Първи клас - полудневно, целодневно обучение. Вашите мнения.

  • 26 041
  • 249
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 5 513
Обяснявай на едно 14-15 г. дете колко е важно средното образование като не му се учи.
То и само ще си избере и училище без да пита.Такива планве хич и не правя.Което
му се учи ще учи.На сила не става.

# 226
  • София
  • Мнения: 62 595
Както една потребителка правилно забеляза в една тема на тема защо гимназистите ходели с дамски чанти, през дванайсте години в училище всичко излишно изпада.  Grinning Та, от целодневно обучение в първи клас и раници от по десет кила, в дванайсти почти не се мяркат на училище и ходят с по едно чантенце, и то не всички, и то не всеки ден. А някои съм ги виждала и само с по един таблет.

# 227
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И по отношеие на раниците има промяна в нашето у-ще. Всичко им стои там в гардеробчетата, в къщи носят само нещата за подпис. Доста кг по-малко в сравнение с раницата на голямата преди 6г.

# 228
  • Мнения: 10 547
Интересно, кое е това столично училище?

# 229
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз се сещам за едно такова училище, някъде в Лозенец, по баира нагоре, с едни много стълби и сред нещо като горичка. С нещо като тераси, прилича на почивна станция.

# 230
  • София
  • Мнения: 10 324
122 ОУ е тва със стълбичките. Но пък няма шкафччета, ние имаме един голям общ.... Там се оставят някои неща само, но пък моята дъщеря така или иначе си забравя почти всеки ден по нещо. Та си намалява тежестта.

Избрах целодневното (не, че имам друг избор). И е по-различно от просто занималня. Имат си две госпожи класа ни, не сменят стаи, малко като в детската градина са - имат си шкафчета, където стоят повечето им неща, в раниците само някоя тетрадка, колкото да видим какво са правили. Втората им госпожа ги поема малко преди края на последния час. Води ги на стол (тя има грижата и за закупуването на купоните), после до 13.30ч им е свободно времето - ако е кубаво времето, излизат, ако е лошо, играят игри в стаята. После до 15.30ч пишат и учат, след което пак излизат или играят вътре.
Във въпрсното училище програмата със занималнята е същата, само отместена с половин час назад.

# 231
  • Sofia
  • Мнения: 21 621
И е по-различно от просто занималня. Имат си две госпожи класа ни, не сменят стаи, малко като в детската градина са - имат си шкафчета, където стоят повечето им неща, в раниците само някоя тетрадка, колкото да видим какво са правили. Втората им госпожа ги поема малко преди края на последния час. Води ги на стол, после до 13.30ч им е свободно времето - ако е кубаво времето, излизат, ако е лошо, играят игри в стаята. После до 15.30ч пишат и учат, след което пак излизат или играят вътре.[/b]

Понеже се зачудихте къде/кое е училището... не е само едно такова вече.
Точно същото, което цитирам е и при моята щерка (може и да се окажем в едно у-ще с Гита, но знам, че не само при нас е така).
Само дето е господин следобяд при нас, той след последния час поема децата, които остават, а учителката извежда отиващите си. В раницата се донася домашното - две тетрадки  или една + помагало и така.
И се изисква присъствие в занималнята, които е завил, че ще ходи, защото упражняват уроците, които са взети сутринта.
До 14ч. обядват и имат свободно време. от 14-до16ч. е учебният процес, след това отново - игри. И така до 18ч.
Моето дете е до обяд... по-напред в темата съм писала относно избора си.

# 232
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
118 СОУ е нашето, в Младост 1

# 233
  • Мнения: 10 547
118 СОУ е нашето, в Младост 1

Благодаря. Звучи чудесно това, вашето.

# 234
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Да, звучи, още не мога да кажа дали всичко е ок. Преди 6г не беше така и нямам наблюдения особени как е да е целодневно. Но предвид това, че щеше иначе да ходи на занималня, това е по-добрата алтернатива.

# 235
  • Мнения: 10 547
Абсолютно! Другата алтернатива, освен държавната занималня, е частната, но самото излизане извън сградата на училището, за мен изобщо не е приемлива алтернатива. Остават сдруженията от типа на Шилер и Л. Карол.

# 236
  • Мнения: 234
Категорично съм против задължителното целодневно обучение 1-4 клас. Нас ни изнудиха така, записах първолачето си в училището на баткото, но на 14 септ. на родителската среща ни заявиха, че не можем да си взимаме преди 15, 30, както ги наричат "нашите деца". Задължително целодневно обучение било. Говорих с канцелария и директор, не можело да я взимам дори половин час по- рано за да я водя в езиковата школа, които ние сме избрали, за да не ходи вечерно време, а да съм я била отпишела от нея, да ни върнели таксите /не знам дали въобще може/ и да съм я била запишела в рекламираната от тях езикова школа. Виждам и резултатите с децата, които ходят на занималня и децата, чиито родители имат възможност да ги обучават следобяда, и най- добрият учител не може да обърне внимание на всичките, отделно абсолютната невъзможност за съсредоточаване при бърборкането на 28 деца в занималнята, умората и прочие. Отделно изключително неприятното чувство, че съм принудена да лъжа дъщеричката ми, че и батко и е на занималня, и да се крия като престъпник да не ме види като го взимам на обяд. Думи нямам.

Последна редакция: пн, 25 сеп 2017, 10:33 от bagira_s

# 237
  • Sofia
  • Мнения: 21 621
В БГ се бъркат понятията "занималня" и "целодневно обучение" - две съвсем различни неща.
И за двете обаче няма условия в масовия случай в държавните Бг у-ща.
Аз съм твърдо за "целодневно обучение" и то не само до 4 клас, ами и до 7 и изобщо.

# 238
  • Мнения: 8 228
Аз пък се радвам, че при нас няма задължително нит целодневно обучение, нито занималня и съответно нито едно от децата ми не посещава такива.
Малкият ми син (трети клас) е всеки следобед по три часа на тренировки, спортна гимнастика. Ако беше по цял ден на училище, независимо в каква форма, би му било абсолютно невъзможно да тренира.
Занимални и прочие може да са удобни за някои и съм твърдо "за", който ги предпочита, да може да ги ползва, но  не ги искам за моите деца.

# 239
  • Мнения: 234
При задължителното обучение имате "избор" да си водите малкото, изморено учениче вечерно време на език, извънкласни занимания по интереси и т.н. в избраното от вас място или да го оставите в предлаганите от училището занимания без право на избор на школа и т.н. Възрастен човек се изморява 8 часа и на най- леката и приятна работа, а какво остава за 7-8 годишен мъник. Отделно да не си носело храна от вкъщи, а да сме се записали в техния стол, в който храната е гадна и децата не я харесват.  Нововъденото ЗЦО  в нашето училище го свързвам с рушвети от школите, фирмите концесионери на стола и лавката за ръководството и изнудване на родителите. Всичкото това на гърба на децата ни. Преобличат се в тоалетните, в лавката освен боклуци на двойни и тройни цени друго не продават, пишат чертички и бастунчета, в детската научиха букви и цифри, а след обяда им дали и домашно, че цял ден не са успели........За столично училище близо до центъра става въпрос. Категорично съм против да го държат насила по цял ден в училище и системата да се разпорежда с него, а родителят да е безгласна буква. Обаче в правилника на училището в правилата на родителите, любезно ни предоставяли ПРАВО да спонсорираме училището, но нямаме право да си взимаме децата на обяд. Колко мило

Последна редакция: пн, 25 сеп 2017, 11:19 от bagira_s

Общи условия

Активация на акаунт