Първите храни на бебето (испанска схема на захранване)

  • 41 922
  • 6
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Първите храни на бебето
(Испанска схема на захранване)


0-6 месеца
През първите 6 месеца от живота на бебето, идеалната храна е майчиното мляко, т.е. кърма и пак кърма.
През последните 30 години много изследвания са показали, че млякото има неизброими предимства и няма друг хранителен продукт, който да наподобява неговите качества: майчиното мляко пази бебето от много инфекции, детето страда по-малко от разстройство, отит, хрема и алергии.
Кърменето обаче, е полезно не само за детето, а и за майката, понеже допринася за по-бързото възстановяване на нормалния размер на матката, а това от своя страна води до по-бързото възвръщане на формите на тялото от преди забременяването.
В случй, че нормалното кърмене е невъзможно, вследствие на някаква причина, детето трябва да приема мляко, наподобяващо майчиното, например краве мляко, обогатено с добавки, през първите си шест месеца.
Ако бебето се развива добре, тоест, ако наддава добре на тегло, не се нуждае от друга храна по време на този период от шест месеца.
Не трябва по никакъв начин да се избързва със захранването на бебето с друга храна преди да е навършило 6 месеца. Чак след този период от време идва ред на първите кашички.

6 месеца. С какво да започнем?
Когато навърши 6 месеца бебето е готово да поеме първата си каша. Лека-полека се започва с приемането на първите различни от кърмата продукти. По това време храненето е смесено или добавъчно, понеже новите храни имат по-скоро за задача да накарат бебето да свикне с тях и да се научи, отколкото да бъде нахранено. Основната храна за малкия чове продължава да бъде млякото.
Храненето е навик. Човек се научава да се храни добре. И още в момента, в койо бебето поема първата си храна, започват да се формират неговите хранителни навици, които ще го съпътстват през целия му живот.
•      Зеленчукови пюрета - картофи, моркови
•      Зърнени храни
•      Плодови пюрета - ябълка, банан, круша

Плодовете могат да са пресни или варени (като компот), понеже в тях има много витамини, протеини, минерали и фибри.

Няколко съвета преди да започнете

•      Продуктите трябва да са накълцани на много ситни парченца, за да не се задави малкото.
•      Кашичките трябва да са съвсем леко топли
•      След 7-мия месец, месото, независимо дали бяло или друго - трябва да е почти смляно
•      Трябва много да се внимава с хляба, който даваме на детето, защото средата може да стане на топка в устата му и да го задави
•      Що се отнася до използването на сол, няма нужда да я добавяте в храната на детето; бебетата не са свикнали с усещането за солено и научно е доказано, че не бива да се злоупотребява с нея. Така или иначе, има продукти, които са безвкусни без сол - в такъв случай може да се добави сол, но не повече от една щипка.
•      Когато правим първото захранване на бебето може да му дадем някаква солена каша, а за десерт - пюре от плодове.
•      Така, както възрастните пием нещо по време на хранене, бебетата също трябва да приемат течности. Най-добре да им дадем вода, понеже газираното съдържа много захар и намаляват апетита, а освен това причиняват кариеси на зъбите.
•      Храните започваме да ги показваме на бебето, когато е навършило 6 месеца, понеже то вече може да сяда, да заглежда лъжицата и да отваря уста, езикът вече не излиза все напред, но не бива да забравяме, че включването на хранителните добавки е по-скоро игра. Докато дететео започне да се храни насериозно, ще е навършило годинка. Чак тогава храните ще бъдат част от биологичните му нужди и млякото ще мине на заден план. Затова не бива да се отчайваме, ако детето не се „храни” добре - ние по-скоро играем, ако бебето плюе или отхвърля храната - това е нещо нормално. Трябва да настояваме то да приема храната, но под формата на игра. Има деца, които започват да се хранят добре на 8-9 месеца.
•      На първо време е добре да оставим детето да прави каквото си поиска - ако смуче или ближе лъжицата - няма проблем.
•      В началото храните трябва да са средно гъсти, да не са съвсем воднисти, като е хубаво да има разнообразие. Пюретата да се намачкват с вилица.

