Хора, които не са ходили на училище

  • 11 253
  • 156
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7 171
При това, не сме се правили на умни, напротив (всъщност, ние сме си умни  Laughing), признахме си, че не разбираме и дори Гугъл не ни помогна (поне на мен). Затова благодаря на чс, че обясни. Толкова често тук се развихрят спорове, този път отклонението беше полезно и пак има недоволни.

Човек се учи цял живот. В работата си имам колеги между 30 и 70 години. Всяка седмица можем да посещаваме лекции, ежемесечно има курсове, на които ходят всички, на които ще са им полезни, независимо дали са на 30 или на 70. По-възрастните имат предимството на опита, но по-младите са учили в университета неща, които не по наше време не са съществували. Изобщо, няма възраст в която дори и Шелдън Купър може да заяви " знам всичко".

Иначе, не се учудвам кой участва в оф-топика.  Laughing

# 151
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
В работата си имам колеги между 30 и 70 години. Всяка седмица можем да посещаваме лекции, ежемесечно има курсове, на които ходят всички, на които ще са им полезни, независимо дали са на 30 или на 70.
Ай, това ми харесва на системата тук. За да си запазиш лиценза, сертификата трябва непрекъснато да учиш.

# 152
  • Мнения: 5 710
 Гугъла си е домашно образование отвсякъде  Grinning

# 153
  • Мнения: 7 171
Гугъла си е домашно образование отвсякъде  Grinning


Да, но нали знаеш вица за онзи, който се  самолекувал по книга? "Внимавай, да не умреш от някоя печатна грешка". Същата работа и с Гугъл - може да научиш нещо погрешно.

# 154
  • София
  • Мнения: 2 952
Лично моето мнение е, че за всяко здраво дете от нормална среда/семейство няма по-добра алтернатива от това да посещава училище. Четох внимателно мненията и примерите, мнението ми не се промени  Embarassed
Може да съм тесногръда, но смятам, че да оставиш детето си да учи у дома освен всичко друго го прави и по-зависимо/по-контролирано от теб. Според мен добрият родител се стреми да отгледа независими индивиди, способни да се грижат за себе си.
Колкото до споменатият пример с дамата с 8 деца  newsm78, ами много ми идват. При никакви обстоятелства не бих родила деца, чието университетско образование не мога да покрия (наясно съм с разликите от държава до държава).
Знам колко коства да родиш и минеш ранната детска възраст с 2 деца, да переш, чистиш и храниш 4 души, да осигуриш добри училища и занимания на децата си, добър квартал, почивки и ред други неща. Не можеш да осигуриш тези неща качествено за 8 деца, ако ще да си свръх човек, ако не ползваш външна помощ и съответно не си осигурен с много повече пари от заплата на военен. Не го пиша от позицията на страдалец, тъй като аз винаги съм ползвала платена помощ за децата/къщата, защото за мен е било важно и да работя.
Прост пример - имам дъщеря в 3-ти клас. Съвестна, умна, научава всичко в клас, пише си домашните. Отделям около час на ден, за да й обърна внимание - да изслушам как е било в училище, на тренировките, да попитам дали си е написала домашните, понякога да прегледам и препитам, понякога да направя диктовка или да обясня още веднъж нещо по БЕЛ или АЕ, което преценявам, че е важно, понякога да намерим прежда и картон по ДБТ, понякога да подредим нещо в стаята й и т.н.
Осем деца - дали на всяко не му трябва час персонално внимание от мама/тати?

# 155
  • Мнения: 603
На мен ми се случи да отсъствам по здравословни причини за около месец в горен курс и мога да кажа как наваксвах без никаква помощ от учебното заведение, в което бях. От учителите имах само темите и страниците,които трябва да взема за месеца.Да ви кажа следното - научих си уроците сама и имах по-високи оценки на изходните нива от моите съученици,които ходеха на училище от 7 и половина до 2.  И знаете ли какво научих през този период? Училището има толкова много недостатъци,а системата ни е под всякаква критика. Родителите  ми бяха съгласни да мина на home schooling,но самият факт,че този вид образование тук не е приет,ме накараха да се откажа.
Ситуацията в училищата е плачебна. Една майка в темата беше казала,че детето й споделяло за неща в училище като цигари и т.н. Моите родители се страхуваха много от това и ги разбирам. Всичко зависи от средата и мисленето на детето,но на тази възраст е много лесно да се излъже дете. Психиката им е крехка и не знаят до какво може да доведе това.
Няма да пропусна да изкритикувам образователната система на родината ни,защото става от зле по-зле. Нищо не си спомням по предмети като "Свят и личност" или "Психология". Не си мислете,че не съм учила. Бях редовна и преглена ученичка,бягала съм от час само два пъти в гимназиален етап и не съм имала отсъствия. Горната ситуация не се включва. Тези предмети бяха само за губене на времето на учениците,а преподавателите едва влизаха,защото бяха доста отчаяни от живота и даже на мен ми ставаше жал за тях,но предмети като "Математика" или "Български език" бях подценявани,а МОН се оплакват,че сме били неграмотни. Колегите ми в уни използват Google за всяка дума,а се предполага,че имат средно образование. Как да ходят децата Ви на училище при такава образователна система? Да не забравя нещо,което майка ми забеляза в горен курс - обучават ни все едно ще ставаме професори. На кого му нужда е висша математика в 12-ти клас?На кого? От моят випуск познавам няколко човека,които учат такива специалности във ВУЗ и наистина им трябва. На 99 процента никога не им е притрябвал синус и косинус. Геометрията няма да я включвам,защото тя винаги е била скучна за учениците,но алгебрата си беше по-скучна.
Още едно нещо - социалният аспект на образованието е най-важен и повечето от родителите не харесват този вид образование по тази причина,въпреки че има начини и не е напълно невъзможно.
Във ВУЗ-овете обучението минава главно на самообучение,защото ти си имаш лекциите,но ученето става извън тези лекции и ти показваш знания,които си придобил извън часовете. Говоря за хуманитарните специалности. Ако уча Софтуерно инженерство,ще трябва да знам висша математика и следователно ще се наложи да се допитвам до преподавателите по-често (примерно).

# 156
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Финансово не се издържа да образоваш детето си в България. Не считам, че училището допринася с нещо положително за развитието и обучението на детето. Инициативата за положителни резултати винаги трябва да идват или от родителите, или от самото дете. Има вероятност инициативното дете да дразни учителите, които знаят и са си свикнали да си пеят едни и същи уроци с години и да не надграждат уменията и знанията си.
10 години синът ми ходи на училище, сега е на финала. Води се в елитна паралелка и е един от най-добрите, по преценка на педагозите, а пропуските му в знанията са големи. Сега даваме луди пари, за да ги запълним. Аз работя само за него. Като голям мъж му давам по 10 лева на ден, ходи на уроци по математика, български и английски. Догодина ще се присъедини и физиката. Нервите ми са опънати до крайност, защото не намирам никакъв смисъл всеки ден да се мъкне в училище, да харчи парите и времето си. Щом се е стигнало до там да се дават толкова пари за части уроци, то не разбирам, защо трябва да се дават пари и за дневни, при условие че са пари хвърлени на вятъра.
Против държавното образование и образователната ни система съм, защото е неефективна, пълна с некадърници и стари учители, които не са компетентни и ни отговарят на изискванията на съвремието. Толкова много фиктивни учители има, които са по-малко интелигентни и от учениците, че ми е жал за децата и родителите им.

Общи условия

Активация на акаунт