"Приятна вечер!", "Хубав ден!"

  • 5 721
  • 93
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 1 242
Отправяте ли пожелания към близки и познати? Отвръщат ли ви? А вие отвръщате ли, когато ви пожелаят например "Хубав ден"?
Често ми се случва да пожелая на колеги и приятели "Приятна вечер", "Приятна почивка", "Слънчев ден" или друго.
И често, много често ми се случва отговорът да е "Чао", "Айде, до утре". Това са хора, с които съм в много добри отношения. Понякога ми благодарят. Никога не пожелават да ми е хубав деня. Той ще е хубав или лош независимо от това дали ще ми пожелаят или не нещо. Но някак... като се разделяш, не е ли нормално да не е с едно сиво "Чао"?

# 1
  • Мнения: 3 138
“Хубав Ден” не го бях чувала никъде преди 15 години. Сравнително ново е, от последните години. Пожелавали са ми го, но на мен не ми идва отвътре да го пожелая. Някак си ми е неестествено. “Приятен ден” или “лек ден” ми звучи много по-нормално. Приятна вечер, лека вечер, приятна почивка пожелавам, да. Но ако някой отвърне с нещо друго не му отдавам значение. Нормално е да отвърнат с каквото им идва отвътре. По- добре е отколкото да не кажат нищо. Защото има и такива хора, несвикнали с любезности. Или неотдаващи им такова значение. Аз съм окей и с двете положения.

# 2
  • Мнения: 711
Да, на въпроса. С познати си пожелаваме "приятна вечер", "приятен, (хубав) ден.
Аз от друго искам да се оплача или да попитам да не би да са отменили поздрава "добър ден" сред непознати хора? Посещавам  малка репродуктивна клиника и ходя често. Щом вляза поздравявам отчетливо, ами досега само две жени са ми отвърнали, останалите са забите в телефона си и дори не отсместват глава. Това ли е новото нормално и аз да съм много ретро?!

# 3
  • Мнения: 3 224
"Слънчев ден" не съм чувала и ще ми стане смешно. Няма работа в професионална среда.

Префърцунени са ми такива послания между близки, не ми допадат, като от фейсбук са - бъди изпълнена, вдъхновен ден и тем подобни, често взети от писанията на Розмари де Мео.

# 4
  • Мнения: 18 612
Да, непрекъснато - в реала, също и във виртуала, с познати и непознати. Сигурно по стотина пъти на ден. Хората отговарят реципрочно, не ми се е случвало да пожелая на някого хубав ден или приятна разходка (покрай детето\кучето и пр.) и да не ми отговори любезно. На опашка, в чакалня също - добър ден, лек ден,  отговарят хората. В колата - давам предимство, на мен ми дават предимство, мигнем си аварийките за благодаря, с фарове за моля, и така.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 195
С хора работя и до един ми отвръщат на поздрава. Посрещам с “привет”, изпращам с Хубав ден, приятна почивка, всичко добро, до нови срещи и щастлив петък Mr. Green
Наскоро двама различни мъже в тежък трафик и мой жест към тях ми пратиха въздушни целувки Laughing

# 6
  • Мнения: 10 413
И аз, като Емма, го казвам непрекъснато. Обикно използвам "Приятен ден" и го казвам на всеки - на хора, които срещам, с които говоря по телефона, на продавачките в магазина.

# 7
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Тези пожелания ги използвам предимно във формални обстановка и общуване. Между близки приятели по- скоро не. То е ясно, че щом сме близки си желаем всичко най- добро. Едно "чао, до утре", или "лека нощ" са достатъчни.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 737
На близки по-скоро ще кажа "чао", на непознати е по-вероятно да кажа "лек/приятен ден".

# 9
  • Мнения: 5 276
Моите близки ползват и двете фрази редовно, аз им пожелавам също успешна седмица, приятен уикенд, весело изкарване, приятен полет, хубава вечер, пълноценна почивка... Не го намирам за нещо изключително, просто се "орисваме" взаимно Simple Smile

ПП "Ползотворна да ти е седмицата" също чувам често от една възрастна роднина. Аз пък и пожелавам спокойна седмица, защото подхожда на нейната ситуация повече от пълзотворна. Ако отвърна така, може би ще е смешно.

Последна редакция: ср, 15 мар 2023, 09:28 от Ли Лу

# 10
  • Мнения: 36 030
в магазина "приятна работа" или "приятна вечер"
на колегите "спокойна работа", "приятна почивка"
на приятели "чао", "чуваме се", "до после"
на детето "... и сядай да учиш"
"хубав ден" обикновено пиша, като степен е между "с уважение" и "поздрави"
обикновено ми отговарят в стила, в който аз поздравявам
ако има разлика, не обръщам внимание
по-важно е, че съм получила отговор вместо изсумтяване или празен поглед

# 11
  • Мнения: 1 072
На мен са ми много досадни тези пожелания и ми е досадно да отвръщам. Защото те се отправят от случайни познати или непознати и са без никакъв смисъл за мен. Например всеки ден се виждам с една жена служебно в късния следобяд и всеки ден ми пожелава - Чао, приятна почивка, или още по зле Чао, лека работа и приятна почивка. Еми досадно мие да и отговарям всеки път. Едно чао е достатъчно. Някаква мода е това.

# 12
  • Мнения: 1 999
Общо взето се приспособяваш според ситуацията, като не обичат да отвръщат с "Хубав ден", просто свикваш, преценяваш дали трябва да продължаваш да отговаряш така или само с "чао" . То е като името - роднини те викат по един начин, други по друг.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 1 242
Аз искрено го пожелавам. В магазина като ми кажат "Довиждане! Приятен ден!", понякога отвръщам "Благодаря! Спокойна смяна!", защото знам че на тези жени им е напрегната работата и всеки иска да му мине спокойно смяната.
Изненадвам се и, когато някой кихне и никой от присъстващите не му каже "Наздраве". Или му кажат, а той все едно не е чул. Ка́жи едно "благодаря" де!

# 14
  • Мнения: 2 000
Винаги пожелавам било то да отида до някой магазин или някъде
другаде или когато съм с близки. Пожелавам ,, Приятен ден'' или ,, Хубав ден '' , ,, Спорна работа'' и т. н и им се усмихвам . Това е винаги. В сивото ежедневие , хубаво му става на човек , когато чуе мили думи .

# 15
  • Мнения: 5 276
Еми досадно мие да и отговарям всеки път. Едно чао е достатъчно.
Е, "благодаря" поне и казваш сигурно или как?
"Приятна почивка!"
"Чао."
Joy

# 16
  • Мнения: 18 612
Мен не ме е грижа дали някой ми желае искрено добър ден\приятен ден или не. Приемам го като маркер за възпитанието на човека. И наборсучената реакция също.
Сега като се замислих, явно живея в доста хомогенна среда, скоро не ми се е случвало някой да се закеркенечи за "добър ден\приятен ден\приятна вечер" и да заобяснява, че е над тези неща, понеже е страшно неординарен и не като другите.

# 17
  • Мнения: 4 752
Елементарна култура и възпитание е да поздравиш с " Здравейте", "Добър ден"  , да пожелаеш" Лека/спорна/ приятна работа", " Хубав ден","Приятна / спокойна вечер" , да използваш "Моля" и "Благодаря".
Днес просто се надяваме да си свалят слушалките поне от едното ухо.

Последна редакция: ср, 15 мар 2023, 12:58 от ccvet

# 18
  • Мнения: 1 072
Еми досадно мие да и отговарям всеки път. Едно чао е достатъчно.
Е, "благодаря" поне и казваш сигурно или как?
"Приятна почивка!"
"Чао."
Joy
Казвам, казвам, именно от добро възпитание отговарям, но за мен са излишни любезности. Нито ми идва отвътре да го пожелавам, нито държа някой да ми го пожелава.

# 19
  • София
  • Мнения: 35 195
Кат оназ потребителка в СО, дето изпадаше в дива ярост от семплата любезност на колегите Laughing

# 20
  • Мнения: 18 612
Кат оназ потребителка в СО, дето изпадаше в дива ярост от семплата любезност на колегите Laughing

Майтап, обаче това е индикация. Виждала съм реакция (на работно място) на "добър ден" с "ти подиграваш ли ми се". Ами... не беше добре и в края на краищата не свърши добре.

# 21
  • Мнения: 10 413
Само за кихането съм на по-особено мнение. Като някой кихне около мен, реакцията ми е да се изпаря по-бързо, за да не хвана хрема, хич не ми е до Наздраве.

# 22
  • Мнения: 19 121
Пожелаваме си редовно, но аз имам един малък проблем в това отношение. Примерно пожелавам "Лека работа", те на мен "Хубав ден!", защото не работя, и мен отново нещо ме напъва да отговоря "Мерси, и на теб". Добре, че не всички са като мен, че ще има да си разменяме пожелания доста дълго.

# 23
  • Мнения: 1 257
"Хубав ден", "усмихнат ден" и прочие нововъведения от последните десетина години - не ми харесват, не ги използвам.
Езикът ни е много богат и пълен със смислени поздрави при среща и пожелания при раздяла - ползвам ги, защото такова е моето поведение и възпитание, независимо дали ми отговарят с подобно, или изобщо не реагират. И не мисля, че има нужда да се привнасят нови от чужди езици, или да се измислят някакви с претенции за оригиналност.

# 24
  • Мнения: 4 022
Поздрави и пожелания си отправям към всички - близки, съседи, колеги, в магазини. Така съм свикнала и не си ги спестявам. Дори и да не ми се отвръща винаги, изобщо не се впечатлявам от това. Защо да не отправя някакво пожелание и да не се усмихна? От доста години избягвам само пожеланието "Лек ден", което имах навика да използвам като ученичка и към по-възрастни, и към по-млади, но някои се сърдеха, че това е пожелание само за старите и оттогава не го употребявам изобщо, макар че аз не го усещам така. Използвам "Приятен ден (вечер), "Успешен ден", Приятна почивка", Всичко хубаво" и д-р, в зависимост от човека и ситуацията.

Последна редакция: ср, 15 мар 2023, 13:40 от Sun_Shine016

# 25
  • Мнения: 5 276
да не хвана хрема, хич не ми е до Наздраве.
Може да е с алергии човекът, тогава не е заради вируси.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 176
Използвам "приятен ден/вечер" сред приятелската компания, а сред непознати хора, които надали ще видя повече, пожелавам "всичко добро/приятно".
Преди поздравявах и в магазините/супермаркети/заведения с "приятна вечер/работа", но редовно касиерките/сервитьорките ми отвръщаха с присмех или почваха да ми се жалват "кое му е приятното" и т.н. Joy Та, просто им казвам 'благодаря' като ми връщат ресто в магазина//подавам платената си сметка в заведение.

# 27
  • Мнения: 2 052
Наздраве, Благодаря, Моля, Как сте, Приятна вечер, Приятна разходка, Приятно прекарване...част от нормалното общуване в ежедневието. Няма нужда зад всяка дума да стои дълбок сантимент, въпрос на учтивост е. Аз лично не дерзая дали всяко пожелание е със стопроцентов заряд, но това е част от смазочната течност в колелата на комуникацията и прави впечатление, когато и дребното усилие отсреща липсва.
Хубав ден е израз, който и аз не помня да се е ползвал в детството ми, но сега го чувам постоянно, ползвам го и аз.

# 28
  • Мнения: 14 672
Аз съм от тези на,които странно им звучи ''Хубав ден''.Използвам ''Лек'' или  ''приятен ден''.Приятна работа,май повече се използваше преди години.Затова пожелавам лека и бързо да мине.

# 29
  • Мнения: 10 413
Преди много се дразнех, когато някой се запречи някъде в магазин. Предприех тактиката да казвам "Извинете, може ли да се разминем?". Учудващо за мен, всички откликват много любезно, обикновено с "Може, разбира се". Много работа ми върши при пазаруване.

# 30
  • Мнения: 36 030
защото това е нормалното вежливо поведение

# 31
  • София
  • Мнения: 1 633
Естествено, че казвам приятен ден/вечер, довиждане, лека работа, всичко хубаво и други от сорта, в зависимост от ситуацията. Рядко ми се е случвало някой да не ми отговори или не ми е направило впечатление. Усмихнат/слънчев/изпълнен ден звучат изкуствено и пренавито.
Разговори с близки приключваме с "айде поздрави", подразбира се - на семействата.
Не казвам обаче "добър ден" на непознати в лекарска чакалня примерно, нито пък на десетките непознати съседи в огромния ни вход, освен ако не сме в асансьора заедно - тогава не пречи да пуснеш една усмивка и едно "приятна вечер" на излизане.

# 32
  • Мнения: 2 510
Все по-често пожелавам спокоен ден.

# 33
  • Мнения: 11 143
На мен са ми много досадни тези пожелания и ми е досадно да отвръщам. Защото те се отправят от случайни познати или непознати и са без никакъв смисъл за мен. Например всеки ден се виждам с една жена служебно в късния следобяд и всеки ден ми пожелава - Чао, приятна почивка, или още по зле Чао, лека работа и приятна почивка. Еми досадно мие да и отговарям всеки път. Едно чао е достатъчно. Някаква мода е това.
Не, не е мода. Добро възпитание се нарича.

# 34
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
На мен са ми много досадни тези пожелания и ми е досадно да отвръщам. Защото те се отправят от случайни познати или непознати и са без никакъв смисъл за мен. Например всеки ден се виждам с една жена служебно в късния следобяд и всеки ден ми пожелава - Чао, приятна почивка, или още по зле Чао, лека работа и приятна почивка. Еми досадно мие да и отговарям всеки път. Едно чао е достатъчно. Някаква мода е това.
Не не е мода.Интелект и възпитание е. За раслите в гората е ясно.

# 35
  • Мнения: 2 593
И все пак, за всички е ясно, че това са механични фрази. Добре е да ги има, но нищо фатално ако се отговори с жест и усмивка.
Аз държа като вляза в помещение с хора, да кажа "добър ден". 2-3ма  ми отговарят, другите гледат безучастно, независимо от видимото добро възпитание и положение. При нас не е прието. В чужбина да.
А да ми пожелаят хубав ден, честно, досадно ми е. Автоматична нищо незначеща фраза.
Ако близък тръгва на път, съвсем искрено казвам "на добър път".

# 36
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Живея в Испания, тук се поздравяват повсеместно познати и непознати. Нареждаш се на опашката, поздравяваш, влизаш в чакалнята на зъболекар, поздравяваш, виждаш непознат да хвърля боклука в контейнера, където и ти хвърляш твоя- поздравяваш. Поне с едно Hola минава номерът Simple Smile

# 37
  • Мнения: X
"Слънчев ден" не съм чувала и ще ми стане смешно. Няма работа в професионална среда.

Префърцунени са ми такива послания между близки, не ми допадат, като от фейсбук са - бъди изпълнена, вдъхновен ден и тем подобни, често взети от писанията на Розмари де Мео.
хахаха, точно на това мнение съм, даже малко по-крайно. Усмихната и споделена седмица е покъртително, например. А във фейсбук след размяна на реплики между дами винаги се завършва с някоя учтива пасивно -агресивна реплика от сорта на "бъдете здрава! Хубав ден от мен!" Grinning
Тарталета, да, учила съм в Испания и много съм се забавлявала как продавачката в магазина ми вика hija (дъще) пък е по-млада от мен Grinning

# 38
  • Мнения: 14 672
Чувала съм за Испания,че се поздравяват като се видят няколко пъти на улицата в квартала.Един вид,вече сте си познати.Обаче как на опашката се поздравяват?Застават един след друг на касата и кого поздравяват?

# 39
  • Мнения: 10 413
Често гледам, по-точно слушам ID Extra и ми прави впатление, че американците, поне ако се съди по тази телевизия, като се разделят казват "Пази се". Освен, дето и на всяка втора дума си повтарят, че се обичат.

# 40
  • Мнения: 1 746
Остави поздравите, ми хората направо раздават неподбудени усвивки, ако им срещнеш погледа и даже понякога те заговарят. Майка ми така свикна, като беше при нас преди 15тина години. После знам как разправяше, че с тази нагласа подходила с някаква жена в магазина, която пък й се ококорила в отговор. Оказало се румънка.😊

# 41
  • Мнения: 3 224
А срещали ли сте от тези хора, на които като им кажеш Добър ден, натъртват Добро утро! или Добра вечер! в едни такива преходни периоди на деня, между утрото и деня, между деня и вечерта?

При някои хора е някаква поза това с поздравите. Може би се чувстват орисници. Слънчев ден - а аз имам слънчева алергия. Grinning

# 42
  • Мнения: 50
Няма лошо в размяната на поздрави и пожелания. За майтап и стопяване на ледовете понякога използвам "безаварийно/а" /от таксиметровите шофьори/, приема се с усмивка. При кихане ми е странно да каже някой "наздраве", не че не благодаря. Ситуацията ми напомня поздрава "честита баня".

# 43
  • Мнения: 5 276
Тарталета, да, учила съм в Испания и много съм се забавлявала как продавачката в магазина ми вика hija (дъще) пък е по-млада от мен Grinning
Това е бил малък град сигурно, или? В Австрия по селата също поздравяваш всеки, с когото се разминаваш. Ако са много хора, тръгнали по реката на разходка, в един момент започваш само да кимаш, но съвсем без поздрав не може. Тази година ми се и случи даже непозната касиерката в магазина да ме пита защо не съм отишла в това хубаво време да карам ски - застанах две минути даже да си побъбрим, нищо лошо. Но, да, ако ми се случва всеки ден, не знам дали ще ми харесва Smiley

# 44
  • Мнения: X
Тарталета, да, учила съм в Испания и много съм се забавлявала как продавачката в магазина ми вика hija (дъще) пък е по-млада от мен Grinning
Това е бил малък град сигурно, или? В Австрия по селата също поздравяваш всеки, с когото се разминаваш. Ако са много хора, тръгнали по реката на разходка, в един момент започваш само да кимаш, но съвсем без поздрав не може. Тази година ми се и случи даже непозната касиерката в магазина да ме пита защо не съм отишла в това хубаво време да карам ски - застанах две минути даже да си побъбрим, нищо лошо. Но, да, ако ми се случва всеки ден, не знам дали ще ми харесва Smiley
Ами малък е в общи линии. Гледам, че населението е било 143000 през 2018. Саламанка - води се студентски град. С изключение на Мадрид в почти всички градове удрят голяма приказка с непознати. В Италия също беше много забавно. Веднъж в заведение на плажа близо до Бари сервитьора италианец ни обяснява за някакво ястие и казва че е с "кашкавал, you know?". В Сицилия пък един сервитьор като разбра че сме българи обясни че имал банкова сметка в бг УниКредит, че му излизало на далавера хаха. Общителни са хората.

# 45
  • Мнения: 2 510
Joy
Няма лошо в размяната на поздрави и пожелания. За майтап и стопяване на ледовете понякога използвам "безаварийно/а" /от таксиметровите шофьори/, приема се с усмивка. При кихане ми е странно да каже някой "наздраве", не че не благодаря. Ситуацията ми напомня поздрава "честита баня".

Това с честитенето на банята ме разсмива винаги.
Ама то ако човек се къпе веднъж на високосна година, си е за честитка!:joy:

# 46
  • Мнения: 5 276
Ами малък е в общи линии. Гледам, че населението е било 143000 през 2018. ...Общителни са хората.
О, ясно. Моите австрийски впечатления са от алпийско село с 2.000 и село в Каринтия с 222 жители Joy Във Виена вървиш и гледаш накриво, няма шест-пет.

# 47
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
Все си мислех, че поздравяването влиза в категорията на елементарното човешко общуване, но явно не е чак толкова елементарно и затова вече не учат децата на него. По принцип най-добрият вариянт естествено е да се впишеш в средата в която си, каквото правят другите да правиш и ти. Затова първо чакам другата страна първо да поздрави и така се ориентирам кой израз е подходящ.

Чудя се кога ли ще се появи тема "П*рдите ли в автобуса и правилно ли е?", това е друга въпрос, който тревожи мнозина и чиито отговор все още не е намерен.

# 48
  • Мнения: X
Все си мислех, че поздравяването влиза в категорията на елементарното човешко общуване, но явно не е чак толкова елементарно и затова вече не учат децата на него. По принцип най-добрият вариянт естествено е да се впишеш в средата в която си, каквото правят другите да правиш и ти. Затова първо чакам другата страна първо да поздрави и така се ориентирам кой израз е подходящ.

Чудя се кога ли ще се появи тема "П*рдите ли в автобуса и правилно ли е?", това е друга въпрос, който тревожи мнозина и чиито отговор все още не е намерен.
Е значи ако и другата страна чака и не предприема поздрав, какво се случва? Ще си чакате взаимно и поздрав няма да има Grinning

# 49
  • София
  • Мнения: 38 632
Да си призная нещо напоследък съм се сдухала много и не се отнасям добре към хората по институциите. Поздравявам, но накрая минавам с едно Мерси.

# 50
  • Мнения: 10 413
От моят личен опит с институции, бих казала, че и това им е много

# 51
  • Мнения: 1 999
Не пречи да си любезен дори другите да са груби.

# 52
  • София
  • Мнения: 38 632
Така е. Всъщност хората ме поздравяват и изпращат, аз нещо го давам темерут, но ще се поправя.

# 53
  • Мнения: 4 752
Действай 😊доброто отношение привлича добро обслужване и прави денят ти слънчев , иначе ти се товариш с негативизъм и света се изкривява. В последно време нямам никакво желание да се връзвам на разни буреносни облаци, които само търсят на кого да си излеят пороя от умствени комплекси. Приключвам комуникацията с едно просто послание за "Приятен ден" гледайки към вратата.

# 54
  • Мнения: 10 413
Нищо не привлича чиновника към това да ти свърши работа.

# 55
  • Мнения: 6 609
Аз мисля, че обслужванено в бг администрация се промени много и то в положителна посока. Вече не ми се случва някой да фамилиарничи или да се прави, че не ме вижда, сроковете се спазват. И не зависи от поздравите.

# 56
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
- Добър ден!
- Ето, жената сигурно е от чужбина!
🤣

# 57
  • Мнения: 987
Много би ми било странно да не ми отговори някой на любезно пожелание, поздрав или нещо от сорта. Звучи ми изключително невъзпитано и темерутско и не срещам такива хора в ежедневието.
Друг е въпросът, че при немците с това бите шон данке шон бите шон и така на лууп ми идва леко в повече, но се съобразявам. Даже, ако някой възрастен човек ме поздрави с по-"религиозен" поздрав си му отговарям реципрочно.
В България (или поне в София) това, което ме дразни, обаче, е, че всички са започнали да говорят на "ти", включително и немлади хора. Ами, не ми е особено приятно и ми простее. Едно е 20 годишни да си говорят на "ти", но ми е нелепо при все пак по-големи (непознати) хора. А да не говорим някой да те обслужва и да ти говори на "ти" Simple Smile))
И другото неприятно е повсеместното "жената", "леличката", "стринката". Поне "дамата" кажете, простаци.

# 58
  • Мнения: 14 672
Open Mouth Стринката?Напоследък с учудване забелязвам,че в лидъл,пропускат ''здрасти'' и ''чао''.За говоренето на ''ти'' от непознати,обслужващ персонал и на мен ми е странно.По-точно невъзпитано от тяхна страна.

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 1 242
О, да! Говоренето на "ти" ми е изключително неприятно! В кварталното магазинче всеки път от години насам благодаря, казвам "Довиждане"/ "Спокойна смяна" и ми се отвръща със "Заповядай", "Мерси", "Чао", питат ме "Добро утро! Какво ще искаш?". Добронамерени и усмихнати, но... Не им ли е неудобно?
Поправяла съм. Изведнъж отношението се променя. Но не мога да превъзпитам целия град.
Понеже по-нагоре беше коментирано за непознати хора от една и съща улица, които се поздравяват, ще споделя и аз. Има хора, с които се поздравяваме, когато се видим на улицата и, които явно живеят някъде наблизо, защото често ги срещам излизайки/ прибирайки се. "Здравейте!", "Приятна вечер", "Спорен ден", "Добро утро!" и т.н. Има и хора, които живеят в нашия вход, които на позрава ми, не само, че не отговарят нищо, а и ме глеееедат, оглеееждат от горе до долу с отворена уста и без капка свян! Поздравявах ги в началото и после спрях. Но те не спират да гледат като диваци.

# 60
  • Мнения: 9 192
Един познат каза,че във форумите и в социалните мрежи е нормално да се говори "на ти",защото хората изобщо не се познават. Ако на улицата се заговорите с непознат,можете за секунди подсъзнателно да прецените визуално що за човек е пред вас. Във виртуалната комуникация това е невъзможно. И мисля,че е прав.

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Тук се говори масово на ти, изобщо не ми пречи, напротив, свикнах бързо и ми е удобно. Децата в училище говорят на ти с учители и директори, учителите с родителите, абе навсякъде се говори на ти. Супер ми е на мен, отдавна съм превъзмогнала превземките си на тази тема.

# 62
  • Мнения: X
Аз говоря на вие, но никак не ме дразни на ти да ми говорят, освен ако не става въпрос за неприятни хора. Гледам по хората - ако ме заговорят на ти минавам и аз на ти .
Не знам защо, но най-неудобно ми е обръщението към малки деца/младежи до 13-14 години. Не ми върви на вие да им говоря, но и на ти не ми е удобно. Вие как мислите?
Иначе дъщеря ми на 2г казва на баща си Данчо, Дани, Дане. Той се казва Иван, но тя не може да произнася В и така Grinning

# 63
  • Мнения: 2 510
Имам голям проблем с говоренето на "ти". Като по-млада правих опити понякога за скъсяване на дистанция, не ми се получи. Ако непознат се опита да ми говори на "ти", моментално го моля да се придържаме към учтивата форма на обръщение, темерутеста работа!

# 64
  • Мнения: 9 192
В американските филми тийнейджърите задължително говорят "на Вие" с възрастните,а те задължително – "на ти" с тях. Така и трябва.

# 65
  • София
  • Мнения: 28 737
В американските филми тийнейджърите задължително говорят "на Вие" с възрастните,а те задължително – "на ти" с тях. Така и трябва.

Smiley
Разсмя ме, благодаря.

# 66
  • Мнения: 1 257
В американските филми тийнейджърите задължително говорят "на Вие" с възрастните,а те задължително – "на ти" с тях. Така и трябва.

Може ли пример как се говори на английски на "вие" и на "ти"? Satisfied

# 67
  • Мнения: 9 192
И друг път сме говорили по този въпрос – има начин да се разбере "на Вие" или "на ти" в английският език. Сега не се спомням как... Иначе как българските преводачи успяват да разберат "на ти" или "на Вие" говори героят от филма?!

# 68
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
Може ли пример как се говори на английски на "вие" и на "ти"? Satisfied
Е как, едното го произнасяш с главна буква.

# 69
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Ама да, как не се сетих аз, че преводачите разбират учтивата форма на обръщение, а останалите не я разбираме.

# 70
  • Мнения: 5 276
Ако казват: "Здравейте, Мисис Джоунс" примерно (или друга титла), не може да е "ти", но би било редно и нейният отговор да не е примерно: "Здрасти, Тейлър", а "Здравейте, Тейлър."

# 71
  • Мнения: 9 192
Ако казват: "Здравейте, Мисис Джоунс" примерно (или друга титла), не може да е "ти", но би било редно и нейният отговор да не е примерно: "Здрасти, Тейлър", а "Здравейте, Тейлър."
Най-после... Каза им го! Yum

# 72
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
Е не ми се връзва хем на вие хем на първо име 🤨"Здравейте, Иванчо! "

# 73
  • Мнения: 5 276
Не съм сигурна дали наистина е американско, но в моята фирма му казваме "американска форма".  Примерно някой иска да работи за нас, скъсяваме малко дистанцията, минаваме на собствено име, но в разговора формата си остава учтива. На немски са две различни форми и може да се различи от "ти".

Всъщност при Иванчо става дума за малко дете най-вероятно. Ако малкото дете ми говори на Вие, аз също бих, но без име. Примерно "Здравейте, госпожа Примерова", "Здравейте." Мен малките деца ме закачат на "ти", не съм се замисляла. Но тийновете е добре да са на Вие, аз също бих отговорила така.

Последна редакция: ср, 22 мар 2023, 12:08 от Ли Лу

# 74
  • Мнения: 1 746
Примерова, много си официална😀. Аз миналата есен се запознах с момчетата (20 и 22г) на моя втори братовчед. Ми на Вие ми говорят, въпреки, че ние всички семейно, сме на малки имена. Викам му, дай на “ти”, не не аз така съм свикнал. Ние сме обратно. Даже децата с бабата на малко име карат.  Нетрадиционно, но ни харесва.

# 75
  • Мнения: 5 276
За чужди хора ми беше думата - в супермаркета, на някоя опашка примерно или ако трябва да отстъпя място някъде.. Приятели и близки познати са ми на малко име, даже не ми казват "лельо Ли Лу", само племениците си позволяват Grinning Но имам една съседка на ти, всичко друго е на Вие - за мен наистина е удобно така.

# 76
  • Мнения: 987
Баща ми, светла му памет, казваше "Деца, дръпнете се леличката да мине!", като ние, децата, бяхме  30+ женища, а лелчетата понякога видимо по-млади от нас Simple Smile)) Умирали сме от смях и срам със сестра ми.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Отправяте ли пожелания към близки и познати? Отвръщат ли ви? А вие отвръщате ли, когато ви пожелаят например "Хубав ден"?
Често ми се случва да пожелая на колеги и приятели "Приятна вечер", "Приятна почивка", "Слънчев ден" или друго.
И често, много често ми се случва отговорът да е "Чао", "Айде, до утре". Това са хора, с които съм в много добри отношения. Понякога ми благодарят. Никога не пожелават да ми е хубав деня. Той ще е хубав или лош независимо от това дали ще ми пожелаят или не нещо. Но някак... като се разделяш, не е ли нормално да не е с едно сиво "Чао"?

Лично предпочитам, ако не ми идва отвътре да го кажа - то да не го и казвам. Писна ми от етикети и изрази от добро възпитание. И обратното, ако ми идва от сърце, и 2 пъти ще го кажа. Simple Smile

# 78
  • Мнения: 1 338
В много езици това са нормални неща, благодаря, моля почти във всяко изречение. Хубаво е, че и в българският език навлизат приятна вечер, хубавпден.....но сякаш все още на хората им е трудно да кажат, моля или благодаря. А любезната комуникация е предпоставка за по-добри отношения.

# 79
  • София
  • Мнения: 19 310
От този "хубав"  ден все още имам лека алергия, макар че вече му свикнах. И е предимно женски израз, мъжете сякаш си държат на "приятен".
Когато изразът тръгна ММ казваше: Какво ми пожелават хубав ден, да не би да се снимам с него?

# 80
  • Мнения: 2 510
От този "хубав"  ден все още имам лека алергия, макар че вече му свикнах. И е предимно женски израз, мъжете сякаш си държат на "приятен".
Когато изразът тръгна ММ казваше: Какво ми пожелават хубав ден, да не би да се снимам с него?

Още по-тежка алергия ще те налази, като прочетеш "споделен" и "осмислен". Хубав се преживява според мен.

# 81
  • София
  • Мнения: 28 737
От този "хубав"  ден все още имам лека алергия, макар че вече му свикнах. И е предимно женски израз, мъжете сякаш си държат на "приятен".
Когато изразът тръгна ММ казваше: Какво ми пожелават хубав ден, да не би да се снимам с него?

Още по-тежка алергия ще те налази, като прочетеш "споделен" и "осмислен". Хубав се преживява според мен.
Ооо, да Joy
Такива пожелания са...

# 82
  • София
  • Мнения: 19 310
Още по-тежка алергия ще те налази, като прочетеш "споделен" и "осмислен". Хубав се преживява според мен.
Това вече си е направо за урбазон Simple Smile
Да, хубав го ползвам или поне отговарям същото, ако ми го пожелаят.
На "осмислен" бих направила някоя шеговита забележка - че дори и неосмислен, си държа на него.
 А защо трябва непременно да е споделен? Ако съм отявлен темерут (имам си такива моменти), може да не искам да виждам никого

# 83
  • Мнения: 1 338
Слушах някакво интервю за развитието на езика от специалист и тя каза нещо много навлизащи и използващо се често, а именно: Ще го изговоря с шефа.

# 84
  • София
  • Мнения: 19 310
Това е някакъв неологизъм. Аз го възприемам като "върша действието (говоря) отначало докрай", създаден по примера на:
чистя - изчистя
мия - измия
чета - изчета
уча - изуча

Преди години май ползваха "ще го проговорим"

# 85
  • Мнения: 987
Разсмяхте ме с осмисления ден. С моето ежедневие, избягвам да ги осмислям. 

# 86
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
Насред всичките абсурди си е дори много подходящо да ти пожелаят денят да е осмислен.

# 87
  • Мнения: 9 680
Никога не съм допускала, че някой може да се дразни на поздрави. Grinning Отдавах лисата на пожелания на липса на възпитание.

Здравейте/Добро утро/ден/вечер, Довиждане, Благодаря и Моля - дори не ги коментирам.

Ползвам всички изброени изрази - хубав, приятен, слънчев, успешен, спокоен ден и т.н., в зависимост от човека, на който пожелавам. В работна обстановка - успешен ден, на касиерката и таксиметровия - приятен ден, на детето казвам (оставяйки я на ДГ) "забавлявай се, мами". "Хубав ден" е универсален израз.

Ползвам и "Здравей/те как си/сте" с "американското" му значение (тоест просто поздрав). В 90% от случаите ми отговарят с "американския" отговор - "Здравей, добре сме". Когато ми отговорят с "Ох, не питай" и се оплакват НЕ ми пречи, изслушвам с "българска" клюкарщина. Grin Grinning

Говоря на "Вие" на всички непознати (над видима възраст 17-18-19г), бизнес партньори, шефове и т.н.

В писмена официална кореспонденция(не чат) - започвам със "Здравейте, Х или Здравейте, екип на Х (ако не зная кой ще го чете) и завършвам с "Хубав ден", ако пиша в началото на деня или "Поздрави", ако пиша в края на деня.

# 88
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Никога не съм допускала, че някой може да се дразни на поздрави. Grinning Отдавах лисата на пожелания на липса на възпитание.

Здравейте/Добро утро/ден/вечер, Довиждане, Благодаря и Моля - дори не ги коментирам.

Ползвам всички изброени изрази - хубав, приятен, слънчев, успешен, спокоен ден и т.н., в зависимост от човека, на който пожелавам. В работна обстановка - успешен ден, на касиерката и таксиметровия - приятен ден, на детето казвам (оставяйки я на ДГ) "забавлявай се, мами". "Хубав ден" е универсален израз.

Ползвам и "Здравей/те как си/сте" с "американското" му значение (тоест просто поздрав). В 90% от случаите ми отговарят с "американския" отговор - "Здравей, добре сме". Когато ми отговорят с "Ох, не питай" и се оплакват НЕ ми пречи, изслушвам с "българска" клюкарщина. Grin Grinning

Говоря на "Вие" на всички непознати (над видима възраст 17-18-19г), бизнес партньори, шефове и т.н.

В писмена официална кореспонденция(не чат) - започвам със "Здравейте, Х или Здравейте, екип на Х (ако не зная кой ще го чете) и завършвам с "Хубав ден", ако пиша в началото на деня или "Поздрави", ако пиша в края на деня.
Чудесен пост. Все едно аз съм го писала. Припознах се. Поздравления.

# 89
  • Мнения: 13 370
А срещали ли сте от тези хора, на които като им кажеш Добър ден, натъртват Добро утро! или Добра вечер! в едни такива преходни периоди на деня, между утрото и деня, между деня и вечерта?

При някои хора е някаква поза това с поздравите. Може би се чувстват орисници. Слънчев ден - а аз имам слънчева алергия. Grinning

Колега имам такъв - на Добро утро отговаря с Добър ден и демонстративно си поглежда часовника. Минах на Здравей!, а когато мога и само махвам с ръка.
Досаден е.

# 90
  • Мнения: 1 338
Дразнят се, защото са темерути, като вкъщи това са видели, нацупени, всичко им е криво повтарят същия модел. Имах такава колежка, питаш я нещо, тя крива та крива. Имаше шеф, като има нещо с него уточнявах. Поздравявам я мълчи, питая я нещо заяжда се.

# 91
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 278
А срещали ли сте от тези хора, на които като им кажеш Добър ден, натъртват Добро утро! или Добра вечер!
Ами поздраи ги с "Крив ден!" и вече трябва да са доволни, защото ще отговаря напълно на действителността.

# 92
  • Мнения: 310
А срещали ли сте от тези хора, на които като им кажеш Добър ден, натъртват Добро утро! или Добра вечер!
Ами поздраи ги с "Крив ден!" и вече трябва да са доволни, защото ще отговаря напълно на действителността.

Добра идея за поздрав с "Крив ден", не се бях сетила за такъв. Много често до обяд поздравявам на шега с "Добро утро" и много "обичам" да ми натъртят Добър ден, то вече е обяд! Ще го използвам това Крив ден, ха ха

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 1 242
Имам един доста неприятен колега. Бих го поздравила с усмивка и любезно "Ши*** ден!" 🤣

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт