Глобализация, Гражданин на света и какво означава това за нас

  • 8 045
  • 118
  •   1
Отговори
# 75
Ей, заболя ме главата, докато изчета всичко - в такива дълбоки дебри сте задълбали....


къде бе, мацка, няма такова нещо  newsm78

# 76
  • Мнения: 1 909
Ами тези дефиниции за нация, националност... като във факултета по журналистика! Grinning

Много ми хареса обаче статията, която е дала Феям - интересно кой е този господин и писал ли е и други неща (по други теми) Outta Joint

# 77
добра е статията

според мен малко объркахме понятията
може да развием две теми: запазване на национална идентичност зад граница и глобализацията като икономически процес

# 78
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
добра е статията

според мен малко объркахме понятията
може да развием две теми: запазване на национална идентичност зад граница и глобализацията като икономически процес

да бе и тогава Ще трябва да си взема отпуска, за да пиШа  Joy

# 79
 Joy

обаче за Италия е много актуално, особено въпроса за общностите и националните идентичности: оказва се, че Англия и Франция са доста по-напред от нас по въпроса са мултикулуралното (?) общество и че нито единия нито другия модел на интеграция е дал добри резултати, та сега нашите се чудят какви стратегии да предприемат при интегрирането

# 80
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Цитатът по-горе говори за книгата на Виктор Пелевин "Генерация П" - препоръчвам я.
 
Смея да твърдя, че демокрацията в истинския й вид е наистина принос на основателите на САЩ (не ми излизайте с древните гърци, защото те роби са имали).

# 81
  • Мнения: 6 167
Joy

.... та сега нашите се чудят какви стратегии да предприемат при интегрирането

ми какви стратегии , затварят  границите , не пускат емигранти и готово.  Wink
на останалите им изтриват гримовете, дават им тест по езика, не им признават дипломите и ако не слушат - да си ходят. плс клетвени декларации, че няма да се смесват с други общности, защото това е много отрицателно нещо  Wink

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 19:58 от Lennie

# 82
  • Мнения: 192
Ама защо като казвате "американизация" само негативности влагате?  Та нима демокрацията, толерантността към другите религии и националности, издигането на децата на пиедестал в пирамидата от ценности на обществото, и т.н и т.н не са достойни за уважение качества? 
Не искам да звуча патетично, ама демокрацията не е родена в САЩ, а за толерантност към други религии и националности най-малко пък американците могат да говорят - тяхната лична история и държавна политика го доказва непрекъснато..
Не знам как искаш да звучиш, но мнението ти е остро и крайно негативно.

# 83
  • Мнения: 3 423
Дреме ми за глобализацията.
Важното е да съм здрава, да
са здрави близките ми и точка.
Другото е правене и пране на пари.

# 84
  • USA
  • Мнения: 559

Не искам да звуча патетично, ама демокрацията не е родена в САЩ, а за толерантност към други религии и националности най-малко пък американците могат да говорят - тяхната лична история и държавна политика го доказва непрекъснато.
[/quote]

Мда, затова пък немците имат много какво да кажат по въпроса базирано на тяхната лична история и държавна политика.  Thinking

# 85
  • Мнения: 6 167
айдеее, вие почнахте да се замеряте  Mr. Green
 
мисля, че въпросът с бг национална идентичност се изчерпа  Joy

# 86
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не бе, Лени, цикличността форумска е.  Mr. Green

По темата - в интерес на истината аз се запитах кои са тези български традиции, кои са тези неща, които сме практикували в България и които не са религиозни или кулинарни, и искам да ги предам на децата си. Ясно е те колко ще са българчета (николко), но поне нещо уникално да им остане.

Лазаруването и кукерите винаги само по телевизията съм ги гледала. Нищо не се сетих.

Без майтап, кажете кои са за вас.

# 87
  • Мнения: 1 436
По темата - в интерес на истината аз се запитах кои са тези български традиции, кои са тези неща, които сме практикували в България и които не са религиозни или кулинарни, и искам да ги предам на децата си.

Скачането на ластик с бойния вик "ееееееема, есаса" Laughing Друго май не се сещам.

# 88
  • Мнения: 2 563
Цитатът по-горе говори за книгата на Виктор Пелевин "Генерация П" - препоръчвам я.
 
Смея да твърдя, че демокрацията в истинския й вид е наистина принос на основателите на САЩ (не ми излизайте с древните гърци, защото те роби са имали).


Ами... Те и написалите The Declaration of Independence са имали роби...

Аз не разбирам защо сега трябва да се мерят пишки кой е по по най в демокрацията и  борбата с дискриминацията и т.н. Европа има сериозен пръст в търговията с роби и апартеидно-подобни режими в Африка, Америка също не е никак невинна по въпроса.

# 89
  • Мнения: 6 167
Бубка, според мен почти няма нещо, което да не е свързано с религията. Не само за българите Stop  Като отметнем лазаруването, трифон зарезан и кукерите май не се сещам за нещо 'уникално'. А и какво значи уникално -  аз наскоро бях в Египет и мога да ти кажа, че ядохме великолепна българска национална кухня - като се почне от баницата , през много хубаво бяло сирене, та до разни типове мусака. В Хърватска ( на морето) съм била в уникални 'български" механи с червените покривки, с гюведжетата, с цървулите по стените. Ракия се пие по целия балкански полуостров.
Не знам защо се зацикли в традиции, обичаи и манджи, честно. Само те ли ( мамка му) са белег на национална идентичност?

Но има по-дълбоки неща, някакви нагласи, които са средностатистически, общи за народопсихологията, за културата на българина ( не на нас в този форум, разбира се  Wink)  които мн. добре се виждат и от поговорки разни Wink.. " Пари с честен труд не се печелят"; " Наведена глава сабя не я сече"; " Високо ли е дървото, ветровете ще го брулят",  " Учи мама, да не работиш"; " Труд кървав, Боже, пожалей, "  Каквото за всички, това и за мен ", " Казвам ти дъще, сещай се снахо", " Интереса клати феса" ., " Да би мирно седяло, не би чудо видяло"... има сигурно още 100 такива.


Тези нагласи са ми интересни, но явно дискусията ще се върти около печката , май няма смисъл  newsm78


Общи условия

Активация на акаунт