Материална награда за положения труд

  • 793
  • 8
  •   1
Отговори
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
А какво е мнението за заплащането на децата за помощ в домакинството? Имам познат, който дава парички на детето си всеки път, когато го помоли да свърши нещо /детето е на 4,5 г./. Аз лично не одобрявам, особено когато детето е толкова малко. За по-големите деца, може би само от време на време, за нещо извънредно и по-натоварващо. Смятам че, децата трябва да помагат, защото уважават околните и имат желание.

Мисля че, паричният стимул възпитава твърде материален подход към живота. Детето ще реши, че с пари се купува всичко: приятелство, любов, разбиране.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 999
Нямам точно положително или отрицателно мнение по въпроса.

Мисля обаче, че на 4,5 год. е доста рано да го награждава така newsm78 и то за всяко нещо, което свърши.

Мисля че, паричният стимул възпитава твърде материален подход към живота. Детето ще реши, че с пари се купува всичко: приятелство, любов, разбиране.


Този извод не ми се вижда правилен. От къде на къде свързваш заплащането на труда с това, че всичко се купува?? Ти би ли работила, защото "уважаваш околните и имаш желание" - едва ли.

Във всеки случай смятам друг вид награди за по-приемливи, ако ще да са също материални. Да речем ако ми помага да сложим масата вечер, после ще й купя сладолед /представих си дъщеря си на 4-5 год./.

# 2
  • Мнения: 2 978
Виж какво открих :

Цитат
Пари не се дават за изпълнени задължения, защото целта на задълженията е друга.
Те са един от начините децата да се научат да поемат своя дял от работата в домакинството, така и по-късно ще се научат да се справят с ангажиментите си в бществото.

Всяко дете трябва да има определени задължения в къщи.
Като например: слагане и прибиране на масата, миене на чинии или изхвърляне на боклука. (Всяко едно от тях, според възрастта на детето.)

Щом сте последователни и делови по тези въпроси, отношението на децата ви към тях, ще е същото.
За никого не е от полза правите изключения.

Парични награди е добре да се дават само ако задълженията са допълнителни за детето или по-тежки (физически - за по-големите деца).

# 3
  • София
  • Мнения: 15 216
Вини, откъде е взет този цитат?

# 4
  • Мнения: 2 978
Вини, откъде е взет този цитат?

От книгата на Спок...ама го преписах Embarassed, че изтрих сайта с цялата качена книга. Rolling Eyes

# 5
  • София
  • Мнения: 3 421
Според мен това е супер погрешно и след години ще съжаляват.
В къщи , като бяхме по-малки /ние сме трима/, даже имахме график за седмицата - кой кога трябва да мие чинийте, кога трябва да изхвърля боклука, кога да полива цветята.Явно това са ни били най- омразните неща щом майка ми е правила график за тях.Това разбира се докато бяхме по-малки, докато свикнем, че имаме някакви задължения в къщи.
Баща ми /най-добрият и всеотдаен баща/ имаше много хубав подход- помолваше ни да му помогнем за нещо и после ни казваше:"Благодаря, че ми помогна без теб нямаше да се справя", а ние след това направо "Хвърчахме" и се чувствахме много специални.
Никога не са ни давани пари за да постигнем нещо /много родители дават например за оценки в училище/ .Ако на 4 г.даваш пари за нещо, колко ли трябва да даваш на 18 г.?!

# 6
  • Мнения: 1 006
Не мисля, че е добър подход...Аз лично се опитвам да възпитавам децата си, че е нормално всеки да има някакви задължения и не трябва да очаква награда за това.Сина ми се опита няколко пъти да ме издейства по различни поводи.Може би в у-ще са му се похвалили съучениците колко кинти са заработили...Взаимно и успешно се затапваме с него...на шега разбира се.На свой ред на майтап аз го затапих и му казах, че понеже горе-долу знае таблицата за умножение да умножи 10г. по 365 дни и да види колко дни и нощи съм полагала труд лично за него, за да се чувства добре...После да сложи по 5 лв. на ден и ако има толкова пари в касичката - да ходиме да се черпиме нещо, каквото и да е.Той се опули, после се разсмя и каза :"Ииииии, май ще ходиме на ресторант за 1 година!"Това не означава, че не го стимулирам, когато ми помага, но предпочитам прегръдката или :"Благодаря ти!Без теб нямаше да се справя!Какво ли щях да правя без тебе!?". Неговия вариант е :"Тенк ю, мамич!Ти си мамич-трепач"...За мен така е по-сладко...А ако ми иска пари за касичката му давам винаги и то повече, отколкото ми е поискал. Понякога му давам и без повод, но не му плащам за помощта, за да не е това причината да помага.Според мен правилната причина според мен едно дете да помага за каквото и да е е да бъде убедено, че първо така е редно...не че е длъжно!И второ да е спокойно и да знае, че помага на близките си, на които може винаги да разчита на същата тая помощ...Това го учи на отговорност и съзнание по отношение на всичко останало, включително какво отношение ще има един ден към работата си, за която вече ще му се плаща...Има още куп причини, които мога да споделя, но май пак се увлякох с писането и пускам думата Simple Smile

Последна редакция: ср, 10 авг 2005, 09:34 от Sakri

# 7
  • София
  • Мнения: 39 745
И аз не мисля, че този подход е най-правилният. Не съм плащала на Дияна, че ми помага, няма и да го правя. Тя сама понякога проявява интерес да помага в някои дом. задължения, най-обича да подава щипки при простиране Simple Smile
Виж монети събираме в няколко касички, обикновено след това ги носим на девойката от кафето. Но на този етап Дияна все още предпочита едно желязно левче пред хартиена десетолевка Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 006
Но на този етап Дияна все още предпочита едно желязно левче пред хартиена десетолевка Simple Smile
Моя 10г. змей-ранен пубер се ощрака вече  Wink  и тича като луд да уедри железните левчета на хартиена десетолевка... smile3532

Общи условия

Активация на акаунт