Диета без глутен и без млечни за деца - какво и колко?

  • 7 191
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Права си за цените... Ужас

# 16
  • София
  • Мнения: 38 431
Една приятелка и колежка се беше захванала сериозно с това.
Ставаше сутрин в 5 да готви за обяд и вечеря.
Призна ми, че дава 300-400 лв на седмица само за такава храна.
Отделно купуваха и друга.

# 17
  • Мнения: X
Ние няма как да си позволим такава храна дори и за детето с обещетението за отглеждане на дете от 1 до 2 год и заплатата на ММ. Готвя и в нас с неща които вземам от нормален магазин. От време на време майка ми праща от село.
Това е причината дечко да тръгва на ясла от септември.. Покрай многото болести да вземаме по нормални пари, за до мога да си позволя поне зърна да купувач за детето -киноа, амарант. Все скъпи но пълноценни неща за детето.
Не те карам да го правиш, просто споделям мъката си, че ще се наложи да пратя детето си на ясла на година и 7-8 месеца

# 18
  • София
  • Мнения: 38 431
Аз го дадох на ясла на 2,5, но дори с две заплати пак ми се струваше скъпо.
Освен това, специалната диета означава че не трябва да яде в яслата и т.н.

Може да пробвам киноа и амарант.
Елда съм опитвала и не ми хареса.
Просото го яде папагала.
Може да пробвам да направя нещо с царевично брашно.

Обаче пак се чудя за млечните.

В крайна сметка, като се поосвободя септември ще се консултирам с докторите за тест за алегрия - да се знае какво да давам, какво да не давам.

В момента пак се е разчесал яко!

# 19
  • Мнения: X
Ако имаш възможност си плати преглед при Мустаков.
Като тръгна на ясла боледуваше ли много?

# 20
  • София
  • Мнения: 38 431
Ще опитам при Мустаков.

Боледуваше, но не много - по една настинка на 2 месеца.

# 21
  • Мнения: 7
Да, да, да, ходете при Мустаков, той вече е милионер от такива като Вас, освен това на никого още не е помогнал, той с лекарства може само да притъпи за кратко симптомите ( изпитал съм го с моето дете), след кратко време всичко се връща със страшна сила, а само хранителната диета може да ви реши проблемите завинаги.

Има един много интересен факт, по-бедните общества които се хранят с евтина храна и предимно сурова и необработена храна, боб, леща, ориз, плодове и зеленчуци, не боледуват и нямат алергии, остеропороза и т.н.,  болестите са запазени само за богатите общества, които се хранят със скъпи и силно преработени храни, любима фраза на д-р Емилова.

Учудващо е как едни и същи хора с лекота оставят всичките си пари в аптеката и при лекаря, които не могат да им помогнат почти с нищо, и им тровят организма с лекарства и химия, а като имат възможност да купят нещо което не е вредно и ще им реши здравословните проблеми в комбинация с други полезни храни, им се вижда скъпичко ?

Ами нормално е малкото останали все още чисти храни,  да са малко по-скъпи от вредните такива, аз като отида в супермаркет вече не мога да си купя абсолютно нищо, всички храни там са вредни за здравето, в нашия местен магазин отскоро има машина за фреш от портокали, това е единствената причина да го посещавам все още.
 
Няма да напиша нито една дума повече, не искам да Ви дразня повече, желая успех с болестите, и борбата с вредните храни. Wink

Последна редакция: нд, 24 авг 2014, 21:15 от eurogas

# 22
  • Мнения: X
Eurogas даже нямах търпение да изчета поста ти до край. Надявам се да се научиш да отчиташ мнението на другия.

мустаков е един разкошен специалист. Благодарение на него аз нямам тежък алергичен шок от 10 год. Имам леки не налагащи влизане в Пирогов.  т

# 23
  • София
  • Мнения: 38 431
А интересното е, че тука дума не сме обелили за лекарства.
Говорим си за хранене, нали?
Между другото, четох и две-три статии, че покрай разни западни "специалисти" и ТВ-докторчета се е зародила модата с безглутеновото хранене без никаква нужда.
Освен това, откъде-накъде евтиния фураж отпреди няколко години, сега се продава на супер раздути цени?
Заради модата!

Всъщност даже не знам дали има нужда от безглутенови храни при АД.

Ох, сега прочетох,  че при АД и алергии НЕ е добре да се дават нови и непознати храни!
Ами ние никога не сме кусвали разните киноа, амарант и пр.

Последна редакция: нд, 24 авг 2014, 22:45 от L'Agent

# 24
  • Мнения: X
Най добре е някой ди каже към какво в чувствително детето и ти като майка да го избягваш. В повечето случай с правилното " лечение" децата го израстват. Под "лечение" нямам предвид  прием на лекарства

# 25
  • София
  • Мнения: 38 431
Това, което аз съм забелязала са яйца, портокал и домат.
Но пак е много променливо. Преди 2 години даваше силна реакция със зачервяване при пипане, сега въобще не мога да го усетя.

# 26
  • Мнения: 15 019
Моето дете беше на безглутенова диета до 1-годишна възраст. Първонаално и аз се чудех с какво да го храня, обаче постепенно започнах да откривам различни неща. Можеш да предлагаш качамак под различна форма. В био магазините наистина има доста безглутенови продукти, някои са скъпички, но не е нужно да се предлагат ежедневно. Аз вземах безглутенови сухари - имаше с елда, с кестен, с киноа, също и обикновените царевични и оризови. Правех соленки с оризово брашно, безглутенов хляб така и не направих, но също е идея.

# 27
  • Мнения: X
Сестрата на ММ е с глутенова непоносимост. Тя не яде пшеница. Яде в малки количества овес, лимец и спелта

# 28
  • Мнения: 2 052
Малиш, а какъв хляб яде? На мен най-големия проблем ми е хляба. Не мога да се наям без хляб, пробвах да правя безглутенов (царевичен) и с по-ниско съдържание на глутен - ръжен, ами то не прилича на хляб. Sad Нито на вид, нито на вкус.

# 29
  • Мнения: X
Малиш, а какъв хляб яде? На мен най-големия проблем ми е хляба. Не мога да се наям без хляб, пробвах да правя безглутенов (царевичен) и с по-ниско съдържание на глутен - ръжен, ами то не прилича на хляб. Sad Нито на вид, нито на вкус.
Прави си точно такъв дето не прилича на нищо -от спелта и др с ниско съдържание на глутен. Тя избягва ориз и оризово брашно защото се запича. Купува зърна, суши ги на някакъв уред за сушене и мели. С това брашно си прави хляб.

Общи условия

Активация на акаунт