шипков квас  и покрай него и аз вече имам няколко успешни опита Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 5 184
Ааа, няма да си давам темата за архив Simple Smile
Защото побеснях, някакви находчиви печалбари продават на хапче пробиотика от киселото зеле Simple Smile))
Смях в залата!
Търсете сурови туршии и кисело зеле САМО СЪС СОЛ, "НЕПРЕСЕЧЕНИ"!
Има такива на поне 2 пазара в София и в моето мазе Simple Smile

А с шипковия квас много бях надобряла лятото.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 184
Хора, яжте /правете кисело зеле, че скоро може да го турят под контрол като варенето на ракия! Казаха ми , че в Гърция зелева чорба се продавала в ... аптека!

# 10
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Да споделя моят опит с домашна боза. Брашното от просо е наистина трудно да се намери. Причината е,че след известен престой започва да горчи. Аз си купих мощен робот и меля там всичко- зърно(ориз,лимец,жито,овес), семена,от които си правя  мляко,пасирам супи.  За бозата препичам брашното (ако не се лъжа първият път правих с най-обиквено брашно и стана чудесна. С просено е още по- по- най-),слагам вода, добавям захар и покривам много добре. Нямам квас и затова чакам естествена ферментация. Първият път около 4/5 дни. Стана страхотна. Рецептата взех от форума,но понеже няма как да си набавя боза за квас, оставих всичко на самотек. От време на време се разбърква,за да не остане брашното на дъното.
Сега ще пробвам и със зеле. Проблемът ми и все къде да го закупя. Тук не е много разпространено,но на  зеленчуковият пазар го има . Проблемът ми е,че напоследък не мога да ходя,промениха ми работното време и съвпада с пазара,където има всичко. Мога да ходя лятото,когато не работя в събота,ама лятото кисело зеле не ме влече.  Crossing Arms  

Общи условия

Активация на акаунт