Ендометриоза и инвитро

  • 3 790
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте
Аз съм една от многото момичета във форума с диагностицирана чрез лапароскопия ендоментиоза (+ тубарен фактор в следствие на това) и ми предстои инвитро. В тази връзка имам няколко въпроса към Вас: 

- при няколко месечно лечение с Лукрин депо за започване на инвитро изчаква ли се първи цикъл или стимулацията се започва на фона на блокажа от Лукрин -а? Защо?
- какъв тип протокол за стимулация е по-подходящ при така описаната ситуация?
- при липса на ендометриозни кисти, необходимо ли е ендометриозните огнища да бъдат обгорени преди да се започне лечение с Лукрин депо?
- как се определят степените на болеста?

Предварително благодаря за отделеното време и вниманието!
Моля Ви, ако има други особености на инвитро цикъла при болните от ендометриоза, да ги споделите с нас - мисля, че ще е от полза за много момичета!

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте, melinam!

Вашият въпрос е насочен към нашите специалисти. Ще ви пишем обратно, веднага след като получим тяхното становище!
Бъдете здрава!
Успех!

Екип на АГ Болница "Д-р Щерев"

# 2
  • Мнения: 2 496
Здравейте!

При наличие на ендометриоза, изборът на протокол не е свързан толкова с наличието на заболяването, колкото с яйчниковия резерв, който може да бъде засегнат от наличието на ендометриозни кисти на яйчника. Оценката на яйчниковия резерв става с класически изследвания като ултразвуково изследване на яйчниците и определяне на броя на антралните фоликули, базални хормони като LH, FSH, E2, маркерите на яйчников резерв Анти-мюлеров хормон и инхибин В. При наличие на добър яйчников резерв, протокол на първи избор е дългият протокол с агонист на гонадолиберина. Агонистите на гонадолиберина могат да бъдат депо-препарати, какъвто е и приложеният при вас за лечение на ендометриозата препарат Лукрин-депо. Това позволява, при запазен яйчников резерв при вас да се започне стимулация по дълъг протокол, като се използва подтискането на яйчниковата функция от последната инжекция Лукрин, преди да е настъпила менструация. Стартирането на стимулацията се определя от появата на добър брой антрални фоликули в яйчниците, установено при УЗ преглед и нива на Е2 под 50 pg/ml, но при стойности по-близки до 50, а не до 0. Тези данни сочат начало на възобновяване на яйчниковата функция, без да е започнало вербуването на фоликул за предстояща овулация. Предимството на този подход е, че се започва стимулация, преди да е започнало нарастване на нивата на Е2 и евентуално активизиране и рецидивиране на ендометриозата, което се наблюдава не рядко. Оперативно третиране (лапароскопия с последващо обгаряне на ендометриозните огнища) има смисъл само ако те са пресни (активни), когато се предполага, че могат да имат активност с отделяне на фактори на възпалението, имунулогични фактори като интерлевкини и др., които могат да имат негативен ефект върху качеството на яйцеклетките, ендометриума и да са предпоставка за образувание на сраствания. Дали са пресни огнищата се определя по вида им в хода на лапароскопията. Ако те не са третирани при диагонстичната лапароскопия, повторна такава само за обгарянето им не е обоснована, особено ако се провежда консервативно лечение с депо-препарат агонист на гонадолиберна.

 Това е класификацията на степените на тежест на ендометриозата според Американската асоциация по репродуктивна медицина, базирана на броя, локацията, дълбочината на лезиите и наличието на по-фини или плътни сраствания.

Table 1
 
 

Stages of Endometriosis
Stage    Disease    Description
I   Minimal   A few superficial implants
II   Mild   More and slightly deeper implants
III   Moderate   Many deep implants, small endometriomas on one or both ovaries, and some filmy adhesions
IV   Severe   Many deep implants, large endometriomas on one or both ovaries, and many dense adhesions, sometimes with the rectum adhering to the back of the uterus

Надявам се, че ви отговорихме изчерпателно!
Успех!

Д-р Мария Юнакова, акушер-гинеклог в АГ Болница "Д-р Щерев"

Общи условия

Активация на акаунт