Имунитет и ясла?

  • 8 391
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 24 467
Скоро ни предстой тръгване на ясла. Притеснена съм, че детето ми ще боледува често и не мога да приема /поне за сега/ твърдението, че сополите и кашлицата, които влачат с месеци част от децата ходещи на ясла са нормално нещо.
Ходят ли вашите деца на ясла?
Как приемате твърдението, че колкото по рано тръгне детето на ясла и боледува толкова по бързо ще изгради имунитет?

Не ходи на ясла малкият ми син и поради тази причина /както и поради други, широко дискутирани и в този форум/. Големият походи няколко седмици- предостатъчно, осъзнах грешката си и го спрях.
Не мисля, че ще изградят по този начин здрав имунитет, напротив. Честите болести водят до чести и сериозни усложнения в ранна възраст, до чести лечения с АБ, до развитие на алергии и резистентност. Имунитет се изгражда нормално и постепенно и без детето ми да бъде поставяно в стресови ситуации в бебешка и ранна детска възраст. То си комуникира с деца и възрастни и без да ходи по ясли, само че при неразположение си стои в къщи, на топло и спокойно и се възстановява без лекарства.
Към 3-4 годишна възраст имунитетът на децата укрепва и без да са ходили по ясли и не случайно в литературата пише, че тогава е по- доброто време за поемане към детските заведения.
Останалите минуси на яслите въобще не мисля да обсъждам, тъй като въпросът бе базиран основно върху заболяванията. Иначе са в изобилие. При наличие на други възможности яслата за мен е последен вариант, към който бих прибягнала само ако нямам никакъв избор.
Да поясня- ясла и ДГ са коренно различни неща. Тук говоря само за яслата, тъй като темата и въпросът са свързани само с нея.

# 46
  • Мнения: 2 885
Как ще обясните, че децата тръгвайки тепърва на детска градина боледуват много повече от тези ходили вече на ясла?
Разликата м/у ходили и не ходили на ясла е голяма и си личи в първа група.....но най-вече по болестите де.

# 47
  • Мнения: 24 467
Как ще обясните, че децата тръгвайки тепърва на детска градина боледуват много повече от тези ходили вече на ясла?
Разликата м/у ходили и не ходили на ясла е голяма и си личи в първа група.....но най-вече по болестите де.



За да го обясня, трябва да съм сигурна, че е вярно, а такава официална статистика не знам да има.
А иначе случаи има всякакви- и на боледуващи ясленчета с пневмонии в ранна възраст и взимали през месец по някакъв пореден АБ, и на деца, тръгнали директно на градина, които не взимат такива лекарства, и на боледуващи деца от ДГ и на здрави от яслите /за последното чета само тук, сред познатите ми няма майки, чиито деца посещават ясли и не са се разболявали, но не отричам възможността да съществуват все пак/.
Лично аз съм предпочела за децата си поне до 3-4 годишна възраст да ги предпазя от посочените вече сериозни последици на ранните и редовни болести и редовното вземане на сериозни лекарства в бебешка и ранна детска възраст.

# 48
  • Мнения: 668
Нямам отношение само се записвам да ви чета.Малкият почва другата седмица.Изписаха ни за подсилване на имунитета сиропче,но мисля да ви следя

# 49
  • Мнения: 2 131
Нямам отношение само се записвам да ви чета.Малкият почва другата седмица.Изписаха ни за подсилване на имунитета сиропче,но мисля да ви следя
По-добре заповядай тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=364126.0.

# 50
  • Мнения: 9 814
И преди и след тръгването на ясла, а сега вече и на ДГ, дъщеря ми рядко боледува.
И едва ли има връзка с това, че тръгна на ясла на 2 г.и 2 м.
Повечето деца, с които е в групата са й другарчета от от яслата-едни са болни всяка седмица, други рядко.
Не само ходенето или не ясла/ДГ оказват влияние върху това колко често се разболява едно дете.
Имат значение и начинът, по който се гледа вкъщи, това дали е калено....

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 14:43 от Франческа Салиери

# 51
  • София
  • Мнения: 9 857
Как ще обясните, че децата тръгвайки тепърва на детска градина боледуват много повече от тези ходили вече на ясла?
Разликата м/у ходили и не ходили на ясла е голяма и си личи в първа група.....но най-вече по болестите де.


Ти ли прави статистиката?Официално?!
Това,което си написала,за мен са глупости,пълни.Свят широк,деца-всякакви.И по-горе писах-и двете ми деца на ясли не са ходили,тръгнаха на градина и не боледуват често.И честно казано предпочитам детето ми*/ако въобще може да се напише"предпочитам"/ да кара даден вирус след тригодишна възраст,отколкото на една и половина години.Примерно!

# 52
  • Мнения: X
Добре де, не искам да прозвучи като каране или заяждане-с най-добри чувства пиша  Peace, Валенце, а от къде си сигурна, че ако децата ти бяха ходили на ясла нямаше пак да боледуват малко? Аз мисля, че не трябва така яростно да се заема дадена позиция на мнението, при положение, че не си бил и от двете страни. Моите племенници-единия на 3г , а другия на 8г не са ходили ни на ясла, ни на градина-пояснявам. Баща им е лекар и бил наплашен от това, колко много деца ходещи на гореспоменатите детски заведения и градини също така идват при него често като пациенти и затова не искал неговите деца да ходят, демек-за да не боледуват. За късмет -майката и бащата на моя мъж са пенсионери и те ги гледат.....ами хубаво де, ама те тия деца поне по веднъж в месеца са болни......и какаво да правим сега-кой е прав???? Да не говорим, че 3-годишното още не може да говори, да се храни само и прочее. Наистина всичко си е до деца според мен и естествено че, че е по-добре едно дете да изкара една пневмония на 3-4-5 или 10 години, отколкото на 1-2, но при положение, че аз нямам баба или дядо под ръка ( а съм сигурна, че повечето отричащи яслите имат такива на разположение) и шанса ми е в яслата.....вие с тия постове ме карате да се чувствам най-лошата майка на света, дето зорлян иска да му е гадно на детето. Аз поне не познавам майка, която да си е пратила детето на ясла, за да си развява байрака по улиците или МОЛовете. Всяка си има причини. Пак казвам-не искам да се конфронтирам с никой   bouquet.

# 53
  • Мнения: 24 467
Ще съм и по- конкретна:
Ами аз, напр., изчетох темата за яслите по дадения преди няколко поста линк и определено при наличие на избор моят остава не при яслата. Всеки втори- трети пост в тази тема обсъжда поредно заболяване, лекарство, лечение, плачене на детето и т.н.
Да не говори и да се храни само 3- годишно дете, това няма много общо с престоя му някъде. Самообслужването не е най- същественото при отглеждането и възпитанието на детето, особено в бебешка възраст, здравето му е в позиции напред, поне с оглед цялостното му бъдеще. Моите си говореха спокойно на тази възраст, обслужваха се /т.е. второто още не я е навършило, но нямаме такива проблеми, нищо че не посещава ясли, голямото ми дете пък проблеми от сорта не е имало/.
Говоря от позицията на човек с избор, подчертавам го. Защото ако нямам избор няма и какво да обсъждам- в яслата, като всички, независимо дали ще се убеждавам колко е добре или няма да го правя.
Много ясно, че повечето майки ползват опцията по необходимост, не от глезотии. Но темата е за имунитетът и яслите, не "за" и "против" яслите, такава си има отделно. Имунитет трудно се създава на сила с форсиране с чести /постоянни/ заболявания и перманентно лечение с АБ. За бебетата и малките деца стресът от раздялата с дома е в пъти по- голям от този при едно 4 годишно дете, а този стрес, сам по себе си, е обстоятелство, влошаващо имунитета.
И пак да кажа, лично аз опитах яслата, пак въз основа на свободен избор, нищо положително не видях. За болестите- нагледах се достатъчно и в болница влязох с големия ми син. Прибрах си го детето след това у нас и след време опитах директно с градината. Разликата беше зашеметяваща. Между другото пневмониите и бронхитите изобщо не са нещо безобидно, дори са изключително страшни, когато се прекарат по няколко пъти.

# 54
  • Мнения: 1 820
Това са пълни глупости. ooooh!Както за дете че като ходи на ясла ще боледува повече от колкото като тръгне на градина,така и за обратното.Какви статистики,какви работи.И това че като си е в къщи хич няма да боледува.Единственно съм съгласна,че всяко дете си е индивидуално.Имунитет се гради до към 3тата год.И това пак не означава че след това няма да боледува детето. Naughty

# 55
  • Мнения: 46 511
Как ще обясните, че децата тръгвайки тепърва на детска градина боледуват много повече от тези ходили вече на ясла?
Разликата м/у ходили и не ходили на ясла е голяма и си личи в първа група.....но най-вече по болестите де.



Не съм забелязала подобно нещо  Rolling Eyes но ако има, обяснението е, че тези в яслата са изкарали съответните вируси и вече имат имунитет с/у тях, затова боледуват само от новите, не от всичи.

София тръгна директно на градина, в 1-ва група веднъж е осъствала заради болест, сега във 2-ра (да чукам на глава), още не е ...

# 56
  • Мнения: 2 885
За какви статистики въобще говорите? Говоря за наблюдения, не само мои естествено.
В първа група сега в градината повечето болни са непосещавалите ясла.
Учителките споделят, че срещат повече трудности с неходилите.
Защото отсъстват по болест, а си имат програма, по която се водят.
Не че в яслата нямат програма, но там се набляга на съвсем други неща.
На 3 години децата се обслужват сами, обличат се, говорят, хранят се сами,
знаят поне 3 песни и толкова стихчета, цветовете, буквите, празниците..............не са бебета в никакъв случай!
За мен на 2 години също не са бебета, защото гореспоменатото се отнася като на 3 г, без обличането+ броя песни и стихчета.

Но от ясла до ясла разликата е огромна....и лоши майки няма!
Говорим за наблюдения на майки - посещавали и непосещавали ясла.
Моите наблюдения и коментари с майки/персонал са от повече от година - една година на ясла и от септември 2008 на градина.
И да - всичко е индивидуално, до дете е.
Забравете статистиките - статистиката за мен е, че не във всяка ясла бих си пуснала детенце. Не че нямам възможност за детегледачка, Стефан бе с такава от 1 до 2 години и я освободих само за да тръгне на ясла. Twisted Evil

# 57
  • Мнения: 24 467
Да де, аз съм и от посещавали и от непосещавали, при това с наличие на избор, от който се възползвам и в момента.
На 3 години, писах, боже на 3, на две, децата ми също могат/можеха изброеното по- горе. И какво от това? Тук темата е за имунитета, не за стихчетата и песничките.
Не видях кой обясни логиката на това, че е по- добре детето да боледува от едногодишно, пред това да започне след 3-4 годишна възраст. Това е основата на проблема за мен и смисълът на обсъждането. Пневмония при 1- годишно не е като пневмония при 4- годишно дете.
А бебешката възраст приключва към 2 годинки, до 3 е преходен период. По отношение на имунитета е също така.

# 58
  • Мнения: 2 885
Ако детенце е калено от новородено, храни се здравословно, разхожда се всекидневно не е проблем на 2 г в яслата да я кара без болести. Болестите идват не от децата, а от безхаберието на родителите.
На 2 г и половина Стефан /март 2008/ изкара пневмония. У дома, с АБ. Първият АБ. И щото докато се усетя /не е боледувал въобще/ слезе надолу. За 1 седмица бе ок. Но имам едно наум вече /за второто дете/, много си зависи /конкретно за болестите в яслата/ от родителите на децата.
Моят извод е: Имунитет <- > Родител /без значение годините на детенце, но над 1 г /тук въобще не мога да споря/ Simple Smile/

# 59
  • Мнения: 24 467
...Болестите идват не от децата, а от безхаберието на родителите.
...

Ох, недей така, моля те! Една камара деца боледуват въпреки добрите и правилни грижи, полагани за тях. Болестите идват от външни причинители в комбинация с изтощен/ слаб организъм /говоря за заразните заболявания/. Моето се поболя точно в детското заведение, преди него не е боледувал, след престой у нас и нарастване на възраст- също. Малкото ми дете също не е боледувало сериозно.
Просто при малките деца и бебетата поради неукрепналия имунитет болестите идват по- бързо, усложненията- също, а лечението е по- тръдно. Не е нужно да създаваме насила обстановка, опасна за здравето и живота им толкова рано.
Защо редица лекарства не се препоръчват за деца до... възраст? Защо при голяма част от болестите, в частта "прогноза" има резерви точно за най- малките, за възрастните и за хронично болните? Между другото пневмониите и бронхитите са от този тип.

На яслата, където ходеше синът ми, писала в подобни теми, през м-ц май при чудесно време не ги извеждаха навън. Сега, близо 7 години по- късно, в същата ясла, стериотипът е същият. И за храната им знам, и за режима- под час спане, хранене и гърне- нищо не се е променило. Не, това не е здравословна и нормална среда за бебета и малки деца. А за градяща имунитет такава- в никакъв случай.

Общи условия

Активация на акаунт