Конфликтът между Армения и Азербайджан

  • 6 517
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 589
Моля да не разпространявате пропаганда, която да разпалва междуетническа вражда Smirk
Нито македонската територия е наша, нито карабахската е арменска. Има си международно признати граници и единствено това е от значение. В рамките на съответните държави може да има малцинства и техните права трябва да се съблюдават, за което има международен контрол. Колко той е ефективен, е отделен въпрос. Емоционалният план пък изобщо не е от значение. Съчувствам на арменците, но не виждам какво може да се направи и не смятам, че трябва да се прави нещо друго, освен да се разположат международни сили, които да следят преходът да стане без насилие. Точно това проследяват в момента силите на ООН.
По-добре лицемерието на Запада, отколкото "освобождението" на Русия.

В случая с Карабах нямаше никакъв друг вариант на развитие. Нямаше начин Русия да отвори втори фронт и да се изправи срещу Турция.

Последна редакция: пн, 02 окт 2023, 08:31 от Petrof

# 31
  • Мнения: 13 872
проблемът е стар като света. Нямаше как Нагорни Карабах да е в рамките на Азербайджан и да не стане обект на такива конфликтни претенции.  Заради някакви недомислици около присъединяване и обединяване по време на социализма Армения изначално е загубила всякакви шансове да владее територията на 10-тата провинция Древното Арменско царство. Че били с 80% арменци - историята показва как за има няма 20-30 години с креватна революция процентите се сменят. Ето го резултата.  В една друга федеративна република също  имаше такива катаклизми.

Много ми е жалко за Арменците, многострадален народ, толкова робства, толкова кланета, толкова гонения -  не знам с какво така са разгневили господа.

Последна редакция: пн, 02 окт 2023, 18:02 от _re_ge

# 32
  • Мнения: 14 703
Цитат
Нито македонската територия е наша
Нищо чудно според/зависи нашата да се окаже тяхна.

# 33
  • Мнения: 5 815
Не става дума само за Арцах, Азърбайджан казал, че цялата територия на днешна Армения била разположена на исторически азърбайджан.
А ако сравняваме с Македония, ние сме си мълчали докато се е извършвал геноцид над българите в онази територия, докато един ден няма и спомен за нас там, точно както ще стане в Арцах един ден, явно се очаква и от тях мълчаливо да умират и да нямат претенции? Азърбайджан искал да ги интегрира докато им разрушава историческите сгради и ги избива, нещо като интеграцията на българите от Източна Тракия и Одринско, като цариградските българи, които са асимилирани, но поне живи?  Очаквало се е от българите и в Източна Румелия така да си траят да бъдат в рамките на друга държава, защото великите сили са разпоредили, слава Богу тогава не ги е било страх от междуетническа вражда.

# 34
  • Мнения: 1 186
Цитат
Нито македонската територия е наша
Нищо чудно според/зависи нашата да се окаже тяхна.

Работят по въпроса.

# 35
  • Мнения: 12 318
... Нямам представа какви са перспективите на арменското население в държавата Азербайджан, знам само, че докато областта беше под арменски, т. е. руски контрол, силите на ООН нямаха достъп. В момента там вече са разположени сили на ООН.

Доколкото разбирам от сводката на хуманитарната мисия на ООН, са получили информация, че арменското население в района засега се е свело до цифра между 50 и 1000 души, нямат преценка колко ще се върнат.
https://azerbaijan.un.org/en/248051-un-team-completes-mission-karabakh?_gl=1*12hdt1p*_ga*MjA0MzY0OTg2Ny4xNjk2MzE4NDAx*_ga_TK9BQL5X7Z*MTY5NjMxODQwMS4xLjAuMTY5NjMxODQwMS4wLjAuMA..

Сили на ООН в района няма, има руски миротворчески контигент, както и досега. Доколкото разбрах, по-нататъшното му оставане ще се координира с Азербайджан догодина през януари. Арменски контрол и руски миротворци бяха съвсем различни неща.

# 36
# 37
  • Мнения: 4 769
Армения е тъжен пример колко независим може да си, когато си на границите на влияние на бивши (но с мераци) империи.

# 38
  • Мнения: 4 769
Много малко държави могат да си позволят да имат военна доктрина, която не включва военен съюз.

Добре въоръжените Гърция, Турция, Полша все пак са си в НАТО.

