Гастроезофагеален рефлукс

  • 276 996
  • 784
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 3 198
Здравейте Проф.Бранков,
...Моля да ме насочите, дали да запазя час за преглед за вас или първо да направя консултация и изследвания в детска гастроентереология в Токуда и при кой лекар? Можем ли да ползваме направление или всичко се заплаща?

Един обстоен преглед включва рентген с контраст, гастроскопия и изследване киселиността на хранопровода. Първото може да стане амбулаторно като рентгенът би показал евентуални анатомични дефекти на хранопровода и стомаха. За останалите изследвания е нужно приемане в болница. Ако дойдете в Токуда ще можем да ви консултираме както аз така и детските гастроентеролози.

С направление преглеждам само вторник, останалите дни прегледите са платени. Направлението трябва да има код 25. Аз мога от разговора с вас и от рентгена да изградя първична диагноза, след което ще решим как да продължат изследванията.

Впрочем ние вече се чухме по телефона, така че когато дойдете ще ви обърна внимание.

# 151
  • София
  • Мнения: 3 198
Здравейте, проф. Бранков. 
.... Бих искала да ви попитам каква е вероятността детето да израсте този рефлукс. Според тукашните лекари много голяма, но ми се струва, че при нас доста се проточи - детето проходи на година и два месеца, на годинка само спря да пие мляко, продължава да няма никакви симптоми освен бронхитите. Според пулмолога астмата би трябвало да изчезне към петгодишна възраст. Изобщо кога и как може да се разбере дали рефлуксът е изчезнал и ако не е, какво следва.

В световен мащаб не е изяснен въпроса кое е водещото - дали астмата за рефлукса, или рефлукса за астмата. Хирурзите, а вече и част от педиатрите, признават операцията за изграждане на бариера за рефлукса като важен момент от лечението. На възраст 2,5 години вече трябва да има ясна позиция по въпроса. Особено активни са в САЩ - лапароскопски антирефлуксни операции се правят даже и на 6 - месечна възраст, тогава когато консервативните методи не помагат.

Това го казвам общо, обаче както описвате pH-метрията явно че рефлуксът е много сериозен. Не са ли правили гастроскопия? - важно е да се знаят увредите на лигавицата, дали има хиатална херния и т.н. Белгийската педиатрична медицина е на много високо ниво, а с детски хирурзи говорихте ли? Не разбрах коя болница в кой град посещавате.

# 152
  • Мнения: 4 812
В световен мащаб не е изяснен въпроса кое е водещото - дали астмата за рефлукса, или рефлукса за астмата. Хирурзите, а вече и част от педиатрите, признават операцията за изграждане на бариера за рефлукса като важен момент от лечението. На възраст 2,5 години вече трябва да има ясна позиция по въпроса. Особено активни са в САЩ - лапароскопски антирефлуксни операции се правят даже и на 6 - месечна възраст, тогава когато консервативните методи не помагат.

Това го казвам общо, обаче както описвате pH-метрията явно че рефлуксът е много сериозен. Не са ли правили гастроскопия? - важно е да се знаят увредите на лигавицата, дали има хиатална херния и т.н. Белгийската педиатрична медицина е на много високо ниво, а с детски хирурзи говорихте ли? Не разбрах коя болница в кой град посещавате.

Мерси за отговора. Живеем в Брюксел, ходим на педиатър и пулмолог, но при детски хирург не са ни пращали и не сме правили гастроскопия. Предполагам, че една от причините е, че детето не проявява никакви признаци на неразположение - яде, не плаче, не повръща, спи много спокойно през цялата нощ. Всички изследвания са правени в университетската болница Сейнт-Люк. При следващото посещение при педиатъра и пуломолога ще говоря с тях.

Благодаря Ви сърдечно за отговора и съветите!

# 153
  • Мнения: 3
И ние имаме някакъв проблем и не можем да разберем дали се дължи на ГЕР. Бебчето ни е на 4,5 месеца и от 2 месеца има проблеми с храненето. Родена е в 37 седмица 2,40кг. На последната консултация беше качила 300 грама. Сега имаме кантар и за 10 дена е качила 100 грама. И в момента тежи 5,40кг.
Детето в момента яде само когато е заспало. Яде изцедена кърма, пробвали сме я и с АМ. Но когато е будна не иска да суче а само от шише. От шишето изяжда 30-40грам и се отказва бута с език, върти се, реве даже понякога се дере. Понякога мислим че е гладна, но няма сила която да я накара да яде. Сменяме шишета, различни биби, даваме вода, но когато е решила отказва изобщо да яден. Пълния отказ от хранене се случва рядко. В общи линии с много мъка и повече от час успяваме да и дадем по 80-90гр. храна. След ядене връща по малко, когато се оригва, след това пак но малко, често хълца. Проблема и започна когато беше на 2 месеца, гълташе трудно и ревеше след преглъщане,  къркорише и корема, приплакваше докато спи, но тогава не всички ядения и бяха проблемни а само някой и ядеше повече. Надаваше добре и педиатара каза че са колики по време на ядене. Сменили сме много различни капки за колики, комбенирахме ги и какво ли не сешоар, топли компреси, тихо шумно. Тъка изкарахме месец и почнахме да ходим по доктори. Личен педиатър - колики, Втори педиатър - колики по време на хранене, Гастроинтеролог -  рефлукс, Личен педиатър - не е рефлукс, Втори Гастроентеролог - не е рефлукс млечница е, лекувахме се 10 дни с Дактарин за млечница сякаш имаше подобрение за 5 дни, и сега пак сме на изходно положение. Приятели и близки казват и вие като малки сте бели злояди и то е злоядо, но ние не можем да се премерим с този факт.

Моля за съвет? При какви специалисти да ходим? И дали е рефлукс това?

# 154
  • София
  • Мнения: 3 198
Отново искам да подчертая, че всички бебета, малко или много, "връщат", повръщат, тоест имат рефлукс, който наричаме физиологичен. Той продължава различно - от 6 до 12 месеца след раждането, когато съзрява храносмилателната система и се регулира пасажът на храната през хранопровода в стомаха, а от там - в червата. Много са съпътстващите фактори, които усложняват рефлукса. Например недоносеност, инфекции, колики, трудно изхождане... Още - неправилен хранителен режим, стрес... и прочее.

Тези неща се обсъждат подробно с детски гастроентеролог, прави се ехография за изключване на пилорна стеноза, по преценка - консултация с детски хирург.

И още нещо - "рефлукс" не е диагноза, а състояние. Трябва да се преценят много фактори, за да се намери правилния подход. Аз не изключвам и лекарствено лечение. Но това не бих обсъждал по Нета. Хирургична причина е малко вероятна.

# 155
  • Мнения: 13
Д-р Оги, бихте ли ми казали възможно ли е ГЕР да бъде причинен след раждането при промивка на стомаха? Също така смятате ли, че използването на окситоцин по време на самото раждане може да окаже влияние за появата на ГЕР при бебе?
Благодаря предварително!

# 156
  • София
  • Мнения: 3 198
Съмнявам се промивката на стомаха да е причина за поява на ГЕР при бебето. Всяко бебе има рефлукс - в по-голяма или по-малка степен. Зависи и от степента на доносеност, от процеса на бременността и раждането.... Относно използването на окситоцин и неговото въздействие върху бебето има оскъдни и противоречиви мнения.

Друго не мога да Ви посъветвам, освен да мислите позитивно  Hug

# 157
  • Мнения: 13
Благодаря ви за отговора.
Лично за мен има сериозни основания да задавам тези въпроси, защото повече от година се борим с ГЕР и дълго време отделих в проучване на генезиса на състоянието. В противопоказанията на сондите използвани за промивка фигурира и ГЕР като резултат, което за мен е основание за съмнение. Информацията за окситоцина ми я даде ваш колега, което доста ме заинтригува.  Хубаво е да се допуска и друга теория освен незрялост на бебето.
Благодаря ви отново за мнението! Simple Smile

# 158
  • София
  • Мнения: 3 198
Лично за мен има сериозни основания да задавам тези въпроси, защото повече от година се борим с ГЕР и дълго време отделих в проучване на генезиса на състоянието. В противопоказанията на сондите използвани за промивка фигурира и ГЕР като резултат, което за мен е основание за съмнение.

Аз Ви давам съвет като специалист. Показанията и противопоказанията, написани в листовките на производителите на лекарства или инструментариум, имат богата и подробна обосновка от чисто юридически характер, но не бива да се ползват за медицинска информация.
Казвам това, защото не сте в правилната посока в своята разбираема загриженост относно повръщането на детето и преодоляването на това състояние.

# 159
  • Мнения: 13
Разбирам ви напълно от позицията, в която коментирате и точно за това ви благодаря. Сам знаете, че възможностите за овладяването на това състояние не са много и в повечето случаи става въпрос за изчакване времето да помогне. За мен обаче е изключително важно да бъдат обсъждани всички възможни причинители за възникването на ГЕР, което би спомогнало за намаляване на броя бебета придобили това състояние.

# 160
  • Мнения: 12
Здравейте професор Бранков.
Открих темата случайно, докато търсех информация за рефлукс при деца, и бих искала да попитам за сина си. Той е на 6 години, и преди два месеца и половина, поради често хълцане, честа дефекация  и лош дъх, ни изпратиха на гастроентеролог, където му беше поставена диагноза рефлукс. Оказа се, че има почти постоянни регургитации, които се засилват след хранене и вечер, но ги има и през останалото време, дори след пиене на вода. Предполагам, че ги е имал от доста време, но тъй като не се е оплаквал не съм забелязала. Като бебе е повръщал два или три пъти, но тъй като се хранеше с фризовом, поради запек, вероятно затова не е имало проблеми. Около втората си година, започна лесно да повръща и да се дави при всякакви поводи - от кашлица, силен плач, нехаресване на храна, дори и понякога нарочно - от инат. Също тогава, забелязах, че сутрин има лош дъх, но личната му лекарка не се впечатли особено, и след настояване от моя страна ни изпрати на гастроентеролог, където не откриха нищо, и предположиха, че се дължи на храненето, тъй като той се храни основно с месо и малко плодове, като отказва всякакви зеленчуци. Това лесно повръщане  спря преди около година, но лошият дъх си остана. Между другото, зъбите му са абсолютно здрави и няма проблем с тях. И, сега да се върна към сегашната ситуация - значи, освен връщането на храна и хълцането има и оригване, често окашляне,което описва като "залепнал на гърлото секрет", газове, ненаддаване на тегло ( на 6 години тежи 16кг) , честа дефекация,понякога с лъжливи позиви ( задължително след всяко хранене, и още поне 2-3 пъти), като понякога се изхожда трудно, но изпражненията са меки и често кашави, а от втората си година има и хемороид, който диагностицираха по снимка, тъй като излиза само при изхождане. И така, преди два месеца и половина му беше назначена терапия с ланзопрол- сутрин, мотилиум(прах) - 3  пъти по 3 мг преди храна и креон - 1 капсула на 24 часа разпределена на брой хранения. Единствената промяна за тези два месеца беше повишаване на апетита, като връщането на храна продължава, даже имам чувството, че се засили, като по време на сън изчезва напълно. Преди два дни ходихме на консултация, където смениха ланзопрола с нексиум, спряха креона и добавиха цинарикс 2 пъти на ден, защото жлъчният му мехур беше напрегнат и на предишните ехографии - прегънат. Също така ни казаха, че трябва да яде основно месо( заради нисък хемоглубин - 115), почти никакви зеленчуци и малко плодове ( не повече от 500гр на ден). Мисля, че с този предълъг пост обхванах повечето неща, но ако има нужда мога да допълня. Искам да Ви  попитам професоре, нормално ли е след толкова медикаменти, приемани продължително, да няма подобрение, и каква може да е причината? Предстои му изследване с бариева каша и кръвен тест за непоносимост към глутен, също и консултация с детски психиатър, поради възможност за връзка с психиката( при стрес, понякога има тикове, повръщането му до известна степен беше неврогенно - според лекарите, имаше неврогенен пикочен мехур, без органична причина, предполагам заради тези неща ),а после - не знам Sad Много съм притеснена, и ще Ви бъда благодарна ако изразите мнението си по неговия проблем.

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 09:00 от meg

# 161
  • София
  • Мнения: 3 198
Ще мога да отговоря приблизително след изследването с бариева каша. То ще покаже дали има хирургична причина за проблема. Все пак имайте пред вид, че педиатрите тълкуват по различен начин тези изследвания в сравнение с детските хирурзи. А ако при изследването има някакво съмнение е редно да се извърши гастроскопия и изследване на киселинността на хранопровода.

Мога само да добавя, че неврогенно обусловена дисфагия също е възможна.

# 162
  • Мнения: 12
Здравейте отново професоре.
Благодаря Ви за бързия отговор. Изследването с каша, може да стане най-рано след месец, а дотогава трябва да продължи с нексиум, мотилиум и ценарикс, които пие вече седмица и промяна продължава да няма. При това положение не е ли по-добре да ги спре? Или ефектът не може да се прояви толкова бързо? Питам се просто, какъв е смисълът от тези силни лекарства щом не помагат?

# 163
  • Мнения: 221
Здравейте! Дъщеря ми е на 4 години и половина. От около 6 месеца имаме следният проблем:
вечер, когато си легне започва да диша тежко и да преглъща трудно- все едно има залепнала храчка на гърлото. Това се повтаря няколко вечери подред и после започва да повръща.Пак през ноща или сутринта. Повръща, нещо като храчки или секрети- съвсем бистри. Защото лесно се обезводнява, веднага давам хидратин. Повръщането спира бързо -детето  е отпуснато няколко часа и после всичко е ок. Оплакванията и в такъв момент са предимно от болка в гърлото, или тежест в корема. С храненето няма проблем, не се оплаква от болки в стомаха, като бебе не е повръщала често. Тези симптоми се повтарят поне веднъж в месеца. Лекувахме се от какво ли не- алергии, хреми и т.н. Сега ще посетим и гастроентеролог, защото според лекарката, леко възпаления фарингс може да говори за рефлукс. Според Вас симптомите ни отговарят ли на такава диагноза?



Благодаря предварително за отделеното време!

# 164
  • София
  • Мнения: 3 198
Здравейте отново професоре.
Благодаря Ви за бързия отговор. Изследването с каша, може да стане най-рано след месец, а дотогава трябва да продължи с нексиум, мотилиум и ценарикс, които пие вече седмица и промяна продължава да няма. При това положение не е ли по-добре да ги спре? Или ефектът не може да се прояви толкова бързо? Питам се просто, какъв е смисълът от тези силни лекарства щом не помагат?
Продължете само с Мотилиум, цинарикс е много успешна хранителна добавка, но не мисля че е уместна във вашия случай. Колкото до рентгена, малка е вероятността да има някаква патология, но все пак трябва да сме наясно. А ако желаете доведете детето при мен да поговорим.

Общи условия

Активация на акаунт