Мързеливи ли са младите българи?

  • 7 574
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 246
Родители на хипита отишли на лекция на американски професор по антропология, който щял да говори за различията между поколенията.

“Днешните млади хора съсипаха нашите ценности. Те не се интересуват от нищо. Те ще доведат света до упадък и разруха,” започнал лекцията си професорът. Всички родители го слушали в захлас и го аплодирали на всяко изречение,  защото той всъщност огласявал от катедрата техните мисли и опасения. Но след това, за тяхна изненада, професорът им казал, че това са думи, които са били написани на египетски папирус - няколко хиляди години преди Новата ера…

Тази история ни разказа психологът Людмил Стефанов, когато го потърсихме с въпрос защо младите хора в България изглежда са все по-демотивирани и лутащи се. А често се чуват и гласове, че новите поколения са чисто и просто мързеливи.


Психологът Людмил Стефанов консултира безплатно онлайн в BG-Mamma като част от инициативата ни "Специалистите говорят". Задавайте своите въпроси към него ТУК

Втренчени в екраните на телефоните си, живеещи с родителите, безразлични към избора на професия и кариера… Такива ли са наистина поколенията, които идват след нас? И ако наистина са толкова инертни и не правят нищо, за да се развиват, каква вина носят родителите?

Освен Людмил Стефанов, за разговор по тази тема поканихме и кариерния консултант Ели Мантовска, както и Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.


И тримата консултират безплатно наши потребители в рамките на инициативата “Специалистите говорят”, а също така имат богат практически опит в работата с млади хора.

Донякъде изненадващо, и тримата споделиха по-скоро оптимистична визия за днешните млади българи. Изненадващо, защото според данни на Института по пазарна икономика над 331 000 млади хора в България на възраст 15 – 34 г. нито работят, нито учат. През 2020 г. делът им надвишава 18% от населението в тази възрастова група.

Както подчертава Петър Шарков обаче, всеки човек има свой уникален потенциал и числата не бива да ни карат сляпо да генерализираме.

Животът на младите българи не се свежда до стратегии за оцеляване

Новото поколение у нас не носи белезите на тежкия преход и избира да живее по нови правила, вместо да се придържа към оцеляващите стратегии на родителите си. Това смята Людмил Стефанов, психолог с над 30 години опит в работата с деца, възрастни и семейства.


ТУК можете да следите форумните теми на родители с деца на възраст 7 –18 г. и да се включите в дискусиите

“Падането на предишната обществено-политическа система на 10 ноември 1989 година предизвика огромна социална, икономическа и психологическа криза. Животът беше съпътстван от чувство за несигурност. Имаше моменти, в които дори се задаваше призракът на недоимъка и глада. И съвсем естествено се създаде нагласата хората в активна възраст да издигнат на преден план оцеляващите стратегии,” припомня психологът.

“Стигна се до свръхмобилизация на поколението на родителите на тези днешни младежи, за които говорим. Техните родители и прародители преживяха морални и психологически рани, които трудно се забравят. Затова е нещо съвсем естествено предходното поколение да се чувства разтревожено, когато децата не споделят тези опасения и не искат да живеят в оцеляващите стратегии. Живот без грижа за оцеляването, без такава свръхмобилизация изглежда безцелен, едва ли не е пропилян. Но дали това е така? Аз бих се усъмнил. Защото заедно с отказа от споделянето на ценността на оценяващите стратегии, които са свързани с това да целеполагаш и стъпка по стъпка да вървиш към целта, можем да видим и наченките на едно по-глобално мислене, което може и да не води към толкова усърдие и отдаденост на дейността, но все пак създава предпоставките за изграждането на един по-различен и, надявам се, по-добър свят.”

Психологът Людмил Стефанов: Не крийте проблемите си от децата! Несподелянето изостря детските фантазии и ги прави негативни

Ролята на бързо променящата се дигитална реалност

Дигиталното настояще е изключително динамично, нови професии се раждат непрекъснато, стари професии отмират. Дали това не представлява спирачка за младите хора? Защото, когато всичко се променя твърде бързо и сякаш няма нищо трайно, е логично да загубиш ориентация кои умения са всъщност важни и върху какво да се фокусираш в развитието си.

Ели Мантовска, кариерен консултант за младежи, е склонна да се съгласи с това.

“Възможно е да води до известно объркване. Все повече се говори за това как изкуственият интелект променя работната сфера. Тези дискусии създават известно напрежение у младите хора, които консултирам, защото те така или иначе се изправят пред стрес да вземат решение, което определя бъдещето им. И когато това бъдеще се говори, че ще е застрашено и несигурно, стресът нараства и може да действа като спирачка. Да не могат да вземат каквото и да е решение и да отлагат до последно.”


Ели Мантовска е част от "Специалистите говорят" и съветва как да помогнем на децата и младите хора в избора на професия. Проследете нейната тема ТУК и задавайте въпросите си

Като цяло обаче наблюденията на Ели върху младите хора в столицата и в по-големите градове е, че повечето са достатъчно мотивирани и самостоятелни. “Имам привилегията да консултирам младежи, които имат амбиция и цел. Дори да не са наясно с точната професия, към която да се насочат, те полагат усилия да открият пресечна точка между интересите и уменията си,” споделя тя.

Същото потвърждава и Петър Шарков, който казва, че интересът към Училищна Телерик Академия бележи стабилен ръст с всяка следваща година. Освен това много често по-големите деца идват по своя инициатива и без да са подтиквани от родителите си.



“Когато ученици се записват за първа година при нас и са във възрастовите групи 3 – 7 клас, често родителите са водещи при вземането на решение. От друга страна, знаем, че има ученици, които са разбрали за академията от техни съученици и сами провокират родителите им да ги запишат. При по-големите от 8 – 12 клас наблюдаваме, че учениците са водещите. Много по-рядко родителите се намесват. Дори понякога родителите разбират в последния момент, че детето им иска да се запише за обучение при нас”, казва Петър.

Петър Шарков: Не е задължително да си математик, за да си успешен в IT сферата


ТУК можете да зададете на Петър Шарков своите въпроси, свързани с дигиталното образование и професиите на бъдещето

Да не прибягваме до дисциплина, която ни раздалечава и разделя

Призивът е на Ели Мантовска и касае нас, родителите. Но все пак какво да правим, ако искаме да вдъхновяваме децата си да развиват себе си и своите умения?

“Може би бих започнала с това – да запазим връзката си с нашето пораснало дете”, съветва Ели. “Да помислим как дисциплинираме и дали не използваме дисциплина, която ни раздалечава? Може би това бих препоръчала да НЕ правим – дисциплина, която разделя. Също да не мислим, че щом нещо вълнува нас или е важно за нас, то автоматично ще е такова и за младия човек.”

“Всеки човек си има своя уникален потенциал,” добавя Петър Шарков. “Ролята на обществото и най-вече родителите и учителите, е да открие този потенциал и да го развива. Отново бих свързал темата с мотивацията – когато човек не осъзнава важността от нещо и няма добра основа (т.е. увереността, че може да се справи липсва) – то мотивацията е ниска и често хората го тълкуват като “мързел”. А то не е така. Младите хора са пълни с енергия, наша е ролята да канализираме тази енергия в правилната посока.”

Посланието на психолога Людмил Стефанов е свързано с това да не притискаме грубо децата. И да имаме вяра в тях и в способността им да намерят пътя си.

“Струва ми се, че в стремежа си да направят децата по-активни, родителите могат да постигнат обратния ефект, като по-скоро им събудят съпротивите. Защото така децата са притискани да живеят според ценности, които не отговарят на света, в който те се чувстват призвани да живеят.

С една дума: изглежда ми важно като родители да сме по-спокойни за бъдещето. Нека приемем простия факт, че то ще бъде по-различно от нашите представи и че децата ни ще са толкова адекватни за идващите предизвикателства, колкото и ние за нашето настояще.”

Споделете в коментар вашите наблюдения по темата!

С какво от казаното от специалистите сте съгласни? А какво бихте допълнили?

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 10:34 от Пeтя

# 1
  • Мнения: 3 300
Много!

не знам какво ще става за в бъдеще, всеки иска да ю тубър или нещо от сорта или да копае биткойн.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 9 724
Младите са такива, каквито ние сме ги направили. Плод на нашето отношение, грижа или липса на такава, изисквания или липса на такива. Съсипано образование, никаква квалификация, ниско заплащане, простащина, която ги/ни залива отвсякъде. Незнаещи и неможещи млади хора с претенции.
И, все пак, не всички са такива. Лошото е, че много от тях отиват в чужбина. 

# 3
  • Мнения: 1 304
При криза в образованието и целите пред цялото общество, да може следващите поколения да бъдат по-ниско образовани от предишните.
Ниските социални способности водят и до по-лоши морални и характерови черти.
Както се казва, щом най-последните се възкачват да представляват и управляват обществото значи има някакъв проблем.

За да бъде артист в изкуството на занаята и науката си един човек трябва да обладава вещина. Тази вещина се придобива, тя не пада от небето. Учене, работа, взаимодействие. - за да има такива плодотворни взаимодействия трябва да има вътрешен стремеж, който да се опира на жажда за знания и съзидателен стремеж към съграждане. Индивида трябва да има жажда да произвежда продукция.
Така че никой не може да отрече времената на упадък.
Отделен е въпросът, че колкото сме по-възрастни, толкова повече мърморим.

Само като мислен експеримент се опитайте да си представите как давате на детето си всички знания, умения и опит, които би имало дете от средно семейство с двама работещи през 50-те... От лов и риболов, през отглеждане на животни, грижа за градина, двигателна куртура, работа със сметало, писане, смятане, четене. Отделно, че може да готви, чисти, да пали печка и да пасе няколко вида животни. - това е гражданче с роднини на село. Селските деца ходещи на градина могат още повече неща. През 50-те електричеството, физиката, химията и космоса са страшно популярни, както и географията и историята, да не говорим за изкуства като поезия, музика, театър, литература.
Та, представете си, че покривате само средните знания на едно добре гледано дете ходещо на градина през 50-те... Както и на ученик 2-ри клас.
Прочетете историята на домашния развлекателен център през 20-ти век, от радиото, през стереото, телевизията и целодневните развлекателни програми и ще разберете какво Ви пречи и какво Ви спира.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 494
Не съм много съгласна, че са мързеливи. Определено има и такива индивиди, апатични, дето ги интересува само да имат интернет. Но мисля, че като цяло младите хора са доста по-знаещи и осъзнати от нас, гъвкави и адаптивни, и ценят себе си и в личен, и в професионален план.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 620
Ми не, не са.
Приятелите на дъщеря ми почти всички работят. Това 18+
Аз попадам в разни групи и екипи, пълно с млади работещи и учещи хора. Да кажем 25-35 годишни.

# 6
  • Мнения: 2 910
До колко годишни млади става въпрос ?
Ако има родител , даващ пари и покриващ нуждите , може детето да не се хване на работа . Ако няма никакви доходи , всеки ще си намери начин .

# 7
  • София
  • Мнения: 38 620
Би трябвало да са над 18, завършили училище. Деца над 16 работят рядко, даже вероятно не влизат в статистиката.

# 8
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Не всички.
Има деца,които са амбициозни -учат,работят,искат да постигнат нещо,да се развиват,имат цел.
Познавам деца на 16г,.17г,които освен че учат в добри училища,през лятото работят в туризма и ходят и на курсове,защото искат да научат още нещо..
Има и такива,които са мързеливи,не желаят да учат,не желаят да работят,седят по градинки и кафета или освен игри на компютъра нищо друго не ги интересува .
Чувала съм ,,Аз за 1000лв.няма да работя,,от млад човек,който обаче няма ни образование,ни професия,нито пари.

Има и едни такива,които хем ги мързи,хем искат бързи и лесни пари и се занимават с кражби,наркотици и т.н

# 9
  • Мнения: 1 325
За мен младите хора са поставени в ситуация на апатия още от училище, на моето дете му бяха написали забележка, че се върти в час, попитах какво стана, а то ми отговори, че дете на заден чин е говорила по темата в училище и той се е обърнал. Няма нищо по естествено от това да гледаш някой в лицето, когато говори, а не да го "слушаш" с гръб, модели от преди 100 г., безинтерес учебен материал, прекалено обемни и никого ненужни сухи знания и накрая полуграмогни млади хора или грамотни, но с цената на хиляди левове за частни уроци. Системата би трябвало много да се промени, да се създадат опции младите хора още от 15-16 г. да работят почасова, през ваканциите и да си създават трудови навици, да изкарват някакви пари и това в нормалния свят е така. 12 клас младежи на по 18-19 г. и организират родителска среща, ами те по закон са физически дееспособни лица и няма нужда родител да ходи на родителска среща на пълнолетен. Цялата система е архаична и младите хора страдат от това, появяват се гъвкави модели за да може студентите да работят и да се издържат, студентски кредити, но все още нещата са много в началото и е трудно да се намери баланса, особено и при тези нива на доходите, за да живеят самостоятелно и да се развиват, като големи хора.  Токсични родители обсебили децата си с грижа, за "тяхно добро", ама как ще работиш нискоквалифицирана работа. И защо не един 18 г. да не поработи нещо и на 18 г. няма как да работиш на топ позиция без образование и опит, но все се почва от някъде и този опит е ценнен за вбъдеще, да си гъвкав, адаптивен са много важни качества за бъдещия просперитет.

# 10
  • Мнения: 4 966
Моят младеж от 16годишен е работил лятото ( месец) да си изкара пари за глезотии. На 20 е вече и не познавам приятели около него, които не са го правили и не го правят.Мързеливи не са, но с годините поумняват;)

# 11
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Не мисля, че може да се обобщи.
Мисля че българите излизат от закостенялото си мислене, че трябва някой да им помогне да се развиват и сами започват да търсят алтернативи. Българите с комунистическо мислене бяха пасивни - разпростираш се до това което ти е предоставено, в момента това не е така. Ако не гладуват и не мизерстват значи всичко е ОК. Има къде къде по мързеливи народи.

