Глутен всеки ден?

  • 5 333
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 4 867
От известно време чета из форума за въвеждането на глутен в менюто на бебето и няколко пъти срещнах твърдението, че веднъж въведен, глутенът трябва да се дава всеки ден поне в продължение на месец. Не намерих обаче обосновка за това. Някой може ли да каже с две думи какво налага това изискване?

# 1
  • Мнения: 1 691
Според мен е поредната престаравка. Моля за извинение, че мнението ми е толкова крайно и неподкрепено с научни факти. Веднъж въведеш ли ги (в нормална възраст, а не на 2 месеца например), зърнените култури, които съдържат глутен, си стават най-нормална човешка храна. Няма причина да не ги даваш всеки ден, но не виждам и причина да прескочиш.

# 2
  • Мнения: 207
По същата причина, заради която определена храна се въвежда няколко дни-да се проследи евентуална алергична реакция. Лично аз също смятам,че не е фатално да се пропусне един ден.

# 3
  • Мнения: 9 481
Захранването е както при всички нови храни...няма "изискване" да се дава нон-стоп в продължение на някакъв период от време Peace
Ето тук има повече за глутена, но няма подобни твърдения:
http://karmene.greatnow.com/gluten.html

# 4
  • Мнения: 1 174
Ми аз сега чувам за подобно изискване  newsm78 Предполагам, че е нужно да се дава определена храна 7-8 дни примерно за да се брои за въведена, може би това имаш впредвид, но чак пък месец.

# 5
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Проблема е не самия глутен, а твърде ранното му въвеждане. При съвременните тенденции за захранване на 6 месеца (късно захранване) въвеждането на глутена изобщо не се дискутира.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 867
С търсачката извадих пет страници с теми за въвеждането на глутена и поне на 3-4 места прочетох, че трябва да се дава всеки ден в продължение на месец. Не открих обаче линкове или препратки към авторитетни изследвания. Затова и питам има ли такива или е поредния "развален телефон".
Иначе прочетох доста за глутена. Бебето ми е почти на 10 месеца и едва преди седмица близна няколко трохички хляб, но съм далеч от мисълта да му мажа филии всеки ден. По-скоро мисля да му предложа овесена каша следващата седмица.

# 7
  • Мнения: 6 713
Аз като въведох глутена, започнах да давам една каша, много беше вкусна и ща, не ща, всеки ден почнах да давам такава каша.  Mr. Green
Само ще ти кажа, че не се шашкай толкова с това захранване, щом си въвела внимателно глутена, спокойно може и всеки ден, и през ден.
Успех  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
Здрасти, Яни Simple Smile

Препоръките са такива (макар че може да не се спазва точно в точно в този им вид), за да може евентуална реакция да се забележи и да се реагира навреме. При пренебрежимо малки количества, давани рядко, би било по-трудно да се идентифицира проблема.

# 9
  • Мнения: 9 439
За пръв път чувам подобно нещо Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 319
И аз така знам от прочетено тук, във форума, че след успешното въвеждане глутена е добре да се дава редовно (всеки ден) в продължение на 1 месец. Това, доколкото си спомням беше във връзка с проследяване на реакции за непоносимост. Все пак той се води по-специфична храна... И доколкото си спомням тази информация беше в темите "примерна схема на захранване " в много части. Не си спомням да е имало цитирани източници.
Лично аз не виждам проблем в това глутена да се дава всеки ден 1 месец (още повече, че веднъж въведен успешно, той много обогатява менюто на детето, просто го има в много продукти. Е, ако се пропуснат 1-2 дни, едва ли е голям проблем.
Янита, можеш да попиташ в темите, в които си чела тези твърдения защо е необходимо да се прави, може някой да ти посочи източника си.

# 11
  • Мнения: 207
Ето какво намерих:
 "Глутенът се дава редовно – глутенът се дава в нормални дози и всеки ден. Ако детето има предразположение към цьолиакия, глутенът трябва да се предлага всеки ден, за се проявят симптомите и да бъдат разпознати правилно от специалист. Ако се дава от време на време и в непостоянно количество, детето реално ще бъде засегнато, но симптомите ще останат скрити"

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това е поредната препоръка, извадена от контекста си, която няма смисъл в нормална ситуация.

Тъй като неведнъж са ми задавали въпроса, рових да видя откъде е тръгнал - от специализираните препоръки за захранване на деца, в чиито семейства има проявена цьолиакия. Тъй като тя е наследствено заболяване, е важно да се знае дали детето ще прояви болестта и тогава е нужно да има стабилно и редовно предлагане, за да може когато се направи биопсия, тя да е с реалистичен резултат.

Естествено, това няма въобще почва при здраво дете в семейство, където няма цьолиакия! Глутен-съдържащите каши се дават като всяка друга храна - може да се пропускат дни, да не се дава известно време, а после да се включи пак и т.н.

Включването на глутен по времето, когато детето още се кърми (т.е. ако кърменето на бебето продължава и след 6-тия месец), се свързва с намаляване на вероятността от развитие на цьолиакия дори при деца в обременени семейства.

# 13
  • София
  • Мнения: 30 142
Цитат
...цьолиакия. Тъй като тя е наследствено заболяване...

не е само наследствено заболяване. На наши познати дъщерята има такава непоносимост към глутена (в семейството нямат друг засегнат от подобна алергия), която беше "идентифицирана" в "Токуда" преди година, а детето е на 14год и е ученичка. В следствие на неправилното (непостоянно) даване на глутенови храни, симптоматиката не се е проявила в съвкупност (така да се изразя), а периодично, което е забавило установяването на проблема и е довело до увреждане на бъбреците на детето
Затова е препоръчително да се въвежда глутен около месец редовно, за да се проявят, недай си Боже, симптомите и да бъде разпозната алергията навреме, за да няма по-тежки последствия. А, дали глутенът се разгражда правилно от съптветния ензим в организма, може да се установи само след натрупването му в организма, което нестава за 5-6 дена.

# 14
  • Мнения: 11 091
Мишенце,
готова съм да се обзаложа, че заболяването е по-скоро продукт на твърде ранното даване на глутенови храни. Щом е на 14 години - гаранция е захранена през втория месец... Между другото бях чела за един случай, при американка, чиято цьолиакия е открита на 20 и няколко, дали не беше и 30 години. Десетилетия наред са я лекували неуспешно от какво ли не.

При предлагане на глутена след 6-месечна възраст рискът от непоносимост намалява експоненциално.
Иначе аз доколкото знам (възможно е и да греша), симптомите на цьолиакията се проявяват стандартно след 1 г., независимо кога е захранено детето с глутен, и съветът за редовно предлагане може би цели просто редовно предлагане до и около тази възраст, без да се налага втеляване от сорта на "всеки ден в продължение на 30 дни".

# 15
  • София
  • Мнения: 30 142
Параход ,

не съм питала кога е захранена, но съм съгласна за редовното даване, сега не говорим за абсолютно всеки ден или че ако не се дава глутен няколко дена ще развие такава алергия (както доста майки се страхуват). При цьолиакията става въпрос за предразположение на организма, а не за заболяване в следствие на недаването на глутен всеки ден при захранване. Целта на даването често е да се прояви това предразположение ако го има и да се вземат мерки. Даване на глутен в ранна възраст крие по-голям риск от проява на непоносимост от глутен, но не е преспоставка за развиване на подобна алергия.
С две думи е като при генетичните изследвания на Кременски- от такава до такава възраст рискът е един, после друг, но не значи, че ако родиш на 40 напр. непременно ще има някакъв проблем Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 2 249
Не става въпрос точно за всеки ден в продължение на месец, а за редовно предлагане в нормални количества, както казва и Параход. Някои организации, които се занимават с цьолиакия, все още препоръчват този начин: "Gluten can be introduced from six months old - there are no benefits for delaying having gluten in the diet for any longer. Once a baby is established on solid foods, gluten should be eaten regularly. Coeliac disease can only be diagnosed once gluten is in the diet. A diagnosis can be made quickly and easily if symptoms do occur." (Coeliac UK)
Друг е въпросът доколко има смисъл при необременени дечица.

# 17
  • София
  • Мнения: 30 142
....Друг е въпросът доколко има смисъл при необременени дечица....

да, но никога не можем да сме сигурни. Има деца, които я развиват, без да имат наследствена обремененост. Малко са, но ги има  Sad

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
Много благодаря за отговорите! Ей такова разумно обяснение ми трябваше.
Данаил все още разчита основно на кърменето, за да се нахрани. Разните каши, пюрета и т. н. служат единствено да му осигурят равностойно място сред семейството около масата. Опитвал е различни плодове, зеленчуци и меса, както и трохички домашен хляб и до момента не е проявил непоносимост към нищо, което става за ядене.

# 19
  • Мнения: 1 125
Не бих си правила труда да давам задължително всеки ден глутен - мнооого ми се струват смешни подобни препоръки  Mr. Green

Захранването на бебето е с цел то да започне след няколко месеца да яде приготвената в семейството храна (която в БГ наистина съдържа глутен всеки ден, ако се консумира хляб всеки ден).

Ама някак си не виждам нищо естествено в това, специално да мисля дали дъщеря ми днес е яла нещо, съдържащо глутен.

Общи условия

Активация на акаунт