Хора, които не са ходили на училище

  • 11 316
  • 156
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Мине се , не мине и година и ни покажат по ТВ репортаж за някое семейство, в което родителите не пускат децата си на училище, самообучават си ги, на каквото могат и доколкото могат. Репортажите не поставят директни въпроси- съответно -няма и конкретни отговори. Знаете ли какво се случва после с някои от тези деца след като са порастнали?

# 1
  • Мнения: X
Бих го приела единствено, ако самообучението е поради смислени причини и детето полага необходимите изпити, за да получи диплома за образование. Ако е просто прищявка ми се вижда неуместно. Освен, ако е чрез частни, много добри учители, а не родителя, да обучава. Дори и родителя, да е педагог, все пак ще бъде субективен към собственото си дете. Естествено е трудно, родителя да бъде вещ във всички сфери и да обучи качествено детето.
При всички положения, обучението вкъщи ще повлияе на развитието на детето, тъй като ще му липсва училищната среда, социално общуване, приятелства, контакти.
Против съм и не виждам каква може, да бъде перспективата на тези деца. Най - вероятно биха живели добре единствено, ако родителите им са много заможни и им дадат всичко на готово.

# 2
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 413
Тук в Щатите всеки има опцията да обучава детето си вкъщи. Но е задължително да полага изпити на края на годината, поне до определен клас, който не знам кой е. Продават се пакети с учебници, има сайтове, групи за взаимопомощ и какви ли не още ресурси. От любопитство току-що проверих статистиките. През 2007 в САЩ е имало 1.5 млн такива деца. Сериозен бизнес си е! Контактите с другите деца обикновено са по интереси - ходят по спортове, музика и т.н. Според статистиката си влизат в нормални университети без проблеми, ако са следвали програмата и са си вземали изпитите. На мен пък ми се вижда добра идея, ако имаш достатъчно време за това. Тук и без това натам вървят нещата - може да завършиш гимназия онлайн и в момента. Дъщеря ми записа два класа онлайн за лятото, защото всички класове,
които я интересуваха не се вмевстваха в програмата й. Според мен ако не искаш системата да промие впечатлителното мозъче на детето ти, учи си го вкъщи.
Да добавя, че децата може да ходят на училище за определени часове (ако на мама и тате им куца физиката например), а другите да си ги взимат вкъщи.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Въпросът ми беше провокиран от книгата "Затъпяване - скритата цел на държавното образование на Джон Гатоу. Нямах за цел да коментирам самата книга. Просто се сетих за репортажите, които са ни показвали. В тях само "показват".Пълнят рубриката "Свят широк,...". При нас самостоятелната форма на обучение е предвидена за след 16 годишна ъзраст, предвижда се и полагане на изпити. Сигурно има и изключения. Аз имам близко дете, което е от малко в инвалидна количка и затова не е ходило на училище. Родителите му са го научили на всичко отначало. На останалото се учи той , с компютъра. Не може да държи книга, може да ползва само мишката на компютъра. Има малка фирма-прави сайтове. Не му трябва документ за завършена образователна степен. Но не  такива случаи имах предвид.
Чудех се какво става с децата, които не ходят на училище, защото родителите им така са решили. След време, когато порастнат как се вписват в обществото, има ли момент, от който родителите решават, че в семейството не са си самодостатъчни и ще трябва да се срещнат и заживеят с други хора, към които ще се наложи да проявят и доверие. Никога не съм гледала такъв репортаж, не съм и чела.

# 4
  • Мнения: 5 259
Домашните ученици в България все още не са толкова големи, че да се каже какво е станало с тях. Най-големият е на 18 и се кани да кандидатства в Оксфорд. Въртеше се преди време интервю с него. След 2-3 години и останалите ще започнат един по един да завършват гимназиална степен и най-вероятно ще студентстват в чужбина, защото в българските университети не разрешават без бг диплома за средно.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Някои от тях заминават да учат в чужбина в университети, които приемат такива деца. Други започват работа (ще се очудите на колко много места не изискват диплома). Трети работят в семейната фирма на мама и тате или си започват свой частен бизнес (за това също не се изисква диплома). Има алтернативи.

# 6
  • Мнения: 10 547
Стига да е законово, детето ми няма да стъпи в масово училище, освен за полагане на изпити.
Такава загуба на време е, че направо не иде да намеря някой списвач на учебници, за да му обясня, че с такъв подход се произвеждат дебили.

# 7
  • Мнения: 11 908
И на мен ми е любопитно да се намерят материали за някой, който не е ходил на училище.

Но ме съмнява да има такъв зрял човек в работоспособна възраст, поне по нашите ширини.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 882

Ами то май от нас зависи да се узакони. В държавите, където това го има са си го извоювали закона. Никой не им го е наложил отгоре.

Аз познавам едно момче на моята възраст, което в 9-ти клас напусна училище и каза, че вече няма да ходи. В края на 90-те емигрира в Гърция, намери си работа там и остана.

# 9
  • Мнения: 3 098
Стига да е законово, детето ми няма да стъпи в масово училище, освен за полагане на изпити.


Ако имах възможност, детето ми нямаше да стъпи в никакво училище. В масово не е стъпвало, но и в останалите има минуси. Правим 10 месеца в годината (толкова продължава всеки учебен курс) невъзможни на пръв поглед комбинации да се съхраним здрави.
Аз не само не харесвам учебната програма, но най - вече ненавиждам цялата училищна система тук. Тя в никакъв случай не е образователна, а по - скоро наказателна. Не се дава възможност за индивидуално развитие, а се мачкат децата да бъдат част от групи по интерес. Не се ценят онези, които мислят самостоятелно, прави се всичко възможно да развият стадно мислене. За да бъдат експлоатирани в по - късен етап, училището разполага с всички законни средства за пречупването им.
Като започнат от предългата учебна година, разпокъсаният им график, премногото колективни проекти, извънкласните събирания по интереси, прекаленият интерес към малкото им останало свободно време...
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Не познавам нито тук нито в България такива хора. Чела съм материали за такива деца, но в други държави. Необразовани не са останали, но пък са необременени.

# 10
  • Мнения: X
Сериозно се замисляме детето ни да бъде домашно обучавано.
В Канада и Америка е много широко застъпено.

# 11
  • Мнения: 548
Домашното обучение в България е законно, просто детето трябва да взима определени изпити всяка година. Виждам и добри и лоши страни на домашното обучение, според мен е по-подходящо за малки деца, отколкото за големи.

Големият проблем, ако домашното образование се легализира без задължението за някакви приравнителни изпити, за мен ще са родители, които:
а) въобще няма да искат да се занимават с образованието на децата си
б) ще обучават децата на религия/занаят/футбол, но не и на елементарно четене и писане примерно
в) ще подхождат с най-добри намерения, но просто няма да се справят с ролята на преподаватели по всичко или ще предават на децата си свои неверни концепции, без да се замислят.
И според мен и трите вида няма да са малко.

Цитат
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Наистина няма никакъв проблем да учиш детето си у вас, стига само да покриваш учебните планове на МОН. А те, колкото и лошо да са изпълнени, не са лоши като замисъл. Е, може би без зубренето на критика по литература, което за мен е абсурдно.

Последна редакция: вт, 11 фев 2014, 16:02 от *Coraline*

# 12
  • Мнения: 22 036
Синът ми има приятели, които се обучават в къщи. По никакъв начин не се различават от другите деца. Аз не бих имала проблем детето ми да не посещава масово уяилище, но работя и няма как.

# 13
  • Мнения: 779
Познавам момче, което майка му го спря от училище когато стана на 16 години. Каза, че на момчето там му беше скучно, не внимава в час, слуша музика на слушалки, има проблеми с поведението и само лоши оценки. Проблемите му обаче бяха само с характера на училището, на поднасяният материал и предметите. Стана частен ученик, прояви желание да учи друг чужд език, различен от английски (намериха му учител), записа се на няколко младежки обмени в няколко страни с различна продължителност- от седмица до една година. Годината я изкара в скандинавско училище, където учеше само на английски и нямаше никакъв проблем с формата на обучение, дори му беше забавно.
Въобще по всички параграфи живота и обучението му се подобри.
В БГ го водеха частен ученик и учеше с майка си в къщи. Оценките му станаха значително по-високи отколкото когато беше редовен ученик. В час съм с историята защото ме помолиха да му помогна да се подготви по един предмет, които на мен ми е професия. Парадоксът беше, че по въпросният предмет с минимални знания изкара по-висока оценка отколкото по английски, които говори съвсем свободно (цяла година е живял и учил само на английски, дори изпити по предметите беше полагал и взел с добра оценка).

# 14
  • Мнения: 675
Според мен домашното образование има смисъл само ако се осигурят качествени частни учители и родителска ангажираност с целия процес. Имам познати, които са се обучавали като частни ученици и, честно казано, оценките им никак не са високи. Трябват мотивация и пари. В големи количества. Мисля, че колкото и негативи да има масовото училище, все пак то осигурява социална среда и опит - детето се учи да следва определени правила, среща различни хора и се научава да общува с тях, да бъде част от екип. Не мисля, че това може да му бъде осигурено вкъщи.

# 15
  • Мнения: 3 098

Цитат
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Наистина няма никакъв проблем да учиш детето си у вас, стига само да покриваш учебните планове на МОН. А те, колкото и лошо да са изпълнени, не са лоши като замисъл. Е, може би без зубренето на критика по литература, което за мен е абсурдно.

Тази година през лятната вакация това ще ми е задача номер едно. Да проуча дали и как може да се осъществи това. Детето ми не учи в България, а тук всички трябва да са в системата. Дали е възможно да се откачи от нея чрез индивидуално обучение в чужда държава, не знам, но търся информация. Лошото е, че са навързани много неща в един възел. Трябва да проуча също дали ще има права да изучава изкуства професионално, ако премине към индивидуално обучение, защото има условие всяка година да представя документ от училище.
Аз дори не настоявам сама да се занимавам с образованието на детето ми, има си професионалисти за тази цел, ще ги осигуря. С годините много и към много лошо се промени училищното образование, системата не мога и не искам да променям, имаме си индивидуален начин за смечкчаване на натиска, но имайки предвид още колко много години остават до финала, не знам дали ще имаме сили. Би било добре да има начин да се спестяват нерви, време, а оттам и здраве.

*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.

Относно социализацията и изграждането на навици, смятам че училището започна да изземва функциите на родителите. Това си е тяхна задача.
Пък и е силно преувеличена т.н. социална среда, децата са различни и просто за определено време в деня трябва да се търпят. Точно както при възрастните на работното им място, за това всъщност ги подготвят в училище.

# 16
  • Мнения: X
Вече го писах в една друг тема, но да си кажа и тук.
Копвам го от другата тема :
'
Преди 2-3 седмици във Фейса се записах в една група за отслабващи майки без извинения .Там се запознах с една майка домакиня от Америка, Тексас ,която има 8 деца , мъжът й е военен и отсъства често, а тя е с прекрасна фигура и поства менютата си и хладилника си. Там се заговорихме и стана ясно,че всичките деца (под 12 са всичките като най малкото е на 1 година) са обучавани в къщи -домашно образовани. Показа си организацията на учебниците за всяко дете на отделен рафт, по цветове папките и тетрадките им за домашни проекти, двете стаи ,в които има по 3 бюра за всяко дете .Едната стая е за по големите и една за по малките и занималня -бебешка за най малките две. Имат и учебна библиотека с рафтове по предмети и цветове  . Heart Eyes
Всяка година купува учебниците за годината на всяко дете ,речници и помагала .
 Показа списъците си по часове кое дете какво прави из дома, какъв предмет преговаря ,какво яде, кога се къпе и ляга .Килерът й е разкошотия с рафтове с домашни консерви, компоти, сушени месца и сушени плодове. А прането е в количества ,които са си сериозни  .
 Домът й е организиран по конец, децата й са разкошни с еднакви изгладени дрехи момичетата и момчета през деня, учат се на стрелба с баща си, на езда с нея, идва учителка по музика у тях през два дни .
Събра ми очите със здравословните си гозби, организираният си дома и прекрасните си деца. Припознах се в нея по много показатели  с моята любов към организация и къща по конец (минутка за самореклама, умря циганката ...) и се сприятелихме .Възхищавам се на такива жени с цялото си сърце!' ..
Та с две думи, има регламенти и е въпрос на избор дали и защо да направим нещо подобно в скоро време.
И според мен занимаването 2-3 часа само с едно ,две деца ще е в пъти по ползотворно отколкото училището с 15 -20 деца в клас . Лично мнение  Peace

# 17
  • Мнения: 6 214
Записвам се да чета.

# 18
  • Мнения: 548
Цитат
*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.
Ако не е тайна, къде живееш?
Моето мнение е, че едно добро домашно образование почти сигурно ще бъде по-добро от училищното, но и едно лошо домашно обучение може да е много по-лошо. Например колкото и да наблягат на религията, никое нормално училище няма да я сложи на централно място, а в домашна среда е напълно възможно.

# 19
  • Мнения: 5 710
За себе си не намирам разумен довод 'за' домашно обучение. Но не съм против домашното обучение, ако е избор на останалите,  ако то е регламентирано, и в края на годината се прави оценка на постигнатото от комисия (оценка на детето и на родителя, разбира се).   Колкото да  обичам свободата,  за мен свобода не значи точно 'да правя каквото си искам', още по-малко значи " да правя с детето си каквото си искам". Живеем в общество, това общество е структурирано и последното нещо, от което има нужда са неграмотни хора.  Останалите ( много грамотните отличници и шампиони, които отглеждат амбициозните майчици и тн.) вероятно нямат никаъв проблем да седнат 1х годишно да покрият стандартизиран тест, да се погледне как е вървял срока/годината  и да получат лиценз да продължават да са самообучават.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Домашното обучение в България е законно, просто детето трябва да взима определени изпити всяка година. ...
Само след навършване на 16 години, забрави да уточниш.
До 16 е задължително училището.

# 21
  • Мнения: 3 098
Цитат
*Coraline*, всички опасения които имаш относно домашното образование, са валидни и за училищното. Тук в масовото училище, което се издържа от данъците на всички, се изучава религия задължително, като пропагандата е много, много силна. Колко ги образоват в училище мога да предположа, че интереса на учителите е почти нулев, тъй като след училище децата ходят при други учители да се учат да четат, допълнителен преглед на материала по математика и т.н. Познавам доста деца, които на 10 едвам сричаха, въпреки училището или благодарение на него. Влияние върху децата имат и учителите. Те също могат и моделират децата според собствените си интереси.
Ако не е тайна, къде живееш?
Моето мнение е, че едно добро домашно образование почти сигурно ще бъде по-добро от училищното, но и едно лошо домашно обучение може да е много по-лошо. Например колкото и да наблягат на религията, никое нормално училище няма да я сложи на централно място, а в домашна среда е напълно възможно.


Разбира се, опасенията са ти на място. Имах предвид друго - не бива да се идеализира нито една система на обучение, каквато и да е тя. Но би било справедливо човек да има избор и този избор да е регулиран законно. Тук, в Испания, заради манталитета на масата, се е наложил единствено училищният модел. Повечето не желаят да се ангажират с децата си, което е довело до изземване на функциите им, с което такива хора като мен не съгласни, но нямат никакъв избор, освен да си губят времето. Ето това е проблемът, абсолютно всички родители, извели децата си от системата са преследвани, съдени и наказвани. Последният случай от миналата седмица завърши с затвор за родителите, говори се и за осиновяване на децата им. Зловещо.

Мога само да си пожелая да имам възможността на тази жена, която е описала Barefoot Kontesa, да си отгледам, възпитам и образовам дъщеря ми според това, което е най - добре за нея. И да имаме време за себе си, което за сега е в сферата на мечтите. За жалост с добрият дневен режим и пълноценната почивка дъщеря ми се раздели в последните години. Не може да почива наобед, а вечер никога не се знае кога точно може да легне да спи. Зависи от обема на домашните, учителите не се притесняват да дават работа на малки деца, която да ги държи ангажирани до полунощ.
Това не е система чийто приоритет е доброто на децата. Това е система създадена от чудовища.

# 22
  • Мнения: 548
Звучи ужасно. Наистина си струва да се опиташ да я запишеш като частна ученичка към някое българско училище и да идва веднъж годишно за изпитите. От друга страна ще го има проблема с ученето на език, който не се говори около нея. А колко е голяма дъщеря ти?
На мен ми е интересно от чисто любопитство как се различават училищата и учебните предмети там, можеш ли да разкажеш повече?

# 23
  • Мнения: 675
Barefoot Kontesa може ли линк към блога?

Скрит текст:
И все пак на тези деца им предстои пубертет, който според мен е висшият пилотаж що се отнася до възпитание и отглеждане

# 24
  • Мнения: 620
Стига да е законово, детето ми няма да стъпи в масово училище, освен за полагане на изпити.


Ако имах възможност, детето ми нямаше да стъпи в никакво училище. В масово не е стъпвало, но и в останалите има минуси. Правим 10 месеца в годината (толкова продължава всеки учебен курс) невъзможни на пръв поглед комбинации да се съхраним здрави.
Аз не само не харесвам учебната програма, но най - вече ненавиждам цялата училищна система тук. Тя в никакъв случай не е образователна, а по - скоро наказателна. Не се дава възможност за индивидуално развитие, а се мачкат децата да бъдат част от групи по интерес. Не се ценят онези, които мислят самостоятелно, прави се всичко възможно да развият стадно мислене. За да бъдат експлоатирани в по - късен етап, училището разполага с всички законни средства за пречупването им.
Като започнат от предългата учебна година, разпокъсаният им график, премногото колективни проекти, извънкласните събирания по интереси, прекаленият интерес към малкото им останало свободно време...
Законът обаче преследва и наказва хората, които обучават децата си извън училищната система.
Бих плащала с кеф на учители да обучават детето ми индивидуално, аз и сега го правя, но е в системата, а тя има премного негативи, които ако нямаше опасност да ме хвърлят в затвора, щях да спестя на детето и себе си.
Не познавам нито тук нито в България такива хора. Чела съм материали за такива деца, но в други държави. Необразовани не са останали, но пък са необременени.

Марица, като елемент от системата заявявам, че си абсолютно права.  Peace

# 25
  • Мнения: 7 171
Не зная колкко са ви големи децата, но аз не бих самообучавала децата си вкъщи на този етап. Комбинацията на знания от мен и съпругът ми + няколко допълнителни "наемни" учители вероятно би им осигурила предостатъчно знания и умения.  За мен обаче това не е опция. Осигурили сме на децата си частно училище и виждам как се променят в положителен смисъл и как буквално разцъфтяват пред очите ми. Защото въпросът не е само в знанията, а също така и в способността да умеят да се справят с различни житейски ситуации, да си изградят самочувствие и да се адаптират към социума, в който ще живеят. Освен това, въпреки че сме порядъчни, добри хора, не си въобразявам, че сме идеални. Ходенето на училище и общуването с други деца и възрастни им дава възможност да изпробват различни видове поведение, да научат нещо ново, което го няма вкъщи и което не е присъщо на нас с мъжа ми. Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.

# 26
  • Мнения: 620
Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.
ОК, но колко са хората в Бг, които могат да си го позволят?
Що се отнася до развитието в позитивна и подкрепяща среда /красиво звучи/, то дава полезен социален опит. Но не допринася особено за адаптацията към реала.

# 27
  • Мнения: 7 171
Разбира се, затова сме се постарали да изберем среда, която да им носи позитивни, а не негативни "дивиденти". Засега, на този етап, не бих избрала домашно обучение, но знае ли човек накъде ще се завъртят нещата?
.
ОК, но колко са хората в Бг, които могат да си го позволят?
Що се отнася до развитието в позитивна и подкрепяща среда /красиво звучи/, то дава полезен социален опит. Но не допринася особено за адаптацията към реала.

Не зная, не съм в България.

Зависи какъв ти е реала. Човек може съвсем спокойно да си изживее живота в една определена среда, без да се сблъсква с "реала" на другите. Животът си върви паралелно, въпросът е къде ще се закачиш.

# 28
  • Мнения: 779
Barefoot Kontesa аз имам един въпрос- кой гледа бебето докато тя учи с някое дете? Защото едногодишните са изпълнение с любопитство към всичко и няма как да му кажеш като на някое по-голямо дете да потрае малко докато тя се занимава с друго. С 8 деца най-вероятно поне половината време минава в учене, а другата в домакинстване. Просто ми е любопитно как се е организирала в тази част.

# 29
  • Мнения: 8 803
Свръх жената сигурно има домашна помощница, както и други екстри, за които не е споменала. Laughing

За домашното образование мисля, че в България е неосъществимо на този етап. Има много групи, които се рекламират. Попитах някои от тях как е осигурено полагането на изпити и получаването на валидна диплома и те ми отговориха, че всеки сам си решава този проблем. Попитах също тези хора как ще се реализират децата, учили по този начин без диплома в живота и те казаха, че това е за хора, които планират за децата си образование и живот в чужбина.
Така че в България няма да те пратят в затвора, ако детето ти не ходи на училище, но за него после тук живот не се предвижда.

# 30
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Учител съм и не бих се наела да обучавам детето си в дома. Първо защото съм учител само по 2 предмета, второ: защото всеки предмет има методика на преподаване и съм виждала резултати от неправилно преподаван материал; трето - защото човек /детето е социално животно и като такова за психичното му развитие е добре да е между себеподобни; четвърто - децата ншмат респект от родителите си, за разлика от респекта към учителя.

На шефа ми съпругата е гледала /хоумскулвала 4-те им деца ( до начални класове), но не от любов към хоумскул, а защото не са могли да си позволят да плащат таксите за градина, и за преди и след училищни програми (тук училищата свършват в 3.30 и трябва да си вземеш детето - има два варианта или ти ходиш, или плащаш на някой да го върши заради теб). Така, че и това е една от причините за хоумскулинг.

# 31
  • Мнения: X
Barefoot Kontesa може ли линк към блога?

Скрит текст:
И все пак на тези деца им предстои пубертет, който според мен е висшият пилотаж що се отнася до възпитание и отглеждане
Блог няма ,писах ,че учавстваме в една група за отслабващи майки във Фейса и там си беше постнала хладилника, менюто и упражненията.
Оттам на мен ми хареса организираността й по кутии меню за 10 човека всеки ден ,разгледах й профила и се сприятелихме.
В личните й албуми са останалите неща и покрай разговорите с нея и масовостта на домашното образование при тях ми стана интересно и се поинтересувах .
 Не знам как процедира точно минута по минута , но големите учат сами докато тя обяснява на по малките, после пак се връща, проверява домашните и бебето докато спи учителства.
Не отделят повече от 3-4 часа на ден за всички, а в къщата й има списъци навсякъде и всеки си има задължения. Едните деца помагат с прането, другите белят зеленчуци,  хвърлят кошове, събират играчки, метат , подреждат масата и т.н. Помощници, като платен персонал, няма .
 Бащата отсъства по седмица всеки месец  .Но като се върне след седмица гледа най малките преди да иде на работа сутринта и вечер с банята им и се включва и той и така.
Едното от децата й е шампион по шах и учавства в конкурси по математика.
Имат учителка ,която идва у тях по музика и по езици .
За другото ,което сте питали,  не знам.
Титина ,имаме едно дете и ние.
 Не е въпроса в плащането на daycare before and after school ,а в цялостната дис-организация, маниерите, които се усвояват в у-ще и  не насърчаването на индивидуалните способности и дарби.  Hug

Апропо, попитах за разрешение да пусна поне графика й и след нейното съгласие ето:


Последна редакция: вт, 11 фев 2014, 21:43 от Анонимен

# 32
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Barefoot Kontesa имах предвид в нейния случай - 8 деца по около да кажем 4 са на възраст за детска градина - по 1000 месец, другите 4 в уцхилисте - бифор и афтер скул - по 250. Това си е солидна сума ( а военните не вземат чак такива заплати).
Отгоре на всичко, не смятам, че един човек/майка може да разбира от всичко. Да имат много блогове и групи за взаимопомощ, но нека се съгласим, че има методика на преподавана и подобни ( да не мислите че в педагогическите университети си бъркат в носа, повярвайте здраво учене е.)
Не знам как е в училището тук, синът ми все още е на детска градина, но определено изискванията са много високи. Те дори в детската са високи, какво остава в училищата. Имаме познати детето не ходи на детска градина и определено майката работои много с него, е в училище закъса, няма систематиката на работа изградена.

От друга страна си мисля, че ако имаш изградена кариера едва ли би останала в къщи. И аз имах идеи да го уча аз, но след почти година се хванах, че губя в професионалното си развитие.
Дай да видим тази група, за отслабващите майки имам предвид

# 33
  • Мнения: X
Титина,  ние плащаме за едно дете 560 долара на месец daycare ,но хората с постоянен статут плащат по 120 на месец на дете. Работи от 6:30 am - до 6pm и е в същата сграда като класа й по French immersion kindergarten.
Пратих ти групата  Wink

# 34
  • Мнения: 3 098
Звучи ужасно. Наистина си струва да се опиташ да я запишеш като частна ученичка към някое българско училище и да идва веднъж годишно за изпитите. От друга страна ще го има проблема с ученето на език, който не се говори около нея. А колко е голяма дъщеря ти?
На мен ми е интересно от чисто любопитство как се различават училищата и учебните предмети там, можеш ли да разкажеш повече?

Няма да й е проблем българският, грамотна е, има си занятия с учител.

Разликите между училищата, в какъв смисъл? Между училищата тук? И четирите типа училища в момента претърпяват промени.
Aко е така
Скрит текст:
Държавните училища се финансират от данъците. Работят по програма на Министерството. Между тях има разлики по отношение на дисциплината и обучението, зависи от ръководството. Имат по - лек режим на обучение, малко или никакви домашни. В нашата област има разлики  в часовете за занятия между градовете. От няколко години насам изучават английски, но премахнаха испанския, в момента учат диалект, което е незаконно, но си правят каквото им хрумне. Нямат униформи или имат, но са пожелателни. Не излизат добре подготвени като знания.

Религиозните пак са спонсорирани частично от данъци, които държавата дава на църквата, родителите правят "дарения" в определени периоди. Учениците там са по - подготвени от държавните, дисциплината е по - добра, седмичният хорариум часове е повече. Учат испански + един чужд. Имат задължения да присъстват на църковни сбирки и да правят акции за бедните. По принцип нямат добра база, зала за спорт и отопление. Носят униформи и имат много работа за вкъщи.

Полу частните имат издръжка от държавата и от родителите. Определя се месечна такса и се плаща. Нивото на обучение е високо, имат хубава база, отопление. Униформени с много работа за вкъщи. Подготвени са, дават високи резултати на приемните изпити за университет, имат програми за обучение в чужбина, обмен на ученици.

Частните са цяла енциклопедия и те. Планът за обучение зависи от това дали са английски, американски, немски, интернационални или национални. Много, много голяма разлика с останалите училища като знания, ред, база. Таксите са различни, има такива с астрономически суми, които предлагат буквално да ти отгледат децата и да ги изпратят в университет.  Някои имат безумно много работа за в къщи, други само за уикенда. Общото между тях е, че налагат извънкласни дейности, с цел уж сплотяване на колектива, но за мен това е тежест и смятам, че детето трябва да има приятелски кръг и извън училище, както и интересите му да не са подсказани от това, което училището предлага, а от това, което му е интересно и му се отдава.

Частните са в непрекъснато съревнование за рейтинг, оттам и повече средства, натискът напоследък върху децата е ужасен, въпреки че не си го признават. Плащат на медиите да обработват населението, че без тях децата им няма да си намерят никъде работа.
На държавните преди години им се обърна нужното внимание, подобриха базите и учебната програма, доста хора си записваха децата там, но това беше за кратко. След това настъпи отлив заради новите промени.

Обобщено разликата е в старта, самочувствието и подготовката. Съвсем нормално е при нас да познаеш едно дете в какво училище учи по начина на изразяване и позицията на тялото. В България такива разлики няма.  Общото е, че във всички училища има една мания за обсебване и контрол.
Това са моите впечатления от моят град, на база лични преживявания и усилено събиране на информация през годините от всички възможни източници.
Като цяло на дъщеря ми точно това обсебване й пречи и трупа с годините неприязън и поради това обмислям варианти.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 912
Barefoot Kontesa, благодаря че сподели, много ми стана интересно, това за мен е свръхчовешко.

# 36
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Титина,  ние плащаме за едно дете 560 долара на месец daycare ,но хората с постоянен статут плащат по 120 на месец на дете. Работи от 6:30 am - до 6pm и е в същата сграда като класа й по French immersion kindergarten.
Пратих ти групата  Wink
Благодаря,

В Канада (  различни провинция, град) и Тексас са различни нещата. Пиша Тексас щото не знам какви са цените в др щати. Училището е до 3.3о.  бифор енд афтер скул от 6.30 до 6.00. После за всяка минута си плащаш. Така беше и в Калгари, но там имахме детска градина в сградата на компанията.

# 37
  • Мнения: 945
Няма да превръщам темата за детските градини в Канада, но само да кажа, че тук(Торонто) таксите започват от $1000. Дори и за хора с постоянен статус.

По темата - против домашното обучение съм.
Споделям напълно мнението на sophiemmaspencer .

# 38
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Сега погледнах, тя обучава децата си с Розета стоне.... Т.е. Пуска им диск и те гледат и се учат. Това не е хоум скулинг, това си е живо гледане на филмчета.
А първото дете се изявява ката учител...

# 39
  • Мнения: X
Няма да превръщам темата за детските градини в Канада, но само да кажа, че тук(Торонто) таксите започват от $1000. Дори и за хора с постоянен статус.

По темата - против домашното обучение съм.
Споделям напълно мнението на sophiemmaspencer .
Да, съгласна съм с теб ,с малко изключение. Нашето дете е на 5 години и половина и ходи по 3 часа на предучилищна  затова таксата е такава .Ако е на 1,2 или 3 години таксите са между 800- 960 на месец .
Сега погледнах, тя обучава децата си с Розета стоне.... Т.е. Пуска им диск и те гледат и се учат. Това не е хоум скулинг, това си е живо гледане на филмчета.
А първото дете се изявява ката учител...
Да, с тази система ги обучава.И аз не знаех какво е ,но се поинтересувах, защото в първия момент предположих, че е учителка по еди кой си предмет тази Розета. Mайката е първото име т. e. Kristel.

# 40
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
сори, аз съм останала с впечатление, че има 8 деца

За мен Росета стоун не е обучение, тя общо взето е оставила децата на самоподготовка. а и гледането на фимчета от рода на стартрек не е върха в обучението.
Има доста блогове за хоумскулин и имат страхотни идеи ( да си признаш някой от тях използваме за игри в къщи)

# 41
  • Мнения: X
Да, осем деца са, но другите са общо в графата 'бебета'  Crazy
Не знам за мен си е подвиг, защото това си е занимавка всеки Божи ден ,без почивка, без време за себе си като обедна почивка и много труд. Делегирала е неща и на децата, учи ги на самостоятелност, труд и дисциплина. Лично мен ме впечатли много  Peace

# 42
  • California
  • Мнения: 264
Аз също съм против хоум скулинга. Не виждам плюсове, децата трябва да имат някаква самостоятелност, а не да са все до полата на мама. Трябва да си имат и личен живот, който в детска възраст е точно училището, учителите, съучениците.
Да не говориме, че трябва да се отдадеш изцяло на децата, домакинството и да нямаш никакво време за себе си. За кариера да не говориме.
На жената с 8-те деца като и видях графика ми дожаля честно казано. Познавам майки, които го практикуват това - всички до една изглеждат измъчени, все гонят някакви графици, схеми и часове.
За академичната страна на нещата изобщо не говоря дори.

Последна редакция: ср, 12 фев 2014, 06:46 от ~Sleepwalker~

# 43
  • Мнения: 207
Титина е много права.
Тая жена с 8 деца няма друг избор освен да си ги гледа сама и да ползва големите си деца за бейбисийтъри и учители  Laughing
Трябват много пари за малките, които нямат 4год. и не могат да ходят на държавна безплатна градина.
Много наистина. По-големите пък трябва някой да ги вземе или посрещне от училище в 3.30 иначе се плаща за афтърскул. Такива многодетни майки най-често правят градини в къщи и гледат и чужди деца покрай техните срещу заплащане.
Изобщо не знам какво ще е бъдещето на тези деца като се има предвид, че ще им трябват пари за колеж, въпреки, че в Тексас има хубави степендии.
В Тексас специално училищата са много добре осигурени с всичко, което е необходимо не само материално. Не виждам никакво основание да не пуснеш детето си на училище. Разбира се има и много добри частни такива.

Та не всико е толкова розово колкото изглежда. Когато си наясно за какво става въпрос даже тъжно ще ти стане като видиш такава история..

# 44
  • Мнения: 62
А кво се случва с децата, посещавали училище? Различни неща се случват, щото и те са различни... Tired

# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А кво се случва с децата, посещавали училище? Различни неща се случват, щото и те са различни... Tired
Колкото и да са различни - всички са спазили законите на България. А тези, които не са, са извън закона и ако не успеят да продължат някъде извън България, висят на всички нас - без образование.

# 46
  • Мнения: 62
Хайде сега!  Grinning  Може да изобретят нова търсачка и да станат мултимилиардери...Или велики композитори. Преди бях против училището, сега не съм, зависи.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
А кво се случва с децата, посещавали училище? Различни неща се случват, щото и те са различни... Tired
Колкото и да са различни - всички са спазили законите на България. А тези, които не са, са извън закона и ако не успеят да продължат някъде извън България, висят на всички нас - без образование.

Не се знае дали ще "висят". Сега като се замисля познавам повече безработни вишисти отколкото безработни едвам завършили училище.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Човек с образование в България има много пъти по-големи шансове за работа, отколкото онзи без.

# 49
  • Мнения: 7 171
Човек с образование в България има много пъти по-големи шансове за работа, отколкото онзи без.

И не само в България. Навсякъде е така. Да не споменавам заплащането. Едно е да си без образование и да работиш каква да е работа, защото едва ли ще е нещо хубаво, съвсем друго да си с образование и да си работиш по специалността.

# 50
  • Мнения: 7 171
Да, осем деца са, но другите са общо в графата 'бебета'  Crazy
Не знам за мен си е подвиг, защото това си е занимавка всеки Божи ден ,без почивка, без време за себе си като обедна почивка и много труд. Делегирала е неща и на децата, учи ги на самостоятелност, труд и дисциплина. Лично мен ме впечатли много  Peace

Сори, но за мен в това семейство има нещо странно. За мен (лично за мен), е странно да имаш 8 (осем!) деца в такава възраст. Тя явно е раждала по едно на година. И да не ги пуска на училище, също ми идва странно. Нещо като фетиш към бебета/деца.

Според мен не е нужно да имаш безброй деца, за да ги научиш на труд, самостоятелност и дисциплина. И с две-три можеш да го постигнеш. Изобщо, не съм впечатлена  положително. Междувпрочем, аз също имам  такива графици, само че използвам готови форм,ати. Нанасям там задължения, уроци, концерти, изобщо, всичко, което ни предстои. Само дето нашият график се "пълни" вечер и през уикенда. През деня всеки си има задължения.

Много исках да се изкажа  Laughing и по въпроса за училището и как то изземвало задълженията на родителя. Категорично не съм съгласна. Явно с Марица имаме коренно различен поглед върху нещата. Не споря, че моето виждане е правилно, а нейното не; просто отбелязвам, че са коренно различни. Аз се радвам на възможността училището да изземе част от функциите ми на родител, но не абдикирам от ролята си на такъв. Занимавам се с децата си СЛЕД училище. Давам им ДОПЪЛНИТЕЛНИ познания, РАЗЛИЧЕН начин на виждане и според мен, така ги обогатявам. За мен ролята на родителя е не да замести училището (или обратно); двете неща взаимно се допълват.

Въпреки, че имам много отговорна и трудна професия, за мен първото задължение е към децата ми. Смятам, че най-важното е да им помогна да станат достойни хора, но не си въобразявам, че аз съм единствения източник за постигане на тази цел. Затова училището за мен  е незаменим съюзник. Радвам се, че имам възможност да им осигуря училище, с което сме на една "вълна".

# 51
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Въпросът е и какво е качеството на домашното образование....
Бяхме си една седмица вкъщи (по ред причини не ходиха на училище) и трябваше да взимаме материала  Crazy
Ако учеха едно й също добре, ама единия 1 клас, другия 4-ти....няма такава шизофрения. С единия сутрин, с другия - следобяд....време останало никакво....тази с 8-те не мога да я мисля.

# 52
  • Мнения: 3 098
Sophiemmaspenser под изземвaне имaм предвид точно мехaнизмите, които се използвaт, зa дa огрaничaт родителите дa прaвят всичко оновa, което си описaлa, че прaвиш. Зa тукaшният мaнтaлитет тези действия сa ок, но зa мен сa неприемливи, нaй- меко кaзaно.

# 53
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Мисля, че зависи от родителите, и в тукашните държави има родители, които са оставили всичко на училището.

# 54
  • Мнения: 7 171
Sophiemmaspenser под изземвaне имaм предвид точно мехaнизмите, които се използвaт, зa дa огрaничaт родителите дa прaвят всичко оновa, което си описaлa, че прaвиш. Зa тукaшният мaнтaлитет тези действия сa ок, но зa мен сa неприемливи, нaй- меко кaзaно.

Не зная, не съм във Валенсия (ходила съм и ми хареса много аквариума и science centre, както и цената на виното Laughing), затова не разбирам позицията ти. Сигурно си права, щом се чувстваш така, няма да е без причина. Просто за мен, училището е безценен помощник. Особено ако намериш правилното училище.

По принцип, Канада се слави с добра образователна система и най-важното, добра система, която е консистента, тоест, много малко зависи от местоживеене, социално положение и тн. (нищо, че напоследък има много сериозни оплаквания от спаднало ниво на математиката). На мен държвната система не ми допадна, заради липсата на системно обучение (примерно, по математика в малките класове не ги учат да събират, изваждат, умножават и делят, а да "решават проблеми"; по английски не ги учат на правопис, граматика, а как да "мислят" е как ще строят къща без основи???). Аз лично си реших проблема, първоначално, с частни уроци и в последствие с частно училище. И продължавам да участвам активно в обучението им, защото имам какво да им дам. Не бих се наела да ги обучавам 100% обаче. Не е за мен и не разбирам как другите успяват, но явно не е невъзможно, защото има много примери на успешни ученици, обучавани вкъщи.

# 55
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
Мисля, че поне средно образование всеки трябва да има, както и да се забрани правото на глас за тези без такова (по всеизвестни причини). От друга страна в училище се учат пълни глупости, да не говорим, че системата на обучение за нищо не става.
Едно и също нещо можеш да го учиш по пет предмета без да си разбрал за какво иде реч всъщност, да не говорим, че не можеш да си навържеш материала, както се предполага, че трябва да бъде. Именно защото Peace:

с такъв подход се произвеждат дебили.

# 56
  • California
  • Мнения: 264
И ти мислиш, че алтернативата е домашното обучение и мама в ролята на преподавател по всичко?
И какви хора се произвеждат с този подход? Явно не дебили...

# 57
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Всъщност на базата на какво преценявате , че системата за нищо не става...ако е на база на професионално виждане разбирате. Ако е на базата, ами това виждам... звучи несериозно.

# 58
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Фаина не е права,че учат глупости. Материалът не е структуриран добре и не е разпределен равномерно през годините. Отделно методиката на преподаване, но тя до голяма степен се предопределя от предните две неща, учебниците и непрекъснатият контрол върху учителите дали вървят точно по материала.


Няма перфектна образователна система, пък да е перфектна за всички, съвсем.

Ето, Софи с дългото име си е решила проблема с частно училище. Тук също, който може да се възползва от подобна възможност го прави. Племеника на колежката също е в частно училище във Виена, защото държавните били зле /цитирам майката на детето/.

Последна редакция: ср, 12 фев 2014, 21:55 от vesi1

# 59
  • Мнения: 3 098
Аз съм доволна от качеството на обучение в училището на дъщеря ми, то е утвърдено. Други неща, които споменах ме притесняват и с пари спокойствие не мога да купя. Отношението не е като към човек, а като към техен продукт, освен всичко останало.
 

# 60
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Отношението не е като към човек, а като към техен продукт, освен всичко останало.

Това явно е специфика на съответната образователна система, която има за цел да "произвежда" качествени продукти.
От всичко написано си правя извода, че образователните системи в различните държави са правени с оглед националните особености. И сега, във времената на непрекъсната миграция и технологично развитие, става все по-сложно да се "задоволят" всички с една универсална образователна система.
Отделно, че реформите в образованието (дори, когато има желание за това) се случват по-бавно, от темпа на промени в реалния живот. И тогава е момента, когато родителите почват да търсят образователни алтернативи.

# 61
  • Мнения: 10 547
В масовото образование има много шлака, която за мен е чиста загуба на време и ресурс. Уви, масово хората не помнят изобщо какво са учили  в горен курс. Защо ли е така? Помнят се конкретни учители, но по-скоро като личности. Ясно е, че има такива, за които целия материал по физика от 8-ми клас е пред очите им.

Изначалната идея на образованието в този му вид не предполага възпитание и развитие на определени качества у индивида, а даване по малко и в общи линии ненужни знания.

# 62
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Напоследък все си мисля как навремето (преди масовизацията на образованието) се е подхождало към развитието на децата. Целта е била да му "дадеш хляба" в ръцете. На 10-12 годишна възраст го пращаш някъде на чиракува. Наред с чиракуването добива "слугински" и домакински умения. Сблъсква се челно с живота и до 20-тата си година вече има представа за какво иде реч и представа как да се оправя.
Точно преди малко с една колежка "бистрихме" темата.
Голяма част от настоящите деца нямат елементарни умения. Ясно е, че не могат всички да са мениджъри, шефове и ИТ-та, отделно че нямат данни за това.....трябва някой да ти оправи колата, да ти смени водопровода и пр. "занаятчийски" професии, но на тях се гледа като на нещо срамно. Нагласата на цялото общество е такава и съответно децата биват възпитавани в дух, че да си "цапаш" ръцете с работата си е недостойно.
Даже се сещам, че навремето много исках да се занимавам с шиене, но ми беше втълпявано, че това е тежък труд, било неблагодарно, не се забогатявало и пр.....истината е, че много ме влече и ми харесва (което всъщност е най-важното). И да не решите, че понастоящем съм забогатяла -  не, не съм, но не се и чувствам удовлетворена!

# 63
  • Мнения: 10 547
С автоматизацията, механизацията и към днешна дата роботизацията на производството след 100 години ще има толкова излишна работна ръка, че вероятно трябва да се пренапише де що има концепция за образованието още от ранна детска възраст.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Образованието в цял свят е най-консервативната система. Явно-не може да бъде иначе.
Докато учениците са в училище им се струва, че само се нахвърля информация, а знанията....едното измества другото, и накрая-нищо. Но когато отидат във ВУЗ , тогава пъзелът им се нарежда. Разбира се, ако съм певица може би и на децата си ще казвам, че системите уравнения въобще не ми трябват, за да напълня концертната зала.
"От всичко написано си правя извода, че образователните системи в различните държави са правени с оглед националните особености. И сега, във времената на непрекъсната миграция и технологично развитие, става все по-сложно да се "задоволят" всички с една универсална образователна система."
Това е факт. В последните 20 години се стремим да копираме чужди образователни практики, залитнахме по тестовете, учим децата как да решават тестове/ а това си има специфика / , и накрая отчитаме / и ни отчитат/, че учениците ни са неграмотни, не могат да мислят и " не могат да решават текстови задачи", т.е. училището не дава знания за живота.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Голяма част от настоящите деца нямат елементарни умения. Ясно е, че не могат всички да са мениджъри, шефове и ИТ-та, отделно че нямат данни за това.....трябва някой да ти оправи колата, да ти смени водопровода и пр. "занаятчийски" професии, но на тях се гледа като на нещо срамно. Нагласата на цялото общество е такава и съответно децата биват възпитавани в дух, че да си "цапаш" ръцете с работата си е недостойно.

На абсолютно същото мниние съм. Децата ходят 11-12 години на училище и накрая не могат нищо. После отиват в университет (някои) и като завършат пак не могат нищо, защото са учили само теория и трябвало да натрупат опит за да придобият съответните знания в професията. Ами не е нормално на 25-30г тепърва да навлизаш в професия. Много ми е болно, че премахнаха техникумите. Те поне даваха някаква професия и децата още на 18 мажеха да започнат да я практикуват. Все пак не всеки става за мениджър, адвокат и архитект.

# 66
  • Мнения: 10 547
Какво се очаква да могат, завършващите гимназия? Пишете за практически, битови знания от типа на кърпене на чорапи, правене на мусака, забиване на пирони и използване на бормашина или давене на професионална насока- да речем работник в обувен завод? Защото, и ако е първото от него смисъл няма, а ако е второто, защо са ми 500 такива работника на година, като има само една фабрика за обувки и в нея работят 250 души?

Това, средното образование е давене на обща култура /колко е обща и колко е култура е друг въпрос/ и насоки, на къде да се развива индивидът. Харесва ми западният модел с модула "колеж". Така, вместо да доят пари от държавата, разни дангалаци на 16-18, след като нямат интерес да учат, да се вливат в производството. Е, у нас първо ни трябва производство, де.

# 67
  • sofia
  • Мнения: 8 936
С автоматизацията, механизацията и към днешна дата роботизацията на производството след 100 години ще има толкова излишна работна ръка, че вероятно трябва да се пренапише де що има концепция за образованието още от ранна детска възраст.
Каси не всичко е чак толкова механизирано, пък и тия механизми и те има нужда от поддръжка.
Производството на автомобили може да е роботизирано, ама ремонта им?
Мъжът ми работи в производство, шефът на цеха е инжинер, но и хал-хабер си няма как да реши елементарни проблеми възникнали при производството. Та инжинерните проблеми ги решава мъжа ми с "простия" техникум (завършил го е преди `89).
Да споменавам ли, че заплата на мъжа ми е два пъти, колкото моята, но като длъжности моето звучи много добре, неговото хич.

Каси, да ти кажа повечето, които са се излъгали да "докарат" производството си в Б-я срещат трудности с намирането на качествен персонал, именно защото повечето и "един пирон не умеят да забият". Отделно, защото очакванията на бъдещия работник са да получава пари и ако може да се скатае. Просто така се възпитава поколението.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Касита, то хубаво обща култура, ама общата култура семейство не храни. Повечето хора изобщо не помнят какво са учили в училище. За какво тогава се губи това време като то изобщо не се помни, не се и прилага.

# 69
  • Мнения: 10 547
Тъй де, нали това казах и аз: повечето хора не помнят изобщо какво да учили в училище. И под училище не разбирайте само това между 1 и 12 клас.
Обаче, давайки ми практическата насоченост да правя дамски обувки, аз къде да се реализирам, когато няма производство на такива у нас?
Не напразно съдбата на техникумите, днешните професионални гимназии, е естествената смърт.
Преди към всеки завод техникум. Завършват П и С и отиват директно в цеха- кожарски, обущарски, асансьорен, за каучуково производство, дървопреработвателен ....

# 70
  • Мнения: 3 098
Отношението не е като към човек, а като към техен продукт, освен всичко останало.

Това явно е специфика на съответната образователна система, която има за цел да "произвежда" качествени продукти.
От всичко написано си правя извода, че образователните системи в различните държави са правени с оглед националните особености. И сега, във времената на непрекъсната миграция и технологично развитие, става все по-сложно да се "задоволят" всички с една универсална образователна система.
Отделно, че реформите в образованието (дори, когато има желание за това) се случват по-бавно, от темпа на промени в реалния живот. И тогава е момента, когато родителите почват да търсят образователни алтернативи.

Точно така.

# 71
  • Мнения: 8 803
Цитат
Въпреки, че имам много отговорна и трудна професия, за мен първото задължение е към децата ми. Смятам, че най-важното е да им помогна да станат достойни хора, но не си въобразявам, че аз съм единствения източник за постигане на тази цел. Затова училището за мен  е незаменим съюзник. Радвам се, че имам възможност да им осигуря училище, с което сме на една "вълна".

Звучиш като баптистки проповедник на неделната проповед, честно си го помислих, докато четях.

Макар че съм изкарала целия си трудов опит в образованието(а може би точно затова), не съм кой знае какъв привърженик на училищното образование в модела, който ни се поднася у нас. Системата тук не дава възможност на никого. Тъпите не научават нищо, защото за тях е прекалено сложно, дивеят и пречат на останалите, умните пък, защото тъпаците им пречат с безобразното си държание в училище, подкрепяно активно от системата.
Домашното образование не осигурява никаква възможност за живот и реализация в България после. Задължително обучаваният по такъв начин трябва да излезе навън. Освен това домашното обучение няма как да даде качествени знания по всички предмети, както изисква образованието в този момент, за да ти издаде документ. Ако изобщо се пребориш за такъв, де.....Вижда ми се подходящо за деца, с изявени способности в една област, която ще развиват и работят после някъде по света, всичко друго за обща култура. И родители с дебели банкови сметки.
У нас трябва реформа, но не глупостите на всяко поредно правителство. Лесно е, но неизгодно за някого явно. Децата трябва да бъдат разделени според интересите и възможностите им в различни класове за всеки отделен предмет. Ако по математика е силен, ще е в силен клас, с повече часове, с труден материал и с други като него. По история пък да речем ще е в клас, където се преподава на елементарно ниво, малко часове, за общо сведение по материала. Ще се намали и висенето в училище по цял работен ден, защото всяко дете ще избере не повече от 2-3 предмета, по които да заляга. Ще има не малко, които по всички предмети ще изберат минимума и ще спасят себе си, родителите, учителите и връстниците си от необходимостта да търпят образователните им мъки. Домашните ще бъдат много по математика да речем, но по история изобщо няма да има нужда от зубрене на урока часове наред наизуст, защото с разбиране не става. Чак тогава домашното образование ще стане възможно и у нас, защото детето все ще успее да покрие минимума за издаване на някаква диплома отнякъде. И да работи нещо си с нея. Не че ще доживея да го видя, но.... би ме зарадвало такова разбиране за образованието.

# 72
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Стига да е законово, детето ми няма да стъпи в масово училище, освен за полагане на изпити.
Такава загуба на време е, че направо не иде да намеря някой списвач на учебници, за да му обясня, че с такъв подход се произвеждат дебили.

 Peace

Моят син коментира преди време даскалите с думите - "Те се чувстват нещастни, че ни преподават и се занимават с нас." Аз това го казах и на моя приятелка, преподавателка в същото училище. Малко се скунфузи отначало, но после взе да се смее на уместния коментар.
Другото което е, всеки ден ми споделя какви цигари са пушели съучениците му в тоалетната, как си ги палили, от кой магазин са ги взимали, не е ли било подсъдно леличката да им ги продава и тем подобни. Слушам го, правя се на печена, за да продължава да ми споделя, но ме е страх да не затъне нанякъде.

# 73
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аха, и като не ходи на училище, няма да разбере от екстрите на съучениците си и тези простотийки ще започне да ги върши в по-късна възраст, когато успее да се отлепи от майчината полица. А ако не успее, тогава няма смисъл и от простотии, целият му живот ще се направлява от мама.

# 74
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Другото което е, всеки ден ми споделя какви цигари са пушели съучениците му в тоалетната, как си ги палили, от кой магазин са ги взимали, не е ли било подсъдно леличката да им ги продава и тем подобни. Слушам го, правя се на печена, за да продължава да ми споделя, но ме е страх да не затъне нанякъде.
Това е период, през който всеки минава и дори трябва да мине. "Затъването", което споменаваш може да се случи във всякаква обстановка и ситуация.
Аз като се сетя какви съм ги вършила.......

# 75
  • Бургас
  • Мнения: 6 882

Макар че съм изкарала целия си трудов опит в образованието(а може би точно затова), не съм кой знае какъв привърженик на училищното образование в модела, който ни се поднася у нас. Системата тук не дава възможност на никого. Тъпите не научават нищо, защото за тях е прекалено сложно, дивеят и пречат на останалите, умните пък, защото тъпаците им пречат с безобразното си държание в училище, подкрепяно активно от системата.
Домашното образование не осигурява никаква възможност за живот и реализация в България после. Задължително обучаваният по такъв начин трябва да излезе навън. Освен това домашното обучение няма как да даде качествени знания по всички предмети, както изисква образованието в този момент, за да ти издаде документ. Ако изобщо се пребориш за такъв, де.....Вижда ми се подходящо за деца, с изявени способности в една област, която ще развиват и работят после някъде по света, всичко друго за обща култура. И родители с дебели банкови сметки.
У нас трябва реформа, но не глупостите на всяко поредно правителство. Лесно е, но неизгодно за някого явно. Децата трябва да бъдат разделени според интересите и възможностите им в различни класове за всеки отделен предмет. Ако по математика е силен, ще е в силен клас, с повече часове, с труден материал и с други като него. По история пък да речем ще е в клас, където се преподава на елементарно ниво, малко часове, за общо сведение по материала. Ще се намали и висенето в училище по цял работен ден, защото всяко дете ще избере не повече от 2-3 предмета, по които да заляга. Ще има не малко, които по всички предмети ще изберат минимума и ще спасят себе си, родителите, учителите и връстниците си от необходимостта да търпят образователните им мъки. Домашните ще бъдат много по математика да речем, но по история изобщо няма да има нужда от зубрене на урока часове наред наизуст, защото с разбиране не става. Чак тогава домашното образование ще стане възможно и у нас, защото детето все ще успее да покрие минимума за издаване на някаква диплома отнякъде. И да работи нещо си с нея. Не че ще доживея да го видя, но.... би ме зарадвало такова разбиране за образованието.

Точно това е същността на училищното образование в САЩ. По всеки предмет детето е в различен клас в зависимост от способностите си. Има задължителни предмети, има и избираеми. В някои училища в Англия е същото. Наскоро видях дипломата на един англичанин. Представляваше списък с предмети от сорта на:
Математика - 5 ниво (или там както им се казват нивата)
История - 2 ниво
Английски - 3 ниво
Всеки знае определено ниво какви знания покрива. За да получиш диплома трябва да имаш определен минимум, например Математика - 2 ниво, История 1 и т.н.

Мечтая и тук да стане така.

# 76
  • Мнения: 5 710
мдам, и затова ако има проблем с ученето тутакси се завежда под някаква полит. коректна форма на 'тъпо' , както каза  по-назад работещата в сферата,  и от там насетне Гатака. Същото и  ако е 'активно' медикаментите ги предписват като бонбонки, за да е лесно на персонала и да не 'пречат на останалите'. изобщо не разбирам Щатите защо се спрягат, като пример, ср. им образование е на катастрофално ниво. мечтайте поне за системи от топ 10.

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 13:29 от Blue-footed Booby

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
...изобщо не разбирам Щатите защо се спрягат, като пример, ср. им образование е на катастрофално ниво

Не знам доколко е катастрофално, но е факт, че държавата им е водеща икономика в света. Ние като сме много умни и образованието ни е добро, защо не можем да се измъкнем все още от калта?

# 78
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Системите от топ 10 не са държави с толкова разнородно (като произход) и многобройно население.
Вярно е, че всеки щат може да води собствена образователна политика, но предполагам (не съм проучвала), че все пак има някакъв общ стандарт, който трябва да се покрие.

Тук си споделяме какви варианти има, кой какво е чул и видял.
Кой за какво мечтае е съвсем отделна тема.....аз може да мечтая детето ми да стане космонавт, но то да няма капацитета и най-съвършената образователна система няма да може да му го даде.
Важен момент е и начина, по който се случва ориентирането (разпределението спрямо успех, профилирането и подобни), имаш ли шанс за промяна на избора, на какъв етап от обучението се случва. Подобни детайли не са за пренебрегване, когато се разглежда средното образование, като цяло.
Това, което описва Туитис е един вид профилиране, но сам си го правиш. Т.е. после сам ще се пустосваш за избора на специализация. При нас специализацията ти е известна предварително и хорариума също.

# 79
  • Мнения: 5 710
...изобщо не разбирам Щатите защо се спрягат, като пример, ср. им образование е на катастрофално ниво

Не знам доколко е катастрофално, но е факт, че държавата им е водеща икономика в света. Ние като сме много умни и образованието ни е добро, защо не можем да се измъкнем все още от калта?

Не е толкова просто, мога да ти отговоря, но ще отклоня много темата. Има доста статистики, които класират глобално и САЩ са малко под или около средното за света, много европейски страни са преди тях. Така че не могат да бъдат пример. ПИЗА например ги класира на 36мято от 65 страни, ние47. Тоест не ни дели цял Океан качество в образованието. Затова ми е по-интересно каква е системата при лидерите - страните от Азия, Лихтенщайн, Холандия, Швейцария и тн.  Има ли  там домашното образование и каква е разликата с нашето общо.  Да се равняваме по Щатите ми се струва ниска топка Или с Русия., защото и те  около САЩ в класацията, а и както казва веси1 това са мега-страни.  
Лидерите са други просто и е интересно как те постигат резултатите , с какви системи.
А и не са чак толкова далеч, повечето от страните в топ 20 са европейски.

Иначе за домашно образование вероятно Щатите имат огромен опит, но не съм сигурна колко е адекватен на ситуацията и нивото днес т.е на фона на водещите системи. Едно време вероятно е имало логика да се развива това нещо - големи разстояния, свобода на личността, избора, разлинчни обществени течения и тн. Днес. ми се струва остаряла тази идея, като училищата Монтесори, напр. , които в 60тте г. вероятно са били голям хит за желаещите да се формират в елити, но системите не стоят статични и сега в едно държавно училище се случват горе долу същите неща.

Това е лично мнение, разбира се, надявам се задокеанските ни съфорумки да не се засегнат, не се изказвам от -фобска гледна точка, просто не разбирам защо трябва да се дава за пример система, която не лидер, и в която очевидно няма нищо иновативно и интересно.

# 80
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Разработили са системите си в съобразявайки се с това какви цели имат като общество и държава, накъде ще се развиват и пр.
Някой да знае какви цели има нашата държава и за к`во се бори? Пък и да има разписана някъде някоя стратегия, дали управляващите отмятат точка по точка задачите?  Mr. Green

# 81
  • Мнения: 7 171
За "Ън", атеистка съм.  Laughing Не зная защо ти е прозвучало така, но това, което съм написала е самата истина. Вероятно ако дам подробности, ще ме разбереш по-добре, но не искам.  Wink

По въпроса за английското образование, някой беше писал по-горе, че "в някои училища" било с избор на предмети. Английската система много отдавна е така. Има О levels, A levels, избираш си сам предметите, по които искаш да се подготвиш на съответното ниво. Предимства сигурно има, но има и недостатъци. Моят съпруг е с О  level по английски, и аз с моята английска гимназия съм мноооого по-напред в познанията си по английска (и американска) литература от него.

Не зная защо в коментарите за най-добрите системи в света пропуснахте Финландия, която обективно се смята за лидер в образованието. Всъщност, Канада също е на едно от първите места.

# 82
  • Мнения: 7 837
Без да искам да влизам в спорове за системи и ПИСА, само да споделя, че Щатите имат и класация по отделни щати, на база събрани резултати са ПИСА (защото те са като малки държави), съотнесени към другите. Та на тази база, някои щати като Масачузетс и още няколко например, са много в по-челни позиция в класацията, много преди доста европейски страни.  Моят щат например, беше в топ 3, веднага след Финландия по четене при 4-класниците в едно от проучванията.

Да, образователната система не е идеална, предстои реформа, но не е тайна, че донякъде ниските места специално на Щатите в световните класации, се дължат и на факта, че тук не можеш да си позволиш дискриминация и се събират резултати от различни райони, различни социо-икономически групи и много училища, в които за доста деца, английският е втори език. Китай например, за поредна година, предоставя резултати само от шанхайски училища и отказва всякакъв достъп до друга информация.
С това не искам да влизам в спор коя система, колко е добра или лоша, просто има моменти, които се изпускат.  Simple Smile

# 83
# 84
  • Мнения: 7 171
Без да искам да влизам в спорове за системи и ПИСА, само да споделя, че Щатите имат и класация по отделни щати, на база събрани резултати са ПИСА (защото те са като малки държави), съотнесени към другите. Та на тази база, някои щати като Масачузетс и още няколко например, са много в по-челни позиция в класацията, много преди доста европейски страни.  Моят щат например, беше в топ 3, веднага след Финландия по четене при 4-класниците в едно от проучванията.

Да, образователната система не е идеална, предстои реформа, но не е тайна, че донякъде ниските места специално на Щатите в световните класации, се дължат и на факта, че тук не можеш да си позволиш дискриминация и се събират резултати от различни райони, различни социо-икономически групи и много училища, в които за доста деца, английският е втори език. Китай например, за поредна година, предоставя резултати само от шанхайски училища и отказва всякакъв достъп до друга информация.
С това не искам да влизам в спор коя система, колко е добра или лоша, просто има моменти, които се изпускат.  Simple Smile

Кейси, бах започнала да пиша, но го изтрих. Сега ще го напиша, защото ме провокира.  Laughing
Системата замерва нивото на образование, като отдава значение на това дали има разлики в зависимост от социално положение, образователно ниво на родителите, местоживеене. Например във Финландия няма значение дали живееш в топ квартала в Хелзинки или в най-затънтеното село в Лапландия - шансовете ти да получиш добро образование са еднакви. В същото време, в една Гремания, която е уж много социална държава, социо-икономическия статус е определящ за доброто образование. За САЩ е ясно, че е така, както казваш. Проблемът е, че има толкова фрапиращи различия в резултатите от училище, примерно в Бостън и инър сити скул в Детройт, че като цяло нивото пада надолу.

# 85
  • Мнения: 5 710
Значи аз не исках да прозвуча хейтваща, а си дадох сметка от поста по-назад на момичето, което работи в системата и каза нещо от сорта, че тъпите трябва да се отделят при тъпите, за да вървят умните напред.  Това според мен е остаряла концепция, която освен разделение и сочене на пръст към деца и отрязан достъп в бъдеще друго не може да направи.Профилиране е реално и логично да се случи в гимназията, не в основното училище на база приравняване към някакъв по-висок стандрат, което криво ляво става и до ден днешен у нас. Ако има някой доказано 'тъп', той може да използва например с разрешение калкулатор в клас, това съм го чувала за Италия . Аз обаче лично не вярвам че има тъпи деца, но мисля, че  има възрастни, които не могат да ги научат. И когато тези възрастни са се циментирали ч/з синдикати и всеки опит за реформа се превръща в някакво бойно поле и всичко е обвито в романтиката от 'призванието' на тези герои- учителите, от  това страдат децата и идват на дневен ред лесните решения - етикетирането и все по-ниската възраст за разделяне на зърното от плявата.

Системата трябва да е такава, че цитирам да "няма значение дали живееш в топ квартала в Хелзинки или в най-затънтеното село в Лапландия - шансовете ти да получиш добро образование са еднакви" Системата е един достъп към качество нищо повече.

А домашното образование е една остаряла форма, която е нелогично да може да се случва добре, защото не може един родител да преподава всички предмети и накрая да се покриват стандарти. Вероятно е било така, когато физиката е стигала до механичните закони, химията до опита 'сребърно огледало', а математиката до просто тройно правило. В момента в 10ти клас се очаква едно дете да може да изравнява химични уравнения, натиска в/у децата е голям и не виждам как един човек ( родител) може да се справи с всичко това. Айде в първите 3-4 класа докато го научи да пише и чете как да е, после на училище.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Е, никой не е нарекал децата "тъпи". Просто едни им вървиматематиката, други литературата. Това не прави нито едните, нито другите тъпи. Аз като човек математик изпитвах огромни мъки само като отворех учебника по история. Направо изпитвах непоносимост към този предмет и искрено се радвах, че в техникума я учихме само до 9-ти клас.
Като споменахте за химични уравнения. Нека всеки си сложи ръка на сърцето и да си признае дали го помни това.

# 87
  • Мнения: 7 171
Е, никой не е нарекал децата "тъпи". Просто едни им вървиматематиката, други литературата. Това не прави нито едните, нито другите тъпи. Аз като човек математик изпитвах огромни мъки само като отворех учебника по история. Направо изпитвах непоносимост към този предмет и искрено се радвах, че в техникума я учихме само до 9-ти клас.
Като споменахте за химични уравнения. Нека всеки си сложи ръка на сърцето и да си признае дали го помни това.

Да, с ръка на сърцето,  Laughing даже ми бяха интересни. Но си признавам, че кандидатствах с химия и после учих неорганична и органична химия в университета. Математиката я обожавах и решавах задачи за удоволствие. И досега го правя.  Laughing

Виж, задачите по физика не ми вървяха. И досега не разбирам защо, но факт. Не ми липсва физиката изобщо като предмет. Иначе другите предмети си ги обичах.

Сега карам второ/трето образование  Mr. Green; стигнала съм до седми клас и много ми е приятно да си доучвам.  Joy Непрекъснато сюрпризирам колегите си с нещо ново и интересно.  Laughing

# 88
  • Мнения: 7 837

Кейси, бах започнала да пиша, но го изтрих. Сега ще го напиша, защото ме провокира.  Laughing
Системата замерва нивото на образование, като отдава значение на това дали има разлики в зависимост от социално положение, образователно ниво на родителите, местоживеене. Например във Финландия няма значение дали живееш в топ квартала в Хелзинки или в най-затънтеното село в Лапландия - шансовете ти да получиш добро образование са еднакви. В същото време, в една Гремания, която е уж много социална държава, социо-икономическия статус е определящ за доброто образование. За САЩ е ясно, че е така, както казваш. Проблемът е, че има толкова фрапиращи различия в резултатите от училище, примерно в Бостън и инър сити скул в Детройт, че като цяло нивото пада надолу.

Не можем да знаем, какво всзима под внимание едно изследване.
Ето другото независимо TIMSS с последните резултати от 2012, Щатите са много по-напред в класациите. Включително, флоридските 4-класници дишат във врата на финландчета  Simple Smile http://www.motherjones.com/kevin-drum/2012/12/how-do-american-ki … ience-and-reading

Е и? Тези изследвания нищо не значат, когато почнеш да сравняваш страните по по-различни показатели, започвайки с хомогенност и нататък, та стигайки до културни особености.
Аз малко се уморих, покрай цялото това поставяне на пиедестал на Финландия. ОК, чудесна система, но работи за тях, това не значи, че приложена навсякъде другаде, ще има същия успех.

# 89
  • Мнения: 7 171
Не можем да знаем, какво всзима под внимание едно изследване.Ето другото независимо TIMSS с последните резултати от 2012, Щатите са много по-напред в класациите. Включително, флоридските 4-класници дишат във врата на финландчета  Simple Smile http://www.motherjones.com/kevin-drum/2012/12/how-do-american-ki … ience-and-reading

Е и? Тези изследвания нищо не значат, когато почнеш да сравняваш страните по по-различни показатели, започвайки с хомогенност и нататък, та стигайки до културни особености.
Аз малко се уморих, покрай цялото това поставяне на пиедестал на Финландия. ОК, чудесна система, но работи за тях, това не значи, че приложена навсякъде другаде, ще има същия успех.


Всъщност, можем, защото изследването е на OECD и има много съпровождащи документи, включително и методология на проучването. Прочетох документа с методологията, беше доста отдавна, признавам си, но имам някакви познания по въпроса и затова си позволих да го и напиша.

Ето ти линк

http://www.oecd.org/pisa/keyfindings/pisa-2012-results-volume-ii.htm

# 90
  • Мнения: 7 837
ОК, аз не знам, какво се взима под внимание, както и хилядите хора, които четат статии с номерирани класации и цъкат доволно или възмутено.  Simple Smile
На кое изследване да вярвам сега? И двете са квалитетни.  Simple Smile Аз имам деца в началното училище, виждам какви са проблемите и въпреки всичко, данните сочат, че моят щат е сред топ страните в началното образование. Дали това е достатъчно, за да си направя заключение? Не е. Simple Smile


Има и нещо друго, което се споменаваше, покрай резултатите от ПИСА, но не знам, дали е истина, четох го в мнения тук и там. Във Финландия и Германия, образованието приключва на 15-16 и след това децата могат да учат или в нещо като техникуми (професионални училища) или в гимназия, като гимназията се избира от тези, които имат желание да продължат да учат в университет, съответно готови са да положат повече усилия. Ако резултатите от ПИСА са от гимназии, ето пак частично разделение, което не показва пълната картина.
Пак повтарям, не твърдя, че съм наясно, просто прочетено тук-там.

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 19:47 от Кейси

# 91
  • Мнения: 7 171
ОК, аз не знам, какво се взима под внимание, както и хилядите хора, които четат статии с номерирани класации и цъкат доволно или възмутено.  Simple Smile
На кое изследване да вярвам сега? И двете са квалитетни.  Simple Smile Аз имам деца в началното училище, виждам какви са проблемите и въпреки всичко, данните сочат, че моят щат е сред топ страните в началното образование. Дали това е достатъчно, за да си направя заключение? Не е. Simple Smile


Има и нещо друго, което се споменаваше, покрай резултатите от ПИСА, но не знам, дали е истина, четох го в мнения тук и там. Във Финландия и Германия, образованието приключва на 15-16 и след това децата могат да учат или в нещо като техникуми (професионални училища) или в гимназия, като гимназията се избира от тези, които имат желание да продължат да учат в университет, съответно готови са да положат повече усилия. Ако резултатите от ПИСА са от гимназии, ето пак частично разделение, което не показва пълната картина.
Пак повтарям, не твърдя, че съм наясно, просто прочетено тук-там.

Във Финландия, системата е много близка до българската. Там образованието е наистина на отлично ниво по много причини (тоест, обективно е така, а не е резултат от случайни явления). Бях пуснала преди време линк към статия, намерих това, но не съм сигурна дали е същата (май е същата):
http://www.smithsonianmag.com/innovation/why-are-finlands-school … cessful-49859555/

# 92
  • Мнения: 7 837
Да, знам я тази статия, чела съм я.
Никой не отрича, че имат успех. Никой не отрича, че и в Азия имат огромен успех.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
Всъщност, като става въпрос за тъпите, какво трябва да имаме предвид като определение - тъпи в смисъл, че са зле със способностите за учене; тъпите като произтичаща липса на обща култура заради нисък социален и образователен статус на семействата; тъпи в смисъла на зле с дисциплината; тъпи като с липсващи навици и стратегии за учене, тъпи като...? По подобен начин с умните - умни като...?

писала съм и друг път - компетентността по една наука е вързана и върви с компетентността по другите науки. Няма как да си ниско ниво по математика, и в същото време да си на високо по химия. Или да си зле по езика, на който учиш, и да си на високо нивоо по всички останали предмети. Ако има такива големи различия в справянето, значи може да има нещо друго, някакъв дефицит, който създава обучителни трудности.

# 94
  • Мнения: 414
Виждам, че темата се поизмести към "за" и "против" домашното обучение, но ми се иска да се върна на първоначалния въпрос - какво се случва с порасналите деца обучавани от родителите си. Родителите решили се на такава стъпка все вадят някакви уникални примери - измислил нов софтуер, велик програмист и подобни. Фактите обаче са, че първо - не всички деца са изключителни, дори и всеки родител да мисли така и второ - IT не е единствената сфера, в която може да се развива човек.

Хубаво е да си мислим, че нашето си дете е най-умното, най-хубавото и уникално, но когато идва време да решаваме неговия живот е по-добре да погледнем реалността в очите. Малко са изключителните деца, повечето са си средни - няма и лошо в това, с всички хора е така, обичаме се такива каквито сме. Но надеждата, че "нашето е различно" и ще се справи не е най-добрия съветник.

Едно не регламентирано домашно обучение, където родителя самосиндикално решава какво е важно и какво не, стеснява кръгозора на детето, дава му много по-малко възможности за развитие. Училището може да е със своите проблеми, но истината е, че образованието е да даде основа - не е задължително да се запомни всичко, но широкото обучение по всякакви предмети ти дава основа, на която в последствие може да стъпиш. Също ти дава възможност да се докоснеш до различни науки, да откриеш собствените си интереси.

Не може да се остави настрана и факта, че с подобно не регламентирано домашно обучение се затварят вратите за бъдещото образование - университети в БГ са изключени, евентуално в чужбина, но и там не е така лесно, както някои си го представят и ако все пак успешно влезе в чужд университет освен допълнителните разходи, ако на младежа му липсват основни части от обучението хич, няма да му върви.

Все се дават като пример САЩ, но никой не споменава, че там една от основните причини за избор на домашно обучение е религията и нежеланието на родителите да излагат децата си на "вредното" влияние на училището (все ще ги научат на нещо, което противоречи на божествените писания - биология, например). Особено пък в Тексас. Сериозно ли с това искаме да се сравняваме?

# 95
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772

Все се дават като пример САЩ, но никой не споменава, че там една от основните причини за избор на домашно обучение е религията и нежеланието на родителите да излагат децата си на "вредното" влияние на училището (все ще ги научат на нещо, което противоречи на божествените писания - биология, например). Особено пък в Тексас. Сериозно ли с това искаме да се сравняваме?

Какво му е на Тексас  newsm78

# 96
  • Мнения: 2 674

Това е лично мнение, разбира се, надявам се задокеанските ни съфорумки да не се засегнат, не се изказвам от -фобска гледна точка, просто не разбирам защо трябва да се дава за пример система, която не лидер, и в която очевидно няма нищо иновативно и интересно.

Браво!

Четох ти предните мисли, и искам да кажа, че не се познават елементите от таблицата на онзи невъобразим гадняр и за да се улеснят децата в лабораторията и да не стават експлозии проблемът е решен много грамотно-изписваме с думички. Например-натриева основа, ако напишеш NаOH, лично притежавам номера на телефона на човек, който твърди, че това е киселина.Laughing Това след два курса н.х.. А действието се развива по времето на о.х. И минава от курс във курс, и няма проблем, парите са взети и всички са щастливи.

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 07:28 от Цонна

# 97
  • Мнения: 2 674

Все се дават като пример САЩ, но никой не споменава, че там една от основните причини за избор на домашно обучение е религията и нежеланието на родителите да излагат децата си на "вредното" влияние на училището (все ще ги научат на нещо, което противоречи на божествените писания - биология, например). Особено пък в Тексас. Сериозно ли с това искаме да се сравняваме?

Какво му е на Тексас  newsm78

Да, верно, какво му има? Laughing

# 98
  • California
  • Мнения: 264
Явно най-религиозните са там Simple Smile

# 99
  • Мнения: 207
Явно най-религиозните са там Simple Smile

 Laughing Че са там може би е вярно, но това не е причина да не ходят децата на училище. Причината е, че на децата не им се ходи и много често напускат още преди гимназия  Grinning
Повода изобщо да спомена САЩ,  беше възхитата на нашата съфорумка от майката с 8 деца, която всъщност не е толкова необикновена, а няма  друг изход да се грижи за тези деца. Поне по това което прочетох. Мое мнение.

Иначе аз съм абсолютно толерантна и не бих се изказала крайно. Кой, както реши така да постъпи с образованието на собственото си дете. Моето в България ходеше в най-обикновена квартална прогимназия и после в езикова гимназия пак най-обикновена, която обаче както се оказа след идването ни в Щатите му е дала невероятно добра основа за което и не подозирах. И аз като вас си мислех, че нашето образование е на ниско ниво, но повярвайте не е така поне сравнено със САЩ. Това обаче важи за образованието до 12 клас. После вече за университета нещата са коренно различни.

wildBee е много права в едно.Ние все си мислим, че нашите деца са изключителни и често отказваме да погледнем реалността. И в много от случаите (да не кажа почти винаги) проблема не е в децата или системата, а в самите нас.

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 08:45 от tqna

# 100
  • Мнения: 311
Математическа или езикова гимназия в България и
край на дилемите дали САЩ , Испания , Германия и трудния достъп там до гимназия ,
за да продължи в университет да не говорим за дискриминацията.
Многото пари за частно училище в Канада ако искаш детето ти да е образовано.
А пък и като прибавим и климата за едно дете къде ще се чувства най добре и качеството
на знания и безплатното образование - всички пътища водят към България.
И после свят широк .Без проблем такова дете е прието във всеки един университет по света .

# 101
  • Мнения: 2 674
Горе долу е така, но правата и свободите куцат на България. Представи си детенце хомосексуалист какъв труден живот би имал. Не следя отблизо събитията и може и да греша, но ковачаницата на закони в страната обсъждаше този въпрос неотдавна.

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Пак се захванахте с религията. Не разбирам защо само с религия да могат да се промиват мозъци. Дори да не е религиозен човек и детето му да ходи на училище родителите пак остават много силен отпечатък върху детето. Обърнете внимание колко много деца от малки слушат чалга, щракат с пръсти и се захласват по тв Планета.

# 103
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Това за Тексас да ви кажа честно, са си пълни глупости. Не виждам да ги гони нуикакъш религиозен или какъшто и да е боли фанатизъм. От Канада и 3 щата , дето съм живяла......тук е най-разпуснато с свободно.

# 104
  • Мнения: 40 870
Горе долу е така, но правата и свободите куцат на България. Представи си детенце хомосексуалист какъв труден живот би имал. Не следя отблизо събитията и може и да греша, но ковачаницата на закони в страната обсъждаше този въпрос неотдавна.

Образованието в България е задължително само до 16 годишна възраст. Как пък преди да ги навърши това детенце ще се е осъзнало, че е хомосексуално? Това вече е прекалено.
Според мен наистина главната причина за желанието децата да се обучават у дома е религиозността и желанието да се избегне по същество атеистичния характер на нашето светско образование. Но този аргумент не звучи добре за нашето общество и затова се посочват други, по-благовидни такива.

# 105
  • Мнения: 2 674
Нали писаха за онзи случай в Тексас, за съдебния процес на някакъв младеж, който убил сумати народ и съдът го оправдал. То малко не е много за тази тема, защото обикновено съдиите и адвокатите са хора с по две образования в САЩ, а тук коментираме тези, които не са ходили.


http://www.cnn.com/2013/12/11/us/texas-teen-dwi-wreck/

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 17:49 от Цонна

# 106
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Нещо не схващам каква е връзката между този младеж и религиозността. От това, което аз съм виждала/чела при религиозните има правила и те ги следват...тук, пълна липса на правила.

# 107
  • Мнения: 25 600
Горе долу е така, но правата и свободите куцат на България. Представи си детенце хомосексуалист какъв труден живот би имал. Не следя отблизо събитията и може и да греша, но ковачаницата на закони в страната обсъждаше този въпрос неотдавна.

Това някакъв обратен вариант на "А вие защо си биете негрите?" ли е?  Joy

# 108
# 109
  • Мнения: 5 710

Това е лично мнение, разбира се, надявам се задокеанските ни съфорумки да не се засегнат, не се изказвам от -фобска гледна точка, просто не разбирам защо трябва да се дава за пример система, която не лидер, и в която очевидно няма нищо иновативно и интересно.

Браво!

Четох ти предните мисли, и искам да кажа, че не се познават елементите от таблицата на онзи невъобразим гадняр и за да се улеснят децата в лабораторията и да не стават експлозии проблемът е решен много грамотно-изписваме с думички. Например-натриева основа, ако напишеш NаOH, лично притежавам номера на телефона на човек, който твърди, че това е киселина.Laughing Това след два курса н.х.. А действието се развива по времето на о.х. И минава от курс във курс, и няма проблем, парите са взети и всички са щастливи.

Сега това е пак някакво знание. Мъжът ми твърди, че не са учили химия, той не знае изобщо какво са химичните елементи, не знае кой е Менделеев. Той е на 51г и едва ли е 'представителна извадка', но факт, че не знае, и според него това е така, защото са се профилирали някъде в средното училище ( той в математика), а преди това се учи нещо като 'всичкология'. Малко география, малко природа, малко език, после си тръгваш по профила и там нещата стават по-сeриозни...

За съжаление нямам дете, което да е в училище, за да изкажа преки наблюдения, но е факт, че ей сега като гледаме Брейкинг Бад на мен ми се наложи да обясня какво са химичните елементи и да въведа Периодичния закон.
Пак казвам, не зная дали това е 'така', вероятно моят е бил по-назад с материала, едва ли пък нищо не са учили, но и да са го минали  някъде  в началните класове нищо не е останало.

Обаче от тук следва един въпрос, който се зададе назад и никой не му обърна внимание. Каква е целта на образованието.
Има много голяма разлика в целите на образованието м/у нашия ( блок) и западните страни.

А в момента понеже у нас е ни така, ни иначе става голям хаос.

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 21:03 от Blue-footed Booby

# 110
  • Мнения: 2 674
Извинявай, не те разбрах, питаш ме какво става в случай, че не могат да прочетат натриева основа, изписано с думички ли?

 

# 111
  • Мнения: 7 171

Това е лично мнение, разбира се, надявам се задокеанските ни съфорумки да не се засегнат, не се изказвам от -фобска гледна точка, просто не разбирам защо трябва да се дава за пример система, която не лидер, и в която очевидно няма нищо иновативно и интересно.

Браво!

Четох ти предните мисли, и искам да кажа, че не се познават елементите от таблицата на онзи невъобразим гадняр и за да се улеснят децата в лабораторията и да не стават експлозии проблемът е решен много грамотно-изписваме с думички. Например-натриева основа, ако напишеш NаOH, лично притежавам номера на телефона на човек, който твърди, че това е киселина.Laughing Това след два курса н.х.. А действието се развива по времето на о.х. И минава от курс във курс, и няма проблем, парите са взети и всички са щастливи.

Сега това е пак някакво знание. Мъжът ми твърди, че не са учили химия, той не знае изобщо какво са химичните елементи, не знае кой е Менделеев. Той е на 51г и едва ли е 'представителна извадка', но факт, че не знае, и според него това е така, защото са се профилирали някъде в средното училище ( той в математика), а преди това се учи нещо като 'всичкология'. Малко география, малко природа, малко език, после си тръгваш по профила и там нещата стават по-сриозни, но например те не са учили предмет "световна литература' ( отново защото той е бил мат. насоченост), няма такъв предмет учили са италианска литература, която доколкото разбирам се изчерпва с Данте и още 1-2 автора. За мен това е осакатяване, съжалявам.

За съжаление нямам дете, което да е в училище, за да изкажа преки наблюдения, но е факт, че ей сега като гледаме Брейкинг Бад на мен ми се наложи да обясня какво са химичните елементи и да въведа Периодичния закон. Вярно, че моето пък образование е природно насочено и за мен някой да не знае Периодичния закон е като да не знае колко е 2+2, но барем разликата м/у киселина и основа или защо един елемент е това, а друг друго според мен е задължително за всеки човек. И ако не това поне да знаят какво е Въглерод да му се невиди, защото целия живот е базиран на този елемент ...
Пак казвам, не зная дали това е 'така', вероятно моят е бил по-назад с материала, едва ли пък нищо не са учили, но и да са го минали  някъде  в началните класове нищо не е останало.

Обаче от тук следва един въпрос, който се зададе назад и никой не му обърна внимание. Каква е целта на образованието.
Има много голяма разлика в целите на образованието м/у нашия ( блок) и западните страни.

А в момента понеже у нас е ни така, ни иначе става голям хаос.



Моят мъж пък не само е чувал, но и познава менделеевата таблица в подробности. Иначе и той е на същото ниво по отношение на световната литература (и английска). Когато ми каза, че не е чувал за Малкия Принц щях да се задавя. Купила съм им я, да се чете семейно от всички.наче е много интелигентен и начетен мъж.

Може и да ви е смешно, но в тоалетната си имаме постер на периодичната таблица и децата я пеят като песен (мога да я намеря, много е забавна, песента де, не таблицата Laughing). Стигнали сме до третия ред.  Joyдецата ми казват ейчоту за вода откакто се помнят.  Laughing първо не разбираха, но сега знаят какво означава.

http://youtu.be/zUDDiWtFtEM

# 112
  • Мнения: 5 710
Далеч съм вече от убеждението за 'всестранно-развитата' личност,  но пък и съвсем без нищо не може. Аз напр. по физика съм пълна дупка, но все пак знам, че когато човек тежи повече пада по-бързо и защо. Не че това ми помага да си сметна ДДСто..

# 113
  • Мнения: 5 710
Извинявай, не те разбрах, питаш ме какво става в случай, че не могат да прочетат натриева основа, изписано с думички ли?

 

Да, разшири тази мисла, ако обичаш:)

# 114
  • Мнения: 6 295
децата ми казват ейчоту за вода откакто се помнят.  Laughing първо не разбираха, но сега знаят какво означава.
Въъййй, да не те чуят социалните. Дай им ейчтуо, бре.

но все пак знам, че когато човек тежи повече пада по-бързо и защо.
И ти въййййй. Да не те чуе Галилей. Laughing

# 115
  • Мнения: 40 870
Аз напр. по физика съм пълна дупка, но все пак знам, че когато човек тежи повече пада по-бързо и защо. Не че това ми помага да си сметна ДДСто..

Aма сигурна ли си в това, което знаеш за падането?  newsm48 Чела ли си за опита на Галилей, когато хвърлял от кулата в Пиза камъни? Показал на тълпата долу два камъка, единият десет пъти по-голям от другия (и по-тежък съответно) и ги попитал кой камък ще падне първи, ако ги пусне едновременно. Познай какво казали хората и какво станало в действителност? Twisted Evil

# 116
  • Мнения: 6 295
Нали писаха за онзи случай в Тексас, за съдебния процес на някакъв младеж, който убил сумати народ и съдът го оправдал. То малко не е много за тази тема, защото обикновено съдиите и адвокатите са хора с по две образования в САЩ, а тук коментираме тези, които не са ходили.


http://www.cnn.com/2013/12/11/us/texas-teen-dwi-wreck/

Аз всъщност в това се зачетох и исках да попитам, след като са виновни родителите, че не са поставяли граници, що така от съда не са му поставили малко граници и решетки? Не схванах логиката докрай.

# 117
  • Мнения: 5 710
въх, ами ето сега време беше да се изложа Grinning, ама ако аз се хвърля от балкона и кучето ми се хвърли аз първа ще падна. не ли? няма ли връзка м/у масата и земното ускорение ..

# 118
  • Мнения: 2 674
Ами никой не схваща логиката на съда доколкото схванах. Аз лично проверявам на адвокатите първото образование и когато е ляльовско е доста интересно. Мога да ти пусна на лични един адвокат завършил Английска Литература какви писма ми пише. Трепач! И викаш, ако зъболекарите бяха импресионисти, мда, или обратното...

# 119
  • Мнения: 6 295
въх, ами ето сега време беше да се изложа Grinning, ама ако аз се хвърля от балкона и кучето ми се хвърли аз първа ще падна. не ли? няма ли връзка м/у масата и земното ускорение ..

Единствената връзка, която можеш да извадиш е между площта на съпротивление и съпротивлението на средата (въздух, вода, боза... каквото е там Laughing). Във вакуум - и ти, и кучето летите по равно.

Цонна, а нали ам. съдебна система се базира на правото на прецедента, та такава, ъм.. смотана сентенция не е ли с домино ефект за измиване на ръце за следващите подобни случаи? Или как работи?

# 120
  • Мнения: 5 710
. оф не ми отговаряйте Stop

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 21:44 от Blue-footed Booby

# 121
  • Мнения: 7 171
Ами никой не схваща логиката на съда доколкото схванах. Аз лично проверявам на адвокатите първото образование и когато е ляльовско е доста интересно. Мога да ти пусна на лични един адвокат завършил Английска Литература какви писма ми пише. Трепач! И викаш, ако зъболекарите бяха импресионисти, мда, или обратното...

То щото пък няма зъболекари импресионисти., Mr. Green  Направо Пикасо имитират някои.  Joy

# 122
  • Мнения: 7 171
Ленче, синьото буби защо си е вдигнало крачето? За да тежи по-малко ли?  Joy

Барбабьо, не сме във вакуум, имаме си атмосферно налягане. Как да няма значение масата?  newsm78 и аз физиката я недолюбвах, но отскоро я уча наново. Тъкмо учихме за g и за център на тежестта. Няма ли аз да падна по-бързо от кучето (то мойто голямо, но аз съм по-тежка).

Ред. Отговарям си сама - масата е без значение. Потърсих в Гугъл.

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 21:55 от sophiemmaspencer

# 123
  • Мнения: 5 710
всичко в тая вселена се стреми да тежи по-малко !

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 22:04 от Blue-footed Booby

# 124
  • Мнения: 7 171
всичко в тая вселена се стреми да тежи по-малко !


Викаш, от днес да започна да подскачам на един крак?  Joy
Скрит текст:
нали знаеш какво е booby

# 125
  • Мнения: 40 870
всичко в тая вселена се стреми да тежи по-малко !

 newsm78. Аз знам за всеобщия стремеж към най-ниско енергийно ниво, но не съм чувала за стремеж към по-ниско тегло. За пример ще ти дам абсолютните шампиони по тегло - черните дупки. Те изобщо не се стремят към по-ниско тегло, а лапат ли лапат материя и накрая ще излапат цялата вселена.

# 126
  • Мнения: 7 171
всичко в тая вселена се стреми да тежи по-малко !

 newsm78. Аз знам за всеобщия стремеж към най-ниско енергийно ниво, но не съм чувала за стремеж към по-ниско тегло. За пример ще ти дам абсолютните шампиони по тегло - черните дупки. Те изобщо не се стремят към по-ниско тегло, а лапат ли лапат материя и накрая ще излапат цялата вселена.

За хората говорим. И малко се лигавим.  Wink

# 127
  • Мнения: 6 295
Освен тези закони за движението Нютон открил закон за описване на гравитационната сила, според който всяко тяло привлича всяко друго тяло със сила, пропорционална на масата му. Така силата между две тела ще бъде два пъти по-голяма, ако удвоим масата па едното (например на тялото А). Това може да се очаква, защото можем да си представим новото тяло А като съставено от две тела с първоначална маса. Всяко от тях ще привлича Б с първоначалната сила. И така общата сила между А и Б ще бъде два пъти по-голяма от първоначалната. А ако, да кажем, масата на едното от телата стане два пъти по-голяма, а на другото три пъти, то силата ще нарасне шест пъти. Сега вече можем да разберем защо всички тела падат с еднаква скорост: върху едно тяло с два пъти по-голямо тегло ще действа два пъти по-голяма гравитационна сила, но и масата му ще бъде два пъти по-голяма. Според втория закон на Нютон тези два ефекта ще се унищожат взаимно, така че при всички случаи ускорението ще е еднакво.

Копирано от втория постинг, където цитират Хокинг. Simple Smile

# 128
  • Мнения: 5 710
И аз проверих в Гугъл и какво касаят опитите на Галилей и мятането на камъни от кулата в Пиза. Касаят свободното падане, при което са изключени всички други сили, освен гравитационната:


" Голямата заслуга на Галилео Галилей е, че в резултат на изследванията си върху падането на телата, при което той използвал и прочутата наклонена кула в Пиза, достигнал до важното обобщение, че ако се отстрани напълно съпротивлението на въздуха, всички тела ще падат свободно от еднаква височина за един и същ интервал време."



"Законът за свободното падане е в сила само когато на телата не действува друга сила, освен гравитацията. Силите на триене и съпротивлението на въздуха трябва да са премахнати или с пренебрежимо малка стойност. На практика един чук пада по-бързо от едно перо. Но перото всъщност не пада свободно, при него теглото и силата на съпротивление на въздуха са с близки големини. Ако обаче същият опит се направи във вакуум, чукът и перото падат еднакво. Това е демонстрирано през 1971 г. от Дейвид Скот, командир на Аполо 15 при кацането му на Луната."


# 129
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
Ред. Отговарям си сама - масата е без значение. Потърсих в Гугъл.
От значение е в каква среда се извършва падането, дали има сили на съпротивление и триене. При топчетата не е видимо, но ако сравним падащ чук и падащо пера се вижда разликата

# 130
  • Мнения: 7 171
И аз проверих в Гугъл и какво касаят опитите на Галилей и мятането на камъни от кулата в Пиза. Касаят свободното падане, при което са изключени всички други сили, освен гравитационната:


" Голямата заслуга на Галилео Галилей е, че в резултат на изследванията си върху падането на телата, при което той използвал и прочутата наклонена кула в Пиза, достигнал до важното обобщение, че ако се отстрани напълно съпротивлението на въздуха, всички тела ще падат свободно от еднаква височина за един и същ интервал време."



"Законът за свободното падане е в сила само когато на телата не действува друга сила, освен гравитацията. Силите на триене и съпротивлението на въздуха трябва да са премахнати или с пренебрежимо малка стойност. На практика един чук пада по-бързо от едно перо. Но перото всъщност не пада свободно, при него теглото и силата на съпротивление на въздуха са с близки големини. Ако обаче същият опит се направи във вакуум, чукът и перото падат еднакво. Това е демонстрирано през 1971 г. от Дейвид Скот, командир на Аполо 15 при кацането му на Луната."




Точно. И аз това прочетох. Акцелерацията зависи само от гравитацията, но ако се отчете и съпротивлението на въздуха, тогава се включва и масата. И физиката няма да ни се опре.  Joy

# 131
  • Мнения: 40 870
И аз проверих в Гугъл и какво касаят опитите на Галилей и мятането на камъни от кулата в Пиза. Касаят свободното падане, при което са изключени всички други сили, освен гравитационната:


" Голямата заслуга на Галилео Галилей е, че в резултат на изследванията си върху падането на телата, при което той използвал и прочутата наклонена кула в Пиза, достигнал до важното обобщение, че ако се отстрани напълно съпротивлението на въздуха, всички тела ще падат свободно от еднаква височина за един и същ интервал време."



"Законът за свободното падане е в сила само когато на телата не действува друга сила, освен гравитацията. Силите на триене и съпротивлението на въздуха трябва да са премахнати или с пренебрежимо малка стойност. На практика един чук пада по-бързо от едно перо. Но перото всъщност не пада свободно, при него теглото и силата на съпротивление на въздуха са с близки големини. Ако обаче същият опит се направи във вакуум, чукът и перото падат еднакво. Това е демонстрирано през 1971 г. от Дейвид Скот, командир на Аполо 15 при кацането му на Луната."

Точно така. Но точно за да елиминира съпротивлението на въздуха Галилей не е хвърлял торба с памук и камък, а два камъка с различно тегло и приблизително еднаква форма. Именно така Галилей е неутрализирал съпротивлението на въздуха, защото не е можел да си направи вакуумна камера с такава височина Grinning

Цитат
Точно. И аз това прочетох. Акцелерацията зависи само от гравитацията, но ако се отчете и съпротивлението на въздуха, тогава се включва и масата. И физиката няма да ни се опре.  35

Пак не е така. 10 кг желязно гюле и 10 кг чувал с памук имат еднаква маса. Но ще падат с различна скорост, защото памукът е с много по-малка плътност от желязото, от което следва, че ще бъде с толкова по-голям обем, което вече води до по-голямо съпротивление. Т.е. при наличие на въздух важна е плътността на телата, а не масата им  umnikuu

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 22:21 от Черна станция

# 132
  • Мнения: 2 674
Барба, много искам да ти отговоря, но не съм се интересувала, в интерес на истината на какви принципи е базирана съдебната система тук. По-бива този с повечето пари е винаги невинен. И това е принцип. Напълно възможно е да е този, четейки статийката за катастрофата.

# 133
  • Мнения: 5 710
освен това прочетох, че това е мат'рял за 8ми клас Twisted Evil

# 134
  • Мнения: 2 674
Аз намерих една книжка онлайн. Вчера се приспивах с нея, не е като с учебник по физика, признавам си, но става.


http://www.nizkor.org/features/fallacies/

# 135
  • Мнения: 5 710
според мен тука има 3 величини ( не се правя на галилей:)) ама се видя, че не помня много, ма и други не помнят;-)
едната е повърхността и силата на съпротивление съответно, другата е масата и третата е земното ускорение.

затова 10 кг памук ще падат по-бавно защото там силата на съпротвление е по-голяма, заради по-голямата повъурхност.


обаче ако имаме една тенис топка и същата повърхност оловна топка втората не трябва ли да падне по-бързо

# 136
  • Мнения: 5 710
Къде е Вълка когато трябва!

# 137
  • Мнения: 40 870
обаче ако имаме една тенис топка и същата повърхност оловна топка втората не трябва ли да падне по-бързо

Две еднакви топки, но едната куха и гумена, а другата плътна и оловна ще паднат едновременно.

# 138
  • Мнения: 5 710
капитулирам:)
добре че не съм физик в бан, щото познавам лекар, който не може да обясни кр. групи...

обясни моля втория закон на нютон има ли отношение към скоростта масата, защото се хванахме за гушите и аз помня че там има връзка, и затова скиорите е хубаво повече да тежат
обаче вече не знам дали това важи и за падането.

Последна редакция: пт, 14 фев 2014, 22:54 от Blue-footed Booby

# 139
  • София
  • Мнения: 62 595
всичко в тая вселена се стреми да тежи по-малко !

 newsm78. Аз знам за всеобщия стремеж към най-ниско енергийно ниво, но не съм чувала за стремеж към по-ниско тегло. За пример ще ти дам абсолютните шампиони по тегло - черните дупки. Те изобщо не се стремят към по-ниско тегло, а лапат ли лапат материя и накрая ще излапат цялата вселена.

Мечтата на поне половината женско население в развития свят! Осъществяването й ще наречем с кодовото име "Черна дупка" - лапат ли, лапат материя, а кантарът показва все  по-малко!  Joy

# 140
  • Мнения: 5 710
аз се шегувах да, но Черната Станция
е налице и изглежда че е наясно и ще ми обясни:) Blush

# 141
  • Мнения: 2 674
Къде е Вълка когато трябва!


Кара такси, колкото и тъпо да звучи Confused

# 142
  • Мнения: 5 710
не звучи тъпо.
звучи тъпо, ако си физик ( например) и си готов да си трайно безработен и гладен защото 'си учил' и не щеш друго да работиш. което пак връща темата в целите на образованието.
изглежда че не е ОК да е самоцел ей така за образованието, а е добре да отговаря на конкретни нужди на трудовия пазар.

# 143
  • Мнения: 7 171
освен това прочетох, че това е мат'рял за 8ми клас Twisted Evil

Е, затова не ги разбирам още тези неща. Гледайте догодина какъв спец ще бъда.  Joy

# 144
  • Мнения: 40 870
обясни моля втория закон на нютон има ли отношение към скоростта масата, защото се хванахме за гушите и аз помня че там има връзка, и затова скиорите е хубаво повече да тежат
обаче вече не знам дали това важи и за падането.

Всъщност масата няма никакво отношение към падането на телата. Отношение има теглото (силата на тежестта). Но тегло и маса не е едно и също, но по случайност на Земята те са равни.

Втория принцип на Нютон гласи, че F=ma, където F  е нетната външна сила, действаща на тялото (т.е. резултантната на всички сили). И тук се крие ключът от бараката. При пързаляне действат от една страна "теглещата" сила на тежестта и "спиращата" сила на триенето. Да, ама специално хлъзгането по лед и сняг се дължи на тънък воден слой, получен от разтопяването на снега от натиска и по същество това е специфичен вид сила на триене със смазка (lubricated friction) и накратко казано за разлика от сухото триене тук силата на триене не нараства с нарастване на теглото толкова, колкото нараства теглещата сила. И затова по-тежкият скиор се движи по-бързо.

# 145
  • Мнения: 5 710
Евала!! Благодаря много:!)

# 146
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Не разваляйте темата. Направете си нова и там се надпреварвайте да се правите на умни. Поредното доказателство за неефективността на нашата система. Тези неща сте ги зубрили в 8 клас, а сега тепърва се опитвате да откриете топлата вода чрез гугъл.

# 147
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти пък, какво толкова се е случило! Който не го е научил или разбрал навремето, го научава сега. Което може да покаже, че "отсъствието от ча с" по някакъв магичен начин застига човека.
Нашата система не е цъфнала и вързала, но поне по всички науки се бута, а не да знае история, а да бърка астрономия с астрология.

# 148
  • Мнения: 5 710
 не е чудно, че някъде все още е активна идеята, че се учи 'докато му е времето' и като не си го научил тогава няма какво да си губиш времето по-натам с гугъл и да си задаваш въпроси.  и с теглото-масата така. с историята, литературата също.

с преспективите за пенсиониране на 67 да започнеш да учиш на 35 не звучи  никак неразумно, че и по-натам. дори за тежки специалности ще имаш едно 20г. практика след завършването ти, което поставя 'ученето' в съвсем друга светлина. не че очакавам масово студенти по медицина, архитектура или право на 40, не че ги няма. моя приятелка току що завърши право в у-т от айви лигата, на 39г. предишното й беше MBA, години в корпорации като Мерил Линч,  сега прещастливо  работи в хуманитарната сфера, като юрист.

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, само дето дойде времето, когато "докато му е времето" е цял живот или поне докато умът ти си е на мястото. По-добре на 40 да разбереш каква е зависимостта тегло-маса-ускорение и пр., отколкото никога да не го разбереш. Това, което младостта има като предимство, на 40 човек го компенсира с житейска и интелектуална зрялост, включително знания и умения, така че може да се окаже студентка по медицина на 40 много бързо да се реализира в сравнение с колегите си на по 20. Защо ли? Защото вече ще е минала през мелачката на живота, а и пациентите ще й имат доверие. Който иска и може да си го позволи - учи. Който не иска, дори да може да си го позволи - дреме. Който иска, но не може да си го позволи, до последно търси начин. А който хем не иска, хем не може да си го позволи, поне живее в мир със себе си. Така че от цялата матрица иска/не иска към може/не може да си позволи, най-прецакан е този, който може, но не иска, защото е осъден да тъне в собственото си невежество.

# 150
  • Мнения: 7 171
При това, не сме се правили на умни, напротив (всъщност, ние сме си умни  Laughing), признахме си, че не разбираме и дори Гугъл не ни помогна (поне на мен). Затова благодаря на чс, че обясни. Толкова често тук се развихрят спорове, този път отклонението беше полезно и пак има недоволни.

Човек се учи цял живот. В работата си имам колеги между 30 и 70 години. Всяка седмица можем да посещаваме лекции, ежемесечно има курсове, на които ходят всички, на които ще са им полезни, независимо дали са на 30 или на 70. По-възрастните имат предимството на опита, но по-младите са учили в университета неща, които не по наше време не са съществували. Изобщо, няма възраст в която дори и Шелдън Купър може да заяви " знам всичко".

Иначе, не се учудвам кой участва в оф-топика.  Laughing

# 151
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
В работата си имам колеги между 30 и 70 години. Всяка седмица можем да посещаваме лекции, ежемесечно има курсове, на които ходят всички, на които ще са им полезни, независимо дали са на 30 или на 70.
Ай, това ми харесва на системата тук. За да си запазиш лиценза, сертификата трябва непрекъснато да учиш.

# 152
  • Мнения: 5 710
 Гугъла си е домашно образование отвсякъде  Grinning

# 153
  • Мнения: 7 171
Гугъла си е домашно образование отвсякъде  Grinning


Да, но нали знаеш вица за онзи, който се  самолекувал по книга? "Внимавай, да не умреш от някоя печатна грешка". Същата работа и с Гугъл - може да научиш нещо погрешно.

# 154
  • София
  • Мнения: 2 952
Лично моето мнение е, че за всяко здраво дете от нормална среда/семейство няма по-добра алтернатива от това да посещава училище. Четох внимателно мненията и примерите, мнението ми не се промени  Embarassed
Може да съм тесногръда, но смятам, че да оставиш детето си да учи у дома освен всичко друго го прави и по-зависимо/по-контролирано от теб. Според мен добрият родител се стреми да отгледа независими индивиди, способни да се грижат за себе си.
Колкото до споменатият пример с дамата с 8 деца  newsm78, ами много ми идват. При никакви обстоятелства не бих родила деца, чието университетско образование не мога да покрия (наясно съм с разликите от държава до държава).
Знам колко коства да родиш и минеш ранната детска възраст с 2 деца, да переш, чистиш и храниш 4 души, да осигуриш добри училища и занимания на децата си, добър квартал, почивки и ред други неща. Не можеш да осигуриш тези неща качествено за 8 деца, ако ще да си свръх човек, ако не ползваш външна помощ и съответно не си осигурен с много повече пари от заплата на военен. Не го пиша от позицията на страдалец, тъй като аз винаги съм ползвала платена помощ за децата/къщата, защото за мен е било важно и да работя.
Прост пример - имам дъщеря в 3-ти клас. Съвестна, умна, научава всичко в клас, пише си домашните. Отделям около час на ден, за да й обърна внимание - да изслушам как е било в училище, на тренировките, да попитам дали си е написала домашните, понякога да прегледам и препитам, понякога да направя диктовка или да обясня още веднъж нещо по БЕЛ или АЕ, което преценявам, че е важно, понякога да намерим прежда и картон по ДБТ, понякога да подредим нещо в стаята й и т.н.
Осем деца - дали на всяко не му трябва час персонално внимание от мама/тати?

# 155
  • Мнения: 603
На мен ми се случи да отсъствам по здравословни причини за около месец в горен курс и мога да кажа как наваксвах без никаква помощ от учебното заведение, в което бях. От учителите имах само темите и страниците,които трябва да взема за месеца.Да ви кажа следното - научих си уроците сама и имах по-високи оценки на изходните нива от моите съученици,които ходеха на училище от 7 и половина до 2.  И знаете ли какво научих през този период? Училището има толкова много недостатъци,а системата ни е под всякаква критика. Родителите  ми бяха съгласни да мина на home schooling,но самият факт,че този вид образование тук не е приет,ме накараха да се откажа.
Ситуацията в училищата е плачебна. Една майка в темата беше казала,че детето й споделяло за неща в училище като цигари и т.н. Моите родители се страхуваха много от това и ги разбирам. Всичко зависи от средата и мисленето на детето,но на тази възраст е много лесно да се излъже дете. Психиката им е крехка и не знаят до какво може да доведе това.
Няма да пропусна да изкритикувам образователната система на родината ни,защото става от зле по-зле. Нищо не си спомням по предмети като "Свят и личност" или "Психология". Не си мислете,че не съм учила. Бях редовна и преглена ученичка,бягала съм от час само два пъти в гимназиален етап и не съм имала отсъствия. Горната ситуация не се включва. Тези предмети бяха само за губене на времето на учениците,а преподавателите едва влизаха,защото бяха доста отчаяни от живота и даже на мен ми ставаше жал за тях,но предмети като "Математика" или "Български език" бях подценявани,а МОН се оплакват,че сме били неграмотни. Колегите ми в уни използват Google за всяка дума,а се предполага,че имат средно образование. Как да ходят децата Ви на училище при такава образователна система? Да не забравя нещо,което майка ми забеляза в горен курс - обучават ни все едно ще ставаме професори. На кого му нужда е висша математика в 12-ти клас?На кого? От моят випуск познавам няколко човека,които учат такива специалности във ВУЗ и наистина им трябва. На 99 процента никога не им е притрябвал синус и косинус. Геометрията няма да я включвам,защото тя винаги е била скучна за учениците,но алгебрата си беше по-скучна.
Още едно нещо - социалният аспект на образованието е най-важен и повечето от родителите не харесват този вид образование по тази причина,въпреки че има начини и не е напълно невъзможно.
Във ВУЗ-овете обучението минава главно на самообучение,защото ти си имаш лекциите,но ученето става извън тези лекции и ти показваш знания,които си придобил извън часовете. Говоря за хуманитарните специалности. Ако уча Софтуерно инженерство,ще трябва да знам висша математика и следователно ще се наложи да се допитвам до преподавателите по-често (примерно).

# 156
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Финансово не се издържа да образоваш детето си в България. Не считам, че училището допринася с нещо положително за развитието и обучението на детето. Инициативата за положителни резултати винаги трябва да идват или от родителите, или от самото дете. Има вероятност инициативното дете да дразни учителите, които знаят и са си свикнали да си пеят едни и същи уроци с години и да не надграждат уменията и знанията си.
10 години синът ми ходи на училище, сега е на финала. Води се в елитна паралелка и е един от най-добрите, по преценка на педагозите, а пропуските му в знанията са големи. Сега даваме луди пари, за да ги запълним. Аз работя само за него. Като голям мъж му давам по 10 лева на ден, ходи на уроци по математика, български и английски. Догодина ще се присъедини и физиката. Нервите ми са опънати до крайност, защото не намирам никакъв смисъл всеки ден да се мъкне в училище, да харчи парите и времето си. Щом се е стигнало до там да се дават толкова пари за части уроци, то не разбирам, защо трябва да се дават пари и за дневни, при условие че са пари хвърлени на вятъра.
Против държавното образование и образователната ни система съм, защото е неефективна, пълна с некадърници и стари учители, които не са компетентни и ни отговарят на изискванията на съвремието. Толкова много фиктивни учители има, които са по-малко интелигентни и от учениците, че ми е жал за децата и родителите им.

Общи условия

Активация на акаунт