Може да си го позволиш, ако си голяма ядрена държава - Индия, Русия, Китай. Т.е. ти пак си във военен съюз, ама пазиш малките в сферата си на влияние - за сметка на нещо си.

Примерно Армения, Украйна, Грузия няма как да бъдат необвързани във военно отношение. Това би ги обрекло на неспирни "закачки" от съседите в зависимост от временния баланс на силите в района. Както и виждаме, че се случва.

# 39
  • Мнения: 13 872
Западът (и не само) се задвижва когато са засегнати неговите интереси. Емпатията не е сред  политическите емоции. В историята, всеки път когато някой едър помага на някой дребен, е защото някъде дълбоко дълбоко има изгода. Иначе просто се игнорира. Освен разбира се в някакви общообвързващи съюзи, коита са някакъв цялостен механизъм от интереси.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 09:21 от _re_ge

# 40
  • Мнения: 3 827
Западът (и не само) се задвижва когато са засегнати неговите интереси. Емпатията не е сред  политическите емоции.

''Западът'' като се меси е лош, като не се намеси- още по-лош ... Странна логика...

Нагорни Карабах е азерски по закон, окупиран от сепаратисти, подклаждани от Москва, която не спира да ръчка
във всички възможни места, за да създава противоречия и регионални конфликти


Портретът на кремълското Божество сред напускащи региона арменски коли,
в същото време:
Парламентът на Армения ратифицира днес Римския статут на Международния наказателен съд (МНС), с което Ереван призна юрисдикцията на МНС. Признаването на юрисдикцията на МНС от Ереван означава, че Армения ще бъде задължена да арестува Путин, ако той стъпи на арменска територия.

# 41
  • Мнения: 4 769
Западът (и не само) се задвижва когато са засегнати неговите интереси. Емпатията не е сред  политическите емоции. В историята, всеки път когато някой едър помага на някой дребен, е защото някъде дълбоко дълбоко има изгода. Иначе просто се игнорира. Освен разбира се в някакви общообвързващи съюзи, коита са някакъв цялостен механизъм от интереси.

Нормално е всеки да си гледа интереса. И е нормално понякога интересите да съвпадат в определени периоди от време.

Мисълта ми беше, че ако не си Индия, примерно, ще трябва да се обединиш с някого - с всички ползи и задължения. Иначе и да имаш по два танка на човек, пак си ограничен от ресурси и население.

Другият вариант е да си ядрена държава и да плашиш с това. Но това също си има особености.

Също така, е яко, ако си се паднал в средата на нищото и нямаш особени ресурси. Или ако си в средата на някакви приятелски държави, дето не спорят помежду си. Но повечето не сме така - поне не и дългосрочно.

Но най-кофти е, когато големите се разберат без теб - което сигурно е станало и в случая с Нагорни Карабах. Не вярвам много, че Азербайджан е действал без благословията на Русия и Турция - а може би и Иран и дори ЕС.

# 42
  • Мнения: 13 872
''Западът'' като се меси е лош, като не се намеси- още по-лош ... Странна логика...

Уточнила съм - и не само- защото това важи за всяка голяма политическа сила. Не упреквам никого. Просто правя анализ. И аз като намалят турски домати си купувам от тях. Макар да сме били с 500 години присъствие.

Нормално е всеки да си гледа интереса. И е нормално понякога интересите да съвпадат в определени периоди от време.

Мисълта ми беше, че ако не си Индия, примерно, ще трябва да се обединиш с някого - с всички ползи и задължения. Иначе и да имаш по два танка на човек, пак си ограничен от ресурси и население.

Чудесно беше дефинирал мислите си. Просто Армения, за късмет е някъде в едно много удобно за великите сили "по средата". Винаги е била и териториално "по средата". Затова "вара-гела" който мине замине и я замита под себе си. Въпрос е кой е силния на деня.

Ние сме с подобно " по средата". добре че сега сме в ЕС каквато и да в причината великите сили да ни вземат под крилото си. Виждам минусите от ЕС виждам и плюсовете. Може би това че не сме като Армения в момента е най-големият плюс. Защото и към нас винаги има нездрав интерес. А ние не сме силни за да си позволим да сме независимо от всички. Извинявам се за отклонението. Някак добре тръгне с развитие на темата.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 11:15 от _re_ge

# 43
  • Мнения: X
Нагорни Карабах е азерски по закон, окупиран от сепаратисти, подклаждани от Мсква, която не спира да ръчка
във всички възможни места, за да създава противоречия и регионални конфликти

Този конфликт е много по-дълбок от това Москва да подклажда арменците в Нагорни Карабах, тази територия е арменска от преди Христа. През 1918, след като руската империя се разпада, арменците в Нагорни Карабах формират непризнато държавно устройство, известно като Карабахския съвет, но поради азербайджанско-британски натиск след една година са принудени временно да признаят властта на Азербайджан до свикването на парижката мирна конференция, където въпроса е трябвало да се реши, но конференцията не взима никакво решение. След нея арменците отхвърлят временното признаване поради което следва ултиматум от страна на азерите, който е отхвърлен от арменците, които се надигат, но възстанието им се проваля и резултата е избиването и изселването на арменци от Нагорни Карабах. След като попада под контрола на СССР, територията е дадена на Азербайджан като автономна област. Още по времето  на Хрушчов арменското население е писало на Кремъл и се оплаква от икономическото управление от страна на Азербайджан, а резултата е такъв, че арменските интелектуалци от Нагорни Карабах, които са писали на Кремъл са били арестувани и поставени под наблюдение, както и са  изключени от Комунистическата партия.

След падането на СССР следва естествената развръзка, а именно арменците да отхвърлят азерската власт и го правят успешно печелейки войната. Сега гледам арменците казват, че тогава е трябвало да стигнат до Баку, ако са знаели в каква държава ще се превърне Азербайджан. Тогава са били по-силни от азерите, но са искали единствено това което си е тяхно. За тяхно съжаление обаче Азербайджан се разви много икономически и военно през последните десетилетия и сега арменците нямаха никакъв военен шанс срещу тях. Най-разумното решение беше това което взеха за да няма повече пролята кръв на цивилно население.

А ситуацията на Нагорни Карабах може да се сравни с тази на Косово. Арменците в Нагорни Карабах са били дискриминирани както албанците в Косово са били дискриминирани от сърбите. Затова и в Косово последва естествена развръзка, а именно косовските албанци да обявят независимост и да се отделят от Сърбия. Ако им беше много хубаво в Сърбия дали щяха да се отделят, както и ако на арменците им беше хубаво в Азербайджан.

Това че Вашингтон подкрепял Прищина и че Москва подкрепяла Степанкарт е без значение и в двата случая, важното е че и двата народа са били дискриминирани и затова предприемат тези мерки. Когато през Първата световна България освобождава Прищина от Югославия, заедно с българските територии, е посрещната като освободителка от местното албанско население, затова в днешно време ми е странно когато българи заявяват, че Косово било Сърбия. Ясно е че голямата част го прави поради политическите си пристрастия, също както хора които не подкрепят арменците в Нагорни Карабах само защото са били съюзници с Москва. И двете гледни точки са крайни за мен.

# 44
  • Мнения: 589
Никой не е казал, че Москва винаги сама измисля конфликтите, а само много умело ги разпалва и се възползва от тях. Никой не твърди, че историята винаги е справедлива. Арменците може да имат исторически права над тази земя, но единственото, което ги очаква, е асимилация. Още повече, че юридическото право не е на тяхна страна. На теория би трябвало да продължат да си живеят спокойно в азерската държава, но на практика шансът това да не стане е голям. Ще бъдат нещо като сърбите в Косово, които упорито настояват да живеят в изконните си земи, но на практика, макар и в Европа, са изложени на силен асимилационен натиск от една чужда за тях култура. Единственият ефект е, че те никога няма да имат спокоен живот и винаги ще бъдат използвани от Русия като бурето с барут, което руските служби да палят в зависимост от интересите си. За сметка на кръвта на тези изстрадали хора.

За косовските сърби все пак има някаква европейска перспектива в Сърбия въпреки удушаващата руска прегръдка. За арменците шансовете са почти нулеви, докато Русия не бъде доведена до състоянието си от 90-те.

Вчера Алиев не е отишъл да подпише мирния договор с Пашинян. Това е лош знак.

Последна редакция: пт, 06 окт 2023, 18:39 от Petrof

Общи условия

Активация на акаунт