Децата се нуждаят от ласка и внимание

  • 3 668
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
ДЕЦАТА СЕ НУЖДАЯТ ОТ ЛАСКИ И ВНИМАНИЕ, ИЗТЪКВАТ УЧЕНИ ОТ ХАРВАРД

автор: Алвин Пауъл
Харвард Юнивърсити Газет
09.04.1998

Може да се окаже, че американският принцип “остави го да се наплаче” в отношението към децата води до повече сълзи и страхове у възрастните, твърдят двама учени от медицинския факултет на Харвардския университет.

Вместо да оставят бебетата да плачат, родителите трябва да ги прегръщат, да ги утешават при плач и да ги вземат в своето легло, където те ще се чувстват на сигурно място, препоръчват Майкъл Л. Комънс и Патрис М. Милър от катедрата по психиатрия към харвардския факултет по медицина.

Двамата учени изследват практиките на отглеждане на децата в САЩ и в други култури и заявяват, че широко разпространената американска практика да се слагат бебетата да спят в отделно легло, дори в отделна стая, и да не се откликва бързо на плача им може да води до случаи на посттравматичен стрес и панически разстройства, когато тези деца пораснат.

Ранният стрес в резултат на отделянето предизвиква промени в бебешкия мозък и прави бъдещия възрастен по-податлив на стрес през целия му живот, твърдят Комънс и Милър.

Родителите трябва да разберат, че оставянето на бебето да плаче без нужда го уврежда трайно, казва Комънс. То променя нервната система и я прави прави свръхчувствителна към бъдещи травми.

Изследването на харвардските учени е уникално, защото те възприемат интердисциплинарен подход, разглеждащ мозъчните функции, емоционалното развитие на бебето и културните различия, отбелязва Чарлс Р. Фигли, директор на Института по травматология към Щатския университет на Флорида и редактор на “Журнал по травматология”.

Много необичайно, но и особено важно е съществуването на подобно интердисциплинарно изследване, казва Фигли. То обяснява различията в емоционалните реакции на децата в различните култури и в способността им да се справят със стреса, включително с травматичния стрес.

Според Фигли работата на Комънс и Милър проправя пътя за бъдещи изследвания и би могла да окаже въздействие в най-различни области от усилията на родителите да стимулират интелектуално децата си до практики като обрязването например.

Комънс е преподавател и научен сътрудник в катедрата по психиатрия от 1987г. и е участник в протрамата “Психиатрия и законодателство”.

Милър е научен сътрудник към програмата “Психиатрия и законодателство” от 1994г. и асистент по психология в Щатския колеж в Сейлъм от 1993г. Магистърската и докторската й степен по човешко развитие са от Висшето училище по педагогика.

Според двамата учени американските практики са повлияни от страха, че децата ще израснат зависими. Но те твърдят, че родителите са на грешен път – физическият контакт и окуражаване правят децата по-уверени и по-способни да формират зрели взаимоотношения, когато в края на краищата станат самостоятелни.

Толкова много наблягаме на независимостта, че се стига до някои много негативни странични ефекти, казва Милър.

Двамата учени станаха център на обществено внимание при представянето на доклада си на годишното събрание на Американската асоциация за напредък на науката във Филаделфия.

На базата на данни, обработени от Милър и събрани от Робърт Ливайн, професор по педагогика и човешко развитие, двамата учени правят сравнителен анализ на американските практики за отглеждане на децата и тези в други култури, в частност при народността гусии в Кения. Майките гусии спят заедно с бебетата си и откликват веднага, щом бебето заплаче.

Майки гусии, на които пуснахме видеозаписи на американски майки, се разстроиха от това колко дълго време минава преди тези майки да откликнат на плача на бебетата си, пишат Комънс и Милър в изследването си.

Начинът, по който сме гледани като деца, рефлектира върху цялото ни общество, казват Комънс и Милър. Повечето американци не обичат да ги докосват и се гордеят с независимостта си до степен на изолация, дори когато преживяват трудни или стресиращи моменти.

