Нездравословната храна в детските ясли, градини...!

  • 22 494
  • 256
  •   1
Отговори
# 210
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На тази страница отново се коментира маргарин ли е, масло ли е...

Значи няма да правим подписка?

# 211
  • Мнения: 8 769
Значи няма да правим подписка?
Значи, че на чичкото от Варненската община едва ли ще му натегне на везните, че няколко майки от София и Пловдив (примерно) се тревожат за храненето във варненските детски градини.
Ако се прави нещо централизирано и се отнася в Министерството в София е едно, ако се прави на местно ниво-друго. Така смятам аз. Всичко обаче ще се реши според множество мнения. Аз давам своето.

# 212
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Значи... за сега си дейтвате само във Варна.
Питам защото имам работа и не мога да следя темата постоянно, а ако правим подписка на национално ниво ще се включа.

# 213
  • Мнения: 1 404
Ще помоля после да разкажете какво точно предприемате,с какви инстанции мислите да разговаряте,материали някакви за ползи/вреди на храните и т.н,че луди майки и при нас много има,но се оказва,че аз трябва да водя парада,а за съжаление нямам нито дар слово,нито идея някаква къде са ни на местно ниво вятърните мелници Rolling Eyes

# 214
  • Мнения: 5 500
И тъй има ли ентусиазирани майки от Варна?
Ще правим ли клуб на лудите  Mr. Green ?

Да, записвам се.
Първо обаче трябва да си уточним концепцията:
-какви са нашите собствени виждания
-какво искаме от ДГ като резултат
-какви ще са ни първите искания (с малки стъпки по-нависоко)
Особено се амбицирах след петъчен "разговор" с едната госпожа в ДГ на дъщеря ми. Най-невинно попитах за флуор в мялкото и маслото, което изписват какво е-маргарин или не?
Та тя като се впрегна и реши, че съм крайно недоволна, и като започна да ми плещи едни, какво съм искала аз, за 1 лв. на ден да ми гледат детето, да го хранят, да е на топло, че и да го обучават....зави ми се свят. На няколко пъти й казах, че искам само информация от нея, а има с кой да коментирам това от какво съм доволна или не, но жената просто си знаеше своето... ooooh! Нека имаме предвид че и с това ще се сблъскаме....
MiRa_55, маслото е маргарин, млякото е с флуор.  Tired
1. Да НЕ се използва маргарин, майонеза, боза, флуорирано мляко; да НЕ се дават пържени храни; да СЕ предлага пълнозърнест хляб; да НЕ се дават плодовете за десерт, а към 10 часа; да СЕ готви предимно чрез варене и печене; да СЕ ограничат максимално тестените и сладките закуски; да СЕ дават всеки ден пресни зеленчуци на салата; някои майки поискаха и увеличаване на порциона, защо не!
2. От ДГ пряко нищо не искаме, щом е ясно, че не те правят менюто няма какво да искаме от тях.
3. точка 1, много ли е нахално  Wink Mr. Green според вас?
Съжалявам само толкова ми е информацията за въпросния господин, знаем го къде е и как се казва, се страхувам, че ако му се изтърсим само с това може да си тръгнем с подвити опашки! За това е добре да сме подготвени! Да си разпечатаме информация и да си я подредим в 1 папка, като направим такава и за него! Информацията да съдържа вредността на горепосочените продукти и ползата от другите, макар да съм 100% сигурна, че те го знаят; също и храните, от които се нуждае едно дете за да расте здраво и да не затлъстява! Може би ще се наложи да си запишем компетентни мнения на педиатри, диетолози и пр. Абе трябва да сме здраво подплатени и мотивирани! В другата тема в Готварския Мими от Добрич беше споделила, че мами са направили листовки за вредността на флуорираното мляко и са ги пръснали из града, и се е осуетило подписването на договора с ДГ! Ако трябва с бебе ще стоя в центъра на Варна и ще направим подписка! Смятам, че трябва да се даде гласност, колкото повече се раздуе толкова по-добре! И не трябва да се спираме!!!
Туфи, съгласна съм, че в Сф е друго, но трябва да разберем кой стои на върха на пирамидата! И защо ми казаха, че храната във всички ДГ във Варна е еднаква, като на Звездичка е от РУ, нашата я готвят на място!?! Кой съставя менютата, кой под коя шапка е? Трябва да разберем това: към кого е най-добре директно да се обърнем, за да знаем как да се подготвим!
А, иначе аз като питах в нашата бяха много любезни и ми казаха, ако кажете, че не искате определена храна да се дава на вашето дете, Ок! Но маргарин ли е-Да, маргарин е! Защо боза-такова меню са съставили! И да ви кажа, чак учителите са възмутени от това, че плодовете са за десерт, и че дават мляко, а то след 3-тата година било вредно да се дава! Облещих се ей тъй  Shocked не повярвах, че са се трогнали и те!
Хубаво ще е варненските майки да се заинтересуват в тяхната ДГ кой прави менюто, от къде е храната, на място ли се готви? Така сигурно най-бързо ще стигнем до истината.
Извинете, че така хаотично, ама отивам при ревящото зъбато кърмаче, че ще ме умори от снощи Confused

# 215
  • Мнения: 2 242
Хе най-после по същество Mr. Green
Доня Тифуня – браво   bouquet отдавна исках да напиша тези неща.

Мисля че на местно ниво е почти невъзможно да се постигне нещо толкова грандиозно. Пък и дайте да не се местим всички в Бургас  Wink

Ето моето мнение:

Според мен никой няма да напише черно на бяло че забранява определени продукти (първо за да се задейства нещо такова ще мине ужасно много време, а и веднага ще се обадят производителите, доволни родители и .... оттече работата). Дори и да се забранят по някакъв начин (макар че не виждам как) – в момента няма нито една такава задължаваща процедура, т.е. местният персонал винаги има последната дума. Така че ако ще министъра на здравеопазването да напише декрет ‘Хора за бога не яжте маргарин’ леля ти Цонка от село Тръпкино пак ще си готви с маргарин.
За това мисля че трябва първо да се иска създаване на задължителни за всички норми – примерно да се изготвят 5-10 рецептурника одобрени от който трябва и само по тях да се предлага храна на децата (както е с учебниците, както е с педагогическите програми).
Така когато има контролни акции ще могат да бъдат санкционирани, както са санкционирани за нехигиенични условия. Така ще си спестим и съставяне на списък с вредни/нездравословни храни  Wink(който ще бъде доста оспорван, както се видя и в тази тема Mr. Green). Така и доволните ще си имат своето старо меню - с маргарини, флуори, пастети и т.н.

Предлагам да се предложи и варианта с изборност на меню – дали срещу по-скъпо заплащане да има по-специално меню или да бъде разрешено внасяне на храна.

Родителите да имат право на участие в контрола –  нещо като борд на родителите hahaha, примерно няколко избрани от всички да могат да проверяват кога какво се прави и да имат грижата да информират останалите.


А като действия първо да разберем към кого трябва да се обърнем – институции, отговорни лица, медии. Да разберем за съществуващи задължителни за момента норми – като наредба 23 на М-во на здравеопазването. Да ги съберем и проучим за да знаем как да поставим исканията си.

Да направим брошура/подбор с най-важната информация по въпроса – примерно вредата от ...... В кърмаческия навремето хванах инициатива за популяризиране на кърменето – всички мами събраха в едно най-важното и го пуснаха в интернет за теглене. Който можеше печаташе и носеше на педиатрите, други разпращаха по мейлове, трети писаха на предавания по ТВ ....

Да пуснем тема при чужбинските мами и там да разпитаме подробно – получената инфо да включим в писмото. За съжаление на българина по-ефектно ще подейства ако му кажеш че европейците са направили така, а не само че това и това е вредно за децата.


Да изготвим нещо като отворено писмо – колкото повече получатели толкоз по-добре

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 18:08 от Slavi

# 216
  • Мнения: 2 242
Ще сложа в темата някои важни неща, тъкмо ще се изяснят доста въпроси

НАРЕДБА № 3 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
http://www.mh.government.bg/rtf/naredba_3_5_2007.rtf

Чл. 26. (1) В детските градини се приготвя храна, съобразена с изискванията на Наредба № 23 от 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението (ДВ, бр. 63 от 2005 г.).
 (2) Седмичното меню се изготвя от комисия в състав: медицински специалист, домакин и готвач на детската градина.
(3) От дневното меню се заделят проби, които се маркират и съхраняват в хладилник при температура от 0 до 4 °С в продължение на 48 h.
.....
Чл. 11. (1) В детските градини се изгражда кухненски блок, който отговаря на изискванията на Наредба № 5 от 2006 г. за хигиената на храните (ДВ, бр. 55 от 2006 г.).
(2) При невъзможност да се изгради кухненски блок, храната се доставя от кухня-майка, отговаряща на изискванията по ал. 1. Към всяка група се обособяват офиси за разпределяне на храната.

Наредба № 23 от 19 юли 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението
http://www.mh.government.bg/doc/fiziolog%5B1%5D.normi_nbsp_na_nb … nene_nbsp__1_.doc
Чл. 2. Физиологичните норми за хранене се използват при:
1. определяне на националната политика за хранене на населението;
...
§ 3. Контролът по спазване на физиологичните норми за организирано хранене на групи от населението се осъществява от органите на държавния здравен контрол.

http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220
Правителството прие национален план за действие "Храни и хранене" 2005-2010 г.

Основните задачи на Националния план за действие "Храни и хранене" е да се извършат положителни промени в националния хранителен модел за намаляване риска от хранителни дефицити и хронични заболявания, свързани с храненето, замърсителите и добавките в храните, да се подобри осигуряването на храни, допринасящи за здравословен модел на хранене, и достъпа до тях на цялото население.
...
С реализирането на плана ще продължи хармонизирането на националното законодателството в областта на безопасността на храните в съответствие с европейското. Ще се въвеждат унифицирани процедури и методи за извършване на държавния контрол за прилагане на законодателството в областта на безопасността на храните.
...
Нарушенията в хранителния статус, заболяванията, свързани с небалансираното хранене, производството и предлагането на некачествени храни, както и замърсяването на хранителните продукти с биологични и химични агенти могат да бъдат предотвратени най-ефективно само чрез прилагането на единна координирана мултисекторна национална политика по отношение на храните и храненето.
...
Проведено е и широко публично обсъждане на проекта.
...
През последните 10 години в страната бяха проведени 6 национални проучвания върху храненето и хранителния статус на цялото население над 1-годишна възраст и на рискови групи от населението за идентифициране на актуалните проблеми на съвременния модел на хранене на българина и оценка на здравния риск, свързан с храненето.

Наблюдават се неблагоприятни тенденции в храненето. Отчита се и значително изместване на заболеваемостта, свързана с промените в храненето и стила на живот. Според специалистите тези промени са допринесли за епидемията от неинфекционни заболявания, като сърдечносъдови болести (коронарна болест на сърцето, хипертония, мозъчен инсулт), някои ракови заболявания, диабет, затлъстяване и др.

Съгласно международната класация на СЗО България поддържа висока смъртност, свързана със заболяванията на циркулаторната система и е на едно от първите места в света по отношение смъртността от мозъчен инсулт. 62-65% от всички смъртни случаи у нас се дължат на заболявания на сърдечно-съдовата система, 13-15% - на раковите заболявания.

Всички тези заболявания са свързани с храненето - ниска консумация на плодове и зеленчуци, висок прием на мазнини, злоупотреба с готварска сол и др.

Органи на управление и контрол на националната система за здравеопазване
http://www.blsbg.com/serv/Document?Action=show&OrderBy=Creat … p;DocID=387003985
(2) РИОКОЗ са органи на държавен здравен контрол на територията на съответната област.
(3) РИОКОЗ са юридически лица на бюджетна издръжка към министъра на здравеопазването със седалище населеното място, административен център на областта.

# 217
  • Мнения: 5 500
Чудесно, Slavi  Heart Eyes  bouquet прочетох на две на три особено почервеното дето се набива на очи  Mr. Green пускам само днешното меню и бягам, после ще се включа!

Последна редакция: вт, 27 мар 2007, 18:17 от ISOLDE

# 218
  • Мнения: 486
Извинявам се, че чак сега успявам да отговоря, но през уикенда бяхме извън града, а цяла сутрин днес ми чезне форума. Вече ми се загуби един отговор, така че ще напиша пак набързо, а ако се наложи ще допълвам. Дано да е от помощ.

- Има ли при вас и обща кухня или всички трябва да си носят?

В нашата детска градина нямаше обща кухня, така че  родителитe трябваше да осигурят за детето си обяд + предиобедна (към 10 ч.) и следобедна закуска. Tака беше във всички детски градини в градa. На други места съм чувала, че се предлага храна, тъй че много зависи от района. В училището, (дъщеря ми е в предучилищна) се предлага закуска и обяд. В края на всеки месец получавам менюто за следващия месец и двете с дъщеря ми избираме дали изобщо ще яде училищния обяд и ако да -  в кои дни.

- Има ли някакъв санитарен контрол?

Санитарен контрол като в България предполагам (не съм се интересувала много) съществува за общата кухня. За домашната храна се предполага, че никой родител няма да даде на детето си некачествена или развалена храна.. ако има евентуално такива случаи, всеки си носи последствията!
 Единственото изискване към родителите е да не изпращат храни, които са в т. нар. "черен списък" на учебното заведение. За детската градина това бяха чипс, фъстъчено масло, шоколади  и всякакви шоколадови продукти (с изключение на мляко с какао), бонбони, някои видове бисквити, газирани напитки, разтворими сокчета и т.н. За училището май е малко по-либерален, но понеже и без това не купувам такива неща, съм го изхвърлила и не мога да проверя какво точно включва.

- Къде се съхранява храната?

Всяко дете, което яде домашна храна я носи в lunch box, т.е. нещо като хладилна чантичка. В детската градина, която посещаваше дъщеря ми не бяха разрешени микровълновите (защото храната не се затопля равномерно и в привидно леко топла храна може да има горещи "джобчета", които да предизвикат изгаряне), но в други детски градини съм виждала, че имат по 1-2 във всяка група. За супи и яхнии използвах термосна купичка (като се махне капака изглежда като дълбока чиния), която запазва температурата на храната до 5 часа.

 - Колко учителки за колко деца отговарят/гледат?

В детската градина бяха 14 деца в група (това е максималният брой деца, за които могат да се грижат 1 учителка + 1 помощничка). В предучилищната са 12 деца с една учителка и 2 помощнички. Знам, че в България децата са доста повече, но ако съдя по много от мненията изразени по-горе, предполагам, че тези които си носят храна от вкъщи ще са повече изключение отколкото правило, тоест не би било толкова трудно да се организира.

 - Конкретно за домашната храна - супа и готвено ястие ли носи детето ти в училище? Как е организирано всичко?

Като се замисля май никога не съм пращала супа + основно ястие, не за друго а защото и у дома никога не сервирам 3 ястия на 1 хранене. Обикновено предлагам основно ястие + десерт, понякога основно ястие + салата + десерт. Случва се да готвя и супи, но те обикновено са гъсти крем-супи, тъй че и тях ги броя за манджа Simple Smile. Не би било проблем обаче да се сложи втора термосна купичка в хладилната чанта.
 
Тък като мненията ми за храненето в голяма степен съвпадат с тези на Slavi и ISOLDE, този вариант за мен е много добър. За други хора с по-различни виждания, общата кухня предполагам би била по-добра опция.

# 219
  • Мнения: 5 713
Ellie, това за коя държава става дума? Звучи супер.

# 220
  • Мнения: 294
аз не мисля, че е удачен вариант някои деца да си носят храна от вкъщи, а други да са на обща храна #Crazy Според мен системата трябва да е една - или обща храна, която да се "облагороди" или да се носи от вкъщи.

# 221
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много се е изписало, само хвърлих поглед.
За флуорираното мляко -съмнявам се да го махнат, защото има инициативен комитет ЗА него ....
Като ми остане време ако искате ще снимам листовката им и да я погледнете, но можете да с епоинрересувате и предполагам сестрата в грдаината ще ви даде.
Маргаринът е коментиран, но флуора го имат за полезен. А маргарина да с еизключеи май е невъзможна мисия също...
Иначе клубове полека-лека май във всички градове ще направим Wink И ще се пробваме, пък да видим.

# 222
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Маргаринът дори да го заменят с масло при мазането на филиите (което пак е нещо де), децата ще продължат да го приемат под друга форма... той присъства във всички пакетирани закуски, а тях не вярвам да премахнат. При нас в петък например задължително има кроасан или меденка или суха паста, защото тогава нямало кой да се занимава да приготвя Tired

# 223
  • Мнения: 398
Аз само да допълня - освен нездравословна ами и недостатъчна.Не може обядът да се състои от таратор/в който почти няма краставица,а да не говорим ,че млякото е много бистро/,две супени лъжици картофи на фурна,1/8 резен ябълка и половин филийка хляб newsm78.Е това ако е здравословен и задоволителен обяд за дете 17кг.,здраве му кажи.Като се прибере вечер се нахвърля с такава охота към вечерята,че успява да хапне всъщност съвсем малко , защото стомахчето я заболява.

# 224
  • Мнения: 2 242
Аз само да допълня - освен нездравословна ами и недостатъчна.Не може обядът да се състои от таратор/в който почти няма краставица,а да не говорим ,че млякото е много бистро/,две супени лъжици картофи на фурна,1/8 резен ябълка и половин филийка хляб newsm78.Е това ако е здравословен и задоволителен обяд за дете 17кг.,здраве му кажи.Като се прибере вечер се нахвърля с такава охота към вечерята,че успява да хапне всъщност съвсем малко , защото стомахчето я заболява.
А това вече би трябвало да се контролира – от всички документи дето изчетох се оказа че си има уточнен и ясен ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН, АДЕКВАТЕН и МИНИМАЛЕН хранителен прием за всяка възраст и всяка детска кухня трябва да се съобразява с тази 23 наредба за физиологични норми на храненето.

НО отново опираме до препоръчителният характер и липсващ контрол. За това според мен ангажирани с проверките трябва да са не само служебни лица а самите родители!!! Нека нямат никакви други права освен да могат да присъстват на съставянето на менюто, приготвянето му и поднасянето. Тяхно задължение да е само да сигнализират за видяните нарушения.


Ellie  огромно благодаря за включването! Описала си го много хубаво и ясно (честно казано изпитах не много благородна завист че живееш в бяла държава сред бели хора hahaha). Направо онемях че учебното заведение си има ‘черен списък’ Shocked!!! Ако не е много нахално пак да те използвам за въпроси – дали занеш нещо повече за него? Кой го съставя, можеш ли да го напишеш по-подробно …. Ами всичко което можеш да научиш по въпроса. Ако тук дори в една ДГ се прокара такова чудо ще е … не, не мога да си го представя даже  newsm78
Вери до колкото се сещам Ellie пише от добрата стара Ингланд  Mr. Green

А за да не тормозим само Ellie  да пуснем една тема в чужбинският форум?

Последна редакция: вт, 27 мар 2007, 14:48 от Slavi

Общи условия

Активация на акаунт