(Био) зеленчукова градина 14

  • 106 722
  • 753
  •   1
Отговори
# 15
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Здравейте и от мен!

Виждам, че и Вили си има от моите дертове. И на нас ни замръзна водата.  ooooh! Tired Сега чакам баща ми да дойде и ще започнем акция по размразяването. Дано да успеем. Проблема е, че не знам от къде минават тръбите, строителите са си оставили ръцете по тая къща.  #Cussing out

Аз съм си заформила някои въпросчета, но ще ви ги задам по-късно. Сега нещо не ми е до градинарстване.  Confused

# 16
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Моят био опит стана вече двегодишен. Нямала съм проблеми с аромата на течен сапун, но и е вярно, че винаги избирам дълго, сравнявам и обикновено избирам бели без натрапчив мирис.
 

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 12:06 от amica1

# 17
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
lady_Blu Явно си използвала  неподходящ сапун.Аз цялото лято пръсках с тази смес почти всичко и въпреки ,че имам нос като на полицейско куче ,нямам проблем със зимнината.Сапунът ,който използвах беше "тео" или "медикс". Ние също се шегувахме ,че градината освен изпрана е и парфюмирана.Не се отказвай ,защото по екологично средство не съм срещала .
Какво ли остава от пръскането с химиите ,което не мирише ,но  направо ни убива?
bushkata Котката ти е страхотна.И огнището също.
На мен лятото ми е в душата , а зимата я чакам да отмине.Летен човек съм си - градина , море , цветя ...

# 18
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Авосет , благодаря, за работата.
Аз мия с вода и веро платки от машини.Ползвам "роса"  ,на която има  или лимон или зелена ябълка.Мисля, не е сигурно,  че в тях няма  омекотители за кожата, бистри са .Поне ако миришат туршиите , то   ще е на ябълка или лимон., макар че и това е неприятно.Или трябва да се ползва  в срок , в който да се измие, измирише.Значи трябва да се уточни добавянето  като прилепител  на сапун.Той и домашния сапун мирише.


П.С. - Може би проблема е в дозата.Имаше цехове за разфасофка на шампоани, та много хора получиха алергии от концентратите .Та и това си е химия.

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 13:10 от rorik

# 19
  • Мнения: 2 037
Авосет, благодаря за темата!
Теди, мерси за обяснението за чушките, и на мен така ми се искаше да е.

Веднъж напръскахме двете ябълкови дръвчета с най-гадния течен сапун на света, нещо с аромат на череши.  Sick Но може би защото беше само веднъж, не сме имали проблем с аромата на плодовете.

Да добавя един линк, който ми изпратиха вчера, докато се чудех за чушките. http://ssi-bg.net/?b=149

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 14:10 от Люлин

# 20
  • Варна-София
  • Мнения: 428
... Вчера мисля писах за поливането с екстракт от коприва-преди три години с него си поразих доматения разсад.Направих разтвора по рецепта от статия.А доматите започнаха толкова буен растеж,че само за седмица се навиха като тирбушони.И така и не успяха да задържат цвят...

Спомням си още миналата пролет бях прочела за твоя опит, но чак сега се поразрових да събера повече информация и да си обясня проблема.
Накратко стигнах до следното:
Как и кога се торят доматите?
Да не се използва за доматите тор с твърде високо съдържание на азот, тъй като ще предизвика силно развитие на листната маса и ще намалее плододаването. (това точно покрива твоя опит)
Подхранване на растенията:
- няколко седмици след пресаждането точно след като се образуват първите цветове;
- когато плодовете са с размер на пинг-понгови топчици;
- след като скъсаме първия домат.
Източник: http://www.ehow.com/list_5939311_home-plant-fertilizers-tomatoes.html

Какво предизвиква подхранването с много азот?
Азотът играе ключова роля при опадването на цвета. Твърде много или твърде малко азот водят до загуба на цветове. Авторът е получавал много писма от хора, които питат защо им опадват цветовете и той обикновено открива, че те твърде много торят.
Ако нямаме твърде песъчливи почви, или ако не се опитваме да произведем рекордни по големина плодове, няма нужда да се тори всяка седмица.
Източник: http://kdcomm.net/~tomato/Tomato/blossom.htm
Мой опит: Съседът ми ми дава съвет всяка седмица да "соля" много малко с азотен тор доматите във вадата (той вади страхотни домати), обаче при нас почвата е силно песъчлива и отцедлива (върху варовикова скала), така че аз мога "да му отпусна края" и да ползвам повече копривен тор, но без да прекалявам.

Какво съдържа копривата?
Копривата е изключително богата на азот, калий, магнезий, олигоелементи, ензими и микроелементи, по-точно желязо.
Източник: http://www.frenchgardening.com/tech.html?pid=309088884143

И така стигам до заключението, че който си има тлъста почва ще му е противопоказно да ползва копривата за тор за домати, защото ще се получи едностранчиво торене с азотен тор. Който си има песъчлива почва, която бързо се измива от всякакви хранителни вещества, обаче най-бързо се измиват азотсъдържащите вещества, може да се възползва от копривения чай, но с мярка.

Това конкретно за доматите. Обаче трябва да си направим списък със зеленчуци, които обожават азотното торене.

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 21:13 от amica1

# 21
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 135
avocett  bouquet
Честит Трифон Зарезан, макар и на патерица.  bouquet
Ljuboznatelna,bushkata, благодаря, за информацията за стевията! Hug
Аз също съм пръскала с сапунен разтвор, но не съм имала проблем. newsm78
Моятя смокинка може би няма да издържи. Малка е и с нищо не съм я зазимила. Кивито също. Sad

# 22
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 002
Привет зазимени градинари и градинарки Simple Smile
Авосет, Благодаря  Hug

A m b e r, Hug-тъкмо си говорихме със съпружието какви празници сме правили.Но ще си чакаме 14,пък може и да е по-благосклонно времето.

 Mr. Green 2004г. и 2006г. но и двата пъти е било с преспиване и до сутринта  Mr. Green тази година май ще пропуснем  Hug



гелика, смокинята може да избие напролет  Hug за кивито не знам  Confused

# 23
  • Мнения: 30
Авосет, ще прочета с интерес триковете ти за снимане на зеленчуци, определено се нуждая! Снимах доматите, но нещо не ми хареса, някъде греша. Обаче се фукам с фуксията, която цъфти с огромни цветове напук на виелицата навън:
http://s009.radikal.ru/i308/1202/ae/fbb66c336171.jpg

# 24
  • Мнения: 6 441
И аз тук  Hug

И да не остана назад - и нашите тръби замръзнаха. За втори път тази седмица. Честито на печелившите  Mr. Green

# 25
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Голяма радост са ягодите през зимата. току-що откъснах поредната. Нали бях писала, че прибрах  едно растение за листа за чай през зимата. Да, обаче то все цъфти и ме радва всяка седмица с поне една червена ягодка. Отгледах тези растения от купени от агроаптеката германски семенца. Ягодите се оказаха по размер горски, но ето че имат смисъл.

# 26
  • Мнения: 8 567

Моятя смокинка може би няма да издържи. Малка е и с нищо не съм я зазимила. Кивито също. Sad

Моята смокиня измръзна още миналата зима, но пролетта избиха нови клонки. Те всъщност са няколко смокини, та да остане поне една.
Сега са покрити с пръст и отгоре найлон. Как им се  е отразило ще кажа на пролет.
На другите млади фиданки натрупвам в основата пръст, трева и листа, а отгоре нахлузвам една върху друга няколко туби от вода със срязано дъно. До сега оцеляваха.
Единственото, което не оцеля бяха две маслини, купих ги специални, пригодени за Северна България, но не стана.
Сега, като размислих, изобщо не съжалявам. Не ми се връзва в двора да имам ни маслини, ни палми. Планина е. Приятно ми е да усещам различната атмосфера, на планина едно, на море-друго.

# 27
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
amica1 Споделям напълно написаното по отношение на торенето на доматите .Искам да добавя само , че в тор от коприва се съдържа и калций. Изпробвала съм върху доматите , които при мен растат върху плитка /отдолу е скала/ около 20-25 см. почва , песъчливо-глинеста , тор от коприва и поливането с мая . При такава почва колкото и тор да сложиш се отмива и затова поливането с тор от коприва е като пиенето на сутрешното кафе.Тонизира бързо и кратко. Започвам да торя след като доматите са се прихванали добре  /две седмици след засаждането/ , а после като образуват завръз.
Така че важно е всеки да следи какво става в неговата градина.Това не значи ,че няма да опитваме всяко ново ...Може пък да намерим нещо изключително !
Поливането с мая вече коментирахме доста , но ми се струва , че и там точното време ,когато се прави , е важно.

# 28
  • Мнения: 1 705
 HugЗапис, запииис  Hug  Не се сърдете, че ви моля да се повтаряте, но не мога да насмогна - как торим с коприва, варим като чай? Как торим с цвик, корени или листа? Това пропуснах... Моите пиперчета в саксията поникнаха, растат, ама май прекалих с ранното сеене, нищо, има достатъчно семена за още няколко опита тази година  hahaha

# 29
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Аз имам малко коприва, така че ползвам най-икономичната рецепта - листно подхранване.
1 кг. коприва се залива с 10 литра вода за 12-24 часа. От течността се взема 1 кофичка от 500 г от кисело мляко и се разрежда до 10 литра с вода. После пръскам растенията сутрин или надвечер или в мрачно време, за да не се изпарява бързо течността, като пръскам най-вече отдолу, защото оттам се хранели. Подлудяват. Чети конкретно за всяко растение обича ли азотно подхранване или трябва да бъде балансирано, както е при доматите (това го обсъждахме по-горе).
За подхранването с цвик Авосет да каже, аз още не съм го правила.

Общи условия

Активация на акаунт