Отговори
  • Мнения: 378
Здравейте! Имам вродена тромбофилия - хомозиготен тип 4G/4G, поради което през цялата ми първа бременност биех инжекции фраксипарин 0,3. Изследването за тромбофилия си правих по мое желание, не съм имала бременности (и съответно аборти) преди това. Сега съм бременна за втори път, но перспективата да мина отново на същата  терапия и то толкова скоро (само след 2 години) ме ужасява. Знам, че официално е прието, че действието на фраксипарина е 24 часа, но 4-5 месеца след раждането и след като спрях приема му всяко докосване до кожата ми, на което и да е място по тялото оставяше за дълго време червена ивица (това започна някъде по средата на дългия 9 месеца прием на фраксипарин). И двете ми бременности са спонтанни, но първото си дете родих на 42 години, а сега съм на 44 и в случай, че се стигне до раждане ще бъда на 45 години без 4 месеца! -  още един факт, който ме притеснява. Може ли някой да ме консултира за рисковете при приемане и съответно неприемане на фраксипарин. И изобщо дали да "поемам" тази втора бременност.  При първата ми бременност бях готова на всичко, за да имам дете, но сега, когато вече го имам, не искам да поемам излишни рискове за здравето си. Втората бременност също е желана по принцип (но донякъде с мисълта "да знам, че съм пробвала, но едва ли ще се получи"). Е, получи се (за момента, не забравям, че на тази възраст вероятността да не стигне до край е голяма), но сега всички възможни реални и нереални проблеми са в главата ми, проблеми, които касаят моя живот и здраве, а не развитието на бременността. При първата си бременност(макар пак да беше на възраст над 40 г.) не съм имала никакви неразположения или усложнения, дори най-невинните. Началото сега започва по същия безпроблемен начин, но въпреки всичко съм ужасно притеснена. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 2 495
Здравейте,

Рисковете за плода при прием на Фраксипарин не са установени.
За Вас - поради коагулационния статус, се правят кръвни изследвания. Щом сте имала такива проблеми е добре да се консултирате с лекар, който да определи необходимата доза и препарат.
Ако не се налага Фраксипарин, при наличие на тромбофилии има следните опции:
* нормално протичаща бременност, без усложнения, като е необходим регулярен контрол от женска консултация.
* високо рискова бременност (различни усложнения от страна на майката и плода).
Съществуват други препарати, идентични на Фраксипарин, които се подбират в зависимост от анамнезата на пациентите, т.е. може да се избере друг препарат, който да се понася по-добре, без тези странични ефекти.

Поздрави
Д-р Мариета Искилиева
Акушер Гинеколог
Медицински комплекс "Д-р Щерев"

Общи условия

Активация на акаунт