Артистично ли е "да си зле с математиката"

  • 19 840
  • 458
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Британско изследване твърди, че нагласата, според която слабите математически умения са едва ли не белег на аристократизъм, води до безработица, ниско качество на труда и слаба икономика. В същото време и аз познавам немалко хора, които говорят за точните науки със същото полупрезрение, с което други неглижират правописа като "абе айде сега, запетайките".

Вие как мислите?

# 1
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Имам приятелка художничка, която явно е чела това изследване. Тя говори с огромна неприязън за математиката - как едва ли не няма нужда да се изучава.  В същото време не успя да си начертае кръг в квадрат и и помогна дъщеря ми, която е 3-ти клас...
 Според мен всичко това е оправдание за несправяне с някои от нещата. В един момент мислят, че са интересни, после започват да си вярват.
Истината е , че човек трябва да има минимум знания и не трябва да се примирява ако прави грешки.
 

# 2
  • Мнения: X
Хубаво щеше да е да го прочетем от първоизточника това изследване, все пак.

# 3
  • Мнения: 5 940
Добрите математически умения са дарба. Като всеки талант, трудно могат да се скрият, дори и да искаш да проявиш аристократизъм Laughing.
Математиката, като всичко друго, също се учи. Проблемът е, че ако нямаш по рождение такъв тип възприемчивост, трудно можеш да станеш много добър.

# 4
  • Мнения: 3 479
На основата на математиката е съвременния технологичен прогрес. Не случайно тя е наречена Царица на науките. От там нататък всичко е бла-бла и
Според мен всичко това е оправдание за несправяне с някои от нещата. В един момент мислят, че са интересни, после започват да си вярват.

Изключвам хората с дискалкулия, но то си има статистика каква част от населението са те.

# 5
  • Мнения: 836
Математиката е най-красивата наука.

Що за "артисти" са тези, дето не боготворят красотата?

# 6
  • Мнения: 40 737
Според мен става дума за психологически феномен. Не е лесно да си признаеш, че не те бива в нещо важно. Някак си от самосебе си съзнанието е настроено да завърти така нещата, че дефектът да стане ефект. Не познавам въпросното изследване, но познавам неколцина "културтрегери", за които липсата на елементарни познания по математика е повод за хвалба. Т.е. това ги издига в очите на подобните тям. Все пак има два начина за справяне с някакъв проблем - преодоляване и игнориране.

А и да не забравяме, че още от древността математика и аристократизъм не вървят в комплект. Спомнете си за мерака на цар Птолемей да научи математика по лесния начин и за отговора на Евклид - в геометрията няма царски пътища. Ми за всеки аристократ е някак си обидно за него да няма привилегии и да се налага да се труди като плебей.

# 7
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Математиката е най-красивата наука.

Що за "артисти" са тези, дето не боготворят красотата?

Напомняш ми на един мой преподавател по математика  Laughing Хайде, холан - най-красивата наука...въпрос на гледна точка е това...Аз не се пъна и гъна изобщо да съм аристократична, обаче от математика нищо не отбирам, с изключение на разни елементарни изчисления. Не мога да кажа, че ми липсва, ама никак. Нито съм страдала изобщо, че не я владея. Не се гордея с това си неумение, но  хич не ме притеснява....

# 8
  • Мнения: 702
Математиката ми е била винаги много интересна, въпреки че не бях кой знае колко добра. Мисля, че е много важно, когато човек започне да учи, да има подходящ учител, в смисъл не само математик, а и човек с подход към децата. Моята учителка не беше от тези и смяташе, че който не схваща математиката просто от самосебе си, ням анужда да му се обяснява. А другата, при която ходех на уроци винаги ме амбицираше и при нея успявах да реша достасложни задачи.
Разбира се не съм се занимавала професионално с математика, защото ме влекат философксите науки, съответно съм завършила и такава, но и в нея има доста математи и статистика. особено второто ми беше  Sick
Не смятам, че оправданието че си зле с математиката има нещо общо с аристократизма. То звучи направо смешно. Все едно да кажем, че математиците са някакви бушмени от джунглата, понеже нали не са аристократи и разбират математиката. Смехотворно е, просто.

# 9
  • Мнения: 836
Математиката е най-красивата наука.

Що за "артисти" са тези, дето не боготворят красотата?

Напомняш ми на един мой преподавател по математика  Laughing Хайде, холан - най-красивата наука...въпрос на гледна точка е това...Аз не се пъна и гъна изобщо да съм аристократична, обаче от математика нищо не отбирам, с изключение на разни елементарни изчисления...

Значи, проблемът е или в твоя преподавател, или в самата теб. Не и в математиката.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 508
Аз пък много я уважавам, въпреки че наистина нищо не разбирам. Не съм се приемала за артистична, а за глупава, но и този вариант не е за предпочитане пред издигането й в култ.

Последна редакция: пн, 05 мар 2012, 08:43 от mia1

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Не мога да коментирам изследването, защото не съм го чела, а само своите наблюдения и инфото, което аз имам. И аз виждам подобна тенденция тук, някакво кокетиране с незнанието и дори мразенето на математиката от млади и деца. Интересно, че от възрастни от мен хора не съм виждала подобно презрително отношение към математиката (и другите точни науки покрай нея), нито окичване с незнанието. За мен това отричане на матеематиката и претенциите за аристократизъм заради незнанието, е част от цялостното профанизиране на населението. Явно е много удобно да се забравя или смита под килима, че най-великите умове в човешката история, включително философи, медици, фицизи, художници, писатели, композитори, са имали сериозни знания и дори математически и инженерни таланти. Какво ли би правил Леонардо Да Винчи без математиката? За мен е срамно човек да се кичи с незнанието си, но се превръща в норма.
Лично аз имам твърда позиция по отношение на обрразованието и знанията на децата си - много държа (баща им също) да имат стабилни знания и умения по математика и другите фундаментални науки, защото е въпрос на време да се възползват активно от знанията си, тези науки развиват ума и утре ще им дадат основа за професионално развитие, дори да станат музиканти, журналисти. Англичаните ако искат, дори да я махнат от програмата си, моите деца ще учат математика, хизика, химия, пък каквото ще да става!

# 12
  • В Космоса
  • Мнения: 9 878
И аз съм срещала разни тъпи изказвания "За какво ми е тая математика?" Shocked или пък "Трябва да забранят литературата!" и това от възрастни екземпляри. Това, че не вдяваш от нещо не значи, че не е нужно да се изучава и да не си направиш труда да го разбереш поне малко. И аз бях математичка навремето и литературата не ми се удаваше, но никога не съм говорила с пренебрежение за нея.
А за българския език да не говорим... Явно масово се смята за излишен като гледам каква поголовна неграмотност цари.

Последна редакция: пн, 05 мар 2012, 10:46 от Акаша

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз съм на мнение, че всеки може да се справи с математиката на едно средно ниво. На всеки, на когото съм обяснявала, ми е казвал, то било лесно, ама някой да ти го обясни. Просто не трябва да се пропускат връзките. Пропусне ли се нещо основно, после няма смисъл, а от там и слабо представяне по-нататък.
Ей, вижте ги нашите деца, всички се натискат за МГ, всички знаят много.

Да, съгласна съм за извинението с правописа, особено когато казват, че не били филолози. Не е необходимо да си филолог за да пишеш добре, както и не е задължително да си математик за да знаеш и можеш да мислиш логично.

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
като гледам напоследък, няма наука, която да не е нароченаза излишна. Направо цялото образование да го махнем, че да рахатяса народът! Защо да го мъчим с математика, български, химия, физика, биология, география или история! Дай му начална грамотност, колкото да си брои парите в магазина, и го пусни с мотиката! На него жокер (математика) му не требе - скакауец!

Общи условия

Активация на акаунт