Боледуват ли децата в частните градини и ясли толкова колкото в държавните?

  • 4 193
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 541
Моля Ви, да не превръщаме темата в дискусия "за и против частните градини и ясли". Искам просто да споделите опит, ако сте посещавали и двете ще е най-добре,  дали в частните децата ни боледуват по-малко?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Така поставен въпроса ми се струва абсурден. Наистина ли смятате, че има релация между размера на таксата и степента на заболяваемост при децата?

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Може би разликата е в броя на децата в една група.

Интересно ми е. Ще следя темата

# 3
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Naneto, синът ми е посещавал само държавна ясла. Ходи вече 5 месеца, за това време само няколко пъти е имал хрема и покашлане от сополки стичащи се към гърлото. Не мисля, че броя и тежестта на заболяванията са свързани с формата на собственост на яслите.

# 4
  • Мнения: 667
Дъщеря ми ходи в частна вече почти цял месец (тази е 4 седмица) - не се е разболяла до този момент Praynig
Там са 6 деца, а в държавната около 20, значи вероятността да се разболява в държавната според мен е мног по-голяма. Също обаче е от значение колко са стриктни при приемането на не напълно здрави деца...

Ние обаче, ще я преместим в държавна  Rolling Eyes така се налага и също много ме е страх, че ще започне да боледува, но ще пробвам.

 

# 5
  • Мнения: 1 172
Имаше една майка (мисля, че ritka й е никът), която беше писала, че детето й е било нон-стоп болно в частна ясла. Моят син е в държавна градина, засега е бил в болничен само 5 дни заради заразна болест, която може да пипне навсякъде.

Така, че не знам дали някой може да се ангажира с генерални изводи. И 1% от децата да боледуват, ако това е твоето дете, за теб си е 100%.

От друга страна, както и друг път съм писала, не всички частни градини въобще са регистрирани като такива. В една от тях директно ми казаха "ние не се водим градина, за това не са нужни изследвания" - което лично на мен ми говори, че няма да има кой-знае какъв контрол, нито бележки за контактност, нищо.

Може би трябва да се спреш на конкретни градини (няма значение частни или държавни) и да разпиташ как се грижат за децата там и доколко децата боледуват.

# 6
  • Мнения: 967
Синът ми посещаваше държавна ясла, а едно съседче, с което играе ходи в частна ясла. Синът ми отсъства поради болест не повече от 2-3 седмици годишно (сумарно), докато въпросното съседче знам, че всеки месец е поне по няколко дни вкъщи болно.
Така че всичко е до дете - ако е със слаб имунитет достатъчно му е да е в контакт с едно дете и ще пипне вирус, ако обаче е с по-силна имунна система и в група с 20 деца боледува рядко.

# 7
  • Мнения: 1 541
Така поставен въпроса ми се струва абсурден. Наистина ли смятате, че има релация между размера на таксата и степента на заболяваемост при децата?

хаха, естествено, че имам в предвид 27 деца в държавната, (в която не ни приеха) vs. 10 деца в примерна частна...

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Може би разликата е в броя на децата в една група.

...

Да, това ще бъде официалната версия.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 271
Може би разликата е в броя на децата в една група.

...

Да, това ще бъде официалната версия.  Simple Smile

Не ти ли се струва логично? На мен лично - да  Peace

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141

хаха, естествено, че имам в предвид 27 деца в държавната, (в която не ни приеха) vs. 10 деца в примерна частна...

В нашата държавна ДГ децата по списък са 24-25. В действителност /последно се интересувах от групата на сина ми/ бяха 21. От тях на ден идват средно по 18, ми каза госпожата /в периода октомври-средата на май, иначе оредяват още повече/. Като приемем, че в една средностатистическа частна са 10-12 тогава какъв извод да си направим, базирайки се на бройката и нейното чудовищно влияние? Как би се отразило това на статистиката?

Пак казвам, смешно е да се прави подобна статистка. Поне според мен. Не и когато говорим за болести при малки деца, адаптиращи се с група и детско заведение. Но хайде, давайте, и на мен би ми било интересно какво ще покаже форумското допитване.  Simple Smile 

# 11
  • Мнения: 47 963
при нас децата са 20 по списък в държавната
боледувал е три пъти от вируси за 6 месеца
няма перманентни хреми и др подобни
дъщеря ми също е ходила на ясла, също държавна и без особени проблеми с болести

# 12
  • Мнения: 1 172
Виждам, че сте подхванали и бройките.


Ето и мои наблюдения - за да сте сигурни с колко деца ще е в контакт вашето дете, е нужно да видите в конкретната градина как е организирана всяка една част от дневният режим.

Пример: в една конкретна частна градина с 3 групи от по 5 деца всички деца спят и се хранят на едно място. Значи поне половината ден реално са заедно.  Нищо, че официално са по 5 в група. Между другото, аз не видях частна градина с отделна столова за всяка група. В тези, които посетих лично, всички деца се хранят заедно. Но не претендирам, че съм видяла всичко, може и да има такава.

В нашата държавна градина пък децата от групата на сина ми се хранят в тяхната си стая. Не знам дали е така за всички групи (той е в първа). Но това пък значи, че няма толкова контакти с деца от други групи.

Допреди няколко месеца бях твърдо за частни градини. Откак е в държавна, виждам, че не всичко е толкова зле, колкото се описва. Така, че определено не искам да обръщаме темата в За и Против, а просто ви споделям подробности, които на мен са ми направили впечатление, когато съм обикаляла и частни и държавни. Затова си мисля, че много зависи за кои точно държавни и кои точно частни градини става въпрос.

# 13
  • Мнения: 4 841
За статистиката: две години в държавна детска градина, 4 боледувания
първата година:
- четири месеца след тръгването - варицела
- един месец след варицелата - ОВИ (вероятно в резултат на прекараната варицела)
втората година:
- три месеца след ваканцията - гнойна ангина
- един месец след ангината - ОВИ (вероятно в резултат на ангината)
Не пие имуностимуланти и допълнителни витамини. Няма перманентна хрема.
Списъчния състав на групата е 25 деца, повече от 18-20 не са се събирали никога. Да, има понякога сополиви и кашлящи, но това е обикновено при поява на първите симптоми, или на края, когато детето си е свършило лекарствата и вече се възстановява. Но в момента болни деца със силно изявени симптоми, пиещи лекарства и т.н. не съм виждала и една ли някой нормален родител ще заведе на градина.

По темата - подкрепям мнението на dara и SV и понякога направо се ядосвам на такива теми... Като не ти харесва държавната ДГ, пускай си детето в частна и не ги мисли другите, още повече пък да им натрапваш снизходителното си "ха-ха"...

# 14
  • Мнения: 967
Ако ще говорим за бройката на децата не знам колко деца са в частната ясла (имам пред вид колко дец реално посещават дневно, а не по списък), но в яслите, които е посещавал сина ми ситуацята беше следнта:
2004г. - 1ва ясла (до Френската гимназия) - по списък 16 деца в група, но реално присъстват ежедневно 12-13 деца.
2005г. - 84 ОДЗ Овча Купел - по списък 25 деца в група, но реално присъствят 15-18 деца максимум, а в период на грипни епидемии са не повече от 10 деца в групата.
Ако приемем, че в една частна ясла са 10 деца, то разликата май наистина не е огромна, а както писах по-горе важно е не колко деца са, защото за да се заразиш ти е необходим и само еди вирусонсител, не енеобходимо да са 20. Ако детето е със слаб имунитет и в група с 2 деца са бъде пак ще успява да прихваща всички вируси витаещи във въздуха.

# 15
  • Мнения: 3 116
Боледуват в частните ясли, но може би зависи от яслата.

Специално за частната ясла където беше моето дете, там се получи така че по-голямата част от деня прекарваха с децата от детската градина. Част от големите деца, бяха водени на градина болни, например с червено гърло, но едно дете на 3-4 години ако изкарва един вирус само с червено гърло, моята щерка, и не само тя де, изкарваше вируса с червено гърло, 40 градуса температура и отит и задължително антибиотик.

Другото е, че когато се отказахме от яслата след 4 месеца мъки и болести отидох да взема на малката нещата и оп изненада, шишето и не беше мито откакто беше занесено там, т.е. 4 месеца Sad Беше мухлясало, лепнещо, мръсно  Sick

Не казвам че всички частни ясли са такива, напротив даже, но просто ние имахме такъв късмет.

И не само моето дете беше така, и други майки от въпросната ясла си махнаха децата оттам и съответно направиха същите открития като моите за шишетата.

Ами това е.

# 16
  • Мнения: 3 271
Затова си мисля, че много зависи за кои точно държавни и кои точно частни градини става въпрос.

Абсолютно съм съгласна с теб!
Обобщенията никога не са водели до нещо добро  Peace

ritka, мисля, че не бива да спестяваш името на яслата, нали имаме и черен списък.

# 17
  • София
  • Мнения: 14 638
Ако е "кекаво" детето и две деца да е в групата пак ще се зарази. Тъй че, няма какво да броим децата

# 18
  • Мнения: 3 116
Аз го бях написала в една тема, става дума за Детски Център Доверие, но те вече нямат ясленска група.

Такива работи на никой не спестявам  Confused

Черен списък не съм видяла да има, дайте темата да копна историята там  Thinking

# 19
  • Мнения: 8 999
Такова сравнение би било възможно единствено ако детето ти е посещавало примерно държавна ясла от 1.5 до 3 г. възраст, след това отново стане на 1.5 г. и го запишеш на частна ясла.
Някои деца боледуват повече от други, независимо дали са в частни, държавни ясли, или си стоят вкъщи.
Не може да се направи съпоставка дори и при близнаци, поставени в различни условия.
С течение на времето децата си създават имунитет, така че, твърдения от рода: "първата година в държавното боледуваше всеки месец, а на втората, в частното, е боледувал само два пъти за цялата година" звучат доста несериозно.

# 20
  • Мнения: 436
... всичко е до дете - ако е със слаб имунитет достатъчно му е да е в контакт с едно дете и ще пипне вирус, ако обаче е с по-силна имунна система и в група с 20 деца боледува рядко.

Така е, какво да се прави. На моя и имуностимуланти, сиропи, какво ли не съм давала - и пак боледува. В държавна детска градина сме (тук няма частни) групата е 20 деца. Просто не преставам да се надявам, че с порастването ще изгради достатъчно силен имунитет, за да боледува рядко.

# 21
  • Мнения: 25 571
До дете си е.
Твърдо съм убедена, че най-малко боледуват децата, отглеждани вкъщи. Но и там има изключения - познавам дете, което почти всеки месец е на антибиотик, а даже няма по-големи брат или сестра, които да му "носят" вируси.  Но там проблемът е прекалената загриженост на майката и силното му изнежване.
Закаляване и пак закаляване, иначе няма оправия, където и да е детето.  Peace

# 22
  • Мнения: 436
Така е, закаляване му е майката. Моят не боледува, когато си е само вкъщи - ходи леко облечен дори и зимата, не настива. Проблема са ни вирусите, които пипва за отрицателно време.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
В частна ясла с 10-12 деца в началото боледуваше през седмица доста сериозно, на третия месец болести си остана малко вкъщи да заякне. След това боледуваше по-рядко и по-леко.
Изобщо не мисля, че броят на децата и "вида" на детската градина имат някакво значение. Нито обвинявам майките на сополивите деца за нашата кекавост.

Освен това, след първите болести се усетих, че навличам повечко детето, особено пък баща й правеше едва ли не задух вкъщи, да не би да я духне ветрец зимата и ми отиде каляването от предната година на кино.  ooooh! Мисля, че все още я понавличам, но не мога да преценя добре и чак навън, когато и на мен ми стане горещо, разбирам, че съм я навлякла. Embarassed

# 24
  • Мнения: 25 571
Мисля, че все още я понавличам, но не мога да преценя добре и чак навън, когато и на мен ми стане горещо, разбирам, че съм я навлякла. Embarassed

Правилото е колкото е облечена майката, детето да е с един кат дрехи по-малкоWink
Поне при мен работеше без грешка, особено като се знам каква съм зиморничава...  Laughing А и децата непрекъснато се движат, не са като нас да седят и да мръзнат.

# 25
  • Мнения: 436
Правилото е колкото е облечена майката, детето да е с един кат дрехи по-малкоWink
Поне при мен работеше без грешка, особено като се знам каква съм зиморничава...  Laughing А и децата непрекъснато се движат, не са като нас да седят и да мръзнат.

Напълно вярно, да не кажа, че се е случвало зимата и да е с две дрехи по-малко от мен...  hahaha бабите му като видят как е облечен и почват да мрънкат веднага, щяла съм да простудя детето  Crossing Arms

# 26
  • Мнения: 5 468
Моето е от "кекавите". И все уж го калявам, пускам го да ходи босо из къщи, по терасите, на кафето, на което ходим... навсякъде, цяло лято ходи голо или оскъдно Laughing облечено, ама сега като тръгне на градина, не знам, дали ще боледува, както преди или ще е по-заякнала вече..., давам й и инумостимулатор, защото ме е страх от яслените ни премеждия.
Иначе боледуваше много в яслата и не знам защо... Какво значи "слаб имунитет"? Как се засилва той? При положение, че яде хубава храна, какво друго може да се направи?

И на мен бабите ми правят забележки, че съм я изкарвала гола навън и че ходила без чехли в къщи... Не я изнежвам в никакъв случай.

# 27
  • Мнения: 25 571
Ами слаб имунитет според мен се придобива, когато детето се изнежва, когато не излиза достатъчно време навън, когато не му се позволява да се цапа...
Имам позната, която е маниачка на тема чистота. Децата й никога не са играли в пясъчник или с топка, вкъщи се минава с дезинфектанти два пъти дневно... Абе, стерилност голяма. И в резултат децата са непрекъснато болни...  Sad

# 28
  • Мнения: 5 468
Ами слаб имунитет според мен се придобива, когато детето се изнежва, когато не излиза достатъчно време навън, когато не му се позволява да се цапа...
Ами моето лазеше на 11 месеца, когато го пусках по земята на кафенето навън и обикаляше като хлебарка цялата площ отвън. Възмутени бабички постоянно ми твърдяха, че това дете ще се разболее, вместо да го сложа в количката да си седи, аз съм го пуснала по земята да лази, милото... За пясъчниците и събирането с деца няма какво да обяснявам - всекидневен факт.
Не съм го изнежвала изобщо. Но вирусите ги лепеше един след друг в яслата Close.

# 29
  • Мнения: 25 571
Е, сега може да е различно. Вече е по-голяма.  Peace

При мен беше обратно - в яслата почти не е боледувал, а в градината се скъса. 3 дена на градина, две седмици вкъщи. В крайна сметка го спрях и си го гледах вкъщи, после - на половин ден. В училище е един от най-малко отсъстващите.

# 30
  • Мнения: 2 211
Да, боледуват. Наивно вярвах че след като групите са малки, то и вероятността за разпространение на инфекции ще е по малка. Пропуснах да отчета фактът, че децата от всички групи се хранят заедно 3 пъти дневно в едно помещение, където сумарно като бройка даже надвишават, броя на децата в група от държавна градина. Другото е че в повечето ЧДГ не връщат таксите при отсъствие и родителите изглежда разсъждават така: Болно не болно, да ходи, че пари съм дал!

# 31
  • Мнения: 17 407
Боледуват, да. Проблемът не е толкова в бройката, а в допускането на болни деца в групите. Как не го разбрахте, не знам!

# 32
  • Мнения: 10
Дъщеря ми беше в частна 9 месеца и след това я преместихме в държавната. В частната боледува повече, но беше в самото начало. Явно децата имат период, в който боледуват доста докато свикнат с бактериите на останалите  Wink

# 33
  • Мнения: 1 541
дамм, както и по - нагоре стана ясно тезата ще бъде: "зависи от броя на децата" ... и все пак ми се поразбиха илюзиите че почти ще ни отминат болестите. При нас става въпрос за един много среден вариант на полудневна ясла или по - скоро полуседми4наа - ще го пускам само 3 дни в седмицата , а другите ще си го гледам аз. Има само една група и там са макс деца на 3 години.... Уф, не знам ве4е, не ни приеха в държавната, което зна4и 4е пак ще се кандидатсва януари, а дететнцето си иска игри с деца и затова искам да го пусна вече с връстниците си...
Иначе естествено че съм проучила контрола за болни деца, но нали се сещате че никой не казва" Да, приемаме болни деца, защото родителите ги водят", което прави излишен малко този въпрос...

# 34
  • София
  • Мнения: 94
Мария беше в същата ясла както Майчето на Ritka. Наистина всичко изглежда превъзходно на думи. Обаче на практика хигиената наистина беше под всякаква критика. Редовно се водеха болни деца, като персонала само с половин уста казваше на родителите, че май детето им е болно и по-добре да си остане в къщи - колкото да отчетът факта, че са казали. Издържахме 10 месеца. За сега нямам намерение да правим сериозни опити с държавната ясла - Мария ходи по 2-3 дена в месеца.
Мисля, че в държавните ясли се контролира по-стриктно приема само на здрави деца и съответно боледуването е по-малко.

# 35
В нашата детска децата са 20, реално присъстват около 15. От тях 2 - 3 боледуват по 1 - 2 пъти годишно, 5 -6 на всеки три месеца, останалите по веднъж месечно, 1 - 2 заболяват след всеки 5 дни на детска - статистика от учителките

# 36
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Моите впечатления са от доста отдавнашен период, 99 и 2000 год. Синът ми посещава много добра държавна ДГ, във форума все я хвалят Wink, после частна. Боледуваше еднакво и на двете места  ooooh! За мен плюсовете в частната градина бяха, че се занимаваха повече с него! Когато не е бил добре, са ми се обаждали, с молба да си го прибера. Разбира се това беше преди много години, сега може нещата да са се променили.

Общи условия

Активация на акаунт