Термин Август 2024 ♥ - тема 5

  • 21 497
  • 733
  •   1
Отговори
# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 13 522
Тук много майки не осъзнават, че да родиш в България си доста облагодетелстван от времето, което ползваш за отглеждане на дете, не коментирам, че за мен лично 2 години са много. Отделно може да ползваш 3 година неплатена. Отделно 60 дни отпуск за дете до 8 годишна възраст. Ползваш болнични за сополите на детето.

# 136
  • Мнения: 95
Поне спрямо Европа, България държи най-дългото майчинство. Моя приятелка е във Франция, майчинството й е 16 седмици, от които 6 преди термин и 10 след раждане. Нямат подсигурени места в ясли. Ако не бъде прието детето - оправяй се. В тази връзка във Франция са супер разпространени родителските кооперативи/ сдружения, в които се отглеждат до около 10 деца. Детегледачките обикновено гледат около 3-4 деца. Големите компании са си направили нещо като ясли и майките могат да ги кърмят в работно време. Както казваше един мой професор от университета - повечето проблеми се решават от активно гражданско общество с пари, което не чака държавата да му даде нещо. Иначе - бай Тошово време, на всички по равно на опашката.

Пп. не казвам, че държавата се справя или не, но е факт че в днешно време в повечето случаи не можем да разчитаме на държавни социални услуги

# 137
  • Пловдив/Хихон Испания
  • Мнения: 57
В Испания е 4 месеца (извинявам се за грешката!) Т.е. 16 седмици е майчинството и нямаш 45 дни преди раждането болничен осигурен! Ако ползваш ти се приспада от майчинството т.е. от 16 седмици се намаля с колкото ползваш преди раждането!Де да можех да ползвам 2 години майчинство!Плюс това всичко е платено- ясла, детска градина...Свят да ти се завие! Ако нямаш баба да го гледа си загазил! Затова тук се раждат малко деца и на късна възраст!

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 15:55 от Sellena73

# 138
  • Мнения: 1 787
Възможността да си гледаме децата спокойно една година я оценявам, но от там нататък държавата ни е безучастен свидетел на отглеждането на деца...а пък за деца с проблеми да не говорим. Това, че близнаците се броят като едно дете е наистина несправедливо. Аз третия път се върнах след една година и ползвах този отпуск за кърмене. Ползва се с бележка от педиатър и може да се ползва еднократно в началото или в края на деня (2 пъти по половин час или еднократно един). Аз си тръгвах по-рано с час. Ползвах го до година и осем месеца, когато реално спрях да кърмя. Бележките от педиатър се издават за определен срок - примерно, че в следващите три месеца е необходимо детето да се кърми, съответно заповедта на работодателя се пуска за този срок. Малко преди да изтече пускам нова молба с нова бележка...
Днес съм на фетална ехокардиография, стискайте палци Hug

# 139
  • Мнения: 162
Тук наистина майчинството е добро. Просто като сравнявам с Америка и сърцето ми се къса. Шест седмици е направо позор. На мен сега ми е неприятно да си оставя детето на 2г да го отглеждат сърдити лелки, а какво е да го пусна на 2 месеца. После се чудим защо децата са масово невъзпитани. Те не познават родителите си и родителите не си познават децата. Как се възпитава дете, което виждаш всеки ден по 2-3 часа и уикенда? На мен точно това ми отбягва. Много хора се оплакват от баби и дядовци, но поне тези хора ги глезят от любов. А, в градината е нещо страшно.

Амелин - да. Аз също останах шашната, че за близнаци майчинството не се променя. Ти си му мисли как да ги гледаш две с 780 лв. 

А, знаете ли дали заплатите се замразяват по време на майчинство или се вдигат какво на всички?

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 13 522
Заплатите се замразяват, вдигат се при връщане на работа и подписване на анекс към договора.
Ако си на МРЗ се вдига автоматично.

# 141
  • Мнения: 1 609
Привет, съгласна съм с Амелин (и стиснати палци за ехокардиографията 🍀). Моята позиция е да не сравнявам с други държави какво е по-зле, а само какво е по-добре. Така де, бях в чужда държава много време, но избрах отново България и не е само за мен, за всички родни майчета е важно да се осигури повече комфорт за отглеждане на дете. В чужбина плюс беше това, че в детската градина са много отдадени на децата, нямах никакви забележки. Дадох детето на 1г 10м, преди това имах нетипичен работен казус и не зависех от майчинство. Недостатък беше изчислението на таксата според дохода и други фактори. Бях останала без работа, докато детето ходеше на градина и имаше неяснота, защото субсидиите и таксата се отчитаха едва след период от време. На мен това ми носеше стрес, да не получа писмо, в което пише, че трябва да връщам крупна сума обратно.

Чета ви и цял ден досега бях в движение и по доктори. Най-важният фокус на деня беше прегледът при доц. Чавеева в Щерев. Останах очарована от цялостния подход, даже бях забравила уюта и детайносттта в тази болница от времето на престоя ми там за операция. Измериха ми кръвното, снеха пълни данни за мен и бременността. След това на самия преглед докторката беше много приятна, приветлива и си огледа старателно и двете бебета. Много и хареса всичко, което видя и самите бвбета също! (И аз много си ги харесвам ❤️❤️) , всичко им се видя много ясно, главички, личица, нослета, ръчички, крачета, извити гръбначета и пози. Бяха горе-долу активни, едното повече от другото, но към края сякаш заспаха и се наложи да буди едното, за да доогледа каквото оставаше. И двете са напречно в момента, като едното гледа надолу, а другото - нагоре или поне в онзи момент. Имаме бебе номер едно по-ниско долу вляво и спорвд нея, ще е първи на старта. Другия младеж се е разположил в дясно и високо, чак до ребрата. Уплътняват цялата коремна кухина открай - докрай. Според Чавеева си се усещат, че са двечки. Каза ми също, още в началото, че всякаква надежда за момиченце се е изпарила!

Не видя нищо притеснително и явно трябва да се успокоя. Питах специално дали ще мога да си ги износя, не вижда проблем. Направиха ми и изследването за прееклампсия, което само при Чавеева се прави. И там нищо притеснително. Много ми олекна и много се радвам, че минах тази ФМ и при Чавеева. Много се успокоих. Остава само да се разбере от какво ми е схващането и напрежението на лицето.

# 142
  • Мнения: 1 787
Мама, супер новини Hug и моят преглед при доц. Маринов мина. Много обстойно прегледа сърчицето. Това "отворче" между клапите е съвсем малко вече, според него до следващия преглед 26-28 г.с ще се е оправило. Каза, че в 75 процента от случаите се оправя пренатално, в по-малък брой случаи след раждането на бебчето.

# 143
  • Мнения: 136
Какво мислите за количките, които са с падащото дъно ? С един кош, просто дъното се прибира и става лятна. В няколко магазина ми казаха че не се препоръчва такъв тип количка ,но така и не разбрах защо..

# 144
  • Мнения: 1 740
Какво мислите за количките, които са с падащото дъно ? С един кош, просто дъното се прибира и става лятна. В няколко магазина ми казаха че не се препоръчва такъв тип количка ,но така и не разбрах защо..

Нашето  bugaboo е такова.Рамката на шасито е една и съща , сменят се за коша за новородено подложката о матрака , с лятната седалка.На нас ни в много удобно , защото така заема по-малко място.

# 145
  • Мнения: 185
Абсолютно съм съгласна с ползите от дългото майчинство, но реално държавата те принуждава да се върнеш рано-рано освен ако нямаш благосъстоятелен съпруг/ партньор, който да ти помага и издържа втората година. Ние имаме собствено жилище, наследено, нямаме ипотека, но имаме потребителски кредит за ремонта, лизинг за колата и пак на фона на повечето ми познати и приятели сме в супер позиция .Сумарно двамата взимаме нелоши заплати / не са мега високи в никакъв случай/, но въпреки всички тези фактори не си представям как бих се издържала след първата година, ако не се върна на работа... Държавата доста е абдикириала, това за близнаците е скандално, нямам думи. Другото ужасно гнусно нещо за мен е,че нарочно не строят държавни градини ,защото " техните хора" имат частни и разбира се що пък да не платим 1000-1500 лева за частната...Абсурд след абсурда... В другите страни -да майчинството е кратко, но повечето хора сякаш от това, което съм чувала е, че нямат такива финансови затруднения да плащат градини/ кооперативи или ясли. В доста страни в Европа също има въведени помощи за млади семейства или облекчения при закупуване на първо жилище. Не си представям как се справят хората с наеми , ипотеки и прочие. Без баби и дядовци насреща е трудно, факт ,не невъзможно. Моето най-голямо притеснение идва от еврото- ако сме взимали сега 3к или нагоре чиста заплата как ще живеем с 1000 и малко евро честно не си го представям и ми се вижда нелепо на фона на цените и инфлацията...Дано дойдат добри времена, но едва ли, явно ще се спасяваме както можем и това е...

# 146
  • Мнения: 1 208
Точно пък от еврото да се притесняваш! Ние сме от 20г във валутен борд, което означава наполовина евро, всъщност имаме всички негативи на връзването, но далеч не всички позитиви защото не сме член на еврозоната и сме официално безгласна струна. 3000 лв заплата и сега са 1500€ и като ги получиш в евро ще е абсолютно същото, със същата покупателна стойност. Много хора са наплашени, че едва ли не заплатите им ще станат на 1/2, а цените не, едва ли не сирене 20 лв ще стане 20€. Което е нерационален страх и опитът на всички държави, приели еврото, го показва. Фактът, че в еврозоната инфлация на практика вече няма, а ние продължаваме с немалки темпове от 5-6% годишно е далеч далеч по-притеснителен за мен..

Другото, което ще ти кажа е, че в много западноевропейски страни е вече невъзможно да се закупи собствено жилище дори и от семейство от средната класа с прилични доходи и без деца. Например в Германия, особено в големите градове, съотношението средни доходи - цени на имоти е в пъти по-лошо от това в България. Това, че младите семейства имали куп привилегии, е мит.

Третирането на близнаци като 1 дете също не е нещо уникално за България. Доколкото съм запозната в Германия например също майчинството не е двойно за близнаци.

Да не е съвсем не по темата, не знам дали сте чували за тази кампания, срокът за регистрация е до 30.03. и има хубави награди. https://www.radiovitosha.com/news/4266/kampanija-poveche-bylgarc … za-bylgarija-2024

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 21:11 от GerKa99

# 147
  • Мнения: 185
Ами притеснявам се ,защото съм живяла 6 години в Англия и съм била и по Европа на доста места и честно казано цените на българските хранителни продукти са в пъти по-високи от тези в Западна Европа и във Великобритания. Също ако сега хлябът ни е 2 лева, не смятам ,че ще стане 1 евро, а ще стане 1,20 поне след това ,1,50 и нагоре. Тоест ще има инфлация немалка при еврото, която виждаме и в Унгария, върнах се оттам преди 2 месеца и в Хърватия, колкото и да твърдят ,че не е така. Наемите в Западна Европа са от 800 евро нагоре. Тоест човек с 1400-1500 евро заплата и това говорим ,взимащ над средното за БГ не виждам как би плащал наем 800 евро, отделно сметки, живот, храна. Наемите тук няма да станат 300 евро, а ще са поне 600 евро и нагоре. Това е моето лично мнение ,затова имам и тези притеснения. Дано да греша, но фактите това говорят....

# 148
  • Мнения: 1 609
Амелин, браво и дано всичко е точно така. Обикновено докторите не хвърлят празни приказки за успокоение, вярвам, че ще се развият най-добре нещата. Успокоение е, когато всичко е под контрол и се полагат необходимите грижи и прегледи.

Archimind, съгласна съм относно майчинството. Ние имаме само жилищен кредит и нелоши доходи, но тази рязка разлика през втората година ще се отрази кофти. Имаме мераци и за завръщане към родния град, което е свързано с желание да опитаме да откупим етаж, оригинално бил част от фамилна къща. Затова се опитвам да погасявам максимално кредита. Ясно е, че нов жилищен на нашите години няма да дадат, но с един потребителски евентуално да успеем да постигнем нещо. Та работата и добрия доход си остават приоритети все още. През втората година оставят семействата на оцеляване, освен ако нямаме някакви  такива цели. Но дори да нямаме, децата растат, градини, образование, здраве, винаги са нужни средства. Относно градините, на мен не ми харесва факта, че има както кофти държавни детски градини, така и кофти частни. Невинаги може човек да е напълно сигурен в избора си, а и общинската компенсация за частна градина се случва едва ако детето не е прието в държавна. С близнаци шанса е по-голям и ще е нужен доста късмет, за да не ни приемат в кофти място. Имам близка, която е дала детето си на частна, от която е много доволна и години по-късно и излиза ред за държавна, където не иска тепърва да мести детето. Така при отказ губи финансирането... Недомислици.

Аз преживях приемането на еврото в Холандия и инфлацията си удари сериозно, закръгляне на цени, психологически трикове към привикване към новите цени. Покупателната стойност далеч не остана същата. В страна като нашата нещата се случват винаги поне една идея по-неблагоприятно и аз очаквам много по-голям трус, по-голяма спекула и по-голямо обедняване. Това съм аз - не съм привърженик на еврото. С борда и без това сме си стабилни. С приемане на еврото пак ще се открият нови хоризонти за грабене от държавата и досъсипването и, което само се ускорява спираловидно, откакто сме в 'преход'. Понякога се чудя изобщо как се крепи държавата, но надеждата ми за новите поколения все още я има. Тези на нашите деца.

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 22:09 от Mama2288

# 149
  • Мнения: 304
Здравейте, минавам за ъпдейт. Моето леко зацапване в Неделя, в Понеделник се оказа леко отлепване на плацентата. Приеха ме, лежах, пуснаха ме, ще лежа и почивам. Стискайте палци само това да е.

Общи условия

Активация на акаунт