Двойно гражданство на дете

  • 39 157
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!
Извинявам се, ако има подобна тема-търсих, но не открих.
Та въпросът ми се отнася за дъщеря ми, която е на 9 месеца. С таткото (не сме женени, но живеем заедно и той е припознал детето още с раждането) живеем в България. Аз преди 3 години се прибрах от Германия(живях там 10 години, имам и гражданство). Проучих въпросът за немско гражданство на детето и ако подам документи преди 1-вата й годинка, може и тя да бъде с двойно гражданство(като мен). Обаче се чудя и не мога да отсея позитиви и негативи на това двойно гражданство. Искаше ми се да се допитам до вас, защото съм сигурна, че има и други деца с двойно гражданство тук. Предполагам, че минусът може да бъде в документите, ако пътуваме някъде. Трябва ли да нося и БГ и немски документи? Ще се радвам, ако някой сподели от опит. Какви ползи може да има немското гражданство за нея, при положение, че живеем в България?
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 556
Синът ми е с двойно българо-френско гражданство. Живеем в БГм таткото е французин, нямаме брак и гражданството е правено тук в консулставото с цел детето да бъде записано във френския лицей и да има стипендия като граданин. Аз не виждам негативи. Когато мин година пътувахме до Франция, носехме българския акт за раждане + френския документ, т.нар "фамилна книжка". Паспортът може да бъде от всяка една от двете държави, според както е удобно. Изкарай му гражданство, винаги ще е му е  +

# 2
  • Мнения: 3
Благодаря ти за мнението. И според мен няма негативи(след дълги размишления). Аз затова исках все пак да чуя някой с опит, а като гледам вашата ситуация е почти същата като при нас.

# 3
  • София
  • Мнения: 460
Моята дъщеря е на 2 години с българско и испанско гражданство. За пътуването виждам по-скоро позитиви, защото мога да я изведа от страната с двата паспорта без присъствието на баща й и без да е необходимо пълномощно от него, както и той разбира се. Това за момента ме улеснява, защото живеем в трета държава и ми се е налагало да пътувам с нея без него до България и обратно. Освен това аз не нося името на мъжа ми, но в испанския паспорт фигурира моята фамилия, което доказва, че съм й майка (искали са ми акт за раждане на излизане от Швейцария, а нямах преведен, като показах испанския паспорт, минахме без проблем).  Ти разбира се може да и направиш гражданство и да си пътува с който паспорт иска, никой не те пита колко още паспорта има и не е задължително да ги показваш.
Друго нещо което сега се сещам, както децата в бг са здравно осигурени без никакви условности и изключения за сметка на държавата, така е и в Испания, та дъщеря ми има здравни осигуровки и на двете места, европейската здравноосигурителна карта ни беше по-лесно там да я извадим например. И аз до момента не виждам негативи.

# 4
  • Мнения: 3 675
За пътуването виждам по-скоро позитиви, защото мога да я изведа от страната с двата паспорта без присъствието на баща й и без да е необходимо пълномощно от него, както и той разбира се.
Това сигурно ли е?
Aз съм останала с впечатление, че другото гражданство не помага и пак си искат декларация от бащата, че е съгласен детето да напусне България  Rolling Eyes

По закон сме длъжни да показваме и двата паспорта, но аз показвам само единя  Embarassed Покажа ли и бг паспорт, веднага ще поискат декларация от таткото 
Сега ми сервираха в бг посолство, че понеже детето ми ще получи нов паспорт, трябвало да направим и нова декларация  Twisted Evil Crossing Arms Старата не е безсрочна, но срокът не е изтекъл, но сега трябва отново да платя 30 евро за декларация  Twisted Evil

# 5
  • Флоренция
  • Мнения: 119
Моя син пътъува със стара декларация и нов паспорт .Имам вписан само ЕГН ма детето.

# 6
  • Мнения: 3 675
Аз имам декларация, но е подписвана пред австрийски нотариус и се оказа, че тя не важи  Rolling Eyes
След това от посолството ми дадоха една бланка, която трябваше да попълним и в тази бланка има място където да се напише номерът на паспорта на детето. Сега заради новия паспорт ми казаха, че пак трябва да подписваме нова декларация  Crazy
При първата декларация една откачалка в посолството вдигна скандал, че мъжът ми не можел да я подпише, понеже била на български, а той не говорел български...та трябвало да му я преведем на немски или да му наемем преводач  Crazy Laughing ooooh!
Полудях с тези декларации и затова въобще не показвам бг паспорт на детето  Close

# 7
  • София
  • Мнения: 460
За пътуването виждам по-скоро позитиви, защото мога да я изведа от страната с двата паспорта без присъствието на баща й и без да е необходимо пълномощно от него, както и той разбира се.
Това сигурно ли е?
Aз съм останала с впечатление, че другото гражданство не помага и пак си искат декларация от бащата, че е съгласен детето да напусне България  Rolling Eyes

Така излязохме от България преди 3 седмици, с двата паспорта, без декларация.Служителката въобще не е питала за декларация като и дадох двата паспорта. Някъде имаше тема, там прочетох, че по закон  е така, ще се опитам да намеря темата.

# 8
  • София
  • Мнения: 460
Виж какво намерих тук:
http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm в частта "Напускане на Р България от непълнолетни лица и такива с двойно гражданство"

2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.


# 9
  • Мнения: 3 675
pimpinela, много е хубаво!  Grinning
Но аз все пак не мисля да рискувам...ами ако на границата не знаят, че не трябва да изискват декларация
И защо в посолството ме караха тогава да подписваме нова декларация  Twisted Evil
Ние показваме само немския паспорт и до сега никой не ни е искал декларации и не ни е задавал въпроси.  Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 460
Мисля, че на границата са наясно, но ако сега пътувате без проблем давай както си го правите.
До колкото разбирам, проблем има ако детето има И бг гражданство, тогава ако се излиза само с един паспорт искат декларация. Друг е въпроса, дали ако минавате с чужд паспорт някой въобще ще пита "Има ли детето бг гражданство", Но теоретично съм питала дали има как да разберат и ми казаха, че ако я извеждам аз винаги могат да погледнат моето егн и да я видят и нея. Това разбира се е само  теория.  Аз мисля да се позовавам на този член и да не правя декларация и занапред.

# 11
  • Мнения: 3 675
Ти можеш да си се позоваваш на каквито си искаш точки, достатъчно е да те забавят и да си изпуснеш самолета  Rolling Eyes

Нищо лошо не съм направила, а всеки път треперя докато минем проверката  Twisted Evil
До сега не сме имали проблеми с показването на единия паспорт и дано и за  в бъдеще всичко бъде наред!  Praynig

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Друг е въпроса, дали ако минавате с чужд паспорт някой въобще ще пита "Има ли детето бг гражданство"

Питат.
моето дете няма бълг. грабданство и на границата винаги искат бг документ и като кажа, че няма и веднага проверяват по имената дали има ЕГН.

# 13
  • София
  • Мнения: 460
За мен също е голям стрес минаването на паспортната проверка, но пък не искам да се чувствам без вина виновна, мисля, че трябва да си знаем правата. До сега не съм била свидетел на груба некомпетентност от страна на граничните полицаи, та чак да си позволят да те забавят при условие, че си изрядна и то с малко дете (виж администраторите в посолствата и други бг институции са друго нещо). Дори и да има някакво забавяне, заради незнание на полицая, най-вероятно ситуацията ще се изясни в рамките на 5 минути, докато пита колега. Това е според моя опит де. Нашата гранична полиция не е от най-любезните, но до сега не съм видяла никой да е тръгнал едва ли не да се излага на летището като забави злонамерено  изряден пътник. Закона казва 2 паспорта и без пълномощно - съобразявам се с това и съм спокойна, иначе трябва да гадая, ще питат ли, няма ли да питат и т.н.
Този закон е важно да го прочетат хора в нашето положение, защото всъщност се оказва, че ако детето има само бг гражданство но постоянно пребиваване в друга държава и може да го удостовери, пак не е нужно пълномощно, това е още  по засукан случай де  Grinning

# 14
  • Мнения: 24
И аз не виждам недостатъци от двойно гражданство освен повечето документи при пътуване.

Пътувах сама с дъщеря ми през юни: от София ме пуснаха все едно ми направиха услуга. Носих нотариално заверено пълномощно от таткото, както е описано в линка, който  pimpinela е публикувала, но според служителката това ми било за Холандия...(ако минаваме през повече от една държави по тази логика ми трябват 10 пълномощни) За България трябвало да направя друго, заверено от консула, което и мисля да си направя за всеки случай, нищо, че мъжа ми не е бълг. гражданин. Явно си зависи на какъв човек попаднеш.

# 15
  • Мнения: 3 675
И аз не виждам недостатъци от двойно гражданство освен повечето документи при пътуване.

Пътувах сама с дъщеря ми през юни: от София ме пуснаха все едно ми направиха услуга. Носих нотариално заверено пълномощно от таткото, както е описано в линка, който  pimpinela е публикувала, но според служителката това ми било за Холандия...(ако минаваме през повече от една държави по тази логика ми трябват 10 пълномощни) За България трябвало да направя друго,
заверено от консула, което и мисля да си направя за всеки случай, нищо, че мъжа ми не е бълг. гражданин. Явно си зависи на какъв човек попаднеш.

