bg phonetic или БДС

  • 5 207
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 484
 Връща се вчера дъщерята-5клас от клуб по журналистина(извънкласна деиност към местното читалище)нервна
и ми разказва следната случка която и се е случила:
значи госпожата и е дала някакъв текст които тя е трябвало да набере на компютъра(в съседната стая) и да запише на дискета отива тя и се оказва ,че на компютъра(доста стар) няма инсталиран BG Phonetic, а само БДС , връща се  и обяснява, че не може да пише на БДС.Това явно е издразнило госпожата защото тя започнала да и се кара изразила мнение нещо от рода:Ето това е днешната младеж не може да пише на български с български  букви .
Та започвам да си задавам въпроса не трябваше ли преди време,когато се учеше да пише с клавиатурата да я науча по БДС?От еда страна, от друга пък знам ли след време ще и се наложи да пише и на латинца и какво наново да учи мястото  и този път на латинските букви?

# 1
  • Мнения: 7 821
Според мен по-доброто е bg phonetic и то поради причината която и ти си отбелязала - основните букви са на същите места за всички езици. А учителката да си гледа работата  Wink.

# 2
  • Мнения: 364
и аз съм за фонетичната и все си мисля, че ако човек не е писал на машина няма начин да успее да пише на бдс... Wink

# 3
  • Мнения: 1 059
и аз сум за фонетична. Поне според ман е по удобно

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Аз пиша само на БДС, но това е така, защото съм учила машинопис. Не мисля, че дете в пети клас трябва да знае разположението на буквите по БДС, все пак не е машинописка  Rolling EyesВ крайна сметка нали затова съществува фонетичната - за улеснение?!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 969
и аз сум за фонетична. Поне според ман е по удобно

# 6
  • София
  • Мнения: 39 764
Явно учителката си кара по стари методи. Едно време по пишещите машини нямаше фонетик. Мама имаше една пишеща мащина Роботрон. По едно време бях станала доста добра на бдс... Но като си направих компа почти забравих за него.
Аз също показвам на Дияна подредбата на буквите по стандарта фонетик, който е американския qwerty. Ами доста по лесно й е.
Сега са още малки, но ще пораснят и живот и здраве отидат да живеят в чужбина. От тук трябва да си тръгва с клавиатура, защото по западните няма напечатани червените букви по бдс стандарта.
Аз искам да купя клавиатура без бдс, но трябва да проверя по фирми, още преди да са набили червените букви по клавишите.

# 7
  • Мнения: 1 629
Аз пиша само на БДС, но това е така, защото съм учила машинопис. Не мисля, че дете в пети клас трябва да знае разположението на буквите по БДС, все пак не е машинописка  Rolling EyesВ крайна сметка нали затова съществува фонетичната - за улеснение?!

Хм, и аз като теб, даже нямам български букви на клавиатурата, а пиша наизуст. Детето не виждам защо трябва да се мъчи с това, обаче newsm78 Явно госпожата има нужда от пояснения и е най-добре да говориш директно с нея.

# 8
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Хехе,и аз пиша на фонетична,но съкровището ни което в момента учи буквите се справя по-добре с БДС,защото ги вижда написани на клавиатурата,така че ние може би ще имаме обратния проблем. newsm78

# 9
  • Мнения: 1 210
Така да се включа и аз.

Десетопръстната система не е отживелица. Перфектно е когато пръстите ти работят почти с бързината на мисълта.
Ако забележиш подредбата БДС е направена перфектно, така че да се редуват лява дясна ръка при изписването на голяма част от думите на български език.

Мога да пиша по десетопръстната система и на фонетик, но се дразня, когато почти цялата дума трябва да я напиша с лявата ръка. Друго неудобно на фонетичната подредба е, че при различни клавиатури (различни производители), разни много често използвани букви в българския език като Ч, Ю и разни други се менят като местоположение. А вярвай ми ако се научиш да пишеш по десетопръстната на всеки 5-ти или десети клавиш да си чекнеш ръката, за да напишеш Ч е ужасно.

Пиша по десетопръстната система и на английски. Просто знам кога на какъв език пиша и не ги бъркам.

С 3 пръста трудно ще достигнеш до 210 удара в минута - това е моят личен рекорд.

Учих десетопръстната система от необходимост, докато бях студентка. Не съжалявам дори за миг. Не съм секретарка, не съм и писател. Но когато пиша не ми остава време да си забравя мисълта. Не губя време и енергия да си местя погледа - лист, клавиатура, монитор.

Има програмки за обучение за десетопръстната система за различни подредби на клавиатурата. Племенничката ми ползва такава. Още на втория урок за показалец докара до 40 удара в минута. Тогава беше на 7. Скоро не съм я "препитвала", но дори тя тогава оцени това че има 10 пръста.

Малко се отплеснах по-скоро към предимствата на десетопръстната система, но каквато и подредба да решиш да ползвате - научия да пише с 10 пръста.

Успех.

П.С. Научи я как да си сменя подредбата на клавиатурата, за да не случват пак такива коментари. Дори не е необходимо да уведомява учителката си, че е сменила от БДС на фонетик или обратно.

# 10
а ако знаете каква боза ни готвят за "Стандарт" на фонетична разни дървени глави - погледнете тук:
http://www.metodii.com/bg_Klaviatura.html
и не се смейте. Това е почти прието за БДС. С всички последствия. "Новата фонетична клавиатура" не прилича на нищо... освен може би на нещо топло и биволско. Това важи и за следните "мъдрости"

"Новата фонетична клавиатура ще изглежда така"
http://www.metodii.com/pic/kb_2.gif
справка - тези ... тези хора искат да разместят "малко" букви от фонетичната. примерно 5-6. от около 30....:/ вижте и следващата мъдрост:

"Предлагаме още да се направят изменения и на БДС клавиатурата. В момента има една БДС клавиатура за компютри и за пишещи машини. Предлагаме стандартите да станат два и да се запази непроменен този за пишещи машини, докато този за компютри да претърпи следните леки изменения. Да се добави И ударено и знаците за евро и долар. И ударено да се сложи на същия клавиш, на който сега стой Ь, като се комбинират Ь и И ударено на един клавиш по същият начин, както е предложено при фонетичната клавиатура. Знаците за евро и долар да се поставят на местата на символите I и V. Тези символи са донякъде излишни при компютрите, защото ги има в латиницата и човек може да ги избере като превключи на латиница. "

тези хора не знам разбират ли че между теоретизирането ("философстването") и чисто практическият де-факто стандарт има ОГРОМНА разлика. До сега беше ясно - има си БДС (много добра подредба, между другото, за съжаление съм от старата генерация) и влачещата се от ПРАВЕЦ 82 и ИМКО 2 времената "фонетична" подредба.

Второто е по-скоро навик, а само погледнете какво искат да направят с него.... скоро ще трябва да инсталираме на потребителите не по 2, а по 3-4-5 клавиатурни подредби само заради неспособността на тези хорица да разберат че няк'ва напудрена и префинена "изтънченост" по отношение на "фонетичната" клавиатура е все едно да фризираш кактус.... и че по тези "стандарти" всъщност ще настане една такава нестандартизация че просто да ти се доплаче...

еди
ПС пиша на фонетична, доста бързо. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ не мога да премина на БДС - пречат ми годинките, но зад механична пишеща машина, когато загубя асоциацията с пц-то, осъзнавам че БДС е много по-удобен.

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 01:19 от еди

# 11
  • Мнения: 542
Има програмки за обучение за десетопръстната система за различни подредби на клавиатурата. Племенничката ми ползва такава. Още на втория урок за показалец докара до 40 удара в минута. Тогава беше на 7. Скоро не съм я "препитвала", но дори тя тогава оцени това че има 10 пръста.
Ти ме заинтригува... Simple Smile
Къде мога да си намеря такава? Или да си сваля?
Предварително ти благодаря. Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 418
Аз пиша по БДС и с фонетичната не се справям. Но при положение, че детето се е научило на фонетичната не виждам какъв е проблема при положение,че написаното си е на български и е правилно. По-важно според мен е да се спазва БДС и граматиката на езика, а не на каква клавиатура се пише.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Само и единствено за фонетична съм.

Съседката пише по БДС и после "2 часа" търси латинските букви, за да набере някой сайт.

И децата си ще ги уча на фонетика.
Учителката и компа са за "брак" вече Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 3 271
Аз ако съм на твое място - отивам, правя големия скандал на даскалицата и успокоявам детето си (което в случая е на 100% право ).

# 15
  • Мнения: 1 210
Има програмки за обучение за десетопръстната система за различни подредби на клавиатурата. Племенничката ми ползва такава. Още на втория урок за показалец докара до 40 удара в минута. Тогава беше на 7. Скоро не съм я "препитвала", но дори тя тогава оцени това че има 10 пръста.
Ти ме заинтригува... Simple Smile
Къде мога да си намеря такава? Или да си сваля?
Предварително ти благодаря. Simple Smile

Продуктът се казва STAMINA.


http://typingsoft.com/download.htm

Аз я открих в едно от CD-та на PCMagazine. Хубавото е че може да си сложиш непознат текст и да се упражняваш, разбира и каква ти е подредбата на клавиатурата (въпреки че за самия метод на десетопръстната няма абсолютно никакво значение). Евала им на руснаците.

Ето тук http://typingsoft.com/all_typing_tutors.htm може да разгледаш и други такива програмки. TypeMaster съм пробвала преди време, но нямаше за кирилица - сега може и да има. лично аз съм много доволна именно от STAMINA.


А наскоро открих и един супер преводач от разни езици на руски и обратно. www.translate.ru
Един и същи текст преведен от babelfish.altavista.ru беше много зле спрямо превода от руснаците.

Уф, пак се отплеснах.

П.С.
А иначе за десетопръстната - ако не беше брат ми да ми обясни принципа и да ми стои на главата да ми се смее колко съм схваната (а съм свирила 11 години на пиано) никога нямаше да се науча.

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 10:16 от Anichka

# 16
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
за фонетичната съм; не мога да пиша на БДС, а и желания нямам

# 17
  • Мнения: 2 922
Аз пиша само на БДС, но това е така, защото съм учила машинопис. Не мисля, че дете в пети клас трябва да знае разположението на буквите по БДС, все пак не е машинописка  Rolling EyesВ крайна сметка нали затова съществува фонетичната - за улеснение?!

Хм, и аз като теб, даже нямам български букви на клавиатурата, а пиша наизуст. Детето не виждам защо трябва да се мъчи с това, обаче newsm78 Явно госпожата има нужда от пояснения и е най-добре да говориш директно с нея.
И аз така смятам!  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 1 352
По-важно според мен е да се спазва БДС и граматиката на езика, а не на каква клавиатура се пише.
Peace

# 19
Аз пиша на фонетичната. Но тъй като съм учителка по информатика, имам наблюдения как пишат днешните ученици. Около 80% пишат с БДС (включително и моят второкласник), защото им е по-лесно като виждат буквите на клавиатурата. Останалите са деца, които се занимават допълнително с компютри (правят сайтове, програмират и др.) и затова използват латиницата - естествено, за тях е по-удобно да пишат на фонетична. Мисля, че всеки компютър трябва да има и двете, за да може всеки да ползва която му е удобно Peace Поне в моя компютърен кабинет съм се постарала да е така. А сина ще го науча и на фонетичната Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 39 764
На мен фонетичната ми е по-удобна.
Когато имахме машина у нас се справях добре и с БДС-а.

Както са писали Еланка и Герчо, няма значение на каква с-ма се пише, дали ще тракам с 100 или 200 силвола с минута, по-важна е граматиката и правилното писане.

# 21
  • София
  • Мнения: 9 477
На мен БДС ми е много странен. Wink
Ужасявам се ако попадна на компютър, на който няма фонетична кирилица. #Cussing out
Още повече, че пиша и на немски, където клавиатурата иска нови знаци, на места, които по начало не използвам. Wink
И ще ми настане страхотна обърквация, ако ползвам отделни табулации и знаци за всяко писане на немски, български и английски. #Crazy

Но, виж, това за учителката не го разбирам. За мен БДС си е отживелица своего рода. Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 418
Е чак пък отживелица ...Всяка страна си има някакви стандарти, така и ние. За клавиатурата как да е ,всеки се оправя както му е удобно. На кирилица по БДС, на латиница също нямам проблеми да пиша.
Но за писане на писма и документи не приемам да пиша по чужд стандарт. В края на краищата нашият език също си има правила. Не приемам за правилно в българска фирма документите да се пишат по немските стандарти.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз съм за БДС! Много по-лесно се работи като пишеш на десетопръсната.
Но учителката не е била права, че така е реагирала. И какво пречи да има и фонетична и БДС на компа? На който както му харесва  Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 9 477
Е чак пък отживелица ...Всяка страна си има някакви стандарти, така и ние. За клавиатурата как да е ,всеки се оправя както му е удобно. На кирилица по БДС, на латиница също нямам проблеми да пиша.
Но за писане на писма и документи не приемам да пиша по чужд стандарт. В края на краищата нашият език също си има правила. Не приемам за правилно в българска фирма документите да се пишат по немските стандарти.
Чакай, чакай сега- какви немски стандарти- че не разбрах нещо #Crazy.
Никой не ти налага никакви стандарти. Naughty
Просто казах, че на мен ми се налага да водя кореспонденция на немски език. Затова имам и добавена немска азбука на клавиатурата. Там съответно има други знаци и позиции на някои знаци. Толкова за немската клавиатура.

При всички случаи фонетичната кирилица е универсална.,
За какво ми е на мен БДС на клавиатурата?! По-скоро ме обърква. Тепърва машинопис няма да уча! Naughty
Или по-скоро за повечето е верен лафа: "Умрем да ми е трудно!" Wink

# 25
  • Мнения: 603
Не съм съгласна, че БДС е отживелица!

БДС е съобразен с честотата на използване на различните символи от клавиатурата в писмената реч. Т. е., символите, които се използват най-често са разположение на най-удобното място за пръстите - тяхната изходна позиция. Съответно по-рядко използваните се поставени на по-неудобни места.
Стандарта е съобразен и със силата и гъвкавостта на пръстите.

Разбира се, ако пишете с два, четири /или с друг брой по-малък от десет/ пръста това няма значение.

БДС има смисъл да се изучава специално, ако в ежедневието ви се налага често и продължително да пишете на кирилица и желаете да използвате десетопръстна система на писане.

От собствен опит мога да кажа, че не е проблем съчетанието на БДС с англиийски стандарт например. Просто въпрос на тренинг Wink

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 15:09 от valval

# 26
  • София
  • Мнения: 9 477
БДС има смисъл да се изучава специално, ако в ежедневието ви се налага често и продължително да пишете на кирилица и желаете да използвате десетопръсна система на писане.
А от моят скромен трудов опит до сега- 7-8години, знам, че такъв случай няма. Wink

# 27
  • Мнения: 603
А в моя скромен житейски опит владеенето на БДС и десетопръстната система ми е било само от полза. И в никакъв случай не ми е навредило.

Само да уточня. Аз съм за свободата на личността. Всеки да си пише, по каквато система си иска. Mr. Green

Добре е на всеки компютър, особено учебен, да се дава лесна възможност на потребителя за  избор на удобната за него система за писане.

# 28
  • Мнения: 1 210
Не съм съгласна, че БДС е отживелица!

БДС е съобразен с честотата на използване на различните символи от клавиатурата в писмената реч. Т. е., символите, които се използват най-често са разположение на най-удобното място за пръстите - тяхната изходна позиция. Съответно по-рядко използваните се поставени на по-неудобни места.
Стандарта е съобразен и със силата и гъвкавостта на пръстите.

Разбира се, ако пишете с два, четири /или с друг брой по-малък от десет/ пръста това няма значение.

БДС има смисъл да се изучава специално, ако в ежедневието ви се налага често и продължително да пишете на кирилица и желаете да използвате десетопръстна система на писане.

От собствен опит мога да кажа, че не е проблем съчетанието на БДС с англиийски стандарт например. Просто въпрос на тренинг Wink

 newsm74     newsm74     newsm74

Аз и по-горе казах за предимствата, ама който умира да му е трудно ......

# 29
  • София
  • Мнения: 9 477
Аз съм за свободата на личността. Всеки да си пише, по каквато система си иска. Mr. Green

Добре е на всеки компютър, особено учебен, да се дава лесна възможност на потребителя за  избор на удобната за него система за писане.
Подкрепям изцяло! Peace

# 30
  • Мнения: 8 769
Навремето учих десетопръстните БДС и латинската азбука. За съжаление, поради липса на тренинг преминах на фонетична. Не ме затруднява, но не оспорвам предимствата на десетопръстната система. Все още помня разположението на клавишите, но пиша бавно с 10 пръста от страх да не сбъркам rotfImao #Silly
Според мен не бива на децата да им се вменява нещо насилствено. Ако ще стват машинописти/писартели и пр. - нека изучат видовете азбука и клавиатура и 10-топръстна система. Все пак те са направени наистина за нуждите на съответния език. Ако пък ли не-да си пишат както им е лесно. typeuu

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 17:52 от Аурелия

# 31
  • Мнения: 3 405
Навремето учих десетопръстните БДС и латинската азбука. За съжаление, поради липса на тренинг преминах на фонетична.

И аз, и аз, откакто се налага да пиша на латиница, предпочитам фонетичната, защо да помня двойно повече места на букви. Пръстите ми сами се настроиха - е не изглежда като че ли свиря на пиано, но пак става Laughing

А госпожата да влезе в час Grinning и да помоли някой да й инсталира фонетичната, на нея се пише на български, така да знае.

# 32
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Аз ползвам и БДС и фонетична и на латиница праскам.
Ако гониш скорост на БГ разбира се БДС е най-доброто, но ако просто вършиш някаква работа съвсем спокойно се оправяш с фонетичната.
Anichka и valval много точно са обяснили защо БДС не е отживелица и има бъдеще.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз ползвам и БДС и фонетична и на латиница праскам.
Ако гониш скорост на БГ разбира се БДС е най-доброто, но ако просто вършиш някаква работа съвсем спокойно се оправяш с фонетичната.
Anichka и valval много точно са обяснили защо БДС не е отживелица и има бъдеще.
newsm10

# 34
  • Мнения: 542
Anichka, благодаря ти много Hug
веднага я свалих и изпробвах, разбира се, ама има да си потренирам доста, докато заменя вече усвоените си движения... Embarassed
Сега ако се намери някой да ми подари и по два часа допълнително в денонощието за упражнения...ще бъде чудесно Laughing Не че имам крещяща нужда от бързо писане, но обичам нещата да стават все по-добре и по-оптимално, така че ще впрегнем 10-годишен стаж на пианото, малко време и работеща клавиатура...и да видим...
БДС-а го възприех още когато трябваше да си пиша дипломните работи на машина (как си мечтаех тогава за компютър) и сега усещам, че ако искам нещо да свърша бързо - превключвам на БДС. Толкова често ми се налага да ползвам и фонетик, че започнах да пиша някакви смесени невъобразими компилации от звукосъчетания, които ако не излизаха безсмислени, можеха да минат за съвършения шифър Laughing
...и последно... не разбрах откъде се поръчват масажистите за китките после, когато си вземеш теста за скорост Joy Joy Joy

# 35
  • София
  • Мнения: 39 764
Писах глупости, за да установя, че на фонетик ползвам 6 от 10те си пръста Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 323
Аз съм с БДС.
Мога еднакво бързо да пиша на кирилица и латиница.
Доста дълго време имах инсталирана и немска клавиатурна подредба и нямам никакъв проблем с превключването английски-български-немски.

Пиша с 5-6 пръста (ако трябва да съм честна - пиша основно с 2), но на тестове правя над 230 знака за мин. с 1 до 2 грешки.

Определено обаче считам, че БДС подредбата е по-удобна за набиране на български текст, точно заради разположението на буквите и редуването им - лява/дясна ръка.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Когато започнах да ползвам компютър пишех само на фонетичната кирилица и без да съм учила машинопис се справях за нуждите си изключително бързо. Не се замислях коя буква къде е, а просто пишех.
Преди няколко години започнах работа в едно държавно учреждение. За мой най-голям ужасТ установих, че нама инсталирана фонетика и че нямам и право да го направя, и за това се налагаше да ползвам БДС. Три дни учих коя буква къде е и се чувствах много зле.
От тогава обаче вече ми е все едно на коя кирилица ще пиша - еднакво добре се справям и с двете.

# 38
  • Мнения: 603

Преди няколко години започнах работа в едно държавно учреждение. За мой най-голям ужасТ установих, че нама инсталирана фонетика и че нямам и право да го направя, и за това се налагаше да ползвам БДС. Три дни учих коя буква къде е и се чувствах много зле.

Ей, това си е дискриминация!

Абсолютно ти съчувствам Rolling Eyes

# 39
  • София
  • Мнения: 6 743
Сина ми пише на фонетична, защото в игите си ползва латиница и му е много по-лесно.
А на латиницата съм го гледала как пише без да гледа клавиатурата  Shocked

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 526
И аз пиша на БДС, но като си чатя с някой използвам латиницата, защото ми е по-лесно. На фонетиката мога да пиша, но ми е по-трудно и почти не я използвам за разлика от мъжа ми, който пише само на ня.

# 41
  • Мнения: 13 512
Фонетика от 15 год., макар  че я използвам по-малко от латиницата

# 42
  • Мнения: 4 187
Използвам БДС !

# 43
  • Мнения: 1 671
Учила съм машинопис десетопръстна система, затова предпочитам БДС. Всичко, което Аничка казва, е абсолютно валидно и за мен. На фонетична има да кълва по клавишите, докато на БДС просто забравям, че правя нещо с ръцете си

# 44

Общи условия

Активация на акаунт