# 12
  • Мнения: 4 966
Дефакто извън бг мама, все е стискане на кълки или допълнителен доход на черно в провинцията де.

# 13
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Не съм съгласна, че са мързеливи. Просто не искат да работят за ниско заплащане и това е разбираемо. В работата си влагаш много ресурси и най-ценният от тях е времето ти. Да приемеш заплащане, което покрива базовите нужди, докато ти си горял на работа, е донякъде разбираемо за моето поколение, което още с подрастването си ежедневно му е внушавано, че да си полезен на обществото и да се раздаваш за другите е висша степен на хуманизъм. И това не може да се отрече. Сегашните повече мислят за себе си и аз не осъждам това. По-здравословно е.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2023, 12:22 от Алегриq

# 14
  • Мнения: 213
Аз също не съм съгласна, че са мързеливи. Аз самата след като завърших се сблъсках с жестоката реалност в работната среда. Много исках да започна хубава работа, дори и на минималната работна заплата да е стартово исках просто някой да ми даде шанс. Уви, навсякъде за по-хубави позиции се изискваше поне 2 години стаж и още един куп изисквания и за капак заплащането изобщо не отговаряше на изискванията. Прекарах близо година в търсене на работа, минах 43 интервюта (не се шегувам, броих си ги) и извода беше, че работодателите наистина се гаврят с младите, току-що завършили хора. Някои ми предлагаха да работя от понеделник до петък от 9-19:00, събота да покривам смени и неделя да покривам смени и като попиташ "Кога е почивният ден, защото все пак и аз съм човек" отговорът беше "Ами ти си млада трябва да се съобразяваш с майките във фирмата". А с мен кой ще се съобрази? Или отивам на интервю за Сътрудник в онлайн продажби и ми се явява управителя клонинг на Митьо Пищова и ми предлага да му стана лична компаньонка.. И още много мога да разказвам, но идеята ми е да докажа, че НЕ младите не сме мързеливи, просто ценим себе си и средствата и усилията, които сме вложили в средно 6 години образование.
Съответно понякога всеки ще предпочете ако се налага и 2 години да не работи, но да си намери наистина позиция, която си заслужава и съответно да попадне и на човешко, културно отношение, защото масово работодателите са абсолютни простаци..

# 15
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Да,така е.За добра позиция се изисква не само образование,но и трудов стаж.
А много млади хора не искат да приемат този факт.
Започваш от долу,натрупваш опит,учиш се .Защото само знания на теория не са достатъчни,а опит се добива с практика.

# 16
  • Мнения: 213
Естествено, напълно съгласна съм, просто масово се търси готов обучен кадър, склонен да работи за 1000 лв. без много да иска и да мрънка..

# 17
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Естествено, напълно съгласна съм, просто масово се търси готов обучен кадър, склонен да работи за 1000 лв. без много да иска и да мрънка..
Всеки иска да те купи евтино.

# 18
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Затова се търси когато си вече нает някъде. Или се ходи в чужбина където никой не смее да ти се прави на компаньон.
На мен ми предложиха супер заплата за времето си, в първата ми работа, защото бях тръгнала на стаж в друга фирма и щяха да ме назначат там. И шефа ми (който ни беше преподавател в унито) ме измъкна под носа на другия шеф, като ми предложи близо 3 пъти повече отколкото във фирмата на стажа. Беше малко смешна ситуация защото този със стажа беше съкрушен - но кой ще стои на 500 лв заплата братче цял месец?!?

# 19
  • Мнения: 213
PriMadonna изкарала си късмет.
Моята първа сериозна работа беше като Маркетинг специалист в доста голяма фирма в България, готино звучи длъжността с много уловки.
Трябваше да покривам длъжности 5в1- да съм copywriter, графичен дизайнер, маркетинг страгетии, частично и офис сътрудник и да работя и за на шефа жена му счетоводната кантора и да и пиша счетоводните статии за сайта, а и да разбирам от Wordpress и Drupal, за да поддържам сайтовете и да имам понятие от SEO. Всичко това за 860 лв заплата чисто.
И в един момент се получи така, че разбирах от всичко по малко, но започна ли да си търся работа като Дигитален маркетинг всеки искаше да си про в определена сфера, тоест аз пак не бях конкурентна на пазара.
И в Англия бях, там си изкарах магистратурата, и съм с лоши впечатления относно отношението им към българи и румънци все едно сме втора ръка хора..

# 20
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
А сега в БГ ли си? С маркетинг ли се занимаваш?

# 21
  • Мнения: 213
Сега съм в България, не се занимавам с Маркетинг, тъй като никъде не ме одобриха, защото не отговарям на всички критерии.
В София може и да имам повече успех, но учих и в София и не си представям да оставя морето и да се преместя там.
Работя работа, която изобщо не харесвам, но ме устройва финансово и си стоя..
Язък за всичките ми образования.

# 22
  • Мнения: 6 613
Мързеливи са. Само дето не са само младите. И средните, и старите. И не е само египетския папирус, в таблетките с клинописно писмо на асиро-вавилонците също се срещат подобни текстове, Аристофан го е писал също, вероятно всеки народ го има като клише в летописите си.
Всъщност не работата, а мързела е създал човека, или поне е развил интелекта му. Или както е казал народа (бг-народа) - който няма акъл, има ръце.
Еволюцията се развива на принципа на най-малкото съпротивление, нищо ново.

# 23
  • Мнения: 3 412
Наскоро четох, че най-желаната професия за младите хора била инфлуенсър. После ревът, че нямало строители, чистачи и т.н. ми няма и да има. Нали е най-лесно да говориш тъпотии по ютуб и да ти се плаща.
Как ще има желаещи да се учат занаяти, като от сега им се обяснява, че с нищоправене се печелят достатъчно пари?

# 24
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Ама то вече и чистачки инфлуенсърки има. Това си е сериозен бизнес. Битовата химия трябва да се продава. Не пречи да се съвместяват нещата, там където има пазар.

# 25
  • Димитровград
  • Мнения: 1 745
Имам и млади и стари колеги мързеливи, имам и работливи.
За мен ключа се крие в презадоволяването на цялото младо поколение. Малцина са амбицирани и знаят какво искат.

# 26
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
...Съответно понякога всеки ще предпочете ако се налага и 2 години да не работи, но да си намери наистина позиция, която си заслужава...
Как се издържа завършил студент, ако не работи 2 години?

# 27
  • Мнения: 213
В моя случай съм благодарна, че имам родители зад гърба си, които ми бяха подкрепа докато си намеря нормална работа на която не се подиграват с мен.

# 28
  • Мнения: 3 300
Е как се издържат, има родители издържащи  децата до 40+ годни и без да учат дори.

# 29
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Как се издържа завършил студент, ако не работи 2 години?
Веднага отговарям. Намира си някаква работа, не се напряга и през това време търси. .

# 30
  • Мнения: 2 910
Ако се чака идеална работа , няма такава , все ще има нещо , или заплатата ниска , или дразнещи колеги или нещо друго . А детето може да не започне никога работа .

# 31
  • Мнения: 213
Така е. Никога няма пълно щастие, просто си избираш по-малкото зло.

# 32
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Тук не говорим за идеална работа и идеални условия, а за усилия, които ще отговарят на някакво що-годе адекватно заплащне. Ако мястото е читаво, ще дава възможност за кариерно развитите, ще се дават бонуси не само за извънреден труд, ще има социални придобивки, ще може да се договаря флексивно работно време, ще изисква допълнителна квалификация. Кой работодател ще се довери насляпо от първия път на пресен кадър и ще му даде всичко това на тепсия. Нещата стават постепенно.

Затова казвам, че си намират нещо, което да ги устройва, не се напрягат излишно и търсят по-доброто. Имат ли възможности, нямат ли, това не се коментира в случая. Определено има много ентусиазирани специалисти, които не могат да попаднат от първия път на своето си място.

# 33
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Струва ми се че при мен са се получавали нещата защото съм била отворена да пробвам. Не съм имала никакви претенции. Нито за пари, нито за позиция и точно това ми е отворило вратите в последствие.
Понеже като си отворена има изобилие от опциики, тези опции започват да се състезават една с друга и така започват да ти предлагат по добри условия. Според мен има едни хора, които работата сами ги намира и други които не могат та не могат да намерят - точно като при любовта.

# 34
  • Мнения: 7
За мен младите хора са поставени в ситуация на апатия още от училище, на моето дете му бяха написали забележка, че се върти в час, попитах какво стана, а то ми отговори, че дете на заден чин е говорила по темата в училище и той се е обърнал. Няма нищо по естествено от това да гледаш някой в лицето, когато говори, а не да го "слушаш" с гръб, модели от преди 100 г., безинтерес учебен материал, прекалено обемни и никого ненужни сухи знания и накрая полуграмогни млади хора или грамотни, но с цената на хиляди левове за частни уроци. Системата би трябвало много да се промени, да се създадат опции младите хора още от 15-16 г. да работят почасова, през ваканциите и да си създават трудови навици, да изкарват някакви пари и това в нормалния свят е така. 12 клас младежи на по 18-19 г. и организират родителска среща, ами те по закон са физически дееспособни лица и няма нужда родител да ходи на родителска среща на пълнолетен. Цялата система е архаична и младите хора страдат от това, появяват се гъвкави модели за да може студентите да работят и да се издържат, студентски кредити, но все още нещата са много в началото и е трудно да се намери баланса, особено и при тези нива на доходите, за да живеят самостоятелно и да се развиват, като големи хора.  Токсични родители обсебили децата си с грижа, за "тяхно добро", ама как ще работиш нискоквалифицирана работа. И защо не един 18 г. да не поработи нещо и на 18 г. няма как да работиш на топ позиция без образование и опит, но все се почва от някъде и този опит е ценнен за вбъдеще, да си гъвкав, адаптивен са много важни качества за бъдещия просперитет.
Не съм съгласен за това, че младите деца трябва да им се дава възможност от малки да “работят” ,  за да се научат на “трудови навици”. Училището, в което ги гледат за най-малкото отсъствие и им тропат с крак за бележки при болест (че дори ако ходят на погребение трябва да дават бележка, че са били на погребение). Учат от 7.30 до 1.30-точно по метода, по който функционира една класическа фабрика от 1920-1950 година. Така че това според мен им стига като трудова дисциплина

# 35
  • Мнения: 1 325
За мен младите хора са поставени в ситуация на апатия още от училище, на моето дете му бяха написали забележка, че се върти в час, попитах какво стана, а то ми отговори, че дете на заден чин е говорила по темата в училище и той се е обърнал. Няма нищо по естествено от това да гледаш някой в лицето, когато говори, а не да го "слушаш" с гръб, модели от преди 100 г., безинтерес учебен материал, прекалено обемни и никого ненужни сухи знания и накрая полуграмогни млади хора или грамотни, но с цената на хиляди левове за частни уроци. Системата би трябвало много да се промени, да се създадат опции младите хора още от 15-16 г. да работят почасова, през ваканциите и да си създават трудови навици, да изкарват някакви пари и това в нормалния свят е така. 12 клас младежи на по 18-19 г. и организират родителска среща, ами те по закон са физически дееспособни лица и няма нужда родител да ходи на родителска среща на пълнолетен. Цялата система е архаична и младите хора страдат от това, появяват се гъвкави модели за да може студентите да работят и да се издържат, студентски кредити, но все още нещата са много в началото и е трудно да се намери баланса, особено и при тези нива на доходите, за да живеят самостоятелно и да се развиват, като големи хора.  Токсични родители обсебили децата си с грижа, за "тяхно добро", ама как ще работиш нискоквалифицирана работа. И защо не един 18 г. да не поработи нещо и на 18 г. няма как да работиш на топ позиция без образование и опит, но все се почва от някъде и този опит е ценнен за вбъдеще, да си гъвкав, адаптивен са много важни качества за бъдещия просперитет.
Не съм съгласен за това, че младите деца трябва да им се дава възможност от малки да “работят” ,  за да се научат на “трудови навици”. Училището, в което ги гледат за най-малкото отсъствие и им тропат с крак за бележки при болест (че дори ако ходят на погребение трябва да дават бележка, че са били на погребение). Учат от 7.30 до 1.30-точно по метода, по който функционира една класическа фабрика от 1920-1950 година. Така че това според мен им стига като трудова дисциплина

Да съм написала някъде, че детето да не ходи на училище за сметка на работа?  Никъде не съм написала такова нещо, никой не би го допуснал!

Не познавате нещата и пречупвате през вашата призма.  Факт, че в нормалния свят децата изкарват джобни ИЗВЪН учебното време, както казах за съжаление тези модели в България не са познати. Моето дете на 13 г. раздаваше брошури, пристигнаха в четвъртък вечер, имаше район в който трябваше да ги раздаде до неделя. Достатъчно време имаше, предоставяха и специална количка. Изкарваше между 100 и 150 Е според месеца. Считам, че това е чудесен опит. След това работеше и работи отново в гъвкави модели къде ли не, никой не го задължава, никой не го насила и не за сметка на училището. Тук системата нито го толерира, нито го допуска, дори е по-строго от България. Ако не отиде на училище съм задължена лично да се обадя сутринта, където това се документира.

През лятната, както и другите малки  ваканции според случая по една или две седмици децата имат право да работят, ако желаят,  при определени условия и работно време. Отново страхотно решение фирмите покриват временнете си нужди, децата трупат опит и изкарват пари.  В една от фирмите, децата вършеха лека работа в отдел логистика от 15 до 20 часа именно през ваканциите, когато масово служителите са в отпуск. След 20 часа имат право на работа, ако са над 18 години.
Няма нищо лошо децата да работя, да създават навици, контакти, да изкарват пари и по-добре да  поработят вместо да се висят в интернет и да цъкат игри денонощно особено през ваканциите.

# 36
  • Мнения: 14 931
Младите няма да искат да са инфлуенсъри, ако имат по-добър пример, а примерът започва от къщи. Да, знам, че твърдението е неудобно.
По темата, не смятам, че са по-мързеливи от предишните поколения. Днешните младежи имат възможност да сравнят всякакви професии, нива, възнаграждения и е нормално за несигурни, непрестижни, вредни, неблагодарни и зле платени професии да няма наплив сред все по-нарастващият брой висшисти, които може да са всякакви, но поне за 3-4 години са доказали, че вършат прилично и що-годе в срок възложени задачи.

Последна редакция: нд, 08 окт 2023, 18:17 от Нарцùса

# 37
  • Мнения: 1 325
Има една сентенция: "Децата не приличат на родителите си, те приличат на времето в което живеят". Налат се нови ценности, на младите хора независимо от огромните възможности са с все по-малко социални умения. Чета често www.spodeli.net където млади хора споделят и търсят съвет как да се справят със страха да общуват с хора, тук нюансите са от това да попитат нещо, до работно място и елементарна комуникация.

# 38
  • Мнения: 6 613
Има една сентенция: "Децата не приличат на родителите си, те приличат на времето в което живеят". Налат се нови ценности, на младите хора независимо от огромните възможности са с все по-малко социални умения. Чета често www.spodeli.net където млади хора споделят и търсят съвет как да се справят със страха да общуват с хора, тук нюансите са от това да попитат нещо, до работно място и елементарна комуникация.

Добро мнение, да допълня, че не само на времето, а и на мястото приличат младите. Както се дадоха примери от мами, живеещи в чужбина, техните деца работят от рано и успяват да съчетаят това с ученето.
Но в България от край време царува мнението "Учи, мама, за да не работиш".

# 39
  • Мнения: 14 931
Учи, мама, да не работиш е точно свързано с неработенето на физическа работа, за която поне 3 световни марки имат произведени цели серии техника за извършването ù.
Странно, ако е толкова розово с тази работа, защо чужбинчетата не напуснат училище още на 10, ами мама и татко ги натискат чак до колежа/университета.

# 40
  • Мнения: 3 412
Съгласна съм с Нарциса.
Много родители не искат децата им да учат занаяти или да работят нещо, което да не е в "офис".
Чувала съм го и от родители много често.
Разбира се, че децата ще предпочитат изобщо да не работят, ако не успеят да намерят мечтаната работа в офис, пред това да се излагат да вършат физически труд.
Нали така са научени вкъщи, че всяка работа, която не е в офис е срамна.

# 41
  • Мнения: 14 931
Аз всъщност имам точно обратното предвид.
В България има някакъв луд и див фетиш към физическия труд и хората, които го извършват. Колкото по-тежък, увреждащ и гаден, толкова хората са по-'истински', каквото и да означава това.
Има физически дейности, които все още трябва да се вършат на ръка, но огромната част от физическия труд днес е механизирана, електронизирана, автоматизирана и дигитализирана. Минали сме през три индустриални революции...е, не ние, българите, минал е светът. Някой да се бъхти и гърби днес означава, че на шефчето отгоре не му се дават пари за машина и за квалифициран човек, способен да управлява машината. Едно е да платиш пет трицифрени заплати, друго е да инвестираш милиони в оборудване и да плащаш една инженерска заплата, дето е повече от на петимата общаци накуп.

# 42
  • Мнения: 3 412
Това, за което говориш съм го срещала в старото поколение т.н. "идеализация" на тежкият труд. Помня, как и бабите ми и дядовците ми изпитваха някакво садистично удоволствие от това да се счупват от физическа работа... но новите поколения, които идват след тях изобщо не мислят по този начин.

# 43
  • here and now
  • Мнения: 4 298
Мой близък, студент. През лятото започна работа на бензиностанция, като касиер, който трябваше да прави и кафета и фрешове с условието 2 смени по 12 часа и после 2 дни почива. Ами след първите 2 смени и един почивен ден му се наложи да кара 6 12-часови с един ден почивка. Да допълня, че момчето не пуши и леко се чувстваше ощетено от колегите си пушачи, които често излизаха в почивка. Бензиностанцията на известна верига, на главен път и с огромно натоварване.
Ами изкара си ваканцията, но не смята догодина лятото да работи там.
Дали е мързелив?
Негов приятел започна работа в плажен бар от 10 сутринта до когато има хора(около полунощ), без почивен ден и след една седмица колабира.
Но познавам и 40-50 годишни жени, които още не са намерили тяхната работа. Започват някъде и след 2-3 месеца решават, че не е тяхното и напускат. Мъжете им ги издържат.
Та е трудно да се обобщи.

# 44
  • Мнения: 14 931
Говоря в реплика на иронизирането горе за ученето и неработенето. За много хора интелектуалната работа, която идва само след учене, не е работа.
Между другото, изразът всъщност звучи така: учи, мама, да не одиш на нивата. Смисълът в този вариант е съвсем различен, но пък не обслужва наратива за мързеливите офисни планктони.

Последна редакция: пн, 09 окт 2023, 10:04 от Нарцùса

# 45
  • Мнения: 10
Хич не са мързеливи. По лошо - родителите не знаят как да са родители, понеже техните родители не са имали възможността да се научат на някои основни ценности, загубени и размити от “новото време по онова време”.

Майта им на всички освободителни и предосвободителни войни, ама 44 идва на рамо с бая лоши последици, които наши хора са докарали.

През по-голямата част от съществуването на България (и целият свят) Комунизма е бил водеща сила. Е да де, ама вчерашните разбойници и нехранимайковци завземат властта и понеже така им е било угодно решават да вкарат нови разбирания и виждания за всичко. До вчера едно е било позволено, днес вече е друго. То пак е било комунизъм, до голяма степен, ама тия всички сътресения и новости бая сериозно са наранили крехкото разбиране на хората. При нормални обстоятелства 1-2 поколения са щели да изстрадат и след това всичко по старо му. Обаче новото време си казва думата…

Дори и вие, родители, си знаете че като сте били малки нещата не са се случвали както сега и макар че до голяма степен ви харесва повече това, което е било, ви се иска вашите деца да живеят “по-добре” от колкото вие сте живели. За повечето от вас това значи да не се налага да работят по цял ден, а да учат.

И сега си помислете къде остава живота в цялата работа?

Щото още от едно време си го има поверието “Той живота не е само радост, има и тъга!”

И вие като сте взели тъгата и сте се опитали да я скриете, като предоставите на децата само радост: ей го на! Сега да видим какво ще правите.

Знам че ви се иска да намерите вината в децата, ама това е като да обвиниш ябълката, че е кисела, въпреки че ти си избрал дървото и сам си го засадил. Пък това, че нищо не разбираш от градинарство няма как да е твоя вина…

# 46
  • Плевен
  • Мнения: 1 617
Преди години,когато бях 20 годишна се събирахме с компанията вечер на кафе и разходки.Две момичета от компанията ни(тогава 18 годишни) работеха след училище като сервитьорки.Когато трябваше да държат зрелостния изпит и да завърши 12 клас,шефката им не ги пусна,Караха се с нея,но тя непреклонна.Напуснаха работа и отидоха да се явят на зрелостния изпит.След няколко години аз бях почти в същата ситуация.23 годишна задочна студентка започнах работа в хранителен магазин ,Шефката много добре знаеше,че съм студентка,знаеше също,че 2 седмици ще съм на очни,змаеше и датите.Въпрели това ми нацвака смените точно тогава.После аз излязох виновна и колежките ми в магазина ме нападаха мен и искаха да им плятя за да ми вземат смените през тези 2 седмици.Карах се с шефката за това.Тя много добре знаеше като ме взимаше на работа.И каза,че ще вземе под внимание факта,че уча и ще ме пуска на очни.После се отметна и аз бях виновна.Естествено,че отидох на очни.Няма да си прее..а бъдещето и живота за да и продавам черен дроб в скапания и магазин.Не съм напускала работа,не ме е и уволнявала,работите се успокоиха.Просто не знам това защо го направи,като много добре знаеше,че ще хпдя по очни и изпити.До тук с теорията,че младите са мързеливи.Моя приятелка с дете в 6 клас учещо в елитно училище.Детето се прибира в 14 от училище,обядва и започва с домашните и уроците.Пише и учи до 21 часа.Сутрин в 6 става да дописва домашни.Къде видяхте време да ходи на работа да раздава брошури прмерно?

# 47
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Говоря в реплика на иронизирането горе за ученето и неработенето. За много хора интелектуалната работа, която идва само след учене, не е работа.
Между другото, изразът всъщност звучи така: учи, мама, да не одиш на нивата. Смисълът в този вариант е съвсем различен, но пък не обслужва наратива за мързеливите офисни планктони.
Пояснение - за тези, неуките, мисловния труд не е работа. И до ден днешен хората с тежкия труд си мислят, че тези в офисите си клатят крака и нищо не правят. Смятам че и за двете дейности си има точните хора и двете си имат предимства.
А в БГ но и не само, точно тези дето не са учили, се държат най- душмански с персонала си, като че ли не работят с хора ами с някакви които са им длъжни. Добре че сте се измъкнали от бачкерството и сте си взели изпитите. Моите работодатели (на първата ми работа в офис) ми бяха колеги по образование и не е било проблем да ходя до университета за да си завърша, а първите ми работодатели на банчкерска работа във (внимание - УАУ: Дънкин Донътс БГ) се носеха по надуто от Джеф Безос, защото знаеха да приключват касата и да броят с колко стотинки съм напред/назад. Тези глупаци не могат да разберат, че ако не плащаш на персонала си и се държиш с него като с роб - хората няма да им стоят на позициите. А хората в БГ пък стоят и търпят какво ли не за да се изкарат после големите герои  и многострадалци - няма смисъл. Не е нужно да страдаш, може и без него да мине.

Последна редакция: ср, 11 окт 2023, 06:51 от PriMadonna

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 255
Ако се гледа по училищните резултати нещо и мисловния труд не върви особено 😁 Имаше такава тема, но и тя се изчерпа. И писането вече замря от мързел 🤣 Hands V

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт