Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.

  • 5 020
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 534
Ето линка към старата тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
                                              http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199

# 1
  • Мнения: 534
Искам да повдигна пак темата за даването на сокчета,защото напоследък все повече педиатри препоръчват захранване на бебетата от 2 рия месец със сок ,където от линка отпред ще разберете че е напълно противопоказно да се дават сокове.

# 2
  • В събота
  • Мнения: 201
Какъв ти втори месец, някои даже препоръчват още от 20-я ден. Пак ще кажа - ако природата ни беше създала да ядем и пием и други неща в началото, освен кърма, то тогава щяхме да се раждаме в едната ръка с лъжица, а в другата с шише с биберон. А и сигурно и зъбите ни щяха до един да са поникнали, при това не млечните, а постоянните. Във връзка с това ще споделя още нещо, което ме вълнува напоследък.
Споровете за ранното и късното захранване сигурно ще са вечни, но едно нещо не ми става ясно. Защо трябва да слушаме GP-то или пък комшийката, бабата, приятелката, лелята на очинайкото на на мъжа братовчедката ...? Защо просто не се вглеждаме и вслушваме в собствените си деца? Личните лекари на бебетата ни ги виждат само веднъж в месеца и не могат от един петминутен разговор да разберат от какво имат нужда. А ние майките сме денонощно с тях и би трябвало по-добре да се ориентираме в нуждите им. Ще дам пример с мен. Дъщеря ми от самото раждане не иска да пие вода и понасях много критики от околните за това. Естествено че се жегвах от постоянните приказки: "Ама как така, ще умориш детето, такова чудо никъде няма - дете да не пие вода!" и от време на време тиках шишето в устата, но винаги следваше отвратена физиономия, а понякога и рев. Е, няколко дена, след като навърши 3 месеца, някак си усетих, че има нужда от вода и наистина започна да пие - по 30-40 мл на ден, но си я иска. Учудих се от това, как инстинкта ми проработи и ми показа какво да направя. Така смятам да направя и със захранването, въпреки че отново всички около мен вече ме дамгосват за това, че още не захранвам. Ще изчакам да видя, че е готова да приема и друга храна.
Покрай бебчетата напоследък се запознах с много майки по градинките. Наблюдението ми е че почти всички дават сокчета и захранват рано, само защото някой друг така е правил преди с детето си (приятелка, съседка, майките им) или пък защото някой така им е казал да направят, а не защото са осъзнали какви са нуждите, ползите и вредите от това, а най-страшното, не са се вгледали в децата си дали са готови.

# 3
  • Мнения: 3 929
Сетих се и аз, че на една от консултациите, мисля, че беше третата, педиатърката ми каза да захраня със сок от морков. Майка ми също ми казваше така. Добре, направих го, защото бях невежа, неопитна и слушах в много от случаите, какво ми говорят тези, които вече са гледали деца. Дадох сок от морков, пи съвсем малко и след около половин час започна да се превива, да плаче. Оказа се, че има колики, а тъкмо бяха отшумели. Но аз още не знаех, че са колики. Даже не го отдавах на сока. Пробвах втори път и пак стана същото. Тогава майчиният ми инстинкт проработи и си казах на ум, че повече няма да му предложа какъвто и да било сок, докато не укрепне. Тогава влязох във форума, прочетох тук-там и реших, че от този момент нататък ще гледам детето си така, както то ми "диктува", както аз го усещам чисто майчински. Не сбърках за това си решение.
Изтърпях какви ли не критики - че не го захранвам, че не му давам вода, защо не пиел вода, че го кърмих до късно и какво ли още не, но аз си знаех своето и накрая млъкнаха.
По този повод да споделя, че сестрата, която работи с педиатърката, все ме дърпаше настрани, когато свърши консултацията, и ме поощряваше да си кърмя детето колкото е възможно по-дълго време и да не му давам сокове. Даже на една от консултациите педиатърката отсъстваше, заместваше я друга докторка, но беше нашата сестра. Докторката тъкмо съветваше младото майче да започва да дава сок на бебето си, което беше едва на 2 месеца, и тогава сестрата не се сдържа и й каза, че техният тандем е за късното захранване, така че подобни съвети да дава на нейните пациенти. И сестрата, и педиатърката ни са около 55 годишни, а педиатърката каза, че казвала на майките, ако искат, за захранват със сок в 3-я месец, защото такава била практиката, но тя лично не го препоръчва.

# 4
  • Мнения: 2 132
На мен ми е интересно колко от майките обсъждат с педиатрите своята гледана точка и колко се съгласяват с тях и после правят каквото са си наумили без да уведомяват педиатрите?
Аз примерно с моя редовно обсъждам разни теми като кърмене на поискване примерно и т.н.  Grinning

# 5
  • Мнения: 121
На мен ми е интересно колко от майките обсъждат с педиатрите своята гледана точка и колко се съгласяват с тях и после правят каквото са си наумили без да уведомяват педиатрите?

 Peace Аз се опитах и знаеш ли какво се получи .....  Sick
Още като родих малкият реших, че ще кърмя. Отиваме на консултация- всичко о'к, докато педито ми вика след 45-тия ден сок, и аз  Shocked Отивам вторият месец- та се продължава:"Почвай плодови пюренца" На третата консултация взех мъжо за подкрепление, че той се познава по- добре с доки и е по- убедителен  Mr. Green та да обясни как стоят нещата при нас.... Почти се стигна до  hahaha Биг Мама Скендъл  Joy Joy Joy И накрая ни изпратиха от кабинета с думичките:"Както си решите, ама така не е правилно....  Crossing Arms "
Но това не е краят на историята....  Naughty
Отивам миналата седмица на поредната косултация и бях длъжна да изслушам следният монолог:"Даваш сокчета, плодови пюренца, сега почвай зеленчуковите, а следващият път ще ти кажем за месните пюрета и за жълтъка кога да даваш" При което аз   #Crazy #Crazy #Crazy
Я сега някой да ми каже, че не съм уведомила педиатърката ми  Twisted Evil като какъв е смисъла от начинанието....  Confused Confused Confused
"Пей си Пенке ле, кой ли те слуша...."  Tired

Поради "единомислието ни" с въпросната лекарка сме принудени да посещаваме и втори педиатър/на частно/, който е привърженик на късното захранване и е против даването на сокчета на толкова малки бебчета! Rolling Eyes

# 6
  • В събота
  • Мнения: 201
Абе то и нашето GP е съпруга на един мой приятел, аз затова и записах бебка при нея, уж да нямаме проблеми, но уви... Че даже имаше и сравнения с кърмещите ромки... #Crazy Последния път даже успях да се разплача, а мъжо щеше да набие сестрата, защото ме изкара едва ли не недобросъвестна майка, която си държи детето гладно, защото не дохранвам и не захранвам. А пък дъщеря ми си расте иначе нормално - наддава средно по 700-800 г на месец, последно беше порастнала с 5 см, почти не плаче (само малко помрънква през деня, когато и се спи, наистина не ми е ревливо детето), спи нощно време по 10-12 часа непробудно. Те тези хора виждали ли са гладно дете?

И ние ходим на две консултации - едната само да ни премерят и претеглят, а на частно ходим при млада педиатърка, подкрепяща кърменето и късното захранване, даже при нея слагаме и ваксините, че по-леко ги бие. Сега и други мои приятелки водя при нея и всички са много доволни, а странното е, че и бебетата при нея винаги са спокойни по време на прегледа и непрекъснато се усмихват. Жената винаги се интересува от новостите и ги споделя с пациентите си, като винаги набляга на това, колко е важно родителите да разбират децата си и да действат според нуждите им.

# 7
  • Мнения: 11 007
педиатърката каза, че казвала на майките, ако искат, за захранват със сок в 3-я месец, защото такава била практиката, но тя лично не го препоръчва.

Такива бяха думите и на моята педиатърка - млада и симпатична жена, която по принцип подкрепя кърменето и късното захранване. Обсъждали сме тези неща, явно е в час с новите тенденции и диалогът между нас е лесен и приятен. Hug
За дохранване с АМ след раждането дори не е ставало дума, щом разбра, че кърмя на поискване и двете с дъщеря ми се справяме успешно.
Относно даването на вода - съветът й беше да пробвам, но да не настоявам, а да се водя по детето. Така и стана - дъщеря ми пропи вода на 1,2 г., когато започнаха жегите това лято.

# 8
  • Мнения: 14 491
Абе то и нашето GP е съпруга на един мой приятел, аз затова и записах бебка при нея, уж да нямаме проблеми, но уви... Че даже имаше и сравнения с кърмещите ромки... #Crazy Последния път даже успях да се разплача, а мъжо щеше да набие сестрата, защото ме изкара едва ли не недобросъвестна майка, която си държи детето гладно, защото не дохранвам и не захранвам. А пък дъщеря ми си расте иначе нормално - наддава средно по 700-800 г на месец, последно беше порастнала с 5 см, почти не плаче (само малко помрънква през деня, когато и се спи, наистина не ми е ревливо детето), спи нощно време по 10-12 часа непробудно. Те тези хора виждали ли са гладно дете?



оф моята е същата. рипаше от щастие като й казах, че съм почнала да давам АМ, а последния път на консултацията колко беше доволна, че дъщеря ми е наддала повече от кило, като предишните пъти беше колкото на твоето бебе наддаването. и понеже дъщеря ми се разрева жестоко дадох й малко да посуче да се успокои тя така ме изгледа, че едва ли не се оправдах пред нея, че все още кърмя
за захранването ми изпя старата схема още на първата консултация и понеже й станя ясно, че чета като луда и надали ще я приложа въобще не обсъждаме захранване с нея.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 252
Педката ни се пенсионира, но ще споделя как протичаше прегледа при нея.
При първата консултация ми спомена, че мога да започна да давам сокчета, при което и заявих, че ще захранвам късно и че ще кърмя дълго. На следващата консултация ме попита за сокчета и пюрета, но се усети и каза "Да да, ти ще кърмиш и скоро нямаше да захранваш" при което само поклатих глава. Казах и, че детето ще го гледам и захранвам, когато и както реша и че чета много по въпроса. Чух приказки от сорта, че много сме станали начетените интернетски майки дето не разчитаме на съветите на лекарите  Mr. Green При последната ни среща се наложи да сложи ваксина на 2 годишния ми син и той си порева порядъчно и за капак се навря под блузата ми да суче и тогава докторицата Shocked До този момент след втория ни разговор тя не беше повдигала въпрос за кърмене и хранене на детето. Все пак събра смелост и попита какво друго яде детето ми освен кърма и докога мисля да кърмя.

# 10
  • Мнения: 2 401
Чух приказки от сорта, че много сме станали начетените интернетски майки дето не разчитаме на съветите на лекарите  
Аз още на първата консултация забелязах, че нашата педиатърка се подразни като казах, че не спазвам три часовия режим за кърмене, а тя изкоментира, че явно тези неща съм ги четяла в интернет, та затова избягвам да споменавам за интернет пред нея, че да не се ядосва жената! Mr. Green

# 11
  • В събота
  • Мнения: 201
Малко офф, но все пак не живеем ли в информационна ера? Разбира се, че ще четем книги, списания и в интернет. Май за това се нарича информиран избор  newsm78

# 12
  • Мнения: 42
Да си кажа и аз как започна при нас.
Нашата педиатърка още от самото начало ми каза да кърмя на поискване. Като всяка млада майка несигурна в себе си я попитах- Ами ако не му стига, ще ми каже ли някакво АМ? Тя каза, че не ми трябва АМ, а да го слагам да суче и на 1 час да е, винаги когато поиска. Резултата беше по 1,100 кг на месец.
Втория месец ми каза, че някой педиатри препоръчват захранване със сокчета. Но тя не го препоръчва, а да си караме само на кърма.
Общо взето си говорим с нея и обсъждаме нещата. Определено сме с добър педиатър!

# 13
  • Мнения: 39
Нашето педи с баткото преди 4 години препоръча сокчета от 2 месец и пюрето от 3-тия. Но сега каза, че се прилага по късно захранване чаяк след като навърши 4 месеца. Но аз от страх да не ми намалее кърмата изчаках до средата на 6-тия месец и предложих плодово пюре въпреки, че тя пак каза че първо се почва със сокче. Явно въпреки, че е за отлагане на захранването пак сокчето оглавява класацията. Аз лично изчаках малкия да покаже че е готов да хапва и друго. Беше почнал да ни гледа как ядем и той също да преживя  Laughing. Направо му течаха лигите като ни гледаше  Laughing

# 14
  • Мнения: 529
Моята педиатърка ми каза ако искам да започна сок от втория месец,аз и казах,че не искам и ,че ще захранвам по-късно.Тя отговори ----"няма проблем,но като стане бебето на 5,6 месеца трябва да му направим иследване на хемоглобина,че тогава бебетата се нуждаят от повече желязо".Не ме е осъдила за този ми избо

# 15
  • Мнения: 984
Явно трябват допълнително съвременно обучение на педиатрите. Окобено на тези, които пожелават "захранване" със сокчета.
Може би е време да се организира поредица от семинари за педиатри за кърменето и захранването. Здравната каса да задължи педиатрите да опресняват знанията си по съвременна медицина за деца и неонатология. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 6 713
При мен не е проблемът в педиатъра - той си е ОК, каза да не давам сок и т.н., но свекито направо щеше да ме побърка, особено преди 1-2 месеца #Crazy #Crazy Уж е акушерка, ама от тия дето не са мръднали с 1 милиметър от разбиранията си от преди 100 години!!! #Cussing out Така ме тормозеше с това сокче, че бях на път да дам по едно време, реших че правя нещо лошо като не й давам едва ли не! Какви последствия щяло да има върху детето, то в кърмата нищо нямало, как ще расте това дете........ Stop
Не е точно по темата, но го казвам, понеже има и много майки, които слушат своята майка или свекърва, която съответно така е захранила и така е правилно според нея. Въобще борбата е на много фронтове, не само при педиатъра Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 121
Моят педиатър е американец и нямам никакъв проблем с него относно захранването. Даже това почти не го обсъждаме, предимно ми обяснява колко е важно детето винаги се вози в столче за кола, как да обезопася къщата, как да го наглеждам постоянно и т.н.

Обаче майка ми ме побърка. И аз кърмех на поискване, ама как можело да не давам сокчета и вода на детето. Как мога да го мъча така, горкото? За квото и да ревнеше тя веднага решаваше, че е жадно... но аз така и не я послушах и естествено не съжелявам. Отделно искаше на 3 месеца и супа да му давам, щото в кърмата ми нямало нищо ooooh! като започнах с пюретата на 6 месеца искаше пържоли да му дава, пюретата били натурални сокове Laughing въобще всякакви "безценни" съвети ми даваше жената Sunglasses

# 18
  • Мнения: 2 111
Нашата педиатърка следва схемата за късно захранване-до шести месец само кърма.
Но пак препоръчва сокче да се даде първо като стане детето на 6 месеца.Е,дадох 3 дни сок от ябълка,нищо му нямаше на детето и спрях.Не виждам полза от тези сокове.
По въпроса за захранването абсолютно нищо не коментираме,защото знае че чета много от интернет и въобще не ми се бърка.

# 19
  • Мнения: 3 926
Всъщност, за да не се ядосват и да не обвиняват форумите и интернет, защо просто не им покажете част от новата литература за отглеждане на бебета, включително и новото издание на Спок Hug
Книга за кърменето, и Спок биха ви свършили идеална работа. Заедно с няколко броя от което и да е детско списание, защото вече почти всички застават зад дългото кърмене и късното захранване. А там консултират водещи педиатри Grinning

Аз лично смятам, че педиатърът ми трябва да е в течение на всичко, което става с детето. Иначе защо съм го избрала Rolling Eyes За три години работа с нея Wink сме имали разногласие само по въпрос с едно даване на Вентолин. Единствения път, в който наистина излъгах Rolling Eyes Иначе смятам, че след като тя е лекар на детето ми е добре да знае с кого си има работа Grinning

Сега я уведомих, че бебе номер две (бъдещ Любчо) ще дойде без ваксини от болницата. И ще си стои така поне до 6-тия месец. Поговорихме. Изказахме си гледните точки и се разбрахме. Тя не е съгласна с мен, но ще постъпи както аз искам, защото аз съм родителят. Е, доволна съм и на това Grinning

# 20
  • Мнения: 76
Да ви кажа че пък аз захраних по старата схема с сок от 1-2 месец - резултата е колики първия път и толкоз .Кърмих 6 месеца и спрях по мое желание а щерката не се е отбила ,да кажа само чер ядеше попара 140 грама и гледаше все едно не е яла. Сега яде плодове и зеленчуци за световно и Н.П.Малкия пие сок / разреден/  и няма НИКАКви колики и го пие с кеф .Вече / 3 навършени месеца  / яде пл. пюре и не е пропракал дори а напротив мрънка за още! щ
Причината да направя така не е че съм майка садист а че не прочетох  / а аз доста си почетох / основателна причина да не му давам нищо до 6 месеца и прочие.И в случая с каката педиатъра казваше кога и какво а сега 3 години по късно казва "ааа  не до 4 месеца само на мляко и "рано му е " Е как за едното беше навреме а за другото е рано ????Различни са децата , какво ли?

# 21
  • В събота
  • Мнения: 201
Причината да направя така не е че съм майка садист а че не прочетох  / а аз доста си почетох / основателна причина да не му давам нищо до 6 месеца и прочие.

Извинявай, ама къде пък прочете основателната причина да му даваш?

# 22
  • Мнения: 76
Ами опита с първото! Има чудесни хранителни навици и на една година ядеше сама с лъжичка а не тепърва да се учи да дъвче.ИСКАМ ДА КАЖА изрично, че не съм за заместване на кърмения а постепенно предлагане и на други храни.Например  - нияколко лъжички пюре и след това млякоо...

# 23
  • Мнения: 3 718
Причината аз да не дам сок на 45 дни и да избера схема на захранване от 6 месец беше, че се постарах да се информирам. Основателни причини да не дам сок има и в някои от статиите в библиотеката на този форум.
Причината да захраня на 6 месеца е, че исках да видя у детето си проявени признаци на готовност за захранване. Защото ако природата беше измислила човешкото същество да пие сок на 40 дни, то поне щеше да има признаци на необходимост. А и естествен начин на приемането му.
marine_log , в интерес на истината децата захранени късно нямат проблем с дъвченето и хранителните навици. Моето дете дъвчеше големи парченца плод от към 7-8 месец, а е захранен на 6. Просто на тази възраст вече са готови. 

# 24
  • Мнения: 425
Педиатърката ми ме посъветва да давам сок-аз естествено не го направих-когато ме попита дали давам-казах"не",обясних и защо и че искам да бъде изключително на кърма-тя се съгласи жената.Относно захранването-реших да почна след 6-тия месец.За целта отидох на консултация при един много препоръчван педиатър-тук,от форума,-не ми се ще да споменавам името му.Казах,че кърмя на поискване ,казах как наддава и т.н.Какво беше учудването ми,когато той ми препоръча-забележете-захранване със сок,заместване на хранене-в 7 месец"обедното кърмене постепенно да се замести Shockedс пюре"и разни други такива!Бях толкова шокирана,че дума не можах да обеля!Сякаш само преди 10 мин не бях обяснявала как кърмя и че искам да продължа колкото се може повече.И капак на всичко беше репликата"ние тази схема на захранване я предлагаме вече 9 години-много е успешна! #CrazyЕ,повече не се появих при него-с това посещение приключих!Продължавам да си ходя при участъковата ,поне там знам какво да очаквам,чета си инфо от нета,ако имам въпроси си питам във форума.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 734
marine_log ,основателните причини за късното захранване са подробно обяснени в специализираната л-ра,изхождайки от подробни проучвания и дългогодишни световни практики..Ще нахвърлям някои неща набързо:
До 4-ия месец храносмилателната с-ма на бебетата не е започнала да изработва ензими за преработка на друг вид храна,освен млякото.Даването на сок или пюре преди тази възраст не води задължително до колики,но нищо полезно от тази храна не се усвоява,нито витамини,нито минерали и други в-ва.Всичко се изхвърля така,както е било прието,като същевременно товари неимоверно много стомахчето и незрялата лигавица.Възможно е в резултат на това ранно агресивно вмешателство да се появят предпоставки за язви,колити,алергии за в бъдеще.Тези здравословни проблеми не са задължителни за всяко ранно захранено бебе и не се проявяват в бебешка,а в късна детска възраст или в зрелите години.
За сока-в домашно изцеденият сок,под въздействието на механичният натиск над клетките на плода се разрушава тяхната структура.В сока остават малко витамини,много захар и агресивни плодови киселини и никакви фибри и баластни в-ва.Съответно,дори да поеме някакво количество витамини,бебе под 4 мес. неможе да усвои нищо от тях,но за сметка на това има да се справя с ненужно количество захар и агресивни за стомаха киселини.
На 5-6 месеца стомахчето е в готовност да поема друго освен млякото,но отново соковете не са за предпочитане,заради агресивния си състав.Препоръчва се да се започне с пюрета,термично обработени като за начало.
Дъвченето не се определя от ранното захранване,а от естественият период,когато бебешкият организъм е готов за него.Той отново настъпва след 6-ти,7-ми месец.Дотогава доминиращ е инстинктът за сучене,което и кара по-малките бебета да изтикват с език по-голямата част от поднесената им с лъжичка храна и да присвиват устата си когато я приемат все едно сучат.Така,че здравословните хранителни навици не се постигат с прекаленото избързване,а с водене по естественото развитие на бебето.

# 26
  • Мнения: 108
И аз да споделя за нашата педиатърка. Тя си спазва стриктно старата схема на захранване, съветите за кърмене са като от преди 25 години. Аз и казах, че съм спряла да давам сок (подведох се в началото), за пюретата всеки път ми казваше: ама трябва вече да и даваш!
 След това и казах за конференцията по кърмене, която се проведе в Плевен, тя прояви интерес, но нямала възможност да отиде. Предложих и и занесох линкове към Библиотеката и блоговете на Бу и Хедра. Следващия път я питах дали ги е разгледала, на което тя отговори: Ама ние тези неща си ги знаем, нищо ново не пише там!
 Представете си моите изненада и учудване! Като ги е знаела защо не ми ги е казала, а си е кара по старата схема? А ако не ги е знаела какво лошо има да се поинтересува и да ме поразпита примерно как аз ги прилагам и да види, че работят на практика?
 Последния път хемоглобина ни беше 90 и ми се струва, че долових едва ли не задоволство: ето виждаш ли, като не ме слушаш...

# 27
  • Мнения: 454
Аз пък захраних със зеленчуково пюре на 5 навършени месеца. Сигурно щях да изчакам още, ако не бяхме планирали ходене на море, но не ми се щеше да я захранвам в този период, че да не и дойдат много новостите. Иначе моята педиатърка ме подкрепяше за късното захранване, но пък каза, че реша ли да захранвам, трябва да започна със сок. Изобщо не и се обяснявах. То който се интересува и си усеща детето, знае каво да прави. Иначе това с водата и мен много ме дразни. Ама на, все още не съм си уморила детето. Като не иска да пие, значи не е жадно. Направило ми е впечатление, че жени които не са кърмили, защото нямали кърма или не им била хранителна, са най-големите привърженички на водата. Отгоре на всичкото обичат да дават съвети, които задължително трябва да приемеш. Аз като се натоваря повече от такива приказки, директно им казвам, че не приемам съвети от жени, които не са кърмили и че вероятно, една от причините за това е даването на вода. Обикновено така успявам да им затворя устите.

# 28
  • Мнения: 534
след като прочетох всичко до момента съм убедена че на 90 процента от днешните педиатри работят по старата схема на захранване,което за мен не е правилно.На мен колкото и да ми мрънка педиатърката всеки път като отида на консултация че незахранвам със сокчета аз ще си държа на моето само на кърма до 6 месеца и това е.Всеки сам преценява какво е най добро за бебето му.

# 29
  • София
  • Мнения: 604
да кажа и аз за миналата година, когато синът ми беше на 3 седмици. Педито ми каза да му давам сок от череши, за да не изтървем сезона, после нямало да има Simple Smile

# 30
  • Мнения: 1 376
Ще кажа и аз, че сок не съм давала, но и педиатърката каза, че само ще натовари стомахчето и е излишно за едно кърмено бебче. Като се спори кой отгледал едно, две или повече деца, а е захранил на 40 дни.... Да се оплача как само за секунда разсейване от моя страна приятел на семейството даде на дъщеря ми пържена филийка с мнооооооооого масло - да опитало детето  fight. При условие, че тя не е захранена с масло, глутен, олио и яйце! Но той имал две дъщери на по 15 и 18 години и какви били здрави децата...
Така че помислете реално: Вярно, че и мен мама ме е отгледала с кисело мляко... е жива съм... Но помислете за онези времена, когато не е имало ни шишета и биберони, ни пюрета и каши... децата са ги кърмели... и не са им давали сокчета.

# 31
  • Earth
  • Мнения: 1 952
В София, Русе, Варна, Пловдив и Бургас може и да има педиатри, подкрепящи късното захранване.
Обаче си представете , че живеете в малко населно място с избор от 3-ма педиатри....ОООоооо, вие  даже имате Интернет и прочитате тази статия...http://semeistvo.rozali.com/bebe/p126.html. Оффф значи било вярно все пак ?

Мама или свеки казва: Аз знам как да гледам деца, отгледала съм 2. Нищо че въпросният родител не е кърмила и е правила сама дупките на биберона, за да дава кисело мляко...А на въпроса защо детето има колики, ще бъде отговорено, защото то просто е такова и всяко дете минава през този период. А пък най-добре ще е да престанете да го гушкате , да го оставате да се нареве и ще заспи...
В общи линии около 80% от новородените се захранват по " старата" схема. Най-лошото от всичко, че че ИМА ИНФОРМИРАНИ родители като marine_log , която въпреки всичко предпочита да даде сок на бебенцето си и на неразвитата му храносмилателна система.
Има много такива варианти. И много лекари, които ако ви препоръчат следните правила ги сменете:
1. Стриктно хранене под час.
2. Кърмене - до 4-тия месец ( защото тогава вече може да пука и боб с люти чушки )
3. Никакво гушкане ( само в креватчето, в отделната стая и така . няма да разглезваме тези дечурлига)
4. Пиене на  Адаптирано мляко. Защото то съдържа много минерали и витамини и не знам си какво.
5. Спазване на строг режим за всичко...



# 32
  • Мнения: 1 376
Ми аз да кажа, че все пак съм ЗА режим, в границите на разумното, НО тази статия направо  Shocked

# 33
  • Мнения: 454
Сметнах за излишно да прочета цялата статия, след това което видях в розовото поле. Проблема е в това, че в България има страшно противоречива информация по отношение на кърменето и захранването. Това е доста объркващо, особено за младите майки, на които и без това им е доста трудно в самото начало. Не мога да разбера, защо 90% от българските педиатри не желаят да се съгласят с предимствата на кърменето и късното захранване, след като такава е практиката в много по-напреднали, във всяко едно отношение държави, където тази практика очевидно е подкрепена и с резултатите от множество изследвания. Какво толкова са се вкопчили в тия сокове, води, дохранвания и другите им глупости, не ми е ясно. Защо им е толкова трудно, да усвоят нещо така елеметарно и естествено, все едно ги караш да овладеят новите постижения в мозъчната хирургия.

# 34
  • Мнения: 76
На Анета , която се има за много "компетентна"  по всички въпроси да отговора
1. гушкам си детето когато и колкото си поискам
2.Не храня под час но детето когато е на гърда се храни а не забавлява.Тоест правя си труда да търся истинската причина за плача
а не "айде на цица и да мълчиш"
3. Адапте не съм давала и това ми е коствало изключителни нерви 3 месеца но ти и това знаеш нали!
И на другото мнение че няма ензим за преработване на друго освен мляко .То наистина е допста набързо "скроено" и повърхностно защото аз мисля че ензим се произвежда само и единствено с прием на дадена храна.Тоест и на 4 годинки ако не поеме детето определена храна ензим няам да има и обратното ,така че не виждам защо някои е решил че на годинка е добре да започне захранване.
Това го пиша не за тези който "знаят" а за тези които искат да знаят.И как може въобще да си позволявате без каквото и да е съответно обзазование да се  пишете за по компетентни от лекар.Четат ви всякакви жени които не винаги подлагат на съмнение написаното .

# 35
  • Мнения: 76
И да кажа понеже забравих по въпроса с алергиите малката няам никаква алергия въпреки опитите ми да я отровя с някои плод или зеленчук з разлика от познати захранили след 6 месеца които междувпрочем сами признават че е било късно сравнявайки с опит от по-големите им деца.И понеже обичаме да цитираме тук разни работи - беше ми подаднало изследване с деца захранени късно след 6 месеца и други / за алергии/  - резултата беше че няма връзка помежду им или ако има тя е обратна.

# 36
  • Мнения: 668
marine_log - пожелавам ти децата ти никога да нямат алергия, към каквото й да е. Но забележи, че в почти всички статии се отчита, че въпросните алергии се отключват в късната детска възраст и при зрелите индивиди. И масово нашето поколение (за справка съм на 26г.) страда от какви ли не гастрити, колити, алергии и т.н., а видиш ли, точно то е от масово "некърмените".  Не го приемай като лична нападка, но ми се струва, че хората тук се позовават на изследвания, в полза на кърменето, извършени от много по-големи капацитети, от нашите лични лекари, които в общия случай не си мръдват пръста да прочетат новостите.
А за това което са ти писали другите мами - ами прецени сама, ако бебето имаше нужда да приема плодове и зеленчуци от 3-тия си месец, щеше да се роди със зъби, и готово за тях, или щяха да се появят в пълен комплект до 3-тия му месец, за да е подготвено. Но нещо ми убягва този момент?  newsm78 странно защо ли?
И трето - точно за тези които "не знаят", а искат да знаят е хубаво да има теми като тази, чрез които да намерят своята "истина", и да преценят, като теб например... И не осъждай начините, по които другите успокояват бебетата си, моля те! Аз не използвам гърдите си за запушалка за уста!

# 37
  • Мнения: 373
На мен ми е интересно колко от майките обсъждат с педиатрите своята гледана точка и колко се съгласяват с тях и после правят каквото са си наумили без да уведомяват педиатрите?
Аз примерно с моя редовно обсъждам разни теми като кърмене на поискване примерно и т.н.  Grinning

Понеже не чета редовно искам да отговоря на този въпрос, тъйкато ми стана интересно.
Аз с първото си дете следвах до някъде съветите на педиатъра, но жената още тогава ми каза за двата подхода с ранно и късно.Аз избрах ранно.С второто си дете твърдо убедена в ползите на късното започнах с късно захранване.педиатърката съответно не се е бъркала в моят избор просто ме напътстваше ако имах въпроси.Съответно останах разочарована от късното захранване и като споделих отговора беше-Аз също не подкрепям нито ранното нито късното.Мен ако питаш най-добре към 4-ти месец .Сега ако имам трето наистина ще започна от 4-ти месец със пюренце плодово или зеленчуково вече няма значение според мен.Педиатрите са напълно наясно с всичко написано ,но не всички го одобряват и това не е заради "закостенели схващания" или неинформираност, а заради куцащите елементи в с-мата . WinkА то има такива , но не при всяко дете се забелязват.Успех на всички.Просто исках да споделя наблюденията си.

# 38
  • Мнения: 76
За това говоря и аз .По малко пюре от 4 месец.Но не и да се тупам в гърдите че до 9 месеца детето е само на кърма.
Сега чета че жени се чудят как да отлепят деца на по годинка и косур от циците си за да си поиграят да речем защото са следвали съветите на някои от форума.Или как на 13 месеце пият само мляко .Гастрит слава от кофти олио или от нередовно хранене , кафе и цигари на гладно и от буклучива храна а не от пюре!

# 39
  • Earth
  • Мнения: 1 952
На Анета , която се има за много "компетентна"  по всички въпроси да отговора


От теб не съм искала да отговаряш на тези въпроси. Поста ти е напълно излишен. Ако не си разбрала, да ти обясня: В случая говорим за лекари, НЕ ЗА ТЕБ. Не съм визирала ТЕБ. Достатъчно ясна ли съм ?

ПП. Аз съм компетентна ( без кавички ) по всички въпроси, свързани с моето дете. Не по-всички въпроси по-принцип. Такъв човек няма.

Последният ти пост за гастрита искрено ме разсмя. Както и многото ти правописни грешки.

Последна редакция: ср, 20 авг 2008, 19:17 от AnetaH

# 40
  • Мнения: 373
marine_log  изненадахте ме.Очаквах здрава критика за мнението си  Mr. Green
Радвам се ,че не всички майки са фанатизирани на тема късно захранване-а именно след 6м и в повече дори....Хубавото на сегашното положение с педиатрите и захранването, е че имаме право на избор, което разбирасе аз уважавам на всяка една майка.щом има причина да захрани късно нека да е така, но лично на мен ми се струва много грозно да се обиждат педиатрите.Извинете за което,но не те са виновни, че имат информация, която не съвпада с мнението на майките.Както моето не съвпада с болшинството. Peace

# 41
  • Мнения: 76
За да не пища излишни постове не ми споменаваи ника .Прав. грешки има защото бързам да не ме налази нещо като теб. искрено ме интересува какво те е разсмяло за гастрита или сега гастроентеролозите ще оплюваме?

# 42
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Прав. грешки има защото бързам да не ме налази нещо като теб.

Айде сега да ми обясниш какво имаш впредвид с това !  Rolling Eyes



# 43
  • Мнения: 454
Аз не съм много съгласна за избора. Ако педиатърът ти е привърженик на ранното захранване със сокчета да речем, и ти представя само тази схема като вариант, какъв избор имаш? Или пък обратното, ако е за късно захранване, но тези са малко. Аз лично направих своя избор въз основа на прочетеното във форума и не само, а моята педиатърка ме подкрепи почти на 100%, като изключим това, че за нея момента не беше проблем, но държеше първо да са сокчетата. Е аз не я послушах и толкова. Има обаче майки, които нямат възможност да се информират допълнително и когато техния педиатър е твърд застъпник на определена схема и не им предлага друга, защото е убеден в правотата си, за какъв избор става въпрос. А има много такива педиатри и това не е обида а факт. Това, че някои от нас не са попадали на такива, не означава, че ги няма.
Не мисля, че заради късното захранване детето става капризно, иска само мляко или пък не ти слиза от цицата. То си е до дете. Аз например съм захранила на 5 месеца, което  не е нито рано, нито късно според това условно делене преди 4 и след 6 месеца. Обаче мисля, че улучих точния момент и малката да е жива и здрава се храни прекрасно. Нито ми капризничи, нито ми виси по циците. Когато и дам пюре яде, когато и дам цица сучи, а през останалото време се занимава със съвсем различни работи.  И реших да пропусна прясно изцедените сокчета не защото някъде така съм прочела, а зщото знам колко ми е неприятно и стържещо на стомаха след като съм пила сок от ябълка, а също така и че морковите са зеленчук, който има доста нитрати. Е щом на мен ми става гадно от ябълков сок, как да го дам на един незрял бебешки стомах.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 734
Че храносмилателни ензими се образуват при прием на храната е така,но всичко това се отнася до зрелите индивиди.Сама казваш,че си чела много,информацията,която аз споделих,също е прочетена,това са заключения на специалисти,а не свободни мои размишления в-у храненето.Не започвам нито едно от изреченията си с "мисля си",защото аз мога да си мисля много неща,като човек,незавършил медицина,но кое е истината може да каже само специалистът гастроентеролог,напр.(що се отнася до стомашните ензими).Щом толкова си чела и запозната,аз няма да ти натрапвам своите източници,сигурно си наясно с тях.Но за да ни убедиш,че твърденията ни за късното захранване и недаването на сокове са неправилни,не би било зле да приложиш малко медицинска информация за ползите от тях.Щом си събрала много информация,сподели я с публиката...

# 45
  • В събота
  • Мнения: 201
За това говоря и аз .По малко пюре от 4 месец.Но не и да се тупам в гърдите че до 9 месеца детето е само на кърма.
Сега чета че жени се чудят как да отлепят деца на по годинка и косур от циците си за да си поиграят да речем защото са следвали съветите на някои от форума.Или как на 13 месеце пият само мляко .Гастрит слава от кофти олио или от нередовно хранене , кафе и цигари на гладно и от буклучива храна а не от пюре!

Хм, интересно, значи аз на деветгодишна възраст явно съм прекалявала доста с кафе и цигари на гладно, за да получа яка язва. Или пък не съм се хранила редовно, при положение че на тази възраст и по онова време родителите (и бабите най-вече) ни тъпчеха насила и строго съблюдаваха да се храним по три пъти на ден, при това здравословно (мда, нямаше сладоледи, шоколади и зрънчовци на корем, то и не се продаваха храни-залъгалки де). Освен това да прибавя и алергиите, с които започнах да се сдобивам след 16 години. Та според мен (а и според лекарите) всичко е започнало с това, че не съм кърмена, от 20-я ден съм на сокчета, от втория месец на пюрета, каши и т.н. Това е било достатъчно, за да се прецака лигавицата на стомаха още в кърмаческа възраст и до ден днешен не мога да се отърва от стомашно-чревни проблеми. Вярно е, че има и други начини да пипнеш гастрит или язва, но защо да увеличаваме шансовете на децата си?
А между другото да споделя, че днес бяхме на консултация и лекарката ме изуми, като изведнъж взе да говори точно обратното на досегашните и съвети. Каза ми да не бързам със захранването, нищо че по-малко е наддала този месец, детенцето си изглеждало много добре и явно още няма нужда от друго, освен от кърма. Евентуално към шестия месец да сме почнели пюренцата.  А сега де? #Crazy Или досегашните ми опити да и кажа, че съм информирана и за късното и за ранното захранване са дали някакъв резултат, или пък най-накрая е решила и тя да си опресни знанията. Но определено вече звучеше по много по-различен начин. (Да отбележа ,че живеем в малък град с трима педиатри, децата си ги водим на обикновенни джипита, а при педиатъра се ходи само с направление).

# 46
  • София
  • Мнения: 2 381
Ох, и нашата педиатърка ми каза да му давам сокчета след 40-я ден. Аз обаче, още като ми го казваше, си знае, че няма да го правя. Прекалено рано ми се вижда. Смятам, че бебо си поема всичко необходимо с кърмата и хич няма да му бутам сокове. А и сега ми е с леко запушенко носле, та ще имам оправдание, ако ме пита. Или пък ще й кажа, че смятам, че е твъъърде рано. Папка си здраво детето и си расте, личи му и без да го теглим всяка седмица.

# 47
  • Мнения: 1 376
Ми да кажа, че докато бях много доволна от нашето педи... тя започна да ме притиска да захраня едва ли не за седмица с всичко - месо, попарка, че сега ми каза и бульонче със сухар да давам  Shocked , а аз бавно, но славно предлагам различни видове месо и тепърва ще въведа млечни, та тогава и глутен... Но не виждам смисъл да споря, просто ако се наложи ще кажа до къде сме стигнали  Peace

# 48
Искам да попитам дали трябва след като дам веднъж на детето от готовото детско пюренце, повече не трябва да му давам от същото бурканче и трябва да го изхвърля? Питам понеже на пюренцето пише че може до 3 дни да му давам Exclamation
Не знам на кое да вярвам - на докторката или на етикета на пюрето???

# 49
  • Мнения: 141
marine_log, направо ме разсмиваш, като казваш че си чела много по въпроса, а в същото време говориш глупости! Можеш да си гледаш както искаш децата, но недей да спориш че твоето мнение е правилно! Първото си дете съм го гледала точно по този начин, както ти обясняваш и аз бях така ентусиазирана в правотата на мнението си, ама уви, сега от висотата на годините разбрах че много съм сбъркала. Сега с второто съм за късното захранване, защото и аз като тебе попрочетох това и онова, разбрах че до 6 месец храносмилателната система на бебето е толкова несъвършенна, че няма никакви ензими каквото и да му даваш то просто си минава през стомаха и отива в памперса. Аз сокчета не съм давала на бебчо, нямаше колики, беше само на кърма, дори вода не съм давала. 

# 50
  • Мнения: 384
С педиатърката разногласия на тема захранване не сме имали, но свекърва ми страшно би се зарадвала на поста на marine_log. Даже ще я вземе за нейна връстничка. Според нея всичко, което не отговаря на схващанията й за захранването са "американски глупости", а аргументите са едно към едно: "Аз съм отгледала синовете си и една внучка така, следователно това е правилния начин."
Аз съм захранена на 30 дни с грис, защото свекървата на майка ми е бързала да я прати обратно на работа. Да агитирам ли за ползата от ранното захранване с грис, след като на мен нищо ми няма?!

# 51
  • Мнения: 2 111
Искам да попитам дали трябва след като дам веднъж на детето от готовото детско пюренце, повече не трябва да му давам от същото бурканче и трябва да го изхвърля? Питам понеже на пюренцето пише че може до 3 дни да му давам Exclamation
Не знам на кое да вярвам - на докторката или на етикета на пюрето???
Veriberi ако храниш директно от бурканчето и детето не го изяде трябва да се изхвърли,защото с лъжичката попадат бактерии от устата на детето.Затова отсипвай с чиста лъжица от пюрето,а останалото можеш да го прибереш в хладилника и да се използва в рамките на 48 часа.

# 52
Добре че се дават два линка, за да е това повод да се оплюят педиатрите в поредна тема.
Тук почти всички си вярват, че единствена причина за алергиите им е сока, а никой не мисли, че поемаме храни с консерванти, от пластмасови опаковки, въпреки, че се твърди, че е безвредно...
Руската схема за захранване е от 4 месеца, единна за цялата страна и се започва със сок от ябълки, след две седмици - плодово пюре. За недоносените деца е обратно - започва се с плодово пюре. Изработена е от отдел за детско хранене ГУНИИ по хранене РАМХ под ръководството на д.м.н. професор, академик РАЕН  Игор Яковлевич Конь.
Е, на тази схема имам повече доверие, отколкотао на разни мнения по форумите.  Simple Smile

# 53
  • София
  • Мнения: 2 734
Схеми за захранване има много и премного и всичките са разработени от специалисти.Изобщо не се учудвам,че в руската схема се започва със сок,нито пък руската педиатрична школа ми вдъхва някакво доверие.Преди 50-ина години точно оттам са навлезли схемите за супер ранното и агресивно захранване,отбиване и т.н.Целта е ясна-комунистическата жена трябва да се върне на работното си място възможно най-скоро и да гони преизпълнението на плана.Дотогава се е захранвало след 6-ти месец и се е кърмело до късно.За справка съм питала баба ми и други възрастни роднини.
Освен това,сигурна съм,че никоя от нас не обвинява само и единствено соковете като причина за повишеното ниво на алергии.Причините са много и разнообразни,но на едни като соковете можем да влияем,на други като въздуха-не.

# 54
Схеми за захранване има много и премного и всичките са разработени от специалисти.Изобщо не се учудвам,че в руската схема се започва със сок,нито пък руската педиатрична школа ми вдъхва някакво доверие.Преди 50-ина години точно оттам са навлезли схемите за супер ранното и агресивно захранване,отбиване и т.н.Целта е ясна-комунистическата жена трябва да се върне на работното си място възможно най-скоро и да гони преизпълнението на плана.Дотогава се е захранвало след 6-ти месец и се е кърмело до късно.За справка съм питала баба ми и други възрастни роднини.
 .

Кърмена съм до 1 година и 5 месеца, така че схемата не е попречила на майка ми хем да ме захрани, хем да ме кърми.
Който е искал, пак е кърмил, без да превръща това във фикс идея. Глупаво е да се вини схемата за захранване за това,че някой е отбил. Аз също захраних на 4 месеца със сок и още кърмя, детето ми е на 1 година и 2 месеца.
На мен американската пък не ми вдъхва доверие - отпуска на майката е 6 седмици, а после  се връща на работа. Е, как да кърми, не и дават време дори да се порадва на детето си.

# 55
  • Мнения: 141
Момичета, недейте измества темата! Говорим за и против сокчето, а не въобще за ранно или късно захранване.

# 56
  • Мнения: 14 491

На мен американската пък не ми вдъхва доверие - отпуска на майката е 6 седмици, а после  се връща на работа. Е, как да кърми, не и дават време дори да се порадва на детето си.

какво общо има пък схемата със захранване със социалното им осигуряване и кой кога се връща на работа?
ти наясно ли си поне каква е причината да се отрича сока за толкова малки бебета?

# 57
  ти наясно ли си поне каква е причината да се отрича сока за толкова малки бебета?

Предлагам да не се захранва, въобще да не се яде нищо.
Плодовете съдържат киселини, зеленчущите - нитрати. Млечните продукти и месото - белтъчини от друг биологичен вид, яйцата също.
И вода да не се пие, може да съдържа повече флуор.

Само в този форум може да се прочете това, от шепа ентусиазирани кърмачки.   

# 58
  • София
  • Мнения: 2 734
На мен като не ми допада нещо прочетено някъде,не се връщам да чета пак и пак и да се възмущавам.Информация в нета има много и премного,всеки е свободен да чете и да избира това,което му допада.Щом не ти допадат идеите,които споделяме тук,няма нужда да се занимаваш с нас.А ние пък нямаме нужда от неградивна критика.

# 59
  • Мнения: 14 491
  ти наясно ли си поне каква е причината да се отрича сока за толкова малки бебета?

Предлагам да не се захранва, въобще да не се яде нищо.
Плодовете съдържат киселини, зеленчущите - нитрати. Млечните продукти и месото - белтъчини от друг биологичен вид, яйцата също.
И вода да не се пие, може да съдържа повече флуор.

Само в този форум може да се прочете това, от шепа ентусиазирани кърмачки.   

бебетата до 6-месечна възраст имат нужда от много калории за растежа и даването на сок автоматично намалява приема на мляко (кърма или АМ), което е най-необходимо за развитието им. на практика даването на сок преди навършване на 6 месеца води до недохранване

# 60
  • Мнения: 2 829
Само в този форум може да се прочете това, от шепа ентусиазирани кърмачки.  
О, тук грешиш-същите неща могат да се намерят на сайта на Световната Здравна Организация, Уницеф, в "Национален План "Храни и Хранене 2005-2010"", приет от Министерството на Здравеопазването на Република България, сайта на Американската Педиатрична Асоциация, Английските педиатри съветват същото (забравила съм как им се казваше организацията),както и много други.
Ето например един руски сайт в подкрепа на кърменето:
http://www.rojana.ru/
В още много държави по света педиатрите дават съвети бебетата да се захранват след 4-6 месеца (като месеците не са фиксирани, просто се следи за признаците за готовност на бебето) и то не със сок.
Между другото, руската схема която ти самата цитираш започва захранването след 4 месец, а в статията, която обсъждаме става дума за даване на сок на бебе на 40 дни. Въпреки, че не мисля че сока е най-подходящ за захранване, както и не смятам че ВСИЧКИ деца на 4 месеца са готови за захранване, тази схема е далеч по-добра от прилаганата в момента в България (сок от 40 ден, плодови пюрета на 2 месеца, зеленчукови на 3 месеца, заместване на 3-4 млечни хранения още преди бебето да е навършило 6 месеца). При тази схема доста често бебето се отбива рано само просто заради ударното заместване на млечни хранения. При руската схема кога се препоръчва да се заместват млечните хранения?

# 61
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Всеки сам си преценя кое е добре за неговото бебе-едни дават сок на 2 месеца,други на 7 месеца....едни захранват на 4м,други на 6м.Живеем в демокрация все пак  Peace

# 62
  • Мнения: 405
Ние сме на 2 месеца и на прегледа вчера попитах педиатъра, който хич не е млад (около 60-те на частно) да даваме ли сокчета и откога и той беше категоричен "след 5-я месец, не бързайте, аз ще ви кажа кога и какво, а дотогава само мляко". Иначе моята свекърва  искаше да му даваме кремчета (те започвали с кремчета на 3-я месец), но щом доктора си каза думата нямаше възражения!

# 63
  • Мнения: 832
И нашата педиатъра препоръча сок след втория месец. Аз реших до 5-ти месец да е само на кърма. После започнах да захранвам, защото млякото намаля, но захраних с оризова каша. Предлагах и доста други храни преди да пие сок. Ориз, елда, овес, някои зеленчуци и някои плодове. Сок започнах да давам едва след 6-ти месец.Все пак соковете имат по-висока киселинност. Дори и голям човек може да си раздразни стомаха със сок, какво остава за малко бебе.
За мен тези схеми за захранване могат да служат само като ориентир. Бебетата не са роботи, които реагират еднакво. Всеки случай е различен. Някои майки захранват след 6-ти месец. Това е о.к., но аз например нямах достатъчно мляко и се наложи да избързам, защото малката не наддаде цял месец. И другото не е добре да се форсира едно крехко стомахче да приема сокове от 2,3 месеца. Даже се чудя кой го е измислил това.

# 64
  • Мнения: 2 837
Е, крайно поставяне на темата. И маята педиатърка препоръчваше сок след третия месец, но това е единственото ни противоречие за две години. Тя беше за кърмене на поискване, за късно захранване с пюрета, за недаване на вода, за недаване на антибиотици, без да има причина. Спокойно мога да кажа, че това е най-добрата детска лекарка в Благоевград. А пък и за сока - след като ми разбра мнението, не настояваше. Така че не винаг е нужно да сменяме някого за едната разлика в разбиранията.

# 65
  • Мнения: 42
Мами какъв сок започнахте да давате на децата. Ние сега започваме със захранването и досега само се кърмихме.

# 66
  • Мнения: 2 837
Зизу,  според мен сокът не е сред първите храни за захранване на детето. Той дразни коремчето, а и като имаш предвид, че витамин С изчезва за минутки при досег с въздуха, че металните части на сокоизстисквачката допълнително окисляват,  в сокчето не остават кай-знае колко полезни съставки. Затова по-добре засега давай плодови пюрета, а малко по-нататък пасиран плод или направо по-мек намачкан плод, ако детето има зъбки.

# 67
  • Мнения: 1 199
Малкия пие сок / разреден/  и няма НИКАКви колики и го пие с кеф .Вече / 3 навършени месеца  / яде пл. пюре и не е пропракал дори а напротив мрънка за още! щ
Причината да направя така не е че съм майка садист а че не прочетох  / а аз доста си почетох / основателна причина да не му давам нищо до 6 месеца и прочие.И в случая с каката педиатъра казваше кога и какво а сега 3 години по късно казва "ааа  не до 4 месеца само на мляко и "рано му е " Е как за едното беше навреме а за другото е рано ????Различни са децата , какво ли?

Хора, коликите са нормално състояние на малките бебета и наличието на колики или липсата им не е абсолютно никакъв показател за това дали са правилно хранени. Ефектът от начина на хранене в ранната детска възраст може да се търси и в зрелите години. Това дали на 30 години например ще получи гастрит или язва, а пък наследствено не е обременен. Така че оставете тия песни с опита ви с малките ви деца, трябва да мине много повече време за да прецените как им се е отразил начина на хранене. И пак - едни са повече предразположени към определени болести, други по-малко. Тези които нямат никакво предразположение вероятно нищо няма да им стане с каквото и да ги храниш, ама тези които са по-предразположени - за тях целта е да се направи всичко възможно да се избегнат усложнения И когато са големи. Затова е статистиката - направени са толкова много изследвания върху милиони деца и са установили че ранното захранване е вредно. А това че един български лекар може да си позволи да остане с необновени знания отпреди десетилетия, това вече е друг въпрос. За мен това не е лекар. В медицината нещата толкова бързо се променят, ако не си в крак не можеш да си професионалист. Тук просто ги задължават да си обновяват знанията, в противен случай им отнемат правото да практикуват. Надявам се така да стане и в България. 

# 68
  • Мнения: 141
Абсолютно съм съгласна, че доста лекари не искат да си обновят знанията и си карат по старата "изпитана" схема, без да се замислят, че ощетяват нашите деца! В момента в които прочетох за несъвършенната детска храносмилателна система, за мене въпроса за ранното захранване приключи.

# 69
  • Мнения: 204
Нашата педиатърка е от старата школа и ни препоръча от 40-я ден сок,а от втория месец пюре с масло и мляко.Честно казано до скоро понятие си нямах как и с какво се захранва и сигурно щях да го направя както тя ми казва.Обаче след като изчетох почти всичко,което е публикувано тук,вече съм наясно какво да правя.Благодаря ви момичета,че ви има! newsm51

Общи условия

Активация на акаунт