Алтернативи на детските градини

  • 2 089
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 161
Ясно е, че места няма за всички. Ясно е, че трябва много бързо да се намерят нови възможности извън стандартните - масовите държавни ДГ и частните, които далеч не а по джоба на всички. Хайде да видим какви други опции има родител, чието дете не е прието тази година. Как се спасявате? Някакви предложения за алтернативи?

Аз имам една идея, обсъждали сме я и преди, става дума за родителските кооперативи, но нека да видим и другите възможности.

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 15:53 от Емем

# 1
  • Мнения: 547
Емем, на мен лично много ми харесва твоята идея за родителските кооперативи, чела съм я в други твои постове, и с удоволствие бих се включила в нещо такова.

Иначе алтернативите са ми стандартните
- да си остана още вкъщи
- частна градина
- детегледачка

# 2
  • София
  • Мнения: 17 592
Да, ама в един обикновен, обитаван от семейството ви апартамент, повече от 5 деца едва ли можете да съберете. Освен това за тях самите не е добре да се местят на друго място всеки ден. Пък и повечето родители не биха могли да си позволят да излизат в отпуск по един ден всяка седмица - да не говорим, че работодателите не биха я разрешили. И че семействата изцяло биха се лишили от годишен отдих по този начин - вкл. и децата. А ако се наеме апартамент, в който да се гледат и човек, който да ги гледа, малко намирисва на незаконна ДГ и вероятно скоро ще бъде посетена от ХЕИ, данъчни служби и какво ли не. А ако се изпълнят всички изисквания, вероятно ще излезе не по - евтино, а може би дори по - скъпо от частна ДГ - в смисъл, че всички начални капиталовложения ще са за ваша сметка и няма да се изплащат за години, както е в случая със законните фирми, нито пък да се разчита на каквито и да било спонсорства и дарения...

# 3
  • Мнения: 3 161
KatiABV, имаш право по принцип. Обмисляме вариант с наемане и спазване на законови изисквания и наистина не излиза твърде евтино, нито е лесно да се намери подходящо помещение и да се подготви съответният персонал, но е някакъв вариант да вземем нещата в свои ръце и да не разчитаме някой друг да ни реши проблема. Но да не говорим за кооперативите сега - хайде да видим какви са алтернативите на тези, които са извън класирането (аз съм една от тях, макар че нямах голямо желание за ДДГ така или иначе).

# 4
  • Мнения: 5 103
Племенника ми ходеше на алианс към едно читалище до обяд, родителите му бяха много доволни, а следобед спи и остава само някой да го пази за 2-3 часа /детегледачка/, после с мама и тати на разходка след работа.

# 5
  • Мнения: 47 998
Според мен алтернативите на ДДГ са:
-ДГ към местоработата
-Частна ДГ
-Детегледачка

Родителските кооперативи ми се виждат по- скоро като места за разнообразяване на ежедневието, но не и като вариант за целодневно отглеждане на децата
В това няма лошо, просто не е това което ми трябва

# 6
  • Мнения: 1 608
Идеята за кооперативите ми допада по принцип, но като се замисля конкретно - трябва доста добре да познавам човекът, който остава с детето ми.
За мен вариант е - 3-4ч  клуб с познати деца.

# 7
  • Мнения: 7 399
Идеята за кооперативите ми допада по принцип, но като се замисля конкретно - трябва доста добре да познавам човекът, който остава с детето ми.
За мен вариант е - 3-4ч  клуб с познати деца.
Ами аз лично бих предпочела родителски кооператив пред детски клуб.От рождените дни в клубове съм се нагледала на хиляди опасности и истински късмет е ,че до сега няма пукнати глави.То не е гледане , а чисто беснеене из прословутия басейн с топки. Sick
              Не миждам какво те притеснява човека,които ще гледа децата.Нали може да избирате от няколко кандидати.И ХЕИ не може да ми влезе в апартамента ако отглеждам деца.И не е като частна ДГ , а малко по-друга форма.Детегледачката също не е регламентирана дейност /както е в други държави/ , а вие и имате доверие.Ще бъде нещо подобно само,че една детегледачка ще гледа повече от едно дете. Peace Тя ще се наема не от един родител,а от група родители.Условията , при които ще се гледат децата ще бъдат определяни и финансирани също от родителите.А ако започнат да дават държавна субсидия няма проблем да се регистрира като ЧДГ за да се получават субсидиите.

# 8
  • Мнения: 3 161
Аз пък доста се чудя защо детските клубове не организират някакви седмични почасови занимания, подобно на читалищата. И без това стоят празни през седмицата. Така много хора, които нямат проблем с дететгледането (примерно, имат баби под ръка или могат да си позволят детегледачка), но искат децата им да се социализират и да учат нови неща в група, могат да ги пращат за 2-3 часа на ден.

# 9
  • Мнения: 7 399
                      Защото в детските клубове липсва професионализъм! Поръчахме рожден ден с аниматори артисти и двата часа бяха фърст.За първи път видях такова нещо.Отидохме в същия клуб без аниматор / децата бяха по-малки/ и беше пълен провал.Имаше и разбити усти. Sick

# 10
  • Мнения: 413
полудневните занимални са добър вариант - езикови или други подобни. Аз в момента съм на вариант: половин ден работя, половин ден е детегледачка, но от другата година ще запища синът си на полудневна английска занималня.

# 11
  • Мнения: 5 877
Аз ще напиша за пълнота вариант, който аз самата няма как да приложа и въобще ми се струва труден за наши дни.

Според мен естественото състояние на детето предполага то да бъде отглеждано от цялата рода, от живеещи наблизо баби, дядовци, лели, братовчеди и т.н. Така нареченото "широко семейство" създава много по-яка опора, детето разполага с цяла мрежа от хора, на които разчита желязно. Нашите деца, включително и моето, растат без опцията "да отидат до лелини си", когато решат. Контактите им са изключително регламентирани.
Това под графата "мрънкане".

А иначе ако не беше на градина, щяхме да продължим с варианта бавачка за няколко часа в комбинация с работеща в другата стая майка.

# 12
  • Мнения: 1 608
Дидиа, изрично написах, че това е вариант за мен. Така практикувах. За клубовете си права по принцип. 
tt_bg, ще споделиш ли проучванията за полудневните занимални. Аз също работа полудневно и сме извън списъците за детска.

# 13
  • Мнения: 3 367
Nashata lelq qsla gleda 4 dеца сега,около година бяха само нашите 2; може 1 майка да гледа 2 деца и нейното си в апартамент,поне за моите стандарти това е по-добър вариант от непрестанно боледуващо дете на градина(което беше моята алтернатива поради липса на дори 1 роднина,ако не броим баща им). Чудесно е да има баби и голямо сем., но не бих ползвала тази схема за ежедневни нужди,мисля че е объркващо и за нас,и за децата (но не знам,спекулирам,а и гроздето е кисело Grinning_)

# 14
  • София
  • Мнения: 4 412
Да, голям проблем е. Поне за мен не става въпрос за удобството на майката, годишната почивка или печалбата на работодателя, а че едни децата няма къде да получат основни знания по утвърдени от МОН програми. И следователно имат по-лош шанс за успех в училище.
Заниманията в Държавните градини са 2-3 часа на ден. Децата, които не ходят на градина трябва да има някакъв шанс да получат знанията залегнали в Моливко и други подобни системи.
Алтернативите
- лицензирана частна детска градина
- занималня в читалищата. Групите в читалищата са за около 10-15 деца и си представете това за един квартал каква алтернатива е, ако всички неприети деца се запишат там. Питах в Двореца на децата през април и ми казаха, че има подадени 3 пъти повече молби, отколкото са местата.

В читалищата занималните са на половин ден, и не толкова краткият срок е проблем, а дейностите, които се правят в него. Например за мен да има 2 хранения на обща маса и децата да се стараят да седят мирно и да правят нещо съсредоточено за около 20 мин. е много важна подготовка за заниманията за училище. А това в занималните в читалищата го няма. Но все пак те са една алтернатива и са май единствената за сега, занимават с полезни неща.
Иначе ще бъде добре и към детските клубове да има занимания, но сред витрините с чипсове, близалки и бира, басейните с топки, които разсейват децата не знам колко е добре.

Също си мисля, че каквито и алтернативни занимания да има те трябва да са близо окло дома на детето, защото за 2-3 часа не може да се пътува дълго.

# 15
  • Мнения: 547
Имам приятелка във Франция, която води детето си в апартамента на жена, която гледа още
3-4 деца на различна възраст, готви им, разхожда ги и се занимава с тях. Как успява не знам, но приятелката ми е много доволна. Ще я питам по-подробно как точно е регламентирано това при тях. На мен лично ми се струва удачен вариант. 

# 16
  • Мнения: 10 636
Да споделя конкретен опит.
Моето дете беше гледано от майка от форума, заедно с нейното и още 2 деца в дома й - къща с двор. Децата бяха с разлика от около 6 мес във възрастта.
Водехме ги около 8.30ч. До обяд имаше още една жена, която помагаше и взимаше детската кухня за обяд. За сутрешната и следобедната закуска се редувахме всички родители, носехме плодове, млека, сокове.
Взимахме децата около 6ч.
Беше перфектен вариант за нас и детето. То контактуваше с други деца и в същото време рискът от боледуване беше много малък. Аз ходех на работа спокойна.
Това наричам аз кооператив. Не ме интересуваше държавата, ХЕИ и т.н.
Мисля, че е приложим вариант и за апартамент - само че с по-малко деца - например три. Мисля, че има майки,който биха се навили по време на майчинство да си докарат допълнителни доходи като гледат още едно дете.

# 17
  • Мнения: 1 896
Кооперативите са супер идея - според мен трябва просто да има натиск за някакво обществено финансиране, еквивалентно на това, което получават детските градини. Нали се обсъждаше този принцип "парите следват детето"? Тоест децата, за които няма места в детските градини, все пак имат същото право на финансиране, както и тези, които са в градина, иначе е дискриминация. Просто може тази общинска услуга да се аутсорсне на частни лица, в случая кооператив. Тези средства биха помогнали евентуално за помещение и дори за наемане на някакъв малък персонал, не е задължително само родителите да работят в градината, може да има за всеки случай поне един наемен работник педагог, а родителите да се включват според възможностите си. Тук в Швеция именно така се прави и е супер готина и свежа форма за отглеждане на децата.
Ако има семейства, които желаят в дома си да отглеждат още няколко деца през деня, също трябва да получават финансирането, което тези деца биха получили ако бяха на градина. Тези форми са готини и с това, че братя и сестри могат да се гледат заедно, а не както е в градината в различни групи по възраст. Стискам ви много силно палци да успеете, Емем!
Между другото, ако семейството само си гледа децата в детско-градинска възраст, парите които биха отишли за финансиране на място в детската градина, би трябвало да се дават на родителите. Нали и това се обсъждаше по едно време? Ама не знам да е прието.

# 18
  • Мнения: 8 999
А групова детегледачка?
Някой си предоставя големия апарамент /заедно с режийните/ и съответно не плаща за детегледачката. Останалите родители си поделят една РЗ, която да удовлетворява някоя детегледачка. Така може да се отглеждат поне по 5 деца в група.

# 19
  • Мнения: 4 596
според мен ако не бяха толкова високи изискванията за часните детски градини , сега проблема с недостик на места в държавните нямаше да е толкова наболял и щеше да има избор
аз лично срещу нормална сума (а не както вървят сега)веднаха щях да си го запиша на някое уютно местенце с по малко деца и с  по качествена храна и хич нямаше да го мисля

# 20
  • Мнения: 2 807
Емем, на мен лично много ми харесва твоята идея за родителските кооперативи, чела съм я в други твои постове, и с удоволствие бих се включила в нещо такова.

И аз!   Peace

# 21
  • Мнения: 9 052
Родителските кооперативи не са много добра опция, zащото децата трябва да се zанимават по програма и с необходими материали , иначе дежурния родител ще подлудее с 5 или 6 деца в домашна среда. Друг вариант при нас е градина с родителско учАстие. Т.е детето се приема , групата става по голяма, но майката помага 1 ден седмично . Т.е работи на 75% работно време 4 дрна в седмицата и 1 ден помага в градината ... Така zа всеки ден от седмицата има по 1 майка и ако групата е по голяма няма проблем. Но пък баzата се полzва и въzпитателките си zнаят работата и т.н.

# 22
  • Мнения: 3 161
Ние никъде не сме дефинирали какво точно са родителските кооперативи, нито сме казали, че 1 родител се грижи за 5 деца у дома, нито че не следват някаква програма (по-големите поне). Това, което описваш, с родителско участие 1ж седмично, е много близко до нашата идея. Впрочем аз леко смених концепцията и сега опитвам да направя "детски център с родителско участие", а "кооператив" просто е по-краткото име. Има много варианти и нюанси.

# 23
  • Мнения: 47 998
Тези варианти ми звучат много добре,но за по- малки деца
За по големи- над 5 годинки, ми се струват не толкова добри, най- вече защото не дават нужната подготовка за 1 клас(не като знания, а като режим)
В този смисъл не могат да са пълна алтернатива на градините

# 24
  • Мнения: 9 052
Ние никъде не сме дефинирали какво точно са родителските кооперативи, нито сме казали, че 1 родител се грижи за 5 деца у дома, нито че не следват някаква програма (по-големите поне). Това, което описваш, с родителско участие 1ж седмично, си е точно кооператив.
Ами ако искате да правите нещо , то е добре като начало да го дефинирате, иначЕ какво точно правите? И като гледам как се сопкаш на предложения и мнения не zнам как ще се раzберете помежду си  newsm78 Успех в органиzацията все пак.  Hug

# 25
  • Мнения: 3 161
Не се сопкам изобщо, само изяснявам. Разбирам, че даваш мнение и искаш да си полезна, и принципно съм съгласна с казаното, така че не виждам ти защо толкова остро реагираш. А темата не е за нашия кооператив/детски център, а изобщо за алтернативите. Питам какви възможности има за хората, които не стигнат до класирането. Опитвам се да предложа всеки да намери най-доброто за себе си, да се обедини с други и да го постигне, вместо да се оплаква как държавата не му е осигурила място.

# 26
  • Мнения: 9 052
Не се сопкам изобщо, само изяснявам. Разбирам, че даваш мнение и искаш да си полезна, и принципно съм съгласна с казаното, така че не виждам ти защо толкова остро реагираш. А темата не е за нашия кооператив/детски център, а изобщо за алтернативите. Питам какви възможности има за хората, които не стигнат до класирането. Опитвам се да предложа всеки да намери най-доброто за себе си, да се обедини с други и да го постигне, вместо да се оплаква как държавата не му е осигурила място.

 newsm78 нещо пак не вдявам. Няма zначка. Успех.

# 27
  • Мнения: 3 161
Искам да изясня също, че не правя реклама на нашия "кооператив" и не набирам "клиенти". Търсим място; след като го намерим, ще съберем няколко семейства сред познатите си; деца има достатъчно в момента и нямам притеснения. Иска ми се да има и други подобни инициативи, да обменим идеи, да сме ис полезни. Освен това много от хората, които биха се присъединили към нас и отдавна говорим за подобно нещо, са пръснати из София. Идеята ми е скоро да има поне няколко такива центъра из София, за да покрият различните квартали. Но според нуждите и възможностите на родителите, които организират конкретното място, може да има по-голямо или по-малко родителско участие. Има много неизвестни и само хората, които се захванат с конкретен проект, могат да анализират нуждите си и да дадат отговорите.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 412
Тези варианти ми звучат много добре,но за по- малки деца
За по големи- над 5 годинки, ми се струват не толкова добри, най- вече защото не дават нужната подготовка за 1 клас(не като знания, а като режим)
В този смисъл не могат да са пълна алтернатива на градините


Ама тук не става дума за пълна алтернатива, а за възможност детето на 5 годинки, неприето в градина, да получи нужната подготовка за първи клас.

На мен ми е интересно, дали има деца, родени 2004 и 2003 година, които не са приети в ДГ? Защото определено на 4 и 5 години заниманията са подготовка за училище и тези деца ще бъдат ощетени, ако не ги получат.

Търсим алтернатива за обучение и социализация на децата, които не са приети в ДДГ.

# 29
  • Мнения: 47 998
Мисля че като идеи са много добри, и е най- добре да стартират като алтернатива на яслата и 1 група, като преход от мама към ДГ и после училище
Лошото е че има много законови пречки...

Изказвам само лично мнение  Hug
За съжаление за моите деца е късно за подобни инициативи, но не мога да отрека ползата за децата от този начин на гледане пред яслата и бабите

# 30
  • Мнения: 9 052
Веднъж участвах в подобна органиzация и само мога да си споделя впечатленията. Едно сдружение, което си имаше детска градина , ясла и неzнам си още какво правеше и органиzираше бебешка група в нает оборудван zа целта апартамент. Майките с бебетата се събираха zа по  1,5 Ачса седмично, игри, хранене zаедно, споделяне на опит , дрън брън И всеки ден имаш? раzлични групи ... по няколко на ден. Всеки уАчстник получАваше по 1 точка zа zаписване в градината  или яслата им , а ръководителката , 1 от майкиет , получАваше 2 точки. ОК. Сега се zапочВа с междуособиците. Първо толкова раzлични жени оставени на самоуправление  #Crazy То не бяха сплетни, то не бяха недоволства, то не беше кой не успял да дойде на почистването и кой колк очистил и zащо, кое дете ревяло повечЕ, кое не ядяло торти, коя майка не прикаzвала като мелница, zначи била надута , то какво ли не беше. Като се раzкарах и си отдъхнах.
Така, чЕ ако искате да имате успешна комуна си отделете внимание на това , майкиет да са от една среда, с еднакви интереси, поzнати и по въzможност блиzки , zа да може да се раzберете когато трябва, иначЕ ще има нерви, аутсайдери и пр.  

# 31
  • Мнения: 2 212
Моето дете също е от неприетите. Та по тази причина си пуснах и платената и цялата неплатена отпуска.
Баба му няма физическата възможност да го гледа.
Харесаха ми вариантите за почасовите занимания в занимални и за детегледачката, която гледа няколко деца в дома си във Франция.
Добра е идеята и детските клубове да предлагат почасови занимания, но ще трябва да си наемат необходимия персонал за тази цел. Щото не ми се струва добра идеята някоя от "какичките" да се чуди и мае как точно да задържи вниманието на децата върху заниманията.

Моля, ако някои има информация за  почасови занимални да сподели.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 412
Според мен за алтернативното гледана пак трябва да има някакви указания и подпомагане, ето сега гледах за SOS майките по "Часът на Мама". Единят вариант е това да е политика на СО. Да се предлагат курсове и човека, които се занимава с децата да следва определена учебна програма. Например, ако има 2-3 часа учебни занимания, те да са поети от общината, а за останалото време родителите ще решат, дали да ангажират жена, която да пази децата или да си ги водят в къщи.

tania_ark, Почасови занимални има в почти всяко читалище, разпитай около вас, обикновено са за деца над 4 години

# 33
  • Мнения: 827
Моята щерка също е неприета в ясла Simple Smile Това засега не ме притеснява, тъй като тя ходи на частна такава и съм доволна за момента. Много скоро обаче (догодина) ми предстои да се сблъскам с този проблем.
Към днешна дата: в яслата са малко деца - почти не е боледувала тази зима, винаги могат да ми кажат какво и колко е изяла, да й направя аз меню (както ми се наложи миналата седмица), да следят дали е акала, пишкала и т.н. - едва ли в държавна ясла не го правят, но все ми се струва, че е много вероятно някой да е забравил, невидял нещо... Не знам за възможност само твоето дете да се храни с това, което искаш. Недостатък, не малък, е, че нямат двор, където децата да могат да щуреят през деня. Извеждат ги в градинката пред блока за няколко часа (1-2). Обаче висенето по зъдръствания, ако искам да ходи в частна ясла в "полите на Витоша" ми се струва изпитание за дете под или около 1 до 2 годинки.
За градина - определено искам да има много пространство да тича и да играе, не ме интересуват толкова езиците - смятам, че има кога да ги учи. Искам да са адекватни хора, със съответното образование и опит. От разни теми тук съм се начела на мнения за отглеждане и хранене на деца, които са меко казано странни. Това ме притеснява при начинания тип "кооперативи", още повече че, живеейки на Балканите, балканският манталитет никак не ни е чужд и силно се съмнявам, че ще успее да тушира личното отношение към собственото дете родителят, които се грижи за дребните в съответния ден, час (зависи каква е организацията)
За мен определено не е вариант за почасово гледане - няма кой да я води, прибира и т.н. От детегледачките, които интервюирах, нямаше нито една, която да е склонна да препуска час по час през София.
Аз лично за себе си виждам алтернатива в нещо като частен детски център със сграда и място като на ДДГ, където да може да се събират няколко групи деца, да има персонал за приготвяне на храната; ако вземат, та се свършат децата (щото сега са много, ама след 5 год - не се знае), да може да се ползва като център за различни видове занимания, изобщо да е тип офис сграда, но за малки люде. За съжаление не виждам как това ще стане за догодина, когато наистина вече няма да има накъде, та и аз събирам идеи...

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 14:31 от Ити

# 34
  • Мнения: 2 212
tania_ark, Почасови занимални има в почти всяко читалище, разпитай около вас, обикновено са за деца над 4 години

Благодаря, ще проверя.
Дано намеря нещо подходящо за възрастта му.

# 35
  • Мнения: 3 161
Веднъж участвах в подобна органиzация и само мога да си споделя впечатленията. Едно сдружение, което си имаше детска градина , ясла и неzнам си още какво правеше и органиzираше бебешка група в нает оборудван zа целта апартамент. Майките с бебетата се събираха zа по  1,5 Ачса седмично, игри, хранене zаедно, споделяне на опит , дрън брън И всеки ден имаш? раzлични групи ... по няколко на ден. Всеки уАчстник получАваше по 1 точка zа zаписване в градината  или яслата им , а ръководителката , 1 от майкиет , получАваше 2 точки. ОК. Сега се zапочВа с междуособиците. Първо толкова раzлични жени оставени на самоуправление  #Crazy То не бяха сплетни, то не бяха недоволства, то не беше кой не успял да дойде на почистването и кой колк очистил и zащо, кое дете ревяло повечЕ, кое не ядяло торти, коя майка не прикаzвала като мелница, zначи била надута , то какво ли не беше. Като се раzкарах и си отдъхнах.
Така, чЕ ако искате да имате успешна комуна си отделете внимание на това , майкиет да са от една среда, с еднакви интереси, поzнати и по въzможност блиzки , zа да може да се раzберете когато трябва, иначЕ ще има нерви, аутсайдери и пр.  

Благодаря ти за споделеното. Има го това за сплетните като възможност, да. Та дори и да се съберат група приятелки със сходни виждания (в нашия случай е горе-долу така - обединяват ни "естествените" възгледи). И децата, когато са сред приятелчетата си, периодично се карат помежду си.  Но го има и обратното, ако се съберат готини хора: детето е в среда на хора, с които имате общи възгледи; изграждат се приятелства не само между децата, но и между родителите и наистина се създава общност и страхотни възможности. През изминалата година, докато правихме планове за плейцентър и се срещахме всяка седмица за плейгрупи, съм видяла по малко и от двете, но все пак второто беше много повече, така че не се отказвам Wink.

# 36
  • Мнения: 3 161
Наистина, кооперативът с участие на родители има повече смисъл за по-малки деца - 1 до 5 г. Особено би бил удобен за майки с две деца, които са си в къщи с второто (или третото) и искат да водят на едно място и двете деца - малко социализация, нещо да научат, но нямат нужда от целодневна градина. Аз миналата година бях точно в тази категория. Но след това не пречи същите тези родители на вече пораснали деца да наемат учителки, помещение и да организират занималня или други неща, като сами контролират подбора на заниманията и персонала, без да участват пряко в заниманията (защото са на работа). Нещо подобно са направили сдружение Шилер, за които разбрах наскоро - ползват базата на държавно училище, но доразвиват дейностите, наемат част от учителите, доплащат някаква сума, организират празници и зивънкласни занимания...

За детските клубове: мисля, че може да се ползва тяхната база (помещения) през седмицата; иначе за заниманията ще е необходим по-подготвен и по-добре платен персонал. Но така или иначе стоят полупразни и е грехота да не се ползват по предназначение.

Общи условия

Активация на акаунт