Бавно наддаване на тегло след първите няколко месеца

Oт д-р Джак Нюман, FRCPC. © 2005

 
Въведение

Понякога бебетата, които вървят много добре изключително само на хранене с кърма в първите няколко месеца, след това не наддават така добре във втория до четвъртия месец. Това може да бъде нормално, защото кърмените бебета не наддават със същите криви на нарастване като бебетата, хранени с формула, които наддават прекалено бързо. Кърменето е нормалният, естествен, физиологичен начин на хранене на бебета и малки деца. Използване на бебета, хранени с формула, като модел за нормално наддаване не е рационално и води до грешки в съветването на майките за храненето и растежа.

В някои случаи заболяване на бебето може да рефлектира в по-бавно наддаване на тегло, отколкото е очаквано. Заместването с формула не лекува заболяването и може да отнеме на бебето положителните ефекти на изключителното кърмене. Вие можете да разберете кога бебето получава достатъчно мляко и кога - не. (Вижте по-долу). Ако то не получава достатъчно мляко, е малко вероятно бебето да е болно и по-вероятно да намалява кърмата на майката. Най-честата причина за необичайно малкото наддаване на тегло след първите няколко седмици или месеци е намаляването на кърмата на майката.

Защо би намаляла кърмата?

1.   Минали сте на противозачатъчни. Ако е така, спрете противозачатъчните. Има други начини за контрацепция освен хормоните.
2.   Вие сте бременна.
3.   Опитали сте се да разредите храненета или да “тренирате” бебето да спи през нощта. Ако случаят е такъв, хранете бебето, когато е гладно или си смуче пръстчетата
4.   Използвате шишета по-често от обикновено. Дори когато количеството на кърмата е добре регулирано, честото използване на шишета учи бебето да не суче във време, в което бебето има нужда от голямо количество кърма, дори и да давате на бебето само кърма в шишето. С бавното поемане на кърмата бебето може да се откаже от гърдата, намалявайки още повече времето, през което е на гърда, и още повече намалявайки количеството на кърмата.
5.   Емоционален “шок” може изведнъж да намали количеството на кърмата.
6.   Понякога болест, особено в комбинация с висока температура, може да намали количеството на кърмата. Така се получават мастити. За щастие болест на майката обикновено не намалява количеството на кърмата.
7.   Ако се преуморявате. Не трябва да бъдете супер майка. Намалете къщната работа. Спете, когато Вашето бебе спи. Оставете бебето да сучи докато спите.
8.   Някои медикаменти могат да намалят количеството на млякото – например някои антихистамини (напр. Бендрил), pseudephedrine (т.е. Sudafed).
9.   Ако кърмите само на едната гърда на хранене, така че бебето получава високо масленото крайно мляко. Запомнете, ако бебето не суче, то не получава никакво мляко и ако не получава мляко, то не получава задното мляко. “Приключете” с едната гърда и ако то иска още, предложете другата.
10.   Понякога количеството на кърмата намалява, особено около 3 месец без видима причина. Възможно е да откриете причините в следващия абзац.

Още една причина, която изисква повече обяснения. В първите няколко седмици бебетата могат да са склонни да заспиват, когато млякото върви бавно (това забавяне на струята се случва по-често, когато бебето не суче правилно, отколкото зависимостта на бебето от предаването на майката или рефлекса за слизане на млякото). Бебето ще суче и спи и отново суче, без да поема големи количества кърма по тази причина, но майката ще има рефлекс на отказване (стачка на гърдата) от време на време и бебето ще пие повече. Когато количеството мляко на майката е голямо, бебето обикновено получава достатъчно, дори може да прекарва дълго време на гърдата, въпреки изобилието на мляко на майката. Обаче по време, когато бебетата са в шестата – осмата си седмица, дори по-малки бебета, много ще започнат да се дърпат от гърдата, когато млякото върви бавно, често само няколко минути след начало на кърменето. Това е по-възможно да се случи при бебета, захранени с шишета по-рано, но може да се случи и на бебета, които не са били захранвани с шише. Майката тогава обикновено слага бебето на другата гърда, но тогава бебето ще направи същото нещо. То може все още да бъде гладно и може да откаже гърдата като предпочете да си смуче пръстите. То няма да получи тези екстра последни капки, няколко допълнителни струйки мляко, които би изсукало, ако не беше отказало гърдата. Така то поема по-малко мляко и млякото намалява, защото то пие по-малко и млякото намалява дори по-рано в храненето (защото има по-малко мляко) и Вие виждате какво може да се случи. Невинаги се случва така и много бебета наддават дори след малък престой на гърдата. Те може също да се дърпат и да си смучат пръстите, защото искат още да сучат, но ако наддават добре, няма основание за притеснения.

Начинът да бъде избегнат този проблем е да подадем добър начин на кърмене от самото начало. Обаче на много майки е казано, че кърмата е добра, дори и да не е. По-доброто кърмене може да помогне, понякога дори и в по-късни периоди. Използването на цедене често запазва желанието на бебето за сукане.

Понякога домперидон ще увеличи количеството на млякото значително. Не използвайте, ако сте бременни. (Виж Домперидон и Домперидон–2).

Как в действителност разбирате, че бебето суче на гърдата?

Когато бебето получава кърма (то не изсуква мляко просто, защото има зърно в устатата и извършва сукателни движения), Вие ще видите брадичката да се отваря до определен момент след като се отвори максимално устата, да застива и да се затваря устата, което е едно сукателно движение (широко отворена уста -> пауза -> затваряне на устата). Ако искате да приложите това на себе си, сложете Вашия пръст във Вашата уста и засмучете все едно засмуквате течност през сламка. Както забелязвате Вашата брадичка пада надолу и остава там докато смучете. Когато прекъснете засмукването, Вашата брадичка се връща обратно нагоре. Тази пауза е така видима все едно брадичката на бебето се напълва с мляко, когато бебето Ви е на гърдата. Колкото по-дълги са тези паузи между едното и другото положение, толкова повече кърма получава бебето. Веднъж като разберете за тази пауза, Вие можете да си спестите много от глупостите, които са казани на кърмещите майки. Като: “Хранете бебето двадесет минути на всяка гърда.” Бебето, което суче по този начин (с паузата) за двадесет минути може дори да не поиска втората гърда. Бебе, което само стои на гърдата (не суче) в продължение на 20 часа, ще бъде отделяно от гърдата гладно.

Вижте също видеото на www.thebirthden.com/Newman.html. Видеоматериалът показва как да сложите бебето на гърдата правилно, как да разберете дали бебето получава мляко и как да използвате компресия на гърдата.

Преведено от Ina Sebieff от www.kellymom.com

Последна редакция: вт, 31 май 2005, 00:45 от Бу