КАК ДА СТАНА ДОНОР? КАК ДА НАМЕРЯ ДОНОРСКА ЯЙЦЕКЛЕТКА

  • 170 300
  • 1 230
  •   1
Отговори
# 1 080
  • САЩ
  • Мнения: 116
Дарение е, и навсякъде по света донорите получават компенсация!

# 1 081
  • София
  • Мнения: 10 642
Хич не се включва в смисъла на думата дарение.
Когато подаряваш нещо не се очаква да получаваш компенсации.

# 1 082
  • САЩ
  • Мнения: 116
Хич не се включва в смисъла на думата дарение.
Когато подаряваш нещо не се очаква да получаваш компенсации.
Дарението не е подарък. Има си правна форма и клаузи какво е дарение. На запад дарението е много популярно, ако осиновиш дете, се дарява на интерната, където е отглеждано детето. Ако си вземеш домашен любимец от приют (спасени изоставени котки, кучета, птици) - пак се дава дарение на приюта за направените разходи и дори има тарифи на даренията в зависимост от животното. На вас може да ви се струва ценоразпис, но по юридическа форма е дарение, и не се облага с данък, или пък се сваля от данъка на дарителя (т.е. дарителя има полза).
Ако има благотворителен бал, от събраните дарения организаторите първо си заделят и покриват направените разходи.
Ако баба ви ви дари апартамента си, пак трябва да заплатите административни такси, а понякога има и клауза, обвързваща с гледане и грижа за възрастния човек.
Донора на генетичен материал ще трябва да отсъства от работа, ще пътува, ще му дупчат вената за вземане на кръв, ще му е лошо от приеманите лекарства, ще трябва да отлага ангажименти, почивки, гости, излизания, и т.н. и във всички случаи ще поема някакъв риск под пълна упойка и дупчене на яйчниците му - и всичко това трябва подобаващо да се компенсира!
Така че сте много в грешка ако си мислите, че дарението автоматично изключва парите. Ако дарението на яйцеклетки се заплащаше, нямаше да има недостиг на донорки, а напротив - щеше да има наплив! И вие нямаше да плащате 1000-2000лв. отгоре, а щяхте да теглите банков кредит!
И между другото, личи си, че не сте донор на яйцеклетки, а само потребител, иначе нямаше да разсъждавате толкова едностранчиво!   

# 1 083
  • Мнения: 196
И аз не съм. Но познавам много такива. Не искам да се карам с вас, но тези разсъждения водят не добро след тях. И пак да питам ние сме най продажната нация ли ? Размуно е 1000 лв не и 2500/3000 лв.

# 1 084
  • Мнения: X
За мен липсата на достатъчно донори на яйцеклетки не е заради неопределеното обезщетение, а заради липсата на информация. На мен лично ми беше ясно, че мога да даря яйцеклетка, но не ми беше ясно какво представлява процедурата, каква част от моя генетичен материал ще носи детето, дали някъде там няма да има дете, което прилича на моето и което би могло да създаде поколение с моето. Не ме интересуваше и интересува с какво ще ме обезщетят. И съм благодарна на Електра, която писа скоро, че ме насочи и ми обясни всичко, която нямаше облаги от това, която помогна и на друго дете. Не съм във възторг от фондациите, които се занимават с това, защото се разпространява информация, че дарението е възможно, но мисля, че ако имаше повече факти за нещата, които за мен бяха неясни, щеше да има и повече дарители.

# 1 085
  • София
  • Мнения: 10 642
Аз не съм и потребител, забременях със моя яйцеклетка.
Ако ще се плаща на донорите, защо не се плаща на кръводарителите, на тях също им дупчат вените и то с доста по-дебели игли и им се причиняват неудобства? Защо не се плаща на близките на трупните донори?
Юридически, когато правиш дарение, ако упоменеш за какво да се използва дарението, реципиента не може да задели и стотинка за друго нещо.

Последна редакция: пн, 07 яну 2019, 09:43 от Nandin

# 1 086
  • Мнения: X
Nandin, тъй като си здравен работник (с такова впечатление останах от Надежденската тема, извини ме ако не съм права), звънни на колежки в кръвния център. Бизнесът с кръводаряване е брутален, плаща се и още как.

# 1 087
  • София
  • Мнения: 10 642
Nandin, тъй като си здравен работник (с такова впечатление останах от Надежденската тема, извини ме ако не съм права), звънни на колежки в кръвния център. Бизнесът с кръводаряване е брутален, плаща се и още как.
Да, медицински работник съм и работя с донори и реципиенти.
В кръвния център са плаща се на циганите нелегално. Близките директно отиват и им плащат, отново защото няма достатъчно дарители.
Легално плащане НЯМА!

# 1 088
  • Мнения: X
Така е, затова смятам, че не е светъл пример, който трябва да се следва и при ДЯ. Само едно уточнение ще си позволя-близките плащат на циганите не защото няма достатъчно донори. Огромно количество кръв се бракува непрекъснато. Отиват, защото ако не е животозастрашаваща операция, родилка или определен лекар, парите, които се искат на близките от служителите на кръвния център многократно надвишават тези, искани от циганите. Съжалявам за разводняването на темата, за мен общото е, че не заплащането е водещо при дарението или липсата на донори, а общата информация, достъпна за всеки извън бг мама.

# 1 089
  • САЩ
  • Мнения: 116
Даряването на кръв също трябва да се компенсира финансово (моля НЕ го наричайте заплащане) - ако се компенсираше, нямаше да го има "черният пазар", нито пък изнудването на роднини и приятели за "бартер" на кръв!
На запад и донорството на кръв се компенсира!

Донорката на ДЯ може да бъде компенсирана с до две средни работни заплати, която средна заплата официално за 2018г. е над 1100лв. Т.е. 2000 лева е законова компенсация, а не каквото на вас ви се струва "разумно"!

Вие защо собствено сте против компенсацията на донора? Не мога да ви разбера логиката! Някой да е длъжен на някой друг просто ей така ми звучи много егоистично!
 
Водещата мотивация на болшинството от донорите е именно да помогнат на някой друг. Дали компенсацията е важна за донора в случая е без значение, важното е, че компенсация му се полага!

# 1 090
  • Мнения: X
Изобщо не съм против. Напротив- съвсем ОК съм с това, а не с порочната практика с кръводарителите. Съгласна съм, че трябва да има обезщетение и за тях, просто в случая не мисля, че случаят е сходен. Много хора даряват кръв, такава има, просто не винаги лесно, безвъзмездно и безпрепятствено стига до нуждаещия се.

Изказвам мнение, че не обезщетението е водещо, а липсата на свястна обща информация, която вълнува потенциалните дарители. Или поне мен. 

# 1 091
  • Мнения: 892
При даряване на кръв ти се полага 1 ден, което е обезщетение и пак ако си сметнеш дневната заплата, е парично.
Познавам доста хора, които даряват кръв специално заради този един ден.

# 1 092
  • Мнения: 6 538
Хубаво бях спряла да правя коментари тук, не ми се хабяха нерви за глупости. Грешката е моя, защото не обясних подробно какво имам предвид. Правя го за последен път и ще подминавам тази тема занапред.
Коментарът ми беше конкретно за изказването, след което съм писала, защото всичко беше много пресилено и плашещо. Постоянен ефект от стимулацията няма как да остане. Яйчниковият резерв също няма как да се изчерпи. Както вече писах, донорките са млади жени с богат резерв. Вадят се яйцеклетки колкото ще се произведат за няколко месеца и толкова. После цикълът се възстановява и процесът се нормализира. Тези, които са дарявали вече могат да потвърдят. Рискове има, естествено, но пак в същия коментар беше написано едва ли не, че ракът е в кърпа вързан, а това не е така. Същите рискове, които са описани в листовките на лекарствата за стимулация, ги има описани и в същите на противозачатъчните, лекарствата за подържане на бременност, хормоно-заместителната терапия и др.
В процеса на стимулация може да се получи и хиперстимулация и тук най-важно е донорката да избере на кой лекар да се довери. Добрият лекар ще види бъдещите усложнения, ще коригира дозата и ще стопира нещата, за да не се получат усложнения. А не да се отиде при еди кой си, защото той дава 3 хиляди.
Ето, това имах предвид. И просто исках да помогна, както Ния каза, а не да плаша, защото аз съм рецепиент, но вече имам дете и нямам облаги да навивам хората да стават донори. Просто искам да има достоверна информация по въпроса, а не едната крайност, която би отказала бъдещ донор или другата, която ще го хвърли с главата напред. Искам и други семейства да изпитат моето щастие. Сгреших, че не обясних подробно, но детето ми е малко и има нужда от внимание, затова написах накратко.
Като съм започнала ще кажа и за „компенсациите”. Дразнещото за мен не е, че има такива, а че някои клиники (като Щерев) са превърнали „даряването” в бизнес и черен пазар на яйцеклетки (собствен опит).
Това, което е описано за дарението в други страни на мен ми звучи като подкуп. Което се прави и в България и превръща осиновяване и др в мисия невъзможна за семейства с не толкова големи финансови възможности.

Последна редакция: пн, 07 яну 2019, 12:46 от Elektra.13

# 1 093
  • САЩ
  • Мнения: 116
Ако донорите на генетичен материял и осиновителите могат да не са анонимни, нищо не пречи за частно договаряне между тях и другата страна.
Според мен, колкото повече държавата или други институции поемат контрола върху подобни процеси със забрани и ограничения, толкова повече почва ще има за развитието на черен пазар, подкупи, корупция! Винаги, когато има посредник, каквито са социалните служби у нас и клиниките за инвитро, има ниша за корупция.
Ако донорката на яйцеклетки в България можеше да бъде неанонимна, сигурна съм, че много момичета щяха да вземат ДЯ от приятелки, а други сигурно щяха да си направят частни договорки. Трети сигурно пак щяха да разчитат на донорките към клиниките или на фондации. 

 

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 06:58 от bubanka

# 1 094
  • Мнения: 67
И за да внеса малко позитивизъм в темата - след дълго чакане най-накрая ми се обадиха от болницата, че всичко с генетичните ми изследвания е наред и съм удобрена за даряване. Юхууу! Надявам се на следващия цикъл да започнем със стимулацията. С всички даряващи жени ли е така или аз съм изперкала? Много се вълнувам и съм много щастлива, и нямам търпение, и искам да имам много качествени яйцеклетки, и само положителни тестове за бременност да има, и... ❤

Общи условия

Активация на акаунт