С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 432
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 139
muneca de porcelana - съжелявам, че те накарах да говориш за тежки неща.   bouquet

tdj - имате ли деца? питам, защото в такъв случай е невъзможно да ядете пиле на 3 дни.

Няма проблем, и такива неща се случват а хората, важното е да се търсят начини да се подобри положението, а не да се закрепява.

# 76
  • София
  • Мнения: 175
Когато съм сама сметките са:
ток, вода, парно,БТК, кабелна ТВ, интернет, GSM - 300 лв
храна за мен - 300 лв
храна куче - 100 лв
лекарства - средно 150 лв
гориво - 100 лв
забавления, козметика /в това число фризьор и козметик/ и дрехи - 300 лв
Когато съпругът ми си е тук, сметките за забавления, храна и гориво скачат двойно. И винаги има някой непредвиден разход. Гледам да се храня здравословно, пестя ток като гася крушките в неизползваните помещения, пера на нощна тарифа, пазарувам по малко, но редовно, гледам закупените стоки да са качествени, а не евтини.

# 77
  • Мнения: 184
Малко идеи и от мен. Би било полезно в продължение на един-два месеца да проследите много точно как изразходвате парите си. Слагате пачката и описвате всеки един разход, събирате касовите бележки, сметките. Да разгледате подробно касовите бележки от хипермаркета, перо по перо, кое ви се струва там излишно скъпо, кое си заслужава да купувате в по- големи количества. Моментът може да се окаже удачен да се откажете от газираните напитки или нещо друго нездравословно. Помисли колко плодове могат да се купят с парите, които давате за кока-кола или за цигари, на пример. Така лека- полека ще си дадете по- ясно сметка точно от какво се нуждае домакинството ви и можете да излизате на пазар със списък, към който да се придържате. Добра е идеята за предварително определяне на седмичното меню.
Друга възможност е да погледнеш разпечатката на мобилните телефони, дали няма някой по- подходящ план за вас. Можеш да провериш дали съотношението дневна/нощна тарифа на тока може да се подобри. Дали не бихте могли да поделите със съсед безжичния нет (ако прецените, че е безопасно за вас). Дали не поддържате някой постоянен разход, без който можете да минете (стационарен телефон, нещо друго). Как се храни мъжът ти на работа, дали би могло да си носи обяд от вкъщи. Успех! Ще се справите! Има един лаф- погрижи се за разходите, а приходите ще се погрижат сами за себе си!
(Беше ми много неприятно да прочета как хлябът е наречен боклук, скверно е.)

# 78
  • Мнения: 329
И аз се записвам по темата, прегледах я и откривам съществени разминавания в сметките за ток, например. Нашето семейство е предимно  четиричленно..., справяме се с около 2000 лв., но те варират, мъжът ми работи на две места. Sad Отопляваме се в къща на печка тип камина, но тока не пада под 110 лв., макар да сме с енергоспестяващи уреди, крушки, бойлер купихме със серпентина, но последно месечно плащане на ток беше 270 лв. #Crazy Основно за храна пазаруваме от ХИТ веднъж седмично по около 120, отделно хляб, мляко, все още купуваме и памперси, само един пуши. Имаме една кола, аз се старая да ходя и пеша, вместо да вися по спирките. Баткото пътува с карта, но на ден иска около 5 лв., интернет и кабел като при другите, плащаме един мобилен телефон за сега. Дрехи не купуваме често, скоро не сме излизали по заведения и ресторанти. Вкъщи се готви много активно, но в работата обядвам безплатно. Почиваме рядко, да не кажа веднъж годишно и то в България. Sad Имаме и разходи извън семейството и един кредит около 200 лв. Виждам, че когато някой се разболее или колата се счупи ни се нарушава определено бюджета, много е лошо, когато нямаш спестявания и в такива непредвидени ситуции си шах, разчитаме само на себе си. Определено се опитваме да повишим доходите, защото и децата имат повече нужди, искам синът ми да ходи на езикови курсове + училище, но за няколко месеца беше 700 лв., за нас е много, аз също искам да си повиша квалификацията и да се развивам, но трябва да изберем един от двамата. Embarassed

# 79
# 80
  • Мнения: 14 654
При нас разходите за храна и сметки са все едни и същи, независимо с какви доходи сме. Просто се променят като % от общите приходи. Май се вместваме в 800-900лв. максимум на месец за тези неща, като сметките зимния сезон са между 320-400лв, без телефона на мъжа ми, защото той си го плаща отделно. Храна - към 450 лв, като менюто ни е разнообразно и включва всичко, каквото е необходимо, за да не се чудя какво да сложа на масата, но пък ние ядем малко и не закусваме - такъв ни е режимът. Детето закусва де, на него не мога да му налагам нашата диета Simple Smile Отделно не купувам никога газирани напитки, натурални сокове, разни готови сладкиши и хрупки, защото са вредни. Хляб купувам веднъж в седмицата и винаги се налага да изхвърлям половината, защото мухлясва. Не поръчвам храна, а готвим у дома, което доста снижава сметките за храна.
офф: Никол, защо да не можеш да ядеш леща, нали точно бобовите са тези, които могат да заместят месото?

# 81
  • Мнения: 379
Доходът ни е точно толкова - 1500лв и засега сме двама, но скоро ще сме трима и живо ме интересува темата.Ето и нашите разходи:
1.Кредит - 400лв
2.Лизинги - 100лв
3.Телефони - 100лв
4.Ток - 100лв
5.Други дребни сметки /вода, интернет, газ за колата и т.н./ - 100лв
Остават 700лв, които отиват за храна, дрехи и други извънредни разходи. Не са никак много, но аз напоследък взех да съм много икономична.
1. Пазарувам веднъж в месеца основните храни - месо, колбаси, олио, ориз, захар, сол, перилни и миещи препарати и т.н. Сметката излиза грубо около 200лв, но си разпределяме купеното за целия месец и гледаме да ни стигне. Ежедневно докупуваме само бързо развалящи се продукти - мляко и др.
2. Дрехи започнах да купувам предимно от Продавалника - в 90% от случаите улучвам страхотни покупки на много по-ниски цени.
3.Ненужните вещи - отново в Продавалника - така си докарвам някой друг лев отгоре /понякога го спестявам във фонд "и аз съм човек" и си купувам някой глезотийка/.
4. По заведения спряхме да ходим - поради финансови причини.
5. Мъжът ми спря цигарите, а аз не пуша по същите причини.
И въпреки всичко има месеци в които пак не ни стигат, а пък как ще се оправяме с бебе не знам...  newsm78

# 82

в нас климатик, пералня и миялна работят нон-стоп 3 месеца, отделно тв, лампи, лаптоп ... около 28 лв ни е сметката за тока?

Вергилия, не те ли е страх да пишеш такива неща по форумите? Направо си плачеш за проверка от Енергото.
Преди да тръгнеш да доказваш недоказуеми неща, вземи една елка, провери всеки електроуред каква консумация има, умножи по часовете работа и виж какво ще получиш накрая.

# 83
  • Мнения: 184
Възможно е някой друг да плаща консумацията на Вергилия, а тя- неговата. Ако са разменени номерата на електромерите, и другите плащат, без да се усъмнят.

# 84
  • Мнения: 2 388
Ще ми е интересно какво меню може да има за 700 лв., ако някой не го мързи да пише Laughing но според мен проблемът не е в основната храна, а в това, което се купува около нея ...

Аз ще пробвам да напиша нещо примерно за една седмица: Simple Smile

За мен:
Закуски+ боза + един шоколад   - 7 дни х 5 лв = 35 лв
Едно пиле ( по-голямо за да стигне за две вечери за него, около 4,30 лв/кг охладено ) - 8-9 лв
Месо ( пак за две вечери, около 1,300-1,500 кг ) - 10 лв
Риба ( тук вече купена, защото не понасям да се прави вкъщи ) - 10 лв
Кашкавал, сирене, масло ( това средно седмично пак смятам, иначе ги купувам от Метро  по - големи количества ) - 12 лв
Кафе, сметана, захар ( това за мен, ако включа и неговото цифрата ще е някой лев отгоре ) - 5 лв
Хляб - 7 лв
Плодове - 7 дни х 4 лв = 28 лв
Кисело мляко ( средно по 1 лв, в зависимост от вида ) - 7 дни х 1 лв = 7 лв
Картофи, ориз - 3 лв
За него ( нещо навън, примерно готова кухня или да направя нещо вкъщи около 3 лв слагам ) - 7 дни х 3 лв - 21 лв

Ето ти ги около 140 лв, даже 150 седмично.
Странични неща не смятам.
Около 600 лв месечно.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Ако някой даде идея за пестене - много ще се радвам да я прочета.
На мен ми хрумва само 1 в момента - вместо кабелна телевизия може да гледате каналите онлайн. Повечето ги има безплатно.

Ами всеки човек може да спестява, но го прави, като е притиснат. Четох една съфорумка беше писала за телефон 100 лв, това си е бая висока сума (ако е за мобилните на двама души), може да се спестява от телефон.

Стационарният телефон може да се махне изцяло или да се остави, но без изходящи.

За козметика много ми е чудно как някои дават по 100-200 лв на месец, това си е направо разхищение за по-малък доход и кореспондира с по-висок доход от 3000 лв например.

Може да се спестява като се готви на няколко дни веднъж по няколко ястия, за да не се налага да се купуват готови храни, тъй като не са много евтини.

Не знам за другите, аз лично "знам 2 и 200", няма да купя кафе за 5 лв, ще купя за 3 лв, все тая; няма да умра ако не си купя спирала за 20 лв, ботуши за 90 и така.

# 86
  • Мнения: 919
Възможно е някой друг да плаща консумацията на Вергилия, а тя- неговата. Ако са разменени номерата на електромерите, и другите плащат, без да се усъмнят.
Даааа,в нашият вход съседите бяха така.Че голям скандал имаше Laughing

# 87
  • Мнения: 1 045
Единствения начин за песетене е да се лишава човек от удобства и глезотии.На мен ми е трудно да го практикувам,но ако е защото трябва да се направи някоя по мащабна покупка знам рецептата.
Без неудобства няма удобства,за мен нещата така стоят. Peace

# 88
  • София
  • Мнения: 7 990
Тъй като тук обсъждаме и как да се спестява, ще споделя до какви изводи стигнах за нашето семейство. В един период сумите, които давахме за храна, бяха солидни и реших в рамките на 2-3 месеца да наблюдавам какво купувам. Пазарувам и за баба ми, която издръжам, така че определено имам разширено наблюдение. Simple Smile
1. В един перод много солиден разход за домакинството бяха натуралните сокове и безалкохолни. Изключих ги, тъй като нямат никаква хранителна стойност в допълнение и на нарушения калориен баланс.
2. Престанах да купувам колбаси. Установих, че с тях или правим сандвичи, или ги използваме за допълнение към основното хранене. Но не, защото сме гладни, а от лакомия  (т.е. излишни калории).
3. Престанах да купувам сладкиши и бонбони. Една кутия бисквити или вафли, струва между 1 и 2 лв., изяжда се за има-няма 15 минути и съдържа над 2000 калории.
4. Престанах да купувам пилешко и свинско. Пилешкото е на цената на телешко. На няколко пъти кучето отказа да яде пилешко, кой знае с какво е наблъскано...Свинско не купувам заради високомазнинното му съдържание. Завиших консумацията на риба, която е хем полезна, хем и като цена излиза прилично.
5. Започнах да купувам перилни препарати и битова химия в големи опаковки - от Метро. Излизат на сметка и така ги купувам веднъж на няколко месеца.
6. Готвя веднъж седмично - в неделя. Спестявам ел. енергия, а и когато човек се храни с готвена храна, а не с полуфабрикати, се засища и по-добре.
7. Около офиса няма нищо за ядене на прилични цени (едно сядане в Яфата ми е около 12-15 лв.). Срам, не срам, започнах да си нося храна от вкъщи.
8. Започнах да пестя ел. енергия, вода, т.е. прекратих разхищението им (напр. включено осветление в целия апартамент, а всички сме в хола).
9. Храненето навън го оставих за моменти, когато нещо ми има и не мога да сготвя.
10. Преди купувах дрехи като за последно. Установих, че реалните ми нужди са далеч под количеството дрехи, които имам. Блузката в повече е плод на ненаситното ми око, а не на реална нужда.
11. Кремове купувам на няколко месеца по веднъж, грим не използвам.
12. Цигарите замених със спорт.
13. Започнах да си водя стриктни калкулации за това какво харча и да си правя сметката от кое имам нужда. Резултатът го споделих по-горе.

Надявам се да не съм ви досадила с дългия си пост Simple Smile

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493

Пазаруването в големи хранителни хипермаркети като Метро и Била, често води до непредвидени покупки (защото човешкото око е лакомо и ненаситно) или до  излишно презапасяване с продукти. На такива места-само със списък и "твърдото" намерение да се спазва, иначе всички текущи нужди от  храна могат да се задоволят и от кварталната бакалия.

Ако се залага на класическия стил, качествената материя и изработка дрехите могат да се носят няколко сезона, вместо да затрупваме гардероба със скъпи, но излишни парцали.
Почти същото важи и за обувките

 У нас в неделя вечер се приготвят две ястия-от едното се яде неделя и вторник вечер,  а от другото-понеделник и сряда, четвъртък и петък сме на аламинути или готова храна.Така освен средства се пести и време, което иначе трябва да се прекара около печката.



Много съм съгласна  bouquet А това с готвенето в неделя и кои дни какво се яде е много хитро: така не се събират 2 поредни дни да ядеш едно и също Wink

Общи условия

Активация на акаунт