Правата на кърмещата майка, която работи

  • 16 737
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Предоставено преди време от сеньора Сладка Хапка, поствам тук нещо важно, което не всяка майка знае.

Ако майката се върне на работа и още кърми, тя има право на намалено работно време за кърмене. Този отпуск е платен. До 8-месечна възраст на детето отпускът за кърмене е в размер 2 часа дневно, след това - 1 час на ден.
Дали отпускът ще се взима сутрин, по средата на деня или в края на работния ден, е въпрос на договорка с работодателите.

Времето за кърмене и хранене на дете над 8 м. в размер на 1ч дневно не е ограничено до навършване на определена възраст!
След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето. Тоест - ако работодателите ви спазват Кодекса на Труда, просто трябва да вземете една бележка от личния лекар на детето, че го кърмите и то има нужда да се кърми, предоставяте им я и те са длъжни да ви намалят работното време с един или два часа (според възрастта на детето), без това да се отрази на заплатата ви.


чл. 166 от КТ

Чл. 166.  (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж.  За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно.  След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
   (2) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, размерът на отпуска по предходната алинея е 3 часа дневно до навършване на 8-месечна възраст на детето и по 2 часа - след навършване на 8-месечна възраст на детето, докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми.  В тези случаи, ако работничката или служителката работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, първоначалният размер на отпуска за кърмене на детето е 2 часа, а след 8-месечна възраст на детето - по 1 час на ден.  Отпускът по тази алинея се ползува на два пъти, а със съгласието на работничката или служителката - наведнъж.
   (3) Отпуск при условията и в размерите, посочени в този член, се дава и на осиновителката, и на майката на заварено дете.
   (4) Отпускът по предходните алинеи се заплаща от работодателя.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 877
Еха КЕФ!!!

# 2
  • Мнения: 132
П росто си супер!!!!!! Hug Hug Hug

# 3
  • Мнения: 667
Да добавя препращащия член за държавните служители, а имено:
Чл. 63 от ЗДСл: Държавният служител има право да ползва и отпуски за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване, за отглеждане на малко дете, за кърмене и хранене на малко дете, при смърт или тежко заболяване на родител при условията, по реда и в размерите, предвидени в чл. 162 - 167а от Кодекса на труда.

# 4
  • Мнения: 47 993
добре, дайте акъл, като не съм я ползвала досега, мога ли да изискам 1 час по-рано да си тръгвам заради кърмене, като синчето е на 1 г 6 м и как да им удостоверя че кърмя?

# 5
  • Мнения: 667
как да им удостоверя че кърмя?

След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.

Удостоверява го лекар.

# 6
  • Мнения: 47 993
благодаря, може и да пробвам Grinning

# 7
  • Мнения: 393
mamavassi ще ми е много интересно да разбера какви са реакциите на работодателите и дали са удовлетворили молбата ти те трябва да го направят де, но сме в БГ все пакУспех Peace

# 8
  • Мнения: 667
Искам да изтупам праха на тази темичка, актуална е за нас в момента, защото съпругата ми се върна на работа. А и вероятно има кърмачки, които са я пропуснали.
Като начало хвърлихме в сериозен размисъл колегите от ЧР и се оказа, че ние сме прецедент в прилагането на тези текстове от кодекса.
Въпросът, които възникна, е колко дълго здравните органи могат да преценяват, че е необходимо да се кърми детето. Нямаме проблем, нашата лична лекарка ще ни даде съответните необходими бележки, но работодателя ни зададе въпроса "Докога ще продължи това?". Напълно резонен въпрос, най-малкото защото той(работодателя) е в позиция без право на преценка и избор.
Искам да помоля юристите за коментар по повдигнатия казус. Хапке, включи се. Дори ние се замисляме, ако е необходимо, да се явим на някаква комисия, която да установи въпросната нужда.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 236
Определено и на мен ми е любопитно именно до кога ще е възможно. Защото аз ще се връщам евентуално на работа, когато малките са вече над годинка и половина и мислех изобщо да не се опитвам да се възползвам от тази клауза, а и при мен става въпрос за два часа. Колкото и да е толерантен работодателя, май няма да е много приятно, особено пък ако не се знае докога ще продължи това. Simple Smile

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
А как стои въпросът с кърмачките, които са на работа не точно по 8 часа на ден, т.е. учителите? Живот и здраве след две години с бебока може и да реша да се възползвам от това си право, но май няма как да стане newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 1 877
И аз да се допитам. Снаха ми се върна на работа преди месец (бебо е на 10 м.) и съответно се възползва от тази привилегия.

Обаче стана един спор м/у мен и личната лекарка на детето, когато и поисках въпросната бележка. Аз настоях просто да напише нещо от сорта, че детето се кърми и това е полезно и важно за неговото развитие. Тя обаче взе да ми развива теории, бе то е важно, ама не е съществено, бла бла подобни, и накрая написа бележка, в която каза, че детето има АБКМ и не може да се храни с АМ и затова трябвало да се кърми до 12м ?!?! Shocked

Аз се отказах да споря и реших другия път просто да й занеса изрезка от закона.

Та въпросът ми е, някой може ли да каже конкретно какво трябва да пише в тази бележка от ЛЛ?

# 12
  • Мнения: 667
Та въпросът ми е, някой може ли да каже конкретно какво трябва да пише в тази бележка от ЛЛ?
Извинявам се за известното закъснение, но тази сутрин се сетих да погледна какво пишеше в нашата бележка, която послучи като основание за приложение на чл. 166 (1) от КТ, а имено:
"Удостоверение
...имена на майката и др. данни...
Лицето кърми детето си ...име на детето... Необходимо е кърменето да продължи до навършване на 3 г. възраст на детето"

Този текст е съвсем свободен. Възрастта може да си я договорите с личната лекарка. Нас тази възраст ни устройва затова така сме я дифинирали.

# 13
Благодаря за тави информация
интересна тема - ще следя и ще споделя когато тръгна на работа  Peace

# 14
  • Мнения: 1 674
Мн добре звучи но все пак сме в БГ. newsm78Ако някой се възползва  Naughty моля да пише  и да сподели.Мен също ми предстои връщане на работа Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 1 877
Та въпросът ми е, някой може ли да каже конкретно какво трябва да пише в тази бележка от ЛЛ?
Извинявам се за известното закъснение, но тази сутрин се сетих да погледна какво пишеше в нашата бележка, която послучи като основание за приложение на чл. 166 (1) от КТ, а имено:
"Удостоверение
...имена на майката и др. данни...
Лицето кърми детето си ...име на детето... Необходимо е кърменето да продължи до навършване на 3 г. възраст на детето"

Този текст е съвсем свободен. Възрастта може да си я договорите с личната лекарка. Нас тази възраст ни устройва затова така сме я дифинирали.

Благодаря, и аз точно така си я представях бележката Peace!

Но мисля, че бележката трябва да се преиздава на всеки 2 месеца - поне така са казали на снаха ми HR-ите по месторабота.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 252
Но мисля, че бележката трябва да се преиздава на всеки 2 месеца - поне така са казали на снаха ми HR-ите по месторабота.
HR- те наясно ли са, че дете над 1годинка посещава ЛЛ през 3 месеца?

# 17
  • Мнения: 667
Мн добре звучи но все пак сме в БГ. Ако някой се възползва  Naughty моля да пише  и да сподели.Мен също ми предстои връщане на работа Simple Smile

Ние вече близо 2 месеца се възползваме от тази привилегия. 1 час по-рано си тръгва съпругата ми от работа.
На нас не са ни поставяли изисквания за преиздаване на бележката. Освен това КТ също не предвижда подобни императиви. Това според мен са измислици на служителите от ЧР. Нас ни гледаха като изкопаеми, да кърмим детето си на 2,6 г.; на вас са си измислили някакви 2 м. Типична първосигнална реакция на изненадани служители.

Последна редакция: ср, 21 ное 2007, 13:47 от SafeHeaven

# 18
  • София
  • Мнения: 1 056
Аз сега съм на "изпитателен срок" в ново работно място, втора седмица ми е. Предстои ми подписване на договор за започване на работа през януари като изтече майчинството.
Мислите ли, че трябва да спомена пред работодателя още отначало, или по-добре да си премълча и по-късно да си предявя претенциите (под страх като чуе какво искам, да не ме наеме) newsm78

# 19
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
И мен ме вълнува това, за което Ludmilana пита. Добре, ти докато си в изпитателен срок ако не го ползваш часа за кърмене, как ще приеме работодателят ти това, че от януари внезапно трябва да кърмиш детето в работно време...  Аз се чудя дали изобщо съм длъжна да уведомявам новия си работодател че имам малко дете... Вероятно просто няма да се възползвам от правото си на час за кърмене, но съзнавам, че не трябва така. Правилно е да кажа, че имам малко дете, че го кърмя, че законът ми позволява разни работи... Ама няма да ме вземат.

# 20
  • Мнения: 1 089
Бре, да им се ненадяваш на мъдрите ни законодатели! Полезна информация

# 21
  • Мнения: 3 869
Цитираните текстове от кодекса са стари, не са променяни. Преди 89 г. всички работеха за държавата и държавата решаваше от чии услуги и за колко дълго може да се откаже.
Сега само държавните и общински служители могат да си позволят да се възползват от предложените от държавата облекчения, защото работят именно за държавата. И ако за отпуска поради бременост, раждане и отглеждане на дете до 9 м. обещетенията се изплащат от НОИ, а работодалят е освободен от плащането на осигуровки за този период, то при отпуска за кърмене нещата не стоят така. Работодателят хем плаща за труд, който не е положен, хем плаща и осигуровки.
В този смисъл, според мен, единственият начин да се ползва отпуска за кърмене без проблеми е уговорка и добри зваимоотношения с работодателя. В крайна сметка, изборът да имаме деца е наш собствен и никой друг не би се съгласил да носи негативите от това ей така, от добра душа...

# 22
  • София
  • Мнения: 191

Сега само държавните и общински служители могат да си позволят да се възползват от предложените от държавата облекчения, защото работят именно за държавата. И.....
В този смисъл, според мен, единственият начин да се ползва отпуска за кърмене без проблеми е уговорка и добри зваимоотношения с работодателя. В крайна сметка, изборът да имаме деца е наш собствен и никой друг не би се съгласил да носи негативите от това ей така, от добра душа...
Не съм съгласна с това. Спазването на законите в държавата не е въпрос на уговорка и добри "зваимоотношения" с някой си, бил той и работодател, нито пък зависи от неговото съгласие с тях - за законите става дума.
Изобщо, това твое мнение ми е много странно, и бих те попитала - на колко години си, кърмила ли си някога (или просто така си разсъждаваш), чувала ли си за Инспекция по труда....?!?!?!

# 23
  • Мнения: 3 869
Извинявам се, ако на някой мнението ми му звучи твърде силно. Законите са, за да се спазват - така е. Но, въпреки правото на майката по закон, нищо не възпира работодателят да й покаже, че не е съгласен да плаща за неположен труд - методи много и някои от тях твърде неприятни. Ето затова изразих мнение, че е най-добре, ако майката иска да се възползва от това си право, да постигне добри зваимоотношения с работадателя, за да няма проблеми. Те и осигуровките са задължителни, но няма да питам колко хора са осигурени върху реалните си доходи... Инспекцията по труд няма да реши проблема, най-много да го влоши...
Иначе съм на достатъчно години и с достатъчно трудов стаж зад гърба си, за да мога да се поставя на мястото на работодателя. Служителите имат права, но в крайна сметка работодателят решава какво и как. Вярвам, че на никой не се му приятни споровете на работното място или конфликти с работодателя.
И да, кърмя, ексклузивно и на поискване, и работя именно, защото постигнах добра уговорка с работодателя - той да не се лишава от моите услуги за 11 месеца, да ги ползва в намален обем, а аз да ползвам възнаграждение за тях, извън обещетението, за да мога да посрещна нарасналите нужди на семействето. За всичко си има законни начини; нужно е просто малко такт, добро познаване на законите и комбинативно мислене...
В случая, не са виновни майките, нито работодателите, а държавата, която създава задължения и права, без да направи нужното да обезпечи интересите на страните. Ако законът предвиждаше компенсация за работодателя (под формата на намалени осигуровки примерно) за ползването на отпуска за кърмене, не мисля, че щеше да бъде проблем която и да е майка да се възползва от това си право. Но наистина, не можем да искаме други да плащат за това, че ние искаме да имаме деца и да се грижим за тях по най-добрия възможен начин. 

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 09:02 от Meg1

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Meg1, а на мен ми се струва, че това, което пишеш, е оптималният вариант за работодателя - той не се лишава от служителката си за дълго време, а вместо това всеки прави реверанс (подплатен от закона) - единият се труди намален брой часове, но вероятно по-усърдно, за да не куца работата, другият - дава намалено работно време, защото все пак получава това, за което плаща.
Малко като с годишните отпуски - полагат се по закон, щеш не щеш...
Аз знам за работодатели (частници), които спазват КТ. Може да е, защото са с голям опит и знаят, че е по-лесно да се лишиш за час-два от служителя си, ако се труди добре, вместо да назначаваш нов на негово място, може да ги е страх от проверки, не знам, но е факт, че обичайно сработването се получава добре.
В някои щати в САЩ - където имат най-лошият отпуск по майчинство в света, федерално - различни компании също знаят горното. И или се договарят за по-големи отпуски по майчинство, или осигуряват условия за цедене. С годините все повече се говори за промяна на федерални закон и правенето на такива условия за задължителни, за поощряване на кърмещите работещи жени. И като сложиш 3-4х30 минути за цедене - ето ти го намаленото работно време, у нас подкрепено със закон.

# 25
  • Мнения: 415
Предоставено преди време от сеньора Сладка Хапка, поствам тук нещо важно, което не всяка Времето за кърмене и хранене на дете над 8 м. в размер на 1ч дневно не е ограничено до навършване на определена възраст!
След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето. Тоест - ако работодателите ви спазват Кодекса на Труда, просто трябва да вземете една бележка от личния лекар на детето, че го кърмите и то има нужда да се кърми, предоставяте им я и те са длъжни да ви намалят работното време с един или два часа (според възрастта на детето), без това да се отрази на заплатата ви.

И аз мислех че това ще е най-лесната част, но моята педиатърка ми отказа такава бележка, като каза че нямам право, тя познавала закона, защото до една година било кърмаче, след една година било дете. Не ме остави повече да се обяснявам.

# 26
  • Мнения: 8 242
И аз мислех че това ще е най-лесната част, но моята педиатърка ми отказа такава бележка, като каза че нямам право, тя познавала закона, защото до една година било кърмаче, след една година било дете. Не ме остави повече да се обяснявам.

Мда..
И аз съм се замисляла по тоз въпрос..
На мен няма да ми откаже бележката.. НО не съм убедена кой работодател ще я приеме  Rolling Eyes и как ще ме изгледа  Crazy

# 27
  • Мнения: 415
И аз мислех че това ще е най-лесната част, но моята педиатърка ми отказа такава бележка, като каза че нямам право, тя познавала закона, защото до една година било кърмаче, след една година било дете. Не ме остави повече да се обяснявам.

Мда..
И аз съм се замисляла по тоз въпрос..
На мен няма да ми откаже бележката.. НО не съм убедена кой работодател ще я приеме  Rolling Eyes и как ще ме изгледа  Crazy

ДухиПухи, ще го разбера работодателя ако не иска да спази закона, защото има интерес. Обаче не мога да разбера един лекар, какво й струва да даде такава бележка, от нея не се иска да тълкува закона, иска се да удостовери и да даде препоръка.
Обаче за пореден път се убеждавам че правата ни служат обикновено са само за да ни дразнят.
Защото ако тръгнеш да си ги търсиш, ти пречи не само този който наистина има интерес, ами всеки който може.
Извинявам се за песимизма.

# 28
  • Мнения: 8 242
Законът не е достатъчно коректен - няма упомената възраст до която може да се ползваш с това си право..
Което не дава и право на лекарката така да те реже  Crossing Arms

Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
Чл. 166. (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.


Какво значи необходимо  Confused

# 29
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
А в какъв закон е казано, че до годинка е кърмаче?

# 30
  • Мнения: 3 869
Уф! Писнало ми е от лекари, които говорят за закони!! Ама барем един семестър право а имаха в обучението си, а те, чули-недочули, чели-недочели някакви наредби и вътрешни правила, и идея си нямат как стоят нещата от правна гледна точка. Отпуските са описани подробно в кодекса на труда. Там никъде не се споменават думи като "кърмаче", "новородено" и пр. Понятията са "майка" и "дете". Уточнени са полежнеия, дни преди/след раждането, възраст на детето и пр.
Но, тъй като въпросната бележка се издава по преценка на педиатъра, че детето има нужда, независимо от законите и понятията, не знам как можеш да задължиш педиатъра да ти даде бележка. По лесно е да го смениш. Ако пък иначе си харесваш педиатъра има една такава малко по-трудоемка възможнот - носиш нов формуляр за регистрация на педиатър, който ще ти даде бележка и когато вече не ти трябват тези бележки с още един формулр се връщаш при предишния си педиатър. Извинения бол - живели сти известно време в провинцията, в друг квартал, т.н.

# 31
  • Мнения: 466
Хайде да побутна темата, че е важна за много от нас!

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Хайде да побутна темата, че е важна за много от нас!
Темата е публикувана  Библиотеката на форума, както са всички статии и подобни, които са от интерес за кърмещите майки и семействата им.

# 33
  • Мнения: 249
Предоставено преди време от сеньора Сладка Хапка, поствам тук нещо важно, което не всяка майка знае.

Ако майката се върне на работа и още кърми, тя има право на намалено работно време за кърмене. Този отпуск е платен. До 8-месечна възраст на детето отпускът за кърмене е в размер 2 часа дневно, след това - 1 час на ден.
Дали отпускът ще се взима сутрин, по средата на деня или в края на работния ден, е въпрос на договорка с работодателите.

Времето за кърмене и хранене на дете над 8 м. в размер на 1ч дневно не е ограничено до навършване на определена възраст!
След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето. Тоест - ако работодателите ви спазват Кодекса на Труда, просто трябва да вземете една бележка от личния лекар на детето, че го кърмите и то има нужда да се кърми, предоставяте им я и те са длъжни да ви намалят работното време с един или два часа (според възрастта на детето), без това да се отрази на заплатата ви.


чл. 166 от КТ

Чл. 166.  (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж.  За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно.  След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
   (2) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, размерът на отпуска по предходната алинея е 3 часа дневно до навършване на 8-месечна възраст на детето и по 2 часа - след навършване на 8-месечна възраст на детето, докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми.  В тези случаи, ако работничката или служителката работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, първоначалният размер на отпуска за кърмене на детето е 2 часа, а след 8-месечна възраст на детето - по 1 час на ден.  Отпускът по тази алинея се ползува на два пъти, а със съгласието на работничката или служителката - наведнъж.
   (3) Отпуск при условията и в размерите, посочени в този член, се дава и на осиновителката, и на майката на заварено дете.
   (4) Отпускът по предходните алинеи се заплаща от работодателя.

Полезна информация Peace

# 34
  • София
  • Мнения: 432
Бу, благодаря ти още веднъж, че ни напомняш това важно право по КТ! За мен е наложително да съм вечер при детето, още повече, че то тези дни тръгва на ясла и без утешително кърмене след вземането му от там вероятно ще му е трудно, поне в началото. А пък аз след половин месец се връщам на работа и без тази предвидена в закона възможност понякога - при дежурство, щеше да ми се налага да работя и до 22 ч! #Crazy
Да си жива и здрава!  bouquet

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Krissie Krust, радвам се, че ти е от полза! Малко майки знаят за тези свои права, а още по-малко работодатели ги знаят. Което е жалко, особено предвид факта, че част от майките се връщат на работа, когато децата им са още малки и сучат сравнително често, т.е. тези права по КТ могат да са много полезни.
А косвено се облагодетелстват и работодателите, предвид факта, че некърмените дечица като цяло боледуват по-често, т.е. ако е кърмено детето, потенциално майката ще отсъства по-рядко по болест (понеже по-често именно майката остава с болното дете у дома).

# 36
  • София
  • Мнения: 432
Krissie Krust, радвам се, че ти е от полза! Малко майки знаят за тези свои права, а още по-малко работодатели ги знаят. Което е жалко, особено предвид факта, че част от майките се връщат на работа, когато децата им са още малки и сучат сравнително често, т.е. тези права по КТ могат да са много полезни.
А косвено се облагодетелстват и работодателите, предвид факта, че некърмените дечица като цяло боледуват по-често, т.е. ако е кърмено детето, потенциално майката ще отсъства по-рядко по болест (понеже по-често именно майката остава с болното дете у дома).

Ще се позова, наред със закона, и на този железен аргумент!
Няма да се уморя да ти благодаря Wink, та затова - още веднъж за теб цветя  bouquet!

Общи условия

Активация на акаунт