Правилните гени за нашите деца

  • 3 134
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Днес гледах по "На четири очи" с Цветанка Ризова. Беше поканила един професор по генетика. Беше много интересно предаване. Професорът каза че всичко в нас се определя от гените ни и от тяхното съчетание. Каза че човешкия геном вече е разчетен и не е далеч времето когато ще можем да познаваме всички генетични отклонения от "правилните" гени. То и сега можело да се прави пълното генетично изследване но струвало 10 000 долара. Очаквало се скоро да стане под 1000 долара. Явно не е далеч времето описано във филма "Гатака" че деца ще могат да се раждат с контролирани гени.
Какво е вашето мнение по този въпрос. На практика сега, при естественото оплождане, всичко е игра на тото или лотария. Никой не знае как ще се съчетаят гените на родителите и най-важното дали майката или бащата нямат несъвместими гени чието съчетание ще доведе до много лош резултат. Резултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.
От друга страна всички знаем че желанието на всяка майка е да роди жизнеспособни, умни, красиви, и здрави деца. Няма майка която да иска да роди дете с отклонения. Вие като майки бихте ли се възползвали от науката и да изберете най-добрите гени за вашите деца. В смисъл да не забременявате по естествения начин а да имате най-добрите гени за вашите деца което пък ви гарантира че ще родите здрави и жизнени деца. Да вземате генетичен материал от генни банки с доказано качество на гените а не да играете лотарията на естественото оплождане с абсолютно неизвестен краен резултат.
Крайния резултат при естественото оплождане може и да е много добър но може и да е плачевен и най-лошото е че никой не може да каже какъв ще е той. Докато в бъдещето всяка жена ще може да получи генетичен материал с гарантирано добро качество и да е сигурна за децата си.

# 1
  • Мнения: 606
  Баси кефа. Обаче сектите ще луднат от яд.

# 2
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
като в заведение на самообслужване ли ще минаваме за оплождане? конвейр със зададени по каталог данни? тогава какво остава за нормалния живот, брак, семейство и социален живот?мене пък ми е било интересно какви съ4етания са възможни м/у родителите и резултатите им? ако можеха да се предвиждат от всяко оплождане в даден момент какво ще се пръкне и какво ще стане по-нататък, можеха да се избират бременностите, леле задълбах нещо!

# 3
# 4
  • Мнения: 5 940
Правилните гени за моето дете са моите и тези на човека, който обичам.

# 5
  • Мнения: 984
Борисе, поставяш темата в много екстремни граници. Не може да искаш от хората да ти отговорят еднозначно дали искат "генийчета" с идеални пропорции или да се отдадат на фри секс, а да родят деца с някакво генетично увреждане. Не е етично, даже бих казала, че е грозно от твоя страна да поставяш въпроса в тези рамки.

Ще ти отговоря така: бих си направила пълно генетично изследване, защото детето ми се роди с поправима малформация на диафрагмата. Явно има нещо, което е проблем на генетично равнище при мен или при мъжа ми и то трябва да се провери какво е. Но нямам намеремие да истерясвам и да проверявам и залагам генетичен код съзнателно подбран у децата си /дай Боже за имам и други/. Защото няма да е етично, няма да са имали шанс да вземат сами онова, което Господ им е писал.

# 6
  • Мнения: 25 655
Резултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.

Пак говориш, без да си си научил урока, Борко. Проблеми при децата не се получават само при съчетаването на несъвместими гени. Каква е файдата от съвършените ви гени, ако пребиеш бременната си жена? Или заченеш детето си пиян като свиня? Или майката злоупотребява с някое вещество, което да окаже влияние върху развитието на плода? А къде остава процентът грешка, който е задължително да се предвиди и при най-планираните операции?
Не е толкова елементарно, колкото се опитваш да го изкараш. А фантастика сме чели и гледали всички - там са предвидени отдавна възможните комбинации на генното инженерство, както и биологичните, и моралните дилеми, свързани с тях.
А може би не?  Thinking

# 7
  • Мнения: 17 407
Оф, защо пак го захапахте, бе? ТЕмата е в клюкарника, не в специализирания подфорум, нали?
НЕ, Боре, мисля, че не бих...

# 8
  • Мнения: 25 655
Оф, защо пак го захапахте, бе?

Ми щото си го търси. Дете-мазохистче, кво да го правиш?  newsm78

# 9
  • Мнения: 2 978
Да..може би бих.
Искам детето ми само да е здраво. Другото зависи от мен!

# 10
  • Мнения: 984
Оф, защо пак го захапахте, бе?

Дренко, искам да уточня, че не съм "захапала" никого. Ако го бях "захапала", щеше за разбере и да избяга. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 2 652
Този спор е много жесток в последните години в световен мащаб, особено след случващото се с генното инженерство при растенията. Проблемът е там, че нито аз, нито ти можем да си го позволим. Изследванията може и да станат 1000 долара, но същинските интервенции са майка си и баща си. Ще го направят само много богатите, което пък би довело до създаване на един бъдещ властващ елит. Лии Силвър - биолог от Университета в Принстън (САЩ): "Този елит би могъл да се превърне в нов отделен вид. Давайки сила на тази техника и неотдавнашните примери на геноцид в 20 век, имаме причини да се страхуваме от употребата на генетичното инженерство за целите на евгениката (науката за подобряване на човешката раса)".

# 12
  • Oslo
  • Мнения: 659
Май не... Ох, добре че по времето когато съм зачевала е нямало такава опция! Имам дете с физически недъг, но вече не мога да си представя живота без него, не бих го заменила за здраво за нищо на света. Но ако имаш възможност да предотвратиш раждане на дете с тежко увреждане и не го направиш - кръста е непосилен за носене после.... Наистина не знам как бих постъпила...

# 13
  • Мнения: 17 407
Е, аз така, шеговито Wink

# 14
  • Мнения: 73
ДА бих ,ако мога да си го позволя

# 15
  • София
  • Мнения: 1 654
В природата на жената е заложено да прави  "подбор" на генетичния материал  WinkИзбира по-силния, по-красивия, онзи който ще бъде добър баща на децата и във всеки смисъл. Завършила съм молекулярна биология, правила съм дисертация в областта на генетиката, но ти давам прост, човешки отговор-смятам че Природата е съвършена и не бива да се месим. Няма начин да не съществуват зли гении, не съм и наивна да  мисля че не са правени "онези" експерименти някъде...В заключение : жените имат нюх към "добрите гени", а генетиците са страхотна порода хора Peace

# 16
  • Мнения: 2 652
В предаването имаше един много по-интересен въпрос: Ако можехте, бихте ли искали да знаете към какви генетични болести сте предразположени? И дадоха пример с Ботев - ако е знаел, че например на 50 години ще се разболее от рак, да кажем, дали е щял да бъде това, което е бил?!

П.С. Професорът е доц.Иво Кременски - ръководител на Националната генетична лаборатория.

# 17
  • Мнения: 4 300
Борисе, па си гледал през едно Mr. Green Не 10 000, а 100 000 $.
Иначе "грешно съчетаване на гени" е чудесен израз, връща ме в 1933г.
Не бих програмирала децата си. Имаше скоро такава тема, мисля че на  Бу.

# 18
  • Мнения: 4 585
Тука, гледам, всички тръгвате от презумпцията, че вашите гени са перфактни.
Попълвате в сайт и компа ви дава 1002 адреса на подходящите партньори.

Ха, а ако се окажат празно множество, нулево? Т.е вашите гени не са интересни,
 нямаш право да се размножаваш.
Инстинктите на женските се променят много бавно, добрият баща инстинктивно е все още мускулестият катил, който ще утрепе повече дивеч, ще осигури място на завет в пещерата.
Да, ама не. Вече не е това добрият баща.

# 19
  • Мнения: 2 199
Не бих, не искам да се меся в природата!
Ако след това детето ми има бъгове на кого ще се оплача  Tired

# 20
  • Мнения: 22 450
Аз пък бих го направила защото съм пълен егоист. И както искам най-доброто за себе си, така го искам и за децата си.
Не твърдя че "неперфектните" са с нещо по-лоши от другите, или хората с недъзи, но ако мога да избирам бих отстранила такъв евентуален проблем.

# 21
  • Мнения: 2 309
Аз що си мислех,че генитичните изследвания са 500 лв. ooooh!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Ох,Боре,дори не искам да си представям подобна дилема...

# 23
  • София
  • Мнения: 3 422
В природата на жената е заложено да прави  "подбор" на генетичния материал  WinkИзбира по-силния, по-красивия, онзи който ще бъде добър баща на децата и във всеки смисъл. Завършила съм молекулярна биология, правила съм дисертация в областта на генетиката, но ти давам прост, човешки отговор-смятам че Природата е съвършена и не бива да се месим. Няма начин да не съществуват зли гении, не съм и наивна да  мисля че не са правени "онези" експерименти някъде...В заключение : жените имат нюх към "добрите гени", а генетиците са страхотна порода хора Peace
Изцяло подкрепям.
Без да съм молекулярен биолог категорично потвърждавам съществуването на естествен подбор, чрез който жената избира генетично подходящия баща за детето си.
И ако не беше социалния фактор, все пак сме хомо сапиенс, аз, лично съм убедена, че лошите гени биха останали далеч, далеч.
Примитивните индивидуалности и до ден днешен се плашат от различното, бягат и го отричат, а ако биха имали възможност биха се оттървали по най-бързия начин, което от своя страна е съвсем нормално за природата, там "лошите" гени нямат шанс да оцелеят.

# 24
  • Мнения: 4 138
на въпроса - ами  принципно бих. хеле пък ако можеше да няма никакви мъжки гени в цялата работа, а както знаем скоро и това ще е възможно.
нали се сещате, дефектният хромозом у мъжете Mr. Green като ще е перфектно, да е перфектно.

колкото до следното изречениеРезултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.

надявам се авторът да го е написал без много, много да му мисли или да има лични наблюдения. по какво личи на тези деца това, а. и ако ли пък не, тъй като моето дете е също изоставено, да погледне в подписа ми. е, не е била в дом, но е изоставена. демек явно според автора плод на грешно съчетани гени. за мен по-скоро на грешно съчетани мозъци. темата ми е болна, и дори и да е в клюто не ми се ще да чета подобни неща, тъй като общественото мнение се формира и по подобни форуми. и дори и най-малкият принос за подобно мислене спрямо децата в домовете приемам като лична обида.

да степенуваме докъде можем да си играем на господ е трудна задача. от една страна е интересно, от друга опасно. намирам хората, такива каквито са за перфектни. по простата причина, че има нещо, което не се поддава на генна обработка и това е душата.

# 25
  • Мнения: 6 993
Не бих. Консервативна съм.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Дори не ми е минавало през ум такова нещо. Избрала съм бащата, пък както дойде.

# 27
  • Мнения: 14 493
цветанка ризова обаче тоя път ме ядоса - професорът спомена нещо, че не само генетичните заболявания са заложени в генома, а и катастрофите, а тя не слушаше ли...защо не го попита за това?

на въпроса - не смятам, че някой генетик, колкото и добър да е той, след колкото и време и научни изследвания да може да предскаже 100 % какво ще стане от комбинацията на моите гени и "съвършените" гени от генната банка.
"за" съм за всякакви научни изследвания, но и учените трябва да знаят, че има граница на всичко. и да не я приближават прекалено.

# 28
  • Мнения: 4 585
Аз пък бих го направила защото съм пълен егоист. И както искам най-доброто за себе си, така го искам и за децата си.
Не твърдя че "неперфектните" са с нещо по-лоши от другите, или хората с недъзи, но ако мога да избирам бих отстранила такъв евентуален проблем.

Но откъде си сигурна, че твоите са в ред?
И че на света съществува мъж, с чиито гени би се получила добра комбинация.
Компа може да ти каже, сссори, жено, не ставаш!

Добрият, здрав и силен ген на Бат Бойко, срещу хилавия, с влошено зрение Уди Алън.
Кой колко деца има от колко женки? Това относно интуитивния подбор ва жените. Ха!

Айде, още една тръгна от хипотезата, че гените и са суперски. Търси се супермен със суперсперма.

# 29
  • Мнения: 2 386
Аз пък бих го направила защото съм пълен егоист. И както искам най-доброто за себе си, така го искам и за децата си.
Не твърдя че "неперфектните" са с нещо по-лоши от другите, или хората с недъзи, но ако мога да избирам бих отстранила такъв евентуален проблем.

Точно това си помислих и аз. Искам най-доброто за бъдещите си деца.
На въпроса за болестите..не знам как да отговоря, обаче. Наскоро ми бе открит наследствен, генетичен проблем, свързан със слуха и животът ми се промени дотолкова, че сега ми се иска изобщо да не знаех за това. Но бих го направила  - отново заради детето си, не и за себе си.

П.С. За Вълчо: изхождам от позицията на човек с проблем. Именно затова искам поне отсрещната страна да е ''сигурна'', в името на детето. Дано не ти се налага да ме разбираш...
И мразя мъже - Бойковци, генът трябва да е здрав, а не прав и корав.

Всъщност.. мислех да изтрия поста си, защото.. твърде много обичам съпруга си. Вярвам (или поне ми се иска да вярвам), че той е най-добрият избор в това ( и във всяко друго) отношение. Дано да съм права.

# 30
  • Мнения: 1 170
Предпочитам всичко да си е естествено, но за това време, в което живеем. Като вземем да летим в Космоса за да пием кафе или да караме ски, може да обсъдим клонирането Wink

# 31
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
От друга страна всички знаем че желанието на всяка майка е да роди жизнеспособни, умни, красиви, и здрави деца. Няма майка която да иска да роди дете с отклонения. Вие като майки бихте ли се възползвали от науката и да изберете най-добрите гени за вашите деца.

Ако става въпрос за здраве - да. За физически данни - не.

Но и без това, докато този избор стане ежедневие, сигурно въпроса ще стои пред децата ми, ако не и пред внуците ми  Laughing.

# 32
  • Мнения: 335
Вероятно човекът е толкова несъвършен именно поради някакво бъгаво генно инженерство на предшествениците си.

И историята с грешката на Адам с ябълката звучи като генетична грешка.

Иначе не е невъзможно човек да открие и полезни за себе си неща, преди да се самоунищожи - неслучайно има митове и легенди за богове, полубогове и простосмъртни.
За известно време пак бихме могли да стигнем до същите тези съсловия.

# 33
  • Мнения: 5 940
Според мен нито една от жените не говори за мъже тип "Бойко Борисов". Това е по-скоро насаден в мъжките представи образ за партньор, към който се стремят жените. Съгласна съм с това, че всяка жена интуитивно избира най-добрият баща за детето си . И това не е непременно мускулестият тип. За повечето жени, които познавам друг тип генетична информация е по-важна.
 И все пак , в момента се правят генетични изследвания, които жената е длъжна да направи в името на живота, който си представя, че иска да има бъдещето й дете. Тези генетични изследвания дават представа за най-тежките възможни увреждания, но тук не става въпрос за стремеж към перфектност, а за това да предотвартиш една възможно тежка съдба на детето ти.
Никога представите за перфектно като физически данни, като емоционален и интелектуален багаж на единия не покриват представите на другия, колкото и двамата да се обичат.  Или ще има професори, съдии по перфектност?
Все пак като се замисля, когато става въпрос за физическото здраве на детето ми, може би наистина предварително бих се допитала до специалист.
Винаги съм се дразнела на разказа на майка ми за баща ми, който първото нещо, което попитал като съм се родила е "Всичко ли си има? Здрава ли е? ". Той е биолог.  За съжаление и аз в момента, в който родих,  попитах нещо подобно за сина ми, не си помня точно думите. След това го огледах, видях колко много прилича на баща си и колко за мен си беше перфектен.
Съзнавам, че това, което съм написала е малко противоречиво. Всъщност, докато пишех, си избистрих идеята- бих използвала постиженията на генетиката дотолкова, че децата ми да бъдат здрави.

# 34
  • Мнения: 993
Привържениците на "всичко и само естествено" сигурно не ходят и на лекар като се разболеят, а ако им се развали зъб, чакат сам да си падне. Вярно е, че естественият подбор е един надежден и изпитан начин за прочистване на грешките в човешкия код, но аз наистина не бих искала моето дете да попадне в процента на грешките за чистене. В този смисъл - "да" на генното инженерство.
Гени от банка обаче не бих ползвала - предпочитам детето ми да вземе най-доброто от мене и човека, когото обичам.  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 606
Вярно е, че естественият подбор е един надежден и изпитан начин за прочистване на грешките в човешкия код

  Еми не е вярно. Всяка една болест си я лекуваме с лекарства. Не се оставяме да умрем, ако имунитета ни не се справя, или имаме бъг в гените. Човека не се оставя на естественият подбор. За това и сме болни. Ако не се лекувахме, болните щяха да умират заедно със гена, който е позволил болестта. Не казвам, че съм различен, за това не си правете труда да ме гризете. Само отбелязвам един факт. Така, че както сме си я подкарали, един ден ще задраскваме отметки в документ, избирайки качества, на бъдещото си дете. Дано само да не излезне природата по-умна от нас...

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
може ли да внесе някой уточнение какво представляват генетичните изследвания, за които този професор е говорил.

# 37
  • Мнения: 2 070
Борисе, излъга потребителките. Изобщо не си гледал май предаването като хората. .Ей сега почвам да ти отговарям на постинга ред по ред, че се издразних. Тъпо е да заблуждаваш хората.

# 38
  • Мнения: 4 916
Ха, подсетихте ме за "Гатака", да си го дръпна да го гледам довечера.

# 39
  • Мнения: 212
Борисе, излъга потребителките. Изобщо не си гледал май предаването като хората. .Ей сега почвам да ти отговарям на постинга ред по ред, че се издразних. Тъпо е да заблуждаваш хората.

Почвай. Чакам да видя как ги заблуждавам хората.
И докато чакам само да вметна нещо. Рано или късно генетичните манупилации над човешкия геном ще бъдат нещо съвсем естествено с цел избягване на наследствените болести например. Да кажем че бащата или майката носят в себе си ген който може да предизвика определена деформация в плода. Ако е възможно и ако не е много скъпо, кой родител няма да се съгласи да се манипулира генетичния материал на майката или бащата с цел изваждането на дефектния ген от хромозомата и заменянето му със здрав ген. Това нещо и сега се прави само че при растенията - т.нар. "генно модифицирани" организми. Има такава царевица, пшеница и т.н.

# 40
  • Мнения: 5 940
Ти тази царевица по-добре не я яж.

# 41
  • Мнения: 2 070
Днес гледах по "На четири очи" с Цветанка Ризова. Беше поканила един професор по генетика. - Професор Кременски, шеф на Националната генетична лаборатория.
Беше много интересно предаване. Професорът каза че всичко в нас се определя от гените ни и от тяхното съчетание. Каза че човешкия геном вече е разчетен и не е далеч времето когато ще можем да познаваме всички генетични отклонения от "правилните" гени. - мдаа, точно така. Само, че под правилните се имаше предвид тези, които не носят мутации и не предицвикват болести, отклоненията и т.н....
То и сега можело да се прави пълното генетично изследване но струвало 10 000 долара. - сега може да се прави в Америка и струва 100 000 долара, каза професорът.
Очаквало се скоро да стане под 1000 долара - мда, това наистина го каза човека..

Явно не е далеч времето описано във филма "Гатака" че деца ще могат да се раждат с контролирани гени. - Хайде сега това СИ ПРИЗНАЙ, че си го измисли. Много ти се издразних честно. Професорът не каза това, дори нямаше и намек за такова нещо. Изследването диагностицира на какви болести човек е носител, дали е предразположен да развие еди какъв си тип рак, диабед, муковисцидоза или всякакви болести и на каква възраст. Тоест - правейки си такова изследване да знаеш към какво си  предразположен и да водиш такъв начин на живот, който да не "отключи" тези заболявания или да се взимат мерки навреме. За доста от болестите и в БГ човек може да се изследва, каза още Кременски. Например дородовата диагностика, която правят на бременните /БХС и амниоцентезата/, изследванията за фетилкетонория на всички новородени. Също каза че във Варна се работи по въпроса скоро да се изследва връзката с храната - мисля това, което правят в чужбина - да се види какви храни са подходящи за човек на определен етап - информация, която хората използват, за да се лекуват или отслабват. Това последното само го предполагам, той го спомена най-общо.

Останалото от постинга ти, което цитирам по-долу вече е твое разсъждение, изобщо не ставаше дума за него в предаването и не подвеждай хората. Педполагам върху това се и разсъждава в темата, още не съм я изчела. Да знаеш, че имаше такива една-две теми в последната година в Клюкарника, няма лошо да се обсъжда, но поне си цитирай правилно, това което те е навело на идеята за темата.

Какво е вашето мнение по този въпрос. На практика сега, при естественото оплождане, всичко е игра на тото или лотария. Никой не знае как ще се съчетаят гените на родителите и най-важното дали майката или бащата нямат несъвместими гени чието съчетание ще доведе до много лош резултат. Резултатът от грешното съчетание на несъвместими гени се вижда във всеки дом за изоставени деца.
От друга страна всички знаем че желанието на всяка майка е да роди жизнеспособни, умни, красиви, и здрави деца. Няма майка която да иска да роди дете с отклонения. Вие като майки бихте ли се възползвали от науката и да изберете най-добрите гени за вашите деца. В смисъл да не забременявате по естествения начин а да имате най-добрите гени за вашите деца което пък ви гарантира че ще родите здрави и жизнени деца. Да вземате генетичен материал от генни банки с доказано качество на гените а не да играете лотарията на естественото оплождане с абсолютно неизвестен краен резултат.
Крайния резултат при естественото оплождане може и да е много добър но може и да е плачевен и най-лошото е че никой не може да каже какъв ще е той. Докато в бъдещето всяка жена ще може да получи генетичен материал с гарантирано добро качество и да е сигурна за децата си.

И понеже го приех присърце ще доразкажа за какво още ставаше дума в предаването. Така. Изобщо не идеше реч за никакви "контролирани гени". Имаше въпрос от страна на Ризова и Кременски изрично подчерта, че в БГ никой не се занимава с генно инженерство, а по света това се контролира и няма начин скоро да излезе от лабораториите. Причината - многото морално-етични въпроси по тематиката. Дори почти не се прави генна профилактика или лечение - което значи намеса, заради болест - много е скъпо, няма достатъчно изследвания и т.н. Два пъти професорът повтори, че това са несериозни неща, единични случаи и информация от Дискавъри... Един от въпросите, на които разговорът навеждаше, е дали човек би искал да знае какво го очаква. Ако си направи такова изследване, което да му покаже с точност от какво ще се разболее. Също се говореше и за това колко е опасно резултатите от подобни изследвания да са публични - от тях може да се интересуват застрахователи, рекламни агенции, фармацевтични компании, всякакви, които биха могли да се възползват от страховете на хората за здравето им. Относно изследванията още се каза, че в БГ най-вероятно ще се работи върху диагностика на рака на гърдата и на дебелото черво, защото там има голям процент наследственост като причина за заболяванията в млада възраст. говориха и за това как в БГ всички новородени се изследват за фетилкетонория /взима се кръв, нищо особено/, но не се иска информирано съгласие от майката, тя не подписва никъде за това. За пореден път се подчерта необходимостта от дородова диагностика на някои заболявания и че родителите могат да имат избор дали да родят увредено дете или не, ако знаят, че то ще е такова. И други неща се казаха, но сега се разсеях с детето и постинга стана много дълъг. После ще дописвам, също и за изследванията в Майчин дом, понеже видях, че има въпроси...

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Професорът каза и още нещо. Той каза, че в БГ нямат ресурсите и амбицията да се занимават с това, с което се занимават силните държави и компании. Поне за мен това не означава, че е невъзможно, още повече, че дълбоко се съмнявам всички компании да спазват изцяло етичните норми. В науката, особено в медицината има доста заобиколни начини и те се използват с пълна сила. А ако няма начини, те се измислят. Корпорациите са с бюджети като на цели държави и могат да се възползват.

# 43
  • Мнения: 2 070
Продължавам, понеже намесихте и генно модифицираните организми.
Генетичната диагностика няма нищо общо с генното инжинерство, Борисе, почети моля те, оправи си понятията. Ако аз знам, че майка ми, баба ми и леля ми са се разболяли от рак на гърдата на 35 години, ако евентуално генетично изследване покаже, че и аз съм носител и има еди какъв си процент да се разболея на същата, че и на по-млада възраст - ще се преглеждам на всеки 6 месеца, а ако случайно параноясам от страх ще си махна и жлезата, за да го предотвратя. Слагам импланти и живея в мир и спокойствие със себе си. Да речем. Според човека е все пак.
НО - няма намеса върху самите гени разбираш ли, пак има вероятност моята дъщеря да е носител и ще трябва и тя да се плофилактира както реши. Но засега няма как това да стане на генно ниво, ще трябва да взима само морални решения за живота си.
Тоест - няма намеса от страна на генетиците върху природата, те са само диагностици в случая.

При растенията и животните е друго - там първо има намеса върху гените - един ген от даден вид се вкарва в друг от друг вид, има намеса съответно и върху поколенията - страшно е - прескача се междувидовата бариера - ген от риба се слага на домат и т.н. създава се изцяло нов животински/растителен вид, с нова генетична информация, който застрашава съществуването на естествения такъв. Това, защото в някои случаи тези организми са по-устойчиви, "заразяват", тоест предават своята генетична информация, ако се кръстосат с естествените и така застрашават биологичното разнообразие.

# 44
  • Мнения: 335
...а по света това се контролира и няма начин скоро да излезе от лабораториите. Причината - многото морално-етични въпроси по тематиката. Дори почти не се прави генна профилактика или лечение - което значи намеса, заради болест - много е скъпо, няма достатъчно изследвания и т.н....

Не гледах предаването. Не знам какво е казал проф. Кременски.
Но това, горното, е като да твърдиш, че престъпността се контролира, понеже има полиция.
Експерименти (под формата на лечение) със сигурност се правят.
Официалните са единични, но неуспешни (първият официален случай е с американски студент, който с радост и готовност се е подложил на експериментално генно лечение; бил е болен от наследствена болест на обмяната, свързан с чернодробен ензим - заболяване, коригирано сравнително лесно с медикаменти, с възможност за поносим начин на живот; много скоро след "генното" лечение е починал и се води първа официална жертва на първото официално генно лечение).
По тази причина е ясно какво мисля за неофициалните експерименти. Парите са толкова много, колкото може да ги дадат само определени страни за определени цели (вж. бюджетите на въпросните страни, определени за разработка на нови оръжия).

За всичко това наистина има теми - и в здравния и в ДиС, но не са в подходящия за Клюкарника формат  Laughing

# 45
  • Мнения: 335
... Генетичната диагностика няма нищо общо с генното инжинерство...

Естествено, че има - теоретичната им, изследователска основа.
Практиката и целта наистина са различни.

# 46
  • Мнения: 2 070
може ли да внесе някой уточнение какво представляват генетичните изследвания, за които този професор е говорил.

Става дума за генетична диагностика. Взимат ти кръв и те изследват за определени заболявания. Бременните например ни изследват за това дали има риск плода да е с Даун, Спина Бифида  и още нещо си там. При амниоцентеза например може да се диагностицират около 98% от аномалиите, на които плода може да е носител. Споменах за новородените. В момента изследват в Майчин дом и наркомани - по някакъв проект съвместно с американци - дали зависимостта към опиати може да е наследствена и има ли ген за това. Също така изследват и двойки с проблеми при зачеването - понякога причините са на генетично ниво. Жени, родили деца с увреждания - дали при повторно забременяване има вероятност да се получи същото или не. Изследват и за бащинство. Жени, които са имали повече от един спонтанен аборт също - може да се дължи на генетични причини...
След малко ще копирам един мой постинг от друга тема, понеже има новости при генетичните изследвания в БГ, които касаят бременните.
Кременски спомена за нещо като около 7000 заболявания, които могат да се диагностицират.

Борисе, на твоите въпроси ще отговоря по някое време, ако искаш. Даже снощи след предаването поспорихме малко с приятелка, с която го гледахме заедно.

# 47
  • Мнения: 2 070
... Генетичната диагностика няма нищо общо с генното инжинерство...

Естествено, че има - теоретичната им, изследователска основа.
Практиката и целта наистина са различни.



Да де, исках да кажа, че в предаването не се говореше за инженество, а за възможностите на диагностиката, най-вече на тази в България. Уточнявах заради Борис.

# 48
  • Мнения: 2 407
Да бих, по добре да знам ако имам някавии болести и тн.

# 49
  • Мнения: 335
Нещо за размисъл по темата:


Жена, висока 72 см, роди 46-сантиметрово бебе /03 март 2008
„Цял живот ми казват, че няма да мога да имам деца, защото няма да преживея една бременност. Но нещо в мен никога не прие това”, каза Стейси, която сега вече има две деца. Стейси и нейният съпруг Уил имат едногодишна дъщеричка, която е наследила от майка си остеогенезис имперфекта- генетично заболяване, поради което костите са много крехки и чупливи.
Лекарите казаха...


http://dnes.dir.bg/2008/03/03/news2729605.html

# 50
  • Мнения: 2 070
Холограма, аз само разказвам за какво е ставало дума в предаването. Професорът каза, че дори в света броят на тези опити е много малък, а натрупаните знания недостатъчни за да има масова профилактика или лечение.. Тоест тук можем да си разсъждаваме на тема масово генно инжинерство в не чак толкова близко бъдеще... Не мисля, че пред мен ще има избор в реалният ми живот с реалните ми пари за това дали да родя "съвършенното" дете.

Но нямам нищо против моят личен геном да бъде разчетен и да ми кажат към какво съм предразположена, също и децата ми, за да мога да имам избор, ако се наложи в някакъв момент. Приятелката ми наскоро преживя смъртта на баща си - от рак на дебелото черво. Казала и някаква германка да се изследват и те с брат и, защото има голям процент наследственост. Тя каза, че е такъв тип човек, че ако знае какво я чака ще живее в голям страх и предпочита да не знае, особено след това, което е преживяла с баща си. Аз лично бих искала да знам, защото в доста от случаите има начини с проста профилактика и определен начин на живот човек да не се разболее от заболявания, към които е предразположен или да ги излекува, ако ги хване навреме.

# 51
  • Мнения: 212
Не претендирам изобщо че съм цитирал правилно професорът. Неговото участие беше само повод за кой се хванах да ви питам за генните манипулации върху хората.

Нека да си представим следното недалечно според мен бъдеще:
Мъж и жена решават да си имат бебе. За целта отиват в съответния генен център където им се прави пълна картина на гените. Преценя се какви гени носят и съчетанието на какви гени може да доведе до бъдещи проблеми при плода. След това се взима генетичен материал и от двамата и чрез методите на генното инженерство се отстраняват дефектните гени и такива които не са желани от родителите. По желание на родителите могат да се добавят гени за руса коса и сини очи или за висок ръст или за големи гърди при момиченцата. След като гените вече са "изправени", яйцеклетката се опложда и готово - вече си имаме едно прекрасно и здраво бебе с искания от нас пол и наследствени белези.
Не си мислете че това е една фантазия. Това и сега е възможно единственото което го спира да е масово е много високата цена и морално етични проблеми...

# 52
  • Мнения: 1 170
Не претендирам изобщо че съм цитирал правилно професорът. Неговото участие беше само повод за кой се хванах да ви питам за генните манипулации върху хората.

Нека да си представим следното недалечно според мен бъдеще:
Мъж и жена решават да си имат бебе. За целта отиват в съответния генен център където им се прави пълна картина на гените. Преценя се какви гени носят и съчетанието на какви гени може да доведе до бъдещи проблеми при плода. След това се взима генетичен материал и от двамата и чрез методите на генното инженерство се отстраняват дефектните гени и такива които не са желани от родителите. По желание на родителите могат да се добавят гени за руса коса и сини очи или за висок ръст или за големи гърди при момиченцата. След като гените вече са "изправени", яйцеклетката се опложда и готово - вече си имаме едно прекрасно и здраво бебе с искания от нас пол и наследствени белези.
Не си мислете че това е една фантазия. Това и сега е възможно единственото което го спира да е масово е много високата цена и морално етични проблеми...



Звучи страхотно, но нали си наясно, че ако това стане, ще има и много злоупотреби!

# 53
  • Мнения: 335
...Това и сега е възможно...

Казват, че не е възможно още, но имаше скоро един пробив с изкуствено синтезиране на хромозома, което може да направи и твоята картинка истинска - официално.

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=454765
Синтетичният живот вече е на крачка от Сътворението
...Методите на д-р Вентър, създал през 2005 г. "Синтетик геномикс" (Synthetic Genomics Inc.) с цел разработването на изкуствени гени за изграждане на живи организми имат както неприятели, така и последователи... "Правилният въпрос е не колко дълга е веригата ДНК, създадена от д-р Вентър, а колко умно е това да се прави изобщо", казват искащите мораториум върху подобни генетични изследвания..."Това е един впечатляващ пробив, който ...ще ни помогне да създаваме хромозоми, идентични с тези на пациента, но с коригирани гени. Това е бъдещето на лечението, казват другите...

# 54
  • Мнения: 14 654
Рано или късно генетичните манупилации над човешкия геном ще бъдат нещо съвсем естествено с цел избягване на наследствените болести например.
Сигурно си прав, но когато човек се опитва да надхитри природата е обречен на провал. Ще изчезнат някои видове заболявания, но кой знае дали няма нещо нечувано да тръшне "идеалните хора". Може например да няма питейна вода.
На генетична диагностика не бих се подложила, не искам да знам към какви заболявания съм предразположена, нито мъжът ми и децата ми. Мисля, че ако знаеш, че има шанс да заболееш от нещо, може ей така като нищо да се разболееш от страх, а ако не знаеш- може и никога да не се разболееш. Като поисках да имам деца от мъжа ми, ми беше ясно, че е късоглед, че като дете е боледул често от пневмонии и още някои нещица, но не бих искала да моделирам детето, което няма да наследи тези дефектчета, а само хубавите неща и от двама ни.

# 55
  • Мнения: 461
...................... Това нещо и сега се прави само че при растенията - т.нар. "генно модифицирани" организми. Има такава царевица, пшеница и т.н.

Ако съдя по теменужките - пъстроцветни, едри, но .... не образуват семена и затова нямат поколение. Явно единствения начин да се размножават е с методи на генното инженерство. Може би, това да се окаже и единствения недостатък с метода при хора.

Но по отношение на болестите (не става въпрос за пневмонии!),  да се използва потенциала на генетиката е повече от хуманно Peace, за да не се раждат деца като тези от Могилино. И после някой да се чуди как и къде да ги социализира или пък крие от непонасящите гледката.

Кой НОРМАЛЕН Господ определя - кой трябва да се роди с генетичен дефект или не?
И в 21-ви век Човешкият Разум трябва ли да остави на случайността и на маниакални, но богоугодни  разсъждения,  съдбата на непомазаните от Бог Crazy?

Дано, скоро има напредък в тази област на човешкото познание.
Дори и да не е възможно, заради смисъла на човешкия живот, си струва да се опита всичко. Peace





# 56
  • Мнения: 1 170
A колко години ще живеят тези "идеални хора"?

# 57
  • Мнения: 4 585
300, 400, различно.

# 58
  • Мнения: 269
Като споменахте "Гатака"...
Спомнете си, че човека с не-перфектните гени си постигна мечтата и се справи въпреки мрачните прогнози на лекарите.
А съвършенният откъм гени негов брат беше станал "само" полицай!
Перфектният отвсякъде, пък, герой на Джуд Лоу от глупостта си беше в инвалидна количка....

Не става само с генииии, трябва и акъл! Thinking

# 59
  • Мнения: 2 978


Пфуу, че няма ли да им е скучно бе?
То па всичко ще им писне. Laughing

# 60
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако стане 1000 дойлера бих се възползвала, да.
И хич не ме интересува какво мислят всички, повтарям всички останали.

Не за да имам гениално и приказно красиво дете.
Просто да е здраво.

# 61
  • Мнения: 2 070
От самото изследване бих се възползвала и аз, от чисто любопитство към мене си и какво съм отвъртре, абе просто ми е интересно.
За генното инжинерство не ми се коментира, сори Борисе.

# 62
  • Мнения: 1 479
Това не е "един професор по генетика",а един СТРАХОТЕН ЧОВЕК Професор Д-р Иво Кременски.Жалко,че се запознах с него,след като си изпатих с 1-то ми дете!Благодарение на биохимичният скрининг назначен ми от този Професор/преди това Доцент/сега си имам 2 живи и здрави деца!И да подчертая НЕ МИ Е ВЗЕЛ И 1 СТОТИНКА!Подкрепям националната кампания подета от 2004-та за бременните в Бьлгария! newsm44

# 63
  • Мнения: 36
Цитат на ДеЩоВиди : "При амниоцентеза например може да се диагностицират около 98% от аномалиите, на които плода може да е носител....."

Това изобщо не е така! Правят се изследвания за конкретни генетични аномалии - тризомии, делеции, мутации само ако има повишен риск - фамилна обремененост, предишно раждане на дете с аномалия и др.
Например, ако биохимичния скрининг даде висок риск за Даун, ще ти гледат само за тризомия 21, но не и другите генетични заболявания, коита са мнооого.
Аз например родих дете със синдром на Ди Джорж, който се причинява от делеция във 22 хромозома.  Живот и здраве, ако пак забременея трябва да се направи амниоцентеза и тогава ще гледат само за това, а гаранция за други аномалии НЯМА ДА ИМА!


 

Общи условия

Активация на акаунт