Имунитет и ясла?

  • 8 362
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Скоро ни предстой тръгване на ясла. Притеснена съм, че детето ми ще боледува често и не мога да приема /поне за сега/ твърдението, че сополите и кашлицата, които влачат с месеци част от децата ходещи на ясла са нормално нещо.
Ходят ли вашите деца на ясла?
Как приемате твърдението, че колкото по рано тръгне детето на ясла и боледува толкова по бързо ще изгради имунитет?
Сополите и кашлицата не са нормално нещо там, но са неизбежно нещо  Rolling Eyes Приемаш, че ще ги има повече от колкото ако детето е гледано в къщи. Не считам, че ранното тръгване е по-добро за имунитета, пък дори и за социалното поведение на детето. Друг е въпросът, ако няма физическата или финансова възможност да се гледа детето в къщи. Тогава яслите са алтернатива  Peace

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ходят ли вашите деца на ясла?

Не.
Бих я пуснала само, ако ми се налага по финансови причини.
Защото:

1. Бебетата са бебета, най-добре за тях е да са си в домашна обстановка с близък човек.
2. Няма нищо нормално в това да караш едно бебе да става по тъмно и яде и спи под час.
3. Вкъщи при желание на майката може да яде здравословна храна, така ще изгради навиците си и това ще му е от полза за по-късно, също и води до по-добът имунитет.
4. Възстановяването след боледуване не е ограничено във времето от отпуските на родителите и след това не се навира пак в среда, бъкаща от вируси.
5. Децата в яслите не се извеждат - по цял ден са м/у 4 стени.
6. Много от нещата, на които ги учат там исках детето ми да открие самО, а не да бъде дресирано.




Точно поради същите причини и дъщеря ми тръгна направо на детска градина.

# 17
  • Мнения: 46 492
Аз не говоря за държавна бг ясла ...

Темата е за такава, авторката едва ли я интересува как се гледат децата в Китай или Германия  Rolling Eyes

villiana, по тъмно е израз, не е задължително да е преди изгрев, достатъчно е детето да бъде събудено, преди самО да се събудило, защото се е наспало, прекъсването на съня намалява имунитета. В яслата също не може да легне, когато си поиска, ако му се приспи през деня.

За дресирането - конкретно имах предвид гърне, преди детето самО да каже "Искам да отида в тоалетната". Но това са си мои разбирания, не ги налагам Peace

Спи и яде по едно и също време вкъщи, но поне при нас, ритъмът определяше ТЯ, не аз (или режимът спуснат отгоре в яслите).

Във вашата ясла може да ги извеждат в хубаво време, но в повечето не е така, въобще не излизат. За сравнение, дъщеря ми на 2 г. възраст в периода ноември - март е изкарвала по 5 часа навън.

# 18
  • Мнения: 49
  Не виждам нищо лошо в нещо като режим за спане и хапване, но не и за ходене до тоалетна/слагане на гърне/, както и в пиенето на вода, което е доста ограничено. Не ,че ние имаме въведен точен режим, но аз имам едно дете, а не виждам как в яслата биха могли да се справят с около 25 деца, всяко да си ляга, яде и играе когато си иска. Наистина основното ми притеснение за сега са болестите и едни такива състояния, в които детето е ни болно ни здраво, а аз ще трябва да го пусна на ясла и да тръпна в какво състояние ще си го прибера.
   Все си мисля, че с боледуване имунитет не се гради /ако не е така ще ви моля да ме опровергаете/, сиропите, антибиотиците, стоенето на детето в къщи докат е болно, неминуемо го изнежват и при първият досег със среда бъкана с покашлящи и хремави дечица, с които се прегръщат, хапват с едни и същи лъжици води пак до същото. И тъй като ни очаква ясла се мъча да се подготвя за това, което ще последва там. Но нали човек докато не опита не може да разбере как ще е. Thinking

# 19
  • Мнения: 46 492
... аз имам едно дете, а не виждам как в яслата биха могли да се справят с около 25 деца, всяко да си ляга, яде и играе когато си иска ...

Аз не казвам, че биха могли да се справят, а че това е едно от нещата, които щом имам възможност - бих избегнала Simple Smile

За болестите е много субективно, не се притеснявай, важен е начинът на лечение, не толкова разболяването, защото всеки изкаран вирус, изгражда имунитет на детето към него, вярно, че са около 200, но все пак с всяко разболяване, бройката се смалява Grinning

# 20
  • Мнения: 2 448
На 2 години и половина го дадох на ясла по препоръка на детски невролог-психолог, защото имаше големи психологически проблеми и не говореше. В първата ясла беше много зле и изкара едва месец и то само до обед, преместих го в друга и свикна от първия ден, Бяха много малко деца и персонала се държеше много добре с него.
За боледуването, не мога да кажа, че в яслата боледуваше често, но за сметка но това на 4 години в градината изкара свръх тежко скарлатина и му се срина имунитета, след което половин година не го видях здрав за повече от седмица.  Tired После се закрепи и не е боледувал от три месеца. Днес обаче го взех с температура от градината, явно е хванал грип.  Sad Но като за първо разболяване този сезон, направо си е за банкет при нас.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

   Все си мисля, че с боледуване имунитет не се гради /ако не е така ще ви моля да ме опровергаете/, сиропите, антибиотиците, стоенето на детето в къщи докат е болно, неминуемо го изнежват и при първият досег със среда бъкана с покашлящи и хремави дечица, с които се прегръщат, хапват с едни и същи лъжици води пак до същото. И тъй като ни очаква ясла се мъча да се подготвя за това, което ще последва там. Но нали човек докато не опита не може да разбере как ще е. Thinking
Що се отнася за болестите всички деца боледуват. Едни повече, други по малко. Искам да подчертая, че начинът на хранене също си казва думата. А начинът на лечение още повече. Много съм се ядосвала когато детските лекари за едно червено гърло изписват АБ ей така"за всеки случай". Да не говорим, че и при вирусни инфекции се изписват АБ.По този начин имунната система на децата се срива още повече.

# 22
  • София
  • Мнения: 12 554
Синът ми ходи на ясла от септември. Доста боледува. Не смятам, че е нормално, както не смятам, че е нормално да се водят сополиви и кашлящи деца в яслата. Но не мога да се преборя с простотията.
Затова и боледуват толкова децата.
Но е истина, че когато и да се събере с толкова деца на едно място пак ще се разболява. Колко ще боледува обаче никой не може да предвиди.

# 23
  • Мнения: 19
Според нашия педиатър това, че децата изграждат имунитет като тръгнат на ясла, е мит. Не е добре за организма му да се подлага на вирусни атаки на такава крехка възраст. За съжаление, доста хора нямат друг избор.

# 24
  • Мнения: 8 223
Синът ми тръгна на ясла миналата пролет. Беше на 1г и 5м. Досега е боледувал 2-3 пъти, но нищо сериозно, което да изисква повече от сироп за кашлица. Доволна съм. В яслата се научи да говори, там се научи на гърне и махнахме сравнително рано памперсите. Има богат репертоар от песни. И болестите изобщо не са задължителни. Има още няколко деца от групата му, които общо взето не боледуват.

# 25
  • Мнения: 1 820
Съгласна съм,че децата боледуват много когато тръгнат на ясла,моята дъщеря е пример.Една седмица е там,две не е.Но не съм съгласна че  храненето е основен фактор.Преди да тръгне на ясла,аз не знаех сополи,кашлица или Т.Беше се разболяла само веднъж -някакъв вирус с повръщане и разтройство.Така до 1год и 7 месеца.Хранена е възможно най-разнообразно.За обяд първо и второ,вечер различно от това на обяд,плодове,сокове.Не от млечна кухня,приготвена в къщи храна.Започнахме късно да се захранваме,и какво от това?Излизаме и в най-големите студове.Не съм я затваряла в къщи,не е навличана.Дори сега е само с дебелите гащи,без чорапогащник и е на вън.Не мисля че имунитета се гради само от това дали ще е разнообразна храната,или ще е много време на вън.Основния фактор според мен е многото ''бацили'' събрани на едно място.Мисля че всяко дете минава през тази адаптация,не зависимо дали е на 1,2 или 7 год.Просто има деца който са по здрави и по лесно се адаптират ,има и такива(като моето) който не са. Hug

# 26
  • Мнения: 84
 LaughingГолямата ми дъщеря тръгна на ясли на 1г и 9м.Боледуваше,няма как.Ако можеш да си я гледаш в къщи не бързай.Аз останах много доволна от яслите.Дъщеря ми се промени в положителна насока за кратко време. dancing

# 27
  • Мнения: 6 031
Най-добрият вариант е детето да тръгне на ясла пролетта, когато поне вирусните инфекции са по-малко.Тогава и детето боледува по-малко.
Големият ми син е тръгнал на ясла септември и през зимата е боледувал най-вехе с хрема, сополи и кашлица и един път с висока температура и АБ.
Малкият ми син е тръгнал на ясла през месец април и не е боледувал в яслата.По-лесно се адаптира пролетта, защото тогава вече ги извеждат навън, децата които са започнали през септември вече са свикнали/никой вече не плаче за мама/ така и той не е плакал.
И все пак всичко е индивидуално, някои деца добиват имунитет, а други постоянно боледуват.Дай боже да сте от първите.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Мисля че всяко дете минава през тази адаптация,не зависимо дали е на 1,2 или 7 год.Просто има деца който са по здрави и по лесно се адаптират ,има и такива(като моето) който не са. Hug
Така е, но все пак дете на 1.5 години е с много крехък организъм и  по трудно се справя с болестите, отколкото едно по голямо дете с вече поизградена имунна система.

# 29
  • Мнения: 6 713
Бебка тръгна на ясла точно на 9 месеца. Вече мина цял 1 месец и сме болни, защото върлува вирусче в момента. Зависи си от детето според мен. Имам познати, които си гледат децата вкъщи и въпреки това са болни по цели седмици.

Общи условия

Активация на акаунт