Пълномощното ти при холандски нотариус ли е заверено?
Аз също имам такова пълномощно, което не е заверено при български нотариус и ми казаха, че в България не важи, а ми трябва декларация, която да подпишем в посолството  Crazy
Чудат се какво да измислят за да събират такси от хората.  Twisted Evil
15 € на подпис. За двамата родители общо 30€. За спешна поръчка 60€  Twisted Evil И като се смени паспорта на детето процедурата се повтаря  ooooh!
При последното ходене в посолството, поне ми обясниха, че можем да направим декларация в която да пише, че сме съгласни детето да пътува само, без придружител, за да не се налага да правим декларация за мен, за бабата, за дядото, за....  Crazy
Идиотска работа!  Twisted Evil За какво е този цирк. Уж по този начин предотвратяват отвличането на децата от единя родител, но тогава защо детето може да мине границата (ако това наистина е най-новата практика) като се покажат двата паспорта  newsm78
На влизане в България всичко е ок, но като тръгна да  напускам България и косата ми се изправя.
Детето ми не е родено в България, баща му не е българин, първото му гражданство не е българско. Нито аз нито баща му живее в България. Детето е прекарало много по-голяма част от живота си извън България. Какво искат от нас и от детето!?!  Twisted Evil
При първото посещение в България на летището ми казаха, да сме му извадили бг паспорт докато сме в България. След това някаква служителка по телефона ми се разкрещя, че не съм извадила пасаван на детето и то е влязло в България без необходимите документи - каза ми, че сега трябва да ме глобят  Crazy. Детето ми било бг гражданин по рождение и аз съм била длъжна да ми извадя паспорт или пасаван с който да влезе в България. А в същото време ми изискват подпис от бащата, че е съгласен на детето да се извади паспорт  Crazy Ми той може и да не е съгласен  Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 24
B & C, да, от холандски нотариус е заверено пълномощното и е с апостил.

А логиката зад това да пускат децата, които имат два паспорта без пълномощно е с идеята, че ако пребивават постоянно в чужбина трябва да е отразено в Българския паспорт. И тази логика малко ми куца, как точно ще предотвратят отвличане в този случай при положение, че може да летим за друга, трета страна. Но с бюрократи и властимащи служители не се спори (лесно)

# 17
  • Мнения: 1
Като чета всички написани коментари взема да ме обхваща паника Simple Smile На мен ми предстои раждане на първото ми дете и тепърва ще се сблъскам с всичко това. С бащата на детето нямаме брак живеем в Англия и незнам как да го запиша - поляче или българче или двойно гражданство. Толкова съм объркана

# 18
  • Мнения: 3 675
С бащата на детето нямаме брак живеем в Англия и незнам как да го запиша - поляче или българче или двойно гражданство.
Аз бих му извадила бг акт за раждане, в който да пише баща неизвестен и след това и паспорт  Laughing
След това таткото може да признае детето и да му извадите и полски документи  Mr. Green (но първо провери как стоят нещата в Полша  Wink , че да не да не стане някоя грешка Rolling Eyes)
Каквото и човек да направи, винаги в един момент може да се окаже грешно  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 9 730
За извеждането от страната - от гранична полиция ми казаха, че ако майката ги уведоми, че не може бащата да пътува сам с детето и 15 паспорта да покаже няма да го пуснат. Дали е истина, не знам.

В последната декаларация не пише номер на паспорт, а само ЕГН-то и имената на 3-те деца.

Ако напишете в акта за раждане пише баща неизвестен, съмнявам се да дадат в последствие гражданство. Нас ни карат за всеки паспорт на децата да носим актуален акт за граждански брак... , понеже при брак получавало гражданството 'автоматично'....

# 20
  • Мнения: 1 498
Нашето няма българско, точно за да си спестим разправиите с декларации, два паспорта и подобните. 

# 21
  • Мнения: 3 675
Ако напишете в акта за раждане пише баща неизвестен, съмнявам се да дадат в последствие гражданство. Нас ни карат за всеки паспорт на децата да носим актуален акт за граждански брак... , понеже при брак получавало гражданството 'автоматично'....

Това, че родителите на едно дете не са сключили брак не означава, че детето няма право на гражданство. Аз утре ако сключа брах с мъжа Y, моето дете със сигурност няма да получи неговото гражданство, само защото аз съм се омъжила за този човек  Simple Smile
Ако в първият акт за раждане пише баща неизвестен също не е проблем. Нека допуснем, че бащата е бил възпрепятстван и не е могъл да присъства на раждането и не е успял да си признае детето, но това не означава, че цял живот това дете ще има баща неизвестен  Wink

# 22
  • Мнения: 5 776
Моите деца имат българско гражданство, но не и паспорти. Пътуват с гръцките и с декларация от Гърция от бащата. За първи път чувам за задължително вадене и на бг паспорт. Минаваме си границата без проблем, не са ме питали дали имат двойно гражданство, не са ми искали акт за раждане (аз съм с различна фамилия).
Предимството в момента да имат гръцко гражданство например е, че тренират спорт, в който ако искат да ходят на отборни състезания, няма как като чужди граждани  Peace

# 23
  • Мнения: 1 099
Аз не бих лишила детето от български паспорт, като му се полага.
Светът се мени за секунди, кой знае дали един ден няма да му е нужен, а другия да му изиграе лоша шега.
А за декларациите- може да се извади безсрочна в България и се приключва въпроса. Не е кой знае колко голяма разправия, въпроса е да не се сетиш в последния момент.

Това е един от законите, който много одобрявам, защото съм чувала за случаи на отвлечени деца от страни, където го няма това правило. Да не идва никому на главата.

# 24
  • Мнения: 3 675
Ibsena_, мой съсед отвлече трите си деца. Децата имаха единствено българско гражданство и въпреки декларациите той успя, та тези декларации освен да създават проблеми на такива като мен, друго нищо не правят  Rolling Eyes
 

# 25
  • Мнения: 5 776
Ibsena, всеки си знае. Аз живея на 350км от посолството и мъжът ми го няма 10 мес в годината. Всяка една смяна на тези паспорти и после декларации съвсем не ми се струва нещо лесно.

# 26
  • Мнения: 1 099
 B & C  има много случаи, в които декларациите са помогнали. Не е без причина цялото. Разбира се не се и съмнявам, че някой е успял да ги пропука. Но и едно дете да бъде спасено от отвличане, да не говорим и за следващо склоняване към проституция, пак е много.

мαрия, знам колко може да е трудоемно изваждането на документи и колко досадно може да бъде. Но в БГ при нотариус става за отрицателно време и все пак паспорта не е валиден чак толкова кратко време.

Все се оплакваме като държавата нищо не прави, а толкова се противим на някои закони.
 В чужбина на колко места тябва да се регистрираш, да не говорим за всякакви институции, където изискват и двамата родители. Така е в днешно време...

# 27
  • Мнения: 3 675
Ibsena_, колко са тези случаи при които декларацията е помогнала?
И ти мислиш ли, че ако един родител реши да отвлече детето си няма да се подготви предварително?  Laughing
Те хората фалшиви паспорти правят, а какво остава за една декларация  Laughing
Спомням си за една продадена кола, нотариус и скрита камера  Joy
С тези декларации освен да взимат парите на хората, друго нищо не правят  Rolling Eyes
Отделно служителите ни на границата....аз преди години често пътувах с автобус и всеки път сваляха по някой, който си плащаше и отново се качваше в автобуса  Sick
Спомням си една непълнолетна циганка, която нямаше завършено средно, не знаеше езика но беше тръгнала да следва  Laughing Плати си девойчето и пак си се качи в автобуса  Rolling Eyes
Това е което трябва да правим - да плащаме в посолството, да плащаме на бг нотариуси, една част от нас да водят дела в България за да могат да си вземат децата защото лютящият татко, който с години не си е виждал детето, така е решил  Twisted Evil
Всяко едно отвличане е подготвено и планирано предварително и смешната хартийка наречена декларация не може да помогне  Rolling Eyes

И какви са тези толкова много места дето трябва да се регистрираш и трябва да присъстват и двамата родители?
Аз до сега освен за вадене на паспорти на детето, никъде другаде не съм ходила с мъжа ми заедно

# 28
  • Мнения: 4 363
Друг е въпроса, дали ако минавате с чужд паспорт някой въобще ще пита "Има ли детето бг гражданство"

Питат.
моето дете няма бълг. грабданство и на границата винаги искат бг документ и като кажа, че няма и веднага проверяват по имената дали има ЕГН.

Странно. Два пъти влизах в България с децата, не са ме питали за българско гражданство изобщо, те и нямаха...
Недостатъци не знам да има, и не е нужно да носиш винаги двата комплекта документи, разбира се ако мислиш, че няма да ти трябват. Има една уловка, някои държави като САЩ например искат да представиш техен паспорт на границата, ако си гражданин, но България не е така, мисля. (Т.е. ако имаш американски паспорт, винаги трябва да го показваш него когато влизаш и излизаш от САЩ, дори да имаш и друг паспорт.)

# 29
  • Мнения: 3 675
Странно. Два пъти влизах в България с децата, не са ме питали за българско гражданство изобщо, те и нямаха...
Мен ме питаха единствено при първото влизане с детето в България. То беше още бебе и нито имаше бг акт за раждане, нито бг паспорт.  Simple Smile
След това никога не са ни питали за бг гражданство и за паспорт  Grinning
Те не ни питат и ние не се натискаме да показваме втори паспорт  Mr. Green
До сега нищо не са проверявали и дано и за в бъдеще е така, че вече нямаме декларация, понеже сменихме паспорта  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 1 498
Друг е въпроса, дали ако минавате с чужд паспорт някой въобще ще пита "Има ли детето бг гражданство"

Питат.
моето дете няма бълг. грабданство и на границата винаги искат бг документ и като кажа, че няма и веднага проверяват по имената дали има ЕГН.

Странно. Два пъти влизах в България с децата, не са ме питали за българско гражданство изобщо, те и нямаха...
Недостатъци не знам да има, и не е нужно да носиш винаги двата комплекта документи, разбира се ако мислиш, че няма да ти трябват. Има една уловка, някои държави като САЩ например искат да представиш техен паспорт на границата, ако си гражданин, но България не е така, мисля. (Т.е. ако имаш американски паспорт, винаги трябва да го показваш него когато влизаш и излизаш от САЩ, дори да имаш и друг паспорт.)

И в България е така. Влиза се и се излиза с български документи за самоличност. Друг е въпроса колко се проверява това нещо на паспортна проверка.  Rolling Eyes Ние сме водили нашето само веднъж в България и понеже няма българско гражданство си влезе с другия паспорт. Питаха дали има български документи за самоличност, казах, че няма и това беше.

# 31
  • Мнения: 1 099
 B & C  нямам намерение да споря за действащи закони, все пак от някой който си има повече понятие  от нас . Всичко зависи от гледната точка. Аз съм ок с декларациите, знам че трябва да се правят и носят, имам го в предвид и ми е спокойно. Не го смятам за недостатък на БГ гражданство. Ако човек вместо да се ядосва го приеме, става по- лесно.

И да, в България трябва да се показва български паспорт, ако някой е бг гражданство. Децата по презумция при българин родител са и бг граждани, дори да не им е изваден паспорт и ЕГН.
Винаги можете да минете през капките, но после да не се ядосва някой, че си е изпуснал полета. Peace

# 32
  • Мнения: 3 675
И да, в България трябва да се показва български паспорт, ако някой е бг гражданство. Децата по презумция при българин родител са и бг граждани, дори да не им е изваден паспорт и ЕГН.
Винаги можете да минете през капките, но после да не се ядосва някой, че си е изпуснал полета. Peace

Да, това за българското гражданство и показването на български паспорт съм го чела, но би ли ми обяснила какво трябва да направи една майка ако мъжът й каже, че не е съгласен детето им да има българско гражданство и паспорт ???
Нека да допуснем, че моят беше казал не. Тогава аз как бих могла да извадя документи на детето си при положение, че ми искат съгласието на таткото? Трябва да го съдя за отнемане на родителските права ли?  newsm78 Laughing Луда работа!  Crazy
Моето дете може да има и трето гражданство и паспорт, но аз категорично казах не и както аз казах не за третия паспорт, така и таткото можеше да каже не за българския  Rolling Eyes


# 33
  • Мнения: 1 498
Разбира се, че щом детето няма български ЕГН и документи за самоличност, няма как да показваш тях при паспортна проверка. Simple Smile

# 34
  • Мнения: 5 776
За да ги запиша като български граждани, не са ми искали документи за съгласие от бащата. По друг начин обаче стои въпроса за паспортите.

# 35
  • Мнения: 9 730
Ако напишете в акта за раждане пише баща неизвестен, съмнявам се да дадат в последствие гражданство. Нас ни карат за всеки паспорт на децата да носим актуален акт за граждански брак... , понеже при брак получавало гражданството 'автоматично'....

Това, че родителите на едно дете не са сключили брак не означава, че детето няма право на гражданство. Аз утре ако сключа брах с мъжа Y, моето дете със сигурност няма да получи неговото гражданство, само защото аз съм се омъжила за този човек  Simple Smile
Ако в първият акт за раждане пише баща неизвестен също не е проблем. Нека допуснем, че бащата е бил възпрепятстван и не е могъл да присъства на раждането и не е успял да си признае детето, но това не означава, че цял живот това дете ще има баща неизвестен  Wink
Ключовата дума е 'автоматично' при деца родени в брак.

# 36
  • Мнения: 3 675
Ако напишете в акта за раждане пише баща неизвестен, съмнявам се да дадат в последствие гражданство. Нас ни карат за всеки паспорт на децата да носим актуален акт за граждански брак... , понеже при брак получавало гражданството 'автоматично'....

Това, че родителите на едно дете не са сключили брак не означава, че детето няма право на гражданство. Аз утре ако сключа брах с мъжа Y, моето дете със сигурност няма да получи неговото гражданство, само защото аз съм се омъжила за този човек  Simple Smile
Ако в първият акт за раждане пише баща неизвестен също не е проблем. Нека допуснем, че бащата е бил възпрепятстван и не е могъл да присъства на раждането и не е успял да си признае детето, но това не означава, че цял живот това дете ще има баща неизвестен  Wink
Ключовата дума е 'автоматично' при деца родени в брак.
A при родените деца без брак как е? - автоматично е и при тях и бракът няма никакво значение!  Simple Smile
Ако не се даваше автоматично гражданство на деца, на които родителите не са сключили брак, тогава маса деца щяха да останат без гражданство  Laughing

# 37
  • Мнения: 9 730
Ако напишете в акта за раждане пише баща неизвестен, съмнявам се да дадат в последствие гражданство. Нас ни карат за всеки паспорт на децата да носим актуален акт за граждански брак... , понеже при брак получавало гражданството 'автоматично'....

Това, че родителите на едно дете не са сключили брак не означава, че детето няма право на гражданство. Аз утре ако сключа брах с мъжа Y, моето дете със сигурност няма да получи неговото гражданство, само защото аз съм се омъжила за този човек  Simple Smile
Ако в първият акт за раждане пише баща неизвестен също не е проблем. Нека допуснем, че бащата е бил възпрепятстван и не е могъл да присъства на раждането и не е успял да си признае детето, но това не означава, че цял живот това дете ще има баща неизвестен  Wink
Ключовата дума е 'автоматично' при деца родени в брак.
A при родените деца без брак как е? - автоматично е и при тях и бракът няма никакво значение!  Simple Smile
Ако не се даваше автоматично гражданство на деца, на които родителите не са сключили брак, тогава маса деца щяха да останат без гражданство  Laughing

Това ми казаха в посолството - автоматично само за деца на родители със сключен брак. При другите процесът е по-сложен, а не че нямат право.
Предполагам за различните държави е различно.

# 38
  • Мнения: 1 498
Може би е различно за различните държави наистина, но тук, където живея, няма значение дали родителите са сключили брак - ако единия родител е гражданин на страната, детето получава автоматично това гражданство. Разбира се, в случай, когато родителите не са сключили брак, трябва да се попълни декларация от бащата (за да се вземе гражданството на бащата), докато при сключилите брак детето си получава гражданството веднага.

# 39
  • Мнения: 3 675
Важно е какво пише в акта за раждане, а не кой с кого се е женил.
Всички деца получават автоматично гражданство - едни показват брачно свидетелство, други попълват декларации евентуално, но всички деца получават веднага\автоматично гражданство.
Бракът играе роля ако единия родител реши да си смени гражданството и тогава не е автоматично, а трябва да бъдат изпълнени определени условия 

# 40
  • Мнения: 1 498
Мисля, че в някои държави има разлика между баща в биологичния и в юридическия смисъл на думата. Тоест когато родителите са женени, съпругът на майката е баща на детето, пък ако ще и то да е с друг баща биологично ... Четох нещо такова преди време. Все пак е хубаво да се проучат правилата в съответните държави, за чието гражданство е чуденката.

# 41
  • Мнения: 3 675
Мисля, че в някои държави има разлика между баща в биологичния и в юридическия смисъл на думата. Тоест когато родителите са женени, съпругът на майката е баща на детето, пък ако ще и то да е с друг баща биологично ... Четох нещо такова преди време. Все пак е хубаво да се проучат правилата в съответните държави, за чието гражданство е чуденката.
Възможно е, но в Европа малко ме съмнява да има такива държави в които вторият съпруг на майката да става баща на детето и то да може да вземе неговото гражданство, без да го е осиновил предварително.
Аз имам приятелка украинка и нейните две деца от първия брак са с визи. За да вземат гражданство трябва или да бъдат осиновени, или да чакат първо майка им да получи гражданство или да търсят други начини ...но до тогава - виза

# 42
  • Мнения: 9 730
И в Б-я съпругът на майката е баща юридически на родените по време на брака и няколко месеца след разтрогването му деца. Тези от други бракове, са си от други бракове Simple Smile и със съответните бащи.

# 43
  • Мнения: 1 498
Мисля, че в някои държави има разлика между баща в биологичния и в юридическия смисъл на думата. Тоест когато родителите са женени, съпругът на майката е баща на детето, пък ако ще и то да е с друг баща биологично ... Четох нещо такова преди време. Все пак е хубаво да се проучат правилата в съответните държави, за чието гражданство е чуденката.
Възможно е, но в Европа малко ме съмнява да има такива държави в които вторият съпруг на майката да става баща на детето и то да може да вземе неговото гражданство, без да го е осиновил предварително.
Аз имам приятелка украинка и нейните две деца от първия брак са с визи. За да вземат гражданство трябва или да бъдат осиновени, или да чакат първо майка им да получи гражданство или да търсят други начини ...но до тогава - виза


Имах предвид децата, родени в брака, а не в ситуацията, която ти си описала. Както и Алудра е споменала. Тогава съпругът е баща юридически.

