(Био) зеленчукова градина 12

  • 69 016
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 86
Да се включа за осите-пластмасови бутилки пълни до половината с вода се закачат на лозите.Осите влизат да пият вода и се давят вътре.

# 16
  • Мнения: 465
Добро утро!Добро утро!
Майко,каква красива тема,Авосет! Hug
И картинките с бордюри като тирове на фитирия...
Ах!
Какви пиперки стават в разливната земя на Дунава в дълбоки фитирии...
Разбиваш с мотиката ожаднялата земя и водата мътна,бърза ,благодатна като че ли ги удавя за миг...
Топла лепкава кал,която ражда плодородие...
Нито кал,нито буркани имам.Все още! hahaha
Но.Като застудя и грахта цъфти ли,цъфти.Наперили се онез ми шушулки.
Есенните тиквички и те щастливи,че влажността във въздуха си отиде.И аз.
Няма да садя вече растения,които да умират пред погледа ми от влажност!!!!
Те,ще ми показват кога могат да оцелееят и родят плодове.Аз съм Биодинамична. Sunglasses
Прозрачно хладни утрини.
И салатки-имат 4 вида.И листата на дайкона нагарчат,лютенеят...Вкусни,крехки...
Я да ви покажа разлика м/у американска и българска чубрица.
Боднах ги една до друга за сравнение:
http://prikachi.com/images/974/3830974Z.jpg
от ляво е местната.
Нашата  е по-дребна,но по-кичеста Laughing
Гнездото на осите е важно.От там се почва,Рорик
Да го напушиш.
Ех,колко търсех рецептата със 100те чушки.
Дай я,моля!
Хубав слънчев ден ви желая,момичета и момчета! Hug
ПС.Брех,где отидаха Германия,Италия,Корея и Австралия...Спотаиха се Thinking

# 17
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Дари ни Бог със слънчев и горещ септември, та зарзаватът си зрее и налива, съвсем лекинко стреснат от хладните и вече дългички нощи. Дари ни още и със суша, която при мене специално е от април, след безснежна зима. Попукаха се пътеки, градини, къщи и плочници.

Моя приятели в Ямболско и Елховско отдавна окачиха мотиките под навесите - всичко им изгоря. При тях специално има комплекс от проблеми: микроклиматът е сушав, почвата им не се влагозапасява, водата за поливане им е скъпа, често имат суховеи, градините им са на припек, без "въздушен дренаж", нямат много естествен тор за подхранване.

Често си мисля за тях, изследвам в главата си възможностите им за направа на някакъв хидрофор или нано-езерце (ок. 8 куб м).Къде да го ситуират, как да застелят дъното му, да пуснат ли пет-чест шарана из него, за хубост и за трапезата.

През пролетта при тях вали добре, с повече старание и късмет може би ще имат повече добив със същите ресурси.

# 18
  • Мнения: 803
Куркума,
подкрепям за езерцето, даже мога да помогна с идея. Но махни шарана. Ни за хубост го тача, ни за трапеза Laughing

# 19
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Японците са измислили породи градински шарани - пъстри и дружелюбни. Пестеливи на багри, но по японски стилни и изразителни. Пак по японски пестеливо - хапвали ги на втората есен.

Островните гърци правят друго. В скалистите им острови (Цикладите, да речем), от хилядолетия няма нито достатъчно валежи, нито пък извори. Знаете ли как решават въпросът с  вода за земеделие, пък и битово традиционно местните?
Е, първо, те гледат такив акултури, които не пият вода. Мисля, че с водата за една зелка може човек да се сдобие с поне кило зехтин. Отплесвам се.

Та на някои острови мекия вулканичен камък, или където позволява скалата, се издълбава нещо като голямо корито, а отгоре му се строи къщата. В коритото - с размерите на два панелни хола - има вода. Да, в мазето си хората там не държат друго - но скъпоценната вода.
През жаркото лято тя служи за пиене, готвене, поливане и охлаждане на бялата къща. За да се запазва чиста, във всяко "корито" се отглеждат някакви местни змиорки - една или две, или колкото ти е голяма къщата. Там и живее таз гадина - в тъмното и средиземноморския злак, яде това, което хората не могат.

Гърците не ядат сладководна риба по принцип, но за тази змиорка правят изключение. пак по тяхному, леко запечено на коренища, полято със зехтин и пръсено с риган, простичко, с маслини и хубав хляб.

То е било някога. Сега през седмица - две, някъде и по често към островите на Егея пътуват танкери с вода - то е за къпане, пък за пиене си има бутилирана. Земеделието почти е мъртво, и змиорки няма, и къщите им скучни.

