Диабет - веднага ли се включва инсулин?

  • 3 709
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 243
Здравейте,
Страшно съм притеснена и моля да ме извините ако обясня объркано... и неразбрано...
Мъжът ми в момента е в Терапията , гр. Варна. От петък на обед до днес предиобед беше на системи и му влихава инсулин и други разтвори и лекарства. Сега  е на инсулин- подкожно.
Объркана съм защото до петък-10 септевмри никой и не подозираше, че има диабет. НА 08.09 си пусна кръв по препоръка на кожен лекар и искахме да сме сигурни, че всичко е наред, защото ще заминава на 21 в чужбина по работа. На изследванията илезе покачена кръвна захар 20. Веднага направихме консулт с ендокринолог и тя ни изпрати в Терапията за прием, тъй като имаше и ацетон в кръвта. За щастие ацетонът вече е изчистен.
Знам, че диабетът е болест за цял живот, че излекуване няма, но при правилна настройка, диета, лекарств и здравословен живот всичко си е наред.  От 24 чета постоянно статии в нета и питам и разпитвам който се сетя. Изключително съм притеснена, мъжът ми е объркан и подтиснат. Той е с много здрава психика и винаги съм се възхищавала на тази му черта. Дори бих го нарекла непукист, никога не е драматизирал и преувеличавал, а е бил реалист, но сега изведнъж се срина. Приема го тежко и не допуска и един процент възможността да остане на инсулин от тук нататък. Все ме кара да питам не е ли възможно да се пробва първо диета , движение за да не залинява както той се изразява панкреаса . Той си има обяснение "На лекарите им е много лесно да ми дадат веднага дози инсулин, но така като си го инжиктирам и панкреасът ми ще залинее и няма никога повече да произвежда сам инсулин" -така казва той.
В понеделник ще отида до д-р Любомирова, която всъщност и ни изпрати за постъпване в болницата, но щъм благодарана и за вашите мнения и съвети. Има ли възможност да е просто временно състояние, кръвната захар да се е покачила и при стабилизирането сега в болницата нещата да с енормализират и да не се наложи веднага приема на инсулин з апостоянно?

Последна редакция: нд, 12 сеп 2010, 00:13 от tsve_te

# 1
  • Мнения: 60
Първо, пожелавам много късмет на съпруга ти и сили да се справи с това предизвикателство на съдбата.
Оставането на лечение с инсулин зависи от много неща.То не е "защото така им е по лесно на лекарите".
Зависи от възрастта на болния,настъпилите усложнения,възможността на панкреаса да подържа кр захар в нормални граници,други съпътстващи заболявания и др.Най-добре се доверете на лекарите.

# 2
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Наистина диабета е доживотно заболяване и лечението се провежда от ендкринолог в екип и от други специалисти.Целта на лечението е контрола на високите стойности на кръвната захар и сремеже да не се допускат ниски стойности на глюкозата.Целта е да се избегнат усложненията и болния да води пълноценен живот.Лечението на диабета зависи от неговия тип и от тежеста му.
Като се има впредвид следното:
Най-общо тип 1 диабет се лекува с инсулин, балансиран режим на физическа активност и диета. Захарният диабет тип 2 се лекува първоначално с регулиране на телесното тегло, спазване на диета и балансиран режим на физическа активност; когато тези мерки се окажат недостатъчни за контрол на повишената кръвна захар в лечението се прилагат лекарства, приемани през устата и когато и те се окажат неефективни се прилага инсулин.
Освен поддържането на оптимален кръвно-захарен баланс правилното лечение на захарния диабет изисква профилактика, ранно откриване и лечение на най-честите усложнения. Добрият контрол над гликемията е най-добрата профилактика на основните усложнения (проучвания доказват по-малък процент и по-късна изява на основните усложнения на заболяването при интензивен контрол над кръвната захар и поддържането и в нормални граници).
В момента се търсят и други начини за лечение на диабет - примерно трансплантация на панкреас,но все още не е изяснено на цяла задстомашна жлеза или само на клетки от нея.

# 3
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
Ако  диабета е от тип 1,няма да стане без инсулин.Първи тип се проявява при деца и млади хора и е свързан с намаленото производство на инсулин.В този случай допълнителното вкарване на инсулин в тялото поддържа нормалната му функция.
Съвсем различен е диабет тип 2.При него може да има  дори свръх производство на инсулин,но просто клетките на съответния човек да са нечувствителни към него-т.н. резистентност.Тогава една диета  и леко или по-сериозно коригиране на теглото в зависимост от килограмите, наистина могат да поправят нещата.Понякога освен диета се дават и хапчета,които действат като ключ-позволяват на молекулата на инсулина да проникне в клетката и кръвната захар се нормализира.
Ако мъжът ти има излишно тегло,наистина може да си помогне сам ,ако отслабне и се движи повече-в такива случаи се препоръчват дълги разходки по 3-4-5 км.на ден.Предполагам,че веднага са го сложили на инсулин заради доста високата стойност на кръвната захар.
Не е вярно ,че по-лесното лечение е инсулинът-напротив.Контролът при него е много по-голям, усложненията са повече,(опасност от хипогликемии)а и струва много повече на ЗК , отколкото едни хапчета примерно.Щом така са преценили лекарите,значи състоянието на мъжът ти го изисква-доверете им се!

Понякога,(но не много често) наистина може да става въпрос за временно състояние,но лекарите могат да разберат ,ако е така.Едно от изследванията,които се правят се нарича стойност на гликирания хемоглобин-то дава информация за среднато ниво на кръвната захар през последните три месеца.

Горе главите-най-важното е да не се отчайвате.Ако се спазва добър контрол на състоянието,не е толкова страшно- не е приятно ,но се свиква.

# 4
  • Мнения: 1 243
Иключително съм благодарна за отговорите ви  Hug В този форум не веднъж съм намирала съчувствие и подкрепа, благоаря на всички ви!  bouquet
Утре сутринта след като оставя малкия на градина ще отида до болницата, за да говоря с доцента, че събота и неделя има само дежурни лекари, които дори не бяха сигурни какъв тип е диабета  Shocked Според всичко, което изчетох през последните 48 часа, би следвало да е тип2. Мъжът ми е на 46 години, подложен на силен стрес, особено последните 2 години, няма обремененост (баща, майка , брат , братовчеди, никой не е с диабет в рода им.), Не е прекалено пълен, все пак за 178 см /90-94 кг са добре, но има съсредоточване на тлъстини около талията, което е предпоставка за диабет, четах го някъде  newsm78 Значи все пак има шанс да се регулира с диета и физическа актиност Praynig Praynig Praynig
Смятама да му отложа билета за след месец, тъй като е добре да посвикне с мисълта и с ноите навици.Има ли някой идея как е в Испания и какви документи ще искат?
А отзиви за добър ендокринолог от Варна? Посещавали сме само Любомирова, но ми се иска и друг вариант.
И още веднъж- Огромно благодаря за куража и подкрепата

# 5
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
Въобще не са "добре" 90-94 кг. При този ръст(178 см) не бива да тежи повече от 80 кг.Непременно опитайте с диета. Мъжете свалят много по- лесно от нас жените излишните  си килограми. Зависи от метаболизма ,но понякога е достатъчно просто да спрат тестените закуски сутрин,разните шоколадови десертчета  през деня, бирата вечер и без кой знае какви други лишения след около 2-3 месеца резултата ще е много приятен.
Преди няколко години,  мъжът ми тежеше 90кг. при ръст 178 см.Той не пие никакъв алкохол и не закусва,но на обяд и на вечеря изяждаше почти по половин хляб а през деня вафли ,фъстъци,кола и прочее благинки.Това ,което направи в един момент, дори не може да се нарече диета -просто  изключи напълно тестените храни  и дребните сладкиши,без да променя нищо друго в менюто си и за няма и два месеца свали 10 кг.Тогава аз много настоявах за тези ограничения,защото и майка му и баща му бяха диабетици и все ме е страх за него,да не говорим,че и работата му е свързана с много стрес и отговорност-все фактори...
Винаги има шанс нещата да се пооправят с диета и физическа активност.Дори това е първото ,което ендокринолозите препоръчват в такива случаи.
Според мен  една от най-добрите ендокринолози във Варна е д-р Фотинка Деведжиева.Има кабинет  в    мед. к-с Младост на бул. Република.Към кабинета има и лаборатория и изследванията се правят на място. До колкото знам д-р Деведжиева работи и при професорите Коеви на ул. Селиолу,но там преди 1-2 години прегледът струваше 50 лв. и май не работят с касата,така,че и изследванията се плащат,а съм чувала,че много държат да се правят при тях. Професор Коев е национален консултант по диабет и за него съм чувала само хубави неща,но за професор Коева  мненията са доста противоречиви...

Общи условия

Активация на акаунт