# 44
  • Мнения: 5
Когато се роди синът ми и реших че искам да има и българско гражданство, такова ни беше отказано с мотива, че не мога да докажа от какъв пол е детето!!  Shocked Бях подготвила всички документи и беше едно няколко дневно ходене по мъките и накрая една високопоставена служителка ми каза че и е омръзнало от такива като мен (живеещи в чужбина, де)... Бях толкова вбесена и шокирана и попитах дали ако махна памперса на детето това ще помогне за установяване на пола му... След този случай се отказах от по нататъшни напъни за бг-гражданство на децата ми.  Tired #Crazy

# 45
  • Мнения: 3 675
Havfrue, ннееееееееееееее!
Не мога да повярвамммммм!
 Joy Joy Joy
Ти шегуваш ли се с нас?

Не мога да го разбера това: ми каза че и е омръзнало от такива като мен живеещи в чужбина  Rolling Eyes
Не разбирам  отношението на някои българи към останалите българи живеещи в чужбина.  Rolling Eyes Все едно сме им някакъв трън в очите, а ние на практика нищо лошо не сме им направили  Rolling Eyes

# 46
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Когато се роди синът ми и реших че искам да има и българско гражданство, такова ни беше отказано с мотива, че не мога да докажа от какъв пол е детето!!  Shocked Бях подготвила всички документи и беше едно няколко дневно ходене по мъките и накрая една високопоставена служителка ми каза че и е омръзнало от такива като мен (живеещи в чужбина, де)... Бях толкова вбесена и шокирана и попитах дали ако махна памперса на детето това ще помогне за установяване на пола му... След този случай се отказах от по нататъшни напъни за бг-гражданство на децата ми.  Tired #Crazy
]
Деца,  на които поне единият родител е българин получават бг гражданствоAко са родени извън Бг с акта за раждане се записват в общината, чийто жител е майката.(ако само бащата е българин, предполагам, че в общината, където той е жител.След издаване на ЕГН и бг акт за раждане, вечее може да се извади паспорт.
Искрено ме развеселихте с тезата, че в акта за раждане пише баща неизвестен, защото бащата бил в командировка и не присъствал ма раждането.
Акт за раждане  се издава от упълномощения орган.От болницата издават само документ за родното дете и имената на родителите,.Искате да кажете, че на всички бащи, които не присъстват на раждането се вписва баща неизвестен..




# 47
  • Мнения: 3 675
Искате да кажете, че на всички бащи, които не присъстват на раждането се вписва баща неизвестен..
Oooo, нееее!
Въобще не твърдя подобно нещо!
Но ако предположил, че не са подписали брак, бащата не е подписал декларация (не знам дали така се казва) и е заминал за една година някъде....тогава не знам каква е процедурата...съмнявам се да се издаде удостоверение за раждане в което да пише името на бащата, докато той не се появи.

# 48
  • Мнения: 5
За съжаление не се шегувам  Cry Такива безпрецедентни неща все още се случват у нас. Казах на служителката, че мои познати са извадили на децата си бг гражданство без да им се е налагало да доказват пола им, а тя ми вика че от община до община имало разлика. Защо питам аз, нима законите в държавата са различни за всяка община? newsm78 Тя мълчи...  ooooh!
Иначе за сега само веднъж на границата са ни питали дали децата имат бг паспорти и като им казах че нямат, минахме с другите без проблеми.
   

# 49
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Тук срока за записване и издаване на акт за раждане е 30  дни след раждането.Мои познати закъсняха с един ден и ги забавиха година с издаване на докyмента.
А  за баща, който не е оставил декларация, не изпрати такава или не се появи в период от една година, нямам думи.В такава ситуация и аз бих писала баща неизвестен и бих го описала от живота ни.
Havfrue нямат право да ти откажат, ако акта за раждане е преведен, легализиран, и заверен в бг посолството в страната, където е родено детето.Навремето дори апостола беше задължителен, сега май вече за Обединена Европа не е.
Търси си правата.Сега поне е лесно, сядаш и пишеш гневен Имейл, адресиран до всички институции,  които имат общо с проблема., но така, че да видят на кого още е изпратен.За 48 часа, ще имаш отговор и решение на проблема.

# 50
  • Мнения: 3 675
Може да е било за добро  Rolling Eyes
И все пак не може държавен служител да се държи толкова идиотски и е редно да не се назначават хора с болни мозъци  Twisted Evil

А за таткото....не знам...може да е военен и да не може да се прибере  Crazy Laughing

# 51
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
При нас дават 5  дни отпуск на бащата за раждане, 2 дни за операция на съпруг/съпруга и родители.За смърт, ако е в същата област 2 дни, в друга област 3 дни, а извън страната 4 дни.Предполагам, че дори и да няма подобен подход в други страни, за една година, все ще има някаква отпуска, в която да отиде до съответното посолство за да направи декларация., ако е толкова сложно да се прибере.Ако не му се занимава,  бих го лишила от бащински права, според моите критерии не става за баща на моето дете.Пиша неизвестен и решавам проблема.Ако пък случайно в някакъв пристъп на умопомрачение съм се омъжила за подобен индивид, се развеждам и пак пиша баща неизвестен.

По закон лицата с двойно тройно и нт гражданство са Длъжни да се идентифицират в страната, чиито поданници да с паспорта на дадената държава.В трети страни се представят с паспорта, който намерят за добре.Деца, на които поне единият родител е българин са български граждани, независимона територията на коя държава са родени.
П рави се безсрочна декларация само с ЕГН.Дъщеря ми вече четвърта година пътува сама, с декларация, че пътува като непридружавано дете.Дори не е упомената авиокомпанията с която пътува.
БГ паспорт сменяме веднъж на 5 години..така,че не е чак толкова сложно.Съчетаваме смяната на паспортите и на тр
иата.
Не мисля, че е чакак на толкова сложно и трудоемко.
Когато пътуваме  за трети страни използваме испанския паспорт и не правим декларации.

Последна редакция: нд, 10 авг 2014, 00:13 от sl

# 52
  • Мнения: 1 099
sl много добре го написа  Peace Точно само с ЕГН се прави декларацията и се решава проблема.
И пак пиша- никога не се знае как ще се промени световната ситуация, човек не трябва с лека ръка да се отказва от гражданство, което му се полага. След толкова войни е редно да си имаме една на ум.

# 53
  • Мнения: 3 675
След толкова войни е редно да си имаме една на ум.
На мен не ми се вярва утре да избухне трета световна война.
А разводите са доста често срещано явление.
И ако в един случай едно гражданство би могло да помогне, то в друг само ще навреди! Rolling Eyes
Българското удостоверение за раждане и българският паспорт на детето ми ми костваха доста пари, а до сега не сме ги ползвали и не са ни трябвали. Вероятността детето ми утре да отиде да живее в България също не е голяма.
Хубаво е всеки да помисли върху предимствата и недостатъците, преди да предприеме някакви действия.

Ibsena_ , твоите деца колко и какви гражданства имат?

# 54
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Странно е, че бг гражданството ти е излязло много скъпо.
При нас бяха само стандартните такси.Макар, че преди десет години се слагаше задължително и апостил на тукашния акт за раждане, и нещо ми бяха объркали в нашето посолство тук и  се наложи акта да се заверява и в испанското посолство в София.Не помня цени, защото явно не е било нещо драстично.Подновяване на паспорт в посолството е към 50 евро.Процедурата е около 10  мин.




За сега тук бг паспорт съм използвала при записването на дъщеря ми в бг училище тук.
никой не знае къде ще ги отвее вятъра децата ни,  но винаги може да се откажат от дадено гражданство.
Не вижда как бг гражданство може да окаже негативно влияние при развод.По скоро проблеми създава неправилната преценка на партньора, които сме направили преди да кажем да на някого..

# 55
  • Мнения: 3 675
A защо трябва да се стига до отказване?  Simple Smile
Като пораснат децата, един ден, могат сами да получат гражданство, ако това е което искат.
На мен ми излезе много скъпо, защото се наложи няколко пъти да пътувам до България и имах проблем с документите.  Rolling Eyes Мъжът ми отиде до общината сам с пълномощно да извади акт за раждане на детето и хубостниците въобще не се бяха съобразили с това което исках и бях написала, а си бяха направили свободни съчинения и след това понеже детето не било техен граждани ми отказаха да променят имената  Twisted Evil ooooh! Искаха съгласие от българското посолство, а от там няма кой да поеме такава отговорност и да напише на един лист, че са съгласни.  Rolling Eyes
Ходих при нотар, адвокат, самолети, пълномощни, разправии  Crazy
И накрая успях да предотвратя детето ми да е с различни имена в Германия и в България.
Сега разходите продължават - смяна на паспорт, декларации.
И за какво е всичко това? Rolling Eyes 
За избора си права, но всеки може да сгреши, а и човек се променя с времето и никой не е застрахован срещу развод.
На разведените жени никак не им е лесно, а в нашият случай, когато таткото въобще не е българин и реши да прави проблеми, ще ни е още по-трудно си мисля  Rolling Eyes Тогава българското гражданство едва ли ще ни е от полза.  Rolling Eyes
А и още нещо - моето дете е с българско гражданство и има бг документи, но колко хора смятат, че детето ми е наистина българче? Спомням си как в една друга тема се обясняваше, че едно дете родено в Англия с баща англичанин било англичанче, а не българче  ooooh!
За една част от хората ние сме курви, децата ни са копелета и въобще не са българчета, а ако имаме някакъв проблем сами сме си виновни и така ни се пада.  Rolling Eyes

# 56
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Мисля, че е по добре гражданство да се извади, когато детето е малко, защото после процесът е много по сложен и бавен.
В случая винта е бащата на детето ти защото не е обърнал внимание какво са писали в документа.При мен също бяха я записали по тукашния закон. Но аз не си тръгнах,  докато не го направиха по българския закон.Платих и в посолството за да няма разлика при изписването на името на латиница(за да бъде Victoria a  не Viktoriуa).
Права си, че българското самосъзнание на детето не идва автоматично с паспорта.То е дълъг процес, който се осъществява от родителите или българския родител.
Имам познати майката е американка, бащата италианец, всеки говори с дъщерите на своя език.В дома им се уважават традициите и на двете страни.
Със съпруга ми сме българи, но заради малката у дома се спазват и всички испански традиции и празници.Приобщават я не само с българската, но и с испанската култура.Не изпитвам любов към Испания и испанците, но се старая, да възпитам дъщеря си да обича Родината си и Родината на родителите си.
относно казуса, бащата чужденец не разрешава бг гражданствоНе бих могла да бъда с  човек, който  не уважава  становището ми относно бъдещето ма детето ми и не уважава или се срамува от нациолността ми.
От теб зависи, колко детето ти ще се  самоопределя като българче и ли не.
Що де отнася до разводите,  да никой не е застрахован.
Но хората не се променят толкова драстично.По принцип съжителството е един непрекъснат компромис.Няма идеални хора, но когато  преди 20 години избирах човека, с когото ще прекарам остатъка от живота си,  за мен беше важно да направя трезва  преценка, дали положителните качества на партньора ми ще бъдат достатъчни за да омаловажат недостатъците му и дали ще мога да живея с тези недостатъци., без те да ме накарат да променя чувтвата си.Ако успееш да бъдеш откровен със себе си, вероятността за успешен семеен живот е голяма.





Последна редакция: пн, 11 авг 2014, 07:29 от sl

# 57
  • Мнения: 4 363
Е, ако нещо са объркали документите това е частен случай и не може да знаеш предварително.
На мен ми струва само заверката в българското посолство (50тина лв на дете). Интересно, че заверката в тукашното мин. на външните работи е безплатно, а посолството взима доста. А билети, аз само за това до Бг няма да отида, ходихме и без това.

# 58
  • София
  • Мнения: 460
Не смятам, че бг гражданството може да донесе някакви негативи ако детето си има и друго гражданство. То по скоро дава права на детето в България както на всички други българчета (здравно осигуряване, детски градини) ако никога не искаш да ползваш тези права, просто не ги ползваш. Всъщност всяко гражданство дава права в определената държава и до някаква степен улеснява живота там.  Второто гражданство не заличава по никакъв начин правата дадени от друго гражданство, така, че по-скоро е една екстра. А ако някой някъде по света ( в белите държави) ти създаде проблеми заради двойното гражданство, особено заради това, че е бг, това вече е дискриминация и ако се случи някой просто си превишава правата. Тук разбира се искам да вметна, че в България, може всичко да ти се случи всякакви абсурди могат да ти кажат, главно заради некомпетентност и грубост на някои служители. За това е много важно да си знаем правата и да си ги защитаваме. За съжаления не може да се разчита на това, че като отидеш в администрация, ще те упътят и ще ти свършат работа.
Относно имената на детето, да, различните държави имат различни начини на записване и като цяло не са готови на компромиси. Дъщеря ми има различни имена в различните паспорти. Когато се роди в София в родилното трябваше до половин час да кажа как да я запишат, защото ми отказаха да я запишат както исках аз. Мъжа ми беше на някакво съвещание не можех да се свържа с него, аз не бях в кондиция да се разправям и с много горчивина трябваше да подпиша (щото на акушерката и свършваше смяната). После в испанския паспорт и сложиха име по испанските правила и сега има две различни имена. Обаче да ти кажа за момента не е имало проблеми. Ползвам който паспорт искам. Все пак адмирации, че си се преборила с бг администрацията за името на детето ти, знам, че е било тежка битка Wink

# 59
  • София
  • Мнения: 460
Още нещо, виждам писала си за отношението към майки на деца с чуждо гражданство, предполагам имаш предвид женени за чужденци, че сме курви, кой смятал децата за българчета и тн... това отношение предполагам от българи си го усетила не знам дали в бг или навън. Точно бг гражданство ще даде на детето ти права като на българче и никой нищо не може да ти каже колко точно е българче, и дали е българче и тн. Има паспорт?? Значи е бг гражданин със съответните права. Гражданството дава това, нито повече нито по-малко. Паспорта няма да изгради българско самосъзнание, нито ще затвори устата на малоумни хора, и това е нещо съвсем различно вече.
При развод не виждам как бг гражданство на детето може да попречи....ако си  се сблъсквала с подобен случай, разкажи.

# 60
  • Мнения: 9 730
Не знам дали съм писала, на нас ни бяха подправяли формуляра, който попълнихме в родилното, та имаше разправия, обикаляне и т.н., за да оправим безумието,което бяха сътворили с имената на детето.

# 61
  • Мнения: 3 675
Aз ще припомня случаят на авторката на темата - нейното дете е родено в България и е български гражданин и тя иска да знае за предимствата и недостатъците на двойното гражданство.
Ако моето дете беше родено в България и живеехме в България и аз щях да съм твърдо за бг гражданство, но когато детето живее в друга страна е съвсем различно.
То по скоро дава права на детето в България както на всички други българчета (здравно осигуряване, детски градини) ако никога не искаш да ползваш тези права, просто не ги ползваш.
Какви градини, какви осигуровки!?!  Laughing
Приятелката ми, която живее в София, с триста зора намери детска градина за детето си, при това на другия край на града  Crazy Та какво ме интересуват мен градините при положение, че моето дете не живее в България, а и да живееше пак няма гаранция, че ще успея да го пратя на градина  Rolling Eyes
Здравните осигуровки - моето дете като български гражданин е здравно осигурено, но когато и да ни се е наложило да отидем на лекар, винаги е трябвало да плащаме, все едно детето не е здравно осигурено  Crazy
Коледа е и отивам в Окръжна болница - спешния кабинет. 2 часа чакахме в един ужасно студен коридор докато ни приемат  и накрая трябваше да платим 20лв, защото случаят бил спешен  Shocked Crazy ooooh! Лекарката си ги прибра в джобчето на престилката и каза на сестрата да не го записва в книгата, защото бил по спешност  Crazy И да не си помислите, че са правили някакви изследвания - не, само го погледна и това беше. Искаха да го приемат в болницата за да му направели изследвания, но понеже в момента била препълнена, да сме отишли след празниците  Crazy
Водих го и на зъболекар - отново по спешност, отново държавна болница и пак си платихме - точно този зъболекар не работил със здравната каса  Laughing
Българското гражданство на детето ми ми костваше не малка сума пари, много нерви, много разправии и за никакви права и привилегии не може да става дума!
При развод не виждам как бг гражданство на детето може да попречи....ако си  се сблъсквала с подобен случай, разкажи.
Много разведени майки в България не могат да пътуват с децата си в чужбина, дори и на екскурзия не могат да ги пратят, понеже таткото не желае да подпише декларацията или е неоткриваем. Водят се дела, а ако таткото не е българин, тогава нещата са още по-сложни.
С немския паспорт детето ми може да пътува навсякъде и не ми трябва декларация. С българския паспорт не е така. Сега ако покажем двата паспорта нямало да ни трябва декларация - това било по новите правила и закони, но в българското посолство продължават да навират декларации в ръцете на родителите и да ги карат да ги подписват  Rolling Eyes Защо в посолството не знаят или се правят, че не знаят, че на това дете не му трябва декларация за да пътува?
Когато родих, много исках детето ми да има български документи, да е като мен. А и си казах - така е по-добре в случай, че стане нещо - развод, връщане в България. Слава Богу при мен всичко е наред, но като гледам какво се случва с деца с двойно гражданство и косата ми настръхва. Родителите на тези деца въобще не могат да разчитат на държавата за помощ. А най много ме боли, когато прочета или чуя, че така и се падало на тази курва и какво иска от България при положение, че детето и не било българче.  Cry
 

Последна редакция: пн, 11 авг 2014, 23:16 от B & C

# 62
  • Мнения: 1 498
Децата на български граждани са български граждани и без да имат паспорт. Simple Smile Съгласна съм, че е по-лесно да се пътува с чуждия паспорт, а ползата от българско гражданство на дете, родено, растящо и постоянно живеещо в чужбина ми е меко казано съмнителна. Ама ако някой вижда такава за себе си, няма да споря. Simple Smile

# 63
  • Мнения: 4 363
Децата на български граждани са български граждани и без да имат паспорт.

Toва от философско-теоретична гледна точка може и да е вярно, но в практиката няма никакъв смисъл. Ако имаш някакъв проблем, ще ти трябват документи, за да докажеш гражданство, с тия цитати няма да стане. От личен опит го казвам, седяхме 2 дена в Лондон, защото не искаха да ни качат на самолета.
Май за мнозинството тук другото гражданство е от ЕС, така че наистина може и да ви е съмнителна ползата...

# 64
  • Мнения: 3 675
Май за мнозинството тук другото гражданство е от ЕС, така че наистина може и да ви е съмнителна ползата...
О, да, при мен е Германия.
Мъжът ми и детето ако искат още утре могат да заминат за Америка, а аз с българския паспорт ще има да давам обяснения за къде и защо съм тръгнала  Laughing
При нас бг гражданството само проблеми ни създава и ползата от него е нулева  Rolling Eyes
Спомням си, че когато вадих документите на детето от посолството ми казаха, че за да му се издаде паспорт първо трябва да му извадя удостоверение за раждане, но тези удостоверения не можело да се издадат чрез посолството  Crazy Rolling Eyes След това последваха пълномощни, пътувания, разправии  ooooh!
За пълномощното една госпожа такъв скандал ми вдигна затова, че съм си позволила да отида в посолството с мъжа ми за да подпишем декларацията и не съм му наела преводач, дори в началото искаше да ни изгони  Crazy ooooh!
Немското посолство издаде за не повече от 1 седмица паспорта на детето, като ние до ден днешен нямаме немско удостоверение за раждане, а издадоха паспорта на базата на австрийското удостоверение, като се съобразиха с моето желание за имената на детето  Grinning
Спомням си и как ме посрещнаха в посолството първия път - хората бяха супер любезни  Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 5
За сравняване на любезността на бг чиновници и тези на запад /поне в северните страни/ и дума не може да става.  Naughty
Тук при нас двойното гражданство не е разрешено, но изключение правят децата от смесени бракове /важи до 18 годишна възраст, след това детето трябва да избира между двете/ и някои други малки изключения като заварено положение. Затова, след като ме отрязаха по този начин с ЕГН-то, реших че просто няма смисъл да продължавам битката. Децата ми след време едва ли ще изберат бг гражданството пред тукашното а и както B&C е дала примера с пътуването, тукашният паспорт отваря много повече врати.     

# 66
  • Мнения: 1
Zdraveite! Zachetoh se, za6toto tazi godina dy6teria mi triabva da vleze v BG sama. Tia e na 15 i ima troino grajdanstvo - bg, polsko i italiansko. Pytuvame s italianskite ni li4ni karti, koito sa edno par4e hartia. Na izlizane ot It ne pitat ni6to, vlizame v BG s ital. dokumenti. No na izlizanena neia iskat vinagi BG PASPORTA!!! Ako pokaje i dvata, ne triabva deklarazia ot biv6ia mi syprug. Italianskoto i grajdanstvo e pridobito po zadyljenie, sled kato i az go vzeh sled vtoria mi brak. V Italia 15 god. mogat da napuskat stranata bez nikakvi deklaracii ot roditeli i pr. Tia ima i dve deklaracii, 4e moje da pytuva sama. Dano vsi4ko mine ok. Ne znam za6to e tova uslojnenie? Dvoinoto grajdanstvo ti predlaga da izbere6 s koi dokument da pytuva6. Na izlizane ot BG samo vednyj ne sa i iskali bg dokument. Brat i dori niama bg grajdanstvo i pytuva samo s italianska li4na karta. V Italia tia se izdava sled rajdaneto i struva 6E.

# 67
  • Мнения: 3 675
Dvoinoto grajdanstvo ti predlaga da izbere6 s koi dokument da pytuva6.
Хубаво би било, но за съжаление не е така!  Simple Smile
И аз съм с такъв проблем, но за щастие до сега винаги сме минавали само с немския паспорт и не сме имали проблеми.

# 68
  • Мнения: 9 730
Децата показват двата/трите паспорта и пътуват. Така е по наредба. Декларация е необходима за деца с  единствено българско гражданство.

# 69
  • Мнения: 1 498
Не се ли решава проблема най-лесно, ако детето има само 1 гражданство и паспорт?

# 70
  • Мнения: 5 776
Решава се. Само че, понякога второто гражданство дава различни преимущества  Peace

# 71
  • Мнения: 9 730
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.

# 72
  • Мнения: 3 675
За какви преимущества става въпрос?
Aко мъжът ми е арабин, китаец, африканец - разбирам. Но ако е гражданин на друга държава членка на ЕС  newsm78

# 73
  • Мнения: 9 730
Точно гражданите на други ЕС държави пътуват без визи на повече места по света. Освен това, при проблем, служителите от посолствата реагират.

# 74
  • Мнения: 3 675
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.
Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.

# 75
  • Мнения: 9 730
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.
Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.


А с това не мога да ти помогна. Аз говоря за извеждане от България. За децата трябва декларация, но ако имат още едно гражданство освен българското, просто показват двата паспорта. Това имах предвид под преимущество.

От българското гражданство, доколкото аз знам, да се откажеш е лесно. Просто попълваш една декларация и си готова. Няма нужда да доказваш, че не дължиш данъци и др.   

# 76
  • Мнения: 1 498
Не е толкова лесно да се откажеш от българско гражданство. Има и интервю, и документи, и чудеса ... и чакане. Но съм съгласна, че българското е ненужно, ако другото е европейско. В случаите, когато другото не е европейско и има намесени визи, може би е от полза българското за улеснено пътуване.

# 77
  • Мнения: 4 785
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.
Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.

За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.

# 78
  • Мнения: 3 675
За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.
Моето дете също е с бг гражданство, но като ни се наложи да отидем на лекар, си платихме  Rolling Eyes
В окръжна една мошеничка ни каза, че трябвало да си платим, понеже детето било спешен случай, а докато го прегледа чакахме около 3 часа  Shocked Crazy
Във военна болница също ни казаха да си платим, понеже докторът не работил със здравната каса  Crazy ooooh!
В окръжна искаха да го приемат в болницата за да го изследват и лекуват. Аз се изплаших и се прибрах в Австрия, а в Австрия стана ясно, че детето въобще не се нуждае от болнично лечение.  Rolling Eyes

# 79
  • София
  • Мнения: 460
За какви преимущества става въпрос?
Aко мъжът ми е арабин, китаец, африканец - разбирам. Но ако е гражданин на друга държава членка на ЕС  newsm78

Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.

Законите са едни за всички независимо, че някои сме се оженили за германци, австриици или араби, китаици и африканци. И е хубаво да ги четем, преди да се оплакваме. Не разбрах на някоя майка отказано ли и е да изведе дете с два паспорта? Освен това по закон детето може да бъде изведено с документ за постоянно пребиваване в друга държава. Така, че тази декларация може и въобще да не ви трябва.  
 
Май за мнозинството тук другото гражданство е от ЕС, така че наистина може и да ви е съмнителна ползата...
О, да, при мен е Германия.
Мъжът ми и детето ако искат още утре могат да заминат за Америка, а аз с българския паспорт ще има да давам обяснения за къде и защо съм тръгнала  Laughing
При нас бг гражданството само проблеми ни създава и ползата от него е нулева  Rolling Eyes
Спомням си, че когато вадих документите на детето от посолството ми казаха, че за да му се издаде паспорт първо трябва да му извадя удостоверение за раждане, но тези удостоверения не можело да се издадат чрез посолството  Crazy Rolling Eyes След това последваха пълномощни, пътувания, разправии  ooooh!
 
Това, че не можеш да пътуваш ти, не виждам какво общо има с двойното гражданство на детето? Ти имаш само бг гражданство до колкото разбирам а явно в "Америка" не ни слагат под общ знаменател с германците. Сега бг гражданството ти създава документални проблеми, но ако отидеш в трета държава, ще имаш абсолютно същите проблеми и за другото гражданство.
Когато изтече испанският паспорт на дъщеря от Швейцария отидох в  Испания с мисълта, че там ще ми е по-лесно да извадя документа. Бяхме запазили час предварително, трябваше и двамата родители да сме там и т.н.т.  Тогава  ми искаха нов акт за раждане издаден от испанското посолство в София, защото там е регистрирана (акта за раждане изтича до 6 месеца) и разбира се нямах. Не се знаело дали може да се извади по факс, мина ми часа и нищо, изчаках да дойда до София и го направих, а междувременно детето пътуваше с бг паспорта. Бюрокрация има на всякъде особено по посолствата. Сега сигурно ще ми кажеш, че ти вече си била в немско посолство в София или в трета държава и всичко е било супер лесно, но това е твоят случаи, а случаи има много. За мен обективно бг гражданството на детето го прави здравно осигурено в България и ако стане нещо по сериозно няма даплащаш сериозни суми, ....да чака се в спешното и аз съм чакала в Швейцария. И ако нямаше бг гражданство какво, нямаше да чакаш ли?
 Друго предимство, на дъщеря ми като и изтече испанският паспорт свободно си пътувах с българския. Какво повече се иска? За това, че е с двойно гражданство да има повече от колкото българите с едно гражданство? А аз не разбрах какво толкова ти взема бг гражданството?

Последна редакция: чт, 07 май 2015, 22:17 от pimpinela

# 80
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
pimpinela
Твоя опит с испанската полиция при смяна на паспорта, много ме озадачи.За смяна на изтичащ паспорт или ДНИ, в полицията са ми искали само моите документи за самоличност. Съпругът ми изобщо, не присъства.Нямаше го и когато вадихме първия паспорт и първото ДНИ. Тогава представях само документите от регистро сивил и либро де фамилия.Говоря за Мадрид.
Не виждам драма и в декларациите и пълномощни за извеждане на детето от България.Майка ми има безсрочна, издадена на база на ЕГН на двете.Направих и безсрочна с ЕГН на детето за да може да пътува сама,  като непридружавано дете с  България Еър.За трети страни пътува с паспорта, който и дава повече улеснения, примерно испанския паспорт не изисква декларации за непридружавано дете, тъй като според закона издаването на паспорт е своеобразно разрешение на родителите, детето да пътува извън страната.

Последна редакция: чт, 07 май 2015, 20:13 от sl

# 81
  • София
  • Мнения: 460
Документа от регистро сивил беше от посолството в София, там беше издаден и първия паспорт, Искахме да го преиздадем в Испания, но първо искаха актуален акт за раждане и с него да я запишат на адрес там в присъствие на двама родители, и тогава да преиздадат паспорт. Казаха нещо от сорта, че нямат обща база данни с посолствата, или че трябва адрес в Испания. Не можеха да изискат документа по служебен път, казах ние да се обадим в посолството евентуално ако става по факс, но трябва нов час и т.н. И понеже много разчитахме, че всичко ще стане само с едно ходене до полицията,  първо върнаха мъжа ми, че трябвало и майката, планувахме пътуване и взехме час и после се оказа, че липсва този документ и не можахме да го направим. Сега взех документа и всичко стана от раз. Казаха също, че като веднъж издадем лична карта вече няма нужда от двама родители. С либро де фамилиа не стана, настояхме  и казах, че не може.
Малко в страни от темата - на  излизане от Швейцария са ми искали документ, че аз съм и майка, това не го пише в бг паспорта, тогава извадих испанския, там има моята фамилия.
До колкото знам (да ме поправят майки от Гърция) децата с гръцко гражданство също имат нужда от декларация за напускане с един родител.
Всяка държава си има своето законодателство.

# 82
  • Мнения: 5 776
Да, иска се декларация. Попълва се за минута в което и да е полицейско управление или център за работа с гражданите и е безплатна. Правя най-обикновено копие, което оставям на границата.

# 83
  • Мнения: 153
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry

# 84
  • Мнения: 4 785
За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.
Моето дете също е с бг гражданство, но като ни се наложи да отидем на лекар, си платихме  Rolling Eyes
В окръжна една мошеничка ни каза, че трябвало да си платим, понеже детето било спешен случай, а докато го прегледа чакахме около 3 часа  Shocked Crazy
Във военна болница също ни казаха да си платим, понеже докторът не работил със здравната каса  Crazy ooooh!
В окръжна искаха да го приемат в болницата за да го изследват и лекуват. Аз се изплаших и се прибрах в Австрия, а в Австрия стана ясно, че детето въобще не се нуждае от болнично лечение.  Rolling Eyes

Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.

# 85
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry
Националността и любовта към България( защото за децата родени извън нея, Родина  е страната в която са се родили и живеят) не идва автоматично с издаването на български паспорт.Тя се формира и насърчава от родителите.
pimpinela, наистина испанската ббюрокрация понякога е отчайваща.. Дано повече да нямате проблеми.Между другото, за разлика от българска лична карта, в испанското ДНИ може да фигурира и адрес извън страната. виждала съм много подобни документи.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 18:36 от sl

# 86
  • Мнения: 3 675
Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.
Не, не е нормално да плащаш при положение, че си отишъл до спешен кабинет в държавна болница и си здравноосигурен!
Не е нормално лекарката да си прибира парите в джоба!
Не е нормално да ползваш кабинет в държавна болница като частен кабинет!
Не е нормално да приемаш дете в болница при положение, че това не се налага!
А за 15 000 лв са те излъгали  Laughing

В Австрия също се чака, но хората наистина работят и лекарите не лъжат и изнудват пациентите си!

# 87
  • Мнения: 4 785
Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.
Не, не е нормално да плащаш при положение, че си отишъл до спешен кабинет в държавна болница и си здравноосигурен!
Не е нормално лекарката да си прибира парите в джоба!
Не е нормално да ползваш кабинет в държавна болница като частен кабинет!
Не е нормално да приемаш дете в болница при положение, че това не се налага!
А за 15 000 лв са те излъгали  Laughing

В Австрия също се чака, но хората наистина работят и лекарите не лъжат и изнудват пациентите си!

Ти пък съвсем изпадна в детайли - все пак говорим за България!

Парите за лечението зависят от самото лечение, предполагам - не знаеш какво са му правили на моето, така че не можеш да твърдиш, че са ме излъгали. Както и да е - факт е, че българското гражданство ни спести немалко пари, така че в чисто практически план го намирам за полезно. Оставям настрана емоционалната страна на въпроса. Когато детето ми порасне, само ще реши какво гражданство иска или не иска.

# 88
  • София
  • Мнения: 460
B & C,  разбирам, че си адски недоволна от обслужването в болница, от отношението в посолството и администрацията и е разбираемо, но това детето ти дали има двойно гражданство или не няма отношение в случая. Явно ситуацията в България не ти харесва, но за добро или за лошо детето ти има майка българка и ще е свързано по някакъв начин  с България. Аз лично смятам, че ако живота у нас е труден с гражданство, без е още по-труден.
Скрит текст:
Когато мъжът ми работеше тук закона беше такъв, че нямаше право на държавно здравно осигуряване защото е чужденец, нищо че му го одържаха. След като проверих и счетоводителката му провери се оказа, че не аз съм в грешка, наистина няма право и просто спряха да му го одържат и така, правихме частна застраховка. Да нашето осигуряване е лошо, но за спешни операции, като апендицит съм, чула, че са в рамките на хиляди за не здравно осигурени. Тук във форума съм чела как жени чужденки трябваше да плащат по онова време  2000лв за раждане, защото просто нямат друга опция, не са осигурени. не съм сигурна но, май го промениха преди 3 години.
Надявам се със същия ентусиазъм да спориш и за защитаваш позицията си и в реалния живота не само тук във форума, особено в България. Това е начина нещата да се променят, да кажеш на лекарката, че това не е нормално и на администраторите дето се държат зле,а не безропотно да си  затраеш и после да  ни убеждаваш нас. Аз съм съгласна, не е нормално.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 22:16 от pimpinela

# 89
  • Мнения: 3 675
Аз до този момент съм имала само главоболия заради българското гражданство на детето ми.
Това гражданство ми струваше много нерви, време и не малко пари.
Здравеопазването в България е колабирало и на него не може да се разчита и това, че детето ми е здравноосигурено въобще не ме грее. Ние не живеем в България. Ако живеехме в България щеше да е различно. Тогава бг гражданство със сигурност си има своите предимства.
Моето дете ще може да запази двете си гражданства след като стане на 18, но дечицата с австрийско гражданство ще трябва да избират и познайте кое ще изберат..  Rolling Eyes
Напълно съм съгласна с:
Националността и любовта към България( защото за децата родени извън нея, Родина  е страната в която са се родили и живеят) не идва автоматично с издаването на български паспорт.Тя се формира и насърчава от родителите.

# 90
  • Мнения: 1 498
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry

Не ми трябва българско гражданство, за да обичам киселото мляко и другата българска храна и да слушам с удоволствие български народни песни. И на децата ми не им трябва българско гражданство, за да научат български и опознаят положителните страни на България. Като живееща в чужбина българското гражданство ми е създавало само и единствено главоболия.

# 91
  • Мнения: 4 785
Здравеопазването в България е колабирало и на него не може да се разчита и това, че детето ми е здравноосигурено въобще не ме грее.

Стискай палци никога да не ти се налага да те грее!



# 92
  • София
  • Мнения: 460
Уреждането на българско гражданство от чужбина е също толкова сложно, колкото да уредиш чуждо гражданство от България. Тези "международни" взаимоотношения са си сложни по принцип, общо взето влизаш в непознат свят като почнеш да оправяш документи, апостили, преводи и т.н. Това за мен не е причина да се се откажеш от едно гражданство. Да,не живеете в България ,но сте свързани с нея,  децата също. Най-вероятно идват веднъж годишно да видят баба и дядо. Днес сме тук, утре сме там, не се знае нищо в този живот. Защо детето да няма тази привилегия да бъде гражданин на две държави? Да привилегия, такова е двойното гражданство. То ти дава права на равнопоставен гражданин в две държави. За добро или за лошо едната е България. И то не свършва с това, че сте си създали главоболия да го извадите. Децата тепърва ще растат и ще продължават да идват в България, колкото и невероятно да ви звучи като пораснат може да искат да купят имот, да учат тук, да си направят банкова сметка... да търсят наследство дори. Тогава някой някъде ще им каже "Ти не си български гражданин, иди в агенция "миграция" и се регистрирай" или нещо от сорта. И тогава те ще станат на опашката редом с чужденци, бежанци и други хора които идват за първи път в България и ще трябва да минат по онзи бюрократичен път. Аз бих искала да го спестя на моето дете. Аналогично направих и испанското гражданство докато живеехме в България, без ясна перспектива кога ще ми потрябва.
Скрит текст:
Освен това извинявам се, ама да искаш да се откажеш от гражданство, защото "трябва"  да правиш декларация, или защото лекарите тук не са на нивото на австрийските за мен е просто смешно.   
Всеки сам си решава.  Мисля да не  натрапвам мнението си повече.

# 93
  • Мнения: 5 776
На същото мнение съм. Ето, че от няколко години Гърция сериозно се тресе, знам ли дали няма да дойде деня да излезе от ЕС, колкото и невероятна и мижава да изглежда тази възможност. Примерно. Точно здравното осигуряване, признавам си никога не ми е минавало през ума, вадя европейски здравни карти всяка година.
Не знам къде ще ги отвее вятъра един ден и дали точно българското гражданство няма да им отвори някоя врата.

# 94
  • Мнения: 7
Добър ден.И моето дете е двоен гражданин.Като отидохме в общината да й вземем акта за раждане и ни казаха че пращат едно копие до посолството.Лятото си бяхме в БГ и отидох да си взема БГ акта от нашата община.Питах ги там ако искам да се откажа от това гражданство какво да направя-че трябва и аз да се откажа от БГ гражданството и е доста сложна процедура.
Като си тръгвахме от БГ бях сама с малката.На границата никой не попита нищо за детето,дали пътува с родител(с различни имена сме),дали има декларация.Беше ми доста странно,но и се радвах.Чаках че ще ми направят проблем.
А относно докторите в БГ и бях направила застраховка.Все пак с бебе на половин годинка не се знае какво ще се случи.

# 95
  • Мнения: 9
Здравейте мами. Предстои ми пътуване до България за пръв път с бебо. Той е роден в Франция и тъй като баща му е французин има френско гражданство. Трябва ли ми декларация от таткото и трябва ли да я превеждам с акта за раждане на български. И според вас трябва ли да подам документи и за български паспорт?

# 96
  • Мнения: 1 099
Детето ти е български гражданин, ако ти ги българска гражданка. (произход). Трябва да му извадиш документите и ЕГН.

Декларация може да извадите в БГ консулство, ако имате наблизо. Могат и да не ви я поискат, но си я имай.

# 97
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ма деца на български граждани се полага българско граждансво, но детето става български гражданин, когато му се извади ЕГН.В конкретния случай до тогава
 детето  е само с френско и пътува по френските закони.
Ако има българско гражданство, може да напуска България с валиден български паспорт  и трябва да се спази закона за българските граждани.
За Франция френски паспорт и се прилага френския закон.
В осраналите страни е по избор.

# 98
  • Мнения: 1 099
Издаването на ЕГН/ гражданство е задължително в определен срок след раждането (преди беше 6 месеца, сега не знам).

Аз не бих рискувала да пътувам без документи (детето е БГ гражданин по произход, а това ще е очевадно като майка му пътува с него. БГ гражданин се представя на територията на България с БГ документи), дори и само пристигане в България. Въпрос на късмет е, да, може и нищо да не питат!

Набързо намерих тази статия, много от нещата са описани.

# 99
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Задължително , задължително, колко да е задължително.

Децата с български родител имат ПРАВО на българско гражданство.И сами е решават дали да се възползват от него.
Става задължително единствено когато  нямат друга опция.

Много  деца родени извън България по една или друга причина нямат  български акт за раждане и български документи за самоличност. Взели са  гражднството на другия  родител...
Или родителите им са били натурализирани...

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 20:24 от sl

# 100
  • Мнения: 1 099
Цитирам от линка, който пуснах:
“чл.8 от ЗБГ
Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.
чл.3 от ЗБГ
Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българския закон, освен ако в закона не е предвидено друго.

Това означава, че детето, независимо дали сте го регистрирали и извадили ЕГН, или умишлено не сте, е български гражданин за българските власти.”

Та затова е задължително. Изваждането на документи не те прави българин, а произходът (гражданството на родителите ти)

# 101
  • Мнения: 4 785
Така е. По закон родителите са длъжни да регистрират дете, което е български гражданин, като такъв. Преди осем години срокът беше шест месеца.

Не знам доколко обаче родителите са длъжни да вадят български документи на детето.

Знам, че на една приятелка навремето при влизане в България й правиха проблеми защо децата не са регистрирани и като български граждани.

# 102
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Когато не се спазва дадено задължение, неспазващия го , подлежи на санкция.
Каква санкция ще бъде наложена на родители, които не  са регистрирали детето си в България.
Просто ще остане без българаско гражданство.
Често срещано явление и не само с българи.
Деца , които  имат друго гражданство и нямат българско ЕГН , не са български граждани.
Цитирам от линка, който пуснах:
“чл.8 от ЗБГ
Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.
чл.3 от ЗБГ
Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българския закон, освен ако в закона не е предвидено друго.

Това означава, че детето, независимо дали сте го регистрирали и извадили ЕГН, или умишлено не сте, е български гражданин за българските власти.”

Та затова е задължително. Изваждането на документи не те прави българин, а произходът (гражданството на родителите ти)
Това означава, че българския гражданин е длъжен да се легитимира пред българскире власти с българските  документи за самолочност.
Интересно как ще го направи, ако няма такива.
А последния абзац е направо абсурден...
Сериозно ли го мислите?
Тогава защо пълнолетните   децата на български граждани, но без българско гражданство  от Македония, Улраина и т н т , не получават  авроматично българки паспорт,  а трябва да минат през процедура  за придобиване на българско гражданство..
Предо да пишете глупости прочете какво пише в сайта на министетството

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 00:23 от sl

# 103
  • Мнения: 1 099
Ако не сте съгласна с информацията, изкажете мнение, а не подвеждайте другите, че не е вярна. Всичко е описано в закона, не е моя интерпретация.
Пълнолетните граждани са друг казус. Тук си говорим за гражданство по произход на деца родени в друга държава. На скрийншота точно това е обяснено.

Дете, чийто родител е Българин при раждането си, също придобива автоматично българско гражданство, независимо дали е регистрирно или не. И дали другото му гражданство е македонско или китайско.

Всеки БГ гражданин е задължен да се представя в БГ с БГ документи. Оттам могат да Ви спрат на границата и да направят проблем, или даже да забранят излизането от страната. Всеки да си преценява, дали ще си прави такива експерименти.

Не разбирам каква е драмата с тези документи, един път се прави и толкова.

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 01:30 от Ibsena_

# 104
  • Мнения: 1 044
Изчетох последните постове и коментари. Ще добавя моето виждане.
Да, в българските законодателни актове е ясно казано за произхода, срокове итн.
Но животът е много пъстър. Тук в Канада не всички деца, родени от български родители са регистрирани е България. И това е съзнателно решение На родителите Особено от смесените бракове. Получава се, че деца имат право на 3-4 гражданства при раждането си. Затова младите твърдо решават засега детето да си има само гражданство тук, където си е родено и ще си живее. Ако впоследствие като стане пълнолетно да реши  само да си потърси друго гражданство. Аз примерно много се притеснявам от едното възможно гражданство на бъдещото ми внуче.
Всъщност си зависи доколко семейството е свързано и поддържа връзка с България.
Ще си позволя да прикача статия със снимка на трите деца на политолога Алекс Алексиев, син на гениалния карикатурист Райко Алексиев. Тримата са получили първите си български лични карти, идвайки за погребението на баща си. Майка им е американка.
https://clubz.bg/86211-i_vse_pak_aleks_pobedi

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 04:03 от Dimana12

# 105
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Dimana12.
И не само в Канада....
Но както и да е .
Тук всички са много компетентни.
Ibsena, четете с разбиране.Ако всички родители спазваха задължението си да регистрират децата си, то нямаше да има лица от български произход БЕЗ българско гражданство и съществуването на
"Закон за продобоване на българско грабданство по произход" би било безсмислено.
Освен това има страни, които нямат конвенио за двойно гражданство, което означава, че много от децата  , когато навършат 18 трябва да стартират процедура по отказване от българско гражданство.
Спестяването на цялата бюрокрация веднъж по придобиване на бг гражданство и втори път при отказването от него също е причина някои родители да не се възползват от правото си да извадят българско гражданство на децата си.
Друг мотив, за да не г го правят е че при навършване на 18 години българските граждани, ако не учат, са длъжни  да започнат да внасят зсравни осигуровки, независимо от това, къде са родени и къде живеят.Да могат да им бъдат анулирани задълженията, но трябва да представят определвните документи, което е загуба на време и нерви.

Прочетете закона и се запознайте  какви са изискванията  за получаване на българско гражданство по произход Осмислете ги.


И после коментирайте кой дава подвеждаща имформация.
Като човек извадил чуждо гражданство на дете    5 години в страна, която не дава гражданство на деца родени в нея с   родители чужди граждани. (при положение че процедурата продължи 3.5 .Детето е родено 2004 , а 2009 ввчв имаше чуждо гражсанство )
) с  двама български родители(към онзи момент), без да ползва услугите на адвокат, нещо поназнайвам за законите .

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 14:50 от sl

Общи условия

Активация на акаунт