Режим
Бебето може да приеме първата си храна по време, което майката е избрала, според нейните възможности. Няма значение дали е по обяд, надвечер или през нощта. Най-важното е да се избере момент, в който и майката и детето са отпочинали и спокойни и могат да се насладят на момента.
Когато се включва второто ядене, някъде около 8-ия месец, е добре да се прави в час, различен от този на първото хранене. Ако първо сте давали храна на детето по обяд, добре е сега вече да е за вечеря.
Започне ли се с първото захранване, то ще е достатъчно да замести съответното кърмене. Същото се отнася и за второто хранене. Ако детето се храни добре, няма да има нужда да го кърмите допълнително след храненето.

7 месеца
Около 7-ия месец можем да започнем да даваме на детето кремчета и десерти - домашни или купени - които ще заместят плодовият десерт в яденето.
Могат да се включват зеленчуци от типа на спанак, маруля. Може да започнете да давате на бебето и ориз и царевична и житна каша. Оризът обяче трябва да е на каша, за да не се задави детето. Могат да се включат и меса. Месото дава основните протеини за растежа на детето. Месото винаги трябва да е много добре сварено.
Дробът, който също може да се включи в храната на 7-месечното бебе, освен че съдържа протеини е важен източник на желязо.

8 месец
На 8 месеца вече може да се включи и второ хранене в режима на детето. Ако първото хапване е било на обяд, е добре второто да е за вечеря и обратно.

Здрави като стомана
Цитрусовите плодове съдържат голямо количество витамин С, който благоприятства приемането на желязо и солите на натрия и калия. Желязото е много важен минерал и не бива да забравяме, че през първите две години от живота си децата растат много бързо, което изхабява резервите им от желязо.
Най-богати на желязо са червените меса, черният дроб, рибата и пилешкото. Някои от зеленчуците, като спанакът също са източник на желязо, както и млечните продукти, но в доста по-малка степен.

Храни, които е добре да се избягват:

•Мед: пресният мед, необработен?/ не пастьоризиран / може да доведе до ботулизъм, тежка болест на нервната система, особено при деца под 3 години. Затова не се препоръчва консумацията му.

•Има храни, които поради това че са твърди и не се разтварят / разграждат / бързо в устата, е редно да се избягват до 3 годишна възраст, тъй като детето може да се задави. Такива са:
1. Фъстъци
2. Твърди бонбони
3. Сухи плодове
4. Ябълка на парчета (може да се дава само ако е нарязана на малки парченца, така както и другите твърди храни).

Алергии
Ако в семейството има случаи на алергии, има определени храни, които е редно да не се включват до 10 месеца или годинка. Такива са:
•Яйца (препоръчва се до 2 на седмица, да бъде сготвено или сварено)
•Риба
•Шоколад
•Подсладено мляко
•Ягоди и киви (може да предизвикат кожни алергии)

Най-често задавани въпроси
•На каква възраст може да се въведат царевични (безглутенови) храни ?
На 6 месеца.
•Ако дадем пилешко на бебето, кой е най- добрия начин да го сготвим - печено на фурна, печено на скара или варено?
Всички начини са подходящи, важното е пилето да бъде добре накъсано на парчета и обезкостено.
•А телешко и риба?
Рибата може да се включи в менюто на бебето след навършена годинка поради вероятността от алергии.
•Коя риба е най-подходяща за бебетата поради проблема с костите или друга причина?
Филе от мерлуза или каквото и да е филе.
•А черния дроб?
Много подходящ и източник на желязо в диетата на бебето.
•Кога може да започне да яде яйце? Жълтък или белтък първо?
Около 7-8 месеца жълтъкът може да се дава към омлети, пюрета, други храни, а цяло яйце около годинка.
•Полезно ли е да се започне с цитрусови сокове или други?
Подходящи са чистите натурални плодови сокове, без консерванти. Без значение е с какъв плод ще се започне, но помнете, че до годинка не бива да се включват в диетата на детето кивито и горските плодове.

