Риба ???

  • 2 919
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
Здравейте! Вчера купих 3 замразени скумрии и като започнах да ги чистя в къщи забелязах нещо, което до сега не съм виждала. По вътрешностите на 2 от 3-те рибки имаше едни мънички бели, тънки като косъм, завити спиралки. Както са завити са към 5 мм големи. Какво може да е това? А рибата вероятно ще отиде в боклука  newsm78

# 1
  • Мнения: 5 001
А костите около коремната кухина стърчат ли от месото?

# 2
  • Мнения: 3 830
Възможно е да са паразити. Sick

И аз съм срещала в риби най-различни паразити. Попадала съм на бели плоски и къси червеи, тънки бели, кремавобели и дълги...
Последния път попаднах на плоски къси бели червеи, които, като ги извадих от рибата, започнаха леко да се движат.
 Shocked Sick
Ако попаднеш на паразити, трябва термично много добре да сготвиш рибата. Не знам дали сме гостоприемници на такива гадини, но аз лично гледам да е добре опечена или опържена храната Peace


# 3
  • Мнения: 5 001
Ама,че гадост  Sick  На мен не ми се е случвало.......

# 4
  • Countryside
  • Мнения: 11 625
Estellia, ти ме разби  Shocked Никога не съм попадала на такива гадости  Sick
Ама и аз не съм много по рибата де, купувам главно филета и пастърва от рибите и некои от мекотелите - калмари, миди и т.н. Скумрия и шаран не купувам, ама след тези обяснения май няма и да почна  Sick

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Довечера, ще пека три риби и аз, направо настръхнах като прочетох. Не съм срещала такива неща досега. Риба купувам пъстърва и скумрия, ако сме със свекърите и разни други, но по - рядко.

# 6
  • Мнения: 3 830
Важно е да се проучи дали са опасни за хората.

Първо майка ги забеляза, преди години, едни бели, тънки и навити. Извади ги от рибата и ги постави в една чинийка, за да пита татко какво е това нещо. След 30 минути вече не бяха толкова навити и се движеха едва забележимо. Тогава разбрахме, че са някакви паразити. След това и комшията срещу нас, който е отявлен рибар, потвърди.

Татко ми лови предимно по реките, понякога и от рибарници, но май никога не сме откривали такива отврати. Май сме ги виждали само в купена риба Sick

# 7
  • Мнения: 3 830
Вижте какво открих! Явно са доста опасни за човека!  Shocked Sick Shocked

http://bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=1926


Ето и форум по темата:
http://forum.nariba.com/viewtopic1847.html

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 12:10 от Estellia

# 8
  • Мнения: 5 001
Олелееее  ooooh!
Браво Estellia  и благодаря за полезната информация   bouquet

# 9
  • Countryside
  • Мнения: 11 625
Вижте какво открих! Явно са доста опасни за човека!  Shocked Sick Shocked

http://bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=1926
Много полезна информация, мерси   bouquet

# 10
  • Мнения: 35
Изхвърлих я рибата, но кой може да ни гарантира, че филето което купуваме не е контактувало с такива паразити  ooooh!

# 11
  • Мнения: 3 830
СТОМАШНИ ИНФЕКЦИИ
РИБАТА: КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ПАРАЗИТИТЕ, КОИТО ЖИВЕЯТ В НЕЯ

В: ДОКТОР, №40, 2 окт. 2006, с. 13
 
Внимание! Болестотворни организми се ширят в това вкусно парче риба...
Рибата, която е един от най-полезните продукти, наред с пълноценните си белтъчини, микроелементи, витамини, ненаситени мастни киселини, съдържа и... паразити. Как да се предпазим от заразяване?

РИБНИ ПАРАЗИТИ ПРЕДИЗВИКВАТ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Най-разпространеното от тях е т.нар. описторхоза. То възниква, когато човек, буквално казано, изяде личинките на малките червейчета (хелминти), които живеят в рибата.
Болестта може да избухне, казваме избухне, защото наистина това става много бурно при хора, които не са свикнали постоянно да ядат риба.
Тук отново ще поясним, че става въпрос за районите, където традиционно се яде сурова, недостатъчно осолена или недостатъчно маринована риба - Китай, Корея, Япония, Лаос, Виетнам, Тайланд. Там се заразяват с такава риба още от детството, но не непременно с описторхоза.
Наименованието на заболяването зависи от вида паразити, погълнати с рибата. Хелминтите паразитират в черния дроб, в протоците на жлъчния мехур, в задстомашната жлеза или в червата. Ако те не бъдат изгонени оттам, се натрупват в организма и утежняват протичането на много заболявания, дори провокират нови.
Неслучайно в тези райони, където се консумира много риба и са разпространени тези паразитни болести, местните жители често боледуват от холецистит, панкреатит, дискинезия на жлъчните пътища и дори рак на черния дроб.
Днес е модерно в приготвянето на суровата риба да се използва по-малко сол и по-слабо да се опушва (например така популярното суши).
Любителите на тези деликатеси твърдят, че така се съхранява натуралният вкус на продукта. Но лекарите паразитолози добавят: така се съхраняват и натуралните паразити.

ЕКЗОТИЧНАТА ХРАНА ЧЕСТО Е ТВЪРДЕ ОПАСНА
Ако обичате екзотична храна, рискувате да станете жертва на неприятното заболяване, наречено сигуатера. То се предизвиква от консумация на риба, съдържаща сигуатоксини. Носителят на отровата е определен вид планктон. С него се хранят малките рибки, а тях самите ги изяждат големите морски хищници. Колкото по-голяма е рибата, толкова повече сигуатоксини може да съдържа и толкова по-голям е рискът от отравяне. Затова много внимавайте, когато консумирате скумрия, баракуда, също и рибите, които обитават кораловите рифове. Главата, вътрешните органи и особено черният дроб и хайверът обикновено са по-токсични от месото.
Сигуатоксинът е безцветен, без миризма и вкус и не се разрушава при нагряване и замразяване, не се смила и от стомашните сокове. При отравяне с него възникват неврологични, стомашно-чревни и сърдечносъдови нарушения. Заболяването може да протича различно при различните хора, консумирали една и съща риба. Имунитет към сигуатоксина не се изработва, противоотрова няма. Той дълго време не излиза от организма. Рецидиви могат да възникнат и след години. Неговото действие не може да се неутрализира със спиртни напитки, а точно обратното - състоянието се влошава. Хора, прекарали сигуатера, не трябва да употребяват риба и алкохол три месеца след излекуването.
Затова
• не яжте главата, черния дроб и хайвера на екзотичните риби;
• добре е да консумирате риба с по-малки размери и на по-малки парчета.

ХРАНАТА ОТ МЕКОТЕЛИ ОТНЕМА ОТ ПАМЕТТА
Потенциална опасност могат да бъдат всички молюски, защото се хранят, филтрирайки морската вода, а в нея има токсичен планктон и токсични водорасли. Тяхната отрова оказва силно нервно-паралитично въздействие, което се изразява в слабост, нарушение на говора, виене на свят, изтръпване на краката, езика и устните, прилошаване, повръщане, диария, треска, болки в мускулите, изгубване на съзнание, загуба дори на паметта, липса на ориентация, конвулсии и т.н. Проблемът е в това, че подобни отравяния често са неразпознаваеми и често се назначава неадекватно лечение.

Имам въпрос, Стела Димитрова, София

КАКВИ БОЛЕСТИ МОГАТ ДА СЕ РАЗВИЯТ ОТ РИБАТА?

ОПИСТОРХОЗА. Възбудител е вид морска риба от северните морета. Размерът на глистите е 7-12 мм. С личинките на паразитите е заразена сладководна риба - платика, червеноперка и др.
Проявлението на болестта започва 2-3 седмици след консумацията на необеззаразената риба. Ако човек се разболява за първи път, усеща слабост, главоболие, температурата стига до 40 градуса, налице са прилошаване, повръщане, болки в дясното подребрие, горчив вкус в устата, непоносимост към мазна храна. При хронично протичане на болестта паразитите не “заявяват за себе си” така категорично, въпреки че продължават да си действат.

КЛОНОРХОЗА. Възбудителят е вид китайска риба. Този възбудител се предава от риба, уловена в река Амур и нейните притоци, във водоемите на Китай, Корея и Виетнам. Такива са каракуда (таранка), шаран и др. Болестта се проявява с повишена температура, обриви по кожата и увеличаване на черния дроб.

ДЕФИЛОБОТРИОЗА. В червата на човек от личинките израстват червейчета с дължина 8-12 мм и повече. Паразитът може да живее в организма 10-20 години. Източник на заразяването може да станат щука, налим, костур, сьомга и др. При това заболяване апетитът отслабва, появяват се слабост, прилошаване, по-рядко - повръщане, слюнкоотделяне, оригване, киселини, къркорене в стомаха, чувства за тежест в корема, главоболие, раздразнителност, понякога сърбящ обрив.

НАНОФИЕТОЗА. Причинява се от почти кръгли малки червейчета с размери 5 мм, които паразитират в тънките черва. Появява се много упорита и тежка диария. Източник на заразяването са някои видове пъстърва. При продължително протичане на болестта се развива анемия.

МЕТАГОНИМОЗА. При нея червейчетата са дълги от един от два и половина милиметра и населяват червата на човека. Паразитите се предават чрез сом, червеноперка, шаран, каракуда, толстолоб и др. Болестта се проявява от 7 до 10 дни след заразяването. Налице са висока температура, обрив по кожата, диария, болки в корема, болезненост при опипване на корема по хода на дебелото черво.

АНИЗАКИОЗА. При нея личинките на кръглото червейче могат да засегнат почти всички морски риби - сьомга, треска и др. Рискуват да заболеят всички онези, които обичат японските блюда, приготвени от сурова риба. При това заболяване личинките могат да предизвикат увреждане на червата. Инкубационният период е от няколко часа до 7 дни. Проявленията на болестта са прилошаване, повръщане, болки в корема, обриви, температура, диария.

ХАЙВЕРЪТ МОЖЕ ДА СЕ ОБЕЗВРЕДИ

Топло осоляване (15-16 градуса С), или 16-процентно осоляване, което означава 16 г сол на 100 г хайвер - продължителност 20 минути. При 12-процентно осоляване продължителността е 30 минути. При 10-процентно осоляване продължителността е един час, при 8-процентно осоляване - 2 часа, при 6-процентно осоляване - 6 часа, при 4-процентно осоляване - 72 часа.

Студено осоляване (5-6 градуса С). 16-процентното осоляване продължава 40 минути, 12 процентното - 50 минути, 10-процентното - 2 часа, 8-процентното - 3 часа, 6-процентното - 12 часа, 4-процентното - 115 часа.

Тези методи са подходящи при промишлена обработка на хайвера. В домашни условия той може отначало да се пастьоризира с помощта на горещ солен разтвор - 200 г сол на един литър вода. След като се охлади, хайверът се подправя с масло и лук на вкус.
Никога не опитвайте риба и хайвер в процеса на приготвянето им.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ КУЛИНАРНИ ПРАВИЛА
Много лесно можете да победите паразитите. Преди всичко трябва да се научите да приготвяте рибата правилно. А блюдата от сурова риба можете да употребявате при храненето само при определени условия:
- това трябва да бъде изкуствено отглеждана риба, която са хранили по изкуствен начин, лекували са я и са контролирали евентуалното наличие на паразити;
- ако рибата е морска, уловена в океана, тя трябва веднага да бъде замразена и размразена непосредствено преди употреба или да бъде консумирана веднага след улова;
- във всички видове речна риба на практика може да има паразити, опасни за човека - изключение правят само есетровите риби. Затова само те могат да се консумират сурови. Всички останали да се осоляват, мариноват или опушват в съответствие с различните технологии.

БЕЗОПАСНА Е ВАРЕНАТА ИЛИ ПЪРЖЕНАТА РИБА
Правилата важат за всякаква риба, защото с просто око никой не може да забележи и да знае има ли в нея личинки на паразитите.
Варете рибата 15-20 минути от момента, в който водата заври.
Пържете я не по-малко от 15-20 минути - големите риби разрязвайте на по-тънки парчета.
При горещо или студено опушване рибата се изчиства много внимателно непосредствено преди момента на приготвянето є.

При осоляване на риба, например от 2 кг, личинките на паразитите загиват:
• в условията на горещо осоляване (15-16 градуса) след 8-9 дни;
• в условията на студено осоляване (5-6 градуса) - след 12-13 дни;
• в условията на сухо осоляване.

ВПРОЧЕМ!
Риба с тегло 2 кг се смята за обезвредена след 12 часа при температура минус 27 градуса; 18 часа - при минус 22 градуса; 36 часа - при минус 16 градуса; 3 денонощия - при минус 12 градуса; 7 денонощия - при минус 8 градуса и 10 денонощия - при минус 4 градуса.

# 12
  • Мнения: 9 052
 
Вижте какво открих! Явно са доста опасни за човека!  Shocked Sick Shocked

http://bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=1926

Само zаглавието да не бешекато писано от пубер.
ДА не говорим, че не съм чувала zа епидемия при ескимосите. Мисля, чЕ са zдрави и дълголетни, рибата я похапват и сурова. Това, че ние не я ядем прясна, а zамраzена или обработена, та престояла сума време, не zначи, че рибата е виновна  newsm78

# 13
  • Мнения: 27 524
Последния път попаднах на плоски къси бели червеи, които, като ги извадих от рибата, започнаха леко да се движат.

 Confounded Confounded Confounded

Стига, де, ама че гадно, направо ми призля. Не съм знаела, че има паразити в рибите. И аз мерси за инфото   bouquet

# 14
  • Мнения: 162
    Благодаря за полезната информация, момичета.   bouquet
    Ще внимавам каква риба купувам, как я почиствам и  най-вече при термичната обработка. Колкото по-дълго, толкова по-добре!!!

Общи условия

Активация на акаунт