(Био)зеленчукова градина - тема 22

  • 81 233
  • 735
  •   1
Отговори
# 690
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Няма еко, няма био , няма динамично ли му казваха. Тези думи не се използват с думата земеделие.  Има една дума и тя се казва земеделие. Тя няма нищо общо с еко, био, динамично, -
Земеделието е дейност която не търпи никакви измислени от човека материали. Иначе труда се превръща в робство. Труда в земеделието трябва да е любов.
Да  научим езика на растенията и животните ,и да ги слушаме , да слушаме звездите ,  луната, слънцето дъжда , вятъра ,  Това става много лесно без усилия като съзерцаваме всичко това. .
Борба  с бурените - събират се семена от даден бурен,изгарят се , събира се пепелта  - и се посипва в лехите. Този бурен изчезва от тази леха. Какви са тия модерни забрани да не се гори тревата, да не се палят огньове , щото разбираш ли нещо кислорода.  . Откакто се помня - бурените се събират на купчинки  , запалват се и прахта се разхвърля на същото място.Помните ли , от бабите си . Храна не се хвър;ля на боклука. Не горете семената на храната! Може да я оставите да изгние , но не я горете. Точно и просто.
 колорадския бръмбар - да се посипе храста със  дървесна пепел , при саденето да се посипе  в браздата, да се пръска с пепеляна вода.
Продължавайте нататък. И МОЛЯ НЯКОЙ ДА ПУСНЕ НОВАТА ТЕМА, ЧЕ КАКТО СЪМ СЕ РАЗПИСАЛА.

Последна редакция: сб, 06 юли 2013, 04:30 от rorik

# 691
  • Мнения: 2 590
rorik, Благодаря за мнението. Едните доматки са на "ранчото"(там не живеем), както му казваме ние с мъжа ми и там наистина водата е кът, няма такава, но има резервоар, който още не е свършил и поливаме с потопяема помпа. Почвата обаче е по-песъчлива и явно бързо се просмуква водата.
И тъй като за първа година си правя разсада сама и изобщо бях много горда, че се получи хубав и силен разсад и като насяхме ми останаха няколко корена та взех, че ги бучнах тук на двора в къщата където живеем, тук е същата работа, пак почерняват- много ми е интересно, а уж поливката е по-честа от на "ранчото". Даже тук първи взеха да почерняват. Листата и стеблата са добре, само плода от долу.
Взех им калций, че четох може да е от липса на калций в почвата  Thinking

Днес ще снимам да ви покажа.

# 692
  • Мнения: 30
Да, Бенджолина, както описваш е именно липса на калций. Имах подобен проблем, който реших така: преди разсаждане посипвам вадите или ямките с пепел от печката.
Рорик, благодаря ти за приятната емоция в началото на деня - толкова образно пишеш! Все едно бях там и съпреживях този ден.
Така е, има мъдрост в думите ти - градините не ни принадлежат, те си имат свой живот, развитие, виждания. Накъде да пълзи тиквата, колко да роди корена, кога да нависне зеления боб.... Ние сме временни обитатели на тези градини, имало ги е преди нас, ще ги има и след нас.
Чакам, чакам Куркума да се похвали с боб, беше обещал.

# 693
  • Мнения: 2 590
Ето снимките:

http://vilikk.snimka.bg/other/zelenchukova-gradina-2013.748946.30927884.big

ТЕзи не са засушавани, тук на къщата си ги гледам 20-тина корена. Така тръгват и петното става по-голямо.




http://vilikk.snimka.bg/other/zelenchukova-gradina-2013.748946.30927883.big

Тези са на "ранчото" около 120 корена розови домати. Там водата наистина е по-малко.
Много ми е мъчно, защото бях супер горда с разсада и толкова им баях.  Cry

# 694
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Бенджолина, като че ли имаш 2 проблема.
Върхово гниене- само по дупето на плода- при засушените площи-  нередовно поливане , липса на калции. Това се оправя. Редовно поливане , и варуване. Трябвало е да сложиш в браздата вар и син камък. при саденето. Сега  разбъркай вар и син камък и полей  с лейката , по-далеч от стъблото.. После веднага налей вадата с вода , за да се разпредели равномерно и бързо да се усвои. Така може и да изгориш какавидите на следващия ти проблем - миниращия молец , който слиза в земята.
миниращия молец - Втория ти проблем при не засушените ,-Пораженията са предимно в основата на дръжката има и  встрани по плода и отдолу. .Аз имах един такъв домат. По листата би трябвало да имаш побеляване. . Миналата година дойде от гръцките домати , тази година има оплакване от турските.Този проблем е като проблема с колорадския бръмбар. Само че тук е пеперуда.  .
Опитай да пръскаш с пепеляна вода, маслената емулсия на Амика.Дават препарата  Пак повтарям, от опит тази година,  препаратите не вършат работа,при колорадския бръмбар а и както се оказва и при миниращия молец.Имат един и същ начин на живот.
Ето тук -
http://agronet.bg/agro/plant-protection/2394-domaten-minirasht-moletz.html

....".Важно е да се отбележи, че при тазгодишните срещи със зеленчукопроизводители, те се оплакаха, че вече и в България Tuta аbsoluta освен доматите, напада още и пипер, тиквички, патладжани и картофи.!
Да опитаме като с черните мушици.Мин. молец е активен  през нощта. Да светнем лампа в градината и да сложим мухоловка около лампата. .

Ето и  възможна друга причина
http://agronet.bg/agro/plant-protection/2636-fitoftorno-gniene-e … -po-domatite.html  

Последна редакция: нд, 07 юли 2013, 09:44 от rorik

# 695
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Розовите домати често ги правят тия номера при мене. При мене загниваха именно те, а в съседната леха червените нямаха  проблем. От две години не гледам розови домати.

Ето няколко шушулки от фасула, Ани. Добре , че попита, та отидох да накъсам мостри и видях тиквичките. Понаедрели са. Чушките на фасула могат да станат и по-едри, но губят от крехкостта си. Вкусен и ароматен е. За съжаление обаче не пуска никакви разклонения и някои от вече плододалите растения почват да съхнат. Твърде рано. Очевидно става въпрос за сорт предвиден за "промишлен", механизиран добив, с голяма дружност на узряването и затова не го препоръчвам. Сял съм още два сорт - червен и жълт - ха да видим пък тях. Опитвам се да спася (имах само пет семки) и един местен дребен кафяв фасул с универсална употреба.

Цъфна чубрицата. Обикновено я оставям така още седмица и я обирам. Комшията я държи близо месец след началото на цъфтежа - според него, ако е по-млада - горчала. Според мене леко я презрява, щото семе си вади от бурканчето, дето наронил за зимата. За съжаление от година на година чубрицата ми става все по-клечеста, а в началото беше една кичеста.

# 696
  • Мнения: 1 111
Бенджолина, вътре в домата има ли червеи? Миналото лято имах доста домати изглеждащи като твоите и бяха пълни с червеи.Така и не разбрах от какво боледуваха, пробвах доста рецепти за съжаление без ефект.
Куркума, с шербет от пресен тор през колко време може да се тори? Последно съм шербетувала на 12 юни, както ти си казвал - по кофичка от кисело мляко на всеки корен. На външен вид имат нужда от торене, растенията са ми хилави с не много и дребен плод newsm78

# 697
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Каялисто,
Миниращия молец?Сега ми идва на ума че миналата година ми беше нападнал пипера , та изхвърлих толкова много червясали чушки.

# 698
  • Мнения: 1 111
Да, сега като написа се сетих, че беше миниращ молец.
ето такива гадинки бяха

# 699
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...шербет от пресен тор през колко време може да се тори? Последно съм шербетувала на 12 юни, както ти си казвал - по кофичка от кисело мляко на всеки корен. На външен вид имат нужда от торене, растенията са ми хилави с не много и дребен плод newsm78

Малко на диета си ги оставила... Wink Шербетуването през май-юни е най-ползотворно и беше добре да го правиш през седмица. Е, ако си внесла тор два -три пъти - да речем, че стига. През останалата част от вегетацията просто слагай размит пресен тор (сметни си колко) в поливната вода - т.е. подхранвай с всяка поливка.

# 700
  • Мнения: 30
8 дни бях в "неделната" градина. Изчистих, изплевих, навързах. Стана като за снимка. Обаче тази тук я заварих полудяла от влагата. Всичко избуяло, тръгнало по свое усмотрение нанякъде, нацъфнало и народило.
През работната седмица оправям едната, през почивните дни-другата. Делничната ми градина освен с буен растеж ме изненада и заля с изобилие: http://radikale.ru/data/upload/4fa6c/05615/fc177ad032.jpg това е само част от реколтата. Има необрани тиквички, направо тикви, още домати, зелки, зелен боб.
Куркума, какъв сорт е твоят боб, по-дълъг от 20 см? Влечащ?

# 701
  • Русе
  • Мнения: 25
Ето и малко снимки и от мен. Домати, чушки и картофи са станали по-вече от добре.  
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942303
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942301
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942297
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942309
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942304 това е пипера, който е толкова на гъсто, че трудно се бере, но само да има големи чушки ще се справя с брането.
Започнах да пълня и мазата

http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942307
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942308
http://an65.snimka.bg/hobby/gradinata-2013.740911.30942310
Стига съм се хвалила.


Последна редакция: пн, 08 юли 2013, 07:44 от анн

# 702
  • Мнения: 26
Мананди,
Ако оставиш 3 години градината без пръскане настава екоравновесие , прочетох статия от първопроходниците които правеха ленти за овощни градини.
Колорадския бръмбар не яде картофите. Ядат ги теления червей и черните скакалци. Бръмбара "спи" и през лятото в големите жеги. Той се зарива в земята само да спи.Като се събуди веднага излиза на повръхността.  Поне така разбрах. Упорито животно е на отрови. Добри резултати дава посипването на растенията с пепел или може би ,пръскането  на Амика с пепеляна вода, а?
Царевицата е паднала защото при второто копане не е загърлена.
rorik, много образно и патетично описваш случките от детството си!  Heart Eyes
 За 3-та година сея царевича из парцела си. Не съм копал нито загърлял до сега, но единствено тази година ми се случва да падат растения. По традиция слънчогледът пада още на втория пороен дъжд. После загнива.
 Подобен червей ми ядеше доматите и някои други растения миналата година. Вгризва се в стъблото и тръгва или нагоре или надолу и горната част на растението изсъхва.
 Колорадски бръмбари тук няма, има бобени. Странното е, че се държат като колорадските. Боба почти не го закачат, но не прощават на нищо от семейство картофови, че и на тиквови.  Клубените на картофите са си добре, но листата дадоха фира. Вероятно и затова има доста недохранени дребосъци. Реших, че за 40 гнезда не се заслужава труда с каквото и да е пръскане... Номера с екоравновесието на наемен парцил в центъра на 25 милионно сити трудно го виждам.
 Ох, пак заваля. За днес обещаха поне 100 литра на квадрат. Като гледам и какъв вятър е излязъл, ми става страшно. Светкавиците не ги броя изобщо  Simple Smile.
 Да покажа как гледат лозя тук:
http://manandy.snimka.bg/hobby/gradina-2013.733594.30943384

# 703
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Рорик, Рорик, направо усетих как конят издърпа сламки изпод краката ми. Направо като спагети ги засмука! Пренесе ме ти в твоя свят.

Пробвах да повлияя на върховото гниене по доматите с пръскане от време на време с калций-съдържащи вещества - тоест смятах, че ще се повлияе като вторичен ефект от пръсканията с разредено мляко и пепеляна вода. Обаче то си пише из нета, че калцият е немобилен елемент, тоест където попадне - там въздейства, не се придвижва в растението. Така че с външно третиране нямах никакъв резултат.

Изобщо мъгла е тази работа с липсата на калция. Аз нали съм с варовита почва. И водата ми е варовита. Защо пак имам върхово гниене? И валежи имаше тази година. Мисля, че скоро учените ще излязат с други разбирания по въпроса. Няма да е липсата на калций, а нещо друго.

Последна редакция: пн, 08 юли 2013, 09:30 от amica1

# 704
  • Мнения: 86
Анн,Ана,браво   bouquet  Hug
Дойде сезонът на бурканите,затъркаля се лятото към края си  Confused
Анн,как правиш тиквичките?
Аз стощи панирах зелен боб-оказа се,че и тия които по принцип не го тачат хапнаха с удоволствие  Laughing-страхотно мезе за бира е  Peace

Общи условия

Активация на акаунт