Примерна схема за захранване (14)

  • 37 282
  • 513
  •   1
Отговори
# 30
# 31
  • Мнения: 790
Косе Босе, благодаря за отговора за зелените (коприва, спанак и т.н) Прочетох препратките и ми направи впечатление следното (в червено):


Коприва
Лапад
Спанак
Киселец

Спанак
- може след 8 м.
- най-добре 10 м.
- алерген (в тази категория са другите зелени листни зеленчуци – лапад, коприва и пр.)
- високоцелулозен (термично обработеният спанак има 3-4 пъти повече фибри от пресния)
- добър витаминен и минерален състав в детското хранене (витамин А, калций, желязо и др.)
- нитрати (един от най-нитратните зеленчуци)
- съдържа добро количество желязо (въпреки историята за сгрешената запетая е добър източник на желязо, но то е слабоусвояемо заради целулозата и оксаловата киселина)

Коприва
- около 10 м. (може и малко по-рано, ако е в сезона)
- не е силен алерген (има изследвания на различните разновидности коприва, според които именно видът, който се консумира масово, е с най-слаб алергенен потенциал)
- власинките не са проблем - достатъчно е да се попари (тук няма аналогия с мъхестите плодове)
- привлича нитрати (има естествената способност да акумулира нитрати – да е от чиста местност)
- богата на витамин С, както и витамин К и др.

Като алергенни и хранителни свойства копривата не е по-различна от другите зелени листни (спанак, лапад, киселец и др.) – нито заради хистамина, нито заради власинките и т.н.


Може ли да поясниш какво точно означава това?

# 32
  • Мнения: 1 100
Косе Босе, благодаря за отговора. bouquet Щом няма смисъл от замяната на захарта с фруктоза, няма да предприемам нищо.

# 33
  • Мнения: 1 153
Благодаря, Косе Босе:)

# 34
  • Мнения: 199
Косе Босе притесних се за една грешка, която съм допуснала и те моля за  мнение.
От както сина ми навърши годинка, горе долу спазвам схемичката, която е публикувана на първа страница "Храненето от 1 до 3-годишна възраст". Чак сега като се заговорихме в отчетната темичка, разбрах, че общото количество млечни за деня трябва да бъде 500мл, а не както аз погрешно бях разбрала-500мл мляко(кърма,АМ,прясно)+останалите изброени - 30мг сирене или кашкавал или извара и 75мг кисело мляко. Та, от годинката насам всеки ден задължително предлагам кибритена кутийка сирене или кашкавал и следобед 1/3 кофичка кисело мляко. Отделно сучеше по n- на брой пъти в денонощие. Възможно ли е да съм му пренаситила организма с белтък  Sad? Отделно от известно време има лишейчета по лицето, които изчезват и след доста време пак се появяват. По принцип не ги свързвам с консумация на краве белтък, защото тя е ежедневна, още повече че съм го въвела успешно месеци преди да се появят те, по-скоро със студа, но все пак нали имаше нещо такова, че алергиите могат да се появят и вследствие на прекомерно и често предлагане на някой вид храна newsm78. И последен въпрос Praynig: как да набавям необходимото количество млечни оттук нататък, при положение, че се опитвам да го отбия в момента, но той категорично отказва АМ или прясно мляко, а и не ползва шише с биберон или накрайник. Кисело хапва с удоволствие. Достатъчно ли са само сирене или кашкавал, кисело мляко и евентуално прясно в каши и десерти и в какви количества?
Благодаря ти предварително Hug

# 35
  • Мнения: 1 100
Отделно от известно време има лишейчета по лицето, които изчезват и след доста време пак се появяват. По принцип не ги свързвам с консумация на краве белтък, защото тя е ежедневна, още повече че съм го въвела успешно месеци преди да се появят те, по-скоро със студа ...
Синът ми също има лишейчета на едната бузка. Мислех, че са от студа, защото веднъж забравих да му намажа бузките преди излизане. Но така и не минават напълно. Вече мисля да го водя на кожен лекар. Ще следя за отговора на Косе Босе.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 535
Моля да ми кажете допускам ли грешки в режима на хранене на бебо?
Дали не го прехранвам? Прекалено често ли го храня? Не мога да преценя дали му стига млякото - засега само суче и не знам какво количество приема. Днес за втори път си повърна обедното пюре след като се стресна и се разплака  Tired

Режима му е следния:
5-6 часа (когато се събуди) - кърма
9:30 редувам овесени ядки със сирене, попара, зърнена каша с плод - изяжда около 150-200 гр
13:30 зеленчуково/месно-зеленчуково пюре 190 гр
14:30-15 суче за заспиване (по-скоро се залъгва)
16:30 плодово пюре или каша - около 190 гр
18:30 кърма
21:00 кърма
събужда се отново около 2-3 часа и заспива само ако му дам да суче

Последно заместих сутрешната закуска, защото колкото и малко количество да му давах не искаше след това да суче...

# 37
  • Мнения: 253
запис   smile3523
В момента нямам въпроси, но с интерес следя темата.

# 38
  • Мнения: 204
Косе Босе,според теб кое да въведа с преоритет телешко месо или риба?

# 39
  • Мнения: 1 449

Изобщо  не е грешка Simple Smile

Минимални и максимални количества мляко
1. Минималните количества млечни продукти се препоръчват, защото след 1 год. твърдата храна става все повече, но млякото е все така важно до 3 год. и не трябва да се измества от друга храна.
2. Максималните количества се препоръчват, защото прекалено много мляко може да създаде чувство за ситост за сметка на друга храна. Това се отнася най-вече за случаите на проблемно хранене, липса на апетит, недобро наддаване и т.н. И още един малък детайл - този ефект на засищане най-често се получава от прясното мляко за директно пиене, докато хубавото кисело мляко се смила и преработва доста по-бързо и определено не засища толкова.

-->Щом детенцето се храни нормално и особено с кърма и кисело мляко, количествата мляко не са проблем -  напротив, могат да бъдат само от полза. Сиренето е много добър начин да се балансира млечния режим; чудесно е, че детето го харесва за ежедневна консумация. Пък и стриктно погледнато, кърмата на тази възраст не трябва да се брои чак толкова точно. Таблиците с препоръки за хранене са само едно напомняне, че до 3 год. децата имат специфични хранителни нужди. Оттам нататък зависи от самото детенце, традициите на хранене в семейството и т.н

Отбиване след 1 год.
При отбиване над 1 год. може да се предлагат само нормални млечни продукти или в комбинация с АМ. Ето някои аргументи тук. При нормално хранене спокойно може да се заложи само на стандартни млечни храни. Съотношението между млечните продукти няма решаващо значение, но:
- Сиренето и кашкавалът е добре да бъдат не повече от 1/3 от всички млечни.
- Останалото е прясно или кисело мляко: при наличие на кисело мляко с живи бактерии спокойно може да се пропусне прясното мляко; прясното мляко може да се дава и за пиене, но може да се ползва и само за десерти, кремове и подобни.
- Още един критерий за вида на млечните храни в менюто е какво е действието на прясното мляко върху организма – то е с индивидуално действие, при някои дечица разхлабва, при други предизвиква запек.

За лишейчетата – причината може да е всякаква.
Кожен лекар ще помогне в диагностицирането като прецени вида на лишейчетата, но най-точната диагноза ще поставиш ти чрез внимателно наблюдение или елиминиране на различни фактори (храни, козметика и т.н.). Само да отворя скоба – при дъщеря ми се получи за кратко нещо подобно по бузките след 1.5 год., но причината определено се оказа водата с много високо съдържание на варовик при нас и мокренето на бузките повече от 2 пъти дневно.

# 40
  • Мнения: 1 449
Спанакът е алерген - но не е типичен, не е силен.
Копривата е алерген - но не е типичен, не е силен.

Всички зелени листни зеленчуци, включително подправките, се считат за потенциален алерген. Възможно е да предизвикат реакция, но най-вече ако се предложат на неподходящата възраст. Например магданозът е чудесна подправка, но една от алергенните му прояви е свързана не със самата му консумация, а с допира му до кожата. Затова се препоръчва след 8 м. При спанака и копривата е възможно нитратно и друго замърсяване и съответна реакция може да се обърка с хранителна алергия.


И храненето, и кърменето са много добре организирани.
4 стабилни кърмения плюс следобедното са достатъчни за възраст 9-10 м.
Твърдата храна също е достатъчна - като брой хранения и като количество.
Заместването на закуската е точно навреме.
Храните са добре комбинирани, разнообразни.
Чудесен режим.


кое да въведа с преоритет телешко месо или риба?
На 9 м. - телешко.

# 41
  • Мнения: 204
Косе Босе  bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 413
 Embarassed Confused Ох....гледах гледах и не видях къде да прочета за шъшеждането на месото...Може ли някой да ми пусне линк.
Днес почнах с 1/2 голямо бурканче пиле с моркови на Sunval смесено с 1 малко бурканче домашно приготвени на пара броколи. Аз си намислих че 4 дни ще давам по 1/2 бурканче пиле с морков смесено с 1 малко бурканче картоф (домашен) и искам да сверя дали е правилно.  Embarassed Мерси предварително!

# 43
  • Мнения: 344
аз от вчера захранвам с тиква и се записвам да ви следя  bouquet

# 44
  • Мнения: 185
Самоцитирам си въпросите от старата тема, Косе Босе, ако можеш да се включиш  Hug

Какво е съотношенето зърна:вода за правенето на каша от ръж и ечемик? Рових се да търся, но не намерих никъде  newsm78. И колко време горе долу се варят, ако са накиснати предварително?


Косе Босе, можеш ли да ме насочиш къде мога да прочета повече информация относно храненето и храните. Иска ми се да знам кои зеленчуци и плодове на какво са богати, кои имат фибри или повече целулоза  други особености, и най-вече как е правилно да се комбинират различните храни, защото сега чета тука в старите теми, че на по-напреднал етап от захранването е важно храните да се комбинират правилно, а аз нямам представа кое с кое трябва да се комбинира  Blush. Сега като й правя меню за седмицата, просто гледам да изредя всички неща, които съм въвела по 2-3 пъти и да ги редувам, но дали ги комбинирам подходящо, нямам дея  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт