Разликите в манталитета

  • 15 751
  • 195
  •   1
Отговори
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Как се справяте с тях, как ги преодолявате, особено тези от вас, които са женени за 4ужденци.
За моми4етата с половинки българи пък въпросът би могъл да бъде зададен спрямо познатите,колегите,приятелите ви в държавата,в която сте.
Онзи ден например в италианската тема се ниЩеШе проблема дали ходим обути в къЩи,дали караме гостите си да се събуват на вратата и им връ4ваме 4ифт пантофи за добре доШли и подобни от този род. Оказа се,4е много от българките имат този оби4ай за сметка на 4уждоземските съпрузи,роднини и приятели,които го намират за странно и дори за обидно. Rolling Eyes
Напоследък се улавям все по-4есто как с мъжа ми сме на разли4ни мнения по-пове4ето въпроси, касаеЩи възпитанието на децата и на4ина на живот като цяло, което според мен произхожда изцяло от разликата в манталитета ни. Thinking

# 1
  • Мнения: 2 786
Разбира се, че има разлики, но засега поне не са толкова фрапиращи и намираме компромисно решение.
По почти всички въпроси сме на едно мнение.
Понякога аз съм по-стриктна там, където той го дава по-лежерно или пък той е по-стриктен там, където аз съм по-либерална ...
Все още нямаме деца, но сме говорили много по различни теми за възпитанието, за да видя още от сега какво мисли той по тези въпроси.
Поне в това отношение засега нямаме разногласия освен по една-единствена тема: Да отвърне ли детето на удара, ако бъде ударено или не.
Аз съм на мнението, че детето трябва може да се защити и само, той е на мнението, че трябва да се оплаче на учителя без да удря обратно.
Разбира се, че съм против насилието като цяло и особено като провокация, но при самозащита - абсолютно "за".
Вината тук е на детето, което е провокирало, а не на това, което е реагирало.
Така е за мен поне.
Но тук са много чувствителни по темата с насилието и всячески го избягват.
Прекрасно, никой не възпитава биячи, но какво правим, ако някое дете удари друго?
Другото просто да избяга да се оплаче?
Че нали утре пак ще го ударят, защото е показало слабост.
Попитах го: Как ще реагираш, ако си дете и някой те удари?
Той каза: Сигурно ще избягам и ще се оплача на някой възрастен наблизо. (типичен норвежки отговор)
Попитах го: А ако не можеш да избягаш или няма възрастен наблизо?
Той се замисли и каза: Предполагам ще се защитя по някакъв начин и ще отвърна. (след доста мислене)
Това, което аз виждам като проява на слабост, той вижда като липса на агресия.
Ама то има голяма разлика от дете до дете, някои са по-кротки - други са по-агресивни, така че ще видим как ще е в това отношение като му дойде времето.
Относно събуването на обувките, свалянето на шапката като влезеш в някоя сграда, помагането в домакинстването и прочие неща нямаме разногласия.
Който влиза вкъщи, задължително си събува обувките до вратата.
Според мен това си е обичайно тук, така или иначе - различни механици и техници, които са влизали да поправят това или онова, задължително са се събували без да им казваме.
Но ако някой тръгне с обувките, връщам го от раз без да ми мигне окото.
Гостувала съм на много гръцки семейства в Гърция и всеки път като започвах да се събувам ми казваха: Не се събувай, влез с обувките, не се притеснявай.
Да, ама аз се притеснявам.
И гърци са ни гостували вкъщи, изобщо не се събуват!
Карат по килимите и пътеките с обувките, кални и мръсни ... с майка ми сме изпадали в културен шок всеки път, но ...  Rolling Eyes
Радвам се, че в това отношение сме на едно мнение с мъжа ми.





# 2
  • Мнения: 5 710
Аз не обръщам много внимание, тоест, различията не са проблеми на дневен ред. В момента.
Мога да посоча разлики, да. От това че не се събува от вратата, до това, че аз обичам да пътувам, а той не.
Сигурно, като изтрещя и настъпи ( скоро) средната възраст ще започна да го замерям с пантофи, или ще се губя с дни по пътищата, но засега не съм емоционално негативно натоварена от различията ни и те са строго само в битовите навици.
По фундаментални в/си имаме еднакви мисли. Но ще се изкажа пак като опрем до истинско, ама истинско различие.

# 3
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За сега различията в манталитета не са били непреодолими или повод за разногласия... все дреболии, за които лесно се намира решение. Но с появата на децата ще е по-сложно, защото от сега си личи, че имаме различни разбирания за възпитанието и отглеждането, като разликите определено са културно обусловени. Явно и децата са се наплашили от това, което ги очаква в скромното ни семейство и за това не смеят да се появат  Mr. Green

Ако ми е било трудно с нещо, то е със склонността на местните да вдигат шум напр. - но това е нещо, което и двамата ни е дразнило, просто на него му е било по-лесно да се абстрахира от дразнителя, а на мен ми отне време да се науча да запазвам спокойствие в подобни ситуации.

Ще следя темата с интерес  Peace

# 4
  • Italia
  • Мнения: 4 492
При нас например разногласията,ако мога така да ги нарека запо4наха да се задълбо4ават с появата на децата. Това важи както за мъжа ми,така и за роднините и близките му.
Ина4е като цяло ако се замисля и в работата например ме дразнят някои порядки и навици на колегите,типи4ни за тук, но като 4е ли по-лесно ги преглъЩам. newsm78

# 5
  • Мнения: 5 710
Ама давайте примери  Mr. Green
Какво е различие в манталитета? Единият да смята, че образованието е задължително, а другият не, защото детето ще му заеме работното място след пенсиониране?
Или единият да иска да държи децата си близо на старини, а другият да си ги представя някъде далеч? ( то това май произлиза от горното)
Или единият да смята, че детето трябва да направи избор от много възможности ( и опити), а другия да иска да го запише на баскетбол и да полага там усилия примерно 16 години...
Според мен това са важни различия (сигурно има и много още).

# 6
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Онзи ден например в италианската тема се ниЩеШе проблема дали ходим обути в къЩи,дали караме гостите си да се събуват на вратата и им връ4ваме 4ифт пантофи за добре доШли и подобни от този род. Оказа се,4е много от българките имат този оби4ай за сметка на 4уждоземските съпрузи,роднини и приятели,които го намират за странно и дори за обидно. Rolling Eyes
oх, много любима тема Laughing
 не мога да си представя да накарам някой да се събуе на вратата. 'гоня' домашните само когато прясно съм измила пода.
малко ми е...селско, извинявам се. или японско, ако звуча прекалено.

Напоследък се улавям все по-4есто как с мъжа ми сме на разли4ни мнения по-пове4ето въпроси, касаеЩи възпитанието на децата и на4ина на живот като цяло, което според мен произхожда изцяло от разликата в манталитета ни. Thinking
Дирокич, дали това е причината?
двамата сме чистокръвни стопроцентови булгаристани и пак имаме различия.
моя е нервак, много бързо избухва и въвежда военно положение, което пък трае само докато му мине...има-няма половин час като много.
аз пък много крякам като гъска (срам ме е за което), заплашвам и...нищо.
зависи от човека, бе. тъй си мисля аз Thinking

# 7
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
работата например ме дразнят някои порядки и навици на колегите,типи4ни за тук, но като 4е ли по-лесно ги преглъЩам. newsm78
много съм любопитна
разправяй!

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
10 cent's , примери, казваШ, ами ето ти един много класи4ески: тук както знаеШ мъжете а 4есто и жените са залепени за д-то на родителите си по4ти до пенсия и то най-4есто не поради икономи4еска невъзможност да бъдат самостоятелни а заради 4истото логисти4но удобство. Тате носи,мама меси и лайф из лайф  Twisted Evil
След малко Ще допълвам,4е трябва и да свърШа малко работа  Mr. Green

# 9
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Аз съм женена за българин, което не пречи да имаме различия Laughing.

Иначе, тези, които знаят, че в царството на шунката (Испания) ние не ядем месо Laughing, приемат за нормални и останалите ни странности, като например това, че не позволявам да ми се ходи в къщата с обувки, не паркирам по слух и т.н.

Общо взето, нещо, което не е закон, си го правя според както ми е удобно на мен, а не според местните схващания и традиции. А и като се има предвид, че постоянно сме насам-натам, е просто загуба на време и нерви да се нагаждам към нещо.


работата например ме дразнят някои порядки и навици на колегите,типи4ни за тук, но като 4е ли по-лесно ги преглъЩам. newsm78
много съм любопитна
разправяй!

И на мен ми е интересно  Popcorn

# 10
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ама давайте примери  Mr. Green

 Peace
Сред близките ни, които са родители, "не" не съществува като отговор. Ако детето се инати за нещо, родителите се правят на палячовци, само и само да не кажат "не може" или "не трябва", или изречение-табу -"не позволявам"/"не давам". За мъжа ми това е нормално, както и оставянето на децата да се развиват "свободно и самостоятелно" без родителска насока  Thinking На мен ми е много странно и съм заявявала намеренията си да поставям граници при възпитанието на нашите деца, в смисъл - за някои неща възнамерявам да казвам "не".  От сега ми се казва "Явно ти ще си строгият родител в това семейство" или "Като му дойде времето, ще те видя".
Ето - разлика в манталитета  Sad Ама, как ще намерим компромиса - не знам!



Гледам, че се изказвате за ходенето с обувки - на мен то не ми пречи... Обаче, когато свекърва ми идва, и аз явно се престаравам от чистене, в резултат на което на нея и е неудобно да влезе с обувки и се събува на входа на хола (имаме мокет и може би и е свидно да стъпва по него)

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 18:28 от Mentha

# 11
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ние също имаме различия. Част от нещата, които не харесвам, съм успяла да променя в мъжа ми Wink. Нещо, което за мен е неразбираемо и неприемливо и доста често срещано при гърците е целодневното разхождане по пижами Crazy. Да не си помислите, че го правят само в къщи, срещала съм хора да отидат до будката за цигари или до близкия магазин по пижамки Laughing.
Имаме и различия по отношението на отглеждането на детето, но за момента намираме общи решения.

........тук както знаеШ мъжете а 4есто и жените са залепени за д-то на родителите си по4ти до пенсия и то най-4есто не поради икономи4еска невъзможност да бъдат самостоятелни а заради 4истото логисти4но удобство. Тате носи,мама меси и лайф из лайф  Twisted Evil

Това е характерно и за гърците, бих го нарекла средиземноморско-ориенталски синдром Laughing.

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Лелееее,4ак и пуканките приготвихте  Rolling Eyes

Ами пример от работата. Народ в заседателната зала,трябва да се прожектира от РС с видеопрожектор на стената. Пробват няколко разбира4и да пуснат прожектора ама неЩо не се полу4ава. Аз отивам,поглеждам и се оказва ,4е просто едно от зъб4етата на на жака,който свързва РС и прожектор е с4упено и не дава контакт. Намирам друг кабел от съседен офис,свързвам двете и работата става. bowuu Фасулска работа,оба4е колегите ми бяха тръгнали да търсят някой от обЩите служители да ги питат заЩо прожектора не работи. Joy
Явно ние българите сме си малко Вси4ко мога и гледаме да се оправим сами,докато тук от най-малката трудност и запъват.
Друг пример ( от свеки,с лЮбоффффф  Mr. Green ) : каквото и когато и да поискат децата тя им го дава , заЩото, цитирам "децата не трябва да пла4ат "  ooooh! Колко пъти и заявявам ,4е я упълномоЩавам да ги накаже или да им се скара ако не слуШат а не да се 4уди как да им угоди на капризите и после да ми вика " Ама те не ме слуШат".  #Crazy
Взима дъЩеря ми от детската градина,навън примерно е 12-13 градуса и тя слага на детето Шапка и Шал,понеже " било студено и Щяла да настине"  Shocked
В работата съЩия куриоз: температурата в офисите сигурно е към 25 градуса,аз по къс ръкав, колежки с вълнени пуловери и пускат парното оЩе по-силно,Щото " било хладно"  ooooh!
Тук като цяло хората са доста зиморни4ави.  Twisted Evil

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
разлика в манталитета не, но във възпитанието, да  Rolling Eyes
мъ4им се да се превъзпитаваме, но явно съм пропуснала да запо4на веднага, демек преди 20 години.

единственият проблем с навиците беШе тоя, 4е като ходиШ на гости трябва да помогнеШ в отсервирането/миенето/суШенето на 4инии, ама аз си казах веднага 4е не практикувам домакинска работа докато съм на гости, пък и ве4е, вси4ки си имат миялна маШина  Mr. Green

с обувките няма проблеми_ и в България в къЩи не се събуваха гости (исвен много близки такива по собствено желание)

# 14
  • Мнения: 5 710
Мен това, което би ме стреснало ( в личен план съм почти сигурна, че няма да се случи), като италиански манталитет са няколко неща:
- едното е, че тук сякаш образованието не е задължителен етап от живота, докато аз съм възпитана в духа на това, че който няма диплома е пораженец или нещо му има на главата.
-другото е  това, което Дирокова каза - държат децата си близо до дълбоки старини. Нагласата на съпруга ми априори е същата, т.е  един ден като имаме деца те  ще бъдат много щастливи да са Тук и да са ни до г.. за, в резултат на което някак се подразбира, че ние ще извървим крачките на свекърите - закупуване на съседен имот , предаване на семейния бизнес на децата и т.н. За мен това са архаизми.
- трета разлика ( която обмислям сериозно) е, че ние  сме възпитани да се занимаваме с едно нещо и дълго. Например на 5г. започваш пиано и свириш упорито поне до 18, без да поглеждаш нищо друго. Така се развива упоритост и постоянство и после с каквото и да се захванеш, ще си успешен, щото си научил суровите уроци на труда и лишенията още в млада възраст. Тук е точно обратното - децата пробват страшно много неща, в които не се задълбочават. От плуване до курсове по леене на свещи. Така пък ги учат да имат избор, но пък и лесно да се отказват. Не съм решила кое е правилното.
- четвърта разлика - традиционно тесен мироглед. Паезе на италиански е страна, но под паезе се разбира и родното място, което може и да е махалата ти. Нагласата, че светът е прекрасен и че свършва с табелата на местообитанието ти съществува в италианския прованс.

Но все пак като се замисля поне 2 от тези нагласи са традиционни и за българите - " От Витоша по-високо нЕма", както и осигуряването на децата.

и т.н, ще мисля за още.

# 15
ееех миленка, уморена си явно и те дразнат хората около теб ....
проявявай и малко характер, не е задължително ти да си добрата Wink

интересно дали според теб в Бг би било по_лесно да се занимаваШ с мъж, свекъри, деца и колеги ?

# 16
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Друго неЩо,което съм забелязала тук и което не споделям е максимата,4е възпитанието на децата е работа на майката. БаЩата ходи на работа и евентуално ве4ер може да си поиграе малко с децата ( стига да е на кеф Twisted Evil ) а майката евентуално работи,грижи се за къЩата, децата абе тя е 4овекът Оркестър.Фигурата на баЩата като такава много 4есто няма нужния авторитет пред потомството.

# 17
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ееех миленка, уморена си явно и те дразнат хората около теб ....
проявявай и малко характер, не е задължително ти да си добрата Wink

интересно дали според теб в Бг би било по_лесно да се занимаваШ с мъж, свекъри, деца и колеги ?

Джойке,не си кривя дуШата,уморена съм,да.  Rolling Eyes
Характер проявявам,когато се налага,но на моменти е нужно и да се правят компромиси. Peace

Не знам дали в Бг би било по-лесно или не,нямам опит по-този въпрос там,но си мисля,4е поне за някои неЩа ако сме расли и възпитавани на едно място по-лесно бихме се разбрали ( било то с мъж,свекита,колеги,познати и тн.) newsm78

# 18
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тук е точно обратното - децата пробват страшно много неща, в които не се задълбочават. От плуване до курсове по леене на свещи. Така пък ги учат да имат избор, но пък и лесно да се отказват. Не съм решила кое е правилното.

Това и тук го има и е част от концепцията за "свободни и самостоятелни" деца.  
Но на мен ми харесва, че придобиват многостранен опит на млада възраст - изпробвали са какво ли не.

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мен това, което би ме стреснало ( в личен план съм почти сигурна, че няма да се случи), като италиански манталитет са няколко неща:
- едното е, че тук сякаш образованието не е задължителен етап от живота, докато аз съм възпитана в духа на това, че който няма диплома е пораженец или нещо му има на главата.
-другото е  това, което Дирокова каза - държат децата си близо до дълбоки старини. Нагласата на съпруга ми априори е същата, т.е  един ден като имаме деца те  ще бъдат много щастливи да са Тук и да са ни до г.. за, в резултат на което някак се подразбира, че ние ще извървим крачките на свекърите - закупуване на съседен имот , предаване на семейния бизнес на децата и т.н. За мен това са архаизми.
- трета разлика ( която обмислям сериозно) е, че ние  сме възпитани да се занимаваме с едно нещо и дълго. Например на 5г. започваш пиано и свириш упорито поне до 18, без да поглеждаш нищо друго. Така се развива упоритост и постоянство и после с каквото и да се захванеш, ще си успешен, щото си научил суровите уроци на труда и лишенията още в млада възраст. Тук е точно обратното - децата пробват страшно много неща, в които не се задълбочават. От плуване до курсове по леене на свещи. Така пък ги учат да имат избор, но пък и лесно да се отказват. Не съм решила кое е правилното. - четвърта разлика - традиционно тесен мироглед. Паезе на италиански е страна, но под паезе се разбира и родното място, което може и да е махалата ти. Нагласата, че светът е прекрасен и че свършва с табелата на местообитанието ти съществува в италианския прованс.

Но все пак като се замисля поне 2 от тези нагласи са традиционни и за българите - " От Витоша по-високо нЕма", както и осигуряването на децата.

и т.н, ще мисля за още.

тези неЩа ли4но ги смятам да за бг манталитет, но в отрицателен смисъл  Confused
имало е ве4е теми по въпроса за образованието, казвала съм и преди какво мисля.
кратко и ясно : на сила хубост не става, не е задължително вси4ки да сме у4ени и да останем без водопровод4ици, да ре4ем Grinning
оЩе пове4е като гледам ситуацията, по_добре някаква конкретна т.нар. "ниско квалифицирана" професия, отколкото поредната диплома в кол сентър  Thinking

няма да допълвам какво мисля за едно времеШните, ама май и сегаЩи родителски болни амбиции по отноШение на децата.
май съм поела ит. манталитет  newsm78 Laughing

# 20
  • Мнения: 3 804
тук с обувките и събуването няма проблеми-като в БГ е
но пък това което ме дразни или до сега не мога да им свикна -е безграни4ното им спокойствие,и липса на представа за времето-ако ти кажат в 16 4аса могат да се появят към 20,или идвам след 15 мин-това е поне 4ас #Cussing out или факта 4е могат да ти дойдат гости без предупреждение в 10 сутринта или 23,30 ве4ерта Shocked

за обли4ането на децата-страшно са навле4ени-щом лятото в жеги над 40 градуса са с потници под тениските,а зимата можеш да ги видиш с 4ехли на бос крак -но с шапка на главата и шал и яке

за възпитанието на свеки-отделно сме и рядко ходин там,а и големите ве4е са големи-но преди сме имали търканици Mr. Green
,за  възпитанието в къщи-поне за сега с мъжо сме на едни мнение/е все казва 4е съм ги разглезила/-само за ено нещо не достигнахме консенсус-моми4етата искаха да ходят на тенировки по карате-не се съгласи-с довода,4е от такива аз си докарах операция на коляното

о,оба4е за у4енето и 2мата сме на едно мнение-по възможност отли4ници-той дори и е решил  към какво да се насо4ат госпожиците-микробиология Laughing

# 21
ееех миленка, уморена си явно и те дразнат хората около теб ....
проявявай и малко характер, не е задължително ти да си добрата Wink

интересно дали според теб в Бг би било по_лесно да се занимаваШ с мъж, свекъри, деца и колеги ?

Джойке,не си кривя дуШата,уморена съм,да.  Rolling Eyes
Характер проявявам,когато се налага,но на моменти е нужно и да се правят компромиси. Peace

Не знам дали в Бг би било по-лесно или не,нямам опит по-този въпрос там,но си мисля,4е поне за някои неЩа ако сме расли и възпитавани на едно място по-лесно бихме се разбрали ( било то с мъж,свекита,колеги,познати и тн.) newsm78

не мисля така, това е само един минорен фактор, 4есто братя и сестри дори не се разбират
а в слу4ая все пак става въпрос за доста близки манталитети .....

# 22
  • Мнения: 3 461
Макдирокче, много сладурска тема Heart Eyes

Имам два любими момента свързани с нея, и двата безобидни, все още не  довели до семейни катаклизми. Първият, по 100 пъти на ден ме пита  "How are you?", като се очаква да отговоря с "Еxcellent" поне, "fine" е много слабо и не вдъхновяващо. Mr. Green Малкото пъти, когато съм имала неблагоразумието да се отклоня от канона, отсрещната реплика е била "but you are fine.....", какво да му отговориш на това. Wink

Другият момент е с размяната на картички, от 6 човека у нас се очаква да си разменят картички по всеки повод, само за Коледа и само за в къщи трябват 30, ако ще спазваме ритуала Crazy

За друго не се сещам, за някои неща от живота сме го побългарили, за други не се дава, за трети може би ние сме се изчанчили, абе, хармонията е пълна. За обувките, никога, в България или където и да сме били не сме се събували, нито са ни подканвали да го правим. Някак си не върви да те поканят на официален повод и да пристъпваш по чорапки.


-щом лятото в жеги над 40 градуса са с потници под тениските,а зимата можеш да ги видиш с 4ехли на бос крак -но с шапка на главата и шал и яке


Това е логиката на пустинята, през лятото навлечен, да не ти е топло, през зимата разголен, последното не мога да си го обясня, но много хора са така и тук, даже и климатиците ги надуват на максимално студено през този период.

# 23
  • Мнения: 707
Разлики има и то много. Не визирам само съпругът.

Не разбирам как жените в заведенията просто оставят дамската си чанта на земята до стола или масата - независимо колко е скъпа и какво носят в нея.

Освен това се оказва, че доста от жените изглеждат супер на улицата (дрехи, грим, прическа), а в домовете си са абсолютни мърли  Shocked.

По отношение възпитанието на детето разногласия нямаме. Мъжът ми ме  оставя аз да съм "лошата". Основно се карам аз, а той позволява всичко.

Иначе проблеми със събуването/не събуването на гостите нямам. Кой както му е удобно така да прави.

Забравих да спомена, че тук "всеки следи всеки"  Shocked. Все някой наднича от някъде  ooooh! 

# 24
  • Мнения: 7 605
Не разбирам как жените в заведенията просто оставят дамската си чанта на земята до стола или масата - независимо колко е скъпа и какво носят в нея.

 Joy Тъкмо Щях да пиШа zа моя гледна то4ка когато съм в БГ и това ЩеШе да е номер 1. Бийте ме, не мога да раzбера какво толкова лоШо има? Ами и обувките съЩо са на zемята, неzависимо колко са скъпи и какво има в тях  Laughing

Та аz когато съм в БГ......ами zа някои неЩа ми е трудно, примерно тук вси4ки са много директни, а там трябва да внимавам какво каzвам и как го каzвам и то дори при блиzки. Давам пример, 4и4о ми, стринка ми и братов4едките бяха на гости (при баЩа ми, където отсядаме когато сме в БГ) и стринка ми много хареса десерта и каzа, 4е нямало ниЩо против оЩе едно пар4е торта или каквото беШе. Каzах "А, споко, имаме оЩе в кухнята", което явно я е обидило, както раzбрах в последствие. 3 дена по късно си zаминахме и минахме преz тях zа да си вzемем довиждане, както винаги, а тях ги нямаШе (zнаеха кога Ще минем). После раzбрах 4е наро4но са иzлеzли zаЩото ми била обидена  ooooh! Пък аz с ниЩо лоШо не го каzах и zа миг не подоzирах 4е мога да я обидя  ooooh!  Та раzни такива работи са ми много трудни, неписани zакони.

Друго раzли4ие в манталитета е суеверието. Тук го няма, или поне не до такава степен. Тук няма кой да ми каже "пу пу, красива дъЩеря, да я наакат кокоШките"  Shocked и после друг да ме посъветва да й иzмия о4ите  Shocked

Миленка, иzброеното от теб според мен може да ти се слу4ва и в БГ/с български мъж. Съгласна съм с мнението, 4е е до 4овек  Peace

# 25
  • Мнения: 2 786
Някак си не върви да те поканят на официален повод и да пристъпваш по чорапки.

Ааа, тук си носят специални чисти обувки за такива поводи, които си обуват като влязат, и си тропкат с чистите обувчици по паркета  Grinning
Понеже споменахте отделянето на децата ... тук се отделят като завършат гимназия.
Отиват да учат в университет и стават самостоятелни.
Но пак си е до семейство, познавам някои студенти, които още са с мама и тате, но като завършат университет - самостоятелност.
За бащата има задължително "бащинство", което е част от "майчинството" на майката, така че бащата участва в отглеждането на детето активно.
Който може да си позволи да издържа семейство с една заплата, го прави.
Но по принцип и майката, и бащата работят.

# 26
  • Мнения: 5 710
Някак си не върви да те поканят на официален повод и да пристъпваш по чорапки.

Ааа, тук си носят специални чисти обувки за такива поводи, които си обуват като влязат, и си тропкат с чистите обувчици по паркета  Grinning

Това нещо го имаше и в София , когато бях дете. Не само за гости вкъщи. Виждала съм хора и в операта, и на едновремешния ресторант на Военния клуб, които си обуваха по-. бални обувки пред гардероба.

# 27
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Забравих да спомена, че тук "всеки следи всеки"  Shocked. Все някой наднича от някъде  ooooh! 
къде е това? как следят, гледат между пердетата или слагат миникамери?

като казахте кенефи, дамски чанти по земята се сетих за нещо гледано  по филмите
като тръгнат да повръщат героите все коленичат пред седалката, прегръщат я и почти си напъхват главата вътре. изглежда че не връщат, ами ядат от там.
дали е част от манталитета чужбински? щото аз това у дОма не си го представям Laughing

друго дето се сещам- не сядай на земята, че ще ти изстинат яйчниците. това не си го представям тук някой да го рече

# 28
  • Мнения: 4 399

 Joy Тъкмо Щях да пиШа zа моя гледна то4ка когато съм в БГ и това ЩеШе да е номер 1. Бийте ме, не мога да раzбера какво толкова лоШо има? Ами и обувките съЩо са на zемята, неzависимо колко са скъпи и какво има в тях  Laughing


Татяна, това е суеверие. Било на бедност да си държиш Чантата на земята. И аз макар да не съм особено суеверна, след като цял живот съм го слушала, не мога да се преборя със себе си и да си просна Чантата на пода.  Wink
А леля ти за какво ти се е обидила, аз като българка не разбрах, защото не видях нищо обидно в думите ти. Напротив, струва ми се като покана, ако иска да не се притеснява, има още.  Thinking

МакдироЧка, много сладка тема се е заформила.  Laughing Посмях се доста. Културни разлиЧия, разлики в манталитета или както и да ги нариЧаме разбира се има. Но в нашия конкретен слуЧай, с мъжа ми сме толкова отдавна заедно, Че са останали само много маловажни неща. Някои са дори комиЧни и в никакъв слуЧай не водят до проблеми. Като цяло мислим на една вълна, много Често се разбираме без думи, а ако все пак споделим например впеЧатления от общи преживявания, се оказва Че те са абсолтно еднакви. Удивително е понякога. По отношение на възпитанието нямаме разлиЧия, искаме горе-долу едно и също за детето си. Друг е въпроса Че той е мека Мария, но това е до характер, а не до националност.

Със свекърва ми обаЧе си имаме доста културни разлиЧия. На нея не смея дори да и Честитя нова приЧеска, защото ако покажа Че съм забелязала Че си е боядисала косата, тя се обижда. Жената е на над 60 години и я е срам от това Че носи оЧила или Че и се налага да си боядисва косата.

Големите културни разлиЧия имам с колегите си например. И понеже питаш как се справяме, та да ти кажа. Там където няма наЧин, правя компромис и се държа според техните установени правила, колкото и да ми е неприятно понякога. За нещата за които мога да си позволя, се държа по български. Най-трудно е да улуЧиш границата така Че хем да не им изглеждаш много странен, хем все пак да си останеш ти и да не се претопиш напълно.

А най-големите разлики в манталитета, забелязвам с вас.  Joy Толкова много примери сте дали, които за мен са тоЧно с обратен знак, Че Чак запоЧвам да ги обърквам. Но например за мен в БГ е много лесно да говоря директно с хората. Тук е нещо кошмарно ако трябва да изложиш някакъв проблем защото самата дума проблем е срамна. (Съгласна съм обаЧе Че комуникациите между Членове на семейството в БГ е много тежко и Често има обидени без приЧина.) Помагането в отсервирането когато сме на гости за мен е типиЧно българско поведение и ужасно го мразя. Нито помагам, нито искам някой да ми помага. Събуването на обувките е сравнително толерирано. Често питат, може би с надеждата да им кажа да не се събуват, но е прието събуването. Според мен тоЧно жените в БГ са много нагласени на улицата, вкъщи е нещо друго и т.н. и т.н. Та с една дума се опитвам да ви кажа Че много от нещата които ги отдавате на национални разлиЧия, са Чисто Човешки разлиЧия.

# 29
  • Мнения: 7 605
А леля ти за какво ти се е обидила, аз като българка не разбрах, защото не видях нищо обидно в думите ти. Напротив, струва ми се като покана, ако иска да не се притеснява, има още.  Thinking

А де, аz то4но с такава мисъл и го каzах. Все пак е 4овек от семейството, виждаме се 4есто (когато съм там  Wink ), не е някой слу4аен, вънШен 4овек. О4аквала е да ско4а от стола и да й донеса оЩе десерт  ooooh!

# 30
  • usa
  • Мнения: 2 113
в това отношение ние, живеещите в емигрантски държави, имаме предимство пред вас в европейските Simple Smile. тук всеки е от някое различно място и има различен манталитет и ако не ти надебелее кожата и не се научиш да не се впечатляваш, значи да откачиш за месец-два... аз не се дразня на различните порядки, напротив, радвам им се. е, половинката е със същия като моя манталитет, което разбира се не означава, че нямаме различия, та не ми се налага да се радвам на различeн манталитет 24/7, но 9 часа на работа натрупвам доста радост Simple Smile.

# 31
  • Мнения: 3 461
Някак си не върви да те поканят на официален повод и да пристъпваш по чорапки.

Ааа, тук си носят специални чисти обувки за такива поводи, които си обуват като влязат, и си тропкат с чистите обувчици по паркета  Grinning

Това нещо го имаше и в София , когато бях дете. Не само за гости вкъщи. Виждала съм хора и в операта, и на едновремешния ресторант на Военния клуб, които си обуваха по-. бални обувки пред гардероба.

Както и цвички( така ли се казваха?) на абитуриентски бал. Последното, защото се уморявали краката им... Съгласна съм, че зависи до голяма степен от хората, независимо от средата, в която са живяли и че може би и ние понякога сме странни за околните.

# 32
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
и ние с половинката нямаме кой 3нае какви ра3личия.....най-серио3ното беше по вьпроса 3а т.нар. spielgruppe-та тук...а3 сьм и3растнала от малка  по лагери и детски градини и 3нам какви са предимствата и недостатьците и сьм твьрдо 3а, но тук е нямало подобни неща - чак в училище или в 3адьлжителната детска градина след 5г. ..... той не ра3бира моето настояване 3а такова нещо...наистина не работя 3а сега и сьм си у дома, но според мен детето има нужда да се отдели малко от мен...в крайна сметка се наложих - сега голямото дребно ходи на waldspielgruppe  5 часа ведньж в седмицата.... иначе в кьщи а3 сьм "лошата"....

при нас не се сьбуват и ме дра3ни понякога, особено сега с ла3ещото дребосьче по пода...вьв вторник гледах едно момиченце на 1,5 г., майка му дойде да си го в3еме в най-големия дьжд и кал и най-спокойно ме попита може ли да остане с обувки ....ка3ах Не, предпочитам да се сьбуе, 3ащото детето ми ла3и по пода и не е много хигиенично...тя се сьгласи, но не остана много очарована...сори, но това са правилата у дома Naughty и те се спа3ват, не3ависимо кой е....

# 33
  • Мнения: 707
Забравих да спомена, че тук "всеки следи всеки"  Shocked. Все някой наднича от някъде  ooooh! 
къде е това? как следят, гледат между пердетата или слагат миникамери?
Германия. Надничат зад пердетата, някои са си купили бинокли...
Вероятно и в БГ има много такива. Не знам, не обичам клюкарите  ooooh!

Според мен тоЧно жените в БГ са много нагласени на улицата, вкъщи е нещо друго и т.н. и т.н.
В предишния постинг не уточних какво имам предвид под "абсолютни мърли". Не как изглеждат в къщи, а как изглежда домът им -  мръсно, разхвърляно. Като ги видиш на улицата ще помислиш, че живеят в "лукс и разкош", а в дейстителност - кочина  #Crazy.
Вероятно аз съм сбърканата - нали някога в БГ всеки момент можеха да дойдат гости, та трябваше винаги да е чисто и подредено   Mr. Green...

Иначе и аз не разбрах в началото какво толкова се е обидила Татянината леля. Вероятно е очаквала от нея някакво по-особено отношение именно защото живее в чужбина  Laughing.

# 34
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ха ха,Таня33,това с бинокъла ми напомни сериала Алф от едно време.Там нали имаха една съседка, мисис А4монек,която беШе на всяка манджа мерудия. Twisted Evil
Доколкото си спомням и в Бг си имахме Шпионки в блока,някои най-видно изтипосани на пейката пред входа ,други под прикритие зад пердето на прозореца,знаеха вси4ко за вси4ки.  Joy

# 35
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Предполагам пове4ето от вас са гледали My big fat greek wedding ИмаШе един момент,в който младежа американец трябваШе да го кръстят в православна църква преди сватбата. Докато вървеШе към попа гръцките роднини на булката го заплЮваха ( пу пу ) против уроки. Американската рода пък остана втреЩена от този факт.
Друго неЩо,което ми беШе хрумнало като пример:мъжа ми например не може да възприеме как ние в Бг сме свикнали да организираме гостита импровизирано и без предварителна писмена покана.Странно му е и как някой приятел може да дойде да спи у дома понеже не си е осигурил хотел предварително пък се оказал в Милано ей така слу4айно. Joy

# 36
  • Мнения: 4 399

Според мен тоЧно жените в БГ са много нагласени на улицата, вкъщи е нещо друго и т.н. и т.н.
В предишния постинг не уточних какво имам предвид под "абсолютни мърли". Не как изглеждат в къщи, а как изглежда домът им -  мръсно, разхвърляно. Като ги видиш на улицата ще помислиш, че живеят в "лукс и разкош", а в дейстителност - кочина  #Crazy.
Вероятно аз съм сбърканата - нали някога в БГ всеки момент можеха да дойдат гости, та трябваше винаги да е чисто и подредено   Mr. Green...


И аz имах точно това пред вид. В БГ поzнавам жени, които са невероятно иzдокарани и никога няма да предположиш в каква миzерия и кочина живеят вкъщи. А немските домове, които съм виждала винаги са били много чисти и подредени. Според мен немците са маняци на тема дом и са в състояние да ходят 5 години със старите си дънки, но в домовете им е иzсипано състояние. И винаги са толкова подредени и чисти все едно очакват гости, а истината е че беz покана и уговорка не е прието да се ходи на гости.



Друго неЩо,което ми беШе хрумнало като пример:мъжа ми например не може да възприеме как ние в Бг сме свикнали да организираме гостита импровизирано и без предварителна писмена покана.Странно му е и как някой приятел може да дойде да спи у дома понеже не си е осигурил хотел предварително пък се оказал в Милано ей така слу4айно. Joy

Да ти кажа честно и на мен тия неща вече са ми чудни и не ги намирам zа нормални. Е, писмена покана не е нужна, но хей така някой да ми zвънне на врата zащото минавал наоколо и не си е направил труда да ми се обади поне 5 мин предварително във времето на мобилните телефони, това вече и на мен не ми харесва. Не ми харесва също да ме иzненадват със спонтанни идеи zа преспиване у нас zащото нямам хотел. Но както каzах, толкова отдавна съм иzвън БГ че не съм средностатистическа единица.  Wink Но все още много добре си спомням че когато живеех в БГ това беше съвсем нормално. Но и там напоследък хората май не си ходят толкова спонтанно нагости.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 11:22 от Vjara

# 37
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Според мен тоЧно жените в БГ са много нагласени на улицата, вкъщи е нещо друго и т.н. и т.н.
В предишния постинг не уточних какво имам предвид под "абсолютни мърли". Не как изглеждат в къщи, а как изглежда домът им -  мръсно, разхвърляно. Като ги видиш на улицата ще помислиш, че живеят в "лукс и разкош", а в дейстителност - кочина  #Crazy.
Вероятно аз съм сбърканата - нали някога в БГ всеки момент можеха да дойдат гости, та трябваше винаги да е чисто и подредено   Mr. Green...


И аz имах точно това пред вид. В БГ поzнавам жени, които са невероятно иzдокарани и никога няма да предположиш в каква миzерия и кочина живеят вкъщи. А немските домове, които съм виждала винаги са били много чисти и подредени. Според мен немците са маняци на тема дом и са в състояние да ходят 5 години със старите си дънки, но в домовете им е иzсипано състояние. И винаги са толкова подредени и чисти все едно очакват гости, а истината е че беz покана и уговорка не е прието да се ходи на гости.




Вер4е и тук картинката е иденти4на. С тази разлика,4е италианката посмъртно няма да ходи 5 години със старите си дънки а Ще си купи 10 4ифта нови и къЩата и перманентно Ще е в перфектен вид,тип музей.  Twisted Evil

Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

# 38
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

И аz имах точно това пред вид. В БГ поzнавам жени, които са невероятно иzдокарани и никога няма да предположиш в каква миzерия и кочина живеят вкъщи. А немските домове, които съм виждала винаги са били много чисти и подредени. Според мен немците са маняци на тема дом и са в състояние да ходят 5 години със старите си дънки, но в домовете им е иzсипано състояние. И винаги са толкова подредени и чисти все едно очакват гости, а истината е че беz покана и уговорка не е прието да се ходи на гости.


италианките се мислят за най_големите 4истофайни4ки на света и 4есто съм 4увала коментари, 4е германки и французойки ник'ви домакини не били  Laughing
нямаШ представа какви спорове се водят по въпроса кое как е редно да се из4исти  ooooh! Laughing


Да ти кажа честно и на мен тия неща вече са ми чудни и не ги намирам zа нормални. Е, писмена покана не е нужна, но хей така някой да ми zвънне на врата zащото минавал наоколо и не си е направил труда да ми се обади поне 5 мин предварително във времето на мобилните телефони, това вече и на мен не ми харесва. Не ми харесва също да ме иzненадват със спонтанни идеи zа преспиване у нас zащото нямам хотел. Но както каzах, толкова отдавна съм иzвън БГ че не съм средностатистическа единица.   Wink Но все още много добре си спомням че когато живеех в БГ това беше съвсем нормално. Но и там напоследък хората май не си ходят толкова спонтанно нагости.



явно и аз, заЩото и на мен слу4ките са ми определено неприятни. миналата седмица мъжът от приятелска двойка, реШил да "преско4и" до къЩи без предупреждение. много мил, между другото, да ми донесе едно пар4е сардинско пекорино. е да, ама, аз то4но се боядисвах, демек, ясно с каква глава и дрехи  Embarassed Mr. Green
еми, направих се елегантно на дръж ми Шапката, сипах по вино и т.н., но не ми беШе много комфортно  Rolling Eyes



Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

то4но исках да кажа за 4асовете на хранене... ей, 20 години не можах да свикна с неделен обяд в 12.00 и ве4еря към 19.00... мъж ми, хем в това отноШение е превъзпитан, в 19.30 по4ва да се оплаква и да пита кога Ще се клъопа  Mr. Green

ах, и за бързото хранене на италианците споделено ли е ве4е?  Shocked
аз докато хапна 2 пъти, те са си омели 4иниите  Mr. Green
после се оплакват масово от проблеми с храносмилането  #Crazy

# 39
  • Мнения: 2 379
ах, и за бързото хранене на италианците споделено ли е ве4е?  Shocked
аз докато хапна 2 пъти, те са си омели 4иниите  Mr. Green
после се оплакват масово от проблеми с храносмилането  #Crazy
Аз на един приятел му казах, 4е се храни като прахосмука4ка. Crossing Arms
Ами изяде цяла пица за 3 минути (буквално и без преувели4ение), а италианските пици са огромни.
Предтекст: Пицата не е вкусна ве4е, когато изстине. Shocked

За 4истенето: Аз мрънках, мрънках многократно в този форум как мразя да 4истя, как не го умея това упражнение... Е, пре4упих се под влиянието на силната конкуренция на музейни къЩи като за изложба и сега триШа и бриШа ежедневно. Cry Най_лоШото е, 4е взех да свиквам и да ми е приятно. Когато запо4на и да готвя манджи, ве4е не знам... това няма да съм аз, но пък Ще съм идеално интегрирана. Confused

Най_сериозната разлика във възпитанието и манталитета, която съм установила аз, е възрастта на порастване на децата, ако може така да се каже. Аз скъсах с детските мисли и занимания в доста ранна възраст и не съм само аз, а вси4ките ми познати от моето поколение. В Италия децата като 4е ли си остават деца мнооооооого дълго, 4е даже някои и като възрастни. Laughing
Това носи плЮс и минус и в двете ситуациии. Rolling Eyes Сравнявайки се е местни, имам 4увството, 4е съм загубила невинност, спонтанност, лежерност и позитивна повърхностност, които не е трябвало да губя. От друга страна, дано не прозву4и помпозно, но имам 4увството, 4е имам по_трениран капацитет за разсъждаване и съобразяване, за виждане на неЩата от разли4ни ъгли, за вникване в проблема и т.н. ВсъЩност мисля, 4е и МкДирок имаШе предвид неЩо подобно, когато даде примера с кабел4ето.

# 40
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Tatjana, тази леля и аз не можах да я разбера. Ако не беше писала какво я е обидило, щях, ей, така, невежа да си остана  newsm78

А при нас извеждат децата вечер - обаче да ви кажа едно е вечер, друго в полунощ да видиш (най-вече на религиозните) бебешки колички в парка и прохождащи деца да кръжат около скарата на родителите си. Винаги съм се чудила дали имат режим тези хлапета и какъв е той newsm78

Идеята за голяма сватба ми беше трудна за преглъщане. На сватбата ни имаше 100-на гости и това се смяташе за малка сватба - даже получихме такива картички след като приключи данданията - "Благодаря ви за романтичното изживяване - беше прекрасна малка и скромна сватба, много романтично и интимно!" Според моите критерии нямаше нищо скромно, тъй като сватбата ни излезе солено  ooooh! Интимно също не беше, едва успях да поздравя всички гости! А, да не говорим, че някои хора дойдоха по дънки, защото предварително им беше известен размера на сватбата и бяха решили, че е някакво малко събиране.  Crazy

# 41
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз на един приятел му казах, 4е се храни като прахосмука4ка. Crossing Arms
Ами изяде цяла пица за 3 минути (буквално и без преувели4ение), а италианските пици са огромни.
Предтекст: Пицата не е вкусна ве4е, когато изстине. Shocked

За 4истенето: Аз мрънках, мрънках многократно в този форум как мразя да 4истя, как не го умея това упражнение... Е, пре4упих се под влиянието на силната конкуренция на музейни къЩи като за изложба и сега триШа и бриШа ежедневно. Cry Най_лоШото е, 4е взех да свиквам и да ми е приятно. Когато запо4на и да готвя манджи, ве4е не знам... това няма да съм аз, но пък Ще съм идеално интегрирана. Confused


Ще ти мине  Laughing
това са на4ални ентусиазми  Rolling Eyes

за готвенето не знам... преди готвех, заЩото съм в добро настроение, сега готвя когато съм в добро настроение  Rolling Eyes
веднъж в месеца, да ре4ем  Mr. Green


Най_сериозната разлика във възпитанието и манталитета, която съм установила аз, е възрастта на порастване на децата, ако може така да се каже. Аз скъсах с детските мисли и занимания в доста ранна възраст и не съм само аз, а вси4ките ми познати от моето поколение. В Италия децата като 4е ли си остават деца мнооооооого дълго, 4е даже някои и като възрастни. Laughing
Това носи плЮс и минус и в двете ситуациии. Rolling Eyes Сравнявайки се е местни, имам 4увството, 4е съм загубила невинност, спонтанност, лежерност и позитивна повърхностност, които не е трябвало да губя. От друга страна, дано не прозву4и помпозно, но имам 4увството, 4е имам по_трениран капацитет за разсъждаване и съобразяване, за виждане на неЩата от разли4ни ъгли, за вникване в проблема и т.н. ВсъЩност мисля, 4е и МкДирок имаШе предвид неЩо подобно, когато даде примера с кабел4ето.

предпо4итам децата/деца  Rolling Eyes
кел файда, 4е съм била самостоятелна и отговорна и тинтири/минтири...  Thinking


Идеята за голяма сватба ми беше трудна за преглъщане. На сватбата ни имаше 100-на гости и това се смяташе за малка сватба - даже получихме такива картички след като приключи данданията - "Благодаря ви за романтичното изживяване - беше прекрасна малка и скромна сватба, много романтично и интимно!" Според моите критерии нямаше нищо скромно, тъй като сватбата ни излезе солено  ooooh! Интимно също не беше, едва успях да поздравя всички гости! А, да не говорим, че някои хора дойдоха по дънки, защото предварително им беше известен размера на сватбата и бяха решили, че е някакво малко събиране.  Crazy

 Shocked Shocked
100 4овека е малка сватба?  newsm78
каква е бройката на "нормалната"?  #Crazy
 

# 42
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Shocked Shocked
100 4овека е малка сватба?  newsm78
каква е бройката на "нормалната"?  #Crazy

Ами, и 250 поканени пак е малка сватба. 350 човека вече се смята за по-нормална бройка.
500 гости минава в графата голяма сватба.
 
Тази иконка  Shocked е много на място. Точно така ми бяха очите в началото.  Laughing
В първите ни списъци имаше около 60 човека, обаче свекърва ми каза, че ще направи още едно събиране, защото не сме предвидили много важни хора в списъка  newsm78 И при списъка със 100-те човека имаше забележки за пропуск на важни хора. А от моето семейство представители нямаше, т.е. това 100 човека са роднини на мъжа ми (чието семейство не е много голямо уж), колеги, приятели и няколко "мои хора"...

# 43
  • Мнения: 4 399
Мента, къде е това? Много ме zаинтригува с тия интимни сватби от по 100 човека.  Grinning

# 44
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Израел.
Тук сватбата се смята за най-голямото събитие в живота. То и за мен беше голямо събитие, но не чувствах нужда да го споделя с хора, на които едва помня имената  Tired

Но отделно има още няколко големи събития, на които се канят стотици хора  ooooh! Обаче аз смятам да пропусна следващите такива поводи - ще си родя дете и ще го крия вкъщи, но подобен панаир няма да организирам втори път  Laughing

# 45
  • Германия
  • Мнения: 8 104

Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

.....
ах, и за бързото хранене на италианците споделено ли е ве4е?  Shocked
аз докато хапна 2 пъти, те са си омели 4иниите  Mr. Green
.....
[/quote]
И тук е така, това лято и ние това си говорихме с останалите чужбински майки на площадката, всички по домовете си, само няколко българчета, сръбче и русначета още по пързалката. Чак ми е ставало неудобно да стоя навън след 19 ч. за да не се оплаче някой съсед от шума на децата ми.
Бързото ядене и бързото пиене на кафе и тук го има. Опитвам бавно и славно да превъзпитам мъжа ми,когато яде, да се наслаждава на храната, а не да я унищожава Grinning

# 46
  • Мнения: 3 098




Друго неЩо,което ми беШе хрумнало като пример:мъжа ми например не може да възприеме как ние в Бг сме свикнали да организираме гостита импровизирано и без предварителна писмена покана.Странно му е и как някой приятел може да дойде да спи у дома понеже не си е осигурил хотел предварително пък се оказал в Милано ей така слу4айно. Joy

Да ти кажа честно и на мен тия неща вече са ми чудни и не ги намирам zа нормални. Е, писмена покана не е нужна, но хей така някой да ми zвънне на врата zащото минавал наоколо и не си е направил труда да ми се обади поне 5 мин предварително във времето на мобилните телефони, това вече и на мен не ми харесва. Не ми харесва също да ме иzненадват със спонтанни идеи zа преспиване у нас zащото нямам хотел. Но както каzах, толкова отдавна съм иzвън БГ че не съм средностатистическа единица.  Wink Но все още много добре си спомням че когато живеех в БГ това беше съвсем нормално. Но и там напоследък хората май не си ходят толкова спонтанно нагости.


[/quote]
Вярно е,сега по_рядко ходят така изневиделица.
И аз съм от тези,които не го приемат за нормално.От хората изисквам това,което аз правя_не ходя никъде без уговорка.
Много мразя някой да дойде непоканен.Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.Добре,но идват то4но на обяд,аз не съм ги планирала,защото не са се обадили,изпадам в неудобно положение.И най_важното, бебе беше  тогава дъщеря ми.Във времето,когато трябва да спи,аз да пусна хора да й вдигат шум.
Друг слу4ай,аз съм с маска на косата,главата ми е увита в кърпи,на лицето имам друга маска и си обезкосмявам краката в банята.На вратата се звъни,мъжът ми отваря и се оказа,4е един познат нямал нет,а много му се било налагало да прати мейл,та дошъл у нас и то с жена си. Mr. Green Еми провалиха ми процедурите.
Или пък разните му там събирания по къщите събота и неделя.Просто това не може да се слу4и при нас.Тези дни са свещенни,за по4ивка.Предпо4итаме да излезнем,да се разходим,да хапнем някъде.Не разбирам как толкова много хора непрекъснато правят такива сбирки и не им ли омръзва да слугуват и да са само вкъщи.
Изобщо,след като известно време се мъ4их с такива спонтанни решения на някой да ни навести,реших да си им кажа в о4ите,4е не ми харесва и сега е добре.

А за това да си превръщам къщата в хотел и дума да не става.То колко намеци съм отбивала по тоя повод.Ние като се приберем в България,сме си в нашата къща,плащаме си по4ивките,на никой не сме се натресли ей така да ни обикаля.Така 4е не виждам що трябва да си превръщам в хан жилището и то за хора,които не са майка,баща или близки приятели.
Да намеря хотел,квартира,да мога и го правя.

За децата и късните излизания,в Испания през лятото е нормално към 22.00 4аса да по4нат да излизат.Оби4айна гледка е към полунощ да видиш децата да си играят по площадките,а родителите им да са в близкият бар.Налага се,заради непосилните жеги през деня.Докъм 21.30 някъде е много влажно и горещо.

Тук също хапват набързо,а кафето го пият на крак.

# 47
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А аз точно обратното бях чувала - че европейците умеят да се насладят на храната, защото се хранели бавно. В Израел се хранят като че ли, ако не побързат, някой ще им вземе яденето  Laughing След вечери в семейството на мъжа ми (всеки петък) винаги ме боли корем заради бързото хранене  ooooh! И в ресторант - ако запазиш маса напр. за 8 вечерта, тя е твоя точно за два часа - в 10 вече има други хора за тази маса. И като отидеш с компания, приказки, ала-бала и като дойде време за десерт винаги поглеждаш часовника дали ще ти остане време  Confused

Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.

Ами, това е странно - като пътуваш до друг град, не го ли планираш по-отрано  Thinking
Не обичам "спонтанни гости", тук имаше само една госпожица с такива навици, но престана... Малко се сърдеше, но накрая се примири с това, че жената на нейния стар приятел (т.е. аз) е чужденка и не е свикнала да държи вратата си отворена непрекъснато за неочаквани гости  Laughing

# 48
  • Мнения: 3 098
А аз точно обратното бях чувала - че европейците умеят да се насладят на храната, защото се хранели бавно. В Израел се хранят като че ли, ако не побързат, някой ще им вземе яденето  Laughing След вечери в семейството на мъжа ми (всеки петък) винаги ме боли корем заради бързото хранене  ooooh! И в ресторант - ако запазиш маса напр. за 8 вечерта, тя е твоя точно за два часа - в 10 вече има други хора за тази маса. И като отидеш с компания, приказки, ала-бала и като дойде време за десерт винаги поглеждаш часовника дали ще ти остане време  Confused

Имала съм какви ли не слу4аи в на4алото.Минали през Валенсия,решили да се обадят.

Ами, това е странно - като пътуваш до друг град, не го ли планираш по-отрано  Thinking
Не обичам "спонтанни гости", тук имаше само една госпожица с такива навици, но престана... Малко се сърдеше, но накрая се примири с това, че жената на нейния стар приятел (т.е. аз) е чужденка и не е свикнала да държи вратата си отворена непрекъснато за неочаквани гости  Laughing
По същият на4ин е тук.В ресторантите със скоростта на светлината ти носят ястията,сякаш трябва да ги "изсму4еш" като прахосмука4ка,4е да си тръгнеш скоро,за да дойдат други.
В баровете е друго.Там ве4е си пийваш и замезваш на спокойствие,няма кой да те вдигне. Grinning

За гостенското,ами явно смятат,4е така те поставят пред свършен факт"Тук сме",ама не са познали. Laughing

# 49
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Сетих се и оЩе неЩо : винаги ми е било 4удно,4е в Бг бабата и дядото рядко или по4ти никога не казват НЕ,когато се касае за гледане на вну4е,докато тук има баби и дядовци,които открито ти заявяват,4е не могат да се занимават и ти нямаШ право да им се сърдиШ а се оправяШ както намериШ за добре.

# 50
  • Мнения: 5 710


Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

Тук обаче това е с обратен знак. От мястото е, не е от манталитета.
Децата в нашия квартал играят като луди поне до 21-22ч. лятото.
Кварталната сладоледаджийница респективно и тя работи докъм 23ч, та да могат родителите да  ближат сладолед до късни доби, клюкарствайки. Предпочитат сладоледа пред бирата. Хората, имам предвид и мъжете  Mr. Green

Иначе, и аз за няколко готини започнах да ям като прахосмукачка, пия си кафето за секунда, докарах си доволен гастрит от цялото това бързане ...

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 17:52 от 10cent's

# 51
  • Italia
  • Мнения: 4 492


Друго неЩо,което ми е правило впе4атление и което не споделям : пролетно и лятно време,когато денят наголемява,ве4ер към 18 4аса по детските плоЩадки можеШ да среЩнеШ само децата на емигрантите,заЩото прилежните италиански майки ве4е са прибрали домо4адието и усилено бъркат ве4еря,ниЩо ,4е навън времето е разкоШно и на децата хи4 не им пука дали Ще ядат в 18 или 19,30 например стига да могат да си поиграят пове4ко навън. Thinking

Това обаче тук е с обратен знак  Rolling Eyes  От  мястото е, не от манталитета.
Децата в нашия квартал играят като луди поне до 21-22ч. лятото.
Кварталната сладоледаджийница респективно и тя работи докъм 23ч, та да могат родителите да  ближат сладолед до късни доби, клюкарствайки. Предпочитат сладоледа пред бирата. Хората, имам предвид и мъжете  Mr. Green



От манталитета е, повярвай ми. В 18.00-18.30 всяка уважаваЩа себе си италианска домакиня е пред пе4ката и съответно в 19.00 ла сакра фамилия е на масата с поднесена топла ве4еря. Това ,за което говориШ ти може да е секонда уШита серале / второ ве4ерно излизане на цялото семейство за дежурния ве4ерен сладолед. И тук сладоледаджийниците работят до полуноЩ дори,но това за което говорех аз е друго. Майките с деца се изпаряват от градинките рано рано за да могат да приготвят манджарето и да ядат в приетите за това 4асове. Mr. Green

# 52
  • Мнения: 5 710
Това ,за което говориШ ти може да е секонда уШита серале / второ ве4ерно излизане на цялото семейство за дежурния ве4ерен сладолед. И тук сладоледаджийниците работят до полуноЩ дори,но това за което говорех аз е друго. Майките с деца се изпаряват от градинките рано рано за да могат да приготвят манджарето и да ядат в приетите за това 4асове. Mr. Green

Ами да, логично Laughing
Аз да си призная досега не съм попадала обаче на такъв тип жена, т.е чиста, подредена и до печката.
И дано и не попадна, че ще ми паднат акциите  Mr. Green

# 53
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Много интересна темичка  Crazy

Направило ми е впечатление, когато имаме гости немци и се сложи храната на масата - те си се хранят и докато не се нахранят не се отплесват като нас - хапнем една хапка изговорим 100 приказки. Мълчат си и си ядат - след като приключат са си пак активни в разговорите.

За чантата по земята, на мен лично ми харесва и го практикувам вече и като си бях в Бг няколко пъти си сложих чантата и майка ми тича след мен да я вдига, че било на бедност  Laughing Laughing Laughing То това са пълни измишльотини, но те си ги спазват.

Друго, което е много различно - немците живеят много тихо - пример - имаме съседи младо семейство с бебе - все едно никой не живее там, винаги е тихо, никога никакви звуци не се издават...и друго - ако към 11:30 примерно изляза на балкона ей така за малко въздух само у дома свети - всичко живо около нас спи  Rolling Eyes

# 54
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Много мразя някой да дойде непоканен...
ей заради такива майка ми рече и го стори-  изнесоха се на вилата извън града.
в началото непоканените пак идваха, не пиеха, прибираха се с кола.
после идваха, пиеха, прибираха се с такси.
в един момент явно решиха, че така не са много на кяр  и сега нашите се наслаждават на щурчови песни.

някой път ми влиза мисълта- ех, ако имаше сега наблизо един бг да му ударим по една голяма! ма много бързо, за секунди си я 'изтръсквам' от главата...



# 55
  • Мнения: 707
...и друго - ако към 11:30 примерно изляза на балкона ей така за малко въздух само у дома свети - всичко живо около нас спи  Rolling Eyes
Не спят, седят с биноклите и зяпат там където е светло  Joy Joy Joy

Това е шегичка  Wink. Наистина рано си лягат.

# 56
  • Мнения: 3 098
ма много бързо, за секунди си я 'изтръсквам' от главата...




Нали? Wink
Хубаво е направила майка ти.

# 57
  • Мнения: 5 710
И тук настъпва пълен мрак. Никакви хора, малко страшно.
Външните им щори се спускат плътно и стоят така по цели дни. "Проветряват", като дърпат щората с 10ина см. нагоре и това е. На мен това ми е ужасно, не мога да стоя в тъмница, посред бял ден.
Другото е, че не използват градините си. Нямат навика да излязат навън да пият кафе или да хапнат на веранда.
Оправдават се с комарите тип "тигри", които върлуват лятото. Просто стоят вътре затворени, зад тези щори. Брр
Лятото майка ми излизаше на терасата да пуши вечер и едната вечер говорихме до късно, но съвсем тихо.
Обаче  в такава тишина и малко шум се чува и една съседка от съседна къща демонстративно вдигна щора и провря глава през прозореца, за да види кой й нарушава спокойствието...

# 58
  • Мнения: 2 563
Аз съм разпиляна и хич не обичам да чистя и много добре си паснах на мястото в САЩ. Тук сме си лежерни, никой не очаква да му сложа маса като дойде, да му дам пантофи или да го накарам да се мие до лактите преди да ме пипне. Никой не се впечатлява като си оставя чантата на пода или седна на земята или на камък, или пък ходя боса през зимата. С удоволствие се отървах от всякакви такив българизми.

# 59
  • Мнения: 3 804
Сетих се и оЩе неЩо : винаги ми е било 4удно,4е в Бг бабата и дядото рядко или по4ти никога не казват НЕ,когато се касае за гледане на вну4е,докато тук има баби и дядовци,които открито ти заявяват,4е не могат да се занимават и ти нямаШ право да им се сърдиШ а се оправяШ както намериШ за добре.

тук е същата ситуация+ това което е казала Мента-лятото децата /абе хората изобщо/ са навън поне до 2 след полунощ,а и сватбите са наистина големи

# 60
  • Мнения: 1 169
Ами, като ме поканят на гости да си сервирам (тип бюфет).  Не мога да се разхождам с чинията и да се чудя какво да правя с нея. Аз като ги поканя слагам масата както си пише по книгите- всеки сяда и се храни.
Да те поканят на гости, по някакъв повод и да ти сервират в paper plates. Шкафовете пълни със какви ли не съдове и прибори, обаче...
Докато беше футболния сезон ходихме всеки уикенд да гледаме децата (на цялата рода). ОК, големи деца (9, 10, 11 год.)- удря ги топката и се започва едно реване..Големи ревльовци. Не е нищо сериозно, обаче мама и тати трябва да скочат и да започнат да нареждат "Are you OK honey" по хиляда пъти. Ами, дразня се, защото виждам как се напъват да реват. При мен  Naughty не, аз не ги купувам тези неща.
Ходенето бос- вън на двора и после вътре: забраних. Достатъчни са ми кучетата (те са 90% от времето на вън).
Под храна се разбира: сандвич, пица или паста. Не се прожектира този филм у нас.
На салатата- дресинг (майонезена основа)- Лимон и зехтин е моя дресинг, друг не купувам.
Ще допълня като се сетя.

# 61
  • Мнения: 2 563
Лимон и зехтин е моя дресинг, друг не купувам.

Това ми напомня как веднъж готвих за мои приятели от колежа и ми свърши зехтина. И аз извадих бутилка олио (в България само салати с оцет и олио съм яла) и понечих да сложа на салатата. Леле, едва не ме убиха. Много отвратени изглеждаха.  Grinning

# 62
  • Мнения: 115
Много са примерите, които мога да дам за САЩ...

Освен чантите, самите амeриканци обичат да се въргалят по земята. По летища, когато трябва да се чака по-дълго да се влезе в самoлета например, хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...

За Флорида - фанатичното косене на трева. Всеки ден от седмицата се вдига оглушителен шум, защото я твоята, я някоя от съседните улици ще я обработват с косачки и храсторезачки. След това пък пръскат всичко с пестициди и набождат знаменцa с черeпчета, да не газели деца и домашни любимци.
Магистралите са като бойно поле... Язък за тропическата идилия.

# 63
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
И тук настъпва пълен мрак. Никакви хора, малко страшно.
Външните им щори се спускат плътно и стоят така по цели дни. "Проветряват", като дърпат щората с 10ина см. нагоре и това е. На мен това ми е ужасно, не мога да стоя в тъмница, посред бял ден.
Другото е, че не използват градините си. Нямат навика да излязат навън да пият кафе или да хапнат на веранда.
Оправдават се с комарите тип "тигри", които върлуват лятото. Просто стоят вътре затворени, зад тези щори. Брр
Лятото майка ми излизаше на терасата да пуши вечер и едната вечер говорихме до късно, но съвсем тихо.
Обаче  в такава тишина и малко шум се чува и една съседка от съседна къща демонстративно вдигна щора и провря глава през прозореца, за да види кой й нарушава спокойствието...
Ааа в южна Италия, по-точно в Сицилия е обратното, шум и веселие, в дворовете хора на маса, децата кръжат. Аз си мечтая за тишина, ред и спокойствие Cry

# 64
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
В СисилитУ вечерят късно, особено летем, обикновенно, след 20 часа, а в топлите месеци за 22 Shocked Освен това имат един гаден навик да се канят на допочена, демек следвечерни посещения, към 21.30-22. Децата стоят с родителите до сред нощите. Веднъж един колега на мъжо и жена му, кубинка, до 1 часа стояха с детето си (на 4 години), което от доста преди това бе оклюмало и нервничеше, ама кой ти го поглеждаше! Да не говорим за моето чедо, де не искаше да наня от шума, а и за мен самата, уморена след тежкия ден на шетане и прочие, и тичане и занимания с малката. Оттогава съм заявила- никакви гости по това време, на всички казвам, че сме за следобедни кафета, ако може навън да са- по-добре.

# 65
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мъжът ми ме подсети за една доста типи4на наШа българска особеност: стремежа към показност. Първите години,когато си ходехме до Бг съпружеското тяло се ШаШкаШе от това,4е пове4ето хора винаги са с последен модел ДжиЕсЕм_и, за които са платили цяло състояние (понякога едва ли не цяла заплата ), гледат да си купуват скъпи и лъскави коли и те преценяват според това как си обле4ен.

Аз пък се сетих за неЩо,което ме дразни тук: хората са доста капризни по отноШение на храната. Много рядко ядат една манджа ако е останала от предиШния ден,всеки ден се готви нова. 4есто пъти ми се заявява " Ох,4уШки не искам да ям тази ве4ер,4е не ги храносмилам" , " Аз кисело мляко не оби4ам,понеже после ми докарва киселини в стомаха" Joy А това ,което Хиър май беШе написала за олиото го изпитах на собствения си гръб. Първата година като пистигнах и аз наняколко пъти се опитах да сложа на салатата слън4огледово олио а не зехтин и мъжът ми ме изгледа така,сякаШ бях сипала маШинно масло. Twisted Evil

# 66
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Освен чантите, самите амeриканци обичат да се въргалят по земята. По летища, когато трябва да се чака по-дълго да се влезе в самoлета например, хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...


И швейцарците натам отиват. Само по официални сгради не съм ги виждала да се тръшкат по земята.
Другото което ме  Shocked е навикът им, в момента в който седнат във влака, да си събуят обувките/маратонките/ботушите и да си вдигнат краката. Без значение дали са им чисти чорапите, дали не миришат..... Whistling

# 67
  • Мнения: 2 379
хората масово се тръшват на земята. Виждах го и в университета - лежаха в офиса на декана, докато преглеждаха материали!  Shocked Според моят български манталитет, човек сяда на пода на обществено място само, ако e просяк, не издържа от болка или е пиян...

И швейцарците натам отиват. Само по официални сгради не съм ги виждала да се тръшкат по земята.
Другото което ме  Shocked е навикът им, в момента в който седнат във влака, да си събуят обувките/маратонките/ботушите и да си вдигнат краката. Без значение дали са им чисти чорапите, дали не миришат..... Whistling

Много ме разсмяхте с тези коментари. Joy Много сладки.  bouquet
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!

# 68
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мъжът ми ме подсети за една доста типи4на наШа българска особеност: стремежа към показност. Първите години,когато си ходехме до Бг съпружеското тяло се ШаШкаШе от това,4е пове4ето хора винаги са с последен модел ДжиЕсЕм_и, за които са платили цяло състояние (понякога едва ли не цяла заплата ), гледат да си купуват скъпи и лъскави коли и те преценяват според това как си обле4ен.

Аз пък се сетих за неЩо,което ме дразни тук: хората са доста капризни по отноШение на храната. Много рядко ядат една манджа ако е останала от предиШния ден,всеки ден се готви нова. 4есто пъти ми се заявява " Ох,4уШки не искам да ям тази ве4ер,4е не ги храносмилам" , " Аз кисело мляко не оби4ам,понеже после ми докарва киселини в стомаха" Joy А това ,което Хиър май беШе написала за олиото го изпитах на собствения си гръб. Първата година като пистигнах и аз наняколко пъти се опитах да сложа на салатата слън4огледово олио а не зехтин и мъжът ми ме изгледа така,сякаШ бях сипала маШинно масло. Twisted Evil

което е абсолЮтен парадокс като се има предвид 4е всеки ден ядат паста, та и по 2 пъти на ден  ooooh!
оба4е леЩа 2 пъти един след друг, не  #Crazy Laughing

# 69
  • Мнения: 2 563
На мен точно сядането по земята ми е много приятно. Мразя да ми е неудобно, да стърча права и сядам, чета си.

# 70
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!


Шура Пиколина, совите не са това, което са  Laughing И влаковете не са толкова чисти, съдейки по цвета на чорапите на децата, които също си събуват обувките, преди да тръгнат да щуреят из вагоните.....
А Лугано не е ли в Швейцарско?  Thinking

# 71
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Вес, в страната на 4истия въздух, 4истите влакове, 4истите улици, 4истите коли и т.н. Laughing ходят с мръсни 4орапи?
СгаЩихме ги най_накрая!


Шура Пиколина, совите не са това, което са  Laughing И влаковете не са толкова чисти, съдейки по цвета на чорапите на децата, които също си събуват обувките, преди да тръгнат да щуреят из вагоните.....
А Лугано не е ли в Швейцарско?  Thinking

Не съм Шурата ама да кажа : Лугано е в кантон Ти4ино ,италианската 4аст на Швейцария. Wink

# 72
  • usa
  • Мнения: 2 113
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.
и да не съм голословна, да дам няколко примера: аз не познавам по-стараещи се да си навлекат децата от българите и може би руснаците, тук-таме някой индиец. падне температурата под 22 градуса и хоп! яке, шапка, потник, чорапи и дебели обувки... също така за мен е много типично за бг майките да изпадат в паника, когато отрочето си удари пръсчето. ЗАКЪСНЯВАНЕТО! не съм общувала с много араби, но по-неуважаваща времето на другите закъсняваща нация от българската не съм срещала!

# 73
  • Мнения: 3 491
На мен точно сядането по земята ми е много приятно. Мразя да ми е неудобно, да стърча права и сядам, чета си.
Аха, и аз така. Любим навик ми е още от България, напомня ми дома - да седя на пода, облегната на канапето, и да си чета нещо. Тук сядам на пода обикновено в книжарницата, ако няма място другаде. В някой ъгъл, така че да не преча на хората и да не се спъне някой в мене.

# 74
  • Мнения: 313
И тук е практика седенето и въргалянето по земята. Мен обаче ме впечатли как си слагат чантите и връхните дрехи по пода на тоалетните и как са способни навсякъде да изкарат нещо от лънч бокса и да ядат  -дори манджа от кутия съм виждала да се яде на пода в мертото , а и във вагоните. Общо взето имам чувството, че непрестанно дъвчат нещо тия хора. Чак пък толкова да не може да изчка 30 мин да се прибере да се нахрани като човек. Mr. Green

# 75
  • Мнения: 3 988
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.

От първата страница напирам да го напиша. Поне 5-6 пъти се случи, че и примери имах. Но бях сигурна, че някой до 4-тата все ме е изпреварил.  Wink Що ли не се учудвам, че си ти, мизParty
Абсолютно съм съгласна с твоето мнение.

# 76
  • Мнения: 3 491
И тук е практика седенето и въргалянето по земята. Мен обаче ме впечатли как си слагат чантите и връхните дрехи по пода на тоалетните
И аз съм си оставяла чантата на пода, ако в тоалетната няма закачалка. В ъгъла и близко до вратата, където евентуално не е опикано. Вие как се справяте в такива ситуации например, когато в тоалетната няма закачалка? Чантата минава пред вас? Зад вас? Можете ли да се избършете нормално, ако държите и чанта? В моите апокалиптични опасения чантата даже пада в тоалетната чиния в резултат на някакво погрешно движение (имам кофти спомен от паднала в клозет пионерска шапка аз, от тези с бялата вълничка и лъвче отпред, смърди ми още на душата като си спомня как я чистих).

# 77
  • Мнения: 2 563
Вие как се справяте в такива ситуации например, когато в тоалетната няма закачалка?

На пода я слагам. После си я забърсвам. Не ме тресе параноя от бацили. Мия си ръцете най-редовно, това е най-важното. Здрави сме.

# 78
  • Мнения: 3 988
Аз се опитвам да я закрепя за дръжката (или каквото има подобно) на вратата. На земята не я оставям!  Naughty Случвало ми се е да я държа, не е било проблем.
В една съседна тема го писах, но си пасва и за тук. Недоумявам как някои жени си оставят не само чантата, но и връхната дреха на земята в тоалетната и после си я обличат.  #Crazy
От бацили не ме е страх, просто ми е гнусно.  Sick
В същото време ходим с обувките в къщи (не нонстоп, разбира се) и настоявам гостите да си остават обути. Предпочитам го пред нечии смърдящи чорапи. Килими, мокети и прочие няма у дома, не ми е проблем чистенето.

блажка, моята драма "паднал предмет в тоалетна" (в къщи, не обществена) беше с един златен пръстен.  Rolling Eyes Не знам как стана, просто в един момент се озова в тоалетната.  Mr. Green От тогава не нося злато, 15 години...

# 79
  • Мнения: 313
И аз закрепям на дръжката или нещо подобно, или я държа или си я оставям на гърба ако е раница. Връхната дреха замятам на вратата, ако е прекалено тежка и няма закачалка. Общо взето е доста чисто, може би няма много бацили, но мен просто ме е гнус да оставя нещо на пода.

# 80
  • Мнения: 3 804
това лято като си бяхме в БГ дребната все ти4аше по тревата из градинките и баби4ките и се караха 4е по тревата не се стъпва-за разлика от тук
където парковете се пълнят с хора-които ве4ер /когато е топло /излизат на пикник-на тревата се седи-децата играят и т.н и пак парковете се поддържат и са разкошни

за 4антите-и тук няма мода да се оставят на земята-на всяка врата в тоалетните има поне2 зака4алки bowuu

# 81
  • Мнения: 191
И на мен ми е много странно, как американките и канадките си оставят чантите по земята. Това никога няма да мога да го приема напълно, но и на мен ми се е случвало, понякога да си я оставя някъде (ако е ми се струва чисто!). В тоалетна никога обаче няма да я оставя, просто си я държа. Те изхождат от това, че навсякъде е чисто и не е проблем да се въргаляш по земята. Според мен обаче, навсякъде е мръсно. Друго нещо, което ме потресе съвсем наскоро е като ходих на йога. Влизаме в залата с обувките отвън, събуваме ги, събуваме и чорапите, и се връщаме обратно босички, където току що сме минали с обувките!!! Омитаме пода ама хубаво, въргаляме се по някакви съмнителни йога матс, абе въобще голяма гнусотия (сега вече си имам моя, ама пак обикаляме боси по пода  Sad
Това е, което най-много ме изненадва, вече посвикнах, но никога няма да се държа като тях.

# 82
  • Мнения: 707
Някой спомена за храненето на предишната страница. Няма да забравя как се пулих в началото в лондонското метро, когато добре облечени жени и мъже след ядене на каквото и да било във вагона, просто го хвърляха зад гърба си до прозорците  #Crazy.
Познати ме "осветлиха" по въпроса - в метрото нямало кошове от страх от бомбени атентати, а и така се създавали нови работни места за чистачи. 
Аз бих си взела боклука в джоба и бих го изхвърлила в кош за смет навън.

Чантата съм я "държала" и на врата си, но не бих я оставила на пода на обществена толлетна. В краен случай бих постлала т. хартия на земята и тогава чантата отгоре.

Нямам против навиците на останалите, в техните очи сигурно аз съм откачалката  Mr. Green.

# 83
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 729
Не знам дали наистина има драстични разлики в манталитета между мен и околните (или може би вече съм "обръгнала", та не ми прави впечатление). С мъжа ми имаме различия в мнението за възпитанието на Камбанката, но мисля, те се базират по-скоро на характер, а не на нациналност.
Моят опит е от Париж и региона, където са смесени толкова нациналности и регионалности, та мога да кажа с чиста съвест, че Париж не е Франция, както и Франция не е Париж.  Laughing
Но има някои особености, с които ми се наложи да свикна :
- всеки работен ден започва с поздрава "Здравей, как си?". На което по подразбиране се отговаря "Добре". Веднъж пробвах да отговоря с "Не много добре" и отсреща отговорът беше (както Noia беше писала по-горе) - "Ама нали си добре здравословно?". Оттогава отговарям по правилата и всичко е наред.  Laughing
- 1 час обедна почивка се прекарва основно на масата, където голяма част от времето отнема надничането в чинията на съседа какво е избрал в стола, обсъждане на качеството на ястието и размяна на рецепти  Laughing
- в Париж всички тичат в метрото между два влака, дори и когато няма стачка. Когато има стачка джогингът става спринт  Laughing
- много деца са в колички до 4-5 години и с биберон в устата (това не мога да го разбера  newsm78)
Иначе чанти се оставят на земята (свикнах и го правя), влиза се с обувки (свикнах и го правя), на гости се идва с предварителна покана (намирам го за нормално).

# 84
  • Мнения: 7 914
олелеееееее как съм я изтървала аз тази тема Crazy

класиката -  обути или събути в къщи и на гости...
 още гоня мъжО да си събува обувките като влезе вкъщи( по едно време се беше начуил, сменихме къща и пак трябва да се уим Mr. Green) и да си слага чехли -  а той горкият толквоа много обича да ходи я с обувки , я по чорапи  Crazy

много ми е омразно да след "здравей" дупенето,  за да си развържеш обувките...а ако имаш късмет да са без връзки да подпреш петичка на пръсчетата на другия крак Crazy за сметка на това домакините са порядъчно запасени с чехли, ако не са... да си си взел чорапки Crazy
изпращаш някой да речем и пак се наслаждаваш на овални прелести и после защо се коментирали толкова качените кила... ами извинявай, ама при всяко здрасти и чао се обръща порядъчно внимание на края на гърба и качените над него паласки Whistling

не ми пречи след гости да мина един моп и толкова....



на мъжа ми още не му е понятно как може да се заробваш цял живот да пестиш като идот за да има за дечко... логиката му е:"е нали като пораснеш почваш да  работиш и печелиш за себе си Flutter



всяко порядъчно холандче си ляга около 20... нашето детенце след 22 -  не го споделяме често понеже ни е писнало от  #Crazy  Mr. Green


засега това се сещам


# 85
  • Мнения: 10 024
В тоалетна със счупена закачалка съм си държала дръжката на  чантата и със зъби! Пързаляше се от бравата защото.

Моето първо кацане в САЩ: през всички кабинки минах докато схванах, че тоалетните не са счупени, а просто наполовина са си пълни с вода.

След 4 години в чужбина успях да обидя майка ми като забравих да и предложа сладкиш повторно, след като вече беше отклонила.  Rolling Eyes Съвсем бях забравила "Ама вземи си все пак" "Ох, добре" (сякаш услуга ти правят).

Със съпруга ми (чех ) живеем във английско-говоряща среда и много чужденци, така че за обувките сама питам. Приятелка англичанка ми връчва пантофи на вратата, в испанката не се събувам, но не мога всичките да ги помня. Една чехкиня женена за американец си пусна децата в градината ми боси, но веднага ги строих и четирите и хлапета да се обуят. Знаех си че ще ми се катерят по белия диван с кални крака! #2gunfire.
Като се сетя за още ще пиша.

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 16:14 от Dez

# 86
  • Мнения: 313
Сетих се и друго. Тук масово перат със студена вода и купуват прах за пране със студена вода. Икономия на ток. Дори не се замислят , че е минимална и, че сушилнята гълта много повече. Ама така са им казали и така правят.

# 87
  • Мнения: 3 491
много ми е интересно да ви чета Simple Smile. и ще ме извините, но голяма част от нещата, които сте разказали като странен местен манталитет, за мен са типични за повечето бг, които познавам и са по-скоро неща, които ви дразнят, защото са недопустими за вашите лични разбирания, а не като далечни от бг реалност Simple Smile.
В крайна сметка - и за мене е така.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 1 178
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути. Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.
Гърците са много суеверни, най_малкото нераzположение го отдават на уруки (лошо око). Ако zастанете до църква ще видите всеки втори минаващ да се кръсти и шепти нещо, обикновенно молитва към Богородица. Погледнете и в минаващите автомобили и автобуси, масово се прекръстват.

В Германия след четири години zапочна да ме драzни това sparen (спестяване), не ме питайте zащо може би просто zащото го чувам ежедневно от поzнати, от реклами, от продавачите в магаzина. С всичко останоло като ранното лягане, свещенната zакуска и гумените галоши/бутуши се свиква.

# 89
  • Мнения: 3 241
И аз като Роца не намирам особено големи разлики в манталитета. Или поне не са неща, от които да произтичат конфликти.
За чантата - слагам си я на пода често, но не и в обществена тоалетна.

Нещо, което ме дразни - тук в Париж - е, че пушачите си хвърлят фасовете на улицата (пушат на тротоара и с елегантен жест си хвърлят фаса на улицата).

Иначе си има чалъми при храненето и пиенето (на това много се държи), ама се научава човек Simple Smile

# 90
  • T"A
  • Мнения: 2 515
ЗАКЪСНЯВАНЕТО! не съм общувала с много араби, но по-неуважаваща времето на другите закъсняваща нация от българската не съм срещала!

То е въпрос на референтна група, с кого сравняваш  Wink Тук това, на което в България се казва закъснение, е да дойдеш, когато си поканен - просто за местните времето не е точно, а относително понятие. Като каня гости и това малко ме изнервя, защото стоя с изстиващите манджи и ги чакам, но в случаите, в които аз съм канена на гости - много ми е добре с тази относителност на часовете за пристигане  Mr. Green

Иначе тук децата не се обличат свръх много, дори напротив. А тичането бос по тревата е норма, както и лазенето на бебоци в етап пълзене във всякакви публични пространства, включая болници. И да не забравяме, че тук, ако детето не иска да се облече зимата, а иска да ходи с рокля и сандали, няма земна сила, която да промени това (освен, може би, подражанието на връстниците). И всички дружно подсмърчат, но са единици възрастните, които се впечатляват от този факт  Stop (щото, нали е зима, настинката е нормална)

От небрежния начин на обличане само ползи извличам, не се чувствам длъжна да робувам на никакви норми, освен на собствения си вкус и нужди  Peace

# 91
  • Мнения: 3 804
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.


е не се стърпях и ще те поправя-арабите нямат равни и тази област-тук говорим за половин 4аса а поне за 2 часа Mr. Green

# 92
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
а при нас са си точни, даже си пожелавам някой пьт да 3акьснеят малко, 3а да мога да се доприготвя Grinning...ама не Naughty, швейцарска им работа, само 5 мин. Crazy ми дават и толкова, даже не винаги Whistling ooooh!

# 93
  • Мнения: 2 257
Една огромна разлика в манталитета, която просто не може повече да ме радва и е в тяхна полза е това, че не ми се бъркат в живота, освен ако аз не им дам знак (че може да бръкнат малко). Обожавам факта, че като покажа - не е нужно да казвам дори - че по дадена тема не ми се говори, коментира, разисква, дава/иска мнение - не напират. Така се чувствам свободна да преценя с кого, как и доколко да напредна в общуването/връзката.

Тривиални неща като ходене с обувки из къщи и чанти по земята спряха да ме вълнуват след около втората година тук. В тоалетната не мога да се пречупя нито да седна, нито да си оставя чантата, но иначе полагам дънце по полянки, подове и настилки, а чантата ми най-редовно е по земята. Онзи ден гледах док. филм - кралицата на Англия във Вирджиния, на официален обяд, най-скромно и прилежно си подреди чантето до стола си, на земата, докато обядваше. Тя го прави и не и е на безпаричие, че аз ли? Wink

# 94
  • Мнения: 115
И аз я гледах. Tя по принцип се храни по чисти места.  Sunglasses  Иначе съм съгласна, че това с безпаричието е предрасъдък. 

# 95
  • usa
  • Мнения: 2 113
Да кажа на миz, че шампиони по zакъсненията са гърците. В един zабавен пътеводител пишеше, че всеки уважаващ себе си грък zакъснява zа среща минимум с петнадесет минути Докато ние иzмерваме времето в минути те иzполzват четвъртинката на часа, характерно е да чуеш "идвам след три четвъртинки (45 минути)" Също така на гости не се отива никога навреме, "zакъснение" от 15 до 30 минути е съвсем прилично, в противен случай ще zаварите домакинята неподготвена.


е не се стърпях и ще те поправя-арабите нямат равни и тази област-тук говорим за половин 4аса а поне за 2 часа Mr. Green

а аз говоря за случая, когато седя, чакам, седя, чакам и на 40 минута ми писва и си тръгвам. после ми се обиждат и ми вдигат скандал, че не съм дочакала. те били закъснели само с час и десет минути, как не съм могла да дочакам. и въобще, никой не очаквал и предполагал, че аз ще дойда на време, за да са точни и те... това българи, не араби. но ако в арабския свят масово се закъснява редовно по поне 2 часа, приемам ги за по-закъсняващи от сънародниците ни Simple Smile.

# 96
  • Немция
  • Мнения: 6 927
Сещам се как в началото на следването ми направи голямо впечатление как моите състуденти не чакаха прави пред вратата на залата, където щяха да се провеждат лекциите, а сядаха по пода на коридора, докато дойде професора. С чантите по земята свикнах отдавна, но с търкалянето по подовете не.

Друго, което ми хрумва е как, когато готвех нещо за пореден път в кухнята на общежитието, където живеех доста време, първата реакция беше колко здравословно било. Очаквала съм по-скоро коментар от рода:"Ау, колко вкусно изглежда" или нещо от този род, но не и да се дискутира първо дали е добре за здравето. Даже имах една съквартирантка(германка), която щом ме видя , че съм си направила пържени филии за закуска и изкоментира колко били мазни и нездравословни. Confused Знам , че са мазни, но такива си пържа и без това рядко.
Струва ми се- особено сред по-млади хора- прекалено много да се засяга темата дали това, с което се храниш в момента е добре за здравето. За мен на първо място храната е наслада, а не вид лекарство.

# 97
  • Мнения: 19 339
Това за здравословните храни и аз съм го чувала мого пъти. За немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning
Сядането и оставянето на неща по земята го намирам за нормално вече. По-добре отколкото истерията, в която изпадна една бг продавачка като видя, че блузата, която съм взела леко опира земята, докато си избирах други дрехи.

# 98
  • Мнения: 3 988
...за немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning

Това е леко прекалено ми се струва.  Peace
Аз лично нямам такива наблюдения. А наблюденията ми не са никак кратки и откъслечни.

# 99
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Самодопълвам се ( от време на време и мъжа ми ме подсеЩа за някои неЩа ) : тук отивам в ДЪРЖАВНА болницата и ме лекуват или раждам без да съм 4овек на д-р Едикойси а заЩото си плаЩам медицинските осигуровки. В Бг цакам пари на ляво и на дясно и ако нямам познат лекар и финансови възможности може и фира да дам. #Crazy
Това разбира се важи не само в медицинските среди а във всяка сфера на обЩествения живот. Confused Хората не си търсят правата а търсят някой познат да им свърШи работа,ако може. ooooh!

# 100
  • Мнения: 19 339
...за немците всички зеленчуци са много здравословни, независимо че преди това са ги поизпържили и после порядъчно са ги залели в някой сметанов сос. Дори дюнерите са здравословни, защото имат зеленчуци. Grinning

Това е леко прекалено ми се струва.  Peace
Аз лично нямам такива наблюдения. А наблюденията ми не са никак кратки и откъслечни.
Хехе, може би трябваше да добавя за повечето студенти, с които сме готвили заедно. Но по принцип сосовете са на почит в Германия, а аз не ги долюбвам много.

# 101
  • Мнения: 5 710
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 22:16 от 10cent's

# 102
  • Мнения: 4 399
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа

В Италия може би това е силно изразено, но и в други страни връзките са много важен фактор за уреждане на какъвто и да е проблем. Тук също имаш много по-добри шансове да полуЧиш работа или да си свършиш каквото и да е в държавни институции ако имаш познати. ЛиЧно аз си намерих работа без да познавам никой в страната, но познавам доста хора които са полуЧили работа без да имат необходимата квалификация само защото са имали добър познат на подходящото място. Пък ако имаш малко гръб в държана служба... е тогава всиЧко се урежда бързо, вратиЧки веднага се намират за да минеш, дори и когато това е в разрез с всякакви правила. Ако пък нямаш връзки и Чакаш всиЧко да мине по каналния ред, Чакаш до второ пришествие, дори и ако си напълно изряден и напълно в правото си. Но това веЧе май не е разлика в манталитета.  Confused

# 103
  • Мнения: 5 710
Не е, просто доказва, че хората са еднакви.
Няма злоупотреби по болниците, защото има повече ред и той се спазва.
Но има ли момент на пропуск ( примера с Палермо тези дни), винаги има и кой да се възползва.

# 104
  • Мнения: 7 605
Какво се слу4и в Палермо?

# 105
  • Мнения: 5 710
Какво се слу4и в Палермо?

Ами хванаха нлекари, които водят отдавна умрели пациенти в списъците си, за което получават пари.
Измамата е за повече от 3 милиона евро. Някои хора са покойници от 20ина години.

# 106
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Не е, просто доказва, че хората са еднакви.
Няма злоупотреби по болниците, защото има повече ред и той се спазва.
Но има ли момент на пропуск ( примера с Палермо тези дни), винаги има и кой да се възползва.
Мда, има нещо вярно в това. Когато родих първото си дете, имаше една стажантка на смяна и си беше наранила ръката по време на работа. Нямаше право да пипа превързочните материали в отделението, а трябваше да слезе долу в спешното, за да и бинтосат китката. Ако си беше позволила да се самообслужи, щеше да последва в най-лошия случай уволнение. Confused

# 107
  • Мнения: 7 605
Какво се слу4и в Палермо?

Ами хванаха нлекари, които водят отдавна умрели пациенти в списъците си, за което получават пари.
Измамата е за повече от 3 милиона евро. Някои хора са покойници от 20ина години.

В БГ нямаШе ли подобен слу4ай (в по малък маЩаб)?  newsm78

# 108
  • Мнения: 3 988

Мащабът е по-малък само защото здравната каса в България в този си вид съществува от скоро.  Peace
Ще задобреят и там.  Tired

# 109
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Това с връзките и здравната каса, по мое мнение, е заради ситемата, не толкова заради манталитета  Peace

Иначе и при нас като се търси рабтна ръка, първо разглеждат CV-та, които служителите са препратили (на свои близки и познати), но и хората не се наемат да ти вземат CV-то и да го дадат на шефа си, ако не те познават - все пак, ако те не могат да ти се доверят, не биха те препоръчали  Peace

Говорейки за здравната система, се сетих, че, когато пристигнах, бях много учудена, че хората ходят на лекар толкова често - оказа се, че просто здравната хигиена/профилактика е много разпространена и никой не чака да му се случи нещо, за да отиде на лекар. Самолечението не е на почит, а и няма условия за него (не можеш да си купиш лекарство без рецепта). Това пак опира до система, но и до навици - тях ги придобих тук  yes Обаче в началото си мислих, че съм попаднала в държава на хипохондрици  Mr. Green

# 110
  • Мнения: 3 371


Говорейки за здравната система, се сетих, че, когато пристигнах, бях много учудена, че хората ходят на лекар толкова често - оказа се, че просто здравната хигиена/профилактика е много разпространена и никой не чака да му се случи нещо, за да отиде на лекар. Самолечението не е на почит, а и няма условия за него (не можеш да си купиш лекарство без рецепта). Това пак опира до система, но и до навици - тях ги придобих тук  yes Обаче в началото си мислих, че съм попаднала в държава на хипохондрици  Mr. Green

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

останалите разлики толкова съм ги дъвкала, че не ми се нерви наново. на практика всичко ме дразни тук, изключая шопинга.

# 111
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Самодопълвам се ( от време на време и мъжа ми ме подсеЩа за някои неЩа ) : тук отивам в ДЪРЖАВНА болницата и ме лекуват или раждам без да съм 4овек на д-р Едикойси а заЩото си плаЩам медицинските осигуровки. В Бг цакам пари на ляво и на дясно и ако нямам познат лекар и финансови възможности може и фира да дам. #Crazy
Това разбира се важи не само в медицинските среди а във всяка сфера на обЩествения живот. Confused Хората не си търсят правата а търсят някой познат да им свърШи работа,ако може. ooooh!

Мисля,4е съм се изразила по доста неуда4ен на4ин,сори за което. Embarassed
Болднатото изре4ение беШе в основата на това,което исках да кажа. Rolling Eyes
Пределно ясно ми е,4е бЮрократи4ната маШина в целия свят е доста тромава и 4е добър познат на то4ното място и в то4ния момент може да спести доста ядове,разправии и може би не на последно място време. Според мен оба4е ШуробаджанаЩината като тази в Бг не се среЩа толкова 4есто ( не казвам,4е я няма ). Peace

Съвсем встрани от този аргумент искам да отбележа една много важна според мен 4ерта на нас българите,неЩо,което за толкова години не видях тук: готовността да помогнем или само да услужим дори и на съвсем непознат 4овек. Ежедневно тук във форума могат да се намерят примери за това.  bouquet

# 112
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.

# 113
  • Мнения: 3 371

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.
може бе...аз за 10 г един такъв тук не съм видяла. някак, чак хубаво ми стана като разбрах, че имало и нормални. Laughing

не става дума за това каква е интернал инициативата да идеш на лекар, а за това, че или чакаш сто години за специалист, или джи пи то не е чувало за твоята болест или те убеждават колко си си на 6, пък ти имаш нахалството да искаш кръвна картина, примерно , де Laughing Laughing Laughing

ма тя холандия е голяма, та там може други върби да виреят  Sunglasses.
споко, не се заяждам. гот ми е просто, че си отивам другата седмица и този факт ме прави умопомрачително хепи.  Heart Eyes

# 114
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Свикнала съм ти  Wink Wink Wink

Аз бих казала, че разлики в манталитета има и от северната и южната част тук.
Мисля си, че разликите в мисленето по отношение на ходене на лекар се обосновават и от това каква ти е настройката. Аз определено мразя да ходя (Слава Богу, за 6 години не ми се е налагало тук) и изброените неща определено не ме дразнят. 

# 115
  • Italia
  • Мнения: 4 492

завиждам ти. тук пък/холандия/, на лекар плахо пристъпват само ако са 5 мин преди умиране, ама и тогава се колебаят, щото все пак струва пари, а и тъй и тъй, ще се мре...та няма нужда.
липсва абс всякаква здравна профилактика.

Не съм съгласна с това. Peace
Всички, които познавам ходят на лекар, без да са 5 минути преди умиране. И за профилактика също ( да не споменавам колко са редовни за зъболекар). Повечето ми познати имат добри застраховки, които им покриват голяма част от нещата, така че го няма моментът на скръндзавене. Виж, познавам,, обаче българи, които ходят в БГ на лекар и декларират парите тук, за да си ги вземат обратно.

Иначе една голяма разлика, която ми се наби в последно време е свързана с гостуването. Организирахме рожден ден на сестра ми, БГ хора. Реших да карам малко по холандската система (салати в купи и който иска да си маже на филийка). Не се възприе определено и трябваше да направим всичко готово.
може бе...аз за 10 г един такъв тук не съм видяла. някак, чак хубаво ми стана като разбрах, че имало и нормални. Laughing

не става дума за това каква е интернал инициативата да идеш на лекар, а за това, че или чакаш сто години за специалист, или джи пи то не е чувало за твоята болест или те убеждават колко си си на 6, пък ти имаш нахалството да искаш кръвна картина, примерно , де Laughing Laughing Laughing

ма тя холандия е голяма, та там може други върби да виреят  Sunglasses.
споко, не се заяждам. гот ми е просто, че си отивам другата седмица и този факт ме прави умопомрачително хепиHeart Eyes

Мара Подробната ми викат  Wink Къде отиваШ бе Палми та си така хепи. Embarassed Rolling Eyes Сори за ОФФа

# 116
  • Мнения: 5 710
В България?  Mr. Green

Според мен яко объркахте  манталитет с възпитание, навици и т.н, ама карай.
Аз изобщо нямам навик да се грижа за здравето си, хем промотирам профилактиките пред който сваря.
Невъзпитана съм. Може би, защото от малка асоциирам зъболекар и лекар с болка и миризми на дезинфектанти и 'болница'. Все бягах от т.нар профилактични прегледи на зъби в училище, където ни бъркаха в устите с едни железа ужасни, натопени в буркани и се оповестяваше на всеослушание броя на кариесите на поредния на опашката " 5ти горен, кариес" , и все бях сред първите припаднали от вида на огромните игли с които ни бодяха.

Аз отбелязвам разлики в манталитета на младите/възрастните италианци.
Младите по-малко клюкарстват и прайвъсито го зачитат повече.

# 117
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А, не! Хипоходрията на местните минава в графата манталитет  Mr. Green До навици е, знам  Peace

Без да имам предвид форума, а по-скоро интеракциите на улицата с непознати, тукашните са по-помагащи и загрижени за другия, отколкото хората, на които съм се натъквала в България. В София съм изпадала в тежки ситуации пред погледа на много хора и не са ми се притичали за помощ, докато тук, и да не искам, ми я предлагат. Някаква такава нагласа има, знам ли  newsm78 Донякъде е и защото и тук прайвъсито е просто дума на английски, лишена от смисъл  Mr. Green пък "личен въпрос" е съвсем непознато понятие - и продавачът в "Плод и зеленчук"-а може да те пита разни неща за семейството ти, напр.  Rolling Eyes

# 118
  • Italia
  • Мнения: 4 492
А, не! Хипоходрията на местните минава в графата манталитет  Mr. Green До навици е, знам  Peace

Без да имам предвид форума, а по-скоро интеракциите на улицата с непознати, тукашните са по-помагащи и загрижени за другия, отколкото хората, на които съм се натъквала в България. В София съм изпадала в тежки ситуации пред погледа на много хора и не са ми се притичали за помощ, докато тук, и да не искам, ми я предлагат. Някаква такава нагласа има, знам ли  newsm78 Донякъде е и защото и тук прайвъсито е просто дума на английски, лишена от смисъл  Mr. Green пък "личен въпрос" е съвсем непознато понятие - и продавачът в "Плод и зеленчук"-а може да те пита разни неща за семейството ти, напр.  Rolling Eyes

Мента,за да не съм голословна Ще дам кокретен пример (про4етено тук)   Peace

Моми4е с болен роднина трябва да пътува от държава А до държава Б,където се намира близкият и , като държавата Б и езикът и са  напълно непознати за девойката. Тя пуска постинг тук при мамите от държава Б,отзовава се една мама,която не се познава дори виртуално с девойката,посреЩа я на летиЩето,закарва я до хотела и и помага по време на престоя и в държава Б. Това тук в Италия нека да не казвам НИКОГА,но по4ти никога няма да се слу4и.Особено между хора,които дори и не се познават ли4но. Naughty
Има и оЩе други подобни слу4ки все от такова естество. Peace

# 119
  • Мнения: 523
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

# 120
  • Мнения: 3 491
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много съществена българска общност, нещата са още по-сложни.
Съгласна.

# 121
  • Мнения: 2 563
Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг".

Да, но употребата на връзките е доста различна. Примерна ситуация: мой колега е в борда на еди коя си организация, в която аз искам да работя. Той хваща телефона, обажда се на мениджъра и ме възхваля 15 минути. В отговор мениджърът ще ме покани на интервю, но нито ще ми спести процедурата, нито ще ме наеме само защото съм на еди кой си протеже. А моят колега в борда може и да се прояви като идиот и да каже "Ама аз искам да я назначите", но никой няма да мисли, че му е длъжен и да ме наеме, ако за нищо не ставам. А ако той се опита да тропа по масата и да нарежда кой да бъде назначен, просто на следващата среща на борда ще бъде освободен.

А в България връзките могат от последен на опашката да те сложат първи в рамките на две секунди.

# 122
  • Мнения: 4 399

Според мен яко объркахте  манталитет с възпитание, навици и т.н, ама карай.


Ами те навиците не зависят ли от възпитанието? newsm78 А то пък от своя страна от манталитета? newsm78 Е, не претендирам връзката да е тоЧно описанта, но опредлено смятам Че навици, манталитет и възпитание са в много взаимосвързани, та няма лошо и да ги пообъркаме.

# 123
  • USA
  • Мнения: 559
Eagle, важно е да имаш връзки, но и без тях си стават нещата. Почти винаги съм си намирала работа без връзки. Освен това разликата е, че дори и да имаш връзки ще те свържат само до интервюто. След това всички са равни и се гледат умения. Няма такова нещо да вземеш някой, защото е наше момче без значение какво прави и как.

# 124
  • Мнения: 5 710
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

Съгласна и аз.
Струва ми се, че отдавана никой не препоръчва хора на работодател, които могат да разклатят собствените му позиции по някакъв начин, особено в частния сектор. Нещата са променени и в Бг, хората много се 'пазят' от шуробаджанащина в чистия й вид " ей тва е наш'то момче".
Изключения обаче има и то във важни сектори, например държавната и общински администрации, където е много важно да си заобиколен от 'свои хора', затова и са ( администрациите) на това дередже.
Италия в това отношение ми се струва , че е много подобна на България - все още и тук има абсурдни ситуации, сещам се за примера с факултета,  в който всички бяха роднини. В моята болница отделението по гинекология завеждащите са 2ма  - баща и син, като единият е специализирал в болести, а другият в бременност и раждане. Затворили са цикъла, хората.
Засилено тук е и заемането на позиции от баща/майка на дете. Бабата на мъжа ми, например, се пенсионира, като преди това се уверява, че дъщеря й ще заеме мястото й в болницата.
Тези неща все още съществуват и това не е никакъв нетуроркинг, а са архаизми и нагласи от миналото, които трябва да умрат, някак си.
Предполагам, че ще се случи по естествен начин с отслабването на позициите на семейството в обществото, но да не задълбавам чак до там.

В Щатите са много напред в нетуоркинг, в стандартизация, в лицензиране за всяко нещо, което много помага точно на това да ги няам тия остарели форми на 'връзки'.
Може да си завършил в Танганайка, взимаш стандарта, лиценза ( който не е пожизнен) и продължаваш напред,наравно с останалите. 
Тук  например, за признаване на диплома , искаха да представя И конспектите от 5 години учене.
После решението какво точно се признава плува в една мъгла.
Аз предпочитам да има стандартизирани тестова по специалността, да си седна на д-то, да го взема и да продължа наравно с останалите, отколкото да ровя по бумагите с 10г. задна дата. И накрая какво като ги намериш и докажеш професионализъм, като примерно си забравил разликата между мейоза и митоза.
Тук обаче това скоро няма да се случи.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 20:52 от 10cent's

# 125
  • Мнения: 523
.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 20:04 от eagle

# 126
  • Мнения: 2 381
.
Освен това разликата е, че дори и да имаш връзки ще те свържат само до интервюто. След това всички са равни и се гледат умения. Няма такова нещо да вземеш някой, защото е наше момче без значение какво прави и как.

Мисля същото.
Никога не съм сме си намирали работа с "връзки" тук - нито аз, нито съпругът ми.
Говоря за квалифицирана работа също.

# 127
  • Мнения: 29
Хм, карам четвърта година тука и вече съм свикнала с повечето неща....В началото ми беше странно как съпругът ми ходи бос вкъщи ( лято и зима ),сега аз правя абсолютно същото и дори не се усещам... На мен пък ми беше странно, че посред лято майка ми ходи с чехли върху килим newsm78 Чантата не си я слагам по земята и то не заради друго, а защото не искам да си я цапам,но се е случвало де...
Някой по-горе беше споменал на кой колко информация ще давам - абсолютно подкрепям!! Същото и за обаждането преди гостуване! Най-много мразех тъкмо излизам от банята и хоп гости....Предпочитам аз да си реша кога кой ще ми идва в къщата и обратно. Животът е толкова забързан тука, че съботата и неделята гледам да си ги прекарам със семейството, да наваксаме един с друг....а не да се обяснявам пред още  хора.

# 128
  • Мнения: 3 371



Мара Подробната ми викат  Wink Къде отиваШ бе Палми та си така хепи. Embarassed Rolling Eyes Сори за ОФФа

отивам си в Бг-то, бе  Grinning .
тук съм/ в холандия/, както казва законната ми радост, "за малко и на гости само"  Twisted Evil .
за 39  дни тук/от последното прибиране/ едва  удържам фронта  Hug .

# 129
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Има и оЩе други подобни слу4ки все от такова естество. Peace

Съгласна съм напълно с това, че във форума има примери за взаимопомощ, които предизвикват възхищение  Peace Може би тук е и по-лесно да се идентифицираме една с друга, което допринася, не знам...

Но от примери на улицата впечатленията са ми по-различни Confused, а и сред израелците наистина има някакъв дух на солидарност и това се усеща много силно именно в най-простите, ежедневни моменти, в които ти се случва да си загубен или нещо да ти липсва. Не давам примери, защото все ми излизат много дълги постовете  Laughing


А от Италия впечатленията са ми само като турист... не се е налагало нещо по-специално, но пък вие в италианската тема ми помогнахте като си определях маршрута  Hug

# 130
  • Мнения: 4 399
А тука, връзките са си стабилна работа.  Laughing Не са просто колкото да те пуснат на интервю, ами докарват нещата до край. Познавам толкова парадоксално нелепи слуЧаи, Че е повеЧе оЧевидно. Да кажем (само като пример), може да се назнаЧи химик на място за сЧетоводител. И ако са му достатъЧно дебели връзките, до 2 години и биг бос ще е станал, ще има достътЧно хора под себе си, които да му вършат Черната работа, така Че никой няма и да забележи колко е некомпетентен.

# 131
  • Мнения: 3 988
Vjara, за коя страна става дума?

# 132
  • Мнения: 4 399
За Австрия.

# 133
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз бих казала, че в Италия без познати си загубен и това е например традиционния начин да си намериш работа ( ходих на един семинар, на който ни споделиха и някои цифри в подкрепа),  но и съдбата ми може би е такава, че не са им интересна просто непозната, затова започнах да  оценявам  важността на нетруоркинга:-)))
Това не знам дали е разлика в манталитета, де.  Grinning

Тук е същото. Връзките са много важни за намиране на хубава работа или както си го казала - т.нар. "нетуъркинг". Особено при сегашната ситуация и тази която се очертава за в бъдеще.....Изобщо не знам за какъв манталитет става на въпрос, но на мен специално работата ми намирисва малко като при тази по времето на комунизма (връзките за работа имам предвид).
За нас чужденците е доста трудно, защото докато в България някои от връзките са ти били даденост и едва ли не на "тепсия" - роднини, близки, съученици, приятели, тук трябва да си ги създаваш тепърва сам от нищото. Като добавим и факта, че няма много силна българска общност, нещата са още по-сложни.

Съгласна и аз.
Струва ми се, че отдавана никой не препоръчва хора на работодател, които могат да разклатят собствените му позиции по някакъв начин, особено в частния сектор. Нещата са променени и в Бг, хората много се 'пазят' от шуробаджанащина в чистия й вид " ей тва е наш'то момче".
Изключения обаче има и то във важни сектори, например държавната и общински администрации, където е много важно да си заобиколен от 'свои хора', затова и са ( администрациите) на това дередже.
Италия в това отношение ми се струва , че е много подобна на България - все още и тук има абсурдни ситуации, сещам се за примера с факултета,  в който всички бяха роднини. В моята болница отделението по гинекология завеждащите са 2ма  - баща и син, като единият е специализирал в болести, а другият в бременност и раждане. Затворили са цикъла, хората.
Засилено тук е и заемането на позиции от баща/майка на дете. Бабата на мъжа ми, например, се пенсионира, като преди това се уверява, че дъщеря й ще заеме мястото й в болницата.
Тези неща все още съществуват и това не е никакъв нетуроркинг, а са архаизми и нагласи от миналото, които трябва да умрат, някак си.
Предполагам, че ще се случи по естествен начин с отслабването на позициите на семейството в обществото, но да не задълбавам чак до там.

В Щатите са много напред в нетуоркинг, в стандартизация, в лицензиране за всяко нещо, което много помага точно на това да ги няам тия остарели форми на 'връзки'.
Може да си завършил в Танганайка, взимаш стандарта, лиценза ( който не е пожизнен) и продължаваш напред,наравно с останалите. 
Тук  например, за признаване на диплома , искаха да представя И конспектите от 5 години учене.
После решението какво точно се признава плува в една мъгла.
Аз предпочитам да има стандартизирани тестова по специалността, да си седна на д-то, да го взема и да продължа наравно с останалите, отколкото да ровя по бумагите с 10г. задна дата. И накрая какво като ги намериш и докажеш професионализъм, като примерно си забравил разликата между мейоза и митоза.
Тук обаче това скоро няма да се случи.


Не виждам какво лоШо има в това. newsm78 БаЩата лекар и сина лекар,работят в едно отделение. Е, и? Моя дядо беШе лекар и баЩа ми съЩо е,не се уцелиха в едно отделение,заЩото специалностите им са разли4ни. Моя гинеколог и баЩа му са то4но като в дадения от теб пример: баЩата неонатолог,сина акуШер гинеколог,работят в една и съЩа болница ,4е и в един и съЩи 4астен медицински център. Е,и ? Ходила съм и при двамата и впе4атленията ми са отли4ни. Peace Не мисля,4е в тези слу4аи става дума за връзкарство. Naughty
Във фирмата,където работя имаме два такива слу4ая: на4алника на фабриката по4ина преди няколко години. Около година след това синът му дойде на интервЮ в 4овеШките ресурси. Изкара 3 месеца изпитателен срок и после го назна4иха в отдел Логистика.
IT директорът си подаде оставката и след около 7 месеца синът му дойде тук на стаж в Търговския отдел,изкара си стажа,удобриха го и го назна4иха. Peace

Що се отнася до признаването на дипломите тук в Италия мисля,4е си има абсолЮтен резон в това да ти искат конспектите за да видят какво си у4ил в Бг. Щото инженер от Бг в никакъв слу4ай не е еквивалентен на инженер,завърШил тук. Познавам семейство български лекари,които минаха процедурата по признаване на дипломите от Бг и сега работят тук.От тях знам ,4е им се е налагало да доу4ват една година поради разлики в материала. Peace

# 134
  • Мнения: 5 710
те не работят в едно отделение, те го оглавяват.
вероятността да падне гръм на едно и също място сигурно е малко по-малка от тази в посочените и от теб примери. майка ми и дядо ми също работиха в една и съща болница, но на съвсем различни места в нея.
а това, че ще донесе конспекти от 5 години учене не е гаранция за абсолютно нищо, тъй като нивата на университетите са различни,системите за обучение също. критерия е , като си донесеш дипломката да ти подадат един тест на съответния език, и ако го издържиш да ти признаят съответната образователна степен.
така или иначе това ще се промени и дипломите ще се признават автоматично, както с останалите страни от ЕС.
а аз ще глътна и една тукашна диплома, да съм спокойна, че съм достатъчно образована. Mr. Green шегата на страна, аз мисля, че това е много важен етап в интеграцията. да си бил и в образователната система, да си наясно как се учи, да вземеш адекватна диплома, която да им говори нещо, а и никаква гаранция няма, че това, което си учил е финално, като необходимост в живота.
така мисля, де. по темата. сега.. няма да се хващаме за косите, нали  Grinning

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 18:46 от 10cent's

# 135
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Сакън,аман,заман. Mr. Green
Само,4е не виждам как ако имаШ лекарска диплома от Бг да ре4ем или хайде нека да си архитект примерно ( да не каже някой ,4е все за лекарите се хваЩаме ) и се явиШ на тест тук,според тукаШните им програми и материали би могла да го изкараШ при положение ,4е материала ,който се преподава в двете държави не е един и съЩ ? Нали ти казах по-горе какво ми споделиха тези български лекари, които минаха процедурата по признаване на дипломите: налагало им се е да си доу4ват една година. Confused
Може би за в бъдеЩе неЩата Ще еволЮират,нали уж за това е Обединена Европа. Но дотогава за да успеят да се изравнят неЩата Ще трябва да се кара така,както е в момента. Thinking

# 136
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Във фирмата,където работя имаме два такива слу4ая: на4алника на фабриката по4ина преди няколко години. Около година след това синът му дойде на интервЮ в 4овеШките ресурси. Изкара 3 месеца изпитателен срок и после го назна4иха в отдел Логистика.
IT директорът си подаде оставката и след около 7 месеца синът му дойде тук на стаж в Търговския отдел,изкара си стажа,удобриха го и го назна4иха. Peace

Що се отнася до признаването на дипломите тук в Италия мисля,4е си има абсолЮтен резон в това да ти искат конспектите за да видят какво си у4ил в Бг. Щото инженер от Бг в никакъв слу4ай не е еквивалентен на инженер,завърШил тук. Познавам семейство български лекари,които минаха процедурата по признаване на дипломите от Бг и сега работят тук.От тях знам ,4е им се е налагало да доу4ват една година поради разлики в материала. Peace

в някои големи фирми и фабрики има такава процедура, не знам как е регламентирана, но когато работеЩ вътре родител се пенсионира, фирмата е длъжна да вземе детето му на работа (ако то пожелае, естествено  Laughing).
не на съЩата длъжност, разбира се.
току_Що една колежка се уволни и отиде да работи във фирмата на пенсиониралия се татко. за съЩите пари, които взимаШе тук, но с 99% сигурност, 4е до пенсия Ще е осигурена с работно място  Rolling Eyes

за дипломите (особено техни4ески такива) съм на мнение, 4е който иска трябва да си ги приравнява тук. освен ако междувременно у4ебната програма в България не се е приравнила към някакви европейски стандарти, слу4ай, в който би бил достатъ4ен един изпит по език.

# 137
  • Мнения: 191
Малко допълнения към постинга на Феиам, това за приемане на деца на местоработата на родителите, не е регламентирано. Обикновенно родителите се  възползват да се пенсионират веднага (достатъ4ен работен стаж), като поставят условие да назна4ат детето им. Такива неща съм 4увала оба4е преди години, сега е трудно някой да ги прави, изклю4ениия сигурно има.  С масовите съкращения, който има в момента и ще има в следващите години, просто е немислимо....

За приравняването на дипломите (инж), аз минах то4но по този път, но преди доста години, тредставих конспекти за вси4ки предмети от курса на обу4ение, в крайна сметка ми признаха по4ти вси4ко и карах само една година тук.

# 138
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Малко допълнения към постинга на Феиам, това за приемане на деца на местоработата на родителите, не е регламентирано. Обикновенно родителите се  възползват да се пенсионират веднага (достатъ4ен работен стаж), като поставят условие да назна4ат детето им. Такива неща съм 4увала оба4е преди години, сега е трудно някой да ги прави, изклю4ениия сигурно има.  С масовите съкращения, който има в момента и ще има в следващите години, просто е немислимо....

За приравняването на дипломите (инж), аз минах то4но по този път, но преди доста години, тредставих конспекти за вси4ки предмети от курса на обу4ение, в крайна сметка ми признаха по4ти вси4ко и карах само една година тук.

обясняват ми тук, 4е не е регламентирано по никакъв на4ин. политика на фирмата било  Rolling Eyes

в слу4ая става въпрос за известна фабрика в Торино (не за коли  Laughing)

# 139
  • Мнения: 191
Не знам колко е на място въпросът ми, ама да попитам, как е при вас в у4илищата, има ли 4ас по религия, и какво ги у4ат децата.
Аз останах малко стресната от последните разкази на синът ми (първи клас) Бог е сътворил земята, дърветата, нас и вси4ко което имаме....  Мъжът ми, каза 4е е нормално, това е религията, и ми каза: "Aма вие това не сте ли го у4или".... 

Сори Милена за оффа.

# 140
Не знам колко е на място въпросът ми, ама да попитам, как е при вас в у4илищата, има ли 4ас по религия, и какво ги у4ат децата.
Аз останах малко стресната от последните разкази на синът ми (първи клас) Бог е сътворил земята, дърветата, нас и вси4ко което имаме....  Мъжът ми, каза 4е е нормално, това е религията, и ми каза: "Aма вие това не сте ли го у4или".... 

Сори Милена за оффа.

у4ителка по религия и в детската градина има
подписахме, 4е сме съгласни да се обу4ава по католицизъм (предпо4итам да оцветява книжки с Исус, вместо да се бие на двора с марокан4етата по това време Wink

а за диполомите в саита на посолството пиШе 4е ве4е може да се направи дикиарационе ди валоре, но не знам подробности

# 141
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не знам колко е на място въпросът ми, ама да попитам, как е при вас в у4илищата, има ли 4ас по религия, и какво ги у4ат децата.
Аз останах малко стресната от последните разкази на синът ми (първи клас) Бог е сътворил земята, дърветата, нас и вси4ко което имаме....  Мъжът ми, каза 4е е нормално, това е религията, и ми каза: "Aма вие това не сте ли го у4или".... 

Сори Милена за оффа.

у4ителка по религия и в детската градина има
подписахме, 4е сме съгласни да се обу4ава по католицизъм (предпо4итам да оцветява книжки с Исус, вместо да се бие на двора с марокан4етата по това време Wink

а за диполомите в саита на посолството пиШе 4е ве4е може да се направи дикиарационе ди валоре, но не знам подробности

да и в градината, и после в у4илиЩе. аз смятам, 4е няма лоШо, поне за обЩа култура. ли4но ми тежи тоталното ми религиозно непознание ( но явно не 4ак толкова, 4е да го запълня  Laughing).
в у4илиЩе у4еха по_скоро история на религиите, отколкото католи4еска религия, присъстваха си и децата от други религии. но по всяка вероятност си зависи и от преподавателя.

Мама х3, не се стряскай, обясни на детето, 4е според религията е така, според науката онака, и толкова  Wink

# 142
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
и при нас има религия, ното едната ходи, нито другата.

# 143
  • Мнения: 3 521
Оххх, болна тема. Той си прехапва езика, аз моя и така - като сме се взели ще се траем.

Разлики имаме доста, но гледаме да си ги приемем.
Нормално е за смесен брак. И на двамата ни беше ясно, че ще има такива моменти.
Плаках много, когато той настояваше(какво настояваше - направо насила си стана работата) да кръстим малката  католически.
В един момент си дадох сметка, че сълзите ми са плод на инат, а не на някакви религиозни причини(както би трябвало). В същност не ми пукаше дали християнчето ми е католическо, ортодоксално или евангелистко. Всичките проблеми идваха от собствената ми магарешка глава - просто, че няма да е моето. Мисля, че бавно и славно "надживяваме" периода на доминиране и завоюване на собствена териотрия в семейството.


п.п. Шоуто е на Бъдни вечер - всички мелят салами и шунки, аз - 7 постни манджи Mr. Green.

# 144
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Оххх, болна тема. Той си прехапва езика, аз моя и така - като сме се взели ще се траем.

Разлики имаме доста, но гледаме да си ги приемем.
Нормално е за смесен брак. И на двамата ни беше ясно, че ще има такива моменти.
Плаках много, когато той настояваше(какво настояваше - направо насила си стана работата) да кръстим малката  католически.
В един момент си дадох сметка, че сълзите ми са плод на инат, а не на някакви религиозни причини(както би трябвало). В същност не ми пукаше дали християнчето ми е католическо, ортодоксално или евангелистко. Всичките проблеми идваха от собствената ми магарешка глава - просто, че няма да е моето. Мисля, че бавно и славно "надживяваме" периода на доминиране и завоюване на собствена териотрия в семейството.


п.п. Шоуто е на Бъдни вечер - всички мелят салами и шунки, аз - 7 постни манджи Mr. Green.


Еййййй,ама ти вярно си инат 4овек. Party Аз понеже съм пиШман домакиня и ве4е по4ти 10 години Бъдни ве4ер и Коледа ги карам все с тукаШни манджи. Twisted Evil

# 145
  • Мнения: 3 521
Ми...явно не съм още добре интегрирана Embarassed Laughing. Още 3 години до заветната 7мица и ще тегля и аз една майна на сърмите и содената питка.

# 146
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Оххх, болна тема. Той си прехапва езика, аз моя и така - като сме се взели ще се траем.

Разлики имаме доста, но гледаме да си ги приемем.
Нормално е за смесен брак. И на двамата ни беше ясно, че ще има такива моменти.
Плаках много, когато той настояваше(какво настояваше - направо насила си стана работата) да кръстим малката  католически.
В един момент си дадох сметка, че сълзите ми са плод на инат, а не на някакви религиозни причини(както би трябвало). В същност не ми пукаше дали християнчето ми е католическо, ортодоксално или евангелистко. Всичките проблеми идваха от собствената ми магарешка глава - просто, че няма да е моето. Мисля, че бавно и славно "надживяваме" периода на доминиране и завоюване на собствена териотрия в семейството.


п.п. Шоуто е на Бъдни вечер - всички мелят салами и шунки, аз - 7 постни манджи Mr. Green.

е, аз пък ти разбирам магареШката глава, но явно моето магаре е по_голям инат, заЩото пък не съм кръстила ни една от двете  Crossing Arms
не по религиозни при4ини и аз, а по принципни.
ако беШе практикуваЩ католик, разбирам да ми настоява, но при положение 4е посеЩава църква само на сватби и погребения, хайде моля  Naughty

Бъдни Ве4ер карам на постно и аз, но без да се престаравам с питки и сърми (въпреки 4е едни сърми бих хапнала и оЩе как Confused)

# 147
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Оххх, болна тема. Той си прехапва езика, аз моя и така - като сме се взели ще се траем.

Разлики имаме доста, но гледаме да си ги приемем.
Нормално е за смесен брак. И на двамата ни беше ясно, че ще има такива моменти.
Плаках много, когато той настояваше(какво настояваше - направо насила си стана работата) да кръстим малката  католически.
В един момент си дадох сметка, че сълзите ми са плод на инат, а не на някакви религиозни причини(както би трябвало). В същност не ми пукаше дали християнчето ми е католическо, ортодоксално или евангелистко. Всичките проблеми идваха от собствената ми магарешка глава - просто, че няма да е моето. Мисля, че бавно и славно "надживяваме" периода на доминиране и завоюване на собствена териотрия в семейството.


п.п. Шоуто е на Бъдни вечер - всички мелят салами и шунки, аз - 7 постни манджи Mr. Green.

е, аз пък ти разбирам магареШката глава, но явно моето магаре е по_голям инат, заЩото пък не съм кръстила ни една от двете  Crossing Arms
не по религиозни при4ини и аз, а по принципни.
ако беШе практикуваЩ католик, разбирам да ми настоява, но при положение 4е посеЩава църква само на сватби и погребения, хайде моля  Naughty

Бъдни Ве4ер карам на постно и аз, но без да се престаравам с питки и сърми (въпреки 4е едни сърми бих хапнала и оЩе как Confused)

Е,моя мъж влиза в църкви и извън тези два повода ама Щото си е лЮбопитен и оби4а да разглежда,където и да идем. Wink Та по тоя повод аз казах "да" и ги кръстихме и двете в католи4еска църква и с това се из4ерпа моя принос в тяхната религиозност. Twisted Evil

# 148
  • Мнения: 7 605
Относно религията, предполагам 4е тук вси4ки (или по4ти) сте християни. Но децата ви какво zнаят zа религия, вие обяснявате ли йм неЩо или само ги кръстихте и Коледа е праzника на подаръците?

# 149
  • Мнения: 3 521
Обяснявам много малко - по-скоро, защото ми се наложи да обясня защо папагалът на баща и го няма вече. Rolling Eyes

Съчетаването на различните празници с малко обяснения ми покрива идеята за християнско ограмотяване на едно 3 г. дете - що е то бебето Исус и майка му, ангелите каква функция имат, кой е св. Николай, св. Георги и св. Мартин.
 Толкова за момента.

# 150
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Относно религията, предполагам 4е тук вси4ки (или по4ти) сте християни. Но децата ви какво zнаят zа религия, вие обяснявате ли йм неЩо или само ги кръстихте и Коледа е праzника на подаръците?

Татянка аз не съм кръЩавана и съм доста боса в религиозно отноШение. Embarassed Rolling Eyes Мъжът ми е католик,но от непрактикуваЩите. Джулия ходи в католи4еска детска градина и там ги у4ат какво,заЩо и как ( на доста елементарно ниво и съвсем не е основна 4аст от у4ебната програма,Слава Богу  Whistling).  БаЩа и 4ат пат се вклЮ4ва с разни обяснения и пояснения ,когато тя задава въпроси и това е. Не сме много за пример в това отноШение. Twisted Evil

# 151
  • Мнения: 7 605
И аz не съм, Милена, аz не бях кръстена докато не навърШих 28 години  ooooh! та в у4илиЩето не у4аствах в 4асовете по религия. Но кръстихме детето и сега с предстояЩите праzници zапо4нахме, като Сърфи  Peace , малко с обяснения. Купихме книжки zа таzи въzраст zа Св. Николай, zа Рождество Христово...  Thinking

# 152
  • Мнения: 4 399
Татяна, нищо не съм обяснявала. Малка ми се струва, пък и си мисля Че тези въпроси си идват естествено с времето. Всъщност не знам и какво да и обяснявам. Тя е кръстена в православна църква, а аз много религиозни познания нямам, та не мога да и предам нещо. Живее обаЧе в католиЧеска страна... Баща и който е католик, Че и религия е уЧил, знае по-малко и от мене и не мога да го накарам да я заведе 1 път на църква. Какво да обяснявам.  Thinking Честно казано това пълно неопределяне и липса на религия малко ми тежи, но се утешавам Че е малка. А вие в каква църква кръстихте Милена?

За Часовете по религия, тук има, но не знам какво уЧат. Каквото и да е на моя мъж напълно му се е изпарило от главата. Но пък той е уЧил в немция, там може и по-малко религия да са уЧили, знам ли. Има и католиЧески уЧилища и детски градини. Там явно не само се уЧи повеЧе религия, но и се подържа съвсем друг ред сред децата доколкото разбирам, макар Че полуЧават светско образование. Такива неща няма в БГ, но това определено не е разлика в манталитета, а в образователната програма.

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 01:05 от Vjara

# 153
  • Мнения: 115
Относно религията, направило ми е впечатление как много служители накичват цели стени от офисите си с любими извадки от библията и възхвали на бога - става въпрос и за офиси които се посещават от клиенти.
Това обаче не ги спира да лепнат някаква супер еротична фотография на стрещуположната стена.  Mr. Green

За съжаление, шуробаджанащината изобщо не е рядкост - най-вече сред латиносите, които вече са мнозинство в много фирми.

# 154
  • Мнения: 868
Това последното показва колко са различни хората дори в една и съща държава, Щатите.  В моите среди е безкрайно неприемливо да има религиозно-свързани постери,  икони или текстове в офисите. На работа темата за религията е до голяма степен табу освен между близки приятели, които биха коментирали кога са ходили на църква със семействата.  (Например, "Ще ти се обадя в неделя като се приберем от църква.") 

Много ми е трудно да обобщавам разлики в манталитета.   Но мога да напиша есе за това как с българите в чужбина, за добро или зло,  рядко "кликвам."  

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 00:07 от Pixie

# 155
  • Мнения: 115
Да, предполагам, че има разлики. За кой щат говориш, Pixie? Като се замисля, всички окичени офиси, които виждам са
 на жени. Бих очаквала още повече отявлена религиозност в т.нар. bible belt...но не съм била там.

Друго нещо, което ме забавлява е (свръх)употребата на американския флаг. Пред всяка 4-5 къща сe кипри голям флаг, пред всяка кооперация, цветните лехи често са отделени от тревата посредством множесто мини знаменца, автокъщите целите са оградени със знамена, по задните стъкла на колите има цели колекции от патриотичности, много пенсионери имат закачени развяващи се знаменца на покривите на колите (избелели и окъсани от вятъра)... случайно да не забравя, къде се намирам  Crazy

Още нещо, което се набива в очите е любовта им към кича (липса на естетическо възпитание в ранна възраст?), специално - изкуствените цветя.

# 156
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Хех, това кичене с нац. знаме поне тук е навик на бразилските студентчета. Навремето германската ми съквратирантка каза, че ако тя си окачи немския флаг ще я обяват за националистка. Покрай футболните първенства се отпуснаха, бяха накичили всевъзможни движими и недвижими имоти Crazy  Най-смешни бяха турците, собственици на пицарии, колите им закичени с турски и немско знаменце.

# 157
  • USA
  • Мнения: 559
Аз не познавам бразилец, който да няма бразилското знаме някъде из къщи. Simple Smile Виждала съм го във всякакви форми.
Американците наистина много си падат по кичове. Статуетки, украси на къщите според съответния празник (не само за Коледа), джунджурии, снимки в рамки, изкуствени цветя в тоалетната, украсителни възглавници. Още не ми е ясно защо толкова обичат да си слагат сватбени снимки в офиса. Също много е разпространено мъжът да изпрати букет с цветя на жена си в офиса по случай РД, Св. Валентин етц. Имам чувството, че е с цел да видят колегите и да завиждат  Mr. Green, иначе не знам защо просто не и ги даде вкъщи. 

# 158
  • usa
  • Мнения: 2 113
Това последното показва колко са различни хората дори в една и съща държава, Щатите.  В моите среди е безкрайно неприемливо да има религиозно-свързани постери,  икони или текстове в офисите. На работа темата за религията е до голяма степен табу освен между близки приятели, които биха коментирали кога са ходили на църква със семействата.  (Например, "Ще ти се обадя в неделя като се приберем от църква.") 

в нашия офис се говори за религия, някои си курдисват и иконки на бюрата  Rolling Eyes. за това и аз с цел противодействие току си декларирам атеистичните възгледи  Whistling.
в държавните училища няма часове по религия, но това не пречи отвреме навреме някой учител да пусне някой коментар против еволюцията или да разкаже как любимата му книга била библията. освен това за мен беше безкрайно удивление да науча, че въпреки, че държавата и религията по закон не трябва да имат допирни точки, било напълно допустимо религиозни организации да наемат стаи в училищата след учебно време и да организират кръжоци за учениците...

американските знамена по къщите съм им свикнала и не се впечатлявам, но все още изпадам в шок като ми развеят пред входната си врата знаме на marine corps-а...

# 159
  • Мнения: 2 563
На мен цялата истерия по Св. Валентин ми е ужасно противна. Покриват всичко в розово, още от 1 януари и всички жени чакат с какво ще ги изненадат, а мъжете се чудят. Аз абсолютно отказвам да участвам, затова мъжът ми носи цветя на 8 март, като истински руснак.  Grinning

Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат. И всичките пръстени изглеждат еднакво.

Да не си помислите, че завиждам!  Naughty

# 160
  • Мнения: 868
Да, предполагам, че има разлики. За кой щат говориш, Pixie? Като се замисля, всички окичени офиси, които виждам са
 на жени. Бих очаквала още повече отявлена религиозност в т.нар. bible belt...но не съм била там.



Мисля, че става дума за различни сфери, не толкова щати точно в тоя аспект Peace   Тези наблюдения, които споделих, са от 4 различни щата.   

За кича: Спомням си, че в мид-уеста кичат дворовете отпред с едни изкуствени дебели гъски, НО главно в т.нар. lower-middle class или мидъл-клас квартали. В ъппер-клас кварталите това не се наблюдава.  С други думи, има директна връзка между кича и социо-икономиката в различните квартали. Просто моите два цента...

# 161
  • USA
  • Мнения: 559
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кула.  Laughing

Пикси, аз не говоря за Бевърли Хилс.

# 162
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Обяснявам много малко - по-скоро, защото ми се наложи да обясня защо папагалът на баща и го няма вече. Rolling Eyes

Съчетаването на различните празници с малко обяснения ми покрива идеята за християнско ограмотяване на едно 3 г. дете - що е то бебето Исус и майка му, ангелите каква функция имат, кой е св. Николай, св. Георги и св. Мартин.
 Толкова за момента.

обяснявам дотолкова, доколкото опровергавам, бидейки не религиозна  Rolling Eyes

# 163
  • Мнения: 7 605
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кула.  Laughing

И после на меден месец на Ниагарските водопади  Laughing

Вяра, в православна църква (във Варна)  Wink

# 164
  • Мнения: 4 399

Вяра, в православна църква (във Варна)  Wink

Браво на вас!  Grinning Честито ви християнче!

Не те ли притеснява че на практика няма православан среда около себе си и много трудно може да иzрастне с теzи ценности. Мен ме притеснява, zащото аz определено не съм zапоzната с религията, още по малко с правословната и не съм сигурна че мога да и предам нещо.  Thinking

Иzвинявам се zа спамаEmbarassed

# 165
  • Мнения: 7 605

Вяра, в православна църква (във Варна)  Wink

Браво на вас!  Grinning Честито ви християнче!

Не те ли притеснява че на практика няма православан среда около себе си и много трудно може да иzрастне с теzи ценности. Мен ме притеснява, zащото аz определено не съм zапоzната с религията, още по малко с правословната и не съм сигурна че мога да и предам нещо.  Thinking

Иzвинявам се zа спамаEmbarassed

Мерси  Grinning
Ами да, притеснява ни малко как Ще е, когато другите деца Ще имат Конфирмацион или Коммунион а наШета....ниЩо  Thinking Но тъй като двамата с татко й сме православни (кръстихме се zаедно  Laughing ), я направихме и нея православно християн4е  Wink
Мъжът ми по рождение е католик (но се беШе откаzал от църквата преди да се zапоzнаем) а католи4еската вяра е най блиzка до православната.
И ние не сме zапоzнати  Embarassed но виж, историята zа Коледа можем да й раzкаzваме (с помоЩта на детските книжки  Whistling ).

Не zнам, не намирам религията zа много важна, но все пак искам да zнае zаЩо се праzнуват Коледа и Велик Ден, примерно.

# 166
  • Мнения: 3 521
обяснявам дотолкова, доколкото опровергавам, бидейки не религиозна  Rolling Eyes

Опровержението май е по-трудно от обяснението. Не е лоша стратегия също.

За да не остане някой с неправилно впечатление - не съм религиозна, но за мен познаването на различните религии е въпрос на обща култура и основа за етническа толерантност, особено когато детето расте в мулти-култи общности като тези, които ние обитаваме Peace

# 167
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Сърфе за пореден път не ми остава друго освен да се подпиШа под казаното от теб  Wink

.... не съм религиозна, но за мен познаването на различните религии е въпрос на обща култура и основа за етническа толерантност, особено когато детето расте в мулти-култи общности като тези, които ние обитаваме Peace

Абе дали не трябваШе заглавието да го променя на " Прилики и разлики в мантаитета"  newsm78
Като 4ета май и хамериканците си падат ексхибиционисти не само наШего брата булгар. Twisted Evil

# 168
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
обяснявам дотолкова, доколкото опровергавам, бидейки не религиозна  Rolling Eyes

Опровержението май е по-трудно от обяснението. Не е лоша стратегия също.

За да не остане някой с неправилно впечатление - не съм религиозна, но за мен познаването на различните религии е въпрос на обща култура и основа за етническа толерантност, особено когато детето расте в мулти-култи общности като тези, които ние обитаваме Peace

о, абсолЮтно съм съгласна, мисля 4е съм го казала в предиШния си пост.
но, като си 4етем приказки, знаем 4е са приказки  Laughing
(не искам да обидя никой, нито да споря на такава тематика, всеки според както  Peace)

# 169
  • Мнения: 7 605
И аz го виждам като Сърфи и фейам  Peace

# 170
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кулаLaughing

Пикси, аз не говоря за Бевърли Хилс.

голяма романтика на тоя вятър и със сто 4овека наоколо  Shocked newsm78

# 171
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кулаLaughing

Пикси, аз не говоря за Бевърли Хилс.

голяма романтика на тоя вятър и със сто 4овека наоколо  Shocked newsm78

Е, да , де ама да идеШ от Хамерика до Ивропа и то не къде да е ами в Париж,и то не с какво да е с диамантен пръстен не си е Шега работа. На теб ти е лесно,нали ти е на два 4аса път.  Wink

# 172
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кулаLaughing

Пикси, аз не говоря за Бевърли Хилс.

голяма романтика на тоя вятър и със сто 4овека наоколо  Shocked newsm78

Е, да , де ама да идеШ от Хамерика до Ивропа и то не къде да е ами в Париж,и то не с какво да е с диамантен пръстен не си е Шега работа. На теб ти е лесно,нали ти е на два 4аса път.  Wink

и ти си права, не бях погледнала неЩата от тази им страна  Laughing

# 173
  • USA
  • Мнения: 559
И после на меден месец на Ниагарските водопади  Laughing

За тях Ниагара не е нещо супер велико, може би заради близостта. Таити е желаната дестинация за меден месец.  Laughing

# 174
  • Мнения: 7 605
И после на меден месец на Ниагарските водопади  Laughing

За тях Ниагара не е нещо супер велико, може би заради близостта. Таити е желаната дестинация за меден месец.  Laughing

Ама Ниагара е Honeymoon Capital of the World  Crazy  Crazy  Crazy

# 175
  • Германия
  • Мнения: 8 104
И после на меден месец на Ниагарските водопади  Laughing

За тях Ниагара не е нещо супер велико, може би заради близостта. Таити е желаната дестинация за меден месец.  Laughing

Ама Ниагара е Honeymoon Capital of the World  Crazy  Crazy  Crazy
Пфу! А ние да вземем, че да се забием във Виената Laughing 
Ха религиите ясно, а да са ви питали дребните защо еди-кой-си е кафяв (визирам негроидните)?

# 176
  • Мнения: 3 521
Пфу! А ние да вземем, че да се забием във Виената Laughing 
Ха религиите ясно, а да са ви питали дребните защо еди-кой-си е кафяв (визирам негроидните)?

Пфу! А ние да вземем да се забием във Варната  Laughing

Още не ме е питала за различните цветове на кожата - явно не е се е огледала добре. Предполагам, че този въпрос ще и осигури и първата енциклопедия на расите Peace.

# 177
  • Мнения: 4 399

Ха религиите ясно, а да са ви питали дребните защо еди-кой-си е кафяв (визирам негроидните)?

Не, но първите 2 пъти когато видя негърЧе или когато осъзна Че с нещо е по-разлиЧно, каза с голямо възмущение: 'Мама, виж това дете колко е мръсно!'. Тук няма много негри и тя не е свикнала да вижда по-Често такива деца, тъй Че я впеЧатли в наЧалото. Но интересно, не забеляза Че и майката е мръсна, само детето изкоментира. Обясних и Че не е мръсно, а такова се е родило, тя зададе традиционното 'Защо?' и разговорът приклюЧи, но явно нещо и е останало в главата защото след втория път спря да се впеЧатлява и да коментира (за моя радост).

# 178
  • T"A
  • Мнения: 2 515
От всички разлики в манталитета/светогледа към тази с годежния пръстен и медения месец най-лесно се приспособих  Mr. Green

# 179
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
някой на Ниагара, някой на Хаити, а ние отидохме до......Цюрих на меден месец Crazy....Дирокче, на нас ни е на 10 мин., поне 3наеш....

мойте и двамата са католически християнчета като мьж ми, а3 сьм православна....но решихме така, а3 нямам нищо против....

Стьклена пантофке, не ме е питал още, а май няма и да ме пита, той си е свикнал с тях.....тук си ги има доста, не е нещо особено....

# 180
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ха религиите ясно, а да са ви питали дребните защо еди-кой-си е кафяв (визирам негроидните)?

Замислих се по този въпрос и се чудих дали не е по-добре, ако децата са изложени на тези различия още преди да имат впечатления на живо  Thinking Тук има поредица книжки за бебета - има за форми, цветове, числата от 1 до 10 с различния брой патета и топки, т.е. тези стандартните, но има и за изражения на лицето - плач, усмивка и пр. - купувах я за племенника ми и ми направи впечатление, че на картинките (всъщност бяха снимки на бебета) са изобразени деца от различни раси. Струва ми се много "плавно" запознаване с този проблем  Peace

# 181
  • Мнения: 115
Хм да, и аз изпратих на племенницата си две кукли приятелки - една бяла и една негърче  Peace

# 182
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Ха религиите ясно, а да са ви питали дребните защо еди-кой-си е кафяв (визирам негроидните)?
наскоро малката ми се похвали, че се сдобила с приятелка на училище и ми я показа- 'ей онази кафявата ми е амига'
явно не им прави на децата впечатление цвета, все пак не живеем в свят, в който има само бледолики
тук се намира от всичко-и забрадени, и черни, жълти..

аз много харесвам кукли негърчета и поощрявам тази покупка Laughing

# 183
  • Мнения: 2 032
Не прочетох цялата тема, но употребата в нея на думите "негроиден", "негър" и "негърче" също илюстрира някои неща.

# 184
  • USA
  • Мнения: 559
Да не забравяме, все пак, че "негър" на български няма негативна окраска, за разлика от "черен". Въпрос на език е, не на манталитет.

# 185
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Да не забравяме, все пак, че "негър" на български няма негативна окраска, за разлика от "черен". Въпрос на език е, не на манталитет.

Съгласна съм с това.

# 186
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Със съпругът ми нямам разлики в манталитета...
Или аз съм станала американка, или той се е превърнал неусетно в българин...

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 23:54 от Олинце

# 187
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз пък се сетих за една разлика, но то не е точно манталитет  Thinking Тук няма израз "на течение", т.е. отварят прозореца и вратата и за мен това е да стоя на течение - настивам, схващам се, сещате се за какво говоря. Тук не ме разбират какво имам предвид, ама хич - то им обеснявам, че се създава вятър, завъртя се въздушното течение - не, не разбират за какво става дума и какво ме притеснява в този процес ooooh! Обаче за схващането (на врат и гръб) им става ясно, след моите обяснения  Laughing Настинката не могат да я свържат с отворените прозорец и врата, даже им се вижда смешно подобно допускане  Blush Ей, така е като са отрасли с духащи климатици, знам ли от какво е newsm78

# 188
  • Мнения: 868
Мента, да, наистина не е менталитет, а по-скоро начин на живот. Тука няма ситуация (особено пък в обществени сгради или офиси) да има отворени прозорци. Или има air conditioner да духа студено или хийт за топло. Дори в къщи е така. Например, човек се е покрил с одеало през глава, но пък вентилатор на тавана се върти и air conditioner вее Simple Smile 

А иначе, може да каже, че някоя "area" e "drafty,"  и това е най-близкото което се сещам за "течение" без да се консултирам с речник.

# 189
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За drafty не се бях сетила (може би, ако им го казвам на английски, да постигнем някакво разбиране), но електронният ми речник дава само приблизителен превод на иврит. Една израелка веднъж ми разказваше, че руснаците имали суеверие, че при отворен прозорец и врата се настива. Отговорих и, че аз не съм суеверна, но директно започвам да кихам. Иначе отварят прозорците в такива преходни сезони, когато вече не е топло, но още не е студено навън.

Например, човек се е покрил с одеало през глава, но пък вентилатор на тавана се върти и air conditioner вее Simple Smile 
Тази ситуация ми е до болка позната. Цяло лято спим с включен климатик, а аз се завивам с пухено одеало  ooooh! при положение, че навън температурите и нощем не падат под 30о С. Във влака хората си носят завивки, връхни дрехи, дори чорапки, само и само да не измръзнат, но климатикът продължава да бълва студен въздух. Confused

# 190
  • Мнения: 115
Относно офис сградите в САЩ: не съм сигурна, че е до манталитет като нещо глобално, по-скоро някакви налудничави разбирания  и приоритети на американските  архитекти, че като няма прозорци, които да се отварят, ще се изразходва по-малко ток за охлаждане на сградата и че това е най-важното. Неща като ергономичност, естествена светлина и свеж въздух изобщо не се взимат под внимание.
Освен това, много американци се хранят супер нездравословно, имат високо кръвно, свръхтегло и все им е горещо  - т.е. масите не протестират и всичко се върши по инерция.

# 191
  • Мнения: 800
Мента ,  с теб сме поставени в сходни ситуации  Joy явно това с течението и климатиците и в Сирия го практикуват   Joy моя човек непрекъснато прави течение, а на отворен прозорец спим от март до ноември и не ми вярва, че настивам  Tired И аз така през лятото спя с дебела пижама заради течението.
Пак през лятото маха килима  и излива кофи студена вода по теракота, защото така правели при тях, която вода не дава да се попие, ами си джапаме  Party

# 192
  • Мнения: 2 257
Пак през лятото маха килима  и излива кофи студена вода по теракота, защото така правели при тях, която вода не дава да се попие, ами си джапаме  Party
  Shocked

Е, не се ли подхлъзвате по тоя мокър теракот?

# 193
  • Мнения: 1 169
Мента ,  с теб сме поставени в сходни ситуации  Joy явно това с течението и климатиците и в Сирия го практикуват   Joy моя човек непрекъснато прави течение, а на отворен прозорец спим от март до ноември и не ми вярва, че настивам  Tired И аз така през лятото спя с дебела пижама заради течението.
Пак през лятото маха килима  и излива кофи студена вода по теракота, защото така правели при тях, която вода не дава да се попие, ами си джапаме  Party

 Shocked Джапате?

# 194
  • Мнения: 800
Джапаме си, докато не се изпари водата  Embarassed  но все си мисля, че по-скоро е негово изобретение, а се опитва да ми го пробута, че е масова практика при тях  Mr. Green

# 195
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Шилан, явно при вас е весело  Mr. Green За домовете мисля, че ползват парцал, но входовете ги мият точно така - лисват вода и я избутват навън  Peace Който е бил в Турция е виждал сигурно как мият пред магазините (мен това ме беше впечатлило), май е нещо тук в Ориента, явно така е прието  Peace И при нас в четвъртък или петък сутрин (тогава задължително мият всички входове) можеш да си ходиш по улиците в някой жилищен квартал и по някое време пред теб да потече вода, 'щото някой си мие входа Crazy
В България нали има разни кофи с приспособление да се изтисква парцала, има и такива пръчки със самоизтискващи се големи гъби или парцали, а тук - не! Няма, защото по друг начин мият!

Общи условия

Активация на акаунт