Това е само един наръчник. Преди да въведете храна в менюто на бебето, трябва да се консултирате с вашия личен лекар.

Преведоха М. Нанева и Verri_77http://www.planetamama.com.ar

# 1
  • Мнения: 8 585
Много точно. Както виждате различията между отделните школи е в дребни детайли, отразяващи националните особености.
Просто има правилни и тотално погрешни подходи.
Всеки може да вземе различни идеи и да обогати алтернативните си избори.
Аз лично избягвам хляб и всичко тестяно до 11 месец.
Чудесно балансиран пост (и превод)-просто чудесно!!!!!

ДА ОБЯВИМ БОЙКОТ НА ЗАХРАНВАНИЯТА ПРЕДИ 6 МЕСЕЦ !!!!!!!!!!

# 2
  • Мнения: 8 451
Браво точно такава информация ми трябваше!!!

# 3
  • Мнения: 350
Има много въпроси и различия от всики други статии.
 МОля коментирайте.
Цитат на: boo
Първите храни на бебето
(Испанска схема на захранване)

.......
•Ако дадем пилешко на бебето, кой е най- добрия начин да го сготвим - печено на фурна, печено на скара или варено?
Всички начини са подходящи, важното е пилето да бъде добре накъсано на парчета и обезкостено.


Какви са тези модификации - солена каша, може да се захранва и пез нощта, да се дава пиле печено на скара  #Shocked .. и др. такива?

# 4
  • Мнения: 6 243
Цитат на: sunny7
Какви са тези модификации  ... да се дава пиле печено на скара  #Shocked .. и др. такива?

За пилето - аз давам печено пиле (не на скара, защото нямам, но във фурната) - по точно филе от гърди. Като изпека пържолите на големите, на малката давам парченца колкото грахче, докате те вечерят. Тя го смуче, мляска и се радва, че яде като нас на масата. Sunny7, аз така го тълкувам това печено пиле. Не в смисъл за наяждане, а като храна за опитване Grinning

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Какво да се коментира - аз също съм давала на сина ми сготвено месо,дали варено или печено,просто без мазнини и подправки и нарязано на ситно,прибавено към пюрето му - не смятам,че ще му навреди.
Иначе захранване вечер и според мен не е подходящо,но в статията пише просто да се избере момент,когато и майката,и бебето са спокойни и склонни да опитват нови неща - за повечето бебета това не е вечер и съм сигурна,че майките не биха си правили експерименти - но пък може и да има бебета,които вечер са спокойни,знам ли,то си е до дете.
Не се хващайте за подробности - факт е,че всички (казвам го с абсолютна увереност!) модифицираме по някакъв подходящ за нас и детето ни начин правилата и начините за захранване.Слава богу,когато не са драстични тези модификации (пържени картофи и кюфтета на 3 месеца),а следват правилата за здравословно хранене и навременно включване на храните,проблем няма да възникне от това,че месото е било печено и в кашата е добавена щипка (а не лъжица) сол - аз винаги съм слагала мъничко сол на картофеното пюре,защото иначе е тотално безвкусно.
Просто в статията ей тези дребни различия се отчитат,а ние сме свикнали да четем основно материали,в които се счита за едва ли не престъпление да нарушиш някой от тези канони (след което с леко гузна съвест може би,което обаче не ни пречи) пак си ги видоизменяме леко Grinning

# 6
  • Мнения: 174
Много е трудно при първо дете и толкова много различни и противоречащи си източници да избереш какво да направиш и как да захраниш! Не казвам "да избереш правилния начин" защото в крайна сметка какво значи правилен??

Общи условия

Активация на акаунт