Въпрос за кърмене и зелени акита?

  • 1 119
  • 16
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 4 966
Здравейте.Може би не тук е мястото да попитам,но предположих че акитата имат връзка с кърмата или хапванията...или все пак някои от вас са се сблъсквали с този проблем.
Та значи днеска на няколко пъти ака само зеленичко,вече го няма жълтичкото,и много се притеснявам.
Да кажа -на кърма сме.До онзи ден редувах гърдите,но от вчера почнах да давам и двете на кърмене.Вчера ми се запуши канал и имах доста силни болки в гърдата.Изцедих я ,но и до днес си остава едно неприятно чувство и той като ме засуче се усеща една тъпа болка.
Та така като тръгна да обяснявам,май обезспокоенията са ми няколко.
1.зелени акита
2.Днес за първи път бебчо е много кисел и след всяко хранене проплакваше и търсеше още.А да спомена до сега винаги е ял по 10,15мин,20 и то спейки на гърдата.А днес ядеме по 30,40,50 и пак иска.А давам и от двете вече.
3.Вчера бяхме на консултация и се оказа че за 16дни сме качили 350гр.Но аз знам че не е поради липса на кърма,ами именно защото заспиваше на 5-тата минута.
4.Гърдите ми до преди няколко дни ги усещах напрегнати,когато редувах.А сега вече не...
Оф толкова са ми много прритесненията,че направо ми иде да се гръмна:(((

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
1. Зелените акита могат да бъдат по няколко причини:
- Ако ти си яла спанак или нещо друго зелено.
- Ако е понастинало бебето, но то е твърде малко.
- Понякога началото на коликите е съпроводено със зелени акита.
Ако продължи да ака зелено следващите дни го заведи на лекар.

2.Началото на коликите е точно около вашата възраст. Бебето мисли че като го боли коремчето е гладно и затова има поведение на гладно дете. Ще е по- неспокойно и ще намали съня. Направи нещо за коликите- можеш да кърмиш на поискване, но ако това не помогне има чаьове- на които аз не съм фен- запичат и при силни колики не помагат. Има капки Саб Симплекс, Еспумизан и Инфакол- последните- ако някой ти ги донесе от Англия.
3. 350 грама е много добре за дете, което било поспаливо до сега.
4. Гърдите ти са омекнали ,но това не означава че нямаш кърма, а че се е регулирала- нещо което трудно се постига толкова рано. Ако все пак се притесняваш дали ти е достатъчно кърмата може да пиеш повече вода, Лактогонен чай и други- в Библиотеката има много теми за това- ще са ти от полза. И слагай често детето на гърдата. Нощното кърмене помага също за увеличаването и - така че ако бебо иска да яде нощем- не се притеснявай- давай му- мир да има:)
Успех!!!

# 2
  • София
  • Мнения: 4 966
Много ти благодаря.
Аз пропуснах да кажа,че снощи ни беше първата разходка и мисля че наистина е настинал,понеже доста кихаше днес,течеше му нослето и предположих че има верочтност и затова да е кисел.След като и ти казваш значи наистина е възможно.Акитата -така е -малко са-Малки зеленички.
Пием чайче ама мн рядко,от копър и анасон.Ние си го правим.Капки давам изключително рядко,когато наистина виждам че се гърчи от болка и свива крачета.
Но тези дни признаци за колики не сме имали дори.
Бебчо като заспи вечер след последнотоо хранене към 11,12 се събужда след 5 часова пауза,и веднага се храним с млекце.
наистина много ти благодаря Hug
Сега реших да изцедя гърдите да видя колко мляко бих изцедила,и да му го дам-нали трябва по 80/90 да поема,че са ми много големи притесненията за количеството.
Иначе имам и чая на хип ,но все още не съм го почнала,но от утре ще действам.

# 3
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Принципът на цеденето и сукането е различен - аз и 20 грама не мога да изцеда, така че не разчитай това да ти е показател. Ако започнеш да даваш изцедена кърма от шише може да го измързериш и да не иска да сече.
Между другото, ако наистина има хремичка бебето може да е неспокойно и по време на хранене се извръщаи плаче и е неспокойно. Но няма да е лошо да се консултираш с педиатъра за хремичката.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 966
Не,аз няма да му давам.Исках просто да си направя експеримент.Дадох му да суче 10тина минути от гърдите и после му дадох 60мл.изцедено мляко и пак после заплака и сега пак иска да яде... newsm78
незнам,възможно ли е да не му стига?
Иначе от обяд хремичка не виждам,ако продължи ще се консултираме с лекарката...

# 5
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
При нас зелени акита имаше и от недохранване.Щом реве и изка още може и да не му стига.Аз започнах след 3 мес.да дохранвам,защото имах чувството че не му стига.И като дойдоха зелените акита нашетоо педи каза че чувствотоо ми е било правелно.Така че поодобре отеди на лекар.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 966
Ами ние бяхме онзи ден при лекарката.Тя каза че нормално бил наддал.Дори не ми направи пробно кърмене.Аман от лекари.
Ами утре ще си взема везна и ще видя какво е положението.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Емчо, в случая едва ли става дума за недохранване, след като бебето е качило 350 гр. за половин месец.

Иса, не се притеснявай и продължавай да си кърмиш бебето на поискване. Между другото сте във възраст за една от кризите ма растежа и ако не сега, то скоро може да ти се струва, че бебето ти наистина гладува. Това обаче не е точно така, просто нуждите му от кърма се уеличват много рязко в тези периоди и за да се настрои организмът ти да произвежда по-големи количества просто бебето трябва да суче по-често.

За хремата може да опиташ със Стеримар и помпичка за носле. Дано ви минава бързо!

# 8
  • Мнения: 1 586
А сигурна ли си, че когато предлагаш втората гърда, първата е вече изсукана добре? Промяна в цвета на акането може да означава и недобра организация на кърменето - ако бебето не изсуква до край гърдите, поемайки и задното мляко, а сучейки само предното богато на лактоза мляко.

Нещо друго даваш ли на бебчето освен кърма? Аз се сещам, че когато давах капки еспумизан на моята бебка, започна да ака много зелено и миришещо. Така продължи 2-3 дни, докато се усетя да ги спра. Също може да ревизираш и своята диета - да не би да има нещо, което би могло да дразни бебешкото стомахче.

Но със сигурност не става въпрос за недохранване, за това не се притеснявай Simple Smile. Наистина около 3-тата седмица има характерна криза на растежа. Важното е да оставиш бебето да регулира млекопроизводството - остави го да суче когато и колкото иска, не го дохранвай с кърма. Нека цялото му сукане да е на гърдата, без биберони, води, чай и пр. И по-добре не си взимай везна - май е по-голям тормоз (това от личен опит) Simple Smile. Или поне не я ползвай ежедневно, а веднъж на няколко дни.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 966
Andrea$ ,поради тези хранения ми идват постоянните притесниения.На мен ми е достатъчно веднъж да го премеря да видя на едно хранене колко поема.

Хремичката ни мина.
Това,което му давам е чай от копър и анасон ,той е леко зелен,но незнам изобщо дали може да влияе на цвета.

В интерес на истината не мисля че изцежда първата гърда ,която му давам.Аз му давам известно време,той заспива и го премятам на другата.Защото първите 5 минутки чувам всяко преглъщане,той чак се дави и тогава най-много тече.След това почти нищо не чувам и мисля че е по-малко.За това бързам и двете да му дам.И явно това ми е грешката.
Защото определено усещам че откакто давам и двете оттогава ми е по-малко млякото.Днес почнах чая за кърмачки на хип и като че ли има промяна.А като почна да го храня от едната,другата гърда направо тече на струи и мокря сума ти кърпи...
Ми това е засега,ако има нещо ново ще пиша..

# 10
  • Мнения: 111
И аз това щях да кажа, че акото може да има зелен цвят, ако бебчо е ял предимно предното мляко, т.е. може да има връзка и с това, че даваш да суче от двете гърди.  Ако даваш и двете гърди гледай да изсуква едната повече, за да стигне и до задното мляко. Но бебата ревна и забравих да публикувам отговора, Андреа$ ме изпревари.  Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 4 966
Сега го премерихме.От едната гърда изцока 80гр.После дадох другата и от там 40,и заспа накрая.После като го вдигнах да се уригне се събуди и зарева.Предполагам че не плаче от глад,както аз си мислех.
А и дори да не отчита с точност везната,би трябвало що годе да е вярно,нали..
Днес цока повече и то гледам да цока първите 15мин от едната и да доцоква от другата.Незнам дали е от това,но почти зеленичко няма,или то е смесено с жълтичко...

# 12
  • Мнения: 111
От златисто до жълтозелено е нормално. Щом не мирише неприятно и бебчето се чувства добре, няма за какво да се притесняваш.
Ето например и тук са разисквали тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=43247.0

# 13
  • Мнения: 8 585
Сега го премерихме.От едната гърда изцока 80гр.После дадох другата и от там 40,и заспа накрая.После като го вдигнах да се уригне се събуди и зарева.Предполагам че не плаче от глад,както аз си мислех.
А и дори да не отчита с точност везната,би трябвало що годе да е вярно,нали..
Днес цока повече и то гледам да цока първите 15мин от едната и да доцоква от другата.Незнам дали е от това,но почти зеленичко няма,или то е смесено с жълтичко...
Моля, не  давайте нищо друго освен кърма. Смяната на гърдите в рамките на едно хранене е правилно решение. По правило първата гърда се предлага за 15-20 минути, като втората се предлага за "добавка". Може да го използвате за да се уригне бебчо между смяната. Много бебета не продължават храненето от втората гърда (или се будят твърде рано), защото са поели твърде много въздух в началото.
Няма по неприятно нещо от АБСОЛЮТНО свободният режим на хранене. Рано или късно се достига до хранене почти през половин час, което е направо съсипващо за майка и дете. И си е чист тип мазохизъм без нужда. Освен това предизвиква почти винаги колики от прехранване. Затова и толкова майки тук се оплакват от колики при бебетата. Честото хранене най-често не увеличава млечната секреция, а я намалява поради недоброто изпразване на гърдата и поради недостатъчната пауза между кърменията.
Най-добре е да се спазва правилото да не се храни под 2 часа и да се следи да се храни ако паузата е над 3 часа. Деца на тази възраст наддават много добре, ако поемат 1 до 2 вечерни хранения.
Това за "предно" и "задно" мляко като различни по вид мляко и влиянието му върху изпражненията аз лично като практикуващ педиатър не съм склонен да приема ( и едва ли ще...).
Най-често зелени изпражнения има при:
*недохранване
*настинали бебоци след баня
*ненужни добавки-"сокчета", чай и др подобни.
*понякога ( и много рядко) реакция към храни, приемани от майката или към адаптираното мляко.

# 14
  • Мнения: 86
Zdravei, i az biah v tvoeto polojenie (i vse oshte sam Wink)i se pritesniavah za nai-malkoto neshto. Moiat bebo sashto imashe zeleni akite predi da navarshi 1 mesez, biah chela che e normalno, tai kato stomahchetata im ne sa napalno razviti. Sashto taka bebo placheshe neprekasnato i vsichki vkashti me karaha da ia hrania , zashtoto uj ne iadala dostatachno. A beboka si naddavashe li naddavashe...na 2 meseza beshe6.150 kg!!!Lekarite mi kazaha che bebeto me"izpolzva"kato suche prez zialoto vreme za da se uspokoi  i da zaspi. Opitai da go hranish pone prez 2 chasa.

# 15
  • София
  • Мнения: 4 966
Anita,мерси за линкчето.

Birdie,ние се храним на режим 3 часа.Понякога ако е гладен му давам 30минутки по-рано.През нощта прави 5 часова пауза,и отттам като заспи за следващите две хранения се буди като по часовник на 3 часа.За това бих го нарекла силно казано режим.

missy,и ти си преминала през това,и знаеш че искаме не искаме ние си се притесняваме..Simple Smile))Иначе и аз съм забелязала че като се е разплакал след хранене и го сложа на гърдата,хич не цока,само я хапва и заспива,явно наистина ги използват за успокоение.

А  днес пък след храненето-като се почна повръщане...цялата блузка оклепа.Имам чувстото че го мързи да гълта и събира в бузките..Но опредеелно много повърна,това дали може да е от преяждане..?

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честото хранене най-често не увеличава млечната секреция, а я намалява поради недоброто изпразване на гърдата и поради недостатъчната пауза между кърменията.
Не за първи път изказвате това твърдение,докторе - и понеже е в противоречие с нещата,които се знаят за лактацията,аз лично бих оценила подкрепата му с доказателства.Опитах да намеря материали по въпроса,но навсякъде срещам точно обратните мнения Laughing
Теорията ви изобщо не се подкрепя и от теорията относно ендокринния и автокринния контрол на лактацията,където се подчертава,че честата стимулация на гърдите (не честото им пълно изпразване) е основен фактор за продължително успешно кърмене:
Цитат
Endocrine vs. Autocrine control theory

There is also a second level of potential problems with scheduled feedings. It was well known that prolactin, the milk-producing hormone, was very important in the early months for good milk production. Yet, research also shows that prolactin levels decline to a lower plateau over the first few months postpartum, less important later than early on. This apparent contradiction has been explained in part by the theory of endocrine versus autocrine control. Endocrine control refers to the idea that hormones-- namely prolactin and oxytocin-- are the major drivers of milk production. This appears to be established shortly after parturition, and can be inhibited by retained placental fragments or other hormonally related health problems that mother may have. Endocrine control seems to be primary for approximately the first three months or so, until prolactin levels diminish.

It is now believed, partly due again to Dr. Hartmann's work, that another process referred to as autocrine (local) control takes over at about this time. Under the theory of autocrine control, the body continues milk production at a more local level that has been set during the early period. What appears to affect successful long term lactation is the proper development of adequate prolactin receptors during the endocrine control period, which in turn appears to be correlated with frequency of feedings: the more frequent the feeds, the greater the stimulation of receptor development (DeCarvalho, et al; Perry HM & Jacobs, LS).

In studies of women who are relactating after a period of non-lactation with a naturally born child, it has been noted that it is far easier to bring a milk supply back during the first three months postpartum than further down the line. The body produces many milk-making cells during pregnancy, then seems to pare these down over some months after delivery, efficiently keeping only the number necessary plus a few extra "off-line" cells that can be called back into production in a pinch; this natural process is called involution.

Many women claim success in schedule-feeding their breastfed babies during the first couple of months. However, they also have an unusually high rate of milk supply failure around 3-4 months, as evidenced by babies slowing down in growth below acceptable standards, requiring supplementation, and/or involuntary weaning as baby rejects the slower flowing lower volume breast for a more copious bottle.

In light of Dr. Hartmann's work, it becomes clear as to just why some babies never thrive on 3-4 hour schedules, some thrive for the first few months before falling out, and why some succeed the whole duration of lactation. It has everything to do with individual physiology plus breastfeeding management (schedule vs. cue), and nothing to do with proper following of an arbitrary or even "average" routine/schedule. Mothers who have not succeeded in combining breastfeeding with schedules have been told that they lacked the physical ability to produce enough milk, or else that they were not implementing the curriculum correctly, and are bearing a far too heavy burden of guilt and inadequacy!

А ето и малко митовете относно лактацията и фактите за това как в действителност стоят нещата,плюс референции към фактите:

Цитат
Myth 1:   Frequent nursing leads to poor milk production, a weak let-down response, and ultimately unsuccessful breastfeeding.

FACT:   Milk supply is optimized when a healthy baby is allowed to nurse as often as he indicates the need.  The milk-ejection reflex operates most strongly in the presence of a good supply of milk, which normally occurs when feeding on baby’s cue.

De Carvalho 1983, 307-ll; Hill 1992, 605-12; Klaus 1987, 623-33; Neifert 1996, 6-9; Lawrence 1994, 188; Salariya 1978, 1141-43; Slaven 1981, 392-93; Stuart-Macadam 1995, 129; Woolridge 1992, 113-19.

Myth 2:    A mother only needs to nurse four to six times a day to maintain a good milk supply.

FACT:   Research shows that when a mother breastfeeds early and often, an average of
9.9 times a day in the first two weeks, her milk production is greater, her infant gains
more weight, and she continues breastfeeding for a longer period.  Milk production has been shown to be related to feeding frequency, and milk supply declines when feedings
are infrequent or restricted.

Daly 1995, 21-37; De Carvalho 1983, 307-11; De Coopman 1993, 35-40; Riordan 1993, 88.

Myth 3:    Babies get all the milk they need in the first five to ten minutes of nursing.

FACT:   While many older babies can take in the majority of their milk in the first five to ten minutes, this cannot be generalized to all babies.  Newborns, who are learning to nurse and are not always efficient at sucking, often need much longer to feed.  The ability to take in milk is also subject to the mother’s let-down response.  While many mothers may let down immediately, some may not.  Some may eject their milk in small batches several times during a nursing session. Rather than guess, it is best to allow baby to suck until he shows signs of satiety such as self-detachment and relaxed hands and arms.

Lucas 1981, 195; Stuart-Macadam 1995, 220-37.

Myth 4:    A breastfeeding mother should space her feedings so that her breasts will have time to refill.

FACT:  Every baby/mother dyad is unique.  A lactating mother’s body is always making milk.  Her breasts function in part as “storage tanks,” some holding more than others.  The emptier the breast, the faster the body makes milk to replace it; the fuller the breast, the more production of milk slows down.  If a mother consistently waits until her breasts “fill up” before she nurses, her body may get the message that it is making too much and may reduce total production.

Daly 1995, 27-37; Lawrence 1994, 240-41.

Myth 5:    Babies need only six to eight feedings a day by eight weeks of age, five to six feedings a day by three months, no more than four or five feedings a day by six months of age.

FACT:   A breastfed baby’s frequency of feeding will vary according to the mother’s milk supply and storage capacity, as well as baby’s developmental needs.  Growth spurts and illnesses can temporarily change baby’s feeding patterns.  Studies show that breastfeeding babies fed on cue will settle into a pattern that suits their own unique situation. In addition, the caloric intake of breastfed baby increases toward the end of the feeding putting arbitrary limits on the frequency or duration of feedings may lead to inadequate caloric intake.

Daly 1995, 21-6; Klaus 1987, 623-33; Lawrence 1994, 253; Millard 1990, 211; Woolridge 1995, 217-42.

Между другото коликите при кърмените на поискване бебета (ако изобщо се появат - в този форум запитванията за колики са не по-чести,а доста по-редки в сравнение със съседните Wink) обикновено се овладяват с прости мерки,вземащи предвид именно дисбаланса на предно и задно мляко Wink - а именно хранене на поискване,при което в продължение на 3ч се предлага само едната гърда всеки път,когато бебето иска да суче ,а следващите 3ч - само другата,без да се ограничава честотата и продължителността на сучене.

Общи условия

Активация на акаунт