СТЕРИЛИТЕТ - откъде да започнем?

  • 10 422
  • 121
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 763
Мише, ще вмъкна изречението  Peace
Сега ще опитам да направя и точките, по които да работим, но със сигурност ще имат нужда от допълване, така че...... мислете и вие

# 61
  • Мнения: 939
е, то ще се преправя и допълва, въпросът е да имаме някакъв ред и да следим до къде сме стигнали

# 62
  • Мнения: 763
Примерен план за действие

1.   Увод
2.   Кога да потърся помощ?
3.   Как да избера лекар?Най-известните клиники по стерилитет
4.   Как да се подготвя за преглед?
5.   Първи стъпки:

   Какви изследвания да направя преди да планирам бременност?

•ПКК, биохимия,урина, спин, васерман, хепатит, рубеола, токсоплазмоза,
цитомегаловирус, цитонамазка, микробиология, микоплазма, хламидия
   Какво трябва да знам за месечния цикъл ?
   Фолиева киселина

   Как да проследя сама своята овулация

•   Базална температура
•   Цервикална слуз
•   Тестове за овулация

   Спермограма в клиника по стерилитет

   Изследвания при мъжете.

   Фоликулометрия

   Хормони
   Тест за проходимост на тръбите

   Лапароскопия

6.  Стимулация на овулацията. 
 

7.  АРТ :
•   Инсеминация
•   ИКСИ
•   Инвитро

8. Генетични и имунологични изследвания.


С червено са оцветени въпросите, по които сме писали, неоцветените, тепърва ще ги пишем  Peace Ако нещо съм изпуснала, ако съм сгрешила, поправяйте ме.
Мисля, да не задълбаваме по-нататък, защото се предполага, че ако момичето стигне до последната  точка, ще е изчело вече доста по въпроса. Тук може да пуснем линкове с информация. Просто работата ни по въвеждането на момичетата в объркания свят на стерилитета и по маркиране на пътя към изхода от него, може да се ограничи до тук.  Но пък ако вие сте на друго мнение, ще допълваме

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 12:54 от Dodichka

# 63
  • Мнения: 4 700
Доди, добави и тромбофилия към причини zа стерилитет. Понякога при zавиШени антифосфолипидни антитела или генетични иzменения (Фактор 5, протромбин, ПАИ 1 Полиморфиzъм) плодът бива иzхвърлен от органиzма в съвсем ранна бременност, така че жената дори да не раzпере, че е имало оплождане. А и това са много чести причини zа аборт, прееклампсия, недоносени бебета. Освен това нека добавим и антиспермалните и антиовуларните антитела, ТАТ и МАТ.


П.П. Започвам да търся инфо zа хормоните и тромбофилията. Минах вече по тоzи път и имам доста събрана информация.

# 64
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Какво трябва да знам за месечния цикъл - 

Цикличните промени в женския организъм се наричат “менструален цикъл”. Продължителността на цикъла е броят на дните от началото на една менструация до деня преди следващата менструация.

При повечето жени продължителността на цикъла е средно 28 дни. Всеки цикъл се състои от 3 фази: фоликуларна, овулаторна и лутеална. Фоликуларната фаза продължава от първия ден на цикъла до овулацията – средно 10-14 дни. След това настъпва Овулаторната фаза. При нея фоликулът е вече узрял, и се спуква, като освобождава една яйцеклетка. Именно този процес, на освобождаването на яйцеклетката се нарича “овулация”. Овулацията е много кратък период от време – максимум 12 часа. След Овулаторната настъпва Лутеалната фаза. Тя продължава от овулацията до края на цикъла.
Не във всеки цикъл настъпва овулация! Напълно нормално е на всеки 13 цикъла да има един ановулаторен – цикъл, по време на който няма овулация.

# 65
  • Мнения: 4 700
На 3 до 5 ден от цикъла се иzследват следните хормони, ЛХ (лутеиниzираЩ хормон), ФСХ (фоликуло стимулираЩ хормон) и естрадиол. С тях се пускат и пролактин и тестостерон, като при тях няма zначение на кой ден от цикъла се правят. СъотноШението на ЛХ и ФСХ е в идеалния вариант около 1,2 в полzа на ФСХ. При съотноШение, при което ЛХ е много повече от ФСХ има съмнение zа поликистоzа. При zавиШени над референтните стойности ФСХ има съмнение zа иzчерпан яйчников реzерв. От нивата на естрадиола се съди дали яйцеклетката Ще бъде "качествена". Пролактинът е хормон, който се проиzвежда от хипофиzната жлеzа. При високи стойности на тоzи хормон понякога е необходимо да се направи ЯМР, zа да се иzключи наличието на аденом на хипофиzата. ЗавиШените стоности на пролактина влияят и върху другите хормони, така че често се наблюдава липса на овулация, аменорея или секрет от гърдите. Хубавото е, че нивата на пролактина лесно се регулират с помоЩта на медикаменти, овулация има кратко време след това и цикълът отново се регулира. Много гинеколоzи поставят диагноzа ПКЯ, която е греШна и бърzо бива отхвъраена от ендокринолог след направени хормонални иzследвания.
На седми ден след докаzана овулация се иzследва прогестеронът. Прогестеронът е хормон, който "помага" да се иzгради достатъчно дебела лигавица, където да се имплантира оплодената яйцеклетка. Много ниски стойности на прогестерон пречат на имплантирането и така плодът се иzхвърля с менструацията. Стойностите се регулират с медикаменти. При нисък прогестерон се наблюдава понякога zацапване преz втората половина от цикъла.
Хормони на Щитовидната жлеzа.  

ТСХ, ФТ3, ФТ4. Много ниски или много високи стойности на ТСХ съЩо могат да пречат на zабременяването. За другите два хормона нямам много информация.  Embarassed

Освен всички теzи хормони, моята ендокриноложка иzследва и SHBG, ACTH,Cortisol, STH, IGF. За СХБГ zнам, че е хормон, по който може да се съди zа поликистоzа. За другите отивам да се ровя какво оzначават и се връЩам пак.

# 66
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Дейността на яйчниците е периодична. Тя преставлява истински цикъл, който следва менструалния цикъл. На всеки 28 дни, приблизително, единият от яйчниците отделя овоцит. Отделянето става всеки път от различен яйчник. През първата част на цикъла (около 14-15 дни след първия ден на последната менструация), определен брой фоликули се активират. Няколко фоликула узряват, но само един от тях отделя яйцеклетка – той се нарича доминантен фоликул.
В така образувания доминантен фоликул се появяват малки кухини, които се изпълват с течност. Те се сливат, за да съставят една единствена голяма кухина, вследствие на което яйцеклетката бива избутана в периферията на фоликула. Разширената фоликулна кухина образува на повърхността на яйчника издутина, която в навечерието на овулацията е около 17-19 мм – това е нормалната големина на фоликул, годен за оплождане.
Под въздействието на хипофизата се отделят естрогени, чието количество се увеличава успоредно с нарастването на фоликула. Узряването на яйцеклетките и овулацията се стимулира от два хормона отделяни от хипофизата, фоликустимулиращ хормон (ФСХ) и лутеинизиращ хормон (ЛХ). Много е важно тези два хормона да се произведат в необходимите количества през цялото време на месечния цикъл, за да може да се осъществи нормална овулация. Под действието на ФСХ фоликулите се стимулират да пораснат. Стероидният хормон естрадиол се отделя от вътрешността на фоликула. Този процес е завършен към 10-ия ден от менструалния цикъл. Когато доминантния фоликул достигне зрялост (около 12-ия ден от цикъла) това дава знак на хипофизата да отдели голямо количество от лутеинизиращия хормон. Това е т.нар. фоликулярна фаза – фазата, в която се развива и расте доминантния фоликул.
Овулацията настъпва 24 до 36 часа след повишаването на количеството на ЛХ – средно 14 дни преди края на цикъла. Това повишаване е много бързо, голямо и продължава кратко време – само 1-2 дни. Затова то се нарича “Пик на ЛХ”. След като количествата на ЛХ се увеличат, започва процеса наречен овулация, а фазата от месечния цикъл – овулаторна фаза. Под негово въздействие налягането на течността в яйчника се увеличава, което довежда до спукването на фоликула през следващите 40-48 часа.
При пукането, фоликуларната течност бавно изтича извън яйчника във вътрешността на фалопиевата тръба, а яйцеклетката, вследствие прибирането на фоликуларната стена се оказва на повърхността му. Яйцеклетката се всмуква от подвижните ресни на яйчниковата тръба, които постоянно помитат повърхността на яйчника. Увлечена от движението, яйцеклетката се придижва в тръбата, стига до външната третина, където "чака" някой сперматозоид да я оплоди. След освобождаването на яйцеклетката, фоликулът се превръща в т.нар. “корпус лутеум” или ”жълто тяло”. Затова и фазата се нарича “Лутеална”. Корпус лутеум произвежда хормона прогестерон, който разрехавява вътрешната стена на матката, подготвяйки я за прикрепването на оплодената яйцеклетка в нея (това се нарича “имплантация на яйцеклетката”). Ако яйцеклетката бъде оплодена и започне бременност, жълтото тяло продължава да се развива в продължение на 3 месеца и отделя все повече прогестерон, за да осигури износването на плода. След този период плацентата заменя жълтото тяло. Именно прогестеронът, произвеждан от жълтото тяло, не позволява на матката да получава контракции, както това се получава при менструацията, и по този начин запазва невредимо яйцето. На седмия ден след оплождането, или на 21 (22) ден от началото на последната менструация, става имплантацията, което действително става през втората седмица след оплождането.
Ако яйцеклетката не е оплодена, жълтото тяло достига максимума си на големина и дейност след 9 дни, след което регресира (сбръчква се и умира), а нивото на прогестерона на 21 (22) ден от месечния цикъл започва да намалява. Дейността на жълтото тяло е точно определена - 14 (+ 2) дни след овулацията, то престава да произвежда секрет и се превръща в съединителна влакнеста тъкан. Внезапният спад на хормоните в кръвта предизвиква появата на МЦ. В момента, в който неоплодената яйцеклетка се изхвърля с менструацията, започва зреенето на нов фолукул - това е началото на нов цикъл.

