лечение при диабет

  • 65 014
  • 129
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
От скоро съм диабетик. Наследствено обременена съм и живеех с надеждата да ме подмине . Открих го при профилактичен преглед без да имам някакви признаци . Стойностите са около 7 -8 но си е началото - изписаха ми ГЛЮКОБАИ по половинка три пъти дневно . Но страничното действие на лекарството е стомашни проблеми -газове и разтройство .Нека някои препатил сподели с какво се спасява от тях.

# 1
  • Мнения: 376
Диабет се лекува само с диета и натурални добавки, а не с химия. В нета има достатъчно информация. Диабет може да се отключи и от постоянен прием на лекарства (например тези за високо кръвно). Не мисля, че е наследствено. Наследяват се само лошите хранителни навици, които предразполагат към едни и същи заболявания.

# 2
  • Мнения: 2 480
Диабет се лекува само с диета и натурални добавки, а не с химия. В нета има достатъчно информация. Диабет може да се отключи и от постоянен прием на лекарства (например тези за високо кръвно). Не мисля, че е наследствено. Наследяват се само лошите хранителни навици, които предразполагат към едни и същи заболявания.

Как може да пишете такива неща??? Толкова много хора имат наследствен диабет! Разбира се, не при всички той е наследствен.
Кой Ви каза, че се лекува само с диета??? Той въобще не се лекува, ако трябва да бъдем точни. Лечението е само поддържащо-да се нормализира кръвната захар. Но пълно излекуване няма.
Най-удобният случай на диабет е, когато човек е само на диета. Моята майка е така. Но не винаги диетата е достатъчна. Ендокринолозите решават какво да бъде лечението. Нима Вие ще препоръчате само диета и хранителни добавки вместо инсулин??? Вярвате ли, че такова лечение ще нормализира кръвната захар? Освен това диетата при всеки тип диабет е задължителна! Дори и да сме на хапчета или на инсулин!
Сега към авторката на темата. Щом не Ви харесват предписаните лекарства, обърнете се към ендокринолозите да Ви предпишат други. И спазвайте съответната диета. Понякога кръвната захар след употреба на лекарства се нормализира и се преминава само на диета. А в по-лошия случай, ако не се нормализира се преминава на инсулин. Инсулините също са различни видове. Има по-силни и по-слаби.
Не зная дали не трябва да потърсите и мнението на друг ендокринолог. Чудя се дали при такива стойности на кръвната захар проблемът Ви няма да се реши поне засега само с диета. Моята майка преди 10г. започна да се бори с диабета. Но нейният е старчески, а не наследствен. Има съществена разлика между тези 2вида диабет. Кръвната и захар беше 12 и само със строга диета я нормализира за 2-3седмици. После премина към по-лека диета. До ден-днешен е така.
Не зная влиянието на разни хранителни добавки върху кръвната захар. Ако някоя добавка помага, добре. Но едва ли тя ще може да измести сериозното лечение и диетата. Най-много лечението да бъде по-слабо. Диабетът е нещо твърде сериозно и не трябва да се експериментира с неутвърдени методи. Последиците от него са необратими.

Последна редакция: нд, 08 май 2011, 23:49 от vl

# 3
  • SA
  • Мнения: 3 196
Привет, rusova11 ! При теб става въпрос за диабет от 2 тип, предполагам. Само глюкобай ли ти предписаха? Според мен ако диабетът ти е отскоро, то диетата и физическата активност са много по-важни за лечениети на диабета, отколкото медикаменти. Това лекарство глюкобай намалява резорбцията на въглехидрати в червата, заради което са и тези странични ефекти, които си описала. Най-ефективно може да се справиш с тях като просто ограничиш до минимум приеманите въглехидрати - плодове, ориз, картофи, тестени, то и без това намаленият им прием е препоръчителен.
Мои близки с начален диабет са доволни от една хранителна добавка на базата на канела-
http://apteka.framar.bg/30004456/%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%B1%D0%B5% … 1%86%D0%B8-fortex
Исках само да добавя, че умерена физическа активност поне няколко пъти седмично за час-два също би имала много добър ефект. Успех ти желая !

# 4
  • Мнения: 376
И двата типа диабет вече се лекуват напълно без инсулин !!! И то пълно излекуване на 100%...Лечението с инсулин е стара практика, която вече се отрича.

# 5
  • SA
  • Мнения: 3 196
Инера , би ли посочила, ако това не те затруднява линкове, описващи 100% излекуване на диабетици от 1 тип с почти липсваща панкреасна секреция на инсулин с алтернативни методи?

# 6
  • Мнения: 2 480
И двата типа диабет вече се лекуват напълно без инсулин !!! И то пълно излекуване на 100%...Лечението с инсулин е стара практика, която вече се отрича.

Представям си какво ще кажат моите близки лекари, с които доста пъти сме коментирали диабета. Мога пак да ги питам и да пиша отново.
Колко човека досега са излекувани? Къде са те? В Бг, в Европа, по света? Когато твърдим такова нещо, трябва да покажем ясна и точна статистика! Дори те трябва да бъдат показвани по телевизията, като успех на алтернативните методи. Може ли да се твърди, че тези методи лекуват 100% от диабетно болните? Ако не са 100%, тогава колко точно са? И друг съществен въпрос има. От колко време се смятат за излекувани? Колко години са минали? Или може би месеци? Написаното "излекувани" означава, че техният панкреас е напълно възстановен и е в състояние да произвежда необходимите количества инсулин, за да се реши проблема с кръвната захар.

Последна редакция: пн, 09 май 2011, 13:06 от vl

# 7
  • Мнения: 0
" Диабет и други нарушения на жлезите

Магнезият е от изключително значение за диабетиците. Той е необходим за производството, функционирането и транспортирането на инсулина. Възстановяването на резервите на магнезий в тялото може да отложи във времето или да предпази напълно от диабет II тип, както и евентуално да предотврати свързаните с него усложнения – сърдечни болести, ретинопатия, невропатия, импотентност...

Диабетната невропатия например е усложнение, което твърде често може да настъпи при диабет – при до 50% от хората с тази болест! Именно нервните поражения са основната причина за импотентността сред страдащите от диабет мъже. Известно е колко назаменим е магнезият по отношение на нервната проводимост.
Трансдермалното  възстановяване нивото на магнезия с магнезиев хлорид е идеалният начин за доставяне на профилактичните и отчасти  - на лечебните дози. Подобно третиране помага да се избегнат усложненията, включително високото ниво на холестерола, аритмията, високото кръвно налягане, „тихите” инфаркти и внезапната сърдечна смърт (вижте и точката за сърдечно-съдовите болести, захарната болест е може би най-силният предразполагащ фактор към тяхното ранно и бързо развитие).

Магнезият е жизненоважен и за останалите ендокринни функции. Гонадотропин рилийзинг хормоните се отделят от хипоталамуса в мозъка. Те подтикват отделянето на регулиращите хормони от хипофизата, включително при жените стимулиращия фоликула и лутеинизиращия хормони. Последното на свой ред води до производството на естрогени и прогестерон в яйчниците (повече за употребата на магнезия при женски проблеми, вижте в съответната точка). Магнезият участва и в производството на мелатонин от епифизата (пинеалната жлеза), който е "денонощният часовник" в тялото.
Щитовидните и околощитовидните хормони са особено важни за обмяната на кислорода и минералите, за растежа и развитието, за състоянието на нервите и сърцето. Магнезият е незаменим кофактор при множеството сложни ензимни процеси, свързвани с производството и регулацията на тези хормони. Освен общи процедури, могат да се правят и компреси на шията с леко разредено магнезиево олио. Това може да помогне и при затлъстяване, тъй като своевременното изхвърляне на отпадъчните продукти е тясно свързано с дейността на щитовидната жлеза.
Според ред съвременни проучвания, дори нивото на такива жизнено важни хормони като надбъбречния ДХЕА (дехидроепиандростерон) може да бъде увеличено безопасно с помощта на абсорбиране на магнезий през кожата. (Макар да не е ясно защо точно тази форма явно предизвиква увеличаване на нивото на ДХЕА, обяснението вероятно е свързано с проникването на магнезия през мастните тъкани.) Тъй като ДХЕА е един от основните биомаркери за остаряването, дългосрочният прием на усвоим магнезий води до подмладяващи резултати, включително по отношение на общото ниво на енергията, преобразуването на тлъстините в мускулни маси и съответно възвръщането на високата спортна форма у състезатели с „проблематично ЕГН”... и разбира се, до подобряване състоянието на старите хора без спортни амбиции, които ще са доволни и на далеч по-скромни резултати в своето всекидневие! "

От книгата на д-р Димитър Пашкулев " Пийте магнезий... през кожата "

# 8
  • SA
  • Мнения: 3 196
Принципно, възможно е хора с диабет от 2 тип, при които панкреасът свръхпродуцира инсулин, с правилна диета, спорт и някои хранителни добавки да се излекуват- т.е. да постигнат нормални показатели. Също е възможно ако се хранят правилно , никога повече да не развият признаци на диабет.
При хора с напълно изчерпана инсулинова секреция обаче - а това са такива с дългогодишен диабет от 1 тип и крайната фаза на диабет от 2 тип- не виждам как това може да се получи. Инсулинът е важен хормон, контролиращ освен цялата обмяна на веществата , и вещество с многостранни функции в организма. Човек не може да съществува без инсулин и когато той не се синтезира от тялото, то трябва да бъде внесен отвън.
Затова- какви алтернативи предлагат тези , които отричат лечението с инсулин? Освен трансплантация на панкреас примерно, или лечение със стволови клетки/ което също би имало за цел производството на инсулин/?
А пък да се каже, че инсулинолечението е "остаряла практика" ... къде и кога е остаряла тази практика, при условие, че се прилага навсякъде?

# 9
  • Мнения: 8
И двата типа диабет вече се лекуват напълно без инсулин !!! И то пълно излекуване на 100%...Лечението с инсулин е стара практика, която вече се отрича.
Не пиши подобни глупости, че всички ще се смеят, а ако някой повярва може и да се излекува ...посмъртно.

# 10
  • Мнения: 62
Удавник и за сламка се хваща, тъй че пробвайте

Лечение на диабет без лекарства

8 супени лъжици семена се заливат с вода и се оставят да набъбнат до другия ден в хладилника; след това водата се изхвърля и семената се слагат в блендер с прясна вода - разбиват се добре, докато се получи подобна на мляко смес - това количество семена е за 1 литър вода. Получената бяла смес се прецежда във филтър за кафе, за да остане само течността без други примеси. Пие се по 1 чаша сутрин на гладно и 1 чаша вечер преди лягане. През деня също може да се пие от нея, но не за сметка на сутрешната или вечерната дози. Кръвната захар се регулира за около 1-2 месеца.

http://dreamland-bg.com/index.php?topic=3448.0

# 11
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 381
Тези стойности не са никак високи, по-скоро са т.н. гранични. С редуциране на около 5 кг. от теглото и малко повече физическа активност, ще се изненадаш от ефекта- много е вероятно кръвната ти захар да паддне под 5mmol/l и да не се налага да приемаш медикаменти, но дори и да стане така, трябва редовно проследяване на нивата на кръвната захар, защото веднъж вече са показали отклонение от нормата. Понякога е достатъчно меренето само на гликирания хемоглобин.

ПП Инера не знам за кой път те засичам в здравния да даваш безумни съвети и го правиш с такава убеденост, все едно си най -малкото доцент по медицина- осъзнай се, че някой наистина може да ти се върже.

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И двата типа диабет вече се лекуват напълно без инсулин !!! И то пълно излекуване на 100%...Лечението с инсулин е стара практика, която вече се отрича.

ми дай подробности, де...
Идваш, палиш фитила и изчезваш.


Аз също смятам, че Беллора е напълно права.
Русова11, пробвай със строга хранителна диета + физическа активност. Има време и за хапове...
И аз съм в кюпа, така да се каже. С наследствен (да речем) диабет явно ще имам среща. Казва явно Wink

# 13
  • BG
  • Мнения: 2 458

ПП Инера не знам за кой път те засичам в здравния да даваш безумни съвети и го правиш с такава убеденост, все едно си най -малкото доцент по медицина- осъзнай се, че някой наистина може да ти се върже.

+1  Peace

# 14
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Цитат
Принципно, възможно е хора с диабет от 2 тип, при които панкреасът свръхпродуцира инсулин, с правилна диета, спорт и някои хранителни добавки да се излекуват- т.е. да постигнат нормални показатели. Също е възможно ако се хранят правилно , никога повече да не развият признаци на диабет.
В моят случай успях с диета и едно лекарство да задържа нещата за около 5-6 години. Трудно е, даже много трудно да не се поемат въглехидрати. Сега пак ми е зле и си чакам резултатите в понеделник. След това ще видим какво следва. Cry

# 15
  • Мнения: 376
Момичета, моля ви, научете се да уважавате мненията на другите и не зацапвайте темите!
Ако т.нар. "медицински лица" бяха компетентни, то този форум нямаше да го има.
Ако ви мързи да четете и да се интересувате от съвременните лечения, то проблема си е изцяло ваш!
Безумието е само в главите на тези, които използват тази дума!
Благодаря ви за вниманието, но аз нямам време да отделям толкова внимание по вашите писания. Grinning

# 16
  • Мнения: 2 480
Доколкото си спомням откривателят на инсулина беше получил Нобелова награда.

Значи сега според тези писания трябва да очакваме поредната.....

Темата започна с глупости и сега продължава в същия дух. Защо? Защото някои си търсят клиенти, които да плащат за нестандартното "лечение".

Последна редакция: сб, 06 окт 2012, 23:40 от vl

# 17
  • Мнения: 2
Мами, вижте каква статия намерих"Трансплантация на стволови клетки лекува диабет". Това, обаче, май е доста скъпо, а дали е ефективно?

http://novanews.bg/news/view/2012/10/11/37461/%D1%82%D1%80%D0%B0 … 0%B1%D0%B5%D1%82/

# 18
  • Мнения: 10
От къде да си купя тази кенарена трева .За жалост аз съм от тези болни които са непрекъснато гладни и не са дисциплинирани .Майка ми беше образец за подражание по диета. И въпреки това подържаше 20 ед захар. Смени няколко вида инсулин -бавно и бързо диестващ .Минах през раните гангрените на краката и тогава започнах да се храня неконтролируемо . Нададох килцата и стигнах до 78 . никакви диети не помагат . Нито движинието .Десет год. слид смърта и и аз съм диабетик.За жалост профилактиката на диабита преди 15 г. беще на друго ниво сега и н емога да си оси игоря  и храна подходяща за диабета.Лятото работя на 4 места и не се спирам но килограмите стаят наедно място.

# 19
  • Мнения: 34
Инера, стига си писала глупости. Знам какво ще посочш - да се мине на суровоядство, вдъхновена от поредната щатска измислица. И ще се пънеш допосиняване да доказваш, че помага... особено в периода на ремисия /"медения месец"/.
А на диабетиците ще кажа само - с каквото и да е - диета, хапове, инсулин, дръжте кръвната захар в норма - иначе идват леко и неусетно всички усложнения.

# 20
  • Мнения: 34
От къде да си купя тази кенарена трева .За жалост аз съм от тези болни които са непрекъснато гладни и не са дисциплинирани .Майка ми беше образец за подражание по диета. И въпреки това подържаше 20 ед захар. Смени няколко вида инсулин -бавно и бързо диестващ .Минах през раните гангрените на краката и тогава започнах да се храня неконтролируемо . Нададох килцата и стигнах до 78 . никакви диети не помагат . Нито движинието .Десет год. слид смърта и и аз съм диабетик.За жалост профилактиката на диабита преди 15 г. беще на друго ниво сега и н емога да си оси игоря  и храна подходяща за диабета.Лятото работя на 4 места и не се спирам но килограмите стаят наедно място.
А с какви стойности на кръвната захар си/
ТОВА напълняване може да се дължи на инсулинова резистентност.
Говори с добър ендокринолог, имаш нужда от повече изследвания и редовно следене стойностите на кръвната захар.

# 21
  • Мнения: 2 480
А на диабетиците ще кажа само - с каквото и да е - диета, хапове, инсулин, дръжте кръвната захар в норма - иначе идват леко и неусетно всички усложнения.

Точно.

# 22
  • Мнения: 4
А на диабетиците ще кажа само - с каквото и да е - диета, хапове, инсулин, дръжте кръвната захар в норма - иначе идват леко и неусетно всички усложнения.

Точно.

Аз също съм съгласна с това мнение като допълня, че най-добрия начин за лечение е всички тези методи /диета, лекарства и инсулин/ да се комбинират.

# 23
  • Мнения: X
За жалост аз съм от тези болни които са непрекъснато гладни и не са дисциплинирани .............................
За съжаление обаче, ще трябва да се дисциплинираш.
Дори и да приемаш лекарства, ти трябва и кардинална промяна в начина на хранене.
И отслабване.      Peace
Когато диагностициран диабет е съвсем в начална фаза и с ниски стойности, е напълно възможно да се контролира САМО чрез начина на хранене.
И по повод излекувани:имам познат, който беше на инсулин.Не знам какъв, не съм питала.Отслабна с около 15 кг, промени тотално храненето си и в момента е БЕЗ лекарства.От около година.А докога- кой знае.Важното за него е, че засега не са му необходими медикаменти.

# 24
  • Мнения: 2 480
Аз също съм съгласна с това мнение като допълня, че най-добрия начин за лечение е всички тези методи /диета, лекарства и инсулин/ да се комбинират.

Не е съвсем така. По-назад написах, че моята майка е само на умерена диета-повече от 10г. Не зная дали има хора на диета, хапчета и инсулин. Диетата е задължителна, а дали освен нея ще се вземат хапчета или ще се слага инсулин-това го решават ендокринолозите за всеки отделен случай.

Краси, мога да кажа само едно-блазе му на човека и дано да се задържи така. Но все пак трябва да бъде нащрек да не се получи рецидив на диабета. Тоест да мери по-редовно кръвната захар.
 

# 25
  • Мнения: 10
Има хора на хапчета и диета . Има и на инсулин - понякога бързо действащ или бавно действащ. Майка ми беше на всичките . аз засега съм на хапчета и диета която не спазвам стриктно .Стойностите ми са около 7 ако спазвам диетата пада И на5.6 но диабетика е като  алкохолика - без едно може но с едно не може.

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
записвам се, с диабет тип 2 съм, отделно резистентност, а досега ле4ението направо ми е с нулев резултат,въпреки ,4е си пия редовно хап4етатаве4е 4 месеца! но аз не се взех насериозно! трябва да се стегна и да по4на режим ,при това сериозно ве4е, 4етейки ви ,наистина се притесних! след в4ера пък съвсем- високо кръвно, главоболие и повръщане! за магнезия може ли някой да ми каже то4но какъв тип се пие? не ми се отваря на търсене книгата ,посо4ена по-нагоре! понеже  имах няколко кризи със силни болки, предполага се да са спазми на кръвоносните съдове и пиех магнезий с вит д + аспирин, това за магнезия много ме заинтригува!

# 27
  • Мнения: 2 480
Има хора на хапчета и диета . Има и на инсулин - понякога бързо действащ или бавно действащ. Майка ми беше на всичките . аз засега съм на хапчета и диета която не спазвам стриктно .Стойностите ми са около 7 ако спазвам диетата пада И на5.6 но диабетика е като  алкохолика - без едно може но с едно не може.

7 е много.

# 28
  • Мнения: 31 571
Здравейте. Направих си изследване за диабет, но много не разбирам имам или не. Тия дни ще ходя пак при ендото. Но ми кажете според вас имам ли го това животно диабет или не.
Ето резултатите
пикочна киселина 419,7
глюкоза -
5,24
8,91
6,02
инсулин
37,3-0 мин
361-120 мин
489-60 мин
нали се правят три пъти.
Кажете ми какво мислите?

# 29
  • Мнения: 4
Здравейте. Направих си изследване за диабет, но много не разбирам имам или не. Тия дни ще ходя пак при ендото. Но ми кажете според вас имам ли го това животно диабет или не.
Ето резултатите
пикочна киселина 419,7
глюкоза -
5,24
8,91
6,02
инсулин
37,3-0 мин
361-120 мин
489-60 мин
нали се правят три пъти.
Кажете ми какво мислите?

Би трябвало на резултатите от изследването да са посочени и референтни стойности, ако се вмествате в диапазона, който е посочен там, това означава че всичко е нормално.

# 30
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 381
Здравейте. Направих си изследване за диабет, но много не разбирам имам или не...

Сутрешната глюкоза е в норма, но оптималната сутрешна трябва да е към 4,5  обедната ти стойност е повишена с почти три единици над нормалната, а вечерната е на горна граница. За инсулина нищо не мога да ти кажа. Предполагам, че с тези стойности ще ти назначат диета.

# 31
  • Мнения: 14 588
Инера по абсурдните ти писания се разбира,че изобщо нямаш никаква представа какво е диабет,но си безумно нагла да пишеш категорично измишльотини.Такива същества като теб #Cussing out за опасни за човечеството и в частност за диабетиците!Само като си помисля колко новооткрити диабетици се хващат за такива сламки и после стигат до усложнения на състоянието вкл.кома,меко казано ми става лошо.За съжаление НЯМА излекувани от диабет.Материята е много сложна.Лечението е поддържащо и ако е правилно подбрано нещата са ок.

# 32
  • Мнения: 10
Нивата на пикочната киселина са завишени.Това означава че имаш подагра .Диабет все още нямаш но трябва да се консултираш с ендокринолог . В началото се води пред диабетно състояние и лекар трябва да прецени диета или хапчета ако обичаш сладкото и ти е трудно да спазваш стрикна диета по добре е с хапче и диета.Какво означава инсулин не знам . всъщност самото изследване не знам какво е не че не знам какво е инсулин.Страшно е само в началото след това заживяваш с диабета и дори ти става нещо като приятел или близък които не можеш да понасяш но се налага да търпиш.

# 33
  • Мнения: 31 571
Благодаря ви за отговорите.
Еми бях при ендокриноложката и се оказа, че съм с метаболитен синдром и завишена пикочна киселина. Изсписа ми глюкофаж. Може ли някой да ми каже дали е имал проблеми с това лекарство в началото. Отпадналост, сухота в устата, болки в корема / но не много силни/ и някакви болки по-другите органи - черен дроб, далак, бъбреци? Беше ми изписала две хапчета на ден по 1000 мг. А сега ми каза да пробвам с 500 само вечер да видим какво ще стане.

А случайно да сте имали разстройство от глюкофажа? newsm78

Последна редакция: вт, 12 фев 2013, 07:16 от kalan

# 34
  • Мнения: 2
Здравейте, не съм диабетик, но баба ми беше. Явно това "наследство" се е предало на брат ми. Той е с високи стойности на кръвната захар, а аз правя опити да говоря с него на тази тема и да го подкрепям. Но много не се получава. Наблюдавам и детския диабет, защото съм учител и, когато пътувам с децата трябва винаги да бъда "нащрек". За съжаление, все по-често се среща и сред тях. Моето впечатление до тук е, че освен лекарствата (и то трябва да са много прецизно подбрани, защото не винаги помагат - независимо от това колко са скъпи), човек трябва да има изключителна самодисциплина - задължително диета и физическо натоварване. Постоянно това набивам в главата на брат ми, но той си мисли, че като пие най-скъпите лекарства (а стойностите му особено не падат) прави нещо. Постоянно дава луди пари за някакви биопродукти, които яде безразборно, но в същото време единствената му разходка е с жена му в мола, вместо да отиде на Витоша. Все повече пълнее и става все по-зъл и нервен.

# 35
  • Мнения: 4
Определено при лечението на диабет от голямо значение е освен приема на лекарства и начина на живот. Прилагане на подходяща диета и редовни физически упражнения до голяма степен ще оказват контрол на кръвната захар. И все пак най-доброто лечение за това заболяване си остава превенцията. Ето един материал в който са посочени основните принципи, които трябва да се спазват за предпазване от болестта: http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%8 … D1%86%D0%B8%D1%8F

# 36
  • София
  • Мнения: 4 412
Здравейте,

Искам да ви питам - направих си изследване за гликиран хемоглобин и резултата е 5,4 при норма до 6 . Има ли смисъл да правя допълнителни изследвания, защото е близо до горната граница. Мисля, че личната лекарка ще ме отпрати, нали е в норма.

Благодаря!

# 37
  • Мнения: 10
Повечето дебитни лекарства предизвикват стомашни проблеми -нае често разстройство . Аз започнах със глюкобай който направо ме разсипа .След консултация изпих една опаковка мезинфорте и нещата се нормализираха до степен три посещения на тоалета на ден . Сега пия глюкофарма и нещата са по добре. ЛЕКАРСТВАТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПИЯТ НА ГЛАДНО .Нахранвате се пиете ги и хапвате още няколко хапки. Ако проблема не отминава се консултирайте с ендокринолога.

# 38
  • Мнения: 10
TANY-Направи изследването  - въпреки добрия гл х захарите може да не са съвсем в норма

# 39
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Сега пия глюкофарма и нещата са по добре.
Може ли, малко повече инфо за лекарството ,което пиеш? Не го намирам в интернет като информация

# 40
  • Мнения: 34
Да повторя и аз - изключително важна е физическата активност - и при двата типа диабет, дори при втори тип, съчетана с подходяща диета, може да доведе до спиране на медикаментите.
За съжаление, при ИЗД се изисква дозирано натоварване, често мерене и допълнително приемане на въглехидрати при нужда, иначе има опасност от хипогликемия - тоест, малко по-сложно е, но пък движението пази кръвоносните съдове и капилярите.
От личен опит бих препоръчала йога /няколко прости асани/, комплексът упражнения на Жерлигин и много, ама много ходене.
И винаги носете със себе си захар /поне 30 грама/, вода, глюкомер и нещ със захар. Това важи особено много за хората на инсулин, макар че и таблетките понякога правят хипогликемия.

# 41
  • Мнения: 31 571
Какви упражнения йога правиш Дона? И тези  упражнения на Жерлигин ще видя в гугъл какво представляват.
Аз засега съм си на каланетика и петте тибетски. Ама не всеки ден, че съм с дискова херния и има дни не мога.

# 42
  • Мнения: 10
Много се извинявам за грешното име на лекарството . Лекарството се казва МЕТФОГАММА . Изписва се и по здравна каса и не е скъпо.

# 43
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Много се извинявам за грешното име на лекарството . Лекарството се казва МЕТФОГАММА . Изписва се и по здравна каса и не е скъпо.
Така може, но Метфогамата е със състав Метформин което е като Сиофор.

# 44
  • Мнения: 2
Йогата наистина помага човек да се чувства добре. Знам го от личен опит.

# 45
  • Мнения: 31 571
Аз спрях глюкофажа. Много ми  е зле от него. Ще пробвам с алтернативи някакви.

# 46
  • Мнения: 2
Мисля, че освен физически упражнения и позитивно мислене, човек трябва наистина да се погрижи за себе си. В последно време все повече слушам, че българите нямаме навика да следим своето здраве. Гледам и вкъщи каква е ситуацията - само охкат, че им е лошо, вместо предварително да вземат някакви мерки. Трябва явно да си създадем навици - редовно да си мерим захарта, кръвното, теглото и т.н. Така ще може да следим своето състояние, а не за всяко нещо да се оплакваме и да бягаме при лекар. Повече самодисциплина и грижа за собственото си здраве. Мисля, че това също ще ни помогне да бъдем във форма, въпреки всичко.

# 47
  • Мнения: 31 571
Знаят ли болните от Диабет, че...
Диабетиците се нуждаят от повишен прием на някои микронутриенти - витамини, минерали и други активни вещества от храната. Научните изследвания показват, защо тези вещества са толкова важни за тях:

Хром - крайно необходим минерал, който е много важен за диабетиците от двата Типа, необходим за образуването на активната форма на инсулина. 

Магнезий - подобрява производството на инсулин. 

Манган - влияние за търпимостта към глюкозата. 

Цинк - е в недостиг за болшинството диабетици, но особено за тези от 1 Тип. Той играе ключова роля в обмяната на въглехидратите. 

Биотин - витамин, който помага за метаболизма на мазнините, протеините и въглехидратите. 

Витамин B1 - играе ключова роля в обмяната на въглехидратите. 

Витамин B6 - като цяло дефицитен при диабетиците, а при увредени нерви (нефропатия) нивото дори е още по-ниско. Подобрява значително търпимостта към глюкозата. 

Витамин B12 - нужен за нормалното функциониране на нервните клетки. 

Ниацинамид (витамин B3 ) - помага за съхраняване функциите на инсулино-отделящите клетки. 

Витамин А - полезен за всякакви проблеми с очите и предпазва слизестите мембрани от инфекции. 

Витамин C - като цяло дефицитен при диабетиците. Подобрява търпимостта към глюкозата във 2 Тип диабет. 
Витамин Д - нужен за поддържането на адекватно ниво на инсулина в кръвта. 

Витамин E - подобрява гликозната търпимост при диабетиците от 2 Тип. Осигурява профилактиката срещу усложнения на диабета. 

Липоева киселина - повишава усвояването на глюкозата, явява се високоефективен антиоксидант, способства за регенерацията на черния дроб. 

Янтарна киселина - възстановява чувствителността на клетките към инсулина, усилва неговия синтез и секреция, намалява тежестта на характерните за диабета нарушения на достъпа на кислорода до клетките. 

Черна боровинка - способства за намаляване нивото на кръвната захар, защитава стените на съдовете, предпазва от нарушения в зрението. 

Репей - служи за профилактика на сърдечно-съдовите диабетични усложнения.
Екстракти от репей и глухарче способстват за подобряване функцията на задстомашната жлеза и натрупването на гликогена, което от своя страна влияе благотворно на въглехидратния обмен.

http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&view … itno&Itemid=5

# 48
  • Мнения: 2
Истината е, че хората с диабет или, които са предразположени към диабет трябва редовно да следят кръвнта си захар, а също и кръвното налягане. Много често тези две заболявания „вървят ръка за ръка” – при брат ми е точно така. Препоръчвам ви да разгледате един сайт за медицински изделия, но там има много интересни статии за здравето, включително и за диабета. Ето една от тях: http://-spam181-/index.php?route=information/articles&articles_id=55
Надявам се да ви е полезна.

# 49
  • Мнения: 2 898
rusova11 , много глупости ще прочетеш по форумите. Ако диабетът се лекуваше , някой щеше да е взел нова Нобелова награда за това. Истината е, че за да имаш нормален живот, трябва да си пиеш хапчетата, да ходиш редовно на прегледи и да спазваш режим. Аз от десетки години съм заобиколена от диабетици, а самата аз съм с ИР. Ето тук ще намериш съвети и подкрепа за лечението:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=653715.0

# 50
  • Мнения: X
Цитат
Храненето при хората с тази диагноза трябва да бъде пълноценно и да се ограничи употребата на продукти, които рязко повишават захарта в кръвта.
Това би трябвало да се спазва от всички, не само от диабетно болните.

# 51
  • Мнения: 10
Привет. Пил ли е някой от аюрведичната хранителна добавка ДИАБЕТКЕЪР .Аптекарката ме изгледа много учудено за нейните наблюдения от препарата.                                                                                                                                                                                 

# 52
  • Мнения: 822
Днес разбрах, че здравната каса вече не осигурява вливания на алфалипоева киселина, което е доста лоша новина, защото е скъпо лекарство.

Темата ще е полезна и за мен.

# 53
  • Мнения: 34
Днес разбрах, че здравната каса вече не осигурява вливания на алфалипоева киселина, което е доста лоша новина, защото е скъпо лекарство.

Темата ще е полезна и за мен.


Страхотно - тъкмо няма да ме юркат да лежа по болници.
Всъщност не е толкова скъпа, около 30 лв е немската, а има и българска.

# 54
  • Мнения: 822
Е, все пак венозното вливане е за предпочитане пред таблетките. Една ампула е 12 лв. * 10 дни = 120 лв и това няколко пъти в годината и като прибавим таблетките, които се приемат текущо става скъпо.

# 55
  • Мнения: 62
Вижте забравените съвети на Петър Димков за диабета и лечението му!

http://www.-spam093-/255609/vij-zabravenite-saveti-na-petar-dimk … -i-lechenieto-mu/

# 56
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Много се извинявам за грешното име на лекарството . Лекарството се казва МЕТФОГАММА . Изписва се и по здравна каса и не е скъпо.

Вариантите на лекарства с метформин са доста - от най-евтиния Метфодиаб през Метфогама до Глюкофаж и другите скъпи. При всичките има проблеми със стомаха, моята ендокриноложка предложи да започнем с евтин вариант (метфодиаб), който не ми понесе, сменихме с Глюкофаж със същия резултат, минах на Метфогама, който ми понася добре (поне не ме боли коремът от него).

Говорете с ендокринолога за други варианти, ако този Ви създава сериозен дискомфорт, може би ще намерите оптималното за Вас.

Плюс един-два пъти седмично - по половин лъжичка канела с кафето. Но с канелата трябва да се действа внимателно, защото тя влияе и на кръвното.

За около половин година прием на метформинови препарати + диета (в нея не бях много стриктна поради естеството на работата ми и вродения мързел да си подготвям предварително от вкъщи храна) и тренировки на велоергометър успях да смъкна стабилно 10% от теглото и съответно нивото на инсулина от 37 на 21 (с преддиабет съм).

# 57
  • Мнения: 3 410
В края на юли на баща ми му откриха диабет, 19 кръвна захар,болница, изследвани -  веднага инсулин по 20 единици два пъти на ден.
Той започна да си бие инсулина, но мира не ми даваше този факт - започнах да му давам 3 добавки
- сутрин алое гел по 30 мл
- по 1 литър на ден чай с цветчета на алое, джинджифил, канела и други билки
- по 2 табелтки н ден от една добавка с хром, много минерали , антиоксиданти
Едновременно с това намаляване на хляба, преминаване на 5 хранения по малко, физически труд поне по 2-3 часа на ден.
Резултат - от 20 август баща ми не си поставя инсулин, продължава си с добавките, никакви лекарства не пие, кръвната му захар е 5-5,5. На 70 години е и мисля, че е добре за него.
Няма да забравя интервю с един американски лекар - диабета/тип Б/ не е болест, а състояние на повишена киселинност в организма. Правилно хранене и движение=здраве

# 58
  • Мнения: 822
Рися, а какви са стойностите на кръвната захар на гладно и след хранене, и гликирания хемоглобин? За нарушен глюкозен толеранс ли се касае или нарушена гликемия на гладно? Как се прави изследването за инсулин?

# 59
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Кръвната ми захар поддържа стабилно ниво между 4,5 и 4,9 на гладно и след хранене. Гликирания хемоглобин - честно казано, нямам спомен какви бяха стойностите.

Тези сложни диагнози, да ти кажа (и отивам да се срамувам в ъгъла от невежеството си  Mr. Green) нищо не ми говорят. Пред мен докторите споменават хиперинсулинемия и преддиабет. Така че не мога да ти кажа.

А за изследването - даваш кръв и мерят серумен инсулин.

# 60
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148


За около половин година прием на метформинови препарати + диета (в нея не бях много стриктна поради естеството на работата ми и вродения мързел да си подготвям предварително от вкъщи храна) и тренировки на велоергометър успях да смъкна стабилно 10% от теглото и съответно нивото на инсулина от 37 на 21 (с преддиабет съм).

това означава ли, че някога ще престанеш да пиеш Метфогамма-та?

# 61
  • пак там
  • Мнения: 2 885


За около половин година прием на метформинови препарати + диета (в нея не бях много стриктна поради естеството на работата ми и вродения мързел да си подготвям предварително от вкъщи храна) и тренировки на велоергометър успях да смъкна стабилно 10% от теглото и съответно нивото на инсулина от 37 на 21 (с преддиабет съм).

това означава ли, че някога ще престанеш да пиеш Метфогамма-та?

Да, ако се стегна и продължа с правилно хранене и повече упражнения, ако смъкна още малко килограми - това е идеята. Поставила съм си го за цел тази година да се отърва от хапчетата изцяло.

Но пак уточнявам - с преддиабет съм, не се наемам да кажа какво би станало в изцяло диабетно състояние.

# 62
  • Мнения: 31 571
И аз съм с предиабетно състояние, но хапчета не пия, защото ми действат ужасно. Но с режим и упражнения за една година свалих 14 кг. Надявам се и тази да постигна такъв резултат. Карам на хранителни добавки и хром. Решението си е мое.
Иначе лекарствата за диабетици принципно не са подходящи за предиабетно състояние, освен метформиновите, но те са гадни.

# 63
  • Мнения: 822
Я бихте ли споделили как и с какви стойности уточниха диагноза преддиабет? Благодаря!

# 64
  • Мнения: 31 571
Прави се натоварване с глюкоза три пъти през час за да се видят нивата на инсулина. При предиабетното състояние нивото на захарта е що годе нормално, защото нивата на инсулин са високи. Лошото е, че много хора не си правят тези изследвания, а правят тези само за диабет и си мислят, че нищо им няма, а инсулина е важен. Аз мислех този месец да си правя пак изследване, но се отказах. Мисля да поизчакам още малко, защото това натоварване ми е гадно и тежко. Нека да посваля още малко и тогава. Джипито години наред ми викаше, че нямам диабет и най-накрая отидох при ендото, който ми каза, че инсулина е важен. Така, че джипитата не могат и не трябва да се произнасят за тези неща, защото в моя случай трябваше още преди десет години да се знае това, но нали не му се дава направление... Sad

# 65
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Elora Danan - мерси.
А какъв гликиран хемоглобин поддържаш?

Аз също мисля да опитам стриктна диета и много движение. Ужасява ме мисълта за доживотни хапове.

# 66
  • Мнения: 31 571
Ми не го знам тоз хемоглобин за какво е? Embarassed И дали го има някъде по изследванията. Трябва да потърся

# 67
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Гликирания хемеглобин показва, как си компенсирала диабета назад във времето. Около 4-8 седмици назад. Нали ме разбираш?

Трябва изрично да си го изискавала това изследване.
Иначе не знам дали така рутинно се прави.

Но ти, докато пиеш Метфогамма-та предполагам, че ще си ОК.

# 68
  • Мнения: 31 571
Не пия метформинови лекарства. Действат ми кофти. Карам на хром и гликоравнин, който е билкова добавка.
Сега видях изследванията от декември.
За хемоглобин пише 5,3 при реф. стойности 4-6, което ми се струва ок.
Това с изследването за диабета. За глюкоза стойноста ми на гладно е 4,02 при реф. ст. 3,3-6, което пък е по добре от миналия път, защото тогава беше 5,24. Предполагам, че и инсулина малко се е снижил. Ще го видя и него, ама след няколко месеца.

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не пия метформинови лекарства. Действат ми кофти. Карам на хром и гликоравнин, който е билкова добавка.
Сега видях изследванията от декември.
За хемоглобин пише 5,3 при реф. стойности 4-6, което ми се струва ок.
Това с изследването за диабета. За глюкоза стойноста ми на гладно е 4,02 при реф. ст. 3,3-6, което пък е по добре от миналия път, защото тогава беше 5,24. Предполагам, че и инсулина малко се е снижил. Ще го видя и него, ама след няколко месеца.

ясно.
от снощи пия метфогамма и днес съм с тотално скапан стомах. колики и болки...

# 70
  • Мнения: 31 571
Не пия метформинови лекарства. Действат ми кофти. Карам на хром и гликоравнин, който е билкова добавка.
Сега видях изследванията от декември.
За хемоглобин пише 5,3 при реф. стойности 4-6, което ми се струва ок.
Това с изследването за диабета. За глюкоза стойноста ми на гладно е 4,02 при реф. ст. 3,3-6, което пък е по добре от миналия път, защото тогава беше 5,24. Предполагам, че и инсулина малко се е снижил. Ще го видя и него, ама след няколко месеца.

ясно.
от снощи пия метфогамма и днес съм с тотално скапан стомах. колики и болки...
Аз точно за това го спрях. При положение, че това трябва да го пия доста дълго време няма сила на тоя свят която да ме накара да го пия уж за да ми оправи инсулина, а да ми прецака всички други органи. Имам позната от тях не отслабна, а качи 30 кила. Аз бях с болки в корема, разтройство, подуване, болки в бъбреци, черен дроб, жлъчка, отпадналост и за две седмици качих 4 кг. После още два пъти му дадох шанс като намалих дозата от 3000 на 500 само вечер и след ден пак същите симпотми.
Ти сама си решавай какво да правиш и дали да го спреш или не или да се консултираш с лекаря си. Аз на своя отговорност го направих.
Днес ендото каза, че не било толкова фатално, но щом не го пия трябва още по стриктен режим да водя.
Ама ти с диабет ли си или с ИР?

# 71
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Момичета, не зная как пиете метформина, може би откривам топлата вода  Mr. Green, но да кажа как на мен ми го предписаха: една седмица вечер по половин хапче. После една седмица по едно. После една седмица се добавя половин хапче на обяд. И така до нужната доза. Именно за да се намали въздействието върху стомаха.

Отделно от това - ако ви е предписано метфогама, а тя ви предизвиква болки - споделете с ендокринолога, за да смени метформиновия препарат, докато не намерите този, който на вас ви въздейства най-безвредно. Писах по-горе, че аз започнах от метфодиаб като най-евтин, минах през още три и се спрях на метфогамата, като най-щадяща за моя стомах. Колежка със същата диагноза се "успокои" на глюкофажа, който пък при мен предизвикваше зверски болки. Брат ми (при нас явно си има семейна предразположеност) още от раз улучи неговия препарат.

# 72
  • Мнения: 31 571
Явно не съм случила на лекар да ми обясни тия неща. Но следващите два пъти като реших пак да опитам карах точно така. Половинка хапче вечерта и пак същите проблеми.
Пък принципно ми се гади от хапове особено ако са химия. Сигурно е на психическа основа, но не ги трая.

# 73
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз също не съм фен на хаповете, и ако някой ми беше предложил тази билкова добавка на времето, първо щях да пробвам с нея. То и сега не е късно де... Но първо да си оправя режима, дотогава ще използвам метформина за патерица...

А при постепенното въвеждане се случва именно това - първите няколко пъти ти е гадно, после организмът си свиква и можеш да увеличиш дозата по-нататък до постигане на предписаното. И пак зависи от поносимостта на организма към точно този определен препарат.

Нямам идея защо става така - уж активната съставка е една и съща, но действат различно на различните хора. По подобен начин беше и лекарството на детето срещу колики - три различни препарата с една и съща активна съставка - само единият му действаше.

П.П. Сега се зачетох по-подробно в твоя пост... 3000? Не е ли малко множко това?  newsm78

# 74
  • Мнения: 31 571
Може би заради многото ми инсулин ми го даде.
Но днес ендото каза, че има малък процент от хората, които имат моите оплаквания и не е хубаво да го пият.
Мисля да си остана на хранителни добавки.

# 75
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Щом ти действат добре - не ги сменяй, може пък това да е по-добрия вариант. Но си мери инсулина поне на три месеца.

Пък аз след следващото "замерване" може да се осмеля и аз да ги видя как ще са ми...

# 76
  • Мнения: 31 571
А не. Абсурдно е през три месеца да го меря инсулина. Това натоварване с глюкоза е ужасно и много вредно за организма. Прави се рядко. То ако го правиш често ще се разболееш още повече. Даже ендото днес ми каза, че щом захарта ми е отишла на 4,02 от 5,25 значи и в инсулина има разлика и да не бързам. Даже каза, че през две години бива, но и това е много.
Ама е ужасно и друг път съм го казвала. Такова количество захар аз лично никога не съм поемала и е нормално да се вдигне инсулина до небето и то даже и при здрав човек ще има отклонения.
Ама си мисля след няколко месеца като си правя изследване за хашимотото, ще взема направление за диабет без натоварване с глюкоза и ще ги помоля отделно да изследват инсулина поне два пъти. На гладно, а после мисля да изям едно парче торта и след час пак да го направя да видя как се отразява това парче торта. Laughing

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичета, не зная как пиете метформина, може би откривам топлата вода  Mr. Green, но да кажа как на мен ми го предписаха: една седмица вечер по половин хапче. После една седмица по едно. После една седмица се добавя половин хапче на обяд. И така до нужната доза. Именно за да се намали въздействието върху стомаха.

Ами не ми го обясни/даде така.
Направо ми предписа Метфогамма от 850мг. Два пъти по 1 хапче на ден.
Аз малко на своя глава го почнах 3 пъти по 1/2 хапче. Но по принцип съм с чувствителен стомах и корем и вечер направо вия от болки.
Ще ходя другата седмица да ми го смени.
Чух за този препарат EUCREAS, който много добре се понасял.

Елора, може ли да напишеш подробности за хранителния си режим и тези хр. добавки, които пиеш.

Кой питаше с какво съм? И аз не знам вече (или не искам да се примиря с диагнозата), но съм си май-май с диабет, тип 2. Фамилна обремененост + още ф-ри, които не отчитах.
ГХ = 6.9%, без никаква компенсация. И ендо-то ми назначи Метфомамма. Ужасявам се, ако трябва да пия хапове до живот.

# 78
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, и на мен ми направи впечатление, че повечето ендокринолози направо предписват крайната доза, без адаптационния период, както и препаратът, който са си свикнали (или де да знам, получават пари ли за него, не знам). Явно не им се занимава, пък и нали не е на техен гръб...

Относно режима: ограниченията, предполагам, ги знаеш - без бял хляб, без сладко, без картофи и ориз. Много салати, нископроцентни млечни продукти, нискомазнени меса. Храненията - поне пет пъти на ден по малко. Спортуване поне три пъти седмично по един час. Аз не мога да ходя, затова въртя велоергометъра и при възможност плувам.

Елора, аз не говоря да правиш профил на три месеца. Пускай си серумен инсулин на кръвна проба. Не показва усвояването, но показва нивото на гладно сутрин, което си е все пак някакъв ориентир. А обикновено той е най-висок сутрин, казва моята докторка.

# 79
  • Мнения: 31 571


Елора, може ли да напишеш подробности за хранителния си режим и тези хр. добавки, които пиеш.

Кой питаше с какво съм? И аз не знам вече (или не искам да се примиря с диагнозата), но съм си май-май с диабет, тип 2. Фамилна обремененост + още ф-ри, които не отчитах.
ГХ = 6.9%, без никаква компенсация. И ендо-то ми назначи Метфомамма. Ужасявам се, ако трябва да пия хапове до живот.

Режима Рися ти го каза. И повече зеленчуци бих добавила. Разделно хранене също е важно и полезно.
Иначе аз питах с какво си. Преди пет години срещнах човек, който ми каза, че се е излекувал от диабет тип 2. Ама нали тогава уж нямах такова нещо или по-скоро не знаех и не запомних.
Но не забравяй, че аз съм с ИР, а не с диабет и затова си позволявам да спра лекарствата. Макар, че ако имах диабет пак нямаше да ги пия, а щях да пия всевъзможни други неща.
Пия гликоравнин сутрин на гладно, един хром вечерта, веднъж на ден след хранене една таблетка прим оил, сега почнах и мултивитамини да взимам. Иначе пиши в гуглето лечение на диабет тип 2. Излизат резултати не само за метформина.  Хубаво проучи вариантите.



Елора, аз не говоря да правиш профил на три месеца. Пускай си серумен инсулин на кръвна проба. Не показва усвояването, но показва нивото на гладно сутрин, което си е все пак някакъв ориентир. А обикновено той е най-висок сутрин, казва моята докторка.


А за инсулина е идея. Не съм се сетила да видя поне на гладно колко е.

# 80
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Да, наличието на зеленчуци на всяко ядене - по възможност сурови, е задължително.

Елора, аз след първия профил се зарекох повече да не правя такъв - беше ми ужасно гадно (аз толкова захар ям за около седмица, по дяволите!), ендокриноложката го знае и по възможност (досега) ми го спестява.

# 81
  • Мнения: 31 571
Ами Рися нищо чудно и с такова натоварване и здрав човек да се изкара болен. След това натоварване при мен инсулина беше страшен, но както казах аз сладко съм яла, но такова нещо не съм яла. Мисля скоро да си направя експеримент като си правя изследване пак. Първото на гладно, отивам в кафето пия си кафенцето и си хапвам плодчето - било ябълка или портокал. Ще си го нося. След час пак боцкане, отивам пак в кафето купувам си малко форнети и след час пак боцкане.  Laughing
Това за мен ще е реално изследване, защото аз така се храня. Без форнетите разбира се. След плода сутрин хапвам често овесени ядки.
Иначе за избягването на плодовете не съм съгласна с лекарите. Явно не са наясно, че рафинираната захар няма нищо общо със захарта в плодовете. А в повечето плодове е в повече наличие фруктозата. Само извлечената фруктоза която се продава като подсладител е вредна.
Впрочем въглехидратите се усвоявали разбрах най-бъро и лесно сутрин и до обед ми казаха. Заради метаболизма и затова вечерта по възможност да се набляга на белътчини.

# 82
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
мерси, момичета   bouquet
много ми е хубаво, че си говорим на един език с вас  Hug

пак ми е зле, лежа и дори главата ми бучи... кръвното ми играе също.
спирам лекарството, но не знам дали днес ще имам сили да отида до ендо-то.
отдавам се на стриктна диета.
боб и леща може ли?
а хляб бонус?

ще ми трябва време да се нагодя по режима, но няма как. после ще е рутина, надявам се.

# 83
  • Мнения: 31 571
На теб лошо ли ти е от лекарствата? И сигурно ли е че имаш диабет тип 2? Ендото ли ти го каза? Колко ти е захарта и инсулина?
Иначе друга по подходящо също е диабекан.
Иначе боб и леща може, но не ги яж с хляб. И грахът е полезен. Яж ги със салата. Аз чат пат и ориз и картофи ям, но пак ги папам със салата само. Хляба вече го ям единственно ако нямам готвено и имам само сурова салата. Като съм навън пак гледам максимално по-полезни неща да взимам. Пици вече не ям, но ако съм навън и съм гладна примерно взимам фалафел като им казвам да махат картофите и повече зеленчуци да слагат. Ама тия неща са инцидентни. Примерно сега е зима и върви зеле с моркови и магданоз. Аз слагам понякога праз, а понякога ситно накълцана скилидка чесън.
Впрочем празът, лукът и чесънът - сурови де, помагат за нормализирането на кръвната захар.
Ако искаш не ги спирай от раз да не стане беля. А ги намаляй постепенно. Но си говори и с ендото.
Избягвай колбасите, абе направо ги махай. То в тях има всякакви глупости, но не и месо. Кучето ми вече не ги обича. Ако ядеш месо го яж само със салата пак без хляб. Аз рядко ям месо, но като ми се яде ям риба, пилешко или си взимам от магазина кюфтета. Тези които ги правят на момента на скара, а не опакованите. Личи си, че са по-читави.
В началото ми беше странно да не ям примерно манджите без хляб, но всъщност установих, че пак се наяждам и то повече се засищам и не ми е тежко.
Щом ти е висока захарта пиши в гугъл смъкване на кръвна захар. Също така мисля, че имаше и лекарства, които не са на метформинова основа за диабетици, но съм ги забравила.
Ядките също са полезни и то много, но сурови. Много рядко си позволявам печени фъстъци. На три месеца си взимам по 100 грама да се поглезя и ги ям на два пъти. Чат пат хапвам суров слънчоглед. Накисвам го във вода за 12 часа и после омеква. Много е вкусен и полезен и не е вреден като печения. В началото ми беше странен такъв мокър, суров и набъбнал без сол, но пък пак си е вкусно.

# 84
  • Мнения: 31 571
Сега видях, че си писала за глюкозата, че е 6,9, ама инсулина не си казала.
6,9 си е вече над допустимите, но не толкова високо. Аз бях с 5,25, но инсулина беше висок. Сега ми вече на гладно 4,02. Което си е прогрес, ама инсулина ще го меря след няколко месеца пак. При ИР знам, че няма как да се получи висока кръвна захар заради многото инсулин при нас, освен че ще се вдигне ако прекалим със сладки и други въглехидрати. Преди време едното ендо ми каза, че за да се смята, че човек има диабет трябва да е доста над 6 на гладно. Има хора с 18 при първо боцкане на гладно.
А знам, че при диабет тип 2 вече има понижено производство на инсулина съчетано с невъзможността на клетките да го възприемат, демек стадия ИР вече е минат.
А диабет тип 1 си е най страшния. Там вече панкреаса не дава инсулин и хората си бият инжекции.
Явно факта, че съм свалила кила, почнала съм спорт и смяна на режим вече е повлиял.
Стресът също може да докара диабет и на здрав човек. Гинеколожката ми за месец го е развила, защото е заварила мъжът си починал. А преди не е имала никакви проблеми.
Тъй, че също е важно да избягваме стресови ситуации и да не се ядосваме за глупостти. Ама има моменти не могат да се избегнат.

# 85
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, Елора е изброила много хубаво какво може и не. Ще добавя само:
- никакви газирани напитки, дори газирана вода;
 - пълнозърнест хляб - ама наистина пълнозърнест, по половин филийка максимум, когато много ти се прияде, задължително със зеленчуци;
- ако пиеш кафе - опитай един два-пъти седмично по половин чаена лъжичка канела в кафето, или в чаша кисело мляко, или в нещо подобно (това, между другото, сваля и кръвното, така че внимателно)
- от плодовете избягвай банани, грозде, круши, наблягай на ябълки, изобщо на киселите плодове.

И да, знам, че звучи тъпо, но избягвай стресовите ситуации, доколкото можеш. Наистина е много важно.

# 86
  • Мнения: 31 571
На мен ендото вчера ми каза, че може черен хляб по две тънки филии. Ама аз и без това рядко го ям. Всеки лекар различно казва. Иди разбери на кой да вярваш. Laughing

Я вижте тук за  чесъна какво пише

http://eruditabg.com/?pid=7&NewsID=523

Но скоро ми казаха, че като се яде трябва да се маха жилото в средата, защото дразни стомаха.

# 87
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Чесън, коприва, боб... Доста са храните, които подпомагат лечението, просто трябва да си отворим очите за тях.  Peace

# 88
  • Мнения: 822
А как разбрахте, че сте с диабет или нарушиенята преди него?

# 89
  • Мнения: 31 571
Е аз още не съм с диабет, а ИР което си е предиабетно състояние. Иначе дълго време ми трябваше да стопля, че съм с ИР. Просто попаднах на една гинеколожка, която ме разпита за проблемите ми и ме посъветва да си изследвам захарта и инсулина и тъй като нямаше време да говорим ми каза в гугъл да прочета. Също така съм със синдром на хашимото и в началото мислехме, че той е причината за напълняването и цикъла, но дори и след взимането на хормоните резултат нулев.
Иначе винаги съм била пухкавелка слабо казано едва ли не от петгодишна възраст. И винаги съм имала проблеми с цикъла. Имало е периоди с години съм спортувала - баскет, бягане и плуване и никакъв ефект. Стягане да, но не отслабване. Ефекта дойде с промяната на хр. режим и добавките. Сега съм на тае бо докато взема велото, петте тибетски и чат пат каланетика.

# 90
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз съм с витилиго (което също се води автоимунно заболяване), и съответно е напълно възможно отключването на други заболявания с подобен произход.

Всъщност и аз се съмнявах в щитовидната жлеза, но лекарката още преди прегледа с ехограф заяви, че е абсолютно сигурна, че имам проблем с панкреаса, и се оказа права. Доколкото разбрах от нея - специфичен вид на кожата и корема в коремната област (тук не зная какво точно гледаше и търсеше, но като ми погледна корема, веднага заяви, че според нея проблемът е там), трудности при сваляне на килограми, проблеми със съня, с настроението, с либидото дори, постоянна умора. Това бяха моите симптоми, и тя потвърди, че съответстват на хиперинсулинемия, или ИР.

Аз въобще не се усъмних в диабет, защото кръвната захар никога не ми е била висока.

# 91
  • Мнения: 31 571
И аз така, но със съня нямам проблем освен лошия навик да лягам късно. Ама спя добре. С настроението също имам проблем. Сменям го като носните си кърпички, ама може и да е от зодията Laughing
Но и други лекари са ми казвали, че трупането на ханша и корема говори за проблем с панкреаса или със сърцето. А може и с двете.

# 92
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Пак ви благодаря!   bouquet

Аз сега започвам по пъти на лечението и промяната в хранителните навици.
Така да се каже, Метфогамм-ата ми беше бойното кръщене в овладяването на диабета. Но явно това не е моя пепарат. Ще пробвам други.
Освен всичко, от него (или си внушавам вече) ми изсъхва лигавицата към гърлото.
Аз карах грип, но там са други симптомите. Не ми е болно, а ми е лошо. На стомаха, на главата... и разтройство добих.
Натоварване с глюкоза не ми беше предложено от ендото. Направо, след КЗП и гликирания хемоглобин ми назначи Метфогаммата.
И аз си правих хормони на щитовидната по препоръка на същата ендокриноложка, но те са в норма, според реф. стойности дадени там. Освен това никога не съм имала оплаквания. Тя ме гледа и  мануално и отсече: не е увеличена, няма киста.

Колкото до стреса... То има ли хора, които не живеят стресово в сегашни дни?! Едва ли...
Аз реших да се заема сериозно с кръвната си захар, защото както споменах съм фамилно обременена. Дядо ми не се компенсираше никога с нищо и си замина от инсулт преди много години. Бях дете...
Но лятото татко направи жесток инфаркт (уж пиеше хапчета, но не стриктно. И диета не пазеше...) и сега майка ми не спира да ми говори, че всичко е от кр. захар.
С втората си бременност бях и с гестационен диабет. Всъщност от тогава осъзнах, че май няма да избягам от тази болест, но и нищо не направих за да опитам.
В последно време страшно се обездвижих и стресът покрай състоянието на баща ми, болниците и т.н. изиграха роля и за моето здравословно състояние.
Но това е. Няма какво да се тюхкам, по-добре да се взема в ръце и да действам.
Радвам се, че в тази тема си споделяме всичко около диетите, стойностите и т.н преживелици.
Поздрави, момичета  Hug

# 93
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Шани, и при мен според мен се отключи по време на бременността (подозираха гестационен диабет, но след профила не се потвърди), впоследствие в рамките на една година - серия от проблеми и тежки моменти в рода, които реално ме изведоха от равновесие и явно доведоха до този обрат.

Така че пътечката горе-долу е такава и при мен: фамилна обремененост плюс стресови ситуации плюс обездвижване.

Сега трябва просто да се стегнем и сами да си помогнем.  Hug

# 94
  • Мнения: 31 571
И на мен Шани ми изсъхваше устата от глюкофажа. Даже на третия ден бях навън и се нааках.  Cry Сякаш от лекарството мускулите на ануса ми спряха да работят и не можех да стискам и добре, че бях на път за вкъщи.
Иначе в днешния свят без стрес няма как, но е по-важно как реагираме на него.
И не се обездвижвай. Защото ако пазиш само режим без някакъв спорт е почти безсмислено.
Ако ще минаваш на разделно, което за мен е най-доброто бих те посъветвала следното. Хапвай по-често ако си гладна, но не смесвай.
Примерно ако хапнеш леща със салата както аз днес. И не се чувстваш заситена. Първите дни е така.  Ако ми се случи да не съм се заситила хапвам пак малко леща за да не омеша. Ако ми се хапне сладко, то гледам да е максимално м/у храненията. Пиенето на топла вода сутрин също е хубаво.
Понякога два пъти в месеца /макар, че мои познати ме съветват да е всяка седмица, но не ми е удобно винаги/ правя разтоварващ ден. На вода, билкови чайове без захар или мед естествено и малко плодове.
Действа ми много благотворно на организма. Понякога обаче прегладнявам вечерта и или хапвам купа овесени ядки или салата от сурови зеленчуци с препечен хляб. Реално се събират 24 часа, защото от вечерта на предишния ден до вечерта на следващия са си 24 часа.
Някои казват, че гладуването не е подходящо за нас, ама на мен ми действа добре и организма мисля се разтоварва и прочиства.

# 95
  • Мнения: 822
Е, значи и аз имам от почти всички симптоми, които изброихте - фамилна обремененост от всички страни, гинекологични проблеми, наднормено тегло /най вече талията ми е огромен проблем/ и ниска двигателна активност, съчетани с потресаващо хранене. Но преди много години все пак се съмняваха за диабет и тогава си спомням, че правих натоварване с глюкоза, но или не са стигнали до край с изследванията или не са обърнали внимание. Имах и толкова много стрес последните 2-3 години...не искам да мисля за това. Добре - вече се движа, килограмите са ми в норма /но ще трябва да сляза под нормата/, храня се правилно. Но от стрес няма как да избягам, а знам до какво може да доведе, защото ги видях с очите си.  Sad

# 96
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Елора, не, не е добре за нас гладуването. Напротив, необходим е режим на често хранене, за да работи жлезата нормално, а не с редуване на режим на складиране и режим на изхвърляне на инсулин. Аз не мога да го обясня много добре, но когато докторката го обясняваше, звучеше мноооого логично.  Mr. Green

eldass, симптомите са много подобни на доста заболявания, основно се доказва с кръвни изследвания, така че не бързай да се вкарваш в излишни филми. Но не ти пречи да си пуснеш кръв и инсулин (без натоварване) като ориентация, ако ти се занимава.  Peace

# 97
  • Мнения: 31 571
Ох това гладуване. Ама то не е гладуване, а разтоварване за един ден. Хапвам малко плодове и пия топла вода и чайчета. Но не го правя често. Когато усетя, че вътрешно имам нужда от разтоварване. А при такова разтоварване не мисля, че се отделя инсулин и да се складира. Толкова лекари смених - толкова и мнения. Едната вика, че може, другата че не било желателно, третата пак може, но вечерта да хапвам нещо леко:crazyeyes:
Но като бях тийнче и доста по-слаба, но пак пухкава правих големите гладувания. С дни. И то без захранвания. Без да се посъветвам или да питам лекар или близък. На своята глупава глава. След време разбрах и едното ендо каза, че при подрастващ организъм гладуване с дни води до големи нарушения на метаболизма. И след пет години нещата почнаха да се влошават.

# 98
  • пак там
  • Мнения: 2 885
От моя опит (понеже правих и 90-дневната диета, а там има един ден на плодове) - много ми беше лошо в тези дни с плодовете. Затова и се съгласих с лекарката. На десетия такъв ден го промених на зеленчуков (без нищо друго), и си бях прекрасно. Та затова ти го казвам. Но от организъм до организъм разлика голяма, знаеш. Ако ти се чувстваш добре в такива дни - прекрасно.

А за диетите - като обяснявах на докторката как съм се опитвала да отслабна, какви диети съм правила, тя възкликна: "Абе момичета, повечето ви проблеми с килограмите идват точно от тези диети, вие сами отваряте пътя на диабета към себе си."

# 99
  • Мнения: 31 571
Абе права си. Диетите не струват. Просто хр. режим до живот. Човек трябва да яде това което му се яде, да е разнообразно и да не прекалява. Е за нас със сладкото макс. ограничения.

И все пак наистина аз си се чувствам добре като го правя и не го правя често. Един или два пъти. А и не е глад това. Защото хапвам плодове и пия топли напитки. Но ще те послушам и ще включа и зеленчуци. Примерно моркови и краставици.

# 100
  • Мнения: 3 410
Много е важно алкализирането на организма - трябва да се хапват повече храни от тази група и добавки, които алкализират. Няма такава болест диабет тип 2, това е състояние, твърдо вярвам в това, каквото и да ми говорят ендокринолозите.

# 101
  • Мнения: 31 571
Много е важно алкализирането на организма - трябва да се хапват повече храни от тази група и добавки, които алкализират. Няма такава болест диабет тип 2, това е състояние, твърдо вярвам в това, каквото и да ми говорят ендокринолозите.
Мда, четох за това скоро. А какви добавки за алкализиране знаеш?
Иначе не те разбрах как така няма такава болест диабет. Тя примерно бременността е състояние, а  не болест, но за диабета се съмнявам.

# 102
  • Мнения: 822
Аз пия сутрин на гладно сода и веднага спря влагалищното течение, нямам гадни сърбежи от кандидата. Отдавам го точно на алкално-киселинния баланс и храните, които го променят, а аз съм прекалявала точно с тях.

# 103
  • Мнения: 31 571
Как я пиеш? С вода или така с лъжичка гълташ?

# 104
  • Мнения: 31 571
Иначе аз наскоро пробвах да пия, но нещо ми стана некомфортно после на стомаха.

# 105
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз пия сутрин на гладно сода и веднага спря влагалищното течение, нямам гадни сърбежи от кандидата. Отдавам го точно на алкално-киселинния баланс и храните, които го променят, а аз съм прекалявала точно с тях.

Я дай малко по-подробно, и за содата, и за алкалните храни. Че подозирам, че ние трите, пишещи последните три страници, не сме единствените, които искаме да се отървем от метформина.

# 106
  • Мнения: 822
Първо я пиех разтворена със сока на половин лимон и вода и се получава приятна напитка. Но от месец я пия така - една чаена лъжичка сода с връх в устата и веднага след това гореща вода сутрин на гладно. После поне 30-40 минути не ям. ! Важно е да е на гладно ! За начинаещи се започва с малка лъжичка и постепенно се увеличава дозата. Хубаво е поне два пъти на ден да се приема.

http://diabetnews.bg/13539/index/itemId/1085
http://www.zemianazaem.com/archives/387

# 107
  • пак там
  • Мнения: 2 885
А кафе може ли да се пие през тези 30-40 минути?

Щото иначе, какъвто съм бухал сутрин, ще трябва да ставам, да пия содата и да си лягам да си доспивам до времето за кафе  Embarassed

П.П. Прочетох, отговорих си - не може... Явно ще бъде вариантът с доспиването...

# 108
  • Мнения: 31 571
С лимон няма да стане, че съм алергична към тях.
Но ще пробвам с топлата вода сутрин по-малко.
Иначе четох преди време, че колкото по слабо алкализиран е организма, толкова е по-слаба имунната система и се появяват повече заболявания. В нета има рецепта за рак с кленов сироп и сода. Моят съсед на който му се поява огромна бучка колкото два юмрука на лакътя с този метод я премахна. Май беше разчоплил бенка или брадавица.
Има си и в нета таблици с алкалните храни. Но не винаги е възможно само тях да консумираме.
---
Рися аз като пия само топла вода и след 15 минути си правя кафенцето. Тя водата минава за толкова. Вече със содата малко повече може да се изчака, защото ако излизам нямам време да чакам.

# 109
  • Мнения: 822
Рися, аз кафе не пия вече от 7-8 години, но знай че е точно киселинно образуващо.  Crazy
А иначе така правя, ставам по-рано за содата... Laughing

# 110
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Не мога без кафе... Просто ако не пия кафе до 11 часа съм абсолютно нетрудоспособна...

# 111
  • Мнения: 31 571
Абе едно кафе на ден мисля, че не е проблем. И аз не мога без кафенцето. И след 20 минути ако го изпия след содата все ще има ефект мисля.

# 112
  • Мнения: 3 410
Добавки с люцерна в тях действат алкализиращо, алое вера, кисели плодове като най-лесно си е вода с лимонов сок и много други. Баща ми редува през зимата една добавка с люцерна и една с хром, а сутрин задължително пие 30 мл алое, освен това колкото се може салати с пресни зеленчуци овкусени с лимонов сок и зехтин. Само с хляба не може да се пребори, но факта че не пие никакви лекарства само по себе си е геройство за него и затова не му се карам много много за хляба.Компенсира подкиселяването от белия хляаб с добавките и салатите.

# 113
  • Мнения: 822
Рися, и аз така си мислех, но го спрях от раз, всичко е в главата. А и начинът ти на хранене много би променил това състояние. Не трябва въглехидратите да са много сутрин на закуска, а и трябва да са с нисък гликимичен индекс. Може би е добре да прочетете "Зоната" от проф. Бари Сиърс.
И на кратко http://www.vzonata.com/dieta-zonata/

# 114
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Елдас, аз не закусвам сутрин. С обърнат режим на хранене съм, който в момента се опитвам да променя, но изобщо не мога да закусвам сутрин. Поне два часа просто не мога да преглътна нищо, толкова не ми се яде.

Отивам да чета.

# 115
  • Мнения: 1
Здравейте Елора! Бихте ли споделили какви други добавки приемате освен форма? Предварително ви благодаря
 
Не пия метформинови лекарства. Действат ми кофти. Карам на хром и гликоравнин, който е билкова добавка.
Сега видях изследванията от декември.
За хемоглобин пише 5,3 при реф. стойности 4-6, което ми се струва ок.
Това с изследването за диабета. За глюкоза стойноста ми на гладно е 4,02 при реф. ст. 3,3-6, което пък е по добре от миналия път, защото тогава беше 5,24. Предполагам, че и инсулина малко се е снижил. Ще го видя и него, ама след няколко месеца.

# 116
  • Мнения: 31 571
Здравейте Елора! Бихте ли споделили какви други добавки приемате освен форма? Предварително ви благодаря
 
Не пия метформинови лекарства. Действат ми кофти. Карам на хром и гликоравнин, който е билкова добавка.
Сега видях изследванията от декември.
За хемоглобин пише 5,3 при реф. стойности 4-6, което ми се струва ок.
Това с изследването за диабета. За глюкоза стойноста ми на гладно е 4,02 при реф. ст. 3,3-6, което пък е по добре от миналия път, защото тогава беше 5,24. Предполагам, че и инсулина малко се е снижил. Ще го видя и него, ама след няколко месеца.

Стар е този пост. Аз съм с ИР, не с диабет.
Пих 3 години глюкофаж. После минах на режим - НВВМ с малко зона чат пат.
Махнах лекарствата. Сега вече не пия. Пия само прим оил. Едно на ден.
В тази тема съм писала повече, както и другите.
http://old.bg-mamma.com/?topic=1076165
В първия пост някъде също е писано за добавките.

# 117
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
а кои точно добавки е пил  бихте ли споделили

# 118
  • Мнения: 3 410
а кои точно добавки е пил  бихте ли споделили

В продължение на 1 г пиеше по 1 бутилка нектар от алое с боровинка на месец, една добавка пак на Форевър с хром и чай от цветчета на алое и канела - 1 пакетче в 1 литър вода за през целия ден

# 119
  • Мнения: 1
2017 г.Лежах в болница, където ми поставиха диагноза Диабет тип 2. Изписаха ме със  лечение -солидно количество инсулин.Прочетох много  за храненето и го  приложих на практика.Имам изработени графики със  всекидневните дози  инсулин,до  пълното му  спиране . След това трябваше да мина на   хапчета,предписаха ми ги, но реших да не ги започвам и  да пробвам и да   карам на  хранителен режим,като  си следя кръвната захар. До ден днешен  хапчета не пия...Какво точно се случи с мен  и до  ден  днешен нямам  обяснение, но имам епикрза изследвания -гликирануия хемоглобин ми   беше 10.2% ,холестероли,ацетон в урината...Както си  трябва...

Скрит текст:



Качвам и графиките който си бях правил ,  експерементирайки  сам със  себе си,кое  как  се отразява на кръвната ми  захар. Извода до  който стгнах -Здравословни храни  с много нисък гликемичен индекс, много спорт ,за 1  месец свалих 15 кг.  Никаква захар и никакви  изкуствени подсладители и никакво тесто-брашно...

Не се вижда началото  на таблицата сутрин бавен бърз 6/6 след това бърз 2 пъти по 8 и вечер бавен 18...

Последна редакция: сб, 23 мар 2019, 11:46 от AnMary

# 120
  • Мнения: 5 078
Има ли актуална тема за диабет?

# 121
  • Мнения: 123
Нормално ли е захар 4.34 а инсулин 15.80 на гладно?

# 122
  • Мнения: 1 685
Нормално ли е захар 4.34 а инсулин 15.80 на гладно?
Инсулинът е доста висок.

# 123
  • Мнения: 123
A как мога да сваля инсулина?

# 124
  • Мнения: 1 685
A как мога да сваля инсулина?
Консултация с добър ендокринолог. Диета с минимално количество въглехидрати. АКО се наложи - метформинов препарат.
Има тема във форума, казва се "Инсулинова резистентност", ще Ви бъде много полезна.

# 125
  • Мнения: 123
На мен ми бяха изписали глюкофаж само за 10 дни да пия но нещо не смъквам кг или трябва повече време а възможно ли е да от б12 нещо?

# 126
  • Мнения: 1 685
На мен ми бяха изписали глюкофаж само за 10 дни да пия но нещо не смъквам кг или трябва повече време а възможно ли е да от б12 нещо?
Не мога да Ви кажа Simple Smile Възможно е, но по-скоро е от диетата.

# 127
  • Мнения: 2
Здравейте, бихте могли да се запознаете с изследвания и подробна информация в следния здравен портал - https://xn--80achgm7d.xn--90ae/
Най-добре при някакви съмнения, е да се посети лекар. Не подцянвайте състоянието!

# 128
  • София
  • Мнения: 116
Здравейте,

Бихте ли споделили какви витамини или билки приемате за борбата с умора и отпадналост?

# 129
  • Мнения: 1
Здравейте. Напоследък доста рекламират едно лекарство Gluconol. Някой от вас ползвал ли го е? Споделете ако сте. Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт