Примерна схема на захранване по Българския стандарт

  • 901
  • 14
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 2 220
Много хубаво, но тук едва ли някой захранва по този начин (или поне са единици, с първите си деца или нещо подобно). И пак не се чудим какво, кога и как да даваме храната на децата си. Има хиляди схеми за захранване...

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
aseim2, схемата наистина е изчерпателна, но ранното захранване, описано в нея е нещо, което повечето от нас отричат и не спазват.
Има безброй доказателства за ненужността и дори вредата от него. За съжаление в България все още то е масова практика, за разлика от останалата част на света.

Все пак, благодаря за труда. Сигурно има майки, на които ще им е от полза.

# 3
  • Мнения: 4 242
Вече и България е приела схемата за късно захранване, вредите от ранното са многократно доказани! Въпрос на време е да се преквалифицират Бг-педиатрите и да започнат да съветват адекватно майките.

# 4
  • Мнения: 1 771
Само се чудя как да знам кога Крис е изсукал 200 мл кърма  newsm78.   
А ние не мож се сместим в таз схема щот сучем поне по 7 пъти на денонощие нищо, че сме на 11 месеца. За дванадесетия месец няма кърмене, това значи ли, че след две седмици ще трябва да спра да го кърмя? Не знам обаче как ще стане  #Crazy newsm78   

Последна редакция: нд, 19 фев 2006, 21:59 от goldenova

# 5
  • Мнения: 35 950
дори голямата щерка, която беше на АМ, не се вписваше в разните му там примерни схеми, а всичко беше премерено и под контрол /уж/

# 6
  • Мнения: 929
и ние уж следвахме препоръките на педиатъра но детето като не иска да яде пюрета що да го карам - от кърмата по-хубаво няма за тази възраст

# 7
  • Мнения: 3 810
aseim2 Странно, защо ти е "писнало от Енформираните"?
Ако можеш, открий нещо ново и революционно като Айнщайн!
Това със ранното захранване вече сме му яли попарата. Не е нищо ново!

# 8
  • Мнения: 1 383
Нещо ми се губи идеята на тази тема... newsm78

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Хубаво е да има и схема за българското ранно захранване, най-малкото защото все още много майки захранват така... Предполагам, че скоро все повече педиатри и лекари ще дават най-малкото избор между двата вида захранване на майката.
Това, което винаги ме е чудило в българската схема е не толкова самото ранно захранване, а напъна да се отбие детето до 10-11 месец - в схемата не фигурират кърмения, накрая се споменава само частично адаптирано мляко... Rolling Eyes
Но - мисля да сложа линк в Библиотеката. Наистина в този форум малко майки захранват рано, но всеки си има глава на раменете сам да чете, да се информира и да направи избора си.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 110
Нищо лошо не виждам в темата.
Все пак е хубаво човек да види систематизирано за какво става въпрос според БГ схемата.
Аз не я следвам, но все пак така си сверих часовника, как би трябвало да е, ако я следвах.

# 11
  • Мнения: 435
Аз пък пак да кажа , че тази схема вече не се препоръчва  и че на 18 август, Министерският съвет прие Национален план за действие «Храни и хранене – 2005-2010 г. , според който се препоръчва изключително кърмене и късно захранване !
Ето тук може да го видите http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220

Последна редакция: пн, 20 фев 2006, 15:47 от Цвети и Яна

# 12
  • София
  • Мнения: 415
Ако на някой не му се чете целия, ето извадки:

"...Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия..."

# 13
  • Мнения: 980
мисля да сложа линк в Библиотеката. Наистина в този форум малко майки захранват рано, но всеки си има глава на раменете сам да чете, да се информира и да направи избора си.
Да, според мен би трябвало да я има тази схема, макар, че майката се информира за нея всеки път когато отиде на консултация. Ако в семейството няма алергии и продуктите, с които се захранва са с гарантиран произход, може да се приложи ранно захранване, без това да  носи особени вреди. Да избързваш с нещо, на което ще му дойде времето след 2-3 месеца, обаче, няма и никаквиползи  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 44 028
как ми се иска да има такава хубава подробна схема и за късното захранване...аз колкото повече чета толкова по се обърквам как какво колкокога почва да се замества 1,2,3,4 и т.н яденета....?????

Общи условия

Активация на акаунт