Периодът на менструацията, продължаващ от 2 до 8 дни бележи началото на новия цикъл. Средната продължителност на менструалния цикъл е 28 дни, но тя може да варира от 21 дни до 36 дни, дори и повече. Овулацията настъпва приблизително на ден 14 от 28-дневен менструален цикъл, но настъпва по-рано при къс цикъл и по-късно при по-дълъг цикъл (някои жени имат менструация, но нямат овулация, т.е. не се отделя яйцеклетка от яйчника). Когато съществува овулация, има относително къс период от приблизително 24 до 48 часа, когато жената е фертилна. По време на фертилния период, сперматозоидите трябва да бъдат вече във фалопиевите тръби и да са готови да достигнат яйцеклетката.
Фоликулът нараства и се превръща в истинска жлеза, наречена поради пигментирането ѝ в жълто - жълто тяло. Жълтото тяло произвежда естрогени и голямо количество прогестерон. Нeговата роля е да подготвя лигавицата на матката за задържането и развитието на яйцето.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 16:09 от Geia

# 67
  • Мнения: 4 700
Tъй, ето ме отново.  Mr. Green

ACTH е съЩо хормон проиzвеждаЩ се от хипофиzата. Той "въzбужда" надбъпречната жлеzа да проиzвежда глюкокортикоиди, минералокортикоиди и андрогени. Участва в регулацията на обмяната на веЩествата. Тъй, това е дословен превод от немски, нуждаеЩ се може би от редакция. Освен това не мога да отговоря zаЩо ми го иzследват. Дали zаЩото имам аденом на хипофиzата, или просто zа да си напълни джоба лекарката.  newsm78

Cortizol това е хормон, който се проивежда от надбъбречната жлеzа и съЩо участва в обмяната на веЩествата. ЗавиШава кръвната zахар. СъЩо като при АЦТХ не zнам zаЩо ми го иzследват.

STH хормонът на растежа. Замислям се сериоzно да попитам ендокриноложката ми zаЩо по дяволите ми пуска тия хормони.

IGF и той е някаквъв хормон нарастежа, който има неЩо и с инсулина.  newsm78 Повече не можах да намеря.

# 68
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Миле, като ходих при ендокринолога, той ми каза, че Поликистозата е един от признаците, по който може да се съди за придобит диабет. Който пък също може от своя страна да пречи за забременяването. Не знам дали се изразих правилно newsm78 Да не би заради това да изследват точно тези хормони?

# 69
  • Мнения: 4 700
Ама аz нямам нито поликистоzа, нито диабет. АЗ имам аденом на хипофиzата, един мутирал ген и веднъж ми иzкараха zавиШени антитела, които после иzведнъж иzчеzнаха. Както и да е, Ще я попитам като отида на 21.02.08, чак тогава имам час.  Rolling Eyes


После ако ми остане време, Ще пиШа и zа тромбофилията.

# 70
  • Мнения: 939
заплювам си инсето, ама за утре или другата седмица

# 71
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Додичка, искам да добавя нещо за БТ, пускам го като допълнение към предишното, за да не се загуби като инфо, ако променям на място поста

Дръжте термометъра на удобно място до леглото си, така че да не се налага да ставате, за да го вземете. Използвайте един и същ термометър по време на целия цикъл, ако е възможно. Ако се счупи и използвате нов, отбележете това на графиката си;
Ако използвате електрическа възглавница или одеало, дръжте го на една и съща степен през целия ви цикъл;
Измервайте БТ преди да правите каквото и да е, включително ядене, пиене, пушене или ходене до тоалетната. Ако нещо ви попречи да измерите температурата си веднага, измерете я веднага щом стане възможно

Какво може да повлияе на БТ?
- Температура
- Пиене на алкохол предната вечер
- Мерене на БТ след по-малко от 3 часа непрекъснат сън
- Мерене на БТ по различно време
- Използване на електрическа възглавница или одеало
- Използване на нов термометър по време на същия цикъл
- Емоционална или мисловна превъзбуда

Как се променя БТ през месечния цикъл?

В дните на мензис и в първата половина на менструалният цикъл, температурата обикновенно е около 36.2 - 36.8 градуса (в зависимост от това къде я мерите). Ако измервате БТ в устата, стойностите и в началото на цикъла, може да са между 35.8 - 36.4 градуса. Ако мерите температурата анално тези стойности се очакава да са между 36.3 - 36.8 градуса. Приблизително в средата на цикъла, настъпва втората фаза, в която базалната температура  се понижава с около 0.1 – 0.3 градуса, но това понижение може и да не бъде засечено. Веднага след овулация БТ разко се повишава с повече от 0.2 десети. Ако БТ се понижи няколко дни преди деня на очакваната менструация, това е признак че няма бременност. Ако БТ се задържи висока повече от 16 дена, е възможно да има бременност.

# 72
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Цервикална слуз

Цервикалната слуз е спомагателен фактор при определяне на овулацията. Само по нея, не може да се съди има или не такава. 

Цервикалната слуз е специфична течност, която се изработва от шийката на матката и е необходима, за да поддържа живота на сперматозоидите. Тъй като средата във влагалището е кисела – цервикалната слуз има среда, която защитава сперматозоидите от смърт. Също така цервикалната слуз е необходима за движението на сперматозоидите. Функциите й напомнят на функцията на семенната течност на мъжете. Самата цервикална слуз по време на менструалния цикъл се изменя под въздействието на естрогена. Преди овулацията слуз не се изработва или се изработва много малко, по-късно отделянето й се увеличава, а най-близо до овулацията, т.е. когато има най-голяма възможност за забременяване, слузта става по-рядка, напомняща белтък на яйце. Ако слузта е недостатъчна или не е с правилната консистенция, няма да има оплождане, тъй като сперматозоидите ще загинат или не могат да достигнат маточните тръби. Цервикалната слуз е важен фактор. 
Има няколко типа цервикална слуз, която се изработва по различно време на цикъла. 
- веднага след менструацията - слуз или изобщо няма или е много малко. Във влагалището се усеща сухост или усещане за неголяма влага. Те се наричат “сухи дни”.   
- след няколко дни характера на слузта се мени: тя става с консистенция на лепило. В такава слуз сперматозоидите не могат да съществуват, но вероятността се повишава, особено тогава, когато такава слуз се наблюдава не задълго преди овулацията. 
- слузта продължава да се разрежда и става подобна на гъст крем. Такава слуз може да е мътна, бяла или жълтеникава. В този период във влагалището се появява усещане за влажност, появяват се следи по бельото. Такава слуз е вече годна за живота на сперматозоидите и тяхното придвижване . В тези дни може да се забременее. 
- пред овулацията, по време на овулацията и известно време след нея, слузта става много силно водна, прилича на белтък на яйце, разтягаща се. Обикновено е прозрачна и силно разтеглива /може да се разтяга няколко см/. Във влагалището при такава слуз се появява усещане за много силна влага “хлъзгави” усещания, на бельото остават силно забележими мокри петна. Този вид слуз е най-благоприятен за сперматозоидите, тяхното предвижване и следователно оплождане.
- след овулацията количеството на естроген рязко се снижава и цервикалната слуз започва да се променя: тя става по-гъста и доста бързо се стига до сухост. Наблюденията върху промените на цервикалната слуз са добри и с това, че знаейки каква слуз да очакваме, жената бързо може да забележи ако има някакви отклонения, които може да са признаци за възпалителен процес или инфекции.

Начини на наблюдение и определяне:

- Ежедневно в течение на 3 пъти през деня, след свършване на МЦ можем да определяме вида  на цервикалната слуз. За целта измийте със сапун ръцете си и вземете проба от слузта във влагалището.
- Погледнете какво качество има слузта /течна, лепкава, суха/
- Проверете дали е разтеглива, с пръсти. 
- Проверявайте бельо си /дали има петна/ 
- Старайте се колкото може по-често да я наблюдавате /като ходите до тоалетна/ 
- Определете количеството, цвета на слузта 
- Постарайте се да определите дали е именно цервикална слуз /възможно е наличие на мъжка сперма или течение/ 
- Ежедневно и подробно записвайте резултатите. Отбелязвайте консистенцията на слузта /суха, лепкава, подобна на крем, подобна на белтък на яйце/, нейната разтегливост, наличието на петна на бельото, усещането във влагалището /сухо, влажно, хлъзгаво/ 
Ако цервикалната слуз е ясно забележима, може да я следите само като проверявате бельото си и хартията след избърсване (след тоалетна). На нея лесно се забелязва цервикалната слуз. Когато е благоприятна за зачеване – тя е прозрачна и разтеглива, има вид на белтък на яйце в суров вид.
Хубаво е да се знае, че:
- След приключване на МЦ при повечето жени в следващите няколко дни се наблюдава отсъствие на слуз и областта на влагалището на пипане е суха. Това са сухи дни.
- Когато преди овулацията се наблюдава какъвто и да е тип слуз, жената се смята за фертилна /способна да забременее/
- При поява на каквато и да е слуз или усещане за влага във влагалището има вече възможност за зачеване.
- Последния ден на хлъзгавата и влажна слуз се нарича ден “пик”, което означава, че овулацията е близка или току що е минала. След деня пик слузта става все по-гъста и суха. Ако използвате метода за определяне на цервикалната слуз, то обикновено пиковия ден е един или два дни преди овулацията. След деня пик следващите 3 дни и нощи, които са сухи са вече много надеждни за забременяване.
- Започвайки със сутринта на четвъртия сух ден и до началото на следващата менструация започват нефертилните дни – забременяването е почти невъзможно.

# 73
  • Мнения: 763
Ей, ама направо сте страхотни   bouquet  bouquet  bouquet Само дето на мен днес ми отвориха такава работа  #2gunfire Пък и интернета ми непрекъснато изчезва, ша му са и .......... Утре ще допълвам и ще се опитам да поработя по темичката.
Geia, неудържима си бе момиче  Hug Целувки за теб, и за всички готини мацки  Heart Eyes

# 74
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 824
Това е щото малкия бяс се приспа и имам време да си събера мислите Embarassed
Дали да не добавим и листериозата? Към пакетчето за изследвания newsm78

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт