Мнения за гимназии в Пловдив-4

  • 18 817
  • 299
  •   1
Отговори
# 285
  • Пловдив
  • Мнения: 4 157
Ами и аз се надявам най-накрая работодателят да може да прецени дали кандидата владее или не владее език и да отпаднат въпросните хартийки. Много университети обаче ги изискват. Детето ми говори и пише свободно и спокойно. Да,  за мен това са едни добре похарчени пари. Заложих на други езици в ЕГ. Но определено испанския ако ще година да се равнява на 5 години, няма нищо общо с владеенето му като английския. Прилично е нивото, пише, говори, но не е същото. Английският вече е лесно достъпен. През 70-80-90-те години ЕГ с английски беше нечуван престиж и самочувствие на всеки завършил. Днес това е единствено безплатно място да учиш език и не ти гарантира научаването му. То и преди имаше хора ненаучили го в ЕГ. Познавам дете, което смени една школа със школата на дъщеря ми и сега учи английски в ЕГ Пловдив.....Може пък и да го научи. Нито едното, нито другото ти гарантира владеене на езика, ако това не ти се удава. Може да загубиш 5 години в школа и 5 години в училище.....

Последна редакция: нд, 12 май 2024, 20:51 от dazel

# 286
  • Пловдив
  • Мнения: 3 636
Всичко е индивидуално и зависи от способностите и желанието на детето. Дъщеря ми е в с английски в ЕГ Пловдив от мързел. Избра го с ясната мисъл ,че ще го завърши без усилия. Не е от амбициозните деца. Енергоспестяваща за всичко ,което не я интересува.
Същевременно учи испански от години и немски от зор. Има проблем с учителката по немски в училище и постоянно са със заместници , та го решихме с частни уроци. За нея беше важно да има време за частните уроци, ездата и тениса.

# 287
  • Пловдив
  • Мнения: 9 736
Може би е добре да се разбере, че ЕГ не е само учене на език.
Езикът не трябва да бъде цел, трябва да стане средство за постигане на целите.
Относно сертификата и университет. Ако не ме лъже паметта, повечето университети изискваха сертификатът да е от последните 2 години, както и точно определени сертификати. Та затова попитах за какво са тези серитификати в 9-10 клас. Но може и да има промяна.

# 288
  • Мнения: 883
dazel все едно описа моя син. Започна да учи английски от първи клас в една школа, после я сменихме и при все, че продължава да ходи на уроци при англоговорящ, си избра английската с английски. А избор имаше. Но той така си обича, да му е лесно, не се напъва особено. Оказа се, обаче че и в училище има какво ново да научи, а аз съм доволна от средата и дисциплината (за сега). Смятам, че за него изборът беше правилен.

# 289
  • Пловдив
  • Мнения: 4 157
Е, нали това дъвчем амнайсе поста. Да се уцели това, което ще е най-полезно за детето. ЕГ не е панацея и не ти гарантира нищо.  Относно сертификатите, излишно е да се коментира за какво са. Да, важат в последните две години, но в школата прецениха, че няма да ми взимат пари до 11 клас, че да се явява тогава, защото може да се справи и сега. Предупредена съм за валидността му. Изобщо странно ми е ако учиш 5 години в ЕГ и накрая излизаш без диплома за езика? Същото и като учиш в някяква школа. Сертификатът е един вид диплома, за това, което си учил. Ако реши да учи там където изискват сертификат и този не важи, ще се яви пак. Леля ми с испански, заклет преводач, с руски и френски, на 65 години започна да учи каталан. В момента е на 82 години. Няма възраст за тези неща. И не е само ЕГ възможност. Да не говорим, че преди 40 години се превеждаше с испанския текст от едната страна, пишещата машина по средата, българския тест от другата страна и един куп речници около теб. Превеждала е всякаква специфична документация, за която си трябва още и още. Темата за езиците, научаването и владеенето е много обширна. Тези гимназии традиционно лежат на старите лаври за средата и дисциплината, но и там има какво да се желае.

# 290
  • Мнения: 936
Език се учи, ако имаш желание, и в училище и в школа, но то  така  е и с математиката, и с физиката, и с всичко, с което се захванеш. Важното е децата да харесват това, което са избрали, че иначе е същинска мъка да го бутат 5 години. Какво като е престижна дадена гимназия, ако не се чувстваш на мястото си в нея? Ама то същото важи и за всяко друго училище с добавка, че някои даже се чувстват и прецакани да са там, защото за там е стигнал балът, а други си харесват това, което учат и даже от "Христо Ботев" има много успешни деца, които съзнателно са избрали специалностите там. Високобаловите гимназии не са гаранция за успех, нито за пет безоблачни години, но все пак концентрират на едно място преобладаващ брой деца, които знаят за какво ходят на училище, а имат и подкрепящи, а може и амбициозни родители, които да са поставили основите. Освен това повечето деца, както и възрастни "скачат според тоягата" и ако са в по-конкурентна и изискваща среда, могат да дадат повече от себе си, та борбата е за това. Учителите - от тях навсякъде има всякакви - и много вдъхновяващи и такива, които за нищо не стават. И един учител може да е добър за моето дете, но да не го вижда така друго дете. Та и там на късмет нещата.

# 291
  • filibeto-maina:)
  • Мнения: 134
За нивото на езика е спорно и ще дам пример личен.
Племенничката завърши ЕГ с немски,(искаше да влезне с английския , но не я приеха)много амбициозно дете с ясен план за бъдещето си да продължи ученето си в Германия. Завърши с много високо резултатите, поради това където и да беше подала документи от всякъде получи одобрение за преим. Но тя си искаше Дюселдорф и беше голямо чакане докато там дойде отговор.
Когато замина за там ми сподели, че доста време и е отнело да се нагоди към езика.
Казва влизам в лекции слушам професора и се чудя аз ли не знам езика или на друг език преподават. Навън на улиците също не е отговаряло на това което са учили в гимназията. Почувствала се е като измамена, толкова труд полагаше да е подготвена и да не се сблъсква с тези трудности, но в крайна сметка езика не е това от класната стая, а от контакта с реални жители и техните разновидни диалекти.

# 292
  • Мнения: 132
Съгласна съм с горния пост, че в ЕГ специално по немски не се обръща много внимание на слушането и говоренето на немски, въпреки презентациите, които правят и ученето на текста на изсуст. Щерката също от немските паралелеки, същата работа....., но как да чуваш и разбираш на немски като музиката, която се слуша е на английски, филмите и те са на английски, социалните мрежи също, как точно да го разбират този език?

# 293
  • Пловдив
  • Мнения: 4 157
Като си намират какво да слушат на немски. Всъщност това е основния минус още от моето време. Езикът се научава, говоренето на езика не. Или поне не масово. Дъщеря ми, миналата година, слушаше де що има испаноговорящи изпълнители и филмите си избираше с испански дублаж и субтитри. С леля ми си говорят.....Добре е да се упражнява точно това и извън училище, защото там не е достатъчно. Сега поне английски всички проговарят на някакъв етап. Дори менюто на телефона си беше направила на испански, но тази година го върна пак на аглийски.

# 294
  • Мнения: 132
Е, на немски има ProSieben има и RTL, ако искаш книжовен немски има и ARD, има достатъчно младежки сериали и филми. За предаванията даже няма да коментирам, списанията също. Какво още и музика има, само желание да има, ама няма.

# 295
  • Пловдив
  • Мнения: 2 172
Здравейте, моля за препоръки за учители по математика и Бел за подготовка за НВО в Пловдив. Повечето от вас вече са минали по този пъти и ще съм благодарна на конкретни имена, чийто деца имат успеваемост като резултат. Ясно ми е, че си зависи от детето, но все пак понякога учителите дават доза мотивация.

Ако има значение квартала сме в Кършияка в близост до пешеходния мост.

# 296
  • Пловдив
  • Мнения: 23 792
Като си намират какво да слушат на немски. ....................
Това е проблем на моя син с италианския. Той учи италиански, но всъщност силния му език е английски. За руския дума няма да отварям, там е мамма миа положението.

# 297
  • Мнения: 10 612
Мхх и на моя руския му беше хм 2ри език. Избута тази драма някак си цифрово прилично 🤣🤣🤣

# 298
  • Мнения: 936
За руския не знам защо не ги грабва. Толкова са "дащни" руснаците. Няма информация, която да търсиш и да я няма в yandex.ru безплатно. Музика, филми, книги, техническа литература, учебна литература - толкова много неща могат да се намерят на руски и да ги заобикаля буквално като английския.
Виж за немския го разбирам - няма в такова количество безплатни ресурси. Германците за всичко искат да се плаща. А известните им певци пеят на английски Simple Smile

# 299
  • Пловдив
  • Мнения: 5 956
Моята пък точно руския я грабна и това е един от малкото предмети в училище, които учи с удоволствие. Първи език й е немски, обаче там положението е трагично - въпреки че ходи вече 3 години на частни уроци и отделно на индивидуален курс по немски и пак е почти само с двойки. Даже скоро г-жата по немски каза, че ще я оставя на изпит и не знам какво ще правим. А тя не е да не учи, просто трудно го възприема този език.

Общи условия

Активация на акаунт