Наследници и наследство

  • 4 598
  • 85
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 838
Доколкото си спомням, част от таксите при сделки с имоти между най-близките роднини (родители-деца със сигурност, не си спомням дали братя и сестри влизаха в тази категория) са с 0% или по-нисък % за местния данък. Другите такси (нотариална и за вписване) са си същите, няма намаление.

# 61
  • Мнения: 1 258
И аз с въпрос- каква част наследява жената на починалия съпруг от негов наследствен имот? Нямат деца, той/съпругът/ има брат и сестра.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
Закон за наследството
Чл. 9. ...
(2) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 402
Здравейте, моля за мнение правилно ли разбирам следния текст от Закона за наследството:

Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.

Ако човек има две живи деца, те имат обща запазена част в размер на 2/3 от имуществото му и ако завещае или дари на трето лице повече от останалата 1/3, децата могат да го оспорят по съдебен ред и с голяма вероятност да си получат запазената част. Така ли е?

# 64
  • Мнения: 41 270
Според мен да.

# 65
  • España
  • Мнения: 1 272
Здравейте !
Започвам с уговорката , че темата за наследство , подялба на имоти и тнт ми е изключително далечна и непонятна .  При всички положения , осъзнавам , че трябва да търся адвокатски услуги , но малко предварителна информация би ми била от полза !
Отнася се за къща ( родната къща на баща ми) . Той ще ми направи пълномощно , да действам от негово име , защото здравето не му позволява . Така , това е къщата на баба и дядо . Баба почина преди мнооого години ( повече от 30) . Тогава татко наследи 1/4 , той няма братя и сестри . Няколко години след това ,5 или 6 ,  дядо се ожени за друга жена , която се премести да живее при него ( и тя вдовица , и тя с имот , останал и след смъртта на съпруга и) . Няколко години след това , тя реши да продаде всичките си земи , имоти и тнт и раздели парите между двете си деца ( на възрастта на родителите ми). Нито дядо , нито ние сме се месили в решенията и , не е морално , най-малкото. Дядо почина преди 15 години , тя остана да живее в къщата и да ползва всичко ( включително и дела  на баща ми). Ние никога не сме правили проблем . Нашите ходеха от време на време . Аз , след смъртта на дядо -не , много обичах баба , още я обичам и ми беше трудно да приема новата жена ( тя с нас лошо не се е държала никога , държа да подчертая) , обичах и дядо , разбира се , след смъртта му не съм ходила там . Само нашите … Както и да е…. Тази жена почина преди три месеца и тук започват неяснотите . Нейната дъщеря предявява претенции към имота , говорих с нея , принципно не сме в лоши отношения , но тя държи да си получи всичко , каквото и се полага ! Въпросът ми е : какво и се полага и изобщо полага ли и се нещо ( при условие , че къщата е построена дъъълги години преди  втората жена да се появи в живота на дядо ми ) ? Както вече споменах , никога не сме имали претенции към техните имоти , преди брака с дядо ми и наивно разчитахме на същото ….
Другото , което трябва да спомена е , че аз искам да запазя тази къща за нас , в памет на обичната ми баба …Да я постегна, да си имаме място , където да се събираме семейно и да си разказваме фамилни истории , поетично казано .
Освен това , дядо имаше и наследствени земи , останали от неговите  баща и дядо …. Ние нищо не видяхме от тях ….Тя ги продаде , а парите къде отидоха не разбрахме…. Татко има само тези, които му останаха от баба.

Който може да ми помогне с информация , ще съм много благодарна !

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
Да, децата на жената имат право на половината от всичко, което е притежавал дядото при смъртта си. От неговите 3/4 от къщата половината е 3/8, а баща Ви има 5/8. Няма значение кога е придобита къщата. Баща Ви няма дял от нейните имоти, защото дядо Ви е починал преди нея.
От земите отново тя има право на половината, другата половина е ваша, но и от земите от баба Ви тя има право на 1/4.

# 67
  • Мнения: 1 047
Магдена ви е описала дяловете. След като дядо ви  не е направил нищо приживе, ще трябва да посрещнете исканията на децата на втората жена на дядо ви. Предполагам, че ще предложат  да им платите някакви суми.
Както казва една близка нотариуска в България, наследството не е по заслуги или принос. Затова вече много хора не се женят или сключват предбрачни договори.

# 68
  • Мнения: 1 333
Много ми е неприятна темата с наследство, но когато приживе не са регламентирани нещата, какво може да се очаква. Баща ми има втори брак, майка ми е починала, след брака с втората му жена имат придобити имоти и тяхно общо дете. Правилно ли разсъждавам, че ако той си отиде, един ден наследява от неговия дял 1/3.

И вторият ми въпрос е по повод имотни разправии от страна, на починалата ми майка, обмислям да се откажа от наследството си там, за да съхраня здравето и нервите ми най-вече. Проблем ли е, че останалите наследници след смъртта на баба ми са подали имота декларация, където съответно фигурира моя дял и са платили някакви данъци, реално аз по никакъв начин не съм ползвала нещо или възползвала. Би ли било това пречка.

# 69
  • España
  • Мнения: 1 272
Благодаря ви, момичета! Информацията е много ценна за мен!
Аз съм доста уравновесен човек , надявам се да се споразумеем цивилизовано . Само искам да остане къщата в семейството в памет на баба ми ( то даже реално парцелът , на който е построена е бил на нейната фамилия , получила го е като сватбен дар още по царско време , образно казано) . За земите , честно казано , даже и не ми се занимава , ще дарим всичките ни дялове на местните власти .
Още един въпрос, ако не е много нахално :  полагащото се на дъщерята ( всъщност тя имаше и брат , който почина без да остави наследници ) би трябвало да се изчисли по кадастрални цени ( дано да не бъркам термина) , нали ?

# 70
  • Мнения: 1 047
По първия въпрос на Сефора ще се опитам да пиша, каквото знам. Нека и юристите в темата да кажат. Приемаме, че имотите на баща ви, закупени по време на втория брак са СИО. Ако първи си отиде баща ви, неговата 1/2 се дели на три- вашата, детето от втория брак и мащехата. Тоест ще имате съответни 1/6, 1/6 и 4/6.
Да, точно 1/3 от неговата 1/2.

Последна редакция: чт, 01 фев 2024, 00:01 от Dimana12

# 71
  • Мнения: 1 333
По първия въпрос на Сефора ще се опитам да пиша, каквото знам. Нека и юристите в темата да кажат. Приемаме, че имотите на баща ви по време на втория брак са СИО. Ако първи си отиде баща ви, неговата 1/2 се дели на три- вашата, детето от втория брак и мащехата. Тоест ще имате съответни 1/6, 1/6 и 4/6.

Благодаря ви!

# 72
  • Мнения: 349
Здравейте, майка ми и баща ми имат закупено жилище. Когато сме още непълнолетни с моят брат, майка ми и баща ми се развеждат и решението на съда е  апартаментът да остане за нея, където да ни гледа. Това се случва преди 24години.Префи 13 години баща ми почина. До ден днешен не дължа данък за апартамента. Сега майка ми иска да го продаде, но са и казали, че без моя и на брат ми подписа не може да го продаде. Възможно ли е да е вярно това или не са били достатъчно компетентни служителите?

# 73
  • Мнения: 41 270
Това, че не си плащала данък, не значи, че не дължиш. Просто твоя данък го е плащала майка ти. На държавата и все едно. Иначе предполагам, че и ти, и брат ти имате по 1/4 от апартамента.

Последна редакция: пн, 13 май 2024, 17:54 от Черна станция

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
Точно така, съвсем възможно и дори доста вероятно е. Wink
Ти не искаш да продавате апартамента ли, или не искаш да ходиш да участваш в продажбата? Ще трябва пълномощно за майка ти в такъв случай.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт