поликистоза и лапароскопия

  • 7 585
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 856
Yory, нека и аз ти отговоря, защото механизмът е малко по-сложен и дори и съвременната медицина няма точно обяснение кое, защо и как. Wink

На първо място, при поликистоза обикновено има по-голям брой антрални фоликули. Това са фоликулите в началото на цикъла, от които при нормални яйчници тръгва да се развива само един фоликул и той става доминантен. Поради повишения брой антрални фоликули, често се казва, че жените с поликистоза имат богат яйчников резерв.

Тъй като често при поликистоза съотношението ЛХ:ФСХ не е 1:1, или тръгват един-няколко фоликула, но не се развиват правилно, или не тръгва нито един, или тръгва да се развива, но доста по-късно и това може да измести евентуалната овулация и цикълът да бъде по-дълъг (какъвто често е случая с момичета със СПКЯ, при които цикълът нормално е около или над 35 дни). Обикновено при опити за забременяване този проблем се корегира с препарати за стимулация.
 
Ако не се цели забременяване, лекарите предписват обикновено противозачатъчни като поддържаща терапия. Те подтискат овулацията и по този начин не се развиват фоликули, които да остават като кисти по яйчниците.

Обикновено след години, ако не са приемани противозачатъчни и не е имало бременност, а хормоналният дисбаланс ЛХ:ФСХ си го е имало, то по яйчниците наистина се образуват много кисти и е възможно да се удебели обвивката на яйчниците. Но както писах и в предишния си пост, това се преценява по това, че организмът не реагира на стимулация. Т.е. наистина тогава и само тогава прилагането на лапароскопия е оправдано. Само че това са много, много редки случаи, обикновено в напреднала репродуктивна възраст (със сигурност след 35-36-37) и когато не е имало поддържаща терапия (противозачатъчни) или друго физиологично блокиране на цикъла (напр. бременност) преди това през годините. В такива случаи лапароскопия е оправдана. Само че аз за такива случаи на СПКЯ, които не реагират на стимулация дори не съм и чувала (макар, че ги има описани в медицината), докато в България лапароскопии при СПКЯ се предписват за "добър ден" без въобще да са правени опити за стимулации и то на съвсем млади момичета. С това категорично и крайно не съм съгласна и мнението ми е базирано на всичките изследвания и медицински статии, които изчетох в нета. Това според всички съвременни медицински практики е отречена процедура освен в горния частен случай.

При СПКЯ процедурите са:
1. всички изследвания, за да се прецени защо има СПКЯ и има ли и други пречки (това са полови хормони, щитовидна жлеза, надбъбречна жлеза, инсулин, цветна снимка, спермограма и т.н.)
2. стимулация с най-честия и лек стимулант - клостилбегит, фемара и пр.
3. стимулация с гонадотропини.
(2 и 3 могат да са комбинирани и с инсеменация)
4. по-силна стимулация и инвитро
И само ако не се реагира на стимулации при 4., е допустимо да се прави лапароскопия.

Причините за отричането на лапароскопията като метод в днешно време е именно големият риск от засягане на яйчниковия резерв. Между другото, на сайта на клиниката във Варна има филмчета как се прави фенестрация. Препоръчвам на всички, които смятат, че фенестрацията е много лек и приемлив метод, да си направят труда и да изгледат филмчетата, за да видят какво точно се случва по време на фенестрация, и че въобще не става въпрос за едно леко бодване на яйчниците.

# 31
  • София
  • Мнения: 158
karelia123 виж сега, с това copy/paste незнам какво целиш?!
По-принцип хормоните не са въобще благоприятни за организма-особено пък това Деане дето ви го предписват под път и над път.
Съгласна съм, че при открита поликистоза, първо се предписва прием на хормони, но въобще не съм съгласна с твоето мнение, че лапароскопия се прави под път и над път, без преди това пациентката да е пила известен интервал от време хапчета. Лапароскопията е последната инстанция както се казва, но тя никога не е била отричана или пък ненужна както твърдиш ти
Абсолютен факт е, че след като на пациента и е направена лапароскопия, дори и нищо да не е правено, проста диагностична лапароскопия, след интервенцията огромен борй пацинетки забременяват.Може би и психическия фактор си оказва влияние. А пък след фенестрацио-ела да видиш за какво иде реч...и цикъла се нормализира, и забременява и всичко си идва на мястото.
Всички тези кистички, които се образуват от задебелената туника на яйчниа, "изяждат" всъщност резерва му, а само едно фенестрацио би помогнало на всички тези кисти да се махнат и яйчника да работи добре.
Хормоните само издуват яйчника-те не спомагат туника да стане с нормална обвивка.За това, когато пием противозачатъчни ни боли по време на овулация от ляво и от дясно, защото яйцеклетката се опитва да овулира, но не може поради именно тази задебелена обвивка на яйчника.
Това е моето просто обяснение Wink

# 32
  • Мнения: 856
Yory, това по-долу са всички линкове, които излизат на първа страница на гугъл, когато човек потърси информация за лечение на поликистоза:
http://women.webmd.com/tc/polycystic-ovary-syndrome-pcos-surgery
http://en.wikipedia.org/wiki/Polycystic_ovary_syndrome
http://www.medicinenet.com/polycystic_ovary/page4.htm
http://www.mayoclinic.com/health/polycystic-ovary-syndrome/DS004 … atments-and-drugs
http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-s … ry-syndrome.cfm#h
http://panaceabg.com/PCOS.pdf

Всички те твърдят това, което твърдя и аз - преди да се стигне до лапароскопия се правят много други процедури и се пият различни лекарства за стимулиране на овулацията. Само ако не се постигне овулация, се прави лапароскопия и по-горе написах кога се случва това.

Лапароскопията е последната инстанция както се казва, но тя никога не е била отричана или пък ненужна както твърдиш ти
Абсолютен факт е, че след като на пациента и е направена лапароскопия, дори и нищо да не е правено, проста диагностична лапароскопия, след интервенцията огромен борй пацинетки забременяват.Може би и психическия фактор си оказва влияние. А пък след фенестрацио-ела да видиш за какво иде реч...и цикъла се нормализира, и забременява и всичко си идва на мястото.
В част от статиите по-горе пише именно това - че процедурата е отречена и със спорен ефект поради вероятни негативни дългосрочни ефекти - напр. изчерпан яйчников резерв. Ако задълбаеш повече по темата и потърсиш повече информация, ще намериш и още подробности за негативния ефект на фенестрацията.
Освен това, при фенестрация се приема, че овулация се възстановява за около 6 месеца. След това положението с кистите си се връща на старото ниво, защото не са адресирани първопричините за поликистозата (високи андрогени, висок инсулин и т.н.). Ще ми бъде интересно да цитираш някакви медицински източници и официална статистика в проценти за тези две твърдения "Абсолютен факт е, че след като на пациента и е направена лапароскопия, дори и нищо да не е правено, проста диагностична лапароскопия, след интервенцията огромен борй пацинетки забременяват." и "А пък след фенестрацио-ела да видиш за какво иде реч...и цикъла се нормализира, и забременява и всичко си идва на мястото". Питам, защото аз такава медицинска статистика не съм намирала, а доста съм чела и би ми било интересно да прочета.

Всички тези кистички, които се образуват от задебелената туника на яйчниа, "изяждат" всъщност резерва му, ....
Също би ми било интересно да цитираш някакъв медицински източник за това твърдение, защото и такова не съм срещала.

За това, когато пием противозачатъчни ни боли по време на овулация от ляво и от дясно, защото яйцеклетката се опитва да овулира, но не може поради именно тази задебелена обвивка на яйчника.
Това е моето просто обяснение Wink
При прием на противозачатъчни няма овулация... Wink Болката при поликистоза идва от уголемените яйчници и то се счита, че приемът на противозачатъчни намалява тези болки. Simple Smile

karelia123 виж сега, с това copy/paste незнам какво целиш?!
Copy/paste не съм ползвала от никъде. А какво целя ли? Целя да помогна на другите момичета с поликистоза като споделя цялата информация, която съм чела, която многократно съм проверявала от различни източници и по която съм мислила почти постоянно последните години.

# 33
  • Мнения: 7
Ами честно казано, не мога да кажа колко дни. Аз лично за ТСХ изчаквах да минат стимулациите. На твое място може би бих го направила към края на цикъла когато трябва да направиш теста или малко преди това, или малко след това. Но при всички случаи бих го направила, защото ако има бременност, той е много важен за развитието на бебето.

За инсулиновата резистентност не мога да кажа дали се влияе и как. Ако искаш изчакай с него. Ако има бременност, може и направо да го пропуснеш. Wink


Много ти благодаря Simple Smile

# 34
  • Мнения: 7
Момичета имам още един въпрос. Правя си тестове за овулация и ходя на фоликулометрия. Тестовете са Lady test , обаче се виждат супер бледо чертичките дори и на контролната линия. Това нормално ли е? Не пише колко време да е потопена лентата преди да се сложи хоризонтално. В понеделник имах фоликули 15 мм и ги смятам средно по 2 мм , че нарастват при мен от наблюденията ми досега , тоест тази седмица очаквам да има овулация, ако всичко е наред, но още не съм видяла 2 еднакви четички на теста. В петък пак съм на фоликулометрия. Предишния път, когато имаше проследена овулация се е пукнал фоликула на около 22 мм, а сега щом не излиза положителен тест за овулация още си мисля, че може да не се пукнат изобщо. Cry Между другото днес имам и някакво воднисто течение.

# 35
  • Мнения: 856
raspberry84, говори с лекаря си и му кажи за тестовете. По принцип е добре в такъв случай да ти пусне изследвания за LH, estradiol и progesteron, за да прецени какво да прави. Естрадиолът ще покаже кога фоликулите са достатъчно узрели и е добре да се пукат вече. LH ще покаже дали при теб ще има пик на LH и ако няма, се слага инжекция прегнил/овитрел, за да се спукат фоликулите. На прогестерона не знам точно какво му гледат, но със сигурност и него го гледат. Освен това гледат и някакви съотношения май между хормоните. Така че говори с лекаря си щом имаш съмнения. Редно е да обърне внимание.

# 36
  • Мнения: 7
Отново ти благодаря, Карелия.Ще изчакам до утре и новия тест и ако пак е отрицателен ще му звънна.

# 37
  • Мнения: 5
здравейте отново след моето лапаро сега пия фолиева киселина и метфогамма,някой има ли мнение за тези лекарства ако е така моля нека ми сподели мнението си.засега бебе няма да има ще ги пия поне 6 месеца.

# 38
  • Мнения: 359
Фолиевата киселина си е витамин,който се пие и по време на бременноста .Много е важен за бебето . А Мефогамата е срещу поликистоза и за образуването на качествени яйцеклетки .Използва се при инсулинова резистентност ,което е и провокатора за поликистозата .Предписва се преди инвитро процедура за по-добро качество на яйцеклетките. Това е най-общо.

Пии си ги .Аз също ги пия въпреки че нямам поликистоза. Те много ще помогнат след като се въстановиш да стане бебенцето.

# 39
  • София
  • Мнения: 158
karelia123 никога не съм казвала, че жена, която има репродуктивни проблеми трябва преди да е минала медикаментозно лечение да се насочи към оперативно такова. Включих се в темата провокирана от твоето мнение, ПРОТИВ лапароскопиите. В качеството си на каква ти отричаш тази операция, като неполезна?! Смятам, че не е нужно да ставам голословна в тиради от къде ги знам аз тези неща и тн. Но никога не бих си позволила да говоря неща от рода-"лапароскопията е абсолютно ненужна". Ти мед. лице ли си?

Писах във темата за да дам надежда на много момичета, които лекувайки се с години медикаментозно-резултат нулев. По важно за мен е вместо да пиша фермани като теб да дам надежда на някого и с каквото мога да му помогна Wink

# 40
  • Мнения: 856
karelia123 никога не съм казвала, че жена, която има репродуктивни проблеми трябва преди да е минала медикаментозно лечение да се насочи към оперативно такова. Включих се в темата провокирана от твоето мнение, ПРОТИВ лапароскопиите. В качеството си на каква ти отричаш тази операция, като неполезна?! Смятам, че не е нужно да ставам голословна в тиради от къде ги знам аз тези неща и тн. Но никога не бих си позволила да говоря неща от рода-"лапароскопията е абсолютно ненужна". Ти мед. лице ли си?

Писах във темата за да дам надежда на много момичета, които лекувайки се с години медикаментозно-резултат нулев. По важно за мен е вместо да пиша фермани като теб да дам надежда на някого и с каквото мога да му помогна Wink


А пък ако си беше направила труда да прочетеш "ферманите", щеше да вникнеш в това, което съм написала, а именно кога и в кои случаи се прави лапароскопия. И за да има диалог, редно е това да  бъде аргументирано, а не да хвърляш голи твърдения без покритие. Защото просто надежда от този тип "ще стане, ще видиш, спокойно, дай да пробваме и това, да видим какво ще стане сега, до три месеца ще стане" всяка една от нас в този подфорум е слушала с години и това не ни е помогнало. А и в диалози от рода на "ти какъв си - аз какъв съм" не смятам да участвам.

# 41
  • София
  • Мнения: 158
Мацко виждам резултата от твоите твърдения Tired! Бъди по-смирена, защото, ако се държиш така навсякъде........ ooooh! Бъди здрава и дано се случат нещата, така както трябва!

# 42
  • Мнения: 856
Мацко виждам резултата от твоите твърдения Tired! Бъди по-смирена, защото, ако се държиш така навсякъде........ ooooh! Бъди здрава и дано се случат нещата, така както трябва!
Ще си взема бележка.  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 359
Мацки не се карайте. Темата и без това е много болезнена и лечението е дълго и мъчително.Има много плюсове и минуси ,но никой не може да каже 100% кое как ще подейства ,лечение или лапароскопия. И двете сте прави . За едни може би е по-добре да се направи лапароскопия ,за други медикаментозно лечение. Истината е че медицината не е толкова съваршена за да каже на кой какво ще му помогне.

# 44
  • Мнения: 856
Истината е че медицината не е толкова съваршена за да каже на кой какво ще му помогне.
Абсолютно съм съгласна. Но все пак има добри медицински практики и не чак толкова добри. Wink Та за това си говорим тук. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт