Каква трябва да бъде задължителната литеl

  • 8 859
  • 119
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 25 610
Абе, нерде хипербола и метафора, нерде "екстериорно пространство" и "пригвоздяването" към него...  Laughing

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Сега разбирам защо някои гимназисти изобщо не дават пари за учебници. Аз за тази боза, която е цитирана в един от постовете не бих дала и една стотинка.

# 62
  • София
  • Мнения: 4 041
Направо бих забранила да я чете, ако ще и да го пратят на поправка! Как може! Кой е тоя содомит, дето го е одобрил това нещо!

"повторителна неизбежност" на "епигонски текст"  Joy Joy Joy

# 63
  • Мнения: 2 716
Що пък Яворов да е Елин Пелин  newsm78

# 64
  • София
  • Мнения: 4 041
Неее, "Яворови раздвоения". Демек, чел съм и Яворов, не само Елин Пелин.  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 2 716
Вижте какво намерих в учебника.Отнася се за разказа"На нивата" от Елин Пелин:

...Нивата е символно най-богатият пласт от хармоничното общуване между човека и природата, където се разрешават проблемите на оцеляването. По този начин редакторската работа (лексикална, строфическа, ритмическа, графична) открива още едно от Яворовите "раздвоения" - между обичайната тема и необичайното поетическо съобщение. Нарастването на смисъла в посока на представите за човешкото битие като повторителна неизбежност, която пригвоздява към пространството, обстоятелствата и отреденото време на съществуването, превръща един "епигонски" в тематично отношение текст в израз на екзистенциална ситуация, в чийто център е човекът-жертва...

...В първата част на произведението лирическият човек се намира в състоянието на слепота, в "дълбока нощ" преди раждането, в уюта на Съня и топлината на Утробата Дом. Принудителният преход от сън към будност детерминира символиката на мрака и светлината, между които израства представата за изначален и несъзнателен автоматизъм. Движението отвътре навън не само определя отправянето на човека от топлия мрак на съня към светлината на съществуването, но акцентира и трагичното тържество на екзистенциалните ситуации: болката на незрящите очи; мъчителното усилие в екстериорното пространство

Тези ми пригвоздиха погледа.
Но със сигурност е "анализ" на "На нивата" на Яворов.
Може да е грешка на авторката или на автора на учебника  Joy

# 66
  • София
  • Мнения: 4 041
Ха, ето го първоизточника:

http://www.slovo.bg/old/litforum/219/vatanasov.htm

Кой е Владимир Атанасов?

Ама това не е учебник, а помагало някакво. Голяма помощ!

На Елин Пелин се казваше "На браздата", нали? Аз се изложих!  Embarassed

# 67
  • Мнения: 2 716
Хаааааа  Party

Мисля, че имаше и "на нивата", но май си права.
Права си.
"На браздата" и " По жътва"

И това е в подкрепа на поста ми в темата за учебниците.
Не винаги можем да се обучаваме от НВ интернет.

# 68
  • Мнения: 25 610


Кой е Владимир Атанасов?


Как, не помниш бившия министър на образованието?  Joy

http://liternet.bg/publish/vatanasov/index.html
http://www.diplomatic-bg.com/c2/content/view/1359/47/

# 69
  • София
  • Мнения: 4 041
Лелееее, тоя наистина беше министър! ooooh!

А дали няма опасност, наистина да се искат такива словоблудства, за добра оценка на изпитите? Тва даже и назубряне няма!  #Crazy

# 70
  • Мнения: 5 173
Саше, аз заложих на класиката - бълг. и световна.  Simple Smile
и аз така Peace

# 71
  • Мнения: 5 877
Коя е индийката?

Мисля, че обучението по литература трябва да минава не през "задължителни" автори, а през задължителни теми, които да са близки на децата и да съответстват на годините им.
Т.е. за тийнейджъри например са подходящи всякакви романи на тема "израстване" (терминът е билдунгсроман, но може спокойно да им се спести); книги, в които героят се променя и намира мястото си сред останалите; любовната тематика е добре да е застъпена многостранно, също и тази, в която героят се сблъсква с някакви проблеми при вписването си в групата (защото за тях също е важно как ги възприемат връстниците им).

За началния бих подбрала хубава детска класика от най-разнообразен калибър, но с леко залитане към активните и изобретателни геройчета като Пипи, Емил, Антон и Точица, Алиса и т.н. Тук спокойно бих въвела някои четива за възрастни - Шекспир например е супер за деца, много им е увлекателен; някои средновековни епоси в преразказан вариант, дон Кихот също не виждам защо да не могат да разберат като основен сюжет.

В прогимназията бих сложила Жул Верн, Александър Дюма, Карл Май, Даниел Дефо и т.н.; исторически романи и биографии на изследователи. Според мен в детското развитие прогимназиалната възраст е "векът на позитивизма" и радостта от откритието, от приключението. Защо да не почетат от дневника на Колумб, или някой роман на Фани Попова-Мутафова, пък защо не и парче древноегипетска литература? Нещо, което да ги пренесе надалеч и да им достави удоволствие.

Що се отнася до българската литература, бих я смесила с другата, вместо да я преподавам отделно.  Не бих превръщала обаче обучението по литература в курс по задължителен патриотизъм, не това му е целта.

Целта трябва да бъде децата да се научат да използват книгите, за да разширяват опита си по темите, които ги вълнуват; да развиват въображението и емоционалния си опит, да свикнат да четат за удоволствие и така неусетно да развият езика си; и да мислят със собствената си глава.

# 72
  • Мнения: 186
Анда,
много е интересно това, което си описала.   bouquet

Само не можах да си представя Шекспир и Сервантес в начален курс, но може би имаш предвид силно съкратени и преразказани (всъщност повечето сюжети на Шекспир не са негови, а заимствани, но не това е важното).

Особено ми хареса последният абзац.  Simple Smile
Що се отнася до българската литература, бих я смесила с другата, вместо да я преподавам отделно.  Не бих превръщала обаче обучението по литература в курс по задължителен патриотизъм, не това му е целта.

# 73
  • София
  • Мнения: 74
На тинейджърите приключенските романи на Жул Верн, Карл Май и Александър Дюма нещо не им харесват – по си падат по фентъзи. Ама не е лошо да се прочетат

# 74
Анда, индийката е Камала Маркандая, но книгата изобщо не е преведена на български въпреки че е бестселър и е преиздавана многократно - последно през 2002. Ако разбираш английски ще ти е много интересна. Уникална е. Впечатли ме повече от 1984!  newsm68

Общи условия

Активация на акаунт