Адресна регистрация...

  • 34 278
  • 121
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 8 932
zvаnchе благодаря  bouquet Аз милех някаква молба да входирам, но май е по-добре както казваш ти да е заедно с попълнена бланка, но сега се чудя като пусна документите трябва ли да заявя и за децата смяна на адреса заедно с моите документи или тях автоматично ще ги прехвърлят, ако регистрират мен  newsm78
Сега като чета на сайта на детските градини като записвам малкия ще ми искат и удостоверение за настоящ адрес на всички предходни деца в семейството  Shocked
Ще погледна и сайта на Столична община, не знаех, че там мога он лайн да входирам жалба  bouquet

За децата отделни заявления. В градините искат само на родителя адресната регистрация, дори на записваното дете не искат, не знам къде си го чела.

# 91
  • Мнения: 3 638
zvаnchе благодаря  bouquet Аз милех някаква молба да входирам, но май е по-добре както казваш ти да е заедно с попълнена бланка, но сега се чудя като пусна документите трябва ли да заявя и за децата смяна на адреса заедно с моите документи или тях автоматично ще ги прехвърлят, ако регистрират мен  newsm78
Сега като чета на сайта на детските градини като записвам малкия ще ми искат и удостоверение за настоящ адрес на всички предходни деца в семейството  Shocked
Ще погледна и сайта на Столична община, не знаех, че там мога он лайн да входирам жалба  bouquet

За децата отделни заявления. В градините искат само на родителя адресната регистрация, дори на записваното дете не искат, не знам къде си го чела.
В системата за детските градини в София в частта Необходими документи точка 8, обаче то се отнасяло само ако децата са от различен брак, не съм го дочела до края
Ох добре че поне за детето няма да ми искат

# 92
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
В цитираният от Вас чл. 92 т. 8 и т.9 от ЗГР става въпрос за комисия, която  да установи какви са причините да не можете да представите необходимите документи по чл. 92 от ЗГР/унищожени документи от природно бедствие, загубени във времето / въобще задачата на комисията е да установи, че Вие действително сте собственик на въпросното жилище.  Няма сила, закон или разпоредба, която да Ви разреши да се регистрирате в чужд имот. Частната собственост е неприкосновена. Никой и нищо не може да задължи собственика да си даде съгласието за регистрация, а без съгласието на собственика, не можете да се регистрирате в неговия имот. Това е ясно регламентирано в Закона за гражданската регистрация.

# 93
  • Мнения: 2 024
Много тъпо е измислен този закон. Типично български. Как тогава да се регистрира в Бюро по труда лице, като искат настоящ адрес в София. И при болнични искат настоящ адрес при личния лекар. Как ли е уреден по света този проблем?  - например българските емигранти и студентите в чужбина, живеещи под наем, нали се регистрират за да получат после осигурителен номер, банкова сметка.

# 94
  • Мнения: 3 638
В цитираният от Вас чл. 92 т. 8 и т.9 от ЗГР става въпрос за комисия, която  да установи какви са причините да не можете да представите необходимите документи по чл. 92 от ЗГР/унищожени документи от природно бедствие, загубени във времето / въобще задачата на комисията е да установи, че Вие действително сте собственик на въпросното жилище.  Няма сила, закон или разпоредба, която да Ви разреши да се регистрирате в чужд имот. Частната собственост е неприкосновена. Никой и нищо не може да задължи собственика да си даде съгласието за регистрация, а без съгласието на собственика, не можете да се регистрирате в неговия имот. Това е ясно регламентирано в Закона за гражданската регистрация.
В ЗГР никаде не е написано това, което вие казвате. На какво основание тълкувате закона по този начин?
В съдебната практика е посочено, че разпоредбите на чл. 92 ал. 2 не са задължителни, забележете, те са препоръчитлени според съда, защото на никое лице не може да му бъде отказана регистрация на адреса, на който то в действителност живее и не само че не може да бъде отказана, но органите по чл. 91 ал. 1 са длъжни да свикат въпросната комисия и да извършат регистрацията.
Щом наемодател с договор за наем е предоставил имота си на наемател и в договорът, както е записано в нашия, пише че имотът се предоставя за жилищни нужди и наемодателят всеки месец в уговорения срок си получава наемът, значи той е съгласен аз да живея в неговото жилище. Защо тогава ми взема наема ако не е съгласен от  6 години?!!!
Освен това на гише не трябва да ме връщат обратно, а трябва да ми вземат документите и ако те не са пълни и не отговарят на закона да ми издадат отказ, а не да ми се врътка и да ми показва вратата и със съответния официален отказ да си търся правата чрез жалба или по събебен път.
Това е точният текст на двата члена, не знам защо вие ги тълкувате по този начин
Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г., доп. - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г.) Обстоятелствата за извършване на адресна регистрация на лица, които не могат да представят документ по ал. 2, се установяват от комисия, определена със заповед на кмета на общината, в която се включват служители от общинската администрация и от териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Агенцията за социално подпомагане.
(9) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г.) В случаите по ал. 8 органите по ал. 1 сезират незабавно комисията, която извършва проверка на обстоятелствата и дава становище за адресна регистрация в 7-дневен срок. Въз основа на становището на комисията органите по ал. 1 извършват адресната регистрация.

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 18:44 от anbibian

# 95
  • София
  • Мнения: 16 005
Как ли е уреден по света този проблем?  - например българските емигранти и студентите в чужбина, живеещи под наем, нали се регистрират за да получат после осигурителен номер, банкова сметка.

За да се регистрират там също се иска разрешение на  собственика на имота.
Има случаи, когато живеят нелегално на едно място, а са регистрирани в хостел или подобно.
По света не е по-уредено или строго от при нас. Хора всякакви и в двете посоки.

# 96
  • Мнения: 29 276
Имаше и друга подобна тема, мисля в раздела за детските градини.

Принципно бих дала адреса си само на много близки приятели, защото няма начин собственикът да отпише вече записани на адреса хора. Няма начин той да го направи, въпреки че е собственик. Трябва те сами да го пожелаят. Докато това не се регулира, наемодатели ще отказват регистация на адреса си.

Дори и да се дава имот под наем, наемодателят трябва да те регистрира, но, ако не желае, не можеш да го принудиш. А да тръгнеш по пътя на жалбите по институции, най-много да те изгони от жилището.

# 97
  • Мнения: 3 638
И това не е вярно, че собственикът не може да те дерегистрира, обаче те са го пляснали в декларацията по член 92 Ал. 3 та даже и да иска наемодателя да те регистрира, като го прочете да те откаже.
Истината е, че ЗГР предвижда собственик, чрез подаване на молба до кмета на общината да иска заличаване и отново се назначава комисия, която извършва проверка и извършва дерегистрация.
НО явно в България всичко е в закона, който администрацията не познава и не прилага!
Ще ви кажа как е на запад, защото исках да извадя английска разплащателна сметка.
От банковата институция там ми искаха документи за платени сметки на адреса който декларирам.
На тях им е пределно известно, че аз няма да плащам ток, вода, входна такса и парно там където не живея.
Малоумщината е само тук!
Защо не регламентиран в ЗЗДР договорите за наем да се доверяват пред нотариус?

# 98
  • София
  • Мнения: 16 005
И с какво нотариуса ще ти помогне за адр. регистрация?
Напр. живея без брак с мъж. изтече му личната карта, предишния му имот е продаден.
Трябваше да отида с него и копие от нотар. акт за да го регистрират.
Договор за наем няма как да представя в случая.
Втори случай - 2007 г. купувам апартамент от майка и син. Не се познаваме, работим с брокери. След години им изтекли ЛК и те и за новите се регистрирали във вече моя имот. Бяха сгазили лука пред едни яки момчета и няколко пъти ги търсиха. Говорих с момчетата, обясних им, че нямаме нищо общо. Даже едната ми квартирантка се сгаджоса с 1 от едрите и се изнесоха някъде заедно.
Квартирантите ми, ако искат ги регистрирам без проблеми.
Имаше 2 момичета, които забравиха да се отпишат - не ми пречи.
2 -3 писма от мобилен оператор или напомняне от банка за кредит.
Като се обадя в институцията или пиша мейл ги отписват.

# 99
  • Мнения: 29 276
Когато собственикът е отишъл в общината с човека, не е нужно договор за наем. Само нот.акт + копие и се подписва в заявлението, че е съгласен на този адрес да се впише еди-кой си.

Мисля, че беше обсъдено в другата тема, по спомен разказвам, че не може да те дерегистрират без твое знание и съгласие, т.е. ако се скарам с наемодателя си и си тръгна, може нарочно да не се отписвам от адреса и да го давам за каква ли не кореспонденция.  Rolling Eyes

# 100
  • София
  • Мнения: 16 005
и какво като не се отпишеш?
Просто ще изхвърлям писмата в кофата.

# 101
  • Мнения: 3 638
Това, които казах за нотариуса е просто размишление над абсурдната ситуация с наемите. Заверка на договора пред нотариус доказва, че е действителен. Същото доказва и плащането на наем, по принцип или ако аз не живея на адреса защо плащам наем и сметки, пък даже плащахме водата на хазяйката на другия й апартамент, защото тя в чужбина и от Софийска вода звънят нон стоп на мъжа ми и на него му писна и отиде да я плати. !! Но в общината казват ами той договорът за наем нищо не доказва. Ами прави са, те са едни хвърчащи листи дето всеки може да ги фалшифицира. Просто мисля, че ако договорите за наем са строго регламентирани в закона, абсурдната ситуация с адресните регистрации на наематели няма да съществува. Подписваш пред нотариус и отиваш в общината и се регистрираш, но за жалост защо трябва да е толкова просто?!!
Относно заличаването на адресна регистрация - има безброй съдебни практики в полза на наемодателя, така че да възможно е.

# 102
  • Мнения: 29 276
Относно заличаването на адресна регистрация - има безброй съдебни практики в полза на наемодателя, така че да възможно е.

Ако бях наемодател, точно с това ще затвърдиш позицията ми да не регистрирам хора на адреса си.  Peace

# 103
  • Мнения: 3 638
А аз ако наемам пак апартамент няма да го наема докато не ми предоставят декларация по чл. 92 Ал 3
Аз моя проблем си го реших, ще си регистрирам постоянен и временен адрес в съседния блок при приятели, но що за глупости трябва да правя, вместо общината да ме регистрира там където живея.
Пък вие ако давате имот под наем даже трябва да ги задържите да се регистрират там, като не ви пратят наема и сметките и подадете жалби и в прочие, къде според вас ще ги търсят - на последния адрес, където не живеят. Самите наемодатели не са наясно кое е в техен интерес. Отделно смятам, че и много от тях не плащат данъци и това е основната причина да отказват регистрацията.

# 104
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
Няма служебна дерегистрация!!!!! Въз основа на ЗГР има служебно "заличаване " от дададен адрес и то само и ако се докаже нарушения при регистрация съгласно действащият към този момент Закон за гражданската регистрация.

Общи условия

Активация на акаунт