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 22:14 от Куркума

# 20
  • Мнения: 803
Не съм грък , но сладководна риба и аз не ям Laughing
А тез японски шарани ги има Любознателна. Тя где се загуби?
По темата - направих само 4 буркана чорбаджийски. Толкоз. Обаче повторих сушените домати в зехтин.Още 4 кила, 4 бурканчета. Таз четворка се повтаря необичайно. Чака ни дълга зима Grinning

# 21
  • Мнения: 465
....Дали да разкажа за пъстървата-дъга,сьомгата и щуките на Великите Езера?  Heart Eyes
А виж-Азиатският шаран изяжда не само икономиката,но и всичко по пътя си.В реки и езера.
И няма спиране-от боклук,през зелено алгае,хайвер...
Популярен ли  e рибният тор в биоградините у нас?
Тук е евтина,но специфично ароматна "подправка.".. Sick
Малее,как щяха да ме глобят Joy

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 22:48 от Веселчето

# 22
  • Мнения: 555
Леле каква романтика ..... захласнах се! Вес,  за като голям неспециалист да си изкажа мнението, но Балканската е по-вкусна от Дъговата тук. А за  шарана .... и аз не го харесвам, но толстолоб - да
А тези шаранчета са толкова красиви. Помня имаше ги в езерцето в Борисовата градина сред лилиитено  и се събирахме да ги гледаме! Те миличките се криеха в тинята зимно време, бяха основно - сиво кафяви.

# 23
  • Мнения: 1 437
Дедо ще правя корнишони по твоята рецепта утре - чакам градинаря да ми донесе смокинови листа. Подскажи и за сушените  домати  - домати бол , че и зехтинец се намира .......

# 24
  • Мнения: 803
Дедо ще правя корнишони по твоята рецепта утре - чакам градинаря да ми донесе смокинови листа. Подскажи и за сушените  домати  - домати бол , че и зехтинец се намира .......

Деси, по-горе ги коментирахме, но моето удоволствие е с 4 кила консервен сорт разрязани на половинки или четвъртинки и наредени във всичките тави във фурнта. Сол. Вентилатор, 60-70 градуса, 9-10 часа. Цял ден, демек Laughing После още топли, плътно наредени в буканчета. Може пипер на зърна, може и скилидки чесън, може и риган, може и бослилек вместо риган. Заляти със зехтин догоре. Стерлизация 3-4 минути.
Как е Наздраве на средиземноморски език? Grinning

# 25
  • Мнения: 157
Да не ви изпусна...
Куркума, отплесвай се по-често, разказваш увлекателно и е интересно.
Дедо, според днешните писаници на синоптиците, пролетта на 2012 ще дойде в края на януари, най-късно февруари. Нещо влиянието на сестричката на ел Ниньо, ла Ниня била причината...

Аз отгледах патладжан! Цели 3 броя! Да се чудиш патладжан ли е, жълъди ли са  Grinning Ама са био. Единственото био тази година в градината. Затова и не пиша, не съм по темата. Умори ме тая белокрилка, упорито добиче излезе.

# 26
  • DE
  • Мнения: 971
Здравейте и от мен Hug
чета и не мога да повярвам че на други места по земята е топло.
Миналата неделя ни овърша едно торнадо. Попиля къЩи и събори доста дървета.
Не бях виждала такова чудо. На нашата улица видях едно орехово дърво изтръгнато с корените.
Сега вали от два дни, изгниха ми кокалите ooooh!
Малко зеленчук остана...

Единствената чушка от този сорт, а от тези по пет-шест на корен.
Слаба работа тази година.

Домати има оЩе доста, но стигат само за салатка.
Зреят по няколко домата на ден.
На мъжо малките дателини.

Има доста краставички, спукаха се да цъфтят.
Май са единственните които се радват на хладното време Sad

Имам си и индрише. Никога не съм имала такова чудо Mr. Green

И накрая един олигофрен с име патладжан.
Ех, снимах най- големия hahaha

# 27
  • Мнения: 30
За рибоци разни си хортувате, я да ви кажа за моите... таранки. Живеят в езерото на водните лилии, по милост. Купихме ги преди петилетка, за ядене, но някои бяха живи и ги сложихме в аквариума, а после в езерото. Не ги храним, не се сещаме да купим храна Embarassed, нито зимата ги вадим. Упорито племе са, напук са живи и лекинко наддават. За тигана-категорично не, ще мрат от старост.
Много картофи извадихме, много нещо, нямах сила да снимам. Щеше да е интересно да видите как дърпам магарето Любен из браздите, с моята пилешка сила Sick
matze, лани патладжаните ти бяха прекрасни!  в нашия край са такива, комшийката вика-като черва #Crazy

# 28
# 29
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Споменах езерцата и другите водохранилища помежду другото и подсетен от налегналата приятелите ми хронична суша. Темата заслужава внимание, използването на дъждовната вода е принцип, пък и задължение в нашите засушливи условия.

Да поговорим повечко зимъс, когато и за градините няма какво да пишем. За каци под капчука, за хидрофори със системи за капково напояване, за тия работи.

Ани, браво за таранките, Информацията е важна, посланието е морално!  Hug. Ще помисля.

Ех, колко идеи ми се мернаха: за домашни гъби, риба. Хората отглеждат и охлюви, че и жаби. Аз поне засега искам да имам няколко гнезда гъби. Печурка.

Не правете грешката да чакате патладжаните да наедреят. Просто опущаме момента , когато са максимално крехки и ароматни, и се сдобиваме със вкусен и ароматен, но твърде семчест син домат. Трябва да се берат в деня, в който спират да едреят видимо. При разрязване семената да не тъмнеят. Ако имаме проблеми с жлъчката и черния дроб, е добре да бъдат обелвани.

Общи условия

Активация на акаунт