Въпреки баналната мъдрост, че децата трябва да се научат да бъдат сами, според Милър много родители “клинчат” и отначало държат детето при себе си. Освен това, щом веднъж се научат да пълзят, много деца така или иначе сами намират пътя до спалнята на родителите.

Американските родители не бива да се притесняват от това поведение и не бива да се боят да се отнасят със своето бебе като с бебе, казват Комънс и Милър. Родителите трябва да се чувстват спокойни да спят с бебетата си, да държат малкото си дете наблизо, евентуално на отделно легло в същата стая и да утешават бебето, когато плаче.

Има начини да отгледаш бебе и то да порасне независимо, без да го подлагаш на травма, казва Комънс. Моят съвет е да се създава у децата чувство за сигурност, така че да могат да пораснат и сами да поемат евентуални рискове.

Освен страховете от зависимост, учените твърдят че и други фактори са участвали във формирането на нашите практики при отглеждането – например страхът, че децата ще попречат на сексуалния живот на родителите, ако споделят тяхната спалня, или опасенията на лекарите, че родителят може неволно да нарани бебето, спящо в неговото легло. Забогатяването на нацията също е подпомогнало тенденцията към отделяне, като е дало възможност на семействата да купуват по-големи жилища с отделни стаи за децата.

Резултатът според Комънс и Милър е нация, която не обича да се грижи за децата си, агресивна нация, характеризираща се с неустойчиви взаимоотношения, лишени от физичекси контакт.

Мисля, че в нашата култура има истинска съпротива срежу грижовното отглеждане на децата, казва Комънс. Но наказанието и изоставянето никога не са били начин да се възпитат топли, грижовни независими хора.


Преведе Basilisk от http://www.news.harvard.edu/gazette/1998/04.09/ChildrenNeedTou.html

# 1
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Странно, като цяло добре, но какво значи бебето да е в отделно в контекста на оставянето да плаче дълго  newsm78
От началото на плача до стигането до леглото не отнема толкова повече време, отколкото, когато бебето заплаче в семейното легло.  Rolling Eyes

# 2
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Според двамата учени американските практики са повлияни от страха, че децата ще израснат зависими. Но те твърдят, че родителите са на грешен път – физическият контакт и окуражаване правят децата по-уверени и по-способни да формират зрели взаимоотношения, когато в края на краищата станат самостоятелни.88888888888888888888888

Абсолютно съм съгласна с мнението на американските учени. За щастие съм на верен път в отглеждането на дъщеря ми Grinning/поне според статията/

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Става дума за практиката изобщо детето да е отделено в друга стая и друго легло.
Мисля, че статията акцентира върху ползите от Attachment Parenting и влиянието му върху бебетата и децата като малки и като по-големи.

# 4
  • Мнения: 2 768
Назад са "напредничавите" американци!!!!!!! Laughing
Абсолютно подкрепям статията с опита си! Peace

# 5
  • Мнения: 3 447
Крайно време беше някой да стигне до тези изводи и по "научен път" newsm10

# 6
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Статията е хубава и полезна за майки, които по изключение оставят децата си да плачат и си мислят, че така ги възпитават. Надявам се те да са малко. Такива изследвания има безброй и са противоречиви. Например : кърмете децата си, защото това е най - доброто, дава всичко необходимо; не, не ги кърмете, защото има риск от сърдечни заболявания и майката може да предаде и други неща освен полезности, с АМ виждаш изяденото количество; децата трябва при вас да спят, защото това им дава увереност; децата трябва дасп ат отделно за да свикнат да се оправят сами и да не бъдат наранени и травмирани ако видят секс; забелвайте пишлето, защото има опасност от инфекция; не, не забелвайте има опасност от /немога да си спомня името на болестта/, до пубертета то само ще се забели; има още много за ваксините, захранването, проходилките ...
Мисля, че отношението на майката към бебето си зависи от нейния характер, възпитание, как разбира тя нещата и хората около нея. Аз обичам детето си и знам че 99 % от майките не биха оставили детето си да плаче, защото така ще го научат на самостоятелност.
Дълго сатна извинявам се  Embarassed Hug

# 7
  • Мнения: 2 407
Съгласна съм със статията!

# 8
  • Мнения: 1 866
Става дума за практиката изобщо детето да е отделено в друга стая и друго легло.
Мисля, че статията акцентира върху ползите от Attachment Parenting и влиянието му върху бебетата и децата като малки и като по-големи.

Все пак не мога да приема, че децата на всичките ми познати в чужбина, където е масова практика бебетата от раждането да спят в отделна стая, са травмирани. Моята дъщеря спи сама от 2-месечна възръст и бих казала, че дори ме учудва липсата на страх, която проявява. Например се разхожда в апартамента и влиза в тъмните стаи, та чак притваря вратата и голям смях пада. Аз дето съм спала в едно легло с майка си продължавам да съм ужасно страхливо същество. Мисля, че не може да се правят еднозначни заключения. Всичко зависи от цялостното възпитание на детето, както и от темперамента и характера му, а не само дали спи в една стая с родителите си. А това да си оставяш детето да плаче е също много относително. Аз съм оставяла дъщеря ми да плаче в умерени дози и в резултат на това като стана на  3-4 месеца приключихме с безсънните нощи. И това е защото е свикнала като се събуди по някое време да се занимава сама и после пак да заспива. Няма нужда някой да притичва през 2 часа, за да я приспива. Тя по принцип и не плаче, де. Най-много да развихри някоя игра посред нощ и баща й е ставал само да й напомни, че е време за сън и не може да се провиква на куклите посред нощ. След което утихва и това е.

В заключение ще кажа, че съм спряла да чета подобни статии. Достатъчно книги изчетох преди да родя първото си дете, достатъчно семейства наблюдавах и можах да сравня резултатите между тези които спят с децата си (по-често срещано в България) и тези които не спят с тях (по-често срещано на Запад). Нито при едните, нито при другите съм забелязала травмирани деца.  Единствената фрапираща разлика е в уморения вид на майките които успокояват по цели нощи децата си в сравнение на тези, които от бебешка възръст са направили всичко възможно, за да не им се налага това. Вторите може би са по-големи егоисти, признавам го, и някак си може би изглеждат по-студени в подхода си. Но това не означава, че не даваме обич на децата си. И че те не растат щастливи. Освен това има един културен елемент : мъжът ми не е българин и  в неговите разбирания спането на детето при родителите е абсурд. За цялата му рода също. Тука пък майка ми чупеше ръце как така сме оставили детето само да спи и сега с второто от сега ни подпитва къде щяло да спи.  Grinning Мисля, че всеки си решава, а учените на всеки 10 години си променят мнението и ми се струва абсурдно да правим всичко каквото пишат.

# 9
  • Мнения: 14 133
Аз съм за ласките и вниманието!!!

# 10
  • Мнения: 953
Ласките и вниманието, когато е необходимо, но не е лошо кагато се заинатят да се оставят да по реват, за да се научат, че не всичко трябва да става както те искат. ДА НЕ БИ В ЖИВОТО ВСИЧКО ДА СТАВА КАКТО ГО ИСКАШ. Те трябва да знаят това и да се научат от малки.

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз съм за ласките и вниманието!!!

И аз, но не в МОЕТО легло!
Не мисля, че след като спят сами в стаята си значи, че по някакъв начин са травмирани. Аз се отзовавам на всяко "мамо" до определени граници. Ако за десети път иска да сменя играчката с която спи и аз откажа, значи ли това, че съм лоша майка?

# 12
  • Мнения: 918
 Моя син спи в отделна стая, но никога не съм го оставяла да реве Naughty гушкаме се много, той е много любвеобилен. Смело мога да кажа, че откакто спи сам в стая, сънят му е много по-спокоен, спи си по цяла нощ, без да се събужда.

# 13
  • Мнения: 3 034
   За пореден път се убеждавам, че всичко, свързано с възпитанието, е 'разходка' по тънък лед. Мисля, че е много важно децата да усещат обич постоянно и увереност, че имат опора. От тук нататък дали ще спи отделно и от кога е въпрос на усещане на родителите. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 8 769
Ами не е лошо като идея, даже и аз го спазвам, но не мисля, че имам особени постижения.
И двамата искат да спят до родител. Обаче спят адски неспокойно-ритат, блъскат, малкото става, сяда, ляга, тръшка се постоянно...Еднакво недоспала съм и когато се опитвам да ги оставя в техните легла, убеждавайки по цял час през нощта, и когато "спят" в нашето легло. Tired
За оставянето да си поплачат-да, съгласна съм със статията. В същност, не мисля, че детето плаче "за няма нищо". Винаги има причина то да плаче. Само не знам как да обясня на господа учените, че понякога се е налагало да оставя бебе да реве, за да мога:
а/ да отида то тоалетна
б/ да му направя яденето
в/ да извърша нещо наложително пак за него
А моето малкото реве, просто защото мрази да стои само. Сега вече, пълзейки и вървейки подпирайки се, става малко по-лесно и плачът е намален до минимум.

# 15
  • Мнения: 175
Според мене главният проблем разгледан в статията е дали да бъде оставяно детето да плаче само.
Мисля, че винаги има причина за детския плач и задачата на всяка майка е да опознае детето си и причините за плача му.
Ако детето бъде оставено самотно да плаче през деня или не му е било отделяно достатъчно внимание, то най-вероятно е то нощно време да се опитва да 'навакса' тази проява на липса на обич.
 Разбира се, тук не става въпрос за разглезване и непрекъснато обръщане на внимание - всичко е според възможностите и мисля, че децата разбират това. Както разбират от ласка и истинско внимание и нежност.
Разбира се, всичко зависи най-вече от характерите и на майката и детето. Колкото то става по-голямо, толкова повече характер проявява. Тук вече идва на помощ твърдостта при възпитанието и най-вече хитростта и изобретателността на родителите Wink
Това са засега моите виждания по този въпрос, ама съм от скоро майка, нямам и кой знае какъв поглед и върху възпитанието на други деца. Simple Smile Та - поживем, увидем Simple Smile
А че бебетата трябва да се гушкат, ТРЯБВА Simple Smile Преди време попаднах на една статия за това http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=805629 . Може и да сте я обсъждали, но ето че я пускам.

# 16
  • София
  • Мнения: 276
Съгласна съм с казаното в статията. Винаги ми е било трудно да го оставя да плаче- повече от минута не издържам . А до спането заедно- от 4 месечна възраст спи при нас, но забелязвам, че вече сам изпитва желание да си спи в леглото. Може да греша във възпитанието, но аз го оставям той" да ме води". Понякога съм и доста строга, но няма начин.

# 17
  • Мнения: 3 663
добре, аз лично с много неща от статията съм съгласна, с някои не съм, но както и да е - важното е че дава инфо и разширява мирогледа
обаче
чудя се друго
тези американски учени има няма няколко години и излизат с нови тези по почти всички въпроси...
сега очаквам след някоя и друга година да кажат, че тия изследвания не са проведени щателно и нещата не меродавни... и да започнат тотално да им противоречат  Confused да кажат, че децата гледани по другия начин израстват зависими примерно...
и какво правим тогава...

# 18
  • Мнения: 3 034
добре, аз лично с много неща от статията съм съгласна, с някои не съм, но както и да е - важното е че дава инфо и разширява мирогледа
обаче
чудя се друго
тези американски учени има няма няколко години и излизат с нови тези по почти всички въпроси...
сега очаквам след някоя и друга година да кажат, че тия изследвания не са проведени щателно и нещата не меродавни... и да започнат тотално да им противоречат  Confused да кажат, че децата гледани по другия начин израстват зависими примерно...
и какво правим тогава...

 newsm10   
ами променяме коренно концепциятя за отглеждане и побъркваме детето, себе си и околните  Smile

# 19
  • Мнения: 2 768
Ако си имаме собствена концепция-едвали ще се "побъркаме"!
Моята е подобна на тази в лекцията от много време. Още с първото дете преди 12 години педиатърката ме съветваше да не го кърмя нощем и да го оставя да плаче, за да "свикнел" Shocked Аз и казах да си остави тя нейното да плаче  Mr. Green (бях само на 20 години...) Просто смятам, че тук в статията става въпрос за новородените бебета и първите месеци от живота им. Взимала съм децата в нашето легло, когато бяха бебета, но сега насила не мога да ги накарам!

# 20
Hi all,
Много интересна тема, жената каза да чета да се образовам ммдаа слушам и изпълнявам Laughing ама личното ми мнение относно отглеждането малко се разминава със статията:

  С други думи на детето трябва да му се обръща внимание ама то е малко според зависи:

     По кое време на деня е ... след което -> Преглежда се дали е гладно, жадно, наакано, оригнало ... Ако всичко си му е наред ми и то човече глези се търси ласка/внимание/сигурност. По принцип по разпространения/'препоръчителен' подход е да го оставите да  си реве или (поне според мен) да му се обърне малко внимание и да се остави пак, ако продължи да реве (но все пак това си е  според майката/бащата дали искат да го глезят или не) оставяте го да пореве после пак го успокоявате (обикновенно има ефект)  / глезите го нон-стоп ( Sick ). А дали трябва да спи при родителите си или не - ми то за него е почти все едно по простата причина че никой не може да ви каже то зависи от самото дете пък и в крайна сметка това го решават родителите му дали им е приятно да спи при тях или не, дали ги е страх да спи при тях или не.  (ако ви е страх да не го затиснете докато спите който и каквото и да ви разправя на дали ще го сложите при вас... hahaha)

     Иначе отностно самата статията - ми да може да се травмира все пак то се формира  психически/душевно/начин на мислене - през първите ~ 7 години. После се учи да мисли вече като голям човек - пораства. Та статията е по скоро травмираща за родителите които си имат първо дете и си нямат наидея за какво иде реч. Ще ги обърка повече отколкото да им помогне.

-----
Успех в отглеждането дано Ви станат умни и красиви дечицата Simple Smile

# 21
  • Мнения: 5 299
 Свекърва ми много пъти ми е казвала, 4е е оставяла децата си да плачат. И е убедена,че това е правилният подход. Аз обаче съм склонна да мисля, че в резултат на това сега сина и е ужасно нервен(повече от нормалото), макар и да не твърдя,  че е точно така. Thinking Просто си мисля, че е възможно... Мискя,че при всяко дете е различно. Аз лично съм пробвала да оставям Викториа да поплаче, и се уверих, че това НЕ е най_подходяЩият метод при нея.

# 22
  • Мнения: 648
Понякога дотежава непрестанното висене на Александра по крачолите, ръцете, гърдите ми, не може сама да заспива, трябва да съм пред погледа й...................... но самата аз съм "гушливче", е как точно тя да не е Laughing, колкото й пъти да се заканя да я уча на малко търпимост, толкова пъти си я гушкам, давам да цоца, спинка си при нас Heart Eyes..................... просто така го усещам Hug

# 23
  • Мнения: 46 520
София винаги е спяла в самостоятелно легло, след това и в самостоятелна стая, но никога не е оставяна да плаче, за мен това е правилния подход и смятам, че се отразява добре, и на нея, и на нас  Peace

# 24
  • Мнения: 292
Подкрепям и съм съглсна със заключенията на двамата учени - децата се нуждаят наистина от топлина, ласка, насърчаване, внимание и т.н.  И не е необходимо да си ... титулован учен, за да го прозреш.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 121
Аз не съм спала повече от 5 часа накуп за тези 15 месеца. Ако я няма цицата наблизо се реве до припадък. 1-2 пъти се пробвахме да я откажем от приспиване на цица/нощно сукане, когато вече поотрасна де, някъде към годинката. Гледката е страшна - рев до задавяне, позиви за повръщане, хълцане, едва си поема дъх човечето... Но нещата стават все по-зле и по-зле... Вече се буди през половин час и си търси заветната цица. Преди две седмици просто престанах да я връщам в неното легло, преди това гледях да го правя ако не съм заспала. Но спахме точно 2 дни. Сега пак се буди, аз местя от ляво и от дясно... Първия инстинкт на детето е да стане права, ако се разбуди... И тъкмо се реша да се преместя временно в другото стая да спя, а те да си се гушкат и успокояват с таткото (или т. нар. "превъзпитаване") и вземе че се появи такава статия...  Twisted Evil Хайде господа учените да ми  обяснят какво да правя.  Crossing Arms

# 26
  • Мнения: 3 161
Американските учени са пропуснали тънкия момент, открит от българските баби, че бебето трябва да се остави да поплаче, "за да му се развият гърдичките". Какво е тук една нервна система в сравнение с добре развити гърди и глас на оперен певец в бъдеще?

Иначе аз също не съм оставяла детето да плаче като бебе, виж като по-голямо е по-различно, защото наистина могат да се научат да постигат желаното с рев.

# 27
  • Мнения: 87
Статиятя ми харесва и в нея има неща, които подкрепям, но непрестанно си мисля, че проблема е в абсолютните крайности: или пълно себеотдаване та чак от лишаване от минутката в тоалетната, или пък закостеняла строгост, която също може да е резултат от тъжни и самотни детски нощи /в Щатите са често срещано явление/! Ако има обич и нежност в грижата ни за дечицата, значи ще открием правилния път до взаимността! Освен това дечицата ни инстинктивно ни показват от какво се нуждаят и ако обичта и нежността ги има между нас, значи няма място за проблем!

# 28
  • Мнения: 3 760
Хубава статия!
Но мисля, че не може да се правят генерални обобщения. Важното е ако майката усети, че трябва да успокои бебчето да не се спира, защото...,а ако усеща, че плачът не изисква незабавна реакция, съответно да не се юрва само, защото има опасност детето да е по-поддатливо на стрес.
Просто е важно да се вслушваме в майчината си интуиция.
Аз на теория съм по-склонна да гушкам непрекъснато, да нося бебето непрекъснато, да спя с него...Но на практика - госпожичката иска да спи сама и да я оставим на мира. Опитите да бъде успокоена в повечето случай удължават периодите на плач и страдание (когато плаче, защото й се спи) и т.н. Майката трябва да се води по детето си, а не да робува на някакви предрасъдъци.
Иначе американският начин на отглеждане (а доколкото сум чувала и немският) будят у мен недоумение  #Crazy

# 29
  • Мнения: 1 107
Хареса ми статията, напоследък все на такива попадам, но съм против вманиачаването.
Сутрин задължително влизам в банята и оставям детето в кошарата с играчки, понякога реве, но вече не е толкова малък - оставям го, защото не мога да ходя мърлява и рошава цял ден!
Друго е, когато е малко бебе - естествено, че не трябва да се оставя да плаче, няма нужда да се четат и статии, майчиният инстинкт го подсказва Peace

# 30
  • Мнения: 1 735
Ласката ,нежността и любовта са като въздуха ,слънцето и водата за израстването на едно дете.
Докато с последните ще помогнем за израстването на тялото му ,то с първите 3 ще изградим духа и психиката му.
 Статията е много полезна и вярна,сверявайки я със собствения си майчински инстинкт.
Peace

Аз не съм спала повече от 5 часа накуп за тези 15 месеца. Ако я няма цицата наблизо се реве до припадък. 1-2 пъти се пробвахме да я откажем от приспиване на цица/нощно сукане, когато вече поотрасна де, някъде към годинката. Гледката е страшна - рев до задавяне, позиви за повръщане, хълцане, едва си поема дъх човечето... Но нещата стават все по-зле и по-зле... Вече се буди през половин час и си търси заветната цица. Преди две седмици просто престанах да я връщам в неното легло, преди това гледях да го правя ако не съм заспала. Но спахме точно 2 дни. Сега пак се буди, аз местя от ляво и от дясно... Първия инстинкт на детето е да стане права, ако се разбуди... И тъкмо се реша да се преместя временно в другото стая да спя, а те да си се гушкат и успокояват с таткото (или т. нар. "превъзпитаване") и вземе че се появи такава статия...  Twisted Evil Хайде господа учените да ми  обяснят какво да правя.  Crossing Arms
Не съм  от господата учени ,но мога да се опитам да ти дам съвет ,освен ако вече не сте се оправили. Wink
Казваш ,че е пристрастена към цицата: Опитай да спиш с нея ,като самата ти спиш гола ,за да можеш през нощта да кърмиш лесно без да се събуждаш. Първите 3,4 дни може и да ти е странно ,но после ще свикнеш и няма да се събуждаш въобще ,нито малкото ще се събуди(а и на него му трябва време ,за да свикне ,че си има мама наблизо и съответно да спи спокойно през нощта).
Покрай зъбоникненето Мила се опитваше да се събужда и да се изправя в леглото ,но разбрах ,че ако й натикам цица преди да се е разбудила съвсем ,няма да се събуди въобще.Един вид научих се да изпреварвам събитията - никак не е трудно! Hug

# 31
  • Мнения: 5 647
Аз за това не спирам да гушкам, галя и целувам дъщеря си. Усещам как се успокоява, когато се сгуши до мен.

# 32
  • Мнения: 8 917
Аз съм за ласките и вниманието!!!
Peace

# 33
  • Мнения: 505
Рижа Проклетница благодаря ти за статията  Laughing Много е удобна за нашия светоглед.  Mr. Green

# 34
  • София
  • Мнения: 3 408
Твърдо "за". Не бих оставила дъщеря ми да ми се качи на главата, но категорично отричам теорията за ревящото бебе и наблюдаващия отстрани родител. А и без това американците като нация ги имам за затлъстели, ограничени и нискоограничени, така, че и без това не ги смятам за авторитет.

# 35
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
Ай, ай, какви приказки...  ooooh! А пък то Harvard, авторите на тази статия от където, пак в Америка  Joy

По-принцип детето не се оставя просто ей така да си реве. Принципът е оставя се да плаче 5 мин, след това се проверява дали е ОК и пак се излиза. Второто влизане е след 10 мин, после 15 и т.н. докато се успокои и заспи. Теорията е на Др. Фербер и в неговите книги е обяснена много подробно. Като влизаш при него, то разбира, че не е изоставено, ти пак го обичаш, наоколо си, но просто е време за сън. При нашия син проработи без засечки. Той спи по 11 часа без прекъсване от около 6 месечен, даже и докато му разстяха зъби.

Ще кажете ами от детето е. Ами не. Дълго време майка ми и баща ми, които бяха противници на този метод, го гледаха през деня и за дневните дремки спяха гушнати с него. Сънят му беше накъсан и винаги с рев се съгласяваше да легне. В крайна сметка и те видяха, че така не става. Пробвахме с този метод и сега спи по 3 часа без прекъсване и през деня.

Успех на тези, които се решат да го опитат!  bouquet 

Впрочем отнема около 3 нощи, за да започне детето да заспива без грам рев.

Последна редакция: пт, 14 юли 2006, 23:08 от Шоколадкина

# 36
  • Мнения: 35 969
хубава статия!

# 37
  • Мнения: 2 673
"ДЕЦАТА СЕ НУЖДАЯТ ОТ ЛАСКИ И ВНИМАНИЕ, ИЗТЪКВАТ УЧЕНИ ОТ ХАРВАРД"
 
тези учени това чак сега ли го установиха... newsm78

проблема е в абсолютните крайности: или пълно себеотдаване та чак от лишаване от минутката в тоалетната, или пък закостеняла строгост,

 Peace еми ей тва е !

# 38
  • Мнения: 8 769
Впрочем отнема около 3 нощи, за да започне детето да заспива без грам рев.
М, не, не е толкова.  Naughty При твоето дете, сигурно, но аз имам две деца, и при двамата е различно. Няма 5 минути, няма влизане на по 10. Пробвала съм всички варианти и вариации. Не става.  Tired Човека иска мама и толкоз. Сега все още (четири месеца от както е пусната статията, можеш да видиш какво съм писала тогава) дребен заспива с някой до него. Не и сам! По същия начин прави и сестра му (която допреди той да се роди заспиваше сама).
Децата са различни!!!
Няма унифициран подход, убедена съм.

Общи условия